Basescu: E nevoie de camere video in sectii. Acum se voteaza si in restaurante si baruri

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 22 iulie 2012, 8:36 Actualitate | Politic

Presedintele suspendat, Traian Basescu, a declarat, sambata seara, ca in sectiile de votare pentru referendum sunt necesare camerele de luat vederi, motivand ca pe 29 iulie se vor organiza sectii de votare si in restaurante si baruri, "ceea ce intrece orice imaginatie", relateaza Mediafax.


Basescu a fost intrebat de ziaristi, la plecarea de la sediul sau de campanie, daca considera necesara instalarea de camere de luat vederi in sectiile de votare la referendumul din 29 iulie.

"Categoric da, au fost si la alegerile prezidentiale trecute si nu vad de ce nu ar fi acum, iar daca avem in vedere ca in momentul de fata se organizeaza sectii de votare si prin restaurante, pe litoral, si prin baruri si prin ceea ce intrece orice imaginatie, cred ca un sistem de supraveghere este necesar", a spus Basescu.

In ceea ce priveste o posibila fraudare a scrutinului, presedintele suspendat a sustinut ca, daca se monteaza camere de luat vederi si se aplica acelasi sistem al declaratiilor pe propria raspundere din partea participantilor la vot pe listele suplimentare, "riscurile se reduc".


"Marea ingrijorare este cum este posibil ca in mediul rural sa stai cu sectiile de votare deschise pana la ora 23.00. In mediul rural oamenii la ora zece sunt de multe ori in casa, nu mai circula nimeni pe ulitele satului, deci ceva este dubios aici cu ora 23.00", a mai sustinut Basescu.

El si-a exprimat speranta ca la nivelul Curtii Constitutionale sa se vada "o justa cumpana in program".

PDL cere instalarea de camere video in toate sectiile de vot la referendum, desfiintarea sectiilor suplimentare infiintate "ilegal", dupa 16 iulie, urgentarea achizitionarii soft-ului antifrauda si ca aceia care voteaza pe liste suplimentare sa completeze o declaratie pe propria raspundere.

Marti, 24 iulie, Curtea Constitutionala va lua in discutie contestatiile PDL la actele normative care prelungesc programul la referendum.

























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2516 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    pai normal (Duminică, 22 iulie 2012, 8:41)

    gimini [utilizator]

    Pai bineinteles ca se voteaza si in baruri. Ideea e sa facem 50%+1, ca sa nu existe discutii dupa aceea. Votati DA!
    • +1 (1 vot)    
      la olimpiada asta cade recordul de la paris? (Duminică, 22 iulie 2012, 15:36)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      un vot la 11 secunde e o performanta greu de depasit...
  • 0 (4 voturi)    
    Boicot (Duminică, 22 iulie 2012, 8:48)

    Raju [utilizator]

    Ponta Plagiatorul este obisnuit cu fraudele. Tot PSD=PCR studiaza fara incetare noi metode de furt. Vom vedea cu siguranta situatii demne de Ceausescu: participare 99 la suta, contra Basescu unanimitate.
  • 0 (2 voturi)    
    Pai da, ce, alegatorul nu trebuie omenit? (Duminică, 22 iulie 2012, 8:49)

    A9 [utilizator]

    E si el om, afara e cald..merge o bere si-o incaerare mai pe seara, ca sa vedem cat de dornici de democratie sunt romanii.
  • +1 (3 voturi)    
    Credeti ca vor accepta? (Duminică, 22 iulie 2012, 8:50)

    Alberta [utilizator]

    Poate vor filma tavanele!
    CAMERELE VIDEO SUNT PENTRU HOTII DELA BACALAUREAT NU PENTRU HOTII DIN PARLAMENT!
  • +2 (4 voturi)    
    Mare atentie !! (Duminică, 22 iulie 2012, 8:53)

    Dax [utilizator]

    Cred ca de aceasta data, foarte multi naivi, vor intra la puscarie.
  • +2 (4 voturi)    
    adica cum? (Duminică, 22 iulie 2012, 9:08)

    tulipa [utilizator]

    toti uslashii care voteaza impotriva presedintelui ales vor pleca acasa cu sticlutza de "beutura", nu? pai legea spune clar ca nu este voie sa se vanda bautura pe o raza de 500 de metri de sectia de votare, iar astia instaleaza sectii de votare in crasme si hoteluri? Doamne, numai la noi se poate asa ceva.
  • +1 (3 voturi)    
    frauda (Duminică, 22 iulie 2012, 9:13)

    elwis [utilizator]

    D-ule Basescu, ieri deja a anuntat Ponta rezultatul referendumului :ceva 60% prezenta si 30%voturi in favoarea d-voastra ! Nimic nu-i va impiedica sa fure pentru ca nu mai au ce pierde !
  • +1 (3 voturi)    
    Asa este. (Duminică, 22 iulie 2012, 9:29)

    Adryan10 [utilizator]

    De ce te temi, nu scapi.
  • -2 (4 voturi)    
    ha ha ha (Duminică, 22 iulie 2012, 9:29)

    zaphoss [utilizator]

    Nenea Base ia mai viziteaza tu putin mediul rural si vezi daca e asa cum zici. La ora 22:00 abia se intuneca iar oamenii isi trag rasuflarea dupa o zi de munca. Stai linistit ca pentru demiterea ta o sa faca si sacrificiul asta de a merge la vot. In privinta camerelor de ce nu ati pus voi la Paris in 2009 cand am avut un vot/secunda.
  • -1 (5 voturi)    
    camere video ? (Duminică, 22 iulie 2012, 9:31)

    sanduionescu2012 [utilizator]

    Pai in ambasada de la Paris cand era Baconsky ambasador si s-a votat la ZECE SECUNDE ,de ce n-ai cerut camere video ? De ce nici acum nu se spune adevarul ? Te temi ca vei fii colocatar cu Nastase ? De ce te framanti asa ca rumanii te iubesc ? Mai minte-i daca poti ! Adu si pata de culoare UDREA ! ...............ce-mi plac glumele mele ! (plagiat )
  • 0 (2 voturi)    
    Prezenta la vot, cu sau fara camere ! (Duminică, 22 iulie 2012, 9:52)

    MenInBlack [utilizator]

    Daca nu vreti sa deveniti colonie rusa, trebuie
    sa rasturnam demonii bolsevismului acum !!!

    Basescu este Presedintele Romaniei !

    (ne ocupam si de greselile lui mai tarziu, democratic)
  • +1 (1 vot)    
    + Poze FATZA si PROFIL (Duminică, 22 iulie 2012, 10:04)

    Porumbelul Pacii [utilizator]

    .....desi nu ar strica si luarea amprentelor.
    *
    Impreuna cu cealalta idee creatza: BULETINE
    DE VOT INSERIATE ....fiecare completeaza in tabelul cu codul nuneric si seria buletinului ....ca sa stim cine a votat cu pucishtii si cine cu TZARA...
    *
    Corect: in CONSTITUTE nu scrie explicit ca
    dreptul la vot presupune ca respectivul vot sa fie SECRET....asa incat daca nu scrie Basescu propune
    votul NESECRET.
    *
    Cei de la APPLE livreaza un program de identificare
    a figurii umane pentru uzul amatorilor.....dai click si iti defileaza pozele in care apare mutra ta.
    *
    Desigur exista si programe
    profesionale- ca acelea pentru identificarea celor suspectati de terorism intr-o multime....de pilda
    pe un aeroport.
    *
    Asta viseaza campionii democratiei - sa ne
    identifice ulterior unul cate unul....
    *
    De remarcat si abilitatea cu care personajul
    observa punctele vulnerabile din Constitutie si abuzeza de ele....
    *
    Intre 1990 - 1992 IORGOVAN a pritocit la greu
    o Constitutie cretina ....plina de omisiuni
    pe care orice golan le poate specula....
    Ni la ei: A UITAT SA SCRIE CA VOTUL ESTE SECRET !
    Dumnezeu sa-l ierte - ca multe sunt de iertat la
    trecutul la cei dreptzi - ANTONIE !
    • -1 (1 vot)    
      Gresesti (Duminică, 22 iulie 2012, 20:39)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

      Nu se filmeaza in cabina de vot, nu te vede nimeni ce ai votat (daca nu te filmezi tu sau daca USL nu monteaza acolo ceva camere la care cei care sunt platiti sa demonstreze cum arata buletinul)
      Oricum se fac liste cu cine a votat la BEC
  • 0 (4 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 22 iulie 2012, 10:07)

    MRSmrs [utilizator]

    bese este tradat de obiceiuri...se gandeste si vorbeste numai de baruri si restaurante.
  • 0 (2 voturi)    
    Propuneri (Duminică, 22 iulie 2012, 10:07)

    Alui [utilizator]

    Propun ca in fata sectiilor de votare sa se organizeze următoarele activități culturale:
    1. "alba-neagra" cu constitutia. Pe un jeton sa scrie "constitutia", pe unul sa fie poza lui Basescu, pe ultimul, poza lui Voiculescu. Castigatorii sa primească o diploma de doctor in drept de la universitatea din StanDford.
    2. Afisarea unei lumanari pe care sa scrie "Flacara democratiei", pe o coliva.
    3. O cruce pusă pe harta Europei pe care sa scrie "Spațiul Schengen".
    Organizatorii sa poarte tricouri pe care sa scrie "Faceți loc, sunt doctor!", "Votează tu Socaciule!", "Eu nu votez, mă minunez!"
  • 0 (4 voturi)    
    Pica si Basescu (Duminică, 22 iulie 2012, 10:09)

    AndreeaAdan [anonim]

    Cu camere sau fara, cum au picat atatia bac-ul o sa pice si Base
  • 0 (0 voturi)    
    PDL-ul a reclamat (Duminică, 22 iulie 2012, 10:22)

    Nadina [utilizator]

    ca exista prea putine sectii de votare. Responsabilitatea celor care voteaza multiplu este penala si asta trebuie sa stie toti cetatenii. Sigur ca este necesara prezenta camerelor de supraveghere - asta ar inlatura orice suspiciune de frauda. Ceea ce dorim este ca totul sa se desfasoare pasnic si civilizat - cu ajutorul TUTUROR POLITICIENILOR.
  • +1 (1 vot)    
    Alooo (Duminică, 22 iulie 2012, 10:23)

    Task Damager [utilizator]

    Pamantul catre Base: mai sunt 7 zile pana la referendum. Cererea ta a venit cam tarziu... Tu ai idee cat costa o camera video si cate sunt necesare? Sunt de acord cu tine ca n-ar fi rele, dar sa ceri asta cu 7 zile inainte de referendum, e pueril. Stii prea bine ca trebuie licitatii, documente, infrastructura... Hai, scoate-le in 7 zile. :)
  • +1 (3 voturi)    
    sectia golden blitz (Duminică, 22 iulie 2012, 10:36)

    amycus [utilizator]

    ca sa o gaseasca si cei ca tine, cetatene basescu!
  • +1 (3 voturi)    
    camere video (Duminică, 22 iulie 2012, 10:47)

    evoque [utilizator]

    pare sa fie brand-ul pdl, camere video peste tot, de la bac la vot (sau poate chiar in cabina de vot), in pat si in dulap, camere video peste tot. Sa nu miste nimeni, sa controlam tot.
    De ce nu au pus camere video si la Paris, asa se clarifica si misterul celor trei voturi pe secunda?!!
  • +2 (2 voturi)    
    sentiment launtric (Duminică, 22 iulie 2012, 10:53)

    DonDan [utilizator]

    Nu stiu de ce dar am "sentimentul launtric" ca se pregateste o fraudare de zile mari. Ar fi bine ca sa se mediatizeze aspectul penal al votului multiplu si riscurile la care se expun cei ce pun stampila de mai multe ori. Cred ca acest aspect preventiv va conta mult.
  • +2 (2 voturi)    
    cetirica (Duminică, 22 iulie 2012, 10:54)

    Mazeta [utilizator]

    Înțeleg perfect supărarea domnului Băsescu: unde o să ajungem dacă barurile și restaurantele vor fi deturnate de la scopul lor nobil?
  • -2 (6 voturi)    
    votati DA!! (Duminică, 22 iulie 2012, 12:55)

    Geanny [utilizator]

    este si normal sa faca el ceva si de data asta!!trebuie sa faca el o miscare gresita,dar oricum ar face in zadar pentru ca nu-l va lua nimeni in seama si nu-l va mai vota!!
  • -2 (6 voturi)    
    Anonim AntiBasescu pe feisbuc (Duminică, 22 iulie 2012, 13:00)

    viadolorosa [utilizator]

    Camerele vor fi indreptate catre interiorul cabinelor de vot? Sa ne filmati cum punem stampila de DA? Adica, in cazul in care reveniti sa aveti o baza de imagini cu care sa ne urmariti? Zic ca e mai usor si mai ieftin cu urmarirea si transcrierea e-mailurilor si convorbirilor telefonice.
  • -2 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 22 iulie 2012, 13:04)

    Mircea_Enache [utilizator]

    basele,vezi ca te dai de gol singur cu camerele alea. USL nu are motive sa fraudeze alegerile,ca stiu si ei ca intr-o lupta corecta,nu ai nicio sansa sa castigi deoarece romanii s-au saturat de tine si vor o schimbare. tu esti singurul interesat sa fraudeze alegerile,pentru ca altfel n-ai cum sa castigi. asa ca,vezi sa nu prinzi ceva naspa pe camerele alea...
  • +1 (1 vot)    
    sdgv (Duminică, 22 iulie 2012, 13:58)

    Geanny [utilizator]

    Sa nu mai spui tu ca USL-ul nu tine la tine.S-au gandit si la tine la referendumul asta..de asta au pus urne si in restaurante si baruri.Rog frumos USL sa monteze una si la Golden Blitz.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 22 iulie 2012, 14:01)

    gigiduru88 [utilizator]

    pe 29 Basescu nu mai are nici o sanasa cu sau fara camere va fi demis !!!