Monica Macovei: PDL a adoptat Codul de etica. Membrii PDL condamnati penal sau care au colaborat cu Securitatea vor fi exclusi

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 24 octombrie 2011, 15:04 Actualitate | Politic


Monica Macovei a anuntat luni ca Biroul Politic National al PDL a adoptat Codul de Etica in baza caruia partidul ii va sanctiona pe membrii care au fost condamnati penal sau au colaborat cu Securitatea, dar si pe cei care sint in conflict de interese sau nu-si depun la termen declaratiile de avere si de interese. Daniel Buda, Presedintele comisiei de Etica a PDL - organismul care va aplica practic sanctiunile - a fost ales la congresul din mai 2011.

Fapte care atrag sanctiuni, potrivit declaratiilor Monicai Macovei:

- condamnarea penala
- arestarea preventiva
- indicii temeinice pentru unele fapte penale
- incompatibilitatile constatate de instante
- conflictul de interese pina la gradul 2 inclusiv
- stabilirea colaborarii cu Securitatea, stabilita definitiv de o instanta
- incalcarea grava a normelor de morala publice de catre membrii aflati in functii in institutii publice
- mentinerea functiilor platite in cadrul sindicatelor de catre membrii de partid alesi in functii publice
- nedepunerea la termen a declaratiilor de avere si interese
- activitatea in folosul altui partid


Sanctiunile prevazute:

- Excluderea din partid in cazul condamnarii definitiva sau a stabilirii colaborarii cu Securitatea
- Suspendarea din partid (nu e automata) in cazul trimiterii in judecata
- Retragerea sprijinului politic
- Suspendarea pe anumite termene a calitatii de membru sau suspendarea din functiile detinute in institutii publice

Declaratii Monica Macovei:
  • Substanta acestui cod este urmatoarea: cind apar probleme de integritate (cu sau fara conotatie penala) PDL va trebui sa reactioneze rapid prin proceduri stabilitate
  • Ne-am uitat la ce au partidele romanesti in statute, in coduri - sint doar bla-blauri, nimic concret
  • Prin adoptarea acestui cod s-a ridicat standardul de integritate in clasa politica romaneasca

Cine este Daniel Buda, seful Comisiei care va da sanctiunile

Daniel Buda este presedintele Comisiei Juridice din Camera Deputatilor. El este initiatorul unui proiect legislativ care ii favorizeaza pe avocatii-infractori, proiect criticat de societatea civila.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2500 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Bravo (Luni, 24 octombrie 2011, 15:08)

    gica pentru [utilizator]

    Pentru excluderea din partid in cazul stabilirii colaborarii cu Securitatea. 10 puncte.
    • +14 (14 voturi)    
      As trata stirea cu precautie ... (Luni, 24 octombrie 2011, 16:06)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui gica pentru

      ... pana vad primele sanctionari. La noi se vorbeste mult, se face putin.

      Totusi initiativa este de aplaudat, conteaza.
      • +5 (5 voturi)    
        Inteleg precautia (Luni, 24 octombrie 2011, 17:29)

        gica pentru [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        ...dar este un pas la fel de important ca si condamnarea comunismului de catre Basescu. O formatiune politica "de mainstream", repudiaza public colaboratorii securitatii, considerandu-i nedemni de a fi membrii de partid sau de a fi sprijiniti sa ocupe functii publice.
        Mai departe este randul societatii romanesti de a alege ce fel de initiative doreste sa sprijine sau sa sanctioneze si, astfel, sa determine si alte partide politice sa participe la acest demers.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu-mi fac griji, trec toti la UNPR (Luni, 24 octombrie 2011, 20:57)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui gica pentru

          Tot in barca puterii raman, voturile lor sunt folositoare lui Basescu, UNPR aduna toti compromisii.
    • +5 (5 voturi)    
      La Dambovita nu se aplica (Luni, 24 octombrie 2011, 17:45)

      membru Noua Republica targoviste [anonim] i-a raspuns lui gica pentru

      Marin Antonescu, vicepresedinte al CJ Dambovita, are sentinta definitiva de colaborator al securitatii. Urmariti sa vedeti daca acest personaj va fi exclus din PDL. Pana atunci lasati-o usor cu reformarea PDL. Utopie!
      • +2 (2 voturi)    
        Marin Antonescu (Luni, 24 octombrie 2011, 18:08)

        Mihai Politeanu [anonim] i-a raspuns lui membru Noua Republica targoviste

        Va asteptam cu mai multe informatii despre acest caz pe adresa office@monicamacovei.eu.
        MP
        • +3 (3 voturi)    
          detalii: ofiter - politie politica (Luni, 24 octombrie 2011, 19:59)

          precizare [anonim] i-a raspuns lui Mihai Politeanu

          Mai rau, nu a fost colaborator, a fost ofiter al organelor de securitate ca politie politica.
          Este comunicat de CNSAS in Monitorul Oficial in conformitate cu art. 6 alin. (2) din Legea nr. 187/1999 privind accesul la propriul dosar si deconspirarea securitatii ca politie politica.
          Acesta este documentul, tabelul 1 poz.4:
          http://www.cnsas.ro/documente/monitoare/2005/MO%202005.12.28_924.pdf
          Nu a fost contestat de Marin Antonescu, deci este definitiv.

          De curiozitate, numai colaboratorii sunt exclusi? Securistii care au facut politie politica pot activa linistiti in continuare, nu-i asa?
          • +3 (3 voturi)    
            Multumim (Luni, 24 octombrie 2011, 20:58)

            Mihai Politeanu [anonim] i-a raspuns lui precizare

            Si securistii, dovediti prin certificate CNSAS, sunt prevazuti in Codul etic. Codul poate fi gasit aici: http://www.monica-macovei.ro/blog/?p=779

            Salvez informatiile transmise, le verificam (apartenenta la PDL - nu am auzit de dl in cauza) si, dupa confirmare, se va face sesizarea.

            Multumesc,
            MP
            • +2 (2 voturi)    
              Necunoscutul domn Marin Antonescu (Luni, 24 octombrie 2011, 22:13)

              precizare [anonim] i-a raspuns lui Mihai Politeanu

              Stimate domnule Mihai Politeanu,
              Domnul Marin Antonescu este vicepresedinte PDL Dambovita si ocupa o functie de demnitate publica - vicepresedinte al Consiliului Judetean Dambovita. Doamna Oana Antonescu, fiica domnului Marin Antonescu, este europarlamentar din partea PDL. Candidatura acesteia l-a facut pe domnul Petre Roman sa aduca in discutie anumite legaturi. Fapt care nu inseamna ca acestea au existat asa cum le-a descris domnul Petre Roman, dar dupa cum vedeti numele personajului a depasit demult granitele judetului Dambovita, asa incat nu se mai poate spune ca este un necunoscut, un neimportant membru PDL.
  • +18 (18 voturi)    
    La Buda cu ei! (Luni, 24 octombrie 2011, 15:19)

    CezarN [utilizator]

    Bravo PDL!

    Acuma ramane sa alegeti:

    - ori la Buda cu hotii
    - ori la Buda cu politica de integritate.

    It's your choice!
  • +13 (17 voturi)    
    Da! (Luni, 24 octombrie 2011, 15:22)

    Mih. [utilizator]

    F bine!
    Hai ca se poate!
  • -13 (25 voturi)    
    Praf în ochi ! (Luni, 24 octombrie 2011, 15:24)

    TomaN [utilizator]

    Se apropie campania electorală.
    • +8 (18 voturi)    
      Praf in ochi este ce faci tu prin acest comentariu (Luni, 24 octombrie 2011, 15:42)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui TomaN

      Banalizezi, trimiti in derizoriu o initiativa excelenta. Doar doar o sa-i convingi si pe altii ca astfel de initiative sunt nascute moarte.
      Tu, si cei ca tine le omoara! Ele sunt vii!
      • +1 (1 vot)    
        nu plange! (Luni, 24 octombrie 2011, 18:12)

        marius [anonim] i-a raspuns lui denvarel

        ca nu noi le omaram! Ala de omoara se cheama Consiliul National de Conducere al PDL.
        Halde Olteanu, Berceanu, Videanu, Greuceanu...

        noi suntem opinia publica ce asteapta sa vada daca PDL chiar are cojones sa isi taie testiculele cu care castiga voturi si cu care aduce bani la partid!
        un PDL scopit dar cu verticalitate ne dorim toti!!
    • +5 (15 voturi)    
      Uslasii tai, (Luni, 24 octombrie 2011, 15:46)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui TomaN

      nici praf nu mai au ca sa arunce!
      Sunt lihniti rau de tot!
    • 0 (2 voturi)    
      Alegi o perspectiva cel putin simplista (Luni, 24 octombrie 2011, 21:04)

      Lalaila [utilizator] i-a raspuns lui TomaN

      A trebuit sa treaca 21 de ani pentru ca un partid de guvernamant din Romania sa treaca in statut, negru pe alb criteriile etice din articol.
      Sigur ca aceasta "curatare" a PDL-ului se va produce lent, cu convulsii... sigur ca oamenii ce trebuiesc exclusi au influenta si putere si binenteles ca se vor opune, nu a spus nimeni ca este un proces usor. Plus ca asta inseamna pierderea multor voturi.
      Dar primul pas a fost facut.
      Astept reactia partidelor din opozitie la initiativa PDL, cu toate ca am presimtirea ca vor vorbi mult, vor cauta sa duca in derizoriu discutia (asa cum faci si tu dealtfel) si vor baga multa demagogie fara a lua ca optiune varianta in care sa adopte si ei un cod etic in statutul lor.
  • -1 (21 voturi)    
    Doamna Macovei, (Luni, 24 octombrie 2011, 15:25)

    legolas1979 [utilizator]

    Nu stiu ce mai cautati prin partidul ala care seamana tot mai mult cu PSD. Va rog alaturati-va la NOUA REPUBLICA si nu mai lasati compromisul sa faca legea asa cum se intampla in PDL/PSD/PNL.
    Sa o luam de la capat, cu oameni tineri, capabili, dornici sa faca ceva pentru tara asta. Ne-am saturat sa fim condusi de manelisti. NU asta e Romania, Nu e normal ca o mana de nenorociti sa conduca tot neamul asta. Vrem sa fim Germania si Franta....de ce nu incercam sa schimbam ceva in tara asta. Ne-am saturat sa ne zbatem in mocirla si sa tinem in spate toti asistatii social bolnavi inchipuiti.
    • +6 (8 voturi)    
      atentie (Luni, 24 octombrie 2011, 16:14)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

      nu incepeti sa faceti ce fac actualii politicieni daca vreti sa fiti bagati in seama. recunoasteti care sunt initiativele bune indiferent de partid si eventual preluati-le daca nu le aveti in statut.
      nu intrati in acelasi joc: nu e bine, noi suntem cei mai buni. daca tot vreti sa schimbati ceva, incercati sa schimbati si modul de a face politica. asta ar fi marea voastra realizare. a intra in cursa lui "gica-contra" nu va face decat sa va aliniati cu restul partidelor existente. nu asta se astepta de la Noua Republica ci un nou tip de a face politica.
      • 0 (2 voturi)    
        Ai dreptate! (Luni, 24 octombrie 2011, 20:17)

        legolas1979 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Nu spun ca PDL este egal cu PSD-ul doar ca se afla asa...pe un trend descendent dpdv al moralitatii. Ma deranjeaza faptul ca oameni precum doamna Macovei, foarte greu reusesc sa isi promoveze proiectele si ideile (care mie imi plac). Cred ca ar avea mai mult succes in NR.
    • +3 (3 voturi)    
      Doamna Macovei intra la (Luni, 24 octombrie 2011, 16:46)

      EU [anonim] i-a raspuns lui legolas1979

      tineri sau la persoane cu experienta, trecuti prin ciur-uri...
    • -2 (6 voturi)    
      re-LOL (Luni, 24 octombrie 2011, 17:31)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

      Ce abureala, cu Noua Republica - de parca n-ar fi, in "capul" ei, o gramada de tzutzari de-ai lui Base :)))
      Aceeasi Marie cu alta palarie - sunt curioasa CAT de fraieri au ramas romanii, sa creada in facatura asta, pun pariu ca sunt destul de fraieri... >:)
  • +9 (15 voturi)    
    Daca se aplica (Luni, 24 octombrie 2011, 15:32)

    hot news [utilizator]

    E aproape incredibil sa existe un astfel de partid in Romania.
    Chiar daca nu se va aplica de la inceput cu strictete e totusi un inceput. Poate pe viitor se vor feri persoanele dintre cele mai corupte sa se bage sub sigla PDL.
    Cu cat sunt mai putin corupte si cu interese proprii cat mai putine cu atat vor exista mai multe propuneri in parlament din partea lor care sa apere romanul si nu numai pe ei insisi.
    • -2 (4 voturi)    
      tu ai uitat de PNL (Luni, 24 octombrie 2011, 17:23)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Aia de la PNL au facut asta de mult. Toti cei care au colaborat cu securitatea au iesit rapid din partid. Mai o tii minte pe Mona Musca?
  • +4 (6 voturi)    
    exista si UNPR (Luni, 24 octombrie 2011, 15:53)

    donache [anonim]

    exista UNPR dupa PDL
    • 0 (6 voturi)    
      pt imagine (Luni, 24 octombrie 2011, 16:12)

      Ion Ionescu [anonim] i-a raspuns lui donache

      Asa este. Pacaleala e ca vor merge toti la UNPR, alaturi de Micky Shpaga, Ontanu, Oprea. Si vor sustine guvernul PDL, bineinteles.
  • +6 (8 voturi)    
    BRAVO!!! (Luni, 24 octombrie 2011, 16:12)

    CMD [utilizator]

    Primul pas!
    Aviz PDSR -la voi nu se poate,ramineti fara membri!
  • -3 (7 voturi)    
    LOL (Luni, 24 octombrie 2011, 16:14)

    Codruta N [utilizator]

    si ce faceti cu Base? il dati afara din partid? :-p
  • -2 (8 voturi)    
    secu (Luni, 24 octombrie 2011, 16:32)

    Marius [anonim]

    Pai primul la rand pt colaborare cu secu sa fie mentorul lor adica nenea Base
  • -1 (7 voturi)    
    Daca se aplica (Luni, 24 octombrie 2011, 16:46)

    Mihai [anonim]

    regula partidul se ve desfiinta, doar are aceleasi radacini cu PSD, nu erau in FSN tot astia care acum sunt si prin PDL?
  • +2 (4 voturi)    
    Cade guvernul (Luni, 24 octombrie 2011, 16:48)

    aura [anonim]

    Daca se aplica Codul de etica Macovei. Clientela de prin ministere si administratie e plina personaje ce intra sub incidenta sa(Botis, Falca, Silvian Ionescu s.a.). Sa vedem cit dureaza pina cind va fi "abrogat".
    Buda e un garant ca va fi aplicat intocmai, fara nici un fel de parti-pris. :)
  • -2 (4 voturi)    
    Au mai zis si de legea lustratiei (Luni, 24 octombrie 2011, 17:25)

    cosminrs [utilizator]

    Dar ar fi insemnat sa nu mai existe Basescu si Boc. SI au ramas doar la stadiul de praf in ochi.
  • +2 (2 voturi)    
    una (Luni, 24 octombrie 2011, 17:34)

    sir [anonim]

    din marile probleme ale pdl este i.oltean.tot ce face si ce spune este, cel putin,indoielnic.are o functie prea mare cu care cam face ce vrea in partid.nu vad sa-l traga cineva la raspundere, in mod public.toate numirile controversate din ultimul timp i se datoreaza.trebuie oprit pana nu face una de pomina.
  • -1 (3 voturi)    
    bau....bau... (Luni, 24 octombrie 2011, 17:58)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Zau ca imi vine sa plang cand vad ce masuri DURE se vor lua impotriva celor care calca stramb in/din
    PDL.Aceleasi panglici ca la PSD-ul de pe vremuri.
    Ni-i de mirare deoarece au aceiasi origine comunista!!
  • +1 (1 vot)    
    da cu radulescu.... (Luni, 24 octombrie 2011, 18:42)

    sebi [anonim]

    sa o vedem pe doamna macovei:

    "Acesta l-a legat insa de trecutul sau de ofiter al Securitatii pe liderul grupului parlamentar al PD de la Camera Deputatilor, Cristian Radulescu. Pesedistul a spus pentru Cotidianul ca liderul PD a fost informatorul sau in perioada in care el a fost ofiter la USLA, explicind ca asa a fost descoperit numele sau in dosarul de informator al lui Radulescu, studiat la CNSAS. "Eu nu inteleg de ce eu am facut politie politica, dar Cristi Radulescu, care a fost informatorul meu, cind eram la USLA, n-a facut politie politica. Sa-l intrebati cite note imi dadea, ce informatii stringea, sa spuna citi bani primea pentru asta. A fost informatorul meu si cind era student, si mai tirziu, cind era om in toata firea", a afirmat Giugula. Acesta a precizat ca Radulescu a fost "agent al USLA platit de Securitate", in vreme ce el era "ofiter activ platit de stat". "Eu cer CNSAS sa-mi publice dosarul, ca n-am nici o problema. Sa mi-l dea, ca il public eu! Sa vedem, Cristi Radulescu isi publica si el dosarul, daca se stie nevinovat?", a mai spus pesedistul.
    In august 2006, dosarul acestuia a ajuns la CNSAS in celebrul lot 29, fiind audiat de Colegiu pentru a da explicatii in legatura cu note informative date Securitatii in perioada studentiei. El a explicat, la vremea respectiva, ca a dat informatii referitoare la colegul sau de camera, care era seful unei retele teroriste in Romania. CNSAS i-a dat certificat de buna purtare, considerind ca liderul PD nu a colaborat cu fosta Securitate."
  • +2 (2 voturi)    
    codul cu scantei in PDL !!!!!!! (Luni, 24 octombrie 2011, 20:42)

    vio [anonim]

    Codul de etică al lui Macovei, primit cu scântei în PDL
    Tonul pe care vicepreşedintele PDL Monica Macovei şi-a prezentat în conducerea partidului codul etic adoptat ieri i-a pus pe jar pe colegii fostului ministru, care i-au strigat în faţă "îngerului Dreptăţii" că se comportă ca "un procuror comunist".

    "Principiile au fost votate în unanimitate, dar atitudinea Monicăi Macovei ne-a deranjat. Atâta superioritate din partea "îngerului Dreptăţii", de parcă noi eram toţi nişte hoţi! S-a comportat exact ca un procuror comunist! Nu cred că vreunul dintre noi a înfundat puşcăria, să merităm un astfel de tratament", a declarat, revoltat, unul dintre participanţii la şedinţa Biroului Permanent Naţional (BPN). Potrivit acestuia, Macovei şi-a continuat expunerea fără a lua în seamă criticile cu care au bombardat-o şi alţi colegi din conducerea PDL, nemulţumiţi de comportamentul său. Alţi colegi i-au reproşat lui Macovei caracterul ambiguu al unor prevederi, ceea ce face subiectivă dezbaterea cazurilor celor care se abat de la "noua etică
    Oltean i-a ameninţat pe duşmanii "puşcăriabililor"
    Împăcat cu noile norme s-a arătat, potrivit unor surse, secretarul general al PDL, Ioan Oltean, care le-a transmis celor prezenţi că este decis să-i dea în judecată pe toţi colegii care "îi lezează imaginea". "Oltean s-a referit la senatorul PDL Iulian Urban, care i-a reproşat pe blog că a pus puşcăriabili în funcţii la partid", a explicat unul dintre participanţi.