Inalta Curte: Mircea Diaconu este incompatibil/ Victor Ponta: In mod sigur domnul Diaconu va ceda functia de ministru al Culturii

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2012, 13:56 Actualitate | Esenţial


Mircea Diaconu
Foto: Agerpres
Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis marti ca Mircea Diaconu, ministru al Culturii, este incompatibil, deoarece a detinut simultan functiile de senator si director al Teatrului Nottara. Inalta Curte a respins recursul declarat de Mircea Diaconu si a mentinut o decizie luata de Curtea de Apel Bucuresti. Premierul Victor Ponta a declarat la scurt timp dupa anunt ca Diaconu "in mod sigur va ceda functia de ministru al Culturii."

Decizia este definitiva, iar Mircea Diaconu va avea interdictia de a ocupa o functie sau o demnitate publica pe o perioada de trei ani, care se calculeaza incepand cu data de 19 iunie.

Ministrul Culturii, Mircea Diaconu, a declarat, luni, la sediul PNL, ca va renunta la functia de ministru daca va pierde procesul cu Agentia Nationala de Integritate.

Premierul Victor Ponta declara recent ca daca ICCJ va da dreptate Agentiei Nationale de Integritate in procesul cu Mircea Diaconu, acesta va ceda functia de ministru, in caz contrar Agentia va trebui sa prezinte "niste mari scuze", potrivit Mediafax.

In 27 ianuarie 2011, Agentia Nationala din Integritate a constatat ca Mircea Diaconu este in incompatibilitate din decembrie 2008, in conditiile in care pe langa calitatea de parlamentar acesta ocupa si functia de director-manager al Teatrului "C.I. Nottara" din Capitala, functie de conducere specifica unei institutii publice locale.

Decizia a fost contestata de Mircea Diaconu la Curtea de Apel Bucuresti, care in 16 septembrie 2011 a stabilit ca acesta s-a aflat in incompatibilitate. Mircea Diaconu a contestat hotararea Curtii de Apel Bucuresti la instanta suprema, care marti a respins definitiv recursul acestuia.

In 28 noiembrie 2011, Mircea Diaconu a adresat presedintelui Biroului Permanent al Senatului o scrisoare in care arata ca i-a cerut primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, sa ii aprobe incetarea delegatiei de manager al Teatrului Nottara din Bucuresti.

"(Demisia mea, n.r.) are intr-un fel legatura cu decizia ANI, pentru ca exista deja si o hotarare judecatoreasca, de Curte de Apel, deci intermediara, prima care a aparut, care constata incompatibilitatea celor doua functii, dar ma considera de buna credinta si nu poate nimeni sa se indrepte spre mine cu nicio sanctiune de niciun fel. Daca e vreo eroare, aceea e la Senat, si nu la mine", a declarat Mircea Diaconu in decembrie anul trecut, invocand adresa prin care Senatul i-ar fi confirmat, la preluarea mandatului sau de parlamentar, ca nu ar fi in incompatibilitate.

Intr-un alt dosar, deschis in urma sesizarii ANI, Mircea Diaconu este cercetat de procurorii Parchetului instantei supreme pentru conflict de interese, intrucat, in calitate de director la Teatrul Nottara, si-a ajutat sotia sa primeasca anumite contracte.

Ministrul Culturii, Mircea Diaconu, s-a prezentat, luni, la Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie pentru a fi audiat in legatura cu acuzatia de conflict de interese, acesta declarandu-le reporterilor ca procurorii nu stiu "cum se traieste in teatru" si "care e viata actorilor".

Anchetatorii Parchetului instantei supreme au extins cercetarile in cazul actualului ministru al Culturii, Mircea Diaconu (senator la momentul declansarii anchetei-n.r.), si au inceput urmarirea penala impotriva sa. Procurorii ministerului public sustin ca il ancheteaza pentru patru infractiuni de conflict de interese.

Vezi mai jos decizia de incompatibilitate a senatorului Mircea Diaconu publicata de ANI in ianuarie 2011

Comunicat ANI Diaconu






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11263 vizualizari

  • +82 (82 voturi)    
    si predicat (Marţi, 19 iunie 2012, 14:01)

    Rasmus [utilizator]

    another one bite the dust :)
    pai ramane locul liber pentru niste "doctori" si "profesori universitari"
    • -50 (56 voturi)    
      mircea diaconu (Marţi, 19 iunie 2012, 14:41)

      miki45 [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      poate ati vrea sa revina udrea si cu toata gasca de hoti, comunisti si securisti.
      e plin de voi pe aici,
      • +34 (36 voturi)    
        Apai io zic sa-l lasam pe Ponta ! (Marţi, 19 iunie 2012, 14:58)

        puricelu [utilizator] i-a raspuns lui miki45

        Stie el mai bine cine-i cel mai bun. Ca la invatamant, pana acum, a numit un coleg de-al dumnealui - plagi-doctor ca si el si o alta care nu tia sa scrie corect numele unei universitati celebre, apoi acum este un ministru care nu prea stie ce vorbeste - una spune si alta se face (vezi cu camerele de luat vederi), acum Diaconu de care se stia de mult ca este in incompatibilitate dar totusi l-a numit in functie ... Ce corectitudine !!! Asa corectitudine n-am mai vazut de pe vremea lui Alexandru cel Mare !!! Bravo Ponta !!! La Bruxelles, birjar, la Bruxelles !!!
    • -40 (50 voturi)    
      Din pacate pentru voi (Marţi, 19 iunie 2012, 14:42)

      Corinteni [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Poporul va vota tot USL in toamna, deoarece poporul prefera plagiatori si incompatibili, dar care sa ii imbunatateasca traiul, in locul hotilor la drumul mare, care sa fure din buzunarul poporului, cum au fost cei din PDL. In toamna veti plange din nou, dar de data asta pe umarul lui MRU.
      • +36 (40 voturi)    
        Sa voteze domnule, sa voteze. (Marţi, 19 iunie 2012, 15:00)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

        Dar nu cred ca o sa fie cineva care va plange pe umarul lui MRU. Si nici traiul nu o sa se imbunatateasca.

        Plagiatorii si incompatibilii, au ajuns plagiatori si incompatibili tocmai pentru ca au furat si si-au acordat tot felul de beneficii, din bani publici. Genul asta de oameni, nu au cum sa-ti mareasca tie nivelul de trai, ci doar al lor, personal.
      • +17 (17 voturi)    
        Greu, nene (Marţi, 19 iunie 2012, 15:40)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

        Grea meserie ai... greu de aparat asemenea specimene, dar te felicit ca mereu aduci cel putin pseudo-argumente. Cateodata ai si argumente corecte. Asa cum guvernele anterioare nu au fost 100% bune, asa nici guverul asta nu e 100% rau... diferenta sta in proportii.
      • +12 (12 voturi)    
        Trist (Marţi, 19 iunie 2012, 15:51)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

        Stim ca pentru voi cultura, invatamantul nu inseamna nimic. Totul e sa va dea mici si bere.
        Vai de tara asta!
        • +6 (6 voturi)    
          Oare faraonul da Vangelie (Marţi, 19 iunie 2012, 16:27)

          FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          Cate titluri de doctorat are deja? Doctor goagel il are deja.
        • -2 (4 voturi)    
          ma lasi (Marţi, 19 iunie 2012, 18:44)

          george1979 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          cam cat de nesimtit trebuie sa fi sa spui ca invatamantul nu inseamna nimic????
          pai base al tau le-a transmis medicilor ca granita este deschisa, profesorilor le-au fost taiate salariile tot de numitul base.
          aveti tupeu si este un tupeu de manelist.
          nu uitam....
    • +35 (39 voturi)    
      E mana lui Basescu (Marţi, 19 iunie 2012, 15:02)

      Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Din cauza lui Basescu a ajuns Mircea Diaconu in incompatibilitate si tot din cauza lui Basescu Diaconu si-a angajat sotia sau a ajutat-o sa ia niste contracte la Teatrul Nottara. E un dosar politic!
      Bietul Mircea Diaconu era atat de stresat de Basescu, atat de obosit de talk show-urile interminabile in care isi arata nemultumirea fata de "tiranul portocaliu", ca n-a mai putut sa se concentreze la respectarea legii... si a comis-o. Dar el e om cinstit, Basescu e vinovat. Pe bune!
  • +101 (103 voturi)    
    Cum este cu cel mai cinstit guvern ? (Marţi, 19 iunie 2012, 14:02)

    CezarN [utilizator]

    Pai, daca acesta este cel mai cinstit guvern pe care USL il poate da, si probabil ca asa si este din moment ce doreste ca mandatul sa-i fie prelungit la alegerile de peste cateva luni, ne putem usor imagina cum va fi cel de dupa alegeri, cand baietii se vor pune cu burta pe treaba, ca au de recuperat ani intregi de "seceta".
    • +75 (75 voturi)    
      Viziunea PSD-ului (Marţi, 19 iunie 2012, 14:05)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Viziunea PSD-ului pentru România:
      - incompatibili
      - plagiatori
      - hoti
      - proxeneti
  • +55 (57 voturi)    
    Nici o cafea? (Marţi, 19 iunie 2012, 14:04)

    Bird [utilizator]

    Se pare ca domnul Diaconu tre' sa scoata si ICCJ-ul la o cafea, sa le explice cum e viata in teatru.
    • +3 (5 voturi)    
      SI TOTUSI... (Marţi, 19 iunie 2012, 17:10)

      Trident [utilizator] i-a raspuns lui Bird

      Justitia romana incepe sa se miste. Daca il mai vad si pe Nastase tigrat ma linistesc din acest punct de vedere.
  • +54 (56 voturi)    
    Cel mai (Marţi, 19 iunie 2012, 14:05)

    mihai.ro [utilizator]

    jenant Guvern. Mai are rost sa detaliez ?!
  • +49 (51 voturi)    
    Plata (Marţi, 19 iunie 2012, 14:08)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pacat de actorul Mircea Diaconu. N-ar fi trebuit sa detina cele doua functii simultan, si mai ales n-ar fi trebuit sa se gaseaca un om ca el in compania lui Victor Ponta, Crin Antonescu, Mang, Androneasca sau Marga.

    Mircea Diaconu ar fi trebuit sa se tina departe de colcaiala corupta din USL. N-a simtit cind trebuie sa se retraga, iar acum plateste pentru credulitate. Iar juristii din USL se dovedesc foarte slabi din punct de vedere profesional. Nu sint in stare sa-si sfatuiasca corect colegii si alianta.
    • +36 (38 voturi)    
      ar fi bine sa fie... (Marţi, 19 iunie 2012, 14:31)

      Dan-IoanDinu1308642225493 [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      cum spui tu. Adicatelea ca Dl Diaconu ar fi fost un naiv. Din pacate despre rolul dublu (Director - Parlamentar) jucat de domnia sa se stie si se discuta de citiva ani. Inainte chiar de acțiunile ANI. Tot ce a facut in acest timp dl Diaconu a fost sa persifleze ANI si pe cei care spuneau ca dansul greseste.
      Deci, te rog, nu-i acorda prezumtia de nestiinta si de naivitate.
    • +36 (38 voturi)    
      Proverb (Marţi, 19 iunie 2012, 14:32)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cine se aseamana se aduna
    • +23 (25 voturi)    
      cine se aseamana .... (Marţi, 19 iunie 2012, 14:51)

      ecolo [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Dnul Diaconu si-a ales compania in care se simte confortabil. Eu nu-l suspectez de credulitate ci de oportunism!
    • +6 (6 voturi)    
      nu era el? (Marţi, 19 iunie 2012, 15:36)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      nu Diaconu i-a dat cuvantul lui Ion Iliescu in 22 dec.??? ma inseala memoria?
  • +49 (51 voturi)    
    ********* (Marţi, 19 iunie 2012, 14:11)

    Cataleya [utilizator]

    Sa ne asteptam la ce este mai rau?
    Eu cred ca da!
    Cred ca cel care-l va inlocui pe Diaconu la Ministerul Culturii va si mai incompetent decat Diaconu.
    Ponta si USL o sa se razbune crunt pe romani si pe Romania!
    Mai ales in conjunctura actuala in care insusi premierul este acuzat (si dovedit) de hotie!
    "De ce furi, procurorule??"
    Vorba lui Dan Tapalaga!
  • +51 (53 voturi)    
    UPS (Marţi, 19 iunie 2012, 14:11)

    LoveRomania [utilizator]

    fostul doctor Ponta ia bataie mai rau decat a laut Bute in Anglia, ministru dupa ministru dovediti cu probleme, el insasi are o problema cu plagiatul.
  • +57 (59 voturi)    
    Asta era clar! (Marţi, 19 iunie 2012, 14:18)

    ticbis [utilizator]

    Normal ca Mircea Diaconu era incompatibil, se stia asta inca inainte de numirea lui in functie.
    - Intrebarea 1: tovarasul tau, Crin Antonescu, ce zice?
    - Intrebarea 2: un Prim Ministru, dovedit ca si plagiator ordinar, devine si el incompatibil?
    - Intrebarea 3: este guvernul cu cei mai multi ministri dovediti incompatibili din ultimii 22 de ani, in doar o luna de zile de la investitura. Unde putem sa vedem si noi "guvernul cel mai cinstit din istoria Romaniei" pe care l-ati promis?

    Aveti o mare problema, d-le Ponta. Atat personal cat si pentru gluma de ministri de care v-ati inconjurat!
    Daca o mai puneti si pe Androneasca la invatamant, asa cum ati afirmat, va duceti pe tobogan la vale rau de tot! Nici cei care au sperat la o schimbare nu mai stiu ce sa creada!
    Cel mai prost guvern, ever!
    • -20 (26 voturi)    
      mircea diaconu (Marţi, 19 iunie 2012, 14:41)

      miki45 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      nici pe departe, cel mai prost, oribil, de cosmar a fost boc cu gasca lui de monstri.
      • +11 (13 voturi)    
        Macar (Marţi, 19 iunie 2012, 14:58)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui miki45

        Astia nu au avut ministri plagiatori! Au furat, cum or sa fure si astia noi, dar chiar asa, sa-ti cumperi pe bani diplomele universitare? Macar un dram de decenta, ce naiba!
        Daca pe vulg nu-l intereseaza, pentru intelectuali asta este o chestie care chiar conteaza!
  • +22 (24 voturi)    
    polivalenta de criza (Marţi, 19 iunie 2012, 14:22)

    nastratin [utilizator]

    si-a facut si asta treaba cu ICR-ul, poate sa plece! sa vedem cine ii va prelua portofoliu! posibil polivalentul de la invatamant ca tot trebuie sa i se incheie interimatul si el poate sa duca doua, ca doar provine din liderii de sindicat!
  • +26 (28 voturi)    
    Vai de capu' nostru... (Marţi, 19 iunie 2012, 14:22)

    Awakened [utilizator]

    Lasand gluma la o parte, simt un fior rece pe sira spinarii de fiecare data cand ma gandesc ce se va intampla cu tara asta daca USL va castiga alegerile parlamentare.
    • +11 (13 voturi)    
      eeeee, (Marţi, 19 iunie 2012, 14:58)

      irinel99 [utilizator] i-a raspuns lui Awakened

      nimic sprcial, vom lupta iar 20 de ani ca sa le mearga mai bine copiilor nostrii....c altceva avem de facut? Sa emigram toti nu avem cum....suntem caliti acum, suntem tineri...asta e...o luamd e la capat!
      Mi-e teama sa nu ajungem in postura Greciei.....ca atunci chiar ca ne putem sinucide cu onor...ca nimeni nu da doi bani pe tara asta si o sa o lase sa pice i prapastie.
  • -13 (17 voturi)    
    cine? (Marţi, 19 iunie 2012, 14:25)

    omoni [utilizator]

    cine face parte din aceasta instanta? E bine sa stim cine sunt oamenii care judeca cu aceeasi unitate de masura pe toti oamenii, nu cu indulgenta pe unii si intransigenta pe altii...mai cu pile. La fel trebuie popularizati cei ce judeca stramb, sa ii cunoasca lumea si sa ii urmareasca in continuare, in sensul ca trebuie vazuta intentia, daca ea exista.
  • +27 (29 voturi)    
    Cel mai cinstit guvern loveste din nou ! (Marţi, 19 iunie 2012, 14:25)

    Je2 [utilizator]

    Senzational ! Breaking news ! Incredibil !!! Inca un ministru al guvernului Ponta cade rapus de meandrele concretului si cel mai cinstit dintre piloti este din nou in situatia jenanta in care te aduce de obicei vorba dulce, nu ? Caci daca nu ar fi trambitat cu atata emfaza minunea de guvern care ne astepta pe noi, pacatosii muritori contemporani ai acestei merveilitudini, magariile astea ar fi fost ceva normal la un guvern PSD-PNL si poate nici bietii ministri nu ar fi fost nevoiti sa-si dea demisia pentru niste fleacuri cum ar fi mici incompatibilitati sau plagiate. Da' il manca pe Titulescu asta micu in ... si uite ca se trezira bietii oamenii fara fonctiili mult visate, ca sa vezi ghinionu dracului. Oricum pt dl Diaconu, diagnosticul este clar, a jucat cu atata maiestrie rolurile de pacalici in film, incat uite ca nu se mai poate desprinde nici in viata reala de meteahna asta.
  • -24 (30 voturi)    
    bucuria prostiei (Marţi, 19 iunie 2012, 14:28)

    evoque [utilizator]

    apreciez enorm omul si actorul in rest latrai pot sa se bucure cat vor, insa pe acest om chiar as fi dorit sa il vad la treaba si nu pentru sase luni ci pentru vreo patru ani.
    Pacat.
    • +18 (24 voturi)    
      ia-l acasa! (Marţi, 19 iunie 2012, 14:48)

      skyradio [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      da cine te opreste sa il iei acasa la tine si sa-l pui sa bata covoare? poti sa-l tii cu titlu gratuit peste 4 ani
      • -6 (12 voturi)    
        ramane (Marţi, 19 iunie 2012, 15:06)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

        doar bucuria prostiei si atat.
        • +6 (8 voturi)    
          bucuria prostiei! (Marţi, 19 iunie 2012, 15:30)

          skyradio [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          este sa aplauzi furtul si incompetenta multora de la putere! culmea prostiei este sa si crezi in ei si sa mai convingi si pe altii (poate ca tine)
          • +1 (1 vot)    
            aceasta (Miercuri, 20 iunie 2012, 0:22)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

            regula se aplica unidirectional? sau este valabila indiferent cine este la putere?!
            • +1 (1 vot)    
              indiferent! (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:42)

              skyradio [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              cine este la putere!
              • -1 (1 vot)    
                atunci (Joi, 21 iunie 2012, 0:21)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

                scapam de toata clasa politica (un lucru bun)
                Pentru ca de 20 de ani se fabrica titluri si diplome in tara asta, iar valoarea se vede incepand cu cotroceniul.
    • +18 (22 voturi)    
      Ai sa razi (Marţi, 19 iunie 2012, 14:51)

      Je2 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Dar acum ai sa poti sa-l vezi la treaba pentru tot restul vietii acolo unde se pricepe, adica la actorie, pentru nu orice om care mi-e simpatic pe ecran este neaparat un bun ministru. Iar faptul ca minima moralia nu l-a impiedicat sa persevereze in a se agata de scaunul asta de ministru, cand se stia in offside, ma lasa cu un gust amar in privinta calitatii lui umane.
      • -9 (13 voturi)    
        probabil (Marţi, 19 iunie 2012, 15:15)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Je2

        ca nu este un mare actor, probabil nu era un bun ministru, probabil sau mai mult sigur a gresit insa si sistemul nostru este gresit, am inventat atatea reguli incat omul care trebuie sa le indeplineasca nu exista.
        Singurul fara cusur este: Basescu.
        • +7 (9 voturi)    
          Gresesti. (Marţi, 19 iunie 2012, 15:44)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Basescu este securist, matelot, chior, betiv, bisnitar, mahalagiu etc..

          Singurii oameni fara pete sunt cei din USL.
          • -2 (2 voturi)    
            bine ca (Marţi, 19 iunie 2012, 16:59)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            avem oameni competenti precum udrea (care putea sa tina loc de guvern) sau anastase (care putea sa tina loc de parlament)
            sau
            geniile slugarniciei denumite boc sau mru.
            • +2 (2 voturi)    
              Nu cerd ca MRU poate fi facut slugarnic. (Marţi, 19 iunie 2012, 17:30)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Si Ponta este un slugarnic: a trebuit sa propuna ca ministri oameni incompatibili si plagiatori, la ordinele altora. Asta tot slugarnicie se numeste.

              De acord cu Udrea si Anastase. Faptul ca Udrea si Anastase (si altii) sunt cum sunt, nu-i face mai breji pe Ponta si Diaconu.

              Asta e realitatea. Stiu ca nu-ti place, dar din pacate Diaconu este din punct de vedere moral zero. Si iarasi, ca sa nu-ti par cumva lipsit de obiectivitate, faptul ca Diaconu este cum este, nu inseamna ca PDL-ul a promovat numai valori. Situatia asta se gaseste in toate partidele. Numai unii au visat ca vine USL-ul la putere cu valori si ganduri bune.

              Personal, nu sunt "indragostit" de PDL, de Udrea, Blaga, Videanu, Berceanu (care sunt din acelasi material ca si cei din USL pe care ii critic), dar nu am sa votez niciodata PSD si orice alianta care are si PSD inclusa. Acelasi "sentiment" fata de Voiculescu. Daca stiam ca PDL va face alianta cu PSD (atunci cand au facut-o) sau cu Voiculescu, eu nu-i votam. Deocamdata alta alternativa nu exista pentru mine. Cand va fi.. o voi lua in considerare.
              • 0 (0 voturi)    
                deci (Miercuri, 20 iunie 2012, 0:25)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                1. obedienta este modul de organizare si functionare a partidelor si a administratiei romanesti.
                2. este clar pentru toata lumea ca si ponta este un obedient.
                3.privind la punctele unu si doi de ce as alege pdl?
    • +7 (11 voturi)    
      Actorul, poate... (Marţi, 19 iunie 2012, 15:12)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Omul Mircea Diaconu s-a dovedit insa a fi o mare dezamagire. Un om slab, sub nivelul "imaginii" pe care o avea. Nu cred ca s-a facut parlamentar pentru a face ceva bun, caci daca era asa, renunta la functia de director la teatru. Sau daca tinea sa faca ceva bun la teatru, nu trebuia sa se bage in politica. S-a dus si el pentru un banut acolo. Pentru un simplu om, este de inteles, dar pentru actorul Mircea Diaconu, mai putin.

      Se stia ca este in incompatibilitate, dar a tinut si el (ca si Mang) sa fie mai mult decat merita. La urma urmei, este .. omeneste.

      Nu este bucuria prostiei, este bucuria dreptatii. Si tristetea imposturii. Nu trebuie sa ajungi in astfel de situatii, cand vrei sa faci lucruri bune. In afara de situatia in care lucrurile bune vrei sa ti le faci numai tie si familiei tale.
      • 0 (0 voturi)    
        dar la nottara (Marţi, 19 iunie 2012, 21:44)

        skyradio [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        crezi ca ma mai duc sa vad un actor care a avut incompatibilitati? si mari? si vreo 4 la numar? sa-i inteleg rolul? never ever!
    • +1 (1 vot)    
      Da , nu se poate (Marţi, 19 iunie 2012, 15:43)

      mark35 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Nici un om de valoare nu va putea ramane intr-o functie,din care sa schimbe ceva in bine, in schimb nulitatile da, ele fac si dreg, nu sant incompatibile cu nimic si se pricep la toate.
  • +18 (24 voturi)    
    Pa! (Marţi, 19 iunie 2012, 14:39)

    omoni [utilizator]

    ce mult conteaza caracterul unui om! La fel de mult ca si lipsa lui.
  • +23 (25 voturi)    
    hai ca se poate (Marţi, 19 iunie 2012, 14:41)

    Angoasat [utilizator]

    speram la infiintarea unui Minister al Inculturii cu diaconu part time sef
  • +19 (21 voturi)    
    hop-tzop, ce cultura mea administrativa (Marţi, 19 iunie 2012, 14:52)

    Dedalus [utilizator]

    Citat:
    "va renunta la functia de ministru daca va pierde procesul cu Agentia Nationala de Integritate".
    Comentariu:

    Cum adica, "va renunta"?!!!

    Decizia ramasa definitiva conduce automat la demisia sa, nu e nevoie de nici un fel de "renuntare".

    E ca si cum ai spune: "Daca ma condamana la puscarie, voi decide sa merg!".

    Din ce in ce mai multe astfel de luari de pozitie publice arata o crasa incultura civica, sa nu spun juridica.

    Ma ingrozesc cum oameni care habar nu au cum functioenaza un stat de drept, la nivel de cultura civica de clasa a VIII-a ajung in inalte functii publice si ne decid viitorul.

    Singura solutie - o alfabetizare.
    • +3 (3 voturi)    
      pt ca.. (Marţi, 19 iunie 2012, 15:54)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      pt ca sunt unii care nu se dau dusi.. ai vazut tu cu exceptia d-nei Musca alt om politic care dupa ce a fost dovedit colaborator al Securitatii sa fi plecat din viata publica? Cel mai graitor caz este Felix dar putem sa ne uitam si in ograda PDL-ului in care era un domn tare bun prieten cu domnul Basescu care era pe functie in ciuda faptului ca toti stiau ce si cum.. asa ca tb sa ai siguranta ca acela elibereaza postul fara sa trebuiasca sa-i dai un sut in partile moi ale corpului
  • +12 (18 voturi)    
    Inca vreo doua.... (Marţi, 19 iunie 2012, 14:52)

    Atcika [utilizator]

    Inca vreo doua functii ar mai fi trebuit sa isi " traga" Mircea Diaconu, pe linga celelalte, basca contracte la nevasta si tot neamul, poate atunci vedeau si cei care nu mai pot de dragul" profesionalismului" acestui nesatul cam ce fel de om au luat in brate...dar, timpul nu-i trecut!! Propunem sa fie numita Ambasador in vreo tara cu staif, sa ne reprezinte!!!!!!!!
  • +11 (19 voturi)    
    decizii invalide (Marţi, 19 iunie 2012, 15:03)

    lamationairetia [utilizator]

    Dl Diaconu si-a facut datoria, a trimis ICR in bratele parlamentului ilegitim, asa ca poate sa-si dea demisia. Posibil ca a fost numit doar pentru aceasta OUG! Categoric se stia de incompatibilitatile sale. Acum ar fi normal sa fie abrogate deciziile luate de dansul , deoarece nu sunt valide!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    un presupus presedinte (Marţi, 19 iunie 2012, 15:18)

    mistydo [utilizator]

    Daca nu insista Antonescu nu se ajunjea aici! E un mister cum poate rezista un nonlegionar sa conduca un grup te intelectuali spre o deruta totala.
  • +5 (9 voturi)    
    Se cauta un nume pentru cel mai cinstit guvern (Marţi, 19 iunie 2012, 15:21)

    edif [utilizator]

    Eu propun sa facem o lista cu nume pentru guvern:
    -guvernul copy-paste
    -guvernul Mang cum laude
    -guvernul Standford
    -guvernul Xerox

    etc
  • +2 (6 voturi)    
    mircea diaconu (Marţi, 19 iunie 2012, 15:28)

    mihail nica [utilizator]

    pacat. ai ajuns un personaj din caragiale.
  • +2 (4 voturi)    
    propunere (Marţi, 19 iunie 2012, 15:51)

    catalin_mattei [utilizator]

    propun ca Ponta sa se comporte in cazul celor din curtea sa identic cum s-a comportat T Basescu si Boc in cazul fostului sef ANAF. Asa cred ca va deveni un guvern pe placul oricui, chiar si al celor ce sustin PDL
  • -1 (1 vot)