Referendum pentru demiterea presedintelui, 29 iulie

VIDEO Basescu: E nevoie de camere video, se voteaza si in restaurante si baruri / Ponta: Nu am mai auzit niciodata de camere video in sectiile de votare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 iulie 2012, 10:26 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a declarat, duminica dimineata, referindu-se la solicitarea PDL de a instala camere de luat vederi in toate sectiile de votare, ca el nu a mai auzit de camere video in sectii de vot, dar "daca va exista aceasta posibilitate, cu mare placere": "Orice se poate face, facem. Daca sunt cereri imposibile sa se adreseze Ministerului de Interne. Nu am mai auzit niciodata de camere de luat vederi in sectiile de votare. Stiu ca sunt camere video in salile de la bacalaureat, iar daca exisa o posibilitate, cu mare placere", a declarat premierul duminica dimineata, la Iasi, dupa o intalnire cu prefectii judetelor din Moldova, potrivit Mediafax.

  • UPDATE: Traian Basescu, duminica, la sediul de campanie din Bucuresti, intrebat daca se teme de fraudarea votului la referendum: "Nu as spune ca nu am ingrijorari, dar vom vedea."

El a mai spus ca referendumul va fi organizat in conditii impecabile: "Nu cred ca vor fi niciun fel de probleme, buletinele de vot sunt tiparite, repartizate si pazite de politisti si jandarmi", a mai spus Ponta.



Premierul urmeaza sa participe, de la ora 10.30, la mitingul USL din Piata Unirii din Iasi, la care sunt asteptate aproximativ 20.000 de persoane.

PDL cere instalarea de camere video in toate sectiile de vot la referendum, desfiintarea sectiilor suplimentare infiintate "ilegal", dupa 16 iulie, urgentarea achizitionarii soft-ului antifrauda si ca aceia care voteaza pe liste suplimentare sa completeze o declaratie pe propria raspundere.

Presedintele suspendat, Traian Basescu, a declarat, sambata seara
, ca in sectiile de votare pentru referendum sunt necesare camerele de luat vederi, motivand ca pe 29 iulie se vor organiza sectii de votare si in restaurante si baruri, "ceea ce intrece orice imaginatie".

Traian Basescu a fost intrebat de ziaristi, la plecarea de la sediul sau de campanie, daca considera necesara instalarea de camere de luat vederi in sectiile de votare la referendumul din 29 iulie: "Categoric da, au fost si la alegerile prezidentiale trecute si nu vad de ce nu ar fi acum, iar daca avem in vedere ca in momentul de fata se organizeaza sectii de votare si prin restaurante, pe litoral, si prin baruri si prin ceea ce intrece orice imaginatie, cred ca un sistem de supraveghere este necesar".























4194 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Cum sa nu auzi? (Duminică, 22 iulie 2012, 10:32)

    Adrian [anonim]

    Victoras, cum sa nu auzi tu de camere la tovarasii tai prieteni din mama Rusia? Balsoi vrajeala...
    • +8 (8 voturi)    
      la PSD nu avea cum sa auda (Duminică, 22 iulie 2012, 16:21)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Ponta a trait printre oameni care se gandeau cum sa fure alegerile nu cum sa le organizeze cat mai corect posibil deci normal ca nu a auzit de camere.
    • +14 (14 voturi)    
      Ponta aude selectiv (Duminică, 22 iulie 2012, 16:24)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      ieri a fost la Sibiu unde oamenii l-au huiduit, cand reporterii l-au intrebat despre acest lucru Ponta a raspuns: "Nu am auzit nimic.".
  • +33 (39 voturi)    
    Romania nu a avut parte niciodata (Duminică, 22 iulie 2012, 10:33)

    nostradamus12 [utilizator]

    de un ticalos mai mare ca tine si ca otravitorul Voiculescu. Nu dati doi bani pe nicio lege! Nu respectati niciun principiu democratic. Sunteti niste impostori de cea mai joasa speta. TRADATORILOR!
    • -6 (10 voturi)    
      Stimati basisti ... (Duminică, 22 iulie 2012, 16:17)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui nostradamus12

      ... deveniti ridicoli. Voiculescu nu mai e parlamentar. Si-a dat demisia si s-a pus la dispozitia justitiei ca sa nu se ascunda in spatele "imunitatii" parlamentare. O tot tineti una si buna cu Voiculescu. A fost prinsa si cartita din Ministerul Agriculturii care voia sa insceneze o marsavie in dosarul ICA si voi tot nu va calmati? Tot insistati sa fiti penibili? V-ati ales pe al mai securist, al mai comunist si al mai milionar dintre voi (cu toate ca a fost toata viata angajat la stat) sa fie stindardul anticomunismului, anticsecurismului si anticoruptiei? Nu va dati seama cat de ridicoli sunteti. Acum daca va fi demis se va stinge si "flacara democratiei" in Romania? A ajuns Basescu sa fie egal cu democratia in Romania? Penibililor.

      In vara asta se poarta altul!
      • -3 (5 voturi)    
        satai linistit (Duminică, 22 iulie 2012, 19:53)

        korcico [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Astea sunt directivele de campanie dictate de la centru de tovarasul Basescu
        Asa trebuie sa conumice pe internet ca sa si ia banii postacii PDL. E de munca nu gluma dar aici pe internet e siimplu pentru ca te ascunzi in spatele unui calculator dar pe strada iti crapa obrazul de rusine daca ala prietenii si rudele cu ce te ocupi
        Rusine sa va fie va vindeti pe un ban
      • +6 (6 voturi)    
        Gigele (Duminică, 22 iulie 2012, 20:30)

        Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Cititorii Hotnews au bagat de seama ca esti postac psd-ist ( ca pnl nu mai exista) care isi intinde zoaiele pe unde i s-a aratat cu degetul, ca inteligenta nu te ajuta sa gasesti singur calea. Partea aia in care Voiculescu s-a pus la dispozitia justitiei sa o povestesti la Socola, la spitalul de nebuni. Bati campii pe aici in speranta ca o sa-ti dea Ponta salariul maxim pe economie. El nu da prostilor decat promisiuni. Are sertarele goale. Ca si cutia craniana, de altfel.
        • -5 (7 voturi)    
          Stimabile... (Duminică, 22 iulie 2012, 23:22)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

          ...vad ca te-au ales "cititorii Hotnews" sa le fii purtator de cuvant. Felicitari!

          In 2004 cand Basescu si-a dat demisia din Parlament ca sa fie cercetat in dosarul Flota, voi astia "cititorii Hotnews" asa ati zis ca s-a pus la dispozitia justitiei. Am invatat si eu de la voi ... na ce sa fac? Omul cat traieste invata si am aplicat modelul la indigo in cazul lui Voiculescu. Nu e bine? Pai daca nu e bine atunci a fost o smecherie la amandoi, fiind in an electoral si stiind foarte bine ca isi vor redobandi imunitatea prin realegere (in Parlament, ca presedinte...fiecare ca ce poate).

          Hai pa!
      • +4 (6 voturi)    
        Stimati basisti (Duminică, 22 iulie 2012, 21:47)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        dragi dinamovisti, iubiti stelisti si prieteni rapidisti, io postacul voiciorescian brunetel gica chient va spun voua una si alta, mai mult una decit alta.
        Cind va intra voicioresku in puscarie, va fi tirziu pentru matale, ma nea gica, vei ramine somer, ca altceva nu stii sa faci. Sau poate te duci cu el acolo sa-l servesti, de un tucalar ca matale e nevoie intotdeauna, interlopii apreciaza munca asta.
      • +2 (2 voturi)    
        pt Gigi Kent (Luni, 23 iulie 2012, 9:26)

        luciaS [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        nu sti absolut nimic cum poti sa spui asa ceva de voiculescu? este vinovat, hot, turnator si multe altele si-a dat demisia sa nu ajunga la fel ca nastase, se stie ca procesul se tegiverseaya pana se prescrie. imi pare rau dar esti intoxicata de antene
  • +27 (31 voturi)    
    pinocchitza! (Duminică, 22 iulie 2012, 10:41)

    dottore cattani [anonim]

    Tovaraselul sa se uite la alegerile din tara aia de la rasarit pe care o birjareste idolul usl.Aia si-au pus camere de luat vederi in sectiile de vot!
  • +26 (32 voturi)    
    Referendum ilegal (Duminică, 22 iulie 2012, 10:45)

    Daniels22026 [utilizator]

    De ce i-am crede pe USL-isti ca vor fi corecti la referendumul ilegal de suspendare a presedintelui? Care actiune a lor din ultimele saptamini, ne indreptateste sa credem in cinstea USL-istilor?

    Nici macar UE nu crede in cinstea lor. USL-istii neaga zeci de pagini copiate litera cu litera, una dupa alta. Ei neaga si prezenta ilegala a lui Ponta la Consiliul European, desi sint texte foarte clare de constitutie, dispozitii ale CCR, declaratii repetate ale presedintelui ca nu i-a dat mandat de reprezentare.

    N-avem motive sa credem ca referendumul ilegal va fi corect.
  • +25 (31 voturi)    
    AMF (Duminică, 22 iulie 2012, 10:47)

    thjokki [utilizator]

    Hai ca-i buna asta, cu glume asa de dimineata. De dati demisia plagiatorule ai auzit?
  • -15 (29 voturi)    
    Pai nu, (Duminică, 22 iulie 2012, 10:51)

    evoque [utilizator]

    ca la instaurarea comunistilor, unii erau pe cabina de vor si puneau faina pe capul celor care nu votau cu cine trebuie.
    Nu erau nici la Paris cand se votau in ritm de trei voturi/secunda.
    Avem traditie in supraveghere si control, iar obsesia lui Basescu este mare ca doar este scolit in domeniu.
    De ce tie frica herr Basescu?
    • +5 (7 voturi)    
      de comunistii ponta si atonescu (Duminică, 22 iulie 2012, 13:58)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      si nou ne este frica ca ne duc inapoi la mama voastra Rusia.
    • +4 (4 voturi)    
      da' tie de ce iti este frica?? (Duminică, 22 iulie 2012, 21:54)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Stiu ca iti surade organizarea de catre uslamisti de sectii de votare in carciumile in care te cinstesti, inainte de a pecetlui pe vesnicie viitorul copiilor tai , si ai mei , si ai altora (ca nu mai pot vorbi cu siguranta de un viitor ar Romaniei)
      Asa ca, nu inteleg de ce esti suparat daca or sa fie camere de luat vederi acolo??? O sa iti fie jena de ce or sa inregistreze camerele video, nu-i asa?? Cine sunt cei ce voteaza viitorul .. Romaniei.. si starea lor functionala..
  • +36 (40 voturi)    
    Are fisa medicala la zi ????? (Duminică, 22 iulie 2012, 10:53)

    georgiana [anonim]

    Nu a auzit niciodata de camere de luat vederi in sectiile de votare !!!
    Nu a auzit huiduielile de la Sibiu !!!
    Nu a auzit ca ar fi plagiat !!!
    Nu-i aude pe cei din Piata Victoriei !!!
    Nu-i aude pe cei din Europa !!!
    Nu aude .....!!!!!
    Sa incerce cu Humex !
  • +21 (29 voturi)    
    operațiunea WC (Duminică, 22 iulie 2012, 11:02)

    Mazeta [utilizator]

    USL pune la cale operațiunea WC-ul. Cum a declarat însuși președintele Băsescu, în secțiile de votare va fi un singur reprezentant de la PDL, dar 6-7 de la celelalte partide. Cum și PDL-iștii sunt oameni, la un moment dat reprezentantul lor va pleca la WC și, găsindu-și prietenii. va rămâne acolo. Între timp, ceilalți reprezentanți vor măslui voturile. Scandalos!
    • +5 (5 voturi)    
      lol (Duminică, 22 iulie 2012, 15:24)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cum adica se duce la buda si isi gaseste prieteni acolo? =))
  • +23 (25 voturi)    
    camere video (Duminică, 22 iulie 2012, 11:03)

    Adi [anonim]

    Este simplu.Exista deja in scoli, montate camere video pentru bac.
  • -20 (38 voturi)    
    La hot de hot i-e frica (Duminică, 22 iulie 2012, 13:06)

    Mihai [anonim]

    Tovarasul Basescu ii este frica ca s-ar putea face manevre cum a facut el la votul din 2009 cand a fost reales presedinte. Acum nu mai are incredere in popor sau in cei care l-au sprijinit data trecuta? Sau nu mai are posibilitatea de a comanda cate voturi sa ii fie atribuite?
    • +19 (25 voturi)    
      postacule (Duminică, 22 iulie 2012, 13:16)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      mai citeste inca o data...

      Basescu zice ca au fost si data trecuta la legeri camere. Vrei sa votezi la 7 maini? si nu vrei sa fi vedeta pe sticla...
      • +1 (5 voturi)    
        hmmmm... (Duminică, 22 iulie 2012, 15:35)

        invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Dar au fost sau doar zice el?

        Eu nu gasesc pe nicaieri cum ca au existat camere in toate sectiile de votare. Stiu ca la rusi sau la moldoveni s-au folosit, dar in RO e prima oara cand aud de asta.

        Nu ca e ceva rau, e chiar recomandat, dar daca chiar ar fi existat camere atunci sigur am fi vazut cum s-a votat in Paris la ultimele alegeri de exemplu...
        • +4 (4 voturi)    
          daaaaaaaaaa (Duminică, 22 iulie 2012, 19:00)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

          cum sa nu? noroc cu Paris-ul .... asa a castigat Basescu 5 milioane de voturi cu alea 2000-3000
          de la Paris


          lasa ca acum cu stilul comunist de alegeri va fi mult mai bine:
          1. Spania - cate sute de mii de romani sunt acolo, 90% adulti - or sa voteze toti la 3 sectii de votare
          2. Italia - idem 1
          3. Franta - Idem 2
          4. Germania - Idem 3

          oooooo daaaaa
          USL-ul nu vrea sa castige mai multe voturi ca nu ii voteaza nimeni, inafara de analfabeti si picati la BAC, in schimb vrea sa limiteze voturile de la cei care muncesc si mai gandesc ceva, aia care muncesc pe afara...
          • -2 (2 voturi)    
            am uitat de asistati (Luni, 23 iulie 2012, 1:17)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            dar i-am bagat in categoria analfabeti
    • +7 (13 voturi)    
      simbrias sau prostanac ? ce preferi mihai? (Duminică, 22 iulie 2012, 13:27)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      o sa vezi acum cat de manevra a fost atunci !
  • +25 (31 voturi)    
    vezi! (Duminică, 22 iulie 2012, 13:06)

    lili [anonim]

    Herr Ponta, vezi alegerile din Rusia lui Putin!
  • -27 (37 voturi)    
    votati DA (Duminică, 22 iulie 2012, 13:18)

    Geanny [utilizator]

    dece o vrea basescu sa bage camere video in sectiile de votare nu imi dau seama!!poate asa se vede mai bn cum incerci tu si mafia din pdl sa furati voturi!
    • +1 (1 vot)    
      pt Geanny (Luni, 23 iulie 2012, 9:34)

      luciaS [utilizator] i-a raspuns lui Geanny

      mai lasa antenele nu fac bine la sanatatea ta mai ales pentru creierul tau micut si fara circumvolutiuni
  • +23 (29 voturi)    
    DEMISIA (Duminică, 22 iulie 2012, 13:22)

    Trident [utilizator]

    Domnule Victor Ponta d-stra nu mai aveti decat o singura varianta pentru a ajuta Romania: demisionati.
    Fiecare zi in care inca mai sunteti primministru al acestei tari va apropia tot mai mult aceasta tara de ,,marginea prapastiei"
    Fiti rational d-le. Nu mai aveti nici o sansa in lumea liderilor europeni. Sunteti compromis iremediabil si stiti foarte bine asta.
    Intr-o singura directie incapatanarea d-stra face totusi bine> USL scade in sondaje cat se poate de clar. Urmarea> va pierde alegerile generale. Consecinta, benefica pentru Romania: PSD si PNL se vor reforma profund in opozitie. PNL va disparea probabil fuzionand la un moment dat cu viitorul partid de dreapta al lui MRU (la fel cum vor mai fuziona si alte formatiuni de centru dreapta)
    Si uite asa PSD va deveni in sfarsit acel partid social democrat european de care avem nevoie.
    • +2 (2 voturi)    
      prea tarziu (Duminică, 22 iulie 2012, 14:06)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      Dupa ce a aruncat o asa pata pe doctoratele si scoala romaneasca ar fi prea tarziu .Doar poate daca ar lua exemplu de la mentorul sau nastase ,sa se sinucida dar nu asistat cu militeni trimisi de rus si cu salvari care asteapta pe la poarta inainte de a se intampla evenimentul care sa te duca intr-un loc special amenajat si securizat(spitalul Floreasca ) cu niste cozi de topor care se numesc doctori si care fac de ras aceata categorie.Acest loc special amenajat sa-i apere pe hoti.
      Bunul simt este lucru mareMr.paste .
    • +3 (3 voturi)    
      Cine nu aude si nu vede e tonta (Duminică, 22 iulie 2012, 14:06)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      Un liberal a inrezis astazia manifestatia pentru democratie a unor tineri la ORSOVA!

      Dupa referendum vom vedea cum uslasii vor arunca in inchisori pe cei care au alta opinie decat ei.
      Invatamintele anilor 45-50 cand zeci de mii de taranisti si liberali au fost aruncati in teminele comuniste nu sunt o lectie pentru actualii liberali de stransura, condusi de un chilangiu- sluga la un odios securist, un hot de transformatoare, fanfaroni de duzina si slugi ai turnatorilor de la latrinile cu antena!
  • +28 (32 voturi)    
    mercenarului (Duminică, 22 iulie 2012, 13:25)

    fosta zoezoe [utilizator]

    nici de plagiat nu ai auzit si el totusi exista !Nici de lovitura de stat nu ai auzit si e in desfasurare !
  • -1 (3 voturi)    
    lll (Duminică, 22 iulie 2012, 14:00)

    Geanny [utilizator]

    Oamenii trebuie sa iasa pe 29 iulie la referendum intr-un numar cat mai mare!
    Romania merita un viitor mai bun!Ne-am saturat de hotie si minciuna
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 22 iulie 2012, 14:08)

    gigiduru88 [utilizator]

    si cu camere si fara camere Basescu nu mai are nici o sansa !!!
  • -1 (3 voturi)    
    da, da, da (Duminică, 22 iulie 2012, 14:12)

    amycus [utilizator]

    camere la rahova.
    sa te vedem pe mata cum joci table cu nastase si cum va continuati lupta dupa gratii.
  • +3 (3 voturi)    
    mai bine oameni la fiecare sectie. (Duminică, 22 iulie 2012, 14:23)

    dezamagitul [utilizator]

    Domnilor mai bine decat sa cereti camere la fiecare sectie , pe care tot oamenii lui rus de la interne le va vedea. Mai important este sa va organizati sa aveti cel putin cate un reprezentant la fiecare sectie sau piata unde se va organiza referendumul , sa nu va luati dupa raportarea lor . Dupa incheierea referendumului fiecare sa raporteze Nr. de sectie si localitatea cu da sau nu , pana cel tarziu dimineata ati avea rezultatele .
    Iar pentru interzicerea votului multiplu revin dupa multi ani de cand tot spun ca ar fi foarte simplu , un soft care cu un aparat sa citeasca cnp si sa il transmita la un centru de unde returnat imediat la sectia de votare pentru al impiedicarea fraudei.Cu compararea listelor este o bola veche , fiecare dupa interes daca sa mai agite apele sau nu dupa ce s-a intamplat infractiunea si in folosul cui ,sant niste discutii interminabile si inutile care nu ajuta nimanui.
  • +5 (5 voturi)    
    D-LE PRESEDINTE (Duminică, 22 iulie 2012, 14:33)

    Trident [utilizator]

    Voi merge la vot daca vor fi sanse sa se faca cvorumul si voi vota cu siguranta NU.
    Provocati-i pe cei doi lideri temporari ai Romaniei la o confruntare directa in fata natiunii. S-ar lamuri astfel multe, foarte mule probleme si cred ca un dialog responsabil intre trei lideri marcanti ai acestei tari ar da bine si in Europa.
  • -3 (5 voturi)    
    ddddddaaaaaaa demiterii (Duminică, 22 iulie 2012, 14:52)

    Geanny [utilizator]

    Nu ar fi mai bine mai marinarule sa punem camere in cabinele de vot?Zi u ca nu-i o idee buna asta..s-o dam asa pe fata .. cu votul la vedere.La intrarea in cabine niste masti sa le purtam inauntru fata sa ni se vada doar cand luam stampila si buletinul de vot.
    • +1 (1 vot)    
      du-te la control (Luni, 23 iulie 2012, 9:38)

      luciaS [utilizator] i-a raspuns lui Geanny

      foarte rapid du-te la un control stai internat la psihiatrie si poate iti revi putin mi-e mila de tine
  • +3 (3 voturi)    
    camere video (Duminică, 22 iulie 2012, 15:53)

    bibarel [utilizator]

    Nenorocitii, am fost observator independent la alegerile locale in Constanta iar in sectia noastra de votare erau amplasate camere video. Mai rau ONG-ul sub care se ascundea calitatea de observator independent era pastorita de PSD. In timpul votului primeam mesaje SMS din partea unui robot (cu semnatura Liviu Dragnea) cu fel de fel de mesaje instigatoare. Numai bunul simt a facut sa nu afecteze votul in ziua alegerilor. Jos comunistii!!!! plagiatorii si coruptii!!!!
  • -11 (15 voturi)    
    asa e (Duminică, 22 iulie 2012, 16:25)

    klaudyuxxx [utilizator]

    si wc-urile publice vor fi folosite precum cabine de vot....traiane ai luat-o pe aratura
    • +1 (1 vot)    
      aceasi recomandare (Luni, 23 iulie 2012, 9:40)

      luciaS [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Poti sa-l iei de manuta pe colegul uselist Genny si sa mergeti impreuna la control. Multa sanatate in viitor!
  • +1 (1 vot)    
    dar ai sa vezi! (Duminică, 22 iulie 2012, 19:24)

    marianos [utilizator]

    beh , nici eu de sectii de votare in restaurante si hoteluri
  • 0 (0 voturi)    
    vom vedea,... (Marţi, 24 iulie 2012, 11:27)

    periscop [utilizator]

    spuse orbul ; să auzim de bine, răspunse surdul... "Să trăiţi bine!", replică altcineva...
  • +1 (1 vot)    
    sectii de votare in restaurante ? Video ? (Marţi, 24 iulie 2012, 21:07)

    sanduionescu2012 [utilizator]

    Sa fie cu sonor ca sa capteze si manelele aferente mult iubite de mult stimatul presedinte suspendat ! Poate-i trage si un dans din buric cu o ti imputita sau un vierme golan ! Asa de saftea de referendum ! Hai da ha , hai da ha, ca la noi la nimenea !