Fostul ministru al Muncii Ioan Nelu Botis vrea sa candideze la Primaria Bistrita. Ioan Oltean: Este un om care a facut numai lucruri bune

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 septembrie 2011, 14:20 Actualitate | Politic

Fostul ministru al Muncii Ioan Nelu Botis este in continuare in carti pentru functia de primar al municipiului Bistrita la viitoarele alegeri locale, pentru ca "este un om care a facut numai lucruri bune", a declarat vineri, intr-o conferinta de presa, presedintele PDL Bistrita-Nasaud, deputatul Ioan Oltean.

"Candidatul de primar la nivelul municipiului il vom stabili in temeiul unui sondaj de opinie. Daca in urma acestui sondaj va rezulta ca cel mai bun candidat al nostru este Nelu Botis, Nelu Botis va fi candidatul nostru la functia de primar al municipiului Bistrita. In momentul acesta, Ioan Nelu Botis nu este scos din carti. Este un candidat care va fi supus unei cercetari sociologice", a spus Oltean, potrivit Agerpres.

Presedintele PDL Bistrita-Nasaud considera ca fostul ministru al Muncii nu are niciun motiv sa nu candideze la functia de primar al Bistritei, pentru ca a facut "numai lucruri bune".

"Va spun eu ca isi doreste sa candideze. Incep sa imi cunosc colegii si sa stiu ce gandesc. Va spun eu ca Nelu Botis vrea sa candideze si, in opinia mea, n-are niciun motiv sa nu candideze. Vom sonda opinia publica; daca oamenii vor aprecia ca ceea ce a facut Nelu Botis este de netrecut cu vederea si il vor sanctiona, OK, nu o sa candideze. Dar eu cred ca este un candidat care ar putea foarte bine sa obtina un scor excelent la nivelul municipiului, este un om care a facut numai lucruri bune. In viata mai poti si gresi moral si sanctiona, dar vom trai si vom vedea", a adaugat Oltean.

Ioan Nelu Botis, prezent la aceeasi conferinta de presa in calitate de deputat de Bistrita-Nasaud si presedinte al organizatiei municipale a PDL, a precizat ca partidul si locuitorii orasului sunt cei care vor decide daca isi va depune sau nu candidatura.

"Am dat un raspuns si ramane acelasi. Sunt doua elemente importante: partidul si cetatenii. Daca cetatenii imi vor acorda incredere, voi candida", a spus Botis.

Ioan Nelu Botis si-a dat demisia din functia de ministru al Muncii
in luna aprilie, dupa ce presa a descoperit ca, imediat dupa instalarea sa, un ONG din Bistrita, Asociatia "Parteneriat EuroActiv", a obtinut un contract cu fonduri europene, care a si fost finantat in mai putin de o luna.

Aceasta asociatie fusese infiintata la initiativa lui Ioan Nelu Botis pe cand era director al Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca Bistrita-Nasaud, iar sotia sa era angajata pe acest proiect cu finantare europeana drept consultant, cu un salariu lunar de 8.000 de lei. In plus, sediul asociatiei figura in cladirea ridicata langa casa in care locuieste, in Bistrita, fostul ministru si care apartine familiei sale.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

715 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Hotia e politica de stat in PDL (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:34)

    Bula Romanul [anonim]

    Ce sa le ceri, ba ?!?!
  • -2 (10 voturi)    
    hehehe (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:34)

    nii la el mah [anonim]

    normal ca a facut numai lucruri bune....:)....a capusat la greu...si ca sa mai capuseze ceva se multumeste si cu primaria ....:)))))
    • +1 (7 voturi)    
      minus sau plus (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:07)

      nii la ei mah [anonim] i-a raspuns lui nii la el mah

      pdleii baga minusuri la greu...de unde ii plateste oare pe astia si cine sta in spatele lor la pacanele mbah tata?....cand e clar ca lumina zilei ca Nelu a bagat vastu' la greu in POS-uri....:)))))))
  • -2 (10 voturi)    
    daca era bun, (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:43)

    oltean [anonim]

    de ce nu mai este ministru??
  • 0 (6 voturi)    
    Pentru cine. (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:58)

    evoque [utilizator]

    "Ioan Oltean: Este un om care a facut numai lucruri bune".
    Pentru cine, domnule Olteanu??
    • 0 (6 voturi)    
      cum pentru cine? (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:00)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      pentru el si familia lui. doar nu o sa crezi ca vrea primar asa de dragul cetatenilor...ar fi culmea
    • 0 (4 voturi)    
      pt partid (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:57)

      george [anonim] i-a raspuns lui evoque

      da il doare in suflet de popor , are inima buna ..
    • +2 (6 voturi)    
      Las' ca-s mai buni... (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:11)

      Manu [anonim] i-a raspuns lui evoque

      ...Dragnea, Oprisan, Nicusor Constantinescu sau hotul ala de la Buzau cu ceafa de rasa Mangalita. Ce sa zic, s-au trezit neprihanitii!! :)) Uiati-va intai la imbuibatii vostri! De altfel, ce sa ceri unor indivizi care voteaza un infractor contra ministrului Justitiei (vezi colegiul 5 Buzau, unde in 2008 Predoiu a fost batut mar la voturi de Ghiveciu) ???
      • +2 (4 voturi)    
        @Manu (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:36)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Manu

        Ce naiba te face sa crezi ca as avea ceva cu persoanele enumarate de tine mai sus.
        Am senzatia ca toti sustinatorii portocalii sunt excesiv de irascibili la critici, cum spui ceva sau faci un apropo la cate unul de al lor cum te vopsesc in culori rosii.
        Calmativa domnilor. Aici era vorba de o persoana care sa cam jucat cu niste fonduri. Ai uitat cumva acest lucru? Am scris eu undeva ca personajele enumerate in comentariul tau sunt niste sfinti?
        Momentan cei expusi la critica sunt cei de la putere. Le vine randul, daca le vine, si la ceilalti, fiti calmi.
          ()
  • 0 (4 voturi)    
    Nesimtire portocalie... (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:24)

    catalin_mattei [utilizator]

    nu iti vine sa crezi ca niste oameni care urlau de ii durea gatul ca sa convinga lumea cat de corupta este guvernarea Nastase si cat de curati, uscati sunt ei.. fac asa ceva.. este nivelul maxim de nesimtire politica... aceasta este gasca portocalie
  • +2 (6 voturi)    
    bun de tras in teapa... (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:30)

    vladdracul [anonim]

    din cauza acestui gras imputit toate fondurile pe POSDRU sunt blocate din primavara pana la ora actuala...
  • +2 (6 voturi)    
    Cand il vad pe Oltean (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:05)

    Mihai [anonim]

    imi aduce aminte de filmul "Rascoala", seamana leit cu taranii de acum 100 de ani, se vede ca si gandirea e cam la fel, un corupt a facut numai lucruri bune, a contribuit la bunastarea colegilor de partid, si-a acordat singur fonduri europene, ce mai, e imaginea PDL plina de coruptie si demagogie, o adunatura de securisti, nomenclaturisti si turnatori.
  • +1 (5 voturi)    
    binele portocaliu !!!!!!!!!!!!! (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:11)

    costica [anonim]

    Dl Oltean: Dl Botis este un om care a facut numai bine!!!!
    Stim, dle Oltean, de acel bine de care este in stare Dl Botis si-a dat demisia, nu?!
    Ca a facut BINE !!!!!!!!!!!!
    Binele portocaliu, asa arata binele in viziunea portocalie a dlui Oltean si a celorlalti portocalii !!!!!!!!!!
    NU mai vrem acest bine, plecati o data daca insistati ca asta e BINE !!!!!!!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    despre Lolek Botish (Vineri, 9 septembrie 2011, 16:57)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Domnul ex-ministru al muncii are tuoeu,nu gluma!
    Pedeleii astia nu mai au simtul ratiunii,caci de rusine nici nu poate fi vorba.
    Ceea ce ma necajeste cel mai mult este faptul ca
    in tara asta nu se mai poate dialoga,parca sunt
    dusmani cu totii.ma inchin cu doua maini pentru
    ca am avut taria de caracter sa plec din tara.Cel
    putin aici,in Cehia,nu am parte de asemenea ipochimeni!!!
    Sa traiti bine,cu ei pe cao!!
  • 0 (0 voturi)    
    sa le luam pe rand (Vineri, 9 septembrie 2011, 21:15)

    mary [anonim]

    1. Domnul Botis nu este bun, domnul este doar bun de plata pentru niste fonduri accesate fara drept.

    2. Raman la pct. 1 indiferent cine spune si afirma ca Botis este bun.

    3. Tupeu maxim la Botis: daca oamenii ma vor!!! Poate cetatenii din Bistrita care nu vad si nu aud, si care au beneficiat din plin de gaselnitele nu tocmai legale ale domnului Botis probabil ca il vor dori... Sa il poarte sanatosi si sa nu uite ca somnul ratiunii naste monstrii. Nu ma mir ca mergem din prost in mai prost, daca nu suntem in stare sa facem loc oamenilor care au intr-adevar un cuvant de spus.

    4. Despre oamenii din Bistrita - am fost solicitata sa asist o firma care avea documente depuse la o licitatie in Bistrita. M-a socat saracia de acolo. In al doilea rand m-a socat tupeul celor de la firma, cica privatizata, dar luata de unii pentru unii, care NU AU RESPECTAT legislatia de achizitii. Cand i-am intrebat scurt ce metoda au folosit pentru licitatie au inlemnit pe loc si au dat-o cotita. Firma pe care am asistat-o era din Franta si reprezentantul ei nu intelegea nimic din prostia cu care mormaiau aceea raspunsurile.
    NU MA MIRA ca Botis a putut avansa daca gradul de cunoastere si respectare al legii este cel pe care l-am vazut eu la Bistrita.
    Alo Bistrita: legea este si pentru Dvs. indiferent din ce partd faceti parte!

    5. Pentru PDL: chiar asa ati ramas fara nici un candidat onorabil in Bistrita???
    Nu cred, cred numai ca vechii tovarasi, a se vedea si domnul Oltean, doresc un dans tot pe loc pe loc, ceea ce nu mai merge.
    Recomandare: bagati oameni noi, fara mortaciuni gen Bortis - domnul are dosar la Bruxellles si compromite tot PDL-ul in afara tarii, mai lasati-l din brate ca AJUNGE la cate a facut!

    Hai sa traiasca domnul Botis, dar fara Primarie, ca un amarat de hotoman ce a incercat sa fure statul si autoritatile de la Bruxelles! Minim 2 ani de pauza!