Ploiesti: Aproape o mie de pensionari au cerut pensia municipala promisa de primar in campanie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:29 Actualitate | Politic

Aproximativ o mie de pensionari din Ploiesti au solicitat, in prima luna de la alegerile locale, pensia municipala promisa in campania electorala de noul primar Iulian Badescu, edilul afirmand ca nu se stie cati oameni vor beneficia de acest ajutor in conditiile in care "semnele nu sunt favorabile", relateaza Mediafax.

Aproximativ o mie de pensionari din municipiul Ploiesti au solicitat, in prima luna de la alegerile locale din 10 iunie, "pensia municipala" promisa de candidatul USL Iulian Badescu, ales primar in urma scrutinului de luna trecuta.

Iulian Badescu a declarat, sambata, ca cele aproximativ o mie de cereri pentru acordarea "pensiei municipale" au fost primite la sediul Primariei Ploiesti, la sediul PSD sau la cel al Politiei Locale Ploiesti.

Badescu a precizat ca nu stie cati dintre solicitanti vor beneficia de acest ajutor social promis in campania electorala.

"Sunt inca in stadiul de evaluare a bugetului local, primele semne nu sunt tocmai favorabile oricarei investitii la nivelul municipiului Ploiesti", a spus primarul Iulian Badescu in acest context.

In campania electorala pentru alegerile locale, candidatul USL la Primaria Ploiesti, Iulian Badescu, ales primar al municipiului, a trimis pensionarilor din Ploiesti, prin Posta Romana, "taloane de pensie municipala", prin care promitea varstnicilor acordarea, sub forma unei plati lunare, a unui venit suplimentar in cuantum de aproximativ 200 de lei.

"Stim ca exista resurse pentru ca viata dumneavoastra sa fie decenta si onoranta. In mandatul 2012 - 2016, Primaria Ploiesti trebuie sa va acorde, sub forma unei plati lunare, o suma de aproximativ 200 de lei. Reprezentam garantia unei conduceri competente si corecte a Ploiestiului si a judetului Prahova. Va rugam sa pastrati talonul de mai jos pentru a va inscrie in iunie 2012, pe listele Primariei pentru acordarea Pensiei Municipale", scria pe talonul trimis tuturor pensionarilor ploiesteni.

Pe hartiile trimise ca "talon de pensie municipala" se specifica faptul ca aceste taloane sunt tiparite pentru USL Ploiesti intr-un tiraj de 70.000 de exemplare. La momentul la care aceste taloane au fost impartite pensionarilor, distribuirea lor a starnit reactii vehemente in randul PDL Prahova.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6612 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    Basescu e de vina... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:42)

    echos [utilizator]

    El v-a facut sa credeti ca sunt cai verzi pe pereti...
    • +21 (21 voturi)    
      USL nu se pricepe sa castige decat cu pomeni (Duminică, 15 iulie 2012, 12:23)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui echos

      Au nenorocit Romania cu pomenile electorale din 2008.
      Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, declara in 08.02.2012: „Romania a fost singura tara din UE care a aplicat o reducere a salariilor bugetarilor cu 25%, dar nicio alta tara din UE nu a inregistrat o crestere cu 120% a cheltuielilor publice cu personalul (in 2007, 2008). Aceasta s-a suprapus cu un plus de 200.000 de noi bugetari. Guvernul a redus in vara anului 2010 salariile din sectorul public cu 25%, a crescut TVA de la 19% la 24% si a taiat cu 15% majoritatea ajutoarelor sociale, pentru a reduce deficitul bugetar”.
      Daca nu s-ar fi facut cresterile fara acoperire din 2007 si 2008, cand la guvernare au fost componentele actualei USL (PNL cu 18% la guvernare, sustinut conditionat din parlament de PSD + PC), nu ar fi fost nevoie de taieri de salarii si de inghetare a pensiilor in 2010.
      • +7 (7 voturi)    
        Asteapta! (Duminică, 15 iulie 2012, 12:41)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui cboengiu1284466354445

        Stai ca vine acum decontul promisiunilor electorale.
        Ploiestiul e probabil primul de anvergura.
        Vor mai fi si alte pomeni electorale care nu vor putea fi onorate.
        Vor zice atunci ca PDLul nu le-a lasat bani.
        "Tot Basescu va fi de vina", dar ce vrei, daca nu au alta placa de gramofon sa o puna.
        Abia acum si dupa alegeri, daca, Doamne fereste le castiga, vor incepe adevaratele plangeri despre "greaua mostenire" de la guvernele anterioare.
        Vai de noi de cate o sa mai auzim!
  • +46 (46 voturi)    
    nu v-ati saturat de poante, venerabililor?? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:53)

    Wanga [utilizator]

    vreti taloanele de pensie municipale promise, dragilor!
    lasa ca vi le dam dupa ce ne veti vota la referendum si in toamna!
    ce alora ce urlau in piata universitatii nu le-am dat cei 30 de lei pe care i-am promis!!
    doar suntem cei mai cinstiti si mai drepti, stimabililor!
    os va dam, os v-o dam de n-o sa mai puteti duce!
    micul si bere mai la toamna, ca este criza, mai dragilor!!
    hai ciocul mic si joc de glezne sa nu o mierliti dracu acum cand tara are nevoie de voi!
    • +19 (19 voturi)    
      astept sa vad (Duminică, 15 iulie 2012, 10:44)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui Wanga

      cand isi pierd rabdarea locuitorii din sectorul 3. Lor le-a promis Negoita apartamente
    • 0 (0 voturi)    
      onoare pensionarilor ploiesteni (Duminică, 15 iulie 2012, 13:21)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui Wanga

      Ploestiul a fost intotdeauna portstindardul progresului luminos. Sa ne amintim doar de Republica de la Ploiesti si de nemuritorul Candiano Popescu. Boborul, ah, Boborul.
  • +52 (52 voturi)    
    saracii pensionari! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 19:54)

    cetateteanuTurmentat [utilizator]

    afla si ei ca minciuna uslama are picioare scurte. bun venit in uslamabad!
  • +39 (39 voturi)    
    Ce teapa au luat (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:02)

    spysoby [utilizator]

    Ce bine imi pare ca-ti luat teapa.
  • +46 (46 voturi)    
    Pomana (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:03)

    Bazil [utilizator]

    Criza mare. Nici pomana electorala nu mai este ce-a fost.
  • +42 (42 voturi)    
    Misto (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:06)

    LoveRomania [utilizator]

    Au promis luna de pe cer si acum cineva le-o cere.
    Sper sa isi dea seama pensionarii aia pe cine au votat
  • +42 (42 voturi)    
    Mintea pensionarilor cea de pe urma (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:08)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    ar fi trebuit sa le spuna ca, dupa ce se va cocota pe scaun ajutat de voturile lor, primarul o va intoarce ca la Ploiesti.

    E incredibil cum romanii inca mai pun botul la bani gratis. Trezirea!
  • +33 (33 voturi)    
    prostia la romini (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:10)

    tyuty [utilizator]

    Doamne cita prostie mai exista in rominia !!! va bateti toti joc de niste oameni naivi ...sper ca mai exista dreptate ,poate pe lumea cealalta ,,,sa va fie rusine domnii mei
    • +16 (16 voturi)    
      E cu bataie lunga, (Duminică, 15 iulie 2012, 11:51)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui tyuty

      isi bat joc de pensionarii amaratzi ca sa-i aleaga si pensionarii(amaratzi) isi bat joc de restul tzarii. Doar unii castiga aici prin minciuna , uslamul.
    • 0 (0 voturi)    
      sal (Duminică, 15 iulie 2012, 21:27)

      unnene [utilizator] i-a raspuns lui tyuty

      imi pare rau dar niste oameni de peste 60 nu au cum sa fie naivi. ei voteaza cu bolsevicii ca aia au dat mereu pomeni maselor de manevra
  • +41 (43 voturi)    
    Publicati exemplarul in cauza!! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:14)

    solar [utilizator]

    Va fac invitatia de a publica imediat exemplarul cu aceasta "pensie municipala" !!
    Este culmea obrazniciei din presa sa omita o astfel de informatie dezastruoasa !! Cum e posibil asa ceva??? Si eu sunt pensionar, oameni buni!! Am o pensie mica, dar nu mi-a trecut niciodata prin cap sa cer o pensie suplimentara !! Daca PSD+ PNL e capabil sa dea "pensii municipale" suplimentare, sa fie capabil sa dea si "pensii nationale suplimentare" !! Tot de 200 de lei!! Uite , domnule ce porcarii mai face si presa asta zisa democrata !! Cum de a putut sa faca asa o magarie uriasa?! ADICA SE CUMPARA VOTURI PE SUPLIMENTE DE PENSIE, domnilor? Iata seriozitatea si profesionalismul presei ....comuniste!!!!!!! Tot atat de cinstiti sunt si presarii din Romania ca si cinstitii din Guvern si USL!!
    Rusinea rusiniilor!!
    Cine crede ca am dreptate , rog sa voteze cele scrise.
    • +8 (8 voturi)    
      Luati talon de pensie municipala :-) (Duminică, 15 iulie 2012, 11:02)

      doubter [utilizator] i-a raspuns lui solar

      http://www.actualitateaprahoveana.ro/editia-electronica/politic/fara-numar-din-bani-publici-candidatii-usl-mircea-cosma-si-iulian-badescu-promit-pensii-municipale-04435

      Asa arata faimosul talon :-)
      • 0 (0 voturi)    
        hartie fara valoare (Luni, 16 iulie 2012, 8:43)

        was [utilizator] i-a raspuns lui doubter

        Nu vad nici un numar de serie pe "talon". Poate sa gasesc cativa escroci care sa faca pe calculator dupa modelul sus amintit cateva mii de "taloane false", si sa vanda prostimii cu 50 RON/bucata.
        Dupa asta o sa spuna primarul ca au primit mai multe cereri decat cate taloane au fost distribuite, si astfel sa le declare nule. Acum ma vad ca dau idei pentru a iesii cu basma curata uselistilor, dar oricum nu prea conteaza, in orice caz nu vor primii nimic, poate doar un numar redus de pensionari "cu pile" (10-20 persoane?) ca sa inchida gura prostimii, citez:
        "edilul afirmand ca nu se stie cati oameni vor beneficia de acest ajutor in conditiile in care "semnele nu sunt favorabile". "
  • +39 (39 voturi)    
    Sunt siderata sa citesc asa ceva! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:26)

    Clop [utilizator]

    Domnilor pensionari, imi pare rau pentru naivitatea voastra, dar trebuie sa stiti ca NU EXISTA PENSIE MUNICIPALA.

    Cuantumul indemnizaţiei sociale pentru pensionari stabilit pentru anul 2012 este de 350 lei - in Romania. Acest cuantum nu este echivalentul unor promisiuni electorale pentru a accede ca sef la o primarie, ci un dosar foarte stufos si dureros.
  • +42 (42 voturi)    
    Ce planuri aveti ? (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu stiu pe cine sa jignesc: pe cel care promite pensii municipale, sau pe cei care cred asemenea gogomanie,

    Dupa zeci de mii de ani de istorie a banilor, sint uimit ca oamenii inca nu inteleg mare lucru despre bani, despre garantii, despre incredere si munca.

    Dragi pensionari ploiesteni, cum ati ajuns la pensie, cum au trecut anii peste voi, de pe ce planeta ati aterizat la Ploiesti, ce planuri aveti cu poporul roman ????
  • +32 (32 voturi)    
    minciunica (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:33)

    elwis [utilizator]

    Ca le-ati promis-e ceva ! Dar ca ati gasit 1000 de ....alegatori ...sa va creada e ...dezarmant ! Se rezolva : un HG-in care sa-i adaugati si pe rezervistii lui Dogaru, pe revolutionari-macar pina la alegerile din toamna !
  • -11 (25 voturi)    
    promisiuni stil psd (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:39)

    zigot [utilizator]

    acestea sant promisiuni stil pdl pentru creduli
    a-ti votat pe "cine trebuie" a-ti luat teapa, sa fiti sanatosi ca de bani nu este rost
    asa sa faceti in continuare pana va va veni mintea la cap ca in 22 ani se pare ca a-ti avut alte preocupari
    • +3 (3 voturi)    
      ati (Duminică, 15 iulie 2012, 10:26)

      HoriaBirau [anonim] i-a raspuns lui zigot

      cratima, bat-o vina
  • +29 (29 voturi)    
    FTW (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:43)

    torna_fratre [utilizator]

    De unde va lua junele ploiestean?
    Prin septembrie va da un anunt cum Marea Criza a venit in Romania...si trebuie sa le mai taie si vreo 25% din pensie dar sa le mai dea si pensie munipala.
    Auzi la el pensie municipala...
  • +32 (32 voturi)    
    USL si promisiunile!!!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 20:51)

    cerbi [utilizator]

    cum au putut promite asa ceva????????????
    RUSINE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    RUSINE!!!!!!!!!!!!!
    La fel se va intampla si cu Ponta &comp
    • +11 (11 voturi)    
      cum au putut sa creada asa ceva? (Duminică, 15 iulie 2012, 9:24)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui cerbi

      RUSINE!
  • +42 (42 voturi)    
    de unde ia badescu (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 21:00)

    visio [utilizator]

    bani de pensii? sunt doua variante:
    1. dela aia care au bani, adica dela privati;
    2. nu ia

    pensionarilor, a fost teapa .....marca psd..dsata viitoare nu mai mergeti la vot; lasati tara pe mana noastra ca voi ati nenorocito....

    p.s. auzi, 200 lei pensie municipala...adica spaga electorala...ce multi prosti are lumea....
  • +27 (27 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 21:37)

    Razvan-TheodorIorga [anonim]

    aceeasi poanta cu guvernul usl si absolventii de la academia de politie.
    la 1 august va bagam pe posturi..ba nu la 1 octombrie.
    hmm ce-ati zice sa ne votati intai la parlamentare si la 1 decembrie va dam sigur m^^^.
  • +12 (18 voturi)    
    PENSIE (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 21:40)

    LeulTau [anonim]

    sa se dea bani de la privati
    • +6 (6 voturi)    
      &&& (Duminică, 15 iulie 2012, 12:54)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui LeulTau

      Adica sa se ia bani de la cei care muncesc pe branci si sa se dea pomeni electorale?

      Nu au zis ei ca exista resurse nebanuite?
      Nu au dat ei jos guvernul Ungureanu ca e santajabil si ca vin ei sa dea din resursele care exista inapoi la oameni?
      Unde sunt salariile pe care au zis ca le dau inapoi?
      Au dat un amarat de 8% si au zis ca mai dau daca mai au, poate.
      Au zis ca Ungureanu era santajabil de catre UDMr si ca vin ei. Ati auzit ca s-a desfiintat linia de medicina maghiara de la Targu Mures?
      Ati vazut ca UDMR a votat alaturi de ei la suspendarea Presedintelui. Cu ce i-a cumparat???
  • +8 (8 voturi)    
    He,he! (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 22:07)

    madame [utilizator]

    Sa le explice venerabilul USL, situatia si celor mai de sus de Ploiesti, mai incolo inspre Campina, mai exact la Banesti. Sunt cativa trogloditi, care din nefericire pentru ei, ca nu stiu sa-si foloseasca IQ-ul, inca mai cred orbeste in relatarile anteniste.
    Auzi, promisiune! Pensie Municipala!
    Alo, USL, ma auzi? Putin, nu dat in viata lui vre-o declaratie publica, cum ca ar ajuta Romania sa iasa din cacatul in care ai bagat-o! Spune-le bietilor pensionari, ca vremea pomanagiilor a disparut si nu se mai intoarce!
  • +10 (10 voturi)    
    Va urez (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 22:24)

    Vizitiul [utilizator]

    La cat mai multe tzepe de-astea :)
  • +10 (10 voturi)    
    mare-i gradina ... (Sâmbătă, 14 iulie 2012, 22:50)

    sile1 [utilizator]

    ....lui dumnezeu si multi creduli mai sunt in ea!
  • +11 (11 voturi)    
    In ce tara am ajuns sa traim? (Duminică, 15 iulie 2012, 6:01)

    ticbis [utilizator]

    Mintea mea nu poate sa inteleaga cat de cretin poate fi cineva ca sa puna botul la astfel de promisiuni! Si cand ma gandesc ca astia sunt cei care hotarasc prin voturile lor soarta unei tari, ma apuca o greata ca-mi vine sa vomit! Asta e un Caritas politic, ar trebui sanctionat prin lege cu ani grei de puscarie!

    "Un tampit mai mare ca mine nu exista. Sa faci treisprezece ani de temnita pentru un popor de idioti! De asta numai eu am fost in stare..."
    - Petre Tutea -
  • +6 (6 voturi)    
    saraci (Duminică, 15 iulie 2012, 6:15)

    gopo111 [utilizator]

    ce i-au aburit comunisti, pardon uslisti, cu o bucata de hirtie, asta a fost cel mai destept, pina acum la a aduna voturi, cu bani putini pt tiparire a adunat o gramada de voturi, si cica usl sint prosti :), asa o sa procedeze si in toamna ca saracii pensionari il v-or vota ca poate, poate le da si lor ceva, pacat ca nu v-or si aia batrini sa iasa din cutiile lor si sa vada un pic mai mult in viitor
  • +8 (8 voturi)    
    naivi (Duminică, 15 iulie 2012, 6:47)

    cotora [utilizator]

    pensionarilor, daca ati fost naivi, asa va trebuie, nu ati stiut ca psd foloseste un limbaj dublu, apoi, va cumparat intotdeauna cu pomeni sociale, din 1990 incoace
  • +8 (8 voturi)    
    de asta mi-e teama (Duminică, 15 iulie 2012, 7:55)

    lila [utilizator]

    asa se intimpla in satele tarii. PSD-ii incoloneaza batranii promitandu-le pielea ursului din padure. Acestia ne fac noua viitorul. Uslaşii mizează pe minciuna, stiu ca prinde la prostime, de asta sunt foarte siguri pe succesul lor. Pe parintii mei i-am lamurit ce se petrece, dar tot satul va vota usl, ca asa le-a zis primaru. In rest niciun argument n-au.
  • +8 (8 voturi)    
    sa le dea primaru (Duminică, 15 iulie 2012, 7:57)

    lila [utilizator]

    sa faca imprumut la banca si sa le dea de la el. De ce ramane nepedepsit ???????
  • +9 (9 voturi)    
    RADIO EREVAN (Duminică, 15 iulie 2012, 8:05)

    pointless man [utilizator]

    Un ascultator ne intreaba daca in comunism vor mai fi bani.
    Tovarasi, dupa Lenin si Trotzki nu vor mai fi. Dupa revizionisti (Hrusciov) vor mai fi.
    Noi nu spunem nici ca primii nici ca ceilalti: PENTRU UNII VOR FI, PENTRU ALTII NU VOR FI.

    Ce naiba, bancul asta circula intens pe vremea cind respectivii pensionari erau in floarea virstei.
  • +9 (9 voturi)    
    aceşti pensionari senili (Duminică, 15 iulie 2012, 8:18)

    asspeeda [utilizator]

    vor îngropa ţara asta la referendum şi la alegerile din toamnă!pe mâna lor ne va lua dracu'!
  • +10 (10 voturi)    
    nu credeti... (Duminică, 15 iulie 2012, 9:39)

    bio_bomba [utilizator]

    Iar si-au bagat picioarele pdl-istii...nu credeti nimik...

    astazi am fost anuntati ca pensiile se vor da in totalitate (ba chiar cu un supliment de doua locuri), iar cuantum-ul va fi de 350 de lei. va rog sa va prezentati maine la sediu de camplanie a psd +pnl sa va ridicati prima transa.

    presedinte de campanie:
    agramatul isteric

    secretar general:
    copy, copy-paste
  • +9 (9 voturi)    
    PROMISIUNI (Duminică, 15 iulie 2012, 9:48)

    S-ionel [utilizator]

    Am o propunere pentru rezolvare acestei doleante a pensionarilor. In urmatoarea luna toti cei care au primit acel ,,Talon de pensie municipala,, sa fie inregistrati la primarie pe baza unei declaratii pe propria raspundere cum ca au votat cu USL-ul , luna urmatoare sa le fie retinuta suma de 200 lei din pensie , suma pe care sa o primeasca de la cei ce au promis-o! Pate in felul acesta se vor invata minte si ei si data viitoare nu-si vor mai vinde votul pe bani sau promisiuni asa cum o fac de 20 de ani incoace !!!
  • 0 (0 voturi)    
    vor primi (Duminică, 15 iulie 2012, 13:22)

    nash pandelica [utilizator]

    jumatea lui cinci.
    dar, numai daca voteaza bine la referendum si la iarna.
  • 0 (0 voturi)    
    Transmiteti asta (Duminică, 15 iulie 2012, 16:10)

    Trident [utilizator]

    Dragi pensionari si bugetari ai Romaniei.
    Datorita naivitatii, credulitatii si in unele cazuri lacomiei, datorita unor nostalgice amintiri comuniste, prin votul vostru de la locale ati ajutat USL sa incalece Romania.
    Daca veti proceda asa si la referendum si la alegerile generale veti darama Romania si veti aduce haosul si anarhia in tara. Incepand cu Ianuarie 2012 veti ramane si fara pensii-salarii pentru ca Romania va intra in incapacitate de plata.
    Daca vreti sa distrugeti viitorul copiilor si nepotilor vostri atunci mergetii cu totii si cu mic cu mare votai USL.
  • +1 (1 vot)    
    Pomenile electorale (Duminică, 15 iulie 2012, 16:42)

    omliber [utilizator]

    Oameni buni!
    Nu mai credeti in "pomeni electorale" indiferent de la ce partid vin. Noi suntem oameni demni. Sa stiti ca ceea ce primeste unul se ia de la altul. Politicienii nu ne dau nimic. Ei nu vin cu bani de acasa. Buetul unei colectivitati vine de la taxele si impozitele platite de noi toti1
  • 0 (0 voturi)    
    las ca pun japca pe privati (Duminică, 15 iulie 2012, 21:33)

    unnene [utilizator]

    eu sunt sigur ca le va da pensiile alea ciudate la toti, cu riscul de a nu face nimic in ploiesti, asta au facut dintotdeauna jegosii USL in toata tara. votati-i ca vor lua de la altii sa va dea voua, fiti fara grija.
    • 0 (0 voturi)    
      iPOCRIZIA USL-ISTA (Vineri, 20 iulie 2012, 13:48)

      simi00032 [utilizator] i-a raspuns lui unnene

      Primarul nu a fost prost pentru ca stia f.bine ca promite unei mase de pensionari pentru care gandeste Voiculescu prin Antene. Cum poti crede ca cineva fie el primar poate sa-ti dea pensie ?Eu cred ca este o prostie la nivel de maimuta antropoida. Fiecare isi merita soarta dupa cum gandeste din pacate cei care gandesc sunt victime colaterale