VIDEO Ministrul Muncii Ioan Botis a demisionat: "Este solutia corecta, sa-mi prezint demisia de onoare si sa-mi rezolv problemele in particular"

de R.M., I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:06 Actualitate | Politic

Ioan Botis
Foto: Hotnews
Ministrul Muncii, Ioan Botis, a demisionat din functie, miercuri dimineata, dupa o noua discutie cu premierul Emil Boc in care acesta i-a sugerat renuntarea la functie in contextul scandalului izbucnit legat de angajarea sotiei sale intr-un proiect european, informeaza Mediafax.

HotNews.ro a transmis
LiveText declaratiile ministrului.
  • Imi cer scuze ca am intarziat o zi in ceea ce priveste anuntarea demisiei. Am avut nevoie de o zi pentru a pregati aceasta demisie.
  • Ieri am tinut foarte mult sa-l informez pe dl Emil Boc asupra intentiilor mele de a demisiona (...) si o informare pentru dl presedinte Traian Basescu.
  • Azi, cu aceasta mica intarziere si cu scuzele de rigoare imi prezint demisia. Este o demisie de onoare.
  • A fost o perioada cred eu extrem de buna in ceea ce priveste elaborarea unor legi.
  • Am promovat 18 legi, printre cele mai importante fiind legile privind salarizarea unitara, condul muncii, legile dialogului social, legea zilierilor.
  • Este in parlament si sper sa fie aprobata legea uceniciei.
  • Tin foarte mult la proiectul privind caminele pentru persoanele in varsta.
  • Toate aceste legi vor duce la un singur lucru, crearea unor conditii mai bune de trai pentru cetatenii Romaniei.
  • Am incercat sa schimb ceea ce era de schimbat pe piata muncii.
  • Un mesaj sentimental: adresez scuze cetatenilor municipiului Bistrita care m-au sustinut si mi-au acordat incredere si care au avut dezamagiri in legatura cu ultimele intamplari din viata mea de familist.
  • Multumesc angajatilor din Ministerul Muncii, sunt rezultate bune obtinute si as dori sa prezint scuzele mele colegilor mei din Guvern, e o situatie neplacuta probabil pentru multi si nu ei trebuie sa explice situatia mea.
  • Consider ca aceasta solutie e corecta, sa-mi prezint demisia si sa-mi rezolv problemele in particular.
  • Domnul presedinte a fost plecat in Azerbaidjan, am discutat cu el dar hotararea mea era luata.
  • Este competenta primului ministru cine va fi noul ministru.
  • In termeni juridici sotia mea a fost angajata la o asociatie unde noi nu aveam niciun fel de interes direct. Nici eu personal, nici sotia mea, nu aveam niciun fel de interes, pur si simplu a fost angajata.



"Eu eram oricum hotarat sa demisionez dar dl presedinte a fost plecat in Azerbaidjan si a trebuit sa-l informez si pe dansul. Demisia este depusa deja de dimineata. Am spus-o de ieri ca este o problema morala si procedez in consecinta'', a spus Botis, pentru Agerpres. El a comentat demisia sa in conditiile in care a instituit in domeniul muncii cele mai drastice reforme: ''sa stiti ca toti reformatorii au sfarsit-o prost''.

Surse oficiale au declarat, totodata, ca premierul Emil Boc l-a convocat la Guvern, miercuri dimineata, pe Ioan Botis, pentru a relua discutia privind cazul ONG-ului unde sotia ministrului Muncii a fost angajata consilier si pentru a analiza oportunitatea demisiei acestuia din functie.

Sotia ministrului Ioan Botis a castigat 8.400 lei pe luna in cadrul proiectului "Sansa la demnitate", realizat de asociatia Parteneriat Euroactiv Bistrita si a carui finantare europeana a fost aprobata de o institutie aflata in subordinea ministrului Ioan Botis. Ministrul Botis este suspectat de incompatibilitate, deoarece coincidentele din acest caz se tin lant. Prima coincidenta este ca Parteneriat Euroactiv Bistrita a primit o finantare de 500.000 euro la numai o luna dupa ce Botis a fost numit ministru. Botis a sprijinit infiintarea asociatiei in 2007. Asociatia are sediul intr-un imobil detinut de ministru. Un consilier personal si o fosta sefa de cabinet a ministrului sunt implicati in afacere.

Marti, premierul Emil Boc declarase ca Botis este un om onest si de buna-credinta.

"Ministrul Muncii este un om onest, de buna-credinta, situatia sa nu este noua, ea dateaza practic de la inceputul anului, si am convenit in felul urmator: daca Agentia Nationala de Integritate va constata ca exista un conflict de interese, va demisiona imediat. Este un ministru care a facut o treaba foarte buna, astept concluziile ANI", a spus Boc.







Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

9653 vizualizari

  • +18 (40 voturi)    
    _ (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:11)

    v [anonim]

    macar pdl-ul are hoti cinstiti :)
    • -30 (46 voturi)    
      Ca sa fie asa, ar trebui sa demisioneze toti (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:48)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui v

      Ca toti PDL-istii sunt hoti. Din vreo 20-30 de primari si alti "demnitari" trimisi in judecata, 85-90% sunt PDL-isti.
      • +24 (30 voturi)    
        Cronologic (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:21)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Ar trebui ca o mare parte din PSD sa intre in puscarie liberalii si PDL-istii sunt mai noi trebuie sa astepte sa le vina randul. Pana cand bombonel nastase nu va renunta la tertipuri si amanari de procese in spatele sau e o coada lunga si nu e "moral" sa-ti sari randul.
        • +7 (9 voturi)    
          Felicitari! Cata diferenta intre PDL si USL! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 16:01)

          Marian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Botis si-a dat demisia de onoare nu pentru vreun furt, ci doar pe caz de incompatibiliate. Si s-ar putea sa fie doar o incompatibilitate morala si nu de alta natura!
          Severin, Nicolaescu, Nastase, au furat, sunt dovezi clare si nu si-au dat nici o demisie! Severin a mai intocmit si o factura!
          Asistam la ceva unic in politica romaneasca si felicit atat pe Botis, un bun profesionist, cat si PDL, ca au avut curajul sa-si asume responsabilitatea unei greseli.
          Traian Basescu are un cadou in aceasta saptamana pentru USL si mogulii care sustin aceasta adunatura de hoti si comunisti: Necolaiciuc si Popa. Necolaiciuc a dat lovitura intre 2001-2003, cand Mitrea si Nastase erau la butoane. Popa a fugit tot in acea perioada, cand a fost facut scapat si Vantu. Sa vezi urlete acum in PSD si pe Realitatea TV!!!
          • 0 (6 voturi)    
            doua intrebari (Miercuri, 20 aprilie 2011, 16:58)

            sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Marian

            am pentru tine, la Ritzi sunt dovezi clare ca a furat, la Anastase, ohoho, ce sa mai zicem, si? nimic .....apoi, cine l-a numit in functie pe Nicolaiciuc si apoi promovat sef la CFR? ghici, sa fie oare Basescu si Boagiu? incearca sa fii un pic obiectiv,
            • -2 (4 voturi)    
              doo intrebari (Miercuri, 20 aprilie 2011, 19:25)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui sellerman

              tu ai dovezi la ritzi? ai dovezi clare???
              sau la anastase?
              de ce nu le-ai dat la organelor abilitate?

              iar aberatia ca nicolaiciuc a fost pus de base sau boangiu in functie nu inseamna ca nup-urile date de justitia lui nastase sau scaparea lui in america este vina lui base sau boiangiu.

              a fost scapat de nastase si psd si a fost adus inapoi in tara de basescu si pdl.
              oare cine-i obiectiv acum?
              daca base a avut de profitat de pe urma acestui individ, cu atat mai mult ca justitia este libera si-l aduce in tara sa vedem ce se intampla. daca era nastase nicolaiciuc era si acum pe plaja in america

              deci domnule uslas, nu tine. ca a fost numit este una, ca a fost adus inapoi in tara tot de cei care l-au numit deja se schimba datele problemei.
              slabiceanu, crin, ponta sau nastase nu faceau asta. singurul care a facut-o dupa revolutie incoace este basescu
              asta inseamna obiectivitate. nu ce balmajesti tu :)
              • 0 (0 voturi)    
                usor (Joi, 21 aprilie 2011, 10:03)

                sellerman [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                indoctrinatule, ce te agiti asa, dsdeam doar un exemplu nu trebuie sa sari asa in sus, la care ai tu dovezi clare daca o luam dupa logica ta? iti spun eu, la nici unul, la toti ramane sa se pronunte instantele, aici e marea problema, nu la dovezi, ca alea sunt, ci la instante care tin un proces zece ani ...... intreaba-l pe basescu oare de ce avand justitia in mana nu il infunda pe nastase? poate iti da el un raspuns, si poate ai sa intelegi ..... si mai inteaba-l pe basescu cine l-a facut scapat pe Haissam, poate iti raspunde si la asta.... asa ca stai tu linistit ca nu sunt portocalii tai asa curati cum ii crezi tu , din contra, sunt toti o apa si un pamant, nu e nici o diferenta intre ei, se acopera unul pe celalalt, isi fac servicii unul celuilalt ...... as vrea sa vad si rezultatele la toata miscarea asta, sa vad ca macar unul din ei indiferent din ce partid vine plateste pentru ce a furat, si apoi o sa fiu de acord ca basescu a facut ceva, pana atunci, ramane doar foc de paie pentru ca urmeaza alegeri ...
          • +3 (7 voturi)    
            hahaha ! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:26)

            panfilache [anonim] i-a raspuns lui Marian

            sa nu uitam marii subtilizatori: dinu paturiciu, felix vocalescu, nush briza deltei, niculaie clop de paie, jiji oieru', si nu ultimul, ba chiar primul, bombo ot cornu, ginerele marelui invartit, furnizorul casei ceaucesco.
            nicolaescu, adormitei, tarliceanu, fistichiu, neguitza, dragnea, mitrea...
            mici gugustiuci inecati cu boabe de porumb.
            nu uita ca esti roman !
      • +28 (36 voturi)    
        % (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:27)

        Demostene [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Ce procent din cei trimisi in judecata erau PSD-isti pe vremea cand la guvernare era PSD? Nu te pune pe ganduri?
        • -1 (5 voturi)    
          Daca ati ajuns sa va laudati si cand... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 19:05)

          George [anonim] i-a raspuns lui Demostene

          ... sunteti prinsi "cu oul in buzunar"... inseamna ca... vai de capul vostru!
      • +32 (40 voturi)    
        acum urli? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:42)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        cand Tariceanu si-a facut nevasta notar si a dus contractul de cumparare Ford la cabinetul nevestei UNDE erai???? comisionul notaruluii a fost de UN MILION de dolari!!!! ai urlat atunci???? sau te dai lebada numai acum???
        • +17 (19 voturi)    
          Nevasta lui Tariceanu (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:23)

          Rammy [utilizator] i-a raspuns lui bula

          ...cand umbla cu convoiul de politisti dupa ea ca sa ajunga la servici nu mai striga nici o latrina ca se cheltuie bani de la stat. Adomnitei a folosit elicopterul MAI ca sa ajunga la propria nunta.Nu si-a mai dat demisia ca a folosit bunuri,in scopuri personale, din banii contribuabililor.
      • +9 (11 voturi)    
        ai dreptate (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:04)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        iar restul, de la celelalte partide nu sunt hoti... sunt oprimati politic, nu? acolo sunt dosare politice :)))

        ce tupeu aveti fratilor. in loc sa apreciati ca atunci cand conduc lasa justitia sa ridice indiferent de coloratura politica si se face curatenie, voi inventati procente si nu spuneti nici pas de restu.
        exact ca si tembeliziunile de serviciu.

        mie personal mi-ar fi rusine sa vin sa comentez in locul vostru...
    • -16 (40 voturi)    
      "de onoare" (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:48)

      Anton [anonim] i-a raspuns lui v

      Eu nu vad nimic onorabil in a demisiona dintr-o functie publica dupa ce gainariile ti-au fost demascate.

      Intreg sistemul politic este o cocina iar coruptia este o consecinta normala sistemului. Nu ne putem asteptam la niimic bun intr-o societate condusa de politicieni.
      • +7 (9 voturi)    
        mda, nu este onorabil (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:16)

        onorabilu' [anonim] i-a raspuns lui Anton

        Oonorabil este te prinzi cu ghiarelere de fotoliu, precum nastase, severin & co.
    • +18 (40 voturi)    
      nu e bun de PD-L (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:49)

      mari [anonim] i-a raspuns lui v

      A demisionat pentru ca nevasta-sa a castigat 8.000 lei/luna ilicit? Asta-i prost? Altii castiga milioane de euro, ce zic eu, sute de milioane de euro din matrapazlacuri cu Statul si stau ca nesimtitii pe functii.

      8.000 lei = 2000 de euro. Botis, cu onoarea mori de foame. Nu esti bun de PD-L.
      • +27 (31 voturi)    
        ai dreptate (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:44)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui mari

        tembeliziunile de servici n-au zis nici pas cand nevasta lui tariceanu a incasat un mil de euro ca a pus parafa de notar pe contractul cu ford.
        atunci a fost moral si pnl-istii de servici vin sa ne tina noua morala...

        macar de la pdl au inceput sa mai si demisioneze cand e cevane in neregula. Asta inseamana ca unii se pot schimba. Incep sa invete regulile jocului.

        Pt toate exista un inceput. PDL-ul a inceput sa arate ca se poate si asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa-nteleg ca esti un om cinstit? (Joi, 21 aprilie 2011, 7:06)

      Zuzu [anonim] i-a raspuns lui v

      Asta-i ca ai-a a lui Vangelie "astia nici nu stiu macar sa fure"
  • +48 (50 voturi)    
    Botis (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:12)

    Gabi [anonim]

    a facut foarte bine!
    • -19 (33 voturi)    
      Facea foarte bine (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:59)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      daca demisiona si din functia publica de parlamentar.
      • +21 (29 voturi)    
        Cum a facut nastase, mitrea, hrebenciuc (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:23)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        si alti "corifei" ai coruptiei din Romania.
        • 0 (14 voturi)    
          asa si ? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:36)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          daca altii au facut asa , e ok pentru restul ?

          bai sa vin si ma duc si eu maine la furat , ca doar daca fura astia din guvern/parlament inseamna ca e ok si nimeni nu o sa ma pedepseasca ... nu ?


          sicner .. te doare cand incerci sa gandesti ?
      • +9 (15 voturi)    
        pentru Constantin (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:07)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Da de ce? Poate ai vrea sa demisioneze si din "functia " de cetatean? Si sa plece in Uganda?
        Dupa severitatea cu care il judeci , ce ar trebui sa faca Tariceanu ,despre sotia caruia s-a scris mai sus?
      • +3 (7 voturi)    
        Functia de parlamentar (Miercuri, 20 aprilie 2011, 15:11)

        Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Doar functia de ministru e incompatibila cu activitatile nevestei. Ca parlamentar el nu poate decide daca sa se dea bani la ONG-ul nevestei, asa ca in cazul respectiv nu putem vorbi de incompatibilitate, deci de ce si-ar da demisia? Oricum, gestul lui e un gest normal, onorabil. De rectorii care au fost declarati incompatibili cu functiile politice, ce se mai aude?
  • +47 (61 voturi)    
    felicitari! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:14)

    flo [anonim]

    Cred ca este primul gest de onoare al unui ministru in ultimii 20 ani. Asta nu inseamna ca smecheria cu nevasta e scuzabila....
    • +35 (39 voturi)    
      A mai fost si Blaga (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:37)

      je [anonim] i-a raspuns lui flo

      Spre deosebire de soricul de Severin, care se tine cu dintii, macar astia de la PDL se dau la o parte de la butoane, cand e vizorul pe ei.
    • +35 (37 voturi)    
      demisia de onoare,e pentru oameni onorabili.... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:39)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui flo

      astept pe severin si pe pres cj arges...cred ca si el e declarat incopatibil de ani...
    • +4 (20 voturi)    
      felicitari (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:43)

      marias [anonim] i-a raspuns lui flo

      Pe cine felicitati :ministru sau jurnalistii care au descoperit ilegalitatea ?
      Noi platim justitia ca sa pazeasca politicienii sa fure in liniste ?!
      • -5 (11 voturi)    
        CUM SA FELICITI JURNALISTII ?!? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:07)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui marias

        Păi lovitura de presa au dat-o
        doi realizatori de la Realitatea Tv !
        *
        Iar dacă sunt de la Realitatea
        inseamna ca au facut emisiunea
        de alaltaieri
        (cand s-a detonat bomba)
        la ordinul lui Vantu !
        *
        Adica asa am ajuns ? Sa-l felcitam
        pe Vantu pentru ca lupta contra coruptiei ?
  • -25 (43 voturi)    
    suficient (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:15)

    gica [anonim]

    si-a facut plinu, nici nu ii mai trebuie functia....
    • +30 (34 voturi)    
      Pe cand si Severin ? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:45)

      willy [anonim] i-a raspuns lui gica

      Stiu ca esti din USL.Sunt curios daca esti din PSD sau PNL.
      Botis a facut la scurt timp dupa constatarea unei nereguli ceeace era normal.
      De ce n-au facut acelas lucru si Nastase, Severin si multi altii care au comis fapte mult mai reprobabile?
      Si sunt si fapte mult mai recente cand un presedinte de partid din USL si-a permis sa ameninte justitia pentru anchetarea unui prezumtiv infractor, pentru lasarea acestuia in libertate.
  • +42 (56 voturi)    
    Foarte bine, atitudine civilizata si normala ! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:17)

    Romania normala [anonim]

    E imbucurator sa vezi ca la doar 1 zi dupa izbucnirea unui scandal de moralitate (ca nu era nici un fel de problema de legalitate) un ministru din guvernul Romaniei isi prezinta demisia.

    In sfarsit, Romania intra in normalitate, asa ar proceda un ministru in orice stat civilizat din Europa, in caz de conflict moral de interese.

    Asta va taia rapid din previziunile unor politicieni din Opozitie, oameni care afirmau chiar aseara ca 'nu, nu va demisiona, asa e la PDL'.

    Uite ca in Romania lui Basescu si Boc nu mai conteaza ca esti finul lui Mircea Basescu sau ministrul lui Boc, daca esti prins cu probleme esti arestat sau dat afara !

    De altfel, tin sa precizez ca e fara precedent in Romania ca un ministru sa-si dea demisia in doar 24 de ore de la niste acuzatii.

    Fara mila cu politicienii care au frati, neveste, veri, matursi implicate in tot felul de afaceri cu statul sau fonduri publice.
    • -3 (3 voturi)    
      chiar... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:34)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Romania normala

      Tu chiar crezi ce ai scris aici ? Am impresia ca ori esti membru de partid ori esti putin dus... mai sunt o caruta de smecheri in guvern sau parlament dar nu au fost inca descoperiti sau daca au fost au tupeu nemasurat. Asa ca mai usor cu Romania normala.
  • +40 (48 voturi)    
    o bila alba (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:20)

    sellerman [utilizator]

    bravo
    • -6 (16 voturi)    
      ok ,ok .. (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:47)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui sellerman

      sa zicem ca e bine , dar de platit pentru abus si furt ... cand ?

      sau e deajuns ca a si-a facut plinul si acum ramane linistit sa se bucure ... ?
      • +11 (13 voturi)    
        era vorba (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:00)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        de o bila alba in noianul de bile negre, stai linistit, sper sa plateasca toti pana la ultimul
  • +39 (47 voturi)    
    Fain exemplu! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:24)

    misescu [utilizator]

    Daca a fost un ministru bun asa cum se spune, va continua sa fie bun si prin plecarea lui prin puterea exemplului: altii care sunt acum in aceeasi situatie cu el, vor cauta solutii prin care sa nu ajunga in viitor la demisie din aceste motive, sau altele (inclusiv unele de ordin moral!).

    Multim domnule Botis pentru ca ne oferiti o sansa la demnitate!
    • -13 (27 voturi)    
      ma sperii! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:40)

      geo21 [anonim] i-a raspuns lui misescu

      Multumim ca ne oferiti sansa auzi.... :)) Sper ca sunt doar comentarii de serviciu si nu serioase...
      • +10 (18 voturi)    
        ceva argumente ai? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:24)

        misescu [utilizator] i-a raspuns lui geo21

        ironiile tine-le pentru tine
        • -6 (14 voturi)    
          argumente? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:48)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui misescu

          ce argumente vrei ?

          a abuzat de functie .
          a furat .
          a recunoscut .

          argumente pentru ce ?

          cum poti sa multumesti ... ?
  • -9 (37 voturi)    
    poate ar trebui sa returneze si banii (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:28)

    anonim [anonim]

    bine ca a demisionat...dar din PDL nu? sau face "treaba foarte buna" si acolo?

    p.s. m-ar interesa un aspect: de cand asociatia a incasat banii, ce activitate au avut? au existat cursuri de formare/reorientare profesionala? a existat vreo activitate? fonduri au tras, salarii si-au dat;
  • -15 (31 voturi)    
    hotul neprins- negustor ONEST (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:29)

    mm [anonim]

    Incompatibilitatea chiar trebuia constatata de ANI? Corectitudinea nu exista? Adica faci cu buna stiinta o ilegalitate, si daca nu esti prins se poate spune ca esti ONEST. Frumoasa gandire pentru PREMIERUL INCORUPTIBIL. El, poate da. Dar gireaza actiunile ministrilor lui cu astfel de declaratii.
  • +30 (40 voturi)    
    In fine, o demisie de onoare! Felicitari (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:30)

    sg [anonim]

    Nu pot decat sa-l felicit pe dnul Ministru pentru onestitatea dovedita pana la capat.
    Probabil ca vor mai aparea ocazii in care sa-si reia functia.
    Acum stim ca dnul Botis va fi un partener onest intotdeauna.
    e necesara o comparatie cu atitudinea dlui Severin si putem evalua si diferentele intre persoane si consecintele actiunilor lor in defavoarea celorlalti.
    • +4 (24 voturi)    
      o demisie si atat (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:35)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui sg

      nu cred ca are ce cauta cuvantul ONOARE aici, daca era vorba de onoare nu lua acel ONG fonduri tocmai de la ministerul condus de el ..... totusi trebuie laudat faptul ca a demisionat, comparativ cu alte cazuri mai mult sau mai putin asemanatoare - vezi Severin, vezi Videanu, si bineinteles vezi Basescu ( 5 minute ) ....
    • -11 (19 voturi)    
      De onoare ar fi fost ieri... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:41)

      costica [anonim] i-a raspuns lui sg

      azi e demisie de la Basescu !!! Citeste mai clar ce spune Botis, zice ca l-a informat si pe Basescu. Ieri Botis era tantos si nevinovat, ce crezi ca i-a spus Basescu de si-a dat Botis azi demisia ??!!! Nu prea e de onoare, e demisie clara de la Basescu !!!!!
      • +12 (16 voturi)    
        si nici asa (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:25)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui costica

        nu e bine? ce-ati mai fi spus daca nu si-o dadea precum nesimtitii neamului Nastase, Severin & co?
        • +2 (8 voturi)    
          nu e bine nici asa..... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:08)

          costica [anonim] i-a raspuns lui Gogu

          pentru ca nu schimba cu nimic lucrurile, politicienii romani de la toate partidele sunt din acest pdv toti o apa si-un pamant.... toti !!!!!!!!!!!! si cred ca exista inca muuuuulti politicieni cu sotii, soti(cazul celebrei Dne Puwak), fii, fiice, matusi, nasi, nase, prieteni, amante si tot felul de alte increngaturi transpartinice care fac asa ceva !!!!!!
        • -3 (7 voturi)    
          continua (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:30)

          sellerman [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

          daca tot ai inceput cu nesimtitii neamului, Videanu, Berceanu, Udrea, Ritzi, Anastase ...... de ce nu esti obiectiv?
        • 0 (6 voturi)    
          ba e bine , dar nu e ONOARE. (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:50)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Gogu

          decat in mintea propagandistilor .
      • +6 (8 voturi)    
        cu atat mai mult (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:06)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui costica

        magarii din PSD-ul tau mult iubit nu si-au dat demisia nici de buna voia, nici ceruta de alde Ponta sau Iliescu. E de zece ori mai penibil. Daca nu comentai, intelept ramaneai :))
        • 0 (2 voturi)    
          tu stii ce inseamna transpartinic ??! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 15:33)

          costica [anonim] i-a raspuns lui cosmin

          uita-te putin mai sus ce-am scris si consulta si dictionarul limbii romane.... transpartinic inseamna si psd si pdl si pnl si udmr si unpr..... adica, toti o apa si-un pamant !!!!
    • +16 (18 voturi)    
      mda (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:03)

      none [anonim] i-a raspuns lui sg

      Severin: am luat spaga, m-ati prins, nu-mi dau demisia, astept sa fiu dat afara de peste tot. Concluzia: un spagar si un nesimtit

      Botis: am sifonat niste bani de la minister catre sotie printr-un ONG, m-ati prins, imi dau demisia.
      Concluzia: un hot onest :))
      • 0 (0 voturi)    
        tu iti dai seama (Joi, 21 aprilie 2011, 9:22)

        nelu [anonim] i-a raspuns lui none

        ce scrii sau doar scrii din plictiseala?Un hot onest?unde ai mai vazut tu hot onest?pai ori ii hot ori ii onest.Daca era onest nu fura, daca fura nu e onest.punct.Adica ce , daca nu descoperea nimeni ce se intampla, fura in continuare, dar macar era cinstit?
  • -8 (14 voturi)    
    pai, ieri zicea altfel Dl Boc... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:34)

    costica [anonim]

    adica, daca ieri era curat si onest si de incredere Dl Botis, ce s-a intamplat intre timp?! ANI nu si-a dat verdictul sau verdictul a venit de la Aman de la dl Basescu ???!!!! Cum altfel va schimbarati subit si dintr-o data pozitia, de unde pana mai ieri erati tantosi si curati portocalii ??!!! Chiar am scris aseara ca telefonul de la dl Basescu va aduce si demisia de onoare a dlui Botis !!! Acuma, asteptam laudele ca uite cum PDL a facut si-a dres si PSDul ala corupt nu face !!! Pe naiba, sunteti toti la fel de corupti si cu mainile bagate in banii statului roman pana la coate.....
    • -1 (3 voturi)    
      Ce nu intelegi? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:05)

      M.aura [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Ieri Botis era un ministru onest, azi e un parlamentar onest.
    • -1 (5 voturi)    
      pa a reevaluat Basescu pentru el . (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:51)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui costica

      ce .. cineva traia cu impresia ca ceea ce zice boc conteaza ?
  • +12 (16 voturi)    
    Nu se poate (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:35)

    andrei [anonim]

    Ciutacii si Antenele vor exploda... Look here: http://www.kamikazeonline.ro/2011/04/victor-ciutacu-locuieste-in-apartament-social-de-la-primarie/
  • +10 (14 voturi)    
    hot cu bun simt (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:38)

    gigi [anonim]

    Severine, ia exemplu!
  • +6 (10 voturi)    
    Prea putin (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:40)

    Omu' [anonim]

    Cu o floare nu se face primavara. Ar trebui multi din acel minister sa-si dea demisia, ma refer la cativa spagari din Inspectia Muncii.
    • +5 (5 voturi)    
      si, (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Omu'

      care sunt aia?
      daca-i sti si-i tainuiesti, esti complice. da-i pe goarna, ce mai stai, ca banuiesc ca ai si dovezi.
  • -4 (14 voturi)    
    Demisie de ...onoare???? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:41)

    jay [anonim]

    Poate de ...OROARE!!! Dupa ce a pus bot(is)ul la banul public, face pe onorabilul? Demisia de onoare se dadea in ora urmatoare izbucnirii scandalului, nu la 2-3 zile si la tot felul de declaratii cu "daca" si "poate".
  • +6 (12 voturi)    
    Oameni (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:44)

    deviltool [anonim]

    Gata! Am prins cel mai mare hot Al tarii!!! Yuppi,cati bani o sa avem de paste...daca nu era botis,eram toti extra bogati si curgea lapte la robinet! La munca ba nu la intins mana!
  • -7 (15 voturi)    
    Se pregateste Roberta ? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:46)

    Iulian [anonim]

    Frumos, de apreciat.
    Este un bun exemplu pt Roberta, zisa si " 160 de voturi" .
    • +2 (6 voturi)    
      bombo (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      a depasit-o, nu crezi?
      • +2 (2 voturi)    
        hai sa nu va certati (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:36)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ce-ar fi sa urmeze amandoi? nu ar fi mai corect asa?
  • -7 (17 voturi)    
    A demisionat ca nu avea spate si era dispensabil (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:49)

    Catalin [anonim]

    Asta e. N-ai spate, demisionezi in loc sa sara consilierii de la Cotroceni si toate trompetele din presa sa te apere :)
  • +11 (17 voturi)    
    ... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:51)

    ,,, [anonim]

    Sa moara de ciuda USL-istii!!
  • +19 (23 voturi)    
    alooo, dl. Severin (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:53)

    lau [anonim]

    Cam asa ar trebui sa se procedeze in cazul unor suspiciuni de frauda nu cum fac scut cei din PSD in cazul Severin sau Niculescu
  • -12 (20 voturi)    
    Demisia lui Botis demonstreaza ca... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:53)

    Catalin [anonim]

    ...cel mai bun lucru pe care il pot face ministrii actuali e sa demisioneze. Cel mai bun lucru al mandatului lui Botis a fost demisia. Pacat ca nu fac toti gestul astta de onoare, in frunte cu Basescu, sa scapam si noi de ciuma asta.

    Poate acum cu Pastele s-o intampla vreo minune ceva...
  • -5 (21 voturi)    
    Pe dracu , demisie de onoare ..... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:54)

    Thor [anonim]

    Asta a fost "glontzul de argint" trimis de Base , par-avion !

    A se scuri , ca nu suntem handicapati .....

    Fara Base si citiva (putini) si PDL -ul este tot un USL ! Doar ceva mai spalat si mai european !
  • +10 (20 voturi)    
    dar echip de proiect (Miercuri, 20 aprilie 2011, 10:54)

    andy [anonim]

    OK ministrul a demisionat, dar să înţelegem cei trei şi ceilalţi implicaţi în acest proiect vor continua să încaseze peste 2000 Euro pe lună pentru ce?

    Pentru un proiect în care singurele activităţi majore în 6 luni au fost o lansare într-un restaurant şi activităţi de "conştientizare" şi împărţirea de pliante, dar căruia i se alocă 2.000.000 lei?

    Citez din ministru:
    "sotia mea a fost angajata la o asociatie unde noi nu aveam niciun fel de interes direct. Nici eu personal, nici sotia mea, nu aveam niciun fel de interes"
    Pardon, oare interesul personal nu e legat chiar de cei 8.000 de lei pentru serviciul part-time al soţiei la o asociaţie finanţată din banii publici?
  • +10 (16 voturi)    
    Problema castigurilor de la ONG-uri ramane ! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:01)

    martin [anonim]

    Nu-l cunosc pe Ioan Nelu Botis (auzi ce nume) dar este evident mult mai cinstit decat Nastase, Severin,Nicolescu, Mitrea etc..., fiindca dupa ce a fost descoperit de securistii inchizitori din clasa Striblea, si-a dat demisia. Problema care ramane,este faptul ca si in Ongurile de tip Cutu Cutu etc , se dau aceleasi castiguri nebazate pe vreo munca si noii securisti inchizitori din clasa Striblea, Soviani etc ,nu se sezizeaza fiindca tot ce nu are legatura cu PDL, este desigur legal si chiar benefic!
  • -4 (12 voturi)    
    NU exista demisie de ONOARE !!! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:02)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    NU exista demisie de ONOARE !!!
    • +6 (12 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:42)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Pentru cei care nu au onoare nu exista demisie de onoare. Ex: Severin.
      Pentru altii, cel puti se mai poate discuta.
  • -6 (16 voturi)    
    ce nesimtit: "mica intarziere" ?!? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:15)

    flit [anonim]

    a incercat s-o dreaga romaneste pana in ultima clipa, cu milogeala gretoasa de Dambovita !... Ba ca sotia demisioneaza din consiliul X, ba ca se mai gandeste. F departe-i politica romaneasca de cea occidentala - politicianul roman e atotputernic, n-are frica sau respect fata de ALEGATOR, deci poate ezita cat vrea el daca-i prins cu mata-n sac, eventual poate infrunta Justitia pe fata si in modul cel mai nesimtit - cum o face de ani de zile groful Nastase !
  • +4 (6 voturi)    
    Nelu Ioan este un nume tipic Românesc ! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:21)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Nelu Ioan este un nume tipic Românesc !
    Deci, prin urmare, aşa dar, va să zică, astfel. ?!i !
    Ceci... curge apa-n bec
  • +3 (7 voturi)    
    Bravo, tanti ANI! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:46)

    Antoniu Poienaru [anonim]

    ..si 'derectoru' de la Agentia de Plati si Interventie Cluj, Serban Gheorghe, poa' sa-si dea demisia sau trebuie sa-l intrebe pe injineru' zootehnist, Buda Daniel, mentorul sau, seful Comsiei juridice din Camera? Vezi firma nevestei cu sediul social acasa si declaratia de avere a lui. Of course, e de vazut daca ea, Natalia,profesoara la liceul Victor Babes din Cluj si-a declarat veniturile si sursa, mai draga!

    http://www.apia.org.ro/declaratii_cj_2010/cluj/SERBAN_GHEORGHE.pdf

    http://licitatiipublice.clubafaceri.ro/licitatie/erbicid-95376.html
    • +1 (1 vot)    
      inceput (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:47)

      urus [anonim] i-a raspuns lui Antoniu Poienaru

      @ antoniu poienaru
      asa, da !
      oare chiar va incepe sa miste societatea civila ro?
      au inceput securistii buni sa-si faca, in propria ograda, curatenia ... nu doar de paste ?
      se ” listeaza la bursa ” relatiile dintre angajati si angajatori, in sensul sanctionarii reciproce si al optimizarii muncii / ” culturii organizationale ”?
      mijesc, cumva, zorii innoirii RO ?!
      sa ne ajute dumnezeu !
      sarbatori linistite, cu LUMINA in suflet, cu bine si cu ceva banuti, celor de aici si de dincolo !
  • +2 (6 voturi)    
    caz penal (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:47)

    vio [anonim]

    si ce se intampla cu acuzatiile penale? demisia e onorabila dar nu ne foloseste la nimic daca doar isi continua afacerile ilegale in alta parte a statului si nu este pedepsit conform legii asa cum este normal intr-un stat de drept!
  • +1 (7 voturi)    
    demisia pentru un fleac ?! costa mai mult zgomotul (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:49)

    cineva [anonim]

    Ai bre nene Botis,
    pentru banii de buzunar ai familiei pe care ii castiga nevasta te-ai gasit sa faci atata tam tam ?!?!...demisie...presa etc etc....
    Nu e nimeni usa de biserica, zau ... ne costa mai mult toata tevatura asta decat salariul nevestei.

    Felicitari pentru toate proiectele si legile pe care le-ai muncit, ai venit, ai muncit, ai produs, ai lasat ceva in urma, ai terminat si ai plecat !!!

    ALOO, PROSTIA INTRUCHIPATA: PDL, PNL, Nasase, Severine, Hrebengiuge, Crine ... depaseste puterea voastra de patrundere ...STIM !!!

    ROMANI !!!! ATI PRICEPUT CEVA DIN TOATE ASTEA ?!!
  • -3 (7 voturi)    
    o fi intrat "Zeus" pe fir... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:53)

    gigi [anonim]

    si i-a dat de inteles, ca daca nu imparte prada, sa plece. Si a ales cu sufletul :):):)
    • 0 (0 voturi)    
      "o fi intrat " ???!!! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 16:53)

      costica [anonim] i-a raspuns lui gigi

      sau "a intrat " ???!!!
  • +2 (8 voturi)    
    bine mai (Miercuri, 20 aprilie 2011, 11:54)

    Igor [anonim]

    dar sa dai banii inapoi!
  • +1 (7 voturi)    
    PACAT !!! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:06)

    dduu [anonim]

    PACAT ca Dl. Ministru Botis a Demisionat.
    Un Ministru care a inteles si a aplicat cu adevarat principiu de Reforma a Statului Roman.
    A reusit sa reformeze cu adevarat sectorul al carui ministru cu pricepere si onestitate l-a pastorit.
    NU vad deocamdata cine ar putea sa-i ia locul.
    Poate doar respectabilii: Talmacean, Hoara, Calin Murg, Dna Turcan
  • +5 (5 voturi)    
    un alt botish, igash (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:14)

    reader2 [anonim]

    felicitari pentru demisia lui botish merita media in primul rand! fara o constanta presiune mediatica demnitarii cu probleme nu-si fac nicio grija si stau cuminti "la cutie", pe scaunul lor pana venirea unor timpuri mai bune. apoi vin si ne dau lectii..vezi nastase care este omniprezent pe la televiziuni, cu un sfat, cu o ironie, cu o aroganta. acum ce vrem? ia sa-i luam la analize "aprofundate" si ceilalti ministr. gosh! Igash, tip cu un trecut nu foarte curat, cu un prezent cetzos... daca el cere moralitate,demnitate si sacrificii subordonatilor atunci sa vedem de unde a reusit el sa "economiseasca" sute de mii de roni in timp de criza. cf cv-ului nu este fiu de bancher:)
  • +5 (9 voturi)    
    altii? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:20)

    manfred [utilizator]

    Dar ce ziceti de Nicolaescu, sau cum il cheama pe tipul de la PSD Arges, presedinte de Consiliu Judetean, acuzat tot de chestii cu fonduri europene? Si altii bineinteles. Atia uzit ceva de demisii?
  • -1 (9 voturi)    
    si banii? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:24)

    Iulia [anonim]

    Si-au luat banii si acum isi da demisia. Pai normal, nu mai are nevoie de salariul de ministru, a avut grija sa stranga nevestica suficient. Ce ipocrit!
  • +2 (8 voturi)    
    =)) (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:26)

    Codrea [utilizator]

    Citesc comentariile de mai sus si ma distrez copios.
    Mai baieti, un nene ministru, nu conteaza ce coloratura are, a fost prins in timp de sifona bani europeni, gestionabili de ministerul pe care-l conduce, catre firma unde nevasta-sa era angajata.
    Vad aici o gramada de comentarii cu bravo ca si-a dat demisia "de onoare" sau comparatii cu alte cazuri gen Severin.
    Ce ma intereseaza pe mine, ca fraier platitor de impozite in tara asta este:
    1. Cand se incepe si finalizeaza urmarirea penala impotriva ministrului?
    2. Cand este pus sa dea banii inapoi?
    Faptul ca si-a dat demisia (btw demisia e demisie, nu de onoare, sau de frica, sau whatever) ma consoleaza tot atat cat m-a consolat si la Severin
    • +2 (2 voturi)    
      Datoria devalizata se ia din taxe..... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:08)

      g [anonim] i-a raspuns lui Codrea

      si impozite pe care le platim noi ca sa Traiasca numai ei Bine,iar puscarie facem tot noi de20ani si vreo 35 tot cu datorita mincinosilor excroci vechi si noi!?
    • 0 (4 voturi)    
      Tu nu platesti impozite baiete! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 16:11)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Codrea

      Dupa cum scrii, ii sustii pe comunistii din USL si deci furi, corupi sau stai degeaba.
      Mi-e sila!
      • 0 (0 voturi)    
        =))=)) (Joi, 21 aprilie 2011, 14:58)

        Codrea [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Da, MarianEugene, eu nu platesc impozite, ai ghicit. Si-i sustin pe comunistii din USL. Da fur, corup si stau degeaba.
        Cum pe vremea asta nu mai e nimic de furat si ultimul minustru corupt si dat demisia, noroc de internet ca mai am cum sa-mi umplu timpul.
        Din pacate, nici internetul nu mai e ce a fost odata atata timp cat dau de postaci ca tine, care sunt indobitociti de un "unic" punct de vedere si care jignesc aiurea.
        Din ce am scris n-ai inteles nimic, dar, sincer, nu-mi pasa.
        Ramai in sila ta.
  • +1 (7 voturi)    
    Demisie (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:31)

    dans [anonim]

    Bravo dom'le.
    Indiferent ca a fost impins de la spate sau a hotarat singur important este ca a facut ceea ce trebuia sa faca. Poate fi dat pana la urma ca si exemplu, asa se face in situatii de genul asta, demisionezi din functia publica pe care o ocupi.
    Acum acel proiect al ONG-ului trecea oricum fie ca Botis era sau nu ministru. Din pozitia pe care o avea oricum putea sa traga sfori sa se aprobe acel proiect. Am inteles ca a fost sef la AJOFM Bistrita.
    Ce-ar fi sa-i verifice ANI pe toti sefii si sefuletii din AJOFM-urile din toata tara , sa vada in cate proiecte finantate din POSDRU sunt implicati "indirect " normal. Botis a avut bun simt pana la urma si aici, s-a bagat intr-un proiect de 500.000 eur, putea fara probleme sa se bage intr-unul de 5.000.000 eur sau in mai multe proiecte de 5.000.000 de eur, pe diverse ONG de unde putea sa "smantaneasca oalele" la greu.
    Credeti-ma s-a practicat si se practica, daca chiar ar dorii cineva sa verifice s-ar prinde cu mainile de cap. Ar trebui sa ne finanteze europenii constructia de inchisori, ca sa incapa toti ce implicati, ca noua din surse proprii ne-ar fi foarte greu la cate ar trebui sa construim.
  • +3 (7 voturi)    
    alo, dl Severin? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:44)

    cineva [anonim]

    se aude stirea asta pana la Bruxelles?
  • -1 (9 voturi)    
    despre Botis (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:47)

    maria [anonim]

    Ce bani sa dea inapoi ca nu e nimic ilegal.Nu e nici conflict de interese.Problema e morala pe care ministrul a rezolvat-o.Sotie era salariat ,nu manager ,iar fondurile europene se dau la toata lumea dupa proiecte.Nu e licitatie sa fie favorizat cineva,e primul venit,primul servit.E loc pt toiata lumea asta-i interesul sa luam banii Europei.Tot ce e important este sa se respecte legea,ceea ce se pare ca a respectat-o.Restul e gargara.Oricum e de laudat ministrul ca la o susapiciune demisioneaza.Felicitari!
    • +3 (9 voturi)    
      faci o mica confuzie (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:03)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui maria

      teoretic fondurile se dau la toata lumea ...... practic, se stie foarte bine ca fie intri in PDL fie cotizezi comision gras la o firma de "consultanta" portocalie fireste ca sa poti accesa acele fonduri ....asa ca, nu e chiar pentru toata lumea, e doar cu carnetul de partid ...
    • +2 (4 voturi)    
      mergi la scoala si mai invata ... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:34)

      costica [anonim] i-a raspuns lui maria

      pe urma sa vii sa combati pe forumuri, nu stii nici macar sa scrii corect in limba romana...... mama , mama ce-o mai chinui, saraca limba romana ......
  • 0 (10 voturi)    
    Domnule Botis,... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:57)

    Rescatorul [anonim]

    Imi cer scuze. Te-ai dovedit deasupra lichelelor care populeaza viata politica din Romania. Felicitari! Ai facut multe lucruri bune. Multumim!
  • 0 (8 voturi)    
    citat ministru > (Miercuri, 20 aprilie 2011, 12:58)

    umoristu [anonim]

    "crearea unor conditii mai bune de trai pentru cetatenii Romaniei" ..........da, tocmai a inceput, prin demisia TA.
    sper sa va pierdeti toti functiile
    si sa dispareti..
    voi si tot restul de politicieni.........TOTI
    atunci da, ar fi > "crearea unor conditii mai bune de trai pentru cetatenii Romaniei"
  • +3 (5 voturi)    
    Parazitism politic! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:08)

    Hook [anonim]

    21 de ani de parazitism politic si o Romanie terfelita si blamata, asta dupa ce si-au facut treaba cu ea! De la presedinte la ultimul politician!Oricati dusmani am avea in afara, cei mai mari sunt aici, cu noi! Si-i lasam in pace?
  • +1 (7 voturi)    
    Chelu-si pune mana-n cap (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:12)

    Chelu' [anonim]

    Asadar, prins cu mata-n sac, Botis intai anunta ca isi da demisia, apoi se razgandeste si o pune pe nevasta-sa sa renunte la functia ei. Buuuuuun, hai sa facem un calcul, 8000 lei/luna(salariul nevestei) plus aproximativ 4000 ai lui, in total 12000 lei venit lunar al familiei Botis. Prins cu mata, cum spuneam, initial a vrut sa demisioneze, adica ~4000 mai putin in venitul familiei, dar si mai putine injuraturi si nepatarea imaginii partidului. Apoi s-a razgandit si a hotarat sa renunte la salariul nevestei, adica la 8000 de lei(!?), ramanand cu injuraturile si cu fata partidului pocita. Cati oameni onesti, pusi sa aleaga intr-o astfel de situatie, ar fi renuntat la 2/3 din venit si sa ramana in tirul injuraturilor, iar colegii de partid sa-i amintesca zi de zi ca le prejudiciaza imaginea? Cati? Alegerea lui Botis arata ca "baietii" astia care ne conduc, odata ajunsi in functii, mai beneficiaza de ceva in afara salariului, altfel cum sa alegi ceea ce e mai rau pentru familia ta? Corect? Dar daca ei nu mai primesc nimic in afara salariului, atunci inseamna ca suntem condusi de oameni care...atata minte au, asa ca sa nu ne mire unde am ajuns. Si totusi, daca ei primesc si alte venituri, ar fi interesant sa stim de unde si cum; cat despre suma, aceasta este suficient de mare incat sa renunte la modesta suma de 8000 lei, asta e clar.
  • -1 (7 voturi)    
    Demisia lui Botis, victoria Presedintelui Basescu! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:12)

    Alin [anonim]

    Demisia ministrului Nelu Botis este inca o victorie a Presedintelui Traian Basescu, Conducatorul nostru Intelept, impotriva antenelor voiculescinene, care ii ataca pe oamenii Presedintelui Basescu, in loc sa se ocupe de alti hoti!

    Ministrul Botis a demisionat nu cand au vrut dusmanii Presedintelui Basescu sa arate ca el este un hot, ci cand i-a spus Presedintele Basescu s-o faca, pentru ca de-aia avem un Presedinte, sa ne spuna ce sa facem! Nimeni nu este de capul lui in democratie, asta trebuie sa inteleaga toata lumea! Numai atunci vom trai bine!

    Avem un partid, suntem un popor si-avem un UNIC si MARE CONDUCATOR: Presedintele Traian Basescu!

    Mai adaug ca cel mai bun inclocuitor al dlui Nelu Botis la Ministerul Muncii este cu siguranta dl Marian Sarbu din Budesti, judetul Calarasi. Domnia-Sa a tradat deja PSD-ul care l-a facut secretar de stat, deputat de mai multe ori si ministru al Muncii, si aceasta tradare catre Partidul Presedintelui Traian Basescu, Conducatorul nostru Neobosit, trebuie cumva recompensata, altfel pe viitor altii nu vor mai fi incurajati sa tradeze in favoarea Conducatorului nostru Neobosit!
  • +2 (6 voturi)    
    Iti dai seama ce hahaie mafia (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:18)

    Trojan.H [utilizator]

    Cred ca mafia care a ciordit zeci de miliarde din banu' romanilor face pishu pe ea de ris. Auzi tu, demisie de onoare pentru 8000 de lei. Sau fraiera de Ritzi-Pitzi cu niste zeci de mii, sau cit o fi fost.
    Buha-ha-ha-ha...
    Oricum, sa ne bucuram de demisia asta de onoare, de la anul, dupa revenirea lacustelor, o sa uitam ca a existat vreodata asa ceva.
  • +3 (9 voturi)    
    Ce mai muncea ministru ăsta...!!!! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:19)

    un motz din ALBA IULIA [anonim]

    Aşe ne tot spun tătă ziua: să muncim, să facem să dregem, după aia ei să meargă frumos să "butoneze" ceva fonduri europene şi să ne dea nouă lecţii despre accesarea acestora! Păi, băi, suntem fraieiri, că stăm şi ne uităm în gura lor! pdl, psd, pnl şi ce ce or mai fi ei, sunt toţi nişte mizerbile creaturi care ne fac şi acum în 2011 de ruşine ! Reţineţi că mă abţin să ni îi jignesc! Grecia e în faliment, Portugalia cam pe acolo, Italia şi Spania, cam la 1 cm, noi suntem vânduţi pentru următorii 20 de ani la fmi şi ghiolbanii aştia de la putere le arde de "sifonarea banilor europeni"...
    Trebuia urgent arestat, judecat şi condamnat. Azi, trebuia să auzim condamnarea! Ce demisie ? Ce onoare ? Când o să fim în UE şi NATO cu adevărat, dacă avem oameni ca botiş ? Sper ca măcar în douăsute de ani să se îndrepte ţara asta!
  • +1 (5 voturi)    
    Conform Legii ?? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:40)

    PORA [anonim]

    A demisionat, asta am inteles , dar el NU este supus ultimului Contract Colectiv de Munca ?
    O alta intrebare ar mai fi : Are si dreptul la SOMAJ ?
    Cum nevoia indiferent cand si cum pleaca vreun demnitar dintr-o functie, nici unul nu ajunge sa-si bage actele pentru somaj.
    Sa inteleg ca Nu au nevoie de banii de la Somaj sau ca au suficienti bani oricum .
  • -1 (5 voturi)    
    Gargara de puscarias (Miercuri, 20 aprilie 2011, 13:46)

    valisa [utilizator]

    El si toata haita pedele, care se jura ca nu fura dar sunt prinsi cu rata-n gura, le este interzis sa vorbeasca de onoare. Acest eveniment a aratat, daca mai era nevoie, ca aceste lucruri sunt stiute si incurajate pana la varf PDL si chiar presedintie. Altfel cum sa stranga banii pentru alegeri?

    Recomand celor de la Realitatea sa se pregateasca din timp pentru prinderea nemernicilor pedelisti la alegerile si referendumurile care vor avea loc in urmatorii 2 ani. Se va fura la greu. Pregatiti terenul de lupta, caci se va lasa cu victime grele. (Sper ca nu cu sange!)

    Bravo Realitatea!!! La mai multe reusite!!
  • -1 (5 voturi)    
    hotul neprins, negustor cinstit (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:04)

    adi [anonim]

    Cine stie cati mai sunt in cazul D-lui Botis.Declaratia D-lui prim ministru eu am inteles-o in felul urmator :
    este bine ca ia zis ca are o afacere cu ministerul muncii si daca cumva te ia in vizor ANI atunci iti dai demisia, daca nu iti spune nimeni nimic atunci e foarte bine. Cu alte cuvinte hotul neprins e negustor cinstit, cel putin asa reiese din declaratiile lor. Dar oricum a procedat corect dandu-si demisia, spre deosebire de altii...care prinsi cu rata in gura se jura ca nu fura :))
  • +3 (3 voturi)    
    AMPOSDRU (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:18)

    umoristu [anonim]

    la AMPOSDRU zboara cineva? Zevedei - directorul general?
    CA doar ei prin filialal teritoriala OIR POSDRU NORD VEST au evaluat, atribuit si monitorizat proiectul..
    or fi stat saracii euractivi 10-12 luni dupa o cerere de rambursare, asa cum stau alti neportocalii beneficiari POSDRU :)
  • 0 (4 voturi)    
    asa base asa botis (Miercuri, 20 aprilie 2011, 14:30)

    demostene [anonim]

    casa.primarul basescu a zi:\' bai cui sa vand eu casa asta frumoasa din mihaileanu?numai cetateanul basescu o merita" si-a raspuns tot el.si nu a demisionat.ba mai mult acuma e presedinte.pai pe botis trebuiau astia sa-l avanseze primi ministru dupa algoritmul asta
  • +3 (3 voturi)    
    mein grosse Vater .. (Miercuri, 20 aprilie 2011, 20:37)

    unknown unknown [anonim]

    Bunicul meu si-a montat stanga la arma si a trecut la atac la baioneta, la lupta corp la corp !
    "Il gueriero" verro ! Un "macho rumeno verro" !
    Si care a fost rezultatul ! O gaska de imbuibati, ne-aveniti, incompetenti, incapabili, toti "o apa si n pamant", "taman" buni sa-i bagi intr-o " casa de nebuni" si sa le dai fokkk !!
    I said it !
    • +1 (1 vot)    
      A cote (cu accent pe e ). (Miercuri, 20 aprilie 2011, 22:10)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui unknown unknown

      A cote de-un car cu boi , je chante dintr-un cimpoi...semneaza : Nepotul lui Rameaux.
      • 0 (0 voturi)    
        qui sont les boefs ? (Vineri, 22 aprilie 2011, 11:45)

        unknown unknown [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

        Parole d'honneur ! Si zici ca "chantezi "tres bien la n'importe quoi cimpoi ? A quoi comanda' marchezi" ? La "hais" sau la" cea " ?
  • -1 (1 vot)    
    urma de demnitate (Joi, 21 aprilie 2011, 3:01)

    red [anonim]

    Mai mult decat demisia am apreciat faptul ca omul n-a plecat pe usa din dos ci a venit si si-a cerut public scuze.
  • -1 (1 vot)    
    felicitari (Joi, 21 aprilie 2011, 7:38)

    anomin [anonim]

    Felicitari pentru decizie si pentru onoaare, sper sa ridice stacheta in politica romaneasca.
  • +1 (1 vot)    
    demisia (Joi, 21 aprilie 2011, 7:40)

    suparatu [anonim]

    suntem condusi de o gasca de hoti .ce ma intriga e cum dracu reusesc sa faca asta odata ce sunt si dobitoci : auzi , demisie de ONOARE ! sau poate problema e la noi la astia multi ....