Ministerul de Externe al Olandei: Este important ca Romania sa tina cont de Constitutie si de legile in vigoare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:04 Actualitate | Politic

"Este important ca Romania sa tina cont de Constitutia sa si de legile in vigoare" a declarat Christophe Kamp, purtatorul de cuvant al secretarului de stat pentru Afaceri Externe al Olandei, intr-unmesaj transmis agentiei franceze AFP. Acesta a precizat ca Olanda monitorizeaza indeaproape situatia.

Administratia americana si-a manifestat si ea ingrijorarea fata de evenimentele recente din Romania precicand ca acestea "ameninta echilibrul democratic al puterilor in stat si slabesc institutiile independente  precum justitia". Intr-un comunicat de presa postat pe site-ul guvernamental, administratia de la Washington indeamna autoritatile romane sa se asigure ca valorile democratice si statul de drept sunt respectate in procesul de suspendare a presedintelui Traian Basescu.

Consiliul Europei a inaintat sambata o cerere catre Comisia de la Venetia ii care ii cere organismului international sa furnizeze o opinie pe tema suspendarii presedintelui Traian Basescu  Secretarul general al Consiliului Europei, Thorbjorn Jagland, se declara ingrijorat de recentele evolutii din Romania, in special de cele legate de suspendarea presedintelui, si a cerut Comsiei de la Venetia sa analizeze daca aceste actiuni sunt compatibile cu statul de drept si cu democratia, potrivit unui comunicat citat de Mediafax.



Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cursurile care le-ar fi putut salva viata celor 4 eroi SMURD. Autoritatile nu s-au gandit insa ca si ei trebuie antrenati

Cursurile dureaza trei zile si se pot face in doua centre din Constanta. Insa autoritatile nu au luat in calcul faptul ca si salvatorii trebuie antrenati.








4713 vizualizari
  • +33 (37 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:06)

    abcde [utilizator]

    Sa zica USLul ca olandezii sunt prieteni cu Basescu :)
    • +5 (17 voturi)    
      Hm.. (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:30)

      NunquamRedono [utilizator] i-a raspuns lui abcde

      Pe cat pariu ca daca USL-ul ar spune asta , un mare procent din populatia Romaniei ar crede ? Cat asta e nivelu` de inteligenta al populatiei .
    • +8 (12 voturi)    
      Reforma statului (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:58)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui abcde

      Dictatura Parlamentara. Cum naiba poti impiedica asa ceva?In orice caz, asa cum observa si Base de la 322 de data asta au fost 255. E totusi un progres...
      • +5 (7 voturi)    
        sau nu... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:33)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

        au ramas doar bolovanii adevarati
      • +2 (2 voturi)    
        Dictatura Parlamentara (Duminică, 8 iulie 2012, 11:30)

        StefanCristescu [anonim] i-a raspuns lui sebagain

        ... va fi deplina daca la modificarea Constitutiei, vom trece la Republica Parlamentara.

        Institutia Presedintelui cred ca este esentiala pentru o perioada de timp ca sa se asigure un echilibru. Dar cu ceva amendamente la Constitutie care sa rezolve separarea puterilor, conditiile de dizolvare a Parlamentului si de Punere sub acuzare (nu demitere!) a Presedintelui, CCR, etc.

        Modificarea Constitutiei va fi urmatorul atac al USL, astfel incat sa nu li se poata reprosa ca fac atac la jsutitie.
    • -5 (11 voturi)    
      atat ai inteles tu? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:04)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui abcde

      eu vad altceva. vad oprtunitatea olandei de a ne infunda si mai mult in noroiul UE, ca sa papam in continuare rosii crescute in namol nutritiv in detrimentul celor naturale de la noi. crezi ca olanda nu mai poate de democratia noastra....poanta si antoana le-au deschis o usa pe care o asteptau de ceva vreme. pe olandezi ii doare-n cot de basescu sau poanta....le pasa de piata...piata de desfacere
      • +2 (6 voturi)    
        ei, dar lasati! (Duminică, 8 iulie 2012, 2:05)

        NL [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Nu ne obliga, dom'le, nimeni sa papam rosii olandeze. Asa cum nimeni nu ne impiedica sa cultivam o Romanie de rosii si sa dam bulion la tot mapamondu'.
        Dar nu, noi nu ne simtim bine pina n-avem in batatura macar 5 rinduri de vita-de -vie. Stiai ca Romania e al doilea producator mondial de prune, dupa SUA? Se face pruna pe meleagurile astea ceva de Cartea Recordurilor, dar nu pruna buna ci pruna de tuica, d-aia de plantezi pomul, il lasi in durerea lui si el tot da rod si bagi la cazan.
        Ce rosii? Pai ce, rosiile se baga la cazan?
        • 0 (2 voturi)    
          ba ne obliga (Duminică, 8 iulie 2012, 18:04)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui NL

          prin diverse mijloace. casca ochii.
          partea cu cazanul nu este rea. este ceva ce romanii inca mai pot vinde, intelegi?
  • +22 (24 voturi)    
    tine cont, cum sa nu? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:13)

    Catch 22 [utilizator]

    daca insa o lege nu e conforma cu scopul grupului politic majoritar care acum are guvernul, legea e repede schimbata prin vot (votul majoritar e esenta democratiei) si apoi noua lege e respectata, desigur. Daca cumva nu o sa le placa noua lege, o vor schimba cu alta, mai potrivita, tot prin vot majoritar. Actualii majoritari cred ca DEMOCRATIA E ATUNCI CAND DOI LUPI SI O OAIE VOTEAZA CE SE MANINCA LA CINA.
  • +23 (27 voturi)    
    Afara din PE! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:21)

    sebagain [utilizator]

    norica, tata, hai acasa ca te-ai facut de bafta. te-asteapta crinutu sa-l tii de mana.
    • +11 (15 voturi)    
      Comunista ....... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:22)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

      ....inraita, fanatica !!!! Asta.......chiar ar tre sa ne mai lase !!!!! Tot la mana noastra e in mod normal..... ....la vot !!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +18 (20 voturi)    
    eh (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:24)

    freedomforall [utilizator]

    la rumuni nu place legea
    • +6 (12 voturi)    
      Nu la "rumuni" ! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:05)

      nec [utilizator] i-a raspuns lui freedomforall

      idiotule, la uslasi "nu place legea". Nu ne mai bagati in aceeasi oala cu scursurile astea.
  • +17 (19 voturi)    
    las ca va invata ponta si pe voi democratie (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:26)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    las ca va invata ponta si pe voi democratie
  • +21 (25 voturi)    
    Romani.... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:29)

    Ronin [utilizator]

    ...pentru noi criza de abia acum incepe!!!! Daca lucrurile vor continua asa, in cateva luni, max 1 an guvernu` asta va ramane fara lichiditati si se va da drumu` la tiparnita...sa vedeti atunci salarii mari...ne vom scalda in bani....si vom putea sa chiar ne stergem cu ei undeva pentru ca oricum nu vor valora nimic!!!! Vom fi milionari din nou!!!! Traiasca Ilici si progeniturile lui, ....Europa PA, bun venit Mama Rusia...cu alte cuvinte: ne-am ars!!!!!!!
    • +11 (13 voturi)    
      Mare cavaler (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:57)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      E lucrarea de doctorat a lui Georgescu si Felix. Normal ca asa va fi. Degeaba l-au decorat pe Isarescu cu Marele Colan. Acum ministru de finante are Marele Ciolan. Sa vezi acum cum scoate Isarescu banii de la ciorap sa plateasca giumbuslucurile celor doua paparude. Apoi o sa vina sa ne spuna ca politicul nu-l ajuta...
  • +21 (23 voturi)    
    este grava problema (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:32)

    crispolux [utilizator]

    dar si mai grav este ca asteptam ca cei din afara sa ne ajute, noi nu miscam un pai,si ii lasam sa-si faca de cap, cind ne-om trezi si noi va fi prea tirziu, tot ei fac mitinguri contra Basescu (nu spun ca toti or fi platiti, dar uni orbiti de ura nu isi dau seama ca legitimeaza minciuna,hotia si ipocrizia), ore 5 lei/euro ne trezeste?
    • +6 (8 voturi)    
      retele sociale (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:01)

      marioara1 [anonim] i-a raspuns lui crispolux

      toate aceste personalitati au conturi pe facebook si twitter. Cine va tine sa le multumiti pentru suport sau sa comentati acolo. De exemplu, Wilfried Martens sustine foarte bine Romania pe facebook.
      Insa, la aceste postari comenteaza , cei din Georgia!
      • +3 (5 voturi)    
        Cinste lor ! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:02)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui marioara1

        Ar trebui sa le spunem si d-lui ponta si antonescu cateva vorbe. De multumire desigur.
  • -8 (12 voturi)    
    cu voi nu vorbim! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:22)

    damocles [utilizator]

    Ca nu ne-ati bagat in Schengen pana acum si nu pot uslasii nu doar sa faca ceva pe Constitutie, darmite sa se stearga si cu ea undeva, cum vroiau de fapt. Din partea mea, toata stima boborului olandez corupt si paralizat de marijuana in mod legal!
  • +2 (4 voturi)    
    idiotii (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:49)

    tz3p3s [utilizator]

    romanu MERITA sa moara de foame.

    caci asa cum zicea un film: " ... apai stii, prostia se cam plateste..."

    Si multa mai e !
  • -3 (7 voturi)    
    Unde au fost? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:06)

    Alin Pop [anonim]

    Unde au fost occidentalii cand in Romania se taiau pensiile si salariile?

    Unde au fost strainii cand Robertuta numara din doi in doi in privinta legii pensiilor?

    De ce polonezii au avut crestere economica cand noi aveam recesiune, si dumnealor(vechea coalitie la putere) aveau recesiune?

    Au cerut TARA(2008) prin vot ca ne vor face prosperi, dapoi trebuiau sa o duca la progres, unde au dus-o?

    Vai de ea Romanie!
    • +1 (5 voturi)    
      Raspunsul meu la intrebarile tale (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Alin Pop

      1. Occidentali (uni dintre ei, cei din sud) dormeau in papuci. Daca faceau ce au facut Basescu&Boc azi nu prea ar mai fi criza in Europa.
      2. Pentru "numaratoare" Roberta a ajuns in justitie. Nu a fost condamnata. Poate ai un raspuns real la treaba asta.
      3. Pentru ca Polonezi nu au avut inainte de criza un premier ca Tariceanu al nostru.
      4. Stii ce aia criza? Iti explic. Ponta a zis ca va da inapoi bani bugetarilor (pentru el doar ei muncesc in Romania) taiati de Boc, cind va ajunge la putere. Era vorba de 16 %.
      Cind a ajuns la putere a dat 8%. Pentru ca stia ca este criza, ca o mai pune si de o criza politica si nu e de unde.
  • +6 (8 voturi)    
    Care legi? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:42)

    EXEs [utilizator]

    Ceea ce nu stie ministrul olandez e ca la noi astia schimba legile ca pe ciorapi. Maine mai mult ca sigur o sa aiba ciorapi negri si nu albi cum par azi. Indivizii astia au facut toate constitutiile post decembriste si mai toate legile si tot nu le ajunge pt. ca le-au facut pt. a profita ei nu ailalti. Nici o grija ca dupa ce o sa-i voteze gloata n-o sa mai aiba nelinistea asta si vor profita linistiti de prostia prostimii.
  • +3 (3 voturi)    
    lista reprezentantilor Romaniei in PE (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:51)

    cris19 [utilizator]

    o puteti gasi aici: http://www.dae.gov.ro/admin/files/Tabel%20europarlamentari.pdf.

    Poate vreti sa le scrieti ceva celor care ne reprezinta in Parlamentul European.
  • +5 (7 voturi)    
    iasete de mirare (Duminică, 8 iulie 2012, 0:32)

    Dedalus [utilizator]

    Voicu votand suspendarea lui Base!

    Incredibil!