Draga Dan Tapalaga (de Radu Moraru)

de Radu Moraru     B1 TV
Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:06 Actualitate | Opinii


Dupa cum bine stii, esti unul dintre preferatii mei si cred ca dupa scurta aventura prin Ministerul Justitiei ti-ai cistigat un loc foarte pretios in presa romaneasca. Si ai un noroc chior sa faci parte din echipa HotNews.ro, fiindca multi ziaristi talentati si onesti au ghinionul sa aiba ori niste patroni incuiati la minte, ori un mediu ostil care nu-i lasa sa-si dezvolte o cariera frumoasa.

Vineri, 13 noiembrie, ora 14.57, ai postat un articol interesant. L-am vazut abia spre miezul noptii . Dupa ce am citit comentariile, am realizat cit de greu e sa impaci pe toata lumea. Tu pe cele citeva mii de cititori si pe cele citeva sute care au postat comentarii sau au votat pentru unele dintre ele. Noi, cei din echipa “Nasul”, sa-i impacam pe toti cei peste 1 milion de telespectatori care ne-au urmarit emisiunea cu Presedintele Romaniei. E foarte greu, chiar imposibil sa fie toti multumiti.

Am tinut sa-ti scriu si nu e un drept la replica, depinde doar de tine daca publici rindurile mele, pentru ca in articolul tau ai comis, in opinia mea, citeva erori, fara rea credinta, cred eu, ba chiar si o diversiune.

Traversam poate cea mai importanta luna din acesti ultimi 20 de ani. Eu am 40 de ani si in 1990 am simtit ce inseamna sa ratezi, sa ti se scurga printre degete anii frumosi pe care ii visam cu totii ca vor veni pentru natia asta. Atunci eram prea putini si ei erau prea multi si manipulati de catre infioratorul mecanism de luat mintile, odiosul TVR 1.

Citeva minti diabolice au intunecat atunci Romania. Mie mi-au trebuit 20 de ani sa realizez ce as fi putut in doar 5. M-au imbatrinit mult acesti ani… si eu recunosc ca am avut mult noroc. Gindeste-te cite milioane de romani am pierdut. Sau sa ne amintim cum acesti 20 de ani au picurat zi de zi otrava inrairii acestui neam.

Dane, eu nu mai vreau sa ratam. Copiii nostri au dreptul sa afle cine este tara lor, cum sint romanii si ce vor ei. Pentru prima oara dupa ’90, avem mai multe proiecte de tara sustinute de mai multi candidati. Gresesti cind vorbesti numai despre candidati, pro sau anti Basescu, Geoana, Antonescu si restu’. In aceste zile, dupa eternitatea asta de 20 de ani, nu mai putem fi ipocriti. Nu mai avem scuze ca sintem manipulati in tara cu mii de ziare si sute de televiziuni si radiouri.

In tara cu atitea aliante politico-economice care se fac si desfac in fiecare zi, nici prescolarii nu mai pot fi pacaliti. Gata, ne-am facut mari si sintem in fata celui mai important examen din istoria noastra moderna. Doar lasii vor sta acasa in ziua votului. Hai, frati romani, aratati-va! Dane, prima greseala din articolul tau e ca nu “datoria civica” ma caracterizeaza in aceste zile. Pentru mine, ca tata, e vital sa stiu ce tara vor romanii nostrii sa aleaga pentru urmatorii 20 de ani. Vreau sa stiu cine e Romania ACUM. Pentru copilul meu. Inca mai am energie sa o iau de la capat, la 60 de ani voi fi obosit.

Diversiunea, despre care iti spuneam ca ai comis-o, sper fara rea-credinta, m-a mihnit. Sa ma asezi pe  acelasi raft cu  V.C. este impardonabil. Este si o mare gafa. Cu toata modestia iti spun, e ca si cum tu Dan Tapalaga ai intreba la ce echipa de fotbal joaca George Enescu si daca “Rapsodia Romana” a fost compusa de Radio Europa Libera. Stiu ca ai alt umor, dar incerc sa mai atenuez grozavia.

O alta greseala, draga Dan, e ca eu nu am fata de propagandist, nu ma prinde. Spui, pe de alta parte, ca seful statului a avut o prestatie foarte buna, “una dintre cele mai convingatoare si bine articulate prestatii de candidat”. Asta-i scopul, romanii sa-l vada pe el, nu pe moderator. Iti spun un secret, iarna nu-i ca vara si nici presa scrisa nu-i ca televiziunea. Un alt secret, emisiunile din campanile electorale difera mult de cele clasice, chiar daca sint tot de pe scena unui teatru.

Fiindca vrei sa iasa poza candidatului cit mai aproape de realitate, lacrima. Si vrei ca toate pozele sa fie perfecte, sa nu minta alegatorul. Nu tu, realizator, iti dai doctoratul, EL, CANDIDATUL. Tu ai timp apoi, 5 ani, zi de zi. Si, draga Dan, prin emisiunile cu Basescu si Nastase din 2004, cred ca am reusit niste fotografii fantastice. Romanii stiau pe cine aleg, dovada ca niciunul nu ne-a produs vreo surpriza in acesti ultimi 5 ani prin felul in care s-au comportat. Nici Nastase, nici Basescu.

Si inca ceva, emisiunile pe scena, chiar in fata unui public prietenos, sint al naibii de complicate, inclusiv pentru candidat. Nu pacalesti pe nimeni, nu poti sa trisezi, cu atit mai mult cu cit esti in direct. Si nu uita ceva, televiziunea trebuie sa fie si spectacol, asa cum si tu faci show in articolele tale. Doar ca o postare o citesti in 5 minute in timp ce emisiunea “Nasul” tine 4 ore. Ca sa vina milioane de romani pe “stadion”, zi de zi, timp de 15 ani, nu pot fi “realizatorul” pe care l-ai zugravit in articolul tau. Nu merge, crede-ma. Nu vreau sa spun prin asta ca sint nu’s ce mare scula de ziarist. Am incercat doar sa nu ma scufund in oceanul de jeg in care traim. Nu avem o meserie usoara.

In incheiere, iti spun ca m-au surprins placut cititorii si comentatorii articolelor tale. Cu laudele si criticile lor. Sint oameni frumosi, ca si telespectatorii nostri. De aceea eu cred ca sintem buni si baftosi amindoi. Si am mai vazut odata ce suporteri buni are Romania, ei sint reperul nostru. Dupa 20 de ani, sper sa fie si multi. Poate nu ratam. Sa fii iubit! Cu prietenie, Radu Moraru .

P.S. Glumele pe seama Presedintelui nu sint gafe si sa stii ca nu s-a simtit niciodata stinjenit, e bun incasator. Il stiu de 15 ani.

Scrisoarea lui Radu Moraru este o replica la un articol semnat de Dan Tapalaga


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13434 vizualizari

  • +72 (84 voturi)    
    Un om (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:21)

    florian [anonim]

    In sfarsit... ............... Nu imi vine sa cred ca mai poti citi asa ceva pe site. Desi vine iarna, articolul Domnului Morar este atat de racoritor. Multumesc...
    • -7 (11 voturi)    
      Ha...ceva de genu..."baaa, mucea !" (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:48)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui florian

      Domnule R.M...aveam despre dvs o parere de om cu bun simt, lasand la o parte servilismul dvs fata de Basescu. Credeam ca sunteti un om integru si educat. Si uite ca m-am inselat. Pt informarea dvs...toti suntem egali...chiar si ziaristi intre ziaristi. Ati avea curajul sa spuneti chestiile astea in direct? Nu cred. Tocmai pt ca pe dvs va vad cateva sute de mii de oameni...iar pe D.T il citesc cateva mii.
      Aroganta asta a dvs nu va face bine... iar intre dvs si V.C difera doar optiunile politice si modul de exprimare...si in nici un caz nu este vorba de "fotbalistul George Enescu". Am impresia ca va vedeti un fel de "Hagi" printre ziaristi...si nu inteleg de unde si de cand.
      Eu chiar ma bucur ca ati scris chestia asta. In sfarsit isi vor da seama sustinatorii dvs de ce fel de om sunteti. De fapt ..mii de scuze...de ce fel de VEDETA sunteti.
      Domnule R.M...sa stiti ca oamenii mari nu se lauda singuri, din contra...

      P.S Daca va intereseaza atat de mult omanii, ar trebui sa dati un exemplu de impartialitate, un exemplu de demnitate...nu sa va comportati in functie de preferintele dvs politice.
      • -6 (8 voturi)    
        domnule Moraru, nu v-a surprins basescu? (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:51)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui bgd

        nu v-au surprins apelativele de "tiganca imputita', de "gaozar' la adresa unor colegi ai dumneavoastra? ok. nu v-au surprins pentru ca-l stiti de 15 ani. dar atunci cum ne indemnati pe noi sa-l votam?
    • +5 (7 voturi)    
      intrebarile comode nu inseamna manipulare (Duminică, 15 noiembrie 2009, 0:49)

      ion [anonim] i-a raspuns lui florian

      E diferenta mare intre iRealitatea si B1TV. Intrebarile comode nu inseamna manipulare. Inseamna doar ca lasi toata atentia pe invitat si indirect il lasi sa vorbeasca liber, fara piedici, lovituri sub centura sau pe la spate. Il lasi sa se desfasoare cum vrea el iar publicul sa decida daca a fost convingator sau nu.
      Manipulare este atunci cand intrebarea impinge spre un anumit raspuns sau chiar contine jumatate de raspuns. Ca de exemplu iRealitatea care spune: Am decis sa tratam egal principalii candidati la presedentie: domnul Geoana si actualul presedinte, corupt si imoral, Basescu.
    • +1 (5 voturi)    
      Frumos e ca (Duminică, 15 noiembrie 2009, 13:57)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui florian

      jurnalistii NOSTRI pot avea pdv diferite.
      Ai LOR nu :)
      Radu,mi se pare foarte normal ca Dan sa fie mai exigent cu tine decat cu altii.
      Alta liga.
    • +9 (9 voturi)    
      Radu Moraru (Duminică, 15 noiembrie 2009, 17:11)

      adi [anonim] i-a raspuns lui florian

      Pe Dan Tapalaga il ascult de pe vremea cand facea parte din echipa BBC.ro alaturi de Traian Ungureanu, Carol Sebastian, Felix Draghici, Dana Jalobeanu, Rodica Culcer etc.
      E unul din cei mai obiectivi ziaristi romani.
      Pe domnul Moraru nu il cunosc, nu i-am urmarit emisiunile tv, dar citind dreptul dumnealui la replica aici trag concluzia ca am avea de castigat daca ar scrie si pentru Hotnews, care in momentul asta e varful presei online de pe la noi.
  • +62 (74 voturi)    
    Fain! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:25)

    iulia [anonim]

    Sunteti oameni buni, amandoi.
    N-as vrea sa va vad certati deoarece va plac si va pretuiesc foarte mult pe amandoi.
    Sunt mult prea multe lepre in presa noastra pentru a ma lasa indiferenta o "ciocnire" intre doi oameni pe care ii pretuiesc.
    Va doresc succes si... fiti cuminti! Adica, sa fiti si cuminti si cu minte!
    • +20 (28 voturi)    
      Nu cred ca se cearta (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:30)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui iulia

      iar cateva replici intre doi oameni integri si cu capul pe umeri nu pot fi evitate. Dar asta nu schimba cu nimic faptul ca amandoi au un tel comun (si acesta nu e un cont "gras" si o burta plina, asa cum isi doresc prea multi din alesii nostri).
      Iar minte le doresc si lor, si sa ne dorim si noua...
  • +61 (71 voturi)    
    raspuns (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:26)

    Sorin [anonim]

    Felicitari domnul Morar , frumos scris si felicitari Hotnews pentru ca inca publica de bine si de rau , despre toata lumea.
  • +57 (69 voturi)    
    YES, WE CAN! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:27)

    Dennis Lopataru [utilizator]

    Respect Radu Moraru; este singura emisiune de talk-show pe care o urmaresc cu placere. Respect Dan Tapalaga, citesc cu placere articolele dvs. In loc sa aruncam cu noroi unii in altii ar trebuii sa punem toti mana de la mana sa invingem odata acest sistem ciuruit de coruptie si jeg ordinar. Oare chiar trebuie sa asteptam pana mor toti securistii ca sa fie si tara noastra la locul ei? M-am saturat de toate basinile astea. Ma uit in stanga, ma uit in dreapta si vad numai oameni fara ochi...Deschide-ti fratilor ochii daca mai aveti vre-un pic de materie cenusie...
  • +57 (69 voturi)    
    imi place (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:27)

    veninusrl [utilizator]

    imi place, raspunsul lui radu moraru cum mi-a placut si articolul lui dan tapalaga de ieri. schimbul acesta intre cei doi, mie, imi da o senzatie de democratie, de dezbatere sincera si argumentata, pe fond!

    sunt lucruri cu care sunt in acord si in dezacord si in articolul lui dan tapalaga si in articlul lui radu moraru, dar ce ma face sa sa-i apreciez este scimbul acesta de mesaje in tre doi jurnalisti care este la ani lumina de ziaristii sereseu si bogdan chireac! ani lumina!

    felicitari domnilor jurnalisti!
    • +24 (32 voturi)    
      CEI DE LA MOGULI... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:36)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

      LUATI EXEMPLU DE JURNALISM.
      • -4 (4 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:35)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

        a fi in tabara lui Basescu egal jurnalism exemplar? nu stiam...
      • -1 (15 voturi)    
        :))))) (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 22:35)

        Xulescu [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        ...:))))) te suspectez de simtul umorului :)))
  • +50 (62 voturi)    
    Totusi o emisiune buna. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:28)

    Marian [anonim]

    Dn. Radu de cand cu manipularea evidenta de la Realitatea am inceput sa va urmaresc emisiunile mai des. Am vazut emisiunea cu dn. Basescu si pot sa spun ca mi-a placut insa am considerat ca articolul dn-lui Dan a fost obiectiv. Sper insa sa continuati sa fiti la fel ca pana acum in ciuda criticilor. Va inteleg ca il sustineti pe dn. Basescu si parerea mea este ca aveti si de ce doar daca facem o comparatie cu perioada de dinainte de 2004 si perioada de acum...care desi nu este "sa traiti bine" este un pas mare inainte. Intrebarea romanului cred ca ar trebui sa fie: Oare altul ar fi facut ceva mai bun ? Oare altul este mai bun ? Restul candidatilor ce au dovedit ca pot face pana in ziua de azi...cine gaseste raspunsul la astfel de intrebari gaseste si cel mai bun candidat dintre cei propusi.
    • +1 (3 voturi)    
      obiectiv? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:27)

      noki [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Scuze, dar ca sa pui la egalitate, Realitatea tv si 'Antenele, care emit 24 din 24, dejectii, iar Moraru transmite din luna in paste, cu Basescu si Boc, si oricum are 3 ore de luni pana joi, mi se pare ca faceti o mare eroare.
  • +48 (60 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:29)

    cornelia [anonim]

    amandoi sunteti de toata stima...
    daca ar fi macar un sfert din jurnalisti ca voi...
    am fi mai destupati multi dintre noi, mai informati..
    • +17 (23 voturi)    
      Nice.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:53)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui cornelia

      Imi place articolul. Felicitari domnilor, putini ca voi. Bravo Hotnews!
  • +18 (24 voturi)    
    Stimati cititori, telespectatori, acesta se cheama (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:36)

    Ovidiu [anonim]

    JURNALISM !!!

    Iata ca se poate face si adevarat jurnalism in Romania.

    Atat dl. Tapalaga cat si dl. Morar se pot "combate" elegant, prefera floreta buzduganului, cu respect fara coate in burta si vorbe grele sau jigniri chiar facand un spectacol spre deliciul cititorilor....

    "Chapeau Bas" amandurora si vreau sa cred ca nu sunteti "specii pe cale de disparitie" in breasla jurnalistica si sper ca din ce in ce mai multi gazetari din Romania sa observe ca nu se poate face jurnalism cu buzduganul.
  • +13 (17 voturi)    
    Scrisoare de bun simt... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:37)

    Simplucetatean51 [anonim]

    Sunt corecte, civilizate si de bun simt precizarile Dvs. La emisiunile "Nasul" ale canalului Tv B1 au fost prezente oameni si teme cu o mare doza de diversitate si nepartinire, esentiale pentru trecutul, prezentul si viitorul tarii. Telespectatorul are posibilitatea sa aleaga si sa discearna pentru el. Neutralitatea, accesibilitatea si toleranta emisiunii face ca audienta Dvs. sa fie mare si respectata. In ziua alegerilor prezidentiale din 22 nov. a. c. , fiecare dintre noi va hotari cu stampila de vot. Acest vot este si rezultatul informatiilor si opiniilor exprimate in emisiunea Dvs. Sincer, nu va cunosc, nu ma cunosateti, dar va felicit din tot sufletul! Cu cine voi vota... este secret. Ramane o enigma pentru telespectorii obisnuiti cum reusiti sa aduceti in fata camerelor de vederi asemena lume "pestrita", dar cu roluri importante in viata social-politica a Romaniei., lucru ce marile TV-uri nu reusesc.
  • -1 (15 voturi)    
    bun (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:40)

    teo [anonim]

    E corect ce spuneti si sunt total de acord cu dumneavoastra domnule Moraru. Interesante si emisiunile dv. O singura remarca, din 1990 incoace Academia Romana a impus si ceva reguli privind folosirea lui a din a si i din i (diacriticile nu le pot pune dar sunt sigur ca stiti despre ce este vorba), sau sunt in loc de sint. Cred ca orice jurnalist ar trebui sa fie primul care aplica aceste reguli. Nu de alta dar s-ar putea sa citeasca si copilul meu de 14 ani si nu mai intelege nimic, ba mai mult s-ar putea sa isi apostrofeze si profa de romana!!
    Daca totusi e greseala lui hotnews.ro, atunci imi cer scuze, numai ca articolul e al dv!!
  • +17 (23 voturi)    
    Bravo ! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:40)

    dracowar [utilizator]

    Iata un model de replica la un articol. Un politician ar fi raspuns nervos, iritat sau zemflemitor, dar d-nul Moraru arata inca o data ca este dintr-un "material" de calitate.
    Acum realizez ca de fapt atitudinea din acest articol este una NORMALA, civilizata. M-am dezobisnuit sa vad asa ceva (de fapt, urmele de civilizatie in Romania sunt o raritate, cu atat mai mult cand vorbim de persoane publice), cu atat mai mult ma surprinde d-nul Moraru.
    Sincer, bravo !
    • -1 (1 vot)    
      Sa pupati bine! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 13:54)

      titus [anonim] i-a raspuns lui dracowar

      Pai cred si eu ca n-are niciun stres. Baiatu' e cu buzunarele doldora si cu limba tocita.
    • +4 (4 voturi)    
      Observ ca (Duminică, 15 noiembrie 2009, 14:01)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui dracowar

      am inceput sa consideram exceptional normalul.
      Trist.
  • +7 (11 voturi)    
    Scrisoare către Dan Tapalagă (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:42)

    Anda [anonim]

    Domnule Moraru,
    Îmi exprim mulțumirea față de dvs, atât în ceeace privește prezenta scrisoare, cât mai ales calitatea emisiunilor pe care, trebuie să recunosc, le urmăresc în ultimul an; spunând aceasta mă refer în primul rând la tematica extrem de actuală, la echidistanța și echilibrul moderatorului, la nivelul înalt de documentare, la faptul că, în genere, invitații sunt oameni de calitate, indiferent de apartenența sau simpatia politică a acestora. Cred, în mod naiv probabil, că momentele actuale, atât de dificile și complexe, ar trebui să coaguleze actiunile clasei politice,asta dacă ar fi să o bănuim de bune intenții. Realitatea însă ne arată că mulți, prea mulți din păcate, mimează bunele intenții, noțiunea de patriotism provoacă unora un zâmbet disprețuitor, ei considerând-o un paravan pentru afaceri și aranjamente obscure și depărtate de binele general. Înaintașii noștri au fost, fără doar și poate, cu adevărat, devotați ideii de patriotism,lor li se datorează acea Romanie pe care forțele extremismului de stânga au împins-o în degradare, degradare care se vede și aztăzi din păcate. În alt registru, de apreciat și evident demne de urmărit emisiunile Dvs.
  • +12 (22 voturi)    
    Bai (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:44)

    Nume [anonim]

    Sinteti amandoi niste santajisti. Ma obligati sa va citesc si sa va urmaresc de fiecare data :)
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:30)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Nume

      Si pe mine ma santajeaza zilnic sa-i citesc astia 2
  • -5 (13 voturi)    
    era vorba de obiectivitate (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:48)

    zenboy [utilizator]

    cam condescendent tonul...asa ca de la maestru (de 1 mil de telespectatori) la ucenicul (de cateva mii pe postare).

    dt ii aducea niste critici justificate pt excesul de ingaduinta cu candidatul preferat. mi se pare ca rm sugereaza ca scopul scuza mijloacele...

    ce n-as da sa vad un moderator profesionist dar indraznet, care sa penalizeze interlocutorul, indiferent de functia sa, atunci cand ocoleste intrebarea, divagheaza sau acuza fara probe.

    PS. interesant ca pdl l-a "recuzat" pe luca niculescu de la tvr pt dezbaterea de azi - nu ma mir, l-am vazut la "tu decizi" cu un tb destul de iritat cand era sanctionat pt abateri de genul mentionat mai sus...
    • -4 (4 voturi)    
      nu te mira (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:39)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui zenboy

      sever cotoi a facut ca trenul cand a auzit de Luca Niculescu! astia nu suporta profesionistii, vor musai slugi murdare, oricat ar fi ele de slabe profesional (de ex. acel mihnea maruta s-a dovedit un zero barat); atentie, nu ma refer doar la pdl ci si la psd, pnl, udmr, prm, etc; traim in epoca gunoaielor umane, de la primul om in stat la vale...
  • +8 (14 voturi)    
    Domnule Radu Moraru (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:49)

    andrei [anonim]

    va sunt recunoscator pentru emisiunea "NASUL" si cred ca este corect sa o spun
    • +1 (1 vot)    
      felicitari (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:22)

      saladin [anonim] i-a raspuns lui andrei

      De acord cu comentariul si de la mine : Felicitari Domnule Radu Moraru.
  • +7 (11 voturi)    
    Respect si bun simt (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:54)

    nelu [anonim]

    Sincer... Ma bucur ca inca mai exista respect si bun simt in romania, chiar daca este greu de gasit. Un articol "racoros" :) Felicitari
  • +9 (13 voturi)    
    Simplu si curat (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:55)

    Sorin [anonim]

    Apreciez raspunsul d-lui Morar. Mai ales pentru exprimarea asezata si sincera, directa. Suntem mai degraba obisnuiti din partea jurnalistilor cu replicile bolovanoase si impetuoase de genu: "ba pe-a matii". Mi-a facut placere lecturarea articolelor voastre si sper ca tipul de jurnalism pe care-l practicati sa faca cat mai multi acoliti, pentru o presa de o mai buna calitate. Succes in continuare si nu faceti compromisuri de la profesionalism.
  • +13 (17 voturi)    
    R.Morar, busola dvs inca mai functioneaza (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 14:57)

    Tio [anonim]

    Si nu e nicio problema sa fii jurnalist si partinic, cu conditia sa fii profesionist, sa fii de poartea celor multi, sa existe un echilibru.
    Mariti cercul, invitati oameni care sint sau prezinta alternative, care au solutii, care inspira, care merita expunere.
    Respect!

    P.S.
    E chiar OK sa trimiti anticipat intrebarile unui interviu atita vreme cit sint obiective.
  • +33 (41 voturi)    
    Respect, d-le Moraru si d-le Tapalaga! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:03)

    urania [utilizator]

    D-le Moraru, 'jos palaria' in fata dvs. pt modul in care ati raspuns, ca replica nu pot sa-i spun ca este, la articolul d-lui Tapalaga. Ieri, am postat si mi-am spus parerea fata de cele afirmate de Dan Tapalaga, am considerat ca a gresit in ceea ce va priveste. Astazi, d-le Radu Moraru, nu pot decat sa va respect punctul de vedere, sa va accept toate argumentele pt ca sunt ale dvs. si aveti dreptul la opinie. Si eu cred ca alegerile de acum sunt f importante pt tara noastra, ca am pierdut 20 de ani pretiosi si nu vreau ca baiatul meu sa fie pus in situatia de a spune acest lucru, asa cum am fost pusi noi, parintii lui! De aceea votez Traian Basescu, il vreau din nou presedinte cu bunele si cu relele lui! Dar pot sa fiu nepartinitoare si sa recunosc partile bune ale fiecaruia dintre candidati. Iar emisiunea cu presedintele tarii mi s-a parut una care se incadreaza in standardele acestui tip de emisiuni. Iar prestatia d-lui Traian Basescu la inaltime, cu aprombul si viteza de reactie cu care ne-a obisnuit deja. Respect si punctul de vedere al d-lui Dan Tapalaga, am punctat deja ce am considerat ca a fost gresit inteles. Va felicit pe amandoi pt acest tip de dialog, civilizat si inedit dar singular, din pacate, in peisajul media romanesc!
  • +32 (40 voturi)    
    Comparatie (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:19)

    aac [utilizator]

    Dacă Radu Moraru și Dan Tapalagă sînt jurnaliștii care se situează la linia normalului în presă înseamnă că pentru SRS și BC (și ceilalți mulți asemenea) trebuie săpată o groapă pînă în Japonia ca să poată să încapă și ei undeva în grafic.


    Felicitări Radu și Dan! Uite că se poate discuta și omenește, cu argumente și mîini întinse.
  • +30 (38 voturi)    
    Felicitari dl. Moraru (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:22)

    mihuta [utilizator]

    Ma bucur ca mai sunt roman in in tara asta..care isi iubesc tara si care o doresc sa faca ceva bun. Continuati dl. Moraru pe acest drum..si sa dea Dzeu ca Basescu sa fie castigator al acestor alegeri..ca altfel nu stiu ce se va alege de poporul roman.
  • +36 (44 voturi)    
    miroase a bun simt (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:24)

    arici [anonim]

    v-am rugat sa nu mai postati de-astea in weekend, ca nu-s celulele la serviciu. uite, nicio injuratura pana acum ! cine mai animeaza comentariile ?
  • +11 (15 voturi)    
    "Nasul" - profesionalism la TV (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:28)

    Lighting [utilizator]

    Domnule Moraru,
    Comentariul dumneavoastra de mai sus era necesar deoarece ati precizat miza campaniei electorale prezidentiale din acest an.
    Si mie mi-a placut emisiunea "Nasul" de joi seara: a fost onesta si captivanta. De asemenea, am observat la oamenii din jurul meu ca acel show a reusit sa stearga in opinia publica mare parte din murdariile ultimilor 3 de ani de campanie anti-Basasescu de la televiziunile de pseudo-stiri.
    Cred ca ati atins profesionalismul intr-un spectacol de televiziune realizat cu "reteta" proprie.
  • +8 (12 voturi)    
    bun simt (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:30)

    carmen [anonim]

    Motivul pentru care cei mai multi dintre noi urmaresc emisiunea lui Radu Moraru si citesc articolele lui Dan Tapalaga este faptul ca forma lor de exprimare demonstreaza sinceritate si bun simt. Nu stiu cati urmaresc emisiunile de stiri si talk show straine, jurnalistii isi fac meseria cu profesionalism fara sa fie nesimtiti. Poti pune intrebari incomode fara sa jignesti sau sugerand ca oricare ar fi raspunsul intervievatul este deja condamnat. Pana la urma tot ce isi doresc consumatorii de stiri este informatie livrata fara incercare de manipulare, dezbatere intr-o atitudine de respect , chestiuni care sunt pur si simplu normale. Anormalitatea este ceea ce fac tonomatele de minciuna si abjectie . Este bine ca voi doi faceti diferenta intr-un mod remarcabil, sunt sigura ca multi va vor urma. Discutiile de pe forumuri trebuie sa le dea de gandit celor care se fac de ras in direct, zi de zi, si sunt condamnati instantaneu de noi care ascultam, privim si judecam.
  • +11 (15 voturi)    
    comparatie (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:47)

    suca [anonim]

    haideti sa comparam un pic jurnalistii in tabara probasescu si cei din tabara antibasescu.
    si pt asta sa ne aducem aminte de schimburile de replici dintre cristoiu si badea cand cristoiu a strigat ca-i linsaj ce fac ei acolo nu jurnalism si ce replici a au avut.
    si sa comparam cu articolul lui Tapalaga si replica lui Moraru.

    asta-i diferenta de jurnalism dintre cele doua tbere.

    Multumim celor doi pt gura de aer de jurnalism pe care ne-o dau in aceste zile grele pt jurnalismul din Romania!

    Deci nu este totul pierdut.
  • +15 (19 voturi)    
    tot respectul (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 15:48)

    AndreiMoraru [utilizator]

    (avem acelasi nume de familie intamplator... dar:
    Moraru rocks!

    Respect si pt Tapalaga ca a atras un asa raspuns. Au fost niste erori in articolul initial dar nu cred ca au fost rau intentionate. Tot respectul pt ambii jurnalisti. Si sunt de acord ca la televiziune (in direct, in fata publicului) e mult mai greu decat cand scrii un articol pe care il citesti de 100 de ori inainte sa il publici.

    Ma bucur ca mai gasim oameni cu valoare in presa romaneasca.

    Adrei
  • -11 (17 voturi)    
    Udrisme (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:00)

    Montesquieu [anonim]

    Tapalaga: Domnule Moraru, am scris un articol pseudo-obiectiv despre dumneavoastra, dar mai ales vreau sa va spun ca sunt un fan al dumneavoastra
    Moraru: Vai domnule Tapalaga, si eu m-am prefacut ca va dau un drept la replica, dar si eu la randul meu ma declar un si mai mare admirator al dumneavoastra.

    Mai continuam?

    :))
    • +6 (8 voturi)    
      Si chiar daca ar fi asa, (Duminică, 15 noiembrie 2009, 7:42)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      ii prefer pe ei celor doi lingai (srs si chireac).
      Desi, sincer, nu cred ca poate fi vorba de linguseli intre doi oameni integri.
      Morear si Tapalaga, sau tapalaga si Morar, sunt doi OAMENI! Care au luat si care au dat, dar au mers inainte, au progresat, au invatat.
      Ceilalti,... Dumnezeu cu mila/

      Asa ca, prietene, daca nu/ti place, ai butoane la telecomanda - iti spun eu ca sunt multe - si poti schimba pe antene, realitati, tevereuri... unde se pare ca iti place mult mai mult. Laturi, zoaie, cadavre, electrocutati, spagatiusti, lingai, penibili, ...
      Mai continuam?!
  • +20 (24 voturi)    
    both of you (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:24)

    marius [anonim]

    dupa parerea mea, DT e peste RM. INsa il urmaresc cu placere si pe ultimul. Moraru a avut taria sa recunoasca ca face din convingere ceea ce face, convingerea ca suntem la un mom. de cumpana, idee cu care sunt de acord. Daca Base ar fi avut un contracandidat peste el, l-as fi votat, insa nu are. Crin e, din pacate, mai slab, mai superficial, iar Geoana nu poate fi votat (nu are sens sa insist de ce). Asta e realitatea, trebuie sa iesim la vot, caci viitorul rosu al tarii nu arata bine.
  • +13 (17 voturi)    
    raza de speranta (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:33)

    mar [anonim]

    In sfarsit se vede o raza de speranta in cenusiul ce ne inconjoara.
    Felicitari Radu Moraru pentru raspuns, felicitari Dan Tapalaga pentru articol. Pentru noi cei multi care nu putem fi manipulati, va multumim pentru fairplay.
  • +11 (15 voturi)    
    arata a educatzie ... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:35)

    Mamate [anonim]

    Citindu-va articolele am parte numai de bucurii, avand in vedere ca traiesc in ``Regat`` de vreo catziva ani ,nu am cum sa urmaresc emisunile preferate ca: ``Nasul``, dar ma alint cu blog-urile de ``oameni educatzi``.Totushi azi ma incumet a spune ca ``devenim`` mai educatzi prin faptul ca incepem sa aratam cat de mult respectam ``adversarul``.Sa faci ceea ce facetzi voi e USHOR (sa scrii DESPRE) dar e IMPOSIBIL sa fii ``citit`` cu atat RESPECT si de atatzi OAMENI de afara shi din Tzara... ... ... ... Well Done!!!...nu va lasatzi coplesitzi de atatea vorbe bune/rele,continuatzi sa va facetzi treaba ca shi pana akum.RESPECT ptr voi Dan Tapalaga shi Radu Moraru.
  • +21 (29 voturi)    
    sunt incantat! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:40)

    tulipa [utilizator]

    am ramas fara cuvinte, cata decenta si bun simt in acest raspuns al lui Radu Moraru pentru Dan Tapalaga! va felicit pe amandoi! aveti condeiul bun.
  • +7 (11 voturi)    
    VA RESPECT (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 16:50)

    Liberty NOII GOLANI [utilizator]

    Va respect domnule MORARU. TOT ASA VA VREAU CU ROMANUL.
  • +12 (16 voturi)    
    Putini dar buni si onesti (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:01)

    Votantul [anonim]

    Va urmaresc cu placere pe amandoi. Ce pot sa zic? Sa va laud? Sa va fac declaratii? Nu. Apreciez la amandoi faptul ca sunteti JURNALISTI si va faceti cu corectitudine si onestitate meseria.
    Cat timp veti respecta cititorii si telespectatorii, cat timp veti respecta meseria voastra, cat timp va veti respecta pe voi insiva, sa fiti convinsi ca va veti bucura de tot respectul nostru.
    Dane, Radule: Sa fiti iubiti :)

    PS - Ati dat o lectie de comportament. Bravo.
  • +20 (26 voturi)    
    Moraru&Tapalaga (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:04)

    elis [anonim]

    Sunteti preferatii mei ! doi ziaristi cum ar trebui sa fie si altii in presa noastra .Multumesc!
  • +23 (29 voturi)    
    Doar atat (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:05)

    Sorin Blaj [anonim]

    FELICITARI DOMNILOR!!!

    Mai exista speranta pentru tara asta.
  • -12 (16 voturi)    
    penibil! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:16)

    Stahanov [anonim]

    domnule morar, se vede treaba ca la fel ca si SRS, nici dvs nu stapaniti minime cunostinte teoretice despre munca de jurnalist.
    pentru SRS santajul a fost "o banala investigatie jurnalistica". pentru dvs, stersul scamelor viitoare de pe reverul invitatiilor este "jurnalism onest".
    am vazut ca aveti studii la hyperion, probabil facute in timp ce lucrati ca ziarist, si nici macar nu sunt studii de specialitate. nimic nu va califica pentru apelativul de jurnalist. sunteti egal cu ciutacu si badea, numai ca faceti PR lui basescu.

    domnule Morar, sunteti angajatul lui Paunescu si nu o sa puteti niciodata sa faceti emisiuni altfel decat va dori patronul. plus ca aveti o incetineala a mintii si o lipsa de documentare, care va impiedica sa puneti intrebari pertinente.

    daca vreti atat de mult sa prezentati portretul lui basescu "asa cum este" de ce nu va retrageti din studio si-l lasati pe Basescu cu specialistii lui de pr si comunicare? asta e job-ul unui jurnalist, sa lase pe oricine sa spuna orice ? lipsa de documentare si de obiectivitate va impiedica sa veniti cu a doua, a treia intrebare si sa scoateti adevarul la lumina. sunteti exact pe aceeasi treapta cu srs, bc, ciutac, badea si restul nulitatilor de la antene si realitatea.

    cu sila,
    stahanov
    • +2 (2 voturi)    
      Stahanov?? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 22:20)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Stahanov

      Credeam ca am scapat de Stahanov! Dar vad ca isi scote capul din" groapa de gunoi a istoriei".Hei Stahanov! Capul la fund!
  • -21 (31 voturi)    
    incredibil (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:17)

    marian [anonim]

    Oare in ce tara traieste acest om/ Suntem in anul 2009, la 20 de ani de comunism. Cum poate crede ca ne putem intoarce la DICTATURA ? Cel mai trist lucru este cautionarea viitorului fiului sau pentru cativa banuti. Trist !
  • +22 (28 voturi)    
    civilizat (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:22)

    bustiuci [anonim]

    parca am citit un articol din presa tarilor civilizate ...

    Suuper ....

    Dragi Dan Tapalaga si Radu Moraru va invit sa va mai bateti si dezbateti in idei.

    Sunteti ca picaturile de roua intr-o dimineata de pustiu

    Toate cele bune ....
  • -13 (19 voturi)    
    ciocnirea limbilor de acelasi poponet (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:22)

    fane [anonim]

    ce interesanta aceasta ciocnire a limbilor, in razboiul de ocupa macar un centimentru de pe fundul prezidentului....
    cu ce sunteti voi mai breji decat "vantii si voiculestii"?
  • +13 (19 voturi)    
    Catre Moraru si Tapalaga (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:43)

    Nicu Panaitescu [anonim]

    Va iubesc pe amandoi, indiferent de diferendul asta fara mare importanta, cred eu. Sau tocmai pentru diferendul asta mic negociat in acesti termeni si nu in limba altora pe care nu-i numesc aici.
    Alta liga, domnule, ca sa parafrazez un monstru (deloc sacru si de tot monstru) al jurnalismului romanesc.
    Chapeau!
  • +17 (23 voturi)    
    Felicitari si multumiri Domnilor (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:55)

    Bruner Fox [anonim]

    Cred ca dl Tapalaga s-a grabit putin si a exagerat punand B1Tv in aceeasi categorie cu Realitatea si Antena 3. Ei nu joaca in aceasi liga. Nici Adrian Ursu cu arogantele si ironiile lui impertinente de mic dictator alaturi de sinistra sa sosie ( doamna Stancu) nu pot fi pusi in categoria pe care ii consideram pe dl moraru sau doamna de la 6 vine presa!
    Gesturile de o eleganta desarvasita a domnului Moraru de a trimite acest 'raspuns civilizat ' precum si al Hotnews ca l-a publicat arata ca se poate. Jos palaria!
    PS nu vreau sa imi imaginez ce se intampla cu B! daca va castiga Geoana sau daca va castiga Antonescu. CNA-ul precis ii inchide...
    Hotnews.ro insa va continua!
  • +15 (19 voturi)    
    SE POATE SI ASA (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:30)

    h.l. [anonim]

    Felicitari celor doi si mult succes in continuare ! Poate ar fi interesanta o discutie intre cei doi la emisiunea "Nasul", mai ales pe subiectul "mizeriei" din presa.
  • +12 (16 voturi)    
    Nasu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:37)

    Mioara Enoiu [anonim]

    Va apreciez pe amândoi,îl urmaresc pe Nașu in fiecare seara gândește cum gândim o mare parte din români.
    Radu Moraru,toata stima!
  • +8 (12 voturi)    
    Dl Tapalagă confundă jurnalismul cu eseistica (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:47)

    Emanuel Cosmovici [anonim]

    Teza dlui Tapalagă este: „Moraru nu mai face jurnalism, ci propaganda”. S-ar părea că dânsul vrea să aplice jurnalismului metodologia acceptată azi, în toate universităţile, pentru un eseu: să ai egal de multe argumente pro şi argumente contra.

    Nu cred că asta se cere unui jurnalist bun: să emită argumente pro şi contra, indiferent de subiectul discutat. Pe tema asta a scris Eugen Ionescu o carte de tinereţe: „NU”.

    Cred că un jurnalist bun este acela care ajută pe cititori să-şi construiască o opinie judicioasă. Asta face Traian Ungureanu. Şi cred că acest serviciu îl aduce şi dl. Radu Moraru cauzei adevărului.
    • -1 (1 vot)    
      oau! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Emanuel Cosmovici

      iar judicioasa este opinia convenabila finantatorului acelui jurnalist, nu? amice, ai reusit sa definesti mercenarul de presa in doua randuri! da, tapalaga si moraru sunt si ei mercenari! ms de ajutor.
  • +8 (12 voturi)    
    sunt multumit (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:04)

    dan [anonim]

    ma bucur ca POT(adica accept) sa va urmaresc pe amandoi.voi faceti jurnalism si eu asta vreau.opinia v o cunosc din articole si emisiuni tv.ma bucur de verticalitatea voastra in aceasta lume a BANULUI.nu mi as dori sa alunecati,niciodata,pe panta adularii cuiva.eu am nevoie de informare nepartizana.multumesc
  • +14 (18 voturi)    
    Excelent raspuns! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:23)

    Cristi [anonim]

    D-le Moraru, dovediti ca, pe langa faptul ca sunteti un foarte bun realizator de talk-show genul serios, sunteti si un excelent scriitor. Trebuie sa recunosc ca va urmaresc cu foarte mare placere emisiunile si, in acest sens, incerc sa nu ratez nici una. Uneori nu va impartasesc pozitia insa asta se intampla foarte rar. Va respect munca si va impartasesc afirmatia ca munca dumneavoastra nu deloc usoara. Sunt convins ca asa este. Bun. Mi-a placut raspunsul pe care i l-ati dat d-lui Tapalaga, un raspuns extrem de civilizat si de convingator. Dovediti multa maturitate si echilibru iar aceasta replica le demonstreaza. In urma articolului d-lui Tapalaga (pe care dealtfel il admir si il citesc cu mare placere) am postat cateva aprecieri defavorabile acestuia. Dl Tapalaga a gresit exact acolo unde ati aratat dumneavoastra d-le Moraru. Si, cu modestie o spun, am aratat si eu. Si, ca sa inchei, asa cum am mai spus-o: ACUM NU AVEM VOIE SA STAM PE MARGINE SI SA NE DAM NEUTRI! MIZA ESTE FOARTE MARE SI DE REZULTATUL ALEGERILOR DIN ACEASTA TOAMNA DEPINDE VIITORUL NOSTRU PENTRU O PERIOADA SEMNIFICATIVA DE TIMP. NU VA INCALCATI NICI O INDEPENDENTA SI DEONTOLOGIE DOMNULE TAPALAGA IN MOMENTUL IN CARE VETI INTRODUCE VOTUL DUMNEAVOASTRA IN URNA!!! CREDETI-MA! Ne-am saturat de Stanesti, Chireaci, Ciutaci, Geonei, Orbani, Antonesti, Voiculesti, Vanti, Patrici, Iliesti, Vanghelii, Hrebenciuci, Stanlaptopi, Antene, iRealitati, etc. Societatea romaneasca trebuie sa ses cuture definitiv de ei ca sa mearga inainte. Zau asa! Sunteti pe acceasi baricada cu dl Moraru d-le Tapalaga. Stiti prea bine asta.

    P.S. Felicitari d-le Moraru pentru emisiunea care v-a atras atatea critici. Foarte reusita si foarte necesara. Nu va schimbati! Asta e tot ce va rog.
  • +1 (1 vot)    
    nu e totul pierdut! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:39)

    ana [anonim]

    felicitari ambilor ziaristi pentru doza de obiectivitate si de bun simt de care dau dovada in subiectele abordate! int-o presa anormala ca a noastra care te face sa te indoiesti de capacitatea ta de intelegere ca individ, emisiunile si articolele dvs. imi dau senzatia ca inca nu sunt dusa cu capul ca sa nu mai inteleg "politica"' asta de doi bani pe care anumiti jurnalisti se fac ca o analizeaza,manipulindu-ne pe noi ca telespectatori!
  • +1 (1 vot)    
    oarecum paradoxal (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:49)

    Vlad Ionescu [anonim]

    As fi vrut sa scriu ca, din nefericire, Radu Moraru s-a dilit de tot; a luat-o pe camp de-a binelea. Dar m-am razgandit citind comentariile!
  • -5 (15 voturi)    
    foarte serios (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:09)

    Vlad Ionescu [anonim]

    In ziua de 14 iunie 1990, mergand prin Bucuresti, am simtit pentru prima data dupa decembrie '89 frica. Nu numai frica de mineri, ci si frica de cei de langa mine. De multimea isterizata gata de linsaj, pentru simplu motiv ca ai o alta parere, care, ironia sortii, s-a dovedit a fi fost mult mai indreptatita privind retrospectiv. Acest sentiment m-a mai incercat de cateva ori de atunci incoace si va marturisesc ca nu am crezut ca asa ceva ar mai fi fost posibil dupa ce tinerii din decembrie '89 s-au sacrificat pentru noi. Citind comentariile la acest articol ma incearca acelasi sentiment. E trist! Foarte trist ...
    • -1 (1 vot)    
      are si morar postacii lui (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 21:31)

      stahanov [anonim] i-a raspuns lui Vlad Ionescu

      incredibil da adevarat, chiar are si el oameni angajati sa-l ridice-n slavi. oare nu se poate vedea asta dupa ip-ul comentatoriilor?

      stahanov
    • +7 (9 voturi)    
      nasol pentru tine! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 22:56)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Ionescu

      daca o insiruire de comentarii care apreciaza o bruma de normalitate in prea din romania iti inspira la fel de multa teama ca iunie '90 regret nespus starea ta mentala!

      probabil ar fi fost mai linistitor pentru tine o doza de aroganta balcanica (gen nastase?!), ceva misto ieftin (gen antonescu?) ceva rautate gratuita ( ... nu mai dau exemple, poti alege singur); daca da astea ti-ar mai fi inlaturat teama, iar mesajul tau era sincer, atunci imi pare rau pentru tine!
      daca mesajul tau era de rea credinta si te-a infuriat sa vezi ca multi oameni care vor normalitate o spun (sustinandu-l si indemnandu-l sa continue) unui sustinator declarat al lui basescu (jurnalistul radu moraru), atunci ... du-te-n congo!
      • -7 (7 voturi)    
        Este tocmai ce spuneam (Duminică, 15 noiembrie 2009, 11:26)

        Vlad Ionescu [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

        Minerii spuneau acelasi lucru. Si multi, cei mai multi erau de acord cu ei, mai dadeau o mana de ajutor si ii aplaudau. De cand Romania va apartine exclusiv? Si cine naiba esti tu de-ti permiti sa ma trimiti ... oriunde!?Nu vrei sa ma si impusti?
        • +5 (5 voturi)    
          in Congo (Duminică, 15 noiembrie 2009, 12:32)

          Saint Peter [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Ionescu

          Trimiterea "in Congo" era nu literalmente o trimitere cat o observatie ca daca nu-l sustii pe Basescu il meriti presedinte pe Adrian Nastase ... dar nu in Romania.

          Legat de starea ta mentala cred ca sunt de acord cu ante-scriitorul meu: Nu poti face o paralela intre consensul de la mineriada si cel di naceasta dezbatere :-) Esti off-subject dude. Poate un pic cam stresat. Nu e de condamnat intr-o Romanie contemporana cu tine =))
          • -1 (1 vot)    
            infricosator! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 14:20)

            Vlad Ionescu [anonim] i-a raspuns lui Saint Peter

            Mai baieti, chiar mi s-a facut frica. Va simtiti bine? Sunteti satifacuti? Chiar nu intelegeti ca a nu fi de acord cu un lingau nu insemna ca esti din alta tabara? Nu mai putem fi si oameni normali? Trebuie neaparat sa fim intr-o tabara?Nu mai putem vedea nemernicia oriunde s-ar afla ea?Ce diferenta esentiala este intre paranoia lui Basescu si cea a lui Nastase? Sau intre lingaii unuia sau ai celuilat (cand era la putere)?Chiar ne intoarcem la lupta de clasa? Cine nu e cu noi este mpotriva noastra! Trezitiva si comportativa normal. daca puteti.
            Va propun un exercitiu: Salvati aceste opinii si deschideti-le peste 10 ani. Daca nu va veti rusina insemna ca ca eu sunt ... asa cum ati spus voi.
            p.s.1 Jignirea e o forma de impotenta
            p.s.2 Tapalaga este o.k.; are opiniile, optiunile si argumentele lui. Moraru este insa un propagandist periculos. Cam ca Brucan in anii 50.
        • +1 (1 vot)    
          nasol pt tine! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 13:47)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Ionescu

          deci chiar crezi ce spui!
          privind trimiterea in congo un alt forumist, caruia ii multumesc, ti-a explicat ce-am vrut sa spun, imi cer scuze daca am fost prea subtil pentru tine!

          cat despre comparatia cu starea de teroare indusa de mineri in iunie '90, pur si simplu nu mai am cuvinte!
          pana si cei mai obtuzi in gandire (obnubilati de ura fata de basescu) care sa gaseasca ceva de reprosat unei atitudini normale sunt foarte putini printre cei care au lasat comentarii la acest articol, normal nu prea ai ce critica.
          personal, consider ca trebuie sa judeci stramb, dar cu adevarat stramb ca sa vezi ceva rau intre schimbul de mesaje dintre dan tapalaga si radu moraru!
          acest articol a adunat atat de multe comentarii de apreciere pentru ca pur simplu cei doi s-au purtat normal intr-o tara unde anormalul este dominant! daca tie normalul iti straneste acea stare opresanta nu pot decat sa reiterez invitatia, tinand cont ca votul tau risca sa produca altora acea stare ... !
        • +3 (3 voturi)    
          Din nou lui Vlad Ionescu (Duminică, 15 noiembrie 2009, 22:31)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Ionescu

          Se vede ca nu ai fost in Bucuresti in 13-15 iunie. Si nici informatii autetntice nu ai cautat. Minerii nu te trimiteau in Congo. Te trimiteau la Straulesti! Stii ceva despre Straulesti? Informeaza-te!
    • +1 (1 vot)    
      si mai serios... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:19)

      neimportant [anonim] i-a raspuns lui Vlad Ionescu

      E cineva pe aici care sa vrea sa te linseze? Esti liber sa-ti postezi opinia. Banuiesc ca esti un suporter al altcuiva decit Basescu. Foarte bine! Ti-a luat cineva dreptul asta? Te-a injurat cineva pentru asta? Te-a linsat cineva? Sau e doar o exagerare din categoria "dictatorul Basescu"?
      P.S. Oare cine era presedinte in '90, cind aveati aceste angoase? Tot Basescu?
    • +2 (2 voturi)    
      Domnule Vlad Ionescu (Duminică, 15 noiembrie 2009, 22:27)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad Ionescu

      Esti oare un om serios? In decembrie 1989 inteleg. In 13-15 iunie ,iar inteleg. O data gloante alta data bate. Dar acum? De ce iti este frica? De Adevar?
      Chiar nu te-am inteles deloc. Poate reusesti sa explici?
  • -1 (1 vot)    
    Jurnalisti obedienti (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:41)

    TonyPopa [utilizator]

    Si unul si celalalt lustruiesc pantofii lui Traian Basescu.Rusine lor!
  • +2 (2 voturi)    
    pentru Nasul (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:46)

    psihoclinica [anonim]

    E un lucru bun, in sfarsit am descoperit pe cineva care raspunde normal si omeneste. E cea mai dificila incercare.

    Sa fim grozavi, destepti, originali, talentati, informati, isteti, smecheri.......asta stiu si pot toti, care mai de care.
  • +1 (1 vot)    
    Moraru si Tapalaga (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:57)

    valexandru [anonim]

    e bine asa !
    Multumesc.
  • +3 (5 voturi)    
    Nice (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 22:32)

    Catalin [anonim]

    Bravo baieti!

    Poate faceti curand un duplex, altfel decat ne-am obisnuit la IRTV..
  • 0 (8 voturi)    
    Domnului Moraru... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:12)

    Frobenius [anonim]

    ...care citeste si comentariile:

    Astazi, la Cluj, un al treilea candidat a fost impiedicat sa participe la discutii. Nu cred ca trebuie sa va dau si alte amanunte, activati intr-un domeniu care va obliga sa stiti mult mai multe decit stiu eu in acest moment. Si cred ca stiti.
    Nici cine este acest candidat si nici care ii este cota nu prezinta vreo importanta. S-a dus acolo si cineva i-a inchis usa in nas, acesta este faptul (sau fapta) care conteaza.
    Afirmati, in misiva publicata sub forma de articol, ca aceste alegeri sint vitale si prin prisma felului de tara in care urmeaza sa creasca propriul dumneavoastra copil. Va citez: "nu mai avem scuze" si "nu mai putem fi ipocriti".
    Aveti atita chemare spre abandonarea ipocriziei incit sa-l invitati pe acel candidat in emisiunea pe care o realizati si sa-i oferiti posibilitatea sa spuna cine este si ce vrea? Si sa spuna de ce nu a fost lasat sa participe la intilnirea de la Cluj? De ce i s-a inchis (si incuiat!) usa in nas?
    Faceti-o. Indiferent cine este candidatul in cauza, el trebuie sa aiba drepturi egale cu ceilalti. Altfel... mi-e teama ca "alegerile vitale" sint doar o alta mascarada.
    Sa fie misiva publicata ca articol doar o alta insiruire de cuvinte mestesugit alese? Ar fi pacat.
    • +1 (1 vot)    
      prietene, esti un idealist (Duminică, 15 noiembrie 2009, 1:53)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      inca n`ai inteles nimic din ce se intampla pe lumea asta. :)
    • +1 (1 vot)    
      Care al treilea candidat? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 9:16)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      Paparuda aia e candidat sau e o mascarada de-a lui Ilici ca sa distraga atentia de la problemele principale?. E la fel ca constantinescu (panarama aia care a furat visele romanilor), omul rusilor, care nici macar n-are bunul simt sa taca dracului din gura,acum. Platim de pomana pentru paza si comfortul lui o tara intreaga. As sugera sa se faca un referendum ca sa vedem cati sunt pentru si cati impotriva ca sa-i platim viermelui aluia pentru ce nu merita.
  • +2 (2 voturi)    
    un articol care iti face placere sa-l citesti! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 0:34)

    gigi [anonim]

    ...la fel ca si emisiunea. Va multumesc ca inca mai promovati show-ul de bun simt in jurnalistica! Ar fi bine daca bunul simt s-ar raspandi la fel de repede ca gripa :)
  • -3 (7 voturi)    
    ..."citeva erori, ba chiar si o diversiune" :- )) (Duminică, 15 noiembrie 2009, 4:06)

    eduard sahinian [anonim]

    ... ba s-ar putea sa mai ratezi ceva ani, dom'Moraru, fiindca ridici in ochii oamenilor un alt profet mincinios, iar atunci cand faci asta, crede-ma ca ai o fatza de propagandist.
    Zau, cum pot fi unii chiar asa de ipocriti, dom'Moraru, adica dupa doar 20 de ani trecuti de la ''iepoca'' cultului personalitatii si dupa ce oamenii sc^rbiti de ''geniul'' UNUIA au iesit in strada pentru asta (iar multora le-a fost chiar fatala iesirea), cum Dumnezeu de reapar inca specimene asemanatoare? Vezi nene ce resurse nebanuite exista inca in tzarisoara asta? Ce zici, Nenea Iancu, daca ar mai fi trait azi iar printre noi, nu mai pleca inca o data la Berlin ? Hm ?
    • +3 (3 voturi)    
      DE ce oare (Duminică, 15 noiembrie 2009, 22:45)

      george [anonim] i-a raspuns lui eduard sahinian

      DE ce oare aproape toti din tabara anti basescu nu gasesc argumente si nici nu au echilibrul moral si intelectual de a argumenta orientarea lor "anti " fara sa jigneasca. Prin aceasta doveditii ca (cei drept nu toti, am citit si comentarii pertinente) nu sunteti siguri pe voi si stiti singur ca tocmai ati pierdut. Infrangerea scoate la iveala micimea si slutenia voastra morala.
      • -2 (2 voturi)    
        pt. ANONIMU'george din 15 nov.ora22:45 (Luni, 16 noiembrie 2009, 2:23)

        eduard sahinian [anonim] i-a raspuns lui george

        george [si mai cum?], cred c-ai dat scroll pe comentarii si m-ai gasit tocmai pe mine bun de luat la replica, buuuuuuun, dar chiar nu inteleg pe cine am jignit, pe radumoraru? sau pe cine? Deci cine are alta opinie dec^t a ta inseamna ca "SCOATE LA IVEALA MICIMEA SI SLUTENIA [...] MORALA".
        Bravos anonimule, ai zis-o, ok, cica nu am "echilibru moral si intelectual de a argumenta orientarea anti...", hehe, daca la 50 de ani de viata traita de mine in Rom^nia, zici matale ca nu am asta, eh, atunci mai asteapta un timp, sa treaca agitatia de acum, si mai pune-ti inca o data intrebarea asta retorica, da'sa fie musai cu oglinda in fatza, draga anonimule !
        Al matale,
        eduard sahinian
  • +4 (4 voturi)    
    srs, desteapta-te si roiu (Duminică, 15 noiembrie 2009, 9:32)

    mpcj [anonim]

    subestimezi puterea internetului si platesti pentru asta. Adu-ti aminte ca pe fitu, forumistii l-au determinat sa-si faca "sepucu", daca nu erau ei l-ar fi facut melitia scapat. Bine, asta in cazul in care nu se lafaie acum la soare undeva prin cine stie ce colt de lume. Dar chiar daca ar fi asa tot e nasol ca nu mai poate sa scoata capul si sa circule cu masina aia cu numar de GUV si cu girofar. Esti tu ziarist cum sunt eu Hirohito. O zdreanta da, asta e cu totul altceva.
  • +7 (9 voturi)    
    Revelatie (Duminică, 15 noiembrie 2009, 9:55)

    All Gaarf [anonim]

    Tarziu,tarziu de tot (imi vine sa-mi dau palme) descopar hotnews-ul tocmai cand debusolat nu mai citeam aproape nici un ziar,imi ramasese doar 'Nasul".Acolo l-am cunoscut si pe Dan Tapalaga cu chipul si vorba-i de ardelean.Ma simt confortabil prin preajma lor la tv sau citindu-i.Mai sunt oameni de isprava si asta ne intareste speranta.Acum traim vremuri incordate,vom depasi si aceasta perioada.Alegerea ce trebuie sa o facem zilele astea este coplesitoare ca atunci cand ne aflam la o rascruce de drumuri si doar unul este cel corect.Dumnezeu sa ne trimita gandul cel bun,ar fi groaznic sa ne intoarcem inapoi.
    Sa fiti iubiti !!
  • +3 (3 voturi)    
    Domnilor Moraru si Tapalaga,... (Duminică, 15 noiembrie 2009, 9:57)

    judex [anonim]

    va multumesc ca existati, alaturi de intreaga familie a ziaristior onesti si profesionisti din mass media romaneasca, si ma bucur ca sunt contemporan cu voi, ca mai exista romani cu demnitate si iubitori ai adevarului, preocupati in modul cel mai serios de soarta noastra, a tuturor.
    Am fost si eu unul din milioanele de romani care, atunci, in decembrie 1989, m-am bucurat de schimbarea regimului si am sperat ca aceasta schimbare va fi subordonata binelui nostru, al tuturor romanilor, desi stiam cine este, in realitate, Ion Iliescu, Silviu Brucan, Nicolae Militaru, Petre Roman si ceilalti care au confiscat revolutia si au deturnat sensul ei catre interesele lor comuniste, bolsevice, kgb-iste meschine. S-a intamplat acelasi lucru ca in 1945, intr-o forma mai subtila. Apoi am vazut ca, in loc sa se calculeaze valoarea patrimoniului national si acesta sa se imparta echitabil tuturor romanilor care au contribuit la cladirea lui, profitorii de sub pulpana bolsevica si kgb-ista au pus mana pe tot si romanilor nu le-a mai ramas decat inapoierea si saracia. Acum, dupa 20 de ani, un presedinte "jucator" si luptator ne mai da o sansa. Ne mai da speranta ca putem reforma, schimba si moderniza aceasta tara, ca putem sa dam copiilor si nepotilor nostri o Romanie in care ei sa aibe sanse reale de a reusi prin competenta, nu prin PCR (pile, cunostinte, relatii). Din pacate, tabara dusmanilor tarii, in frunte cu Iliescu KGB este foarte puternica si este bine sprijinita de forte externe si o mass media dezumanizata si infestata cu viermi si lacuste. A sosit marele moment in care toti romanii cinstiti si muncitori din aceasta tara putem sa ne luam tara inapoi si, in aceasta lupta, ziaristii onesti si cu demnitate ne pot fi de un real ajutor. Trabuie sa fim uniti in fata raului si nu dezbinati. Acum ori niciodata!
  • -6 (8 voturi)    
    Nasul (Duminică, 15 noiembrie 2009, 10:15)

    gelu [anonim]

    Oare de ce nu intreaba nimeni care a fost ratingul emisiunii ?
    Raspuns : 1,4 medie , asa ca din matematica mea nu poate rezulta 1 milion de telespectatori ...
    • 0 (4 voturi)    
      si cei cu asta? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 13:30)

      Vlad Ionescu [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Fara legatura neaparat cu subiectul, ca pondere prostia este cea mai raspandita printre oameni.
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO !!!! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 10:33)

    VULPY [anonim]

    Bravo !!!!
    Felicitari!!!!
    Am parcurs si eu comentariile la articolul lui Dl DT. Am constatat cu placere ca majoritatea comentatorilor l-au dezaprobat pe DT. Era si normal! Dar in opinia mea, acest derapaj nu este primul.
    Dl.DT m-a mai dezamgit si in trecut,mai rar ca sa spun asa!!!
    Sunt o pensionara a-tipica, nu ma pasioneaza tele-novelele!!!!!
    Singura emisiune pe care o urmaresc la TV este NASUL.Dezbaterile de acolo nu au nimic subversiv,ascuns,cu doua intelesuri.Dupa emisiune simt ca m-am lamurit,simt ca mai exista speranta,iar mocirla mincunilor se va seca pana la urma!
    De cand ANTENELE si TONOMATELE domina ecranul ,eu deschid televizorul-la ora 20,00 pe B1 si il urmaresc emisiunea NASUL-dupa care trec pe AXN-ca sa-l vad pe Dr. HAUS in actine.
    Dle Moraru va felicit pentru curaj,obiectivitate,onestitate, de buna-credinta si de umorul de care dati dovada in timpul emisiunilor Dvs.
    Va felicit ca ati reusit sa-i dati sansa Dlui Presedinte Basescu sa se prezinta asa cum este - un bun conducator,excelent organizator care cunoaste problemele tarii in profunzime si un mare PATRIOT!
    In opinia mea Dl Basescu este un politician de mare anvergura , pacat nu are un contra-candidat pe masura lui.
    Pacat ca nici jurnalisti de talia lui Radu Moraru nu sunt prea multi
    sau daca sunt inca nu sunt vizibili,nu au loc de tonomate!
    VULPY
  • -5 (7 voturi)    
    Romanisme (Duminică, 15 noiembrie 2009, 11:06)

    cd [anonim]

    si daca sint romanisme e normal ca romanul mediu la cap sa le confunde cu telenovelele si sa se-apuce sa jeleasca mai ceva ca-n filmele indiene. asa, fara motiv. ca doar sintem un popor de oameni induiosatori si usor de induiosat. da fara argumente, asta e altceva, argumentele cer lipsa de superficialitate si asta nu caracterizeaza poporul roman.

    bai morarule, de 15 ani speli banii furati poporului de clanul paunescu, si ca orice roman "onest" te-ai gindit sa te asiguri, pe tine si pe familie, cu un "patron" cit mai sus pus, s-a nimerit sa fie basescu.

    cred ca ai fost cit se poate de sincer: nu faci ce faci din spirit civic, ci pt fiul tau...

    romanie de profeti semidocti, aplaudati la scena deschisa cu lacrimi in ochi...
    • +2 (2 voturi)    
      Hai ma (Duminică, 15 noiembrie 2009, 13:01)

      Saint Peter [utilizator] i-a raspuns lui cd

      Nu tzine dude. Ca si Ionescu si tu esti off-subject. Ce are faptul ca suntem semidocti (nu te pot contrazice) cu subiectul thread-ului adica, in esentza, dialogul covilizat (nu si in cazul tau) intre doi jurnalisti ? De exemplu in contrast cu alt dialog intre doi "pretinsi" jurnalisti si sheful ANI, dialog incarcat din greu cu santaj si josnicie ?

      Povestea cu patronii nu tzine pentru ca daca te uiti la patronii trusturilor de presa actuale toti sunt absolut indoielnici: Vantu, Voiculescu, Patriciu whatever. Casca si tu ochii si nu ne fortza sa citim ineptii :-)
  • +5 (7 voturi)    
    felicitar (Duminică, 15 noiembrie 2009, 11:18)

    mihai ionescu [anonim]

    este paradoxal faptul ca in lumea de astazi si sistemul ei de valori rasturnat in care traim, orice manifestare de normalitate am ajuns sa o apreciem ca pe un miracol
    acesta este tipul de jurnalism care doresc si eu sa il urmaresc, insa din pacate, este o minoritate ca sa nu spun chiar o minusculitate, in marea presei romanesti
    personal nu ma dau in vant dupa moraru ca jurnalist, nu pot spune ca m-a dat pe spate cu flerul lui jurnalistic, mi se pare ca si el este in goana dupa rating, doar ca activeaza pe alta nisa de piata (a facut si el destule emisiuni cu becali, dinescu, tantareanu, calinescu, tziriac, etc.)
    e de apreciat totusi faptul ca a chemat din mai multe tabere, insa nu stiu cat de mult a facut acest lucru din independenta jurnalistica, sau din alte interese, nu pot fi naiv sa cred ca presa este independenta undeva pe lumea asta
    important insa mi se pare sa existe optiuni si alternative de informare suficiente pentru a putea sa iti formezi o opinie cat mai aproape de realitate
    ori mi se pare ca acum asistam in presa, la acelasi moment celebru din 2007 cand cei 322 s-au coalizat impotriva lui basescu ca sa il dea jos
    cand vezi ca pe majoritatea posturilor importante tv se serveste zilnic aceeasi lectie de “democratie”, respectiv “basescu dictatorul”, ceilalti (oprescu, antonescu, geoane, etc.) care vor sa scape tara din ghearele matrozului, chiorului, betzivului, etc., si alte apelative cu care gratuleaza presedintele in functiune al romaniei, iti dai seama de stare de degradare si cancerul care a cuprins majoritatea domeniilor din societatea romaneasca contemporana
    ceea ce ma bucura pe mine, este faptul ca mai sunt inca cititori care apreciaza acest schimb de replici decent, ceea ce reflecta ca in societatea romaneasca mai sunt inca si oameni normali, poate mai avem o sansa
    important este sa ne mobilizam, deoarece daca toti ne declaram scarbiti de politica si viata in general, atunci ne meritam soarta sa traim o viata de scarbiti
    • +1 (1 vot)    
      "jurnalistii" din presa romaneasca (Duminică, 15 noiembrie 2009, 11:50)

      mihai ionescu [anonim] i-a raspuns lui mihai ionescu

      totusi nu cred ca se poate face paralela intre moraru si corifeii lui voiculescu, respectiv ciutacu, badea, stan
      sau gadea
      e ca si cum ai incerca sa faci o comparatie intre un cimpanzeu si un om, fara nici un fel de condescendenta fata de primul
      la fel cum nu poti face o comparatie intre srs si chireac (dar si dinescu, nistorescu, c.t.popescu, cristoiu sau ucenicul tolontan) si un jurnalist, deoarece primii doi nu sunt jurnalisti, sunt santajisti, combinatori, camatari, jmekeri, mafiotzi cum singuri au afirmat ca fac parte din alta liga si care ar trebui sa joace table in liga celor de dupa gratii, alaturi de patriciu, voiculescu, vantu, iliescu, nastase, hrebenciuc, vanghelie, etc.,
      din ce vad ca se intampla in presa in ultima perioada, se pare ca strategia este, daca noi nu ne putem da albi imaculati, hai macar sa ii facem si pe ceilalti sa para murdari, ca sa ne putem scuza ca traim intr-o lume gri
      cine a urmarit dezbaterea dintre basescu si antonescu, a putut remarca cu usurinta diferenta de atitudine de baietzash rasfatzat gen domnul goe prins cu lectia neinvatata, insa cu tupeu de baietzash de cartier si basescu care a dovedit faptul ca in cei 5 ani cat a fost presedintele romaniei a invatat multe, si a avut curajul si taria de caracter de a-si recunoaste greselile
      mie mi-a fost greu sa urmaresc dialogul daca se poate spune asa dintre basescu si antonescu, si imi inchipui cat de greu i-o fi fost lu basescu sa nu se coboare la nivelul de indecenta al lui antonescu
      iar ca sa citesti in gandul titlul articolului ganditorului de la hamangia: "Cristian Tudor Popescu despre confruntarea Băsescu - Antonescu: Cei doi s-au comportat ca nişte rapperi"
      te apuca rasu-plansu
      sau cand a preluat nistorescu cotidianul, a fost un val de demisii in lant, al acelor jurnalisti care au refuzat sa accepte compromisul, nu prea s-au sesizat colegii lor de pe la alte ziare
    • +1 (1 vot)    
      Dude, esti confuz (Duminică, 15 noiembrie 2009, 12:52)

      Saint Peter [utilizator] i-a raspuns lui mihai ionescu

      Intr-un reply mai sus, ne faci mineri. Acu scrii un post mare mare care spune cam ... nimic. Poti vorbi putin mai la subiect si daca se poate mai concis :-) ?
    • -1 (1 vot)    
      .... (Duminică, 15 noiembrie 2009, 14:16)

      nety [anonim] i-a raspuns lui mihai ionescu

      Apelez la a raspunde, si nu a posta un comentariu, pentru ca cel postat nu este lasat sa se vada (nu este validat) decat daca este favorabil lui basescu Sa le fie rusine!
  • +1 (1 vot)    
    Nu cred ca isi avea rostul (Duminică, 15 noiembrie 2009, 12:19)

    Laurentiu [anonim]

    Sunt un fan al emisiunii Nasul, singura emisiune care nefiind pro-Base a identificat aproape 100% aceleasi subiecte cu ale lui Base, ducandu-le in cazuri concrete, multe nestiute de public. Cred insa ca Nasul putea sa-i puna lui Base cazuri concrete de teme care au fost neglijate: resursele umane din MAE si capacitatea acestor personaje de a implementa politici sincron cu presedintele (care este foarte aproape de zero), politica de cadre a Romaniei in raport cu Comisia Europeana (care nu are nici o strategie romanii fiind majorotari sectretare si asistenti), lipsa unei strategii de comunicare intre Comisie si beneficiarii de proiecte (aici totul este in mana unor "consultanti" din Grecia si Italia si firmele unor securisti romani), absenta legii conflictului de interese pentru functionarii publici (ceea ce le permite arajarea unor contracte si licitatii), lipsa unui cadru legal care sa defineasca si sa evalueze anual competentele pe criterii de risc, colaborarea aproape nula dintre Comisie si comisiile de licitatii din ministere (ceea ce permite licitatii dedicate cu preturi de cel putin 3 ori mai mari decat in UE), lipsa unui cadrul legal prin care orice investitie sa fie evaluata in partea de efecte produse (dau aici un singur exemplu - refacerea scolilor a consumat mai multi bani decat cel mai mare hotel si centru comercial din Dubai, iar acum 4000 de scoli sunt neterminate). Cred ca provocat, Basescu ar fi putut percepe ceea consilierii sai se feresc sa o faca. Ar trebui ca in mandatul urmator sa apara comisii prezidentiale formate si din experti externi care sa faca astfel de analize de impact, urmand ca justitiei sa i se puna in mana aceste analize. Numai asa Base ar fi ajutat de Nasul sa-si exercite un mandat prin care sa aseze Romania pe palierul de credibilitate care lipseste in relatia cu partenerii din UE.
  • +1 (1 vot)    
    Morar si Tapalaga (Duminică, 15 noiembrie 2009, 12:49)

    Saint Peter [utilizator]

    Tapalaga - obiectiv pana la sange, impartial, il urmaresc fidel de foarte mult timp. Il consider o garantie a impartialitatii Hotnews, si Hotnews, dupa preluarea Cotidianului de catre Nistorescu (fiori), a devenit unul dintre ultimele bastioane ale impartialitatii din presa romaneasca.

    Moraru - inainte de toate showman, partizan in limitele bunului simt, mai ales cu partizanat declarat nu pe la spate :-D. De cand cu campania de "impushcare" a lui Basescu, dusa de Realitatea si Antene, cu autismul TVR (tocmai in campanie, te intrebi cui dreaku le mai fac jocul acum ?!) Nashul a ajuns locul unde poti auzi, nu injuraturi la adresa lui, ci ce mai are de oferit unul dintre candidatii la presedentia Romaniei: Traian Basescu. Suntem sufucienti de inteligenti sa nu cadem in plasa "show-ului" d-lui Moraru si sa auzim ce are de spus candidatul :-)

    Si Tapalaga si Moraru, pertinenti amandoi, un "duel" care merita urmarit mai ales daca se pastreaza in limitele surprinzatoarei (pentru Romania - de ce oare ?!!) decente pe care o afiseaza. Sunteti meseriashi amandoi. Cand vreau un raport pe care s-ar putea sa nu-l pot inghitzi ... merg la Tapalaga. E ca si palinca. Daca vreau show merg la Moraru. E ca si Vinarsul :-D Per ansamblu merg la amandoi pentru ca imi place si Palinca si Vinarsul :-))
  • +2 (2 voturi)    
    forum (Duminică, 15 noiembrie 2009, 13:00)

    Mircea [anonim]

    Felicitari tuturor forumistilor
  • +1 (1 vot)    
    Povesti (Duminică, 15 noiembrie 2009, 13:09)

    Leo [anonim]

    Povesti, desi o sa votez cu Basescu emisiunile de la B1 TV parca sunt "Momente si schite".
    Emisiuni servite, la fel cum sunt cele cu teme clara anti-Basescu de la celelalte televiziuni.
  • +1 (1 vot)    
    neutralitate (Duminică, 15 noiembrie 2009, 13:39)

    Sorin [anonim]

    Propun o tema de gandire: inviti la masa discutiilor un bandit, un potential infractor si pe victima sa, un om echilibrat -- sau orice cuplu de oameni care-i reprezinta prin similitudine. Evident, exagerez aici, din dorinta de-a ilustra mai bine o idee.
    Acum: fiind tu insuti in pozitia de moderator, la masa cu cei doi, ei bine ce va insemna asta? A fi prin opiniile/intrebarile tale undeva la mijlocul dintre normalitate si anormalitate?
    Hmm... am impresia ca nu.
  • -2 (2 voturi)    
    despre radu moraru (Duminică, 15 noiembrie 2009, 14:52)

    Realistul [anonim]

    oameni buni, RM nu mai este de mult ceea ce a fost - adica un jurnalist. el este doar un om de afaceri care-si urmareste propriul interes. RM a beneficiat de niste reesalonari de datorii datorita bunei relatii cu seful statului... pe care acum si-a dat seama ca este bine sa o intareasca. Astfel RM a devenit un fel de carpa a cotrocenilor... un fel de hartie igienica a lui Basescu... iertata sa-mi fie exprimarea, dar altfel nu stiu cum as fi putu sa descriu relatia celor 2. oricujm este pacat ca s-a pierdut un jurnalist bun si s-a mai castigat o lepra. pacat
  • +1 (1 vot)    
    Apreciere (Duminică, 15 noiembrie 2009, 14:57)

    Andrei [anonim]

    Si eu va ascult si va citesc cu placere. Va vreau critici cu bun simt si atenti la derapaje. Si in acelasi timp ma bucur ca nu sinteti ostili in marea aceasta de ostilitate in care "afara ploua" si "se tace" ca sa parafrazez binecunoscutele si reusitele clipuri :-). Vad ca este foarte greu in ceea ce se intimpla acum. Dar sper ...
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 15:17)

    adrian88000 [utilizator]

    Felicitari domnule Moraru!
    Dar il citesc cu placere si pe domnul Tapalaga. A gresit putin in articolul despre emisiunea pe care a facut-o cu Presedintele . Dar se iarta. Oricum sunteti de caceeasi parte a baricadei ( de partea jurnalistilor onesti ,corecti si curajosi). Va rog sa fiti in aceeasi echipa ,sa strangeti mai multi ca dumneavoastra si sa porniti o cruciada impotriva mizeriei din massmedia. Curatenia trebuie sa porneasca din interior!
  • -2 (2 voturi)    
    nicio diferenta fata de obedientii din anii 70-80 (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:10)

    zappist [anonim]

    rm,in sfarsit,ai iesit ca sarpele ce esti,din barlogul de la b1tv,pe drumul forumurilor, sa fi calcat in pixuri, ca de acolo din barlog sustii numai monoloagele tale obediente,care-ti convin .
    ramane sa mai scrii poezii de adulare,caci restul le-ai facut pe toate,inclusiv carti dedicate iubitului conducator si sali pline cu aplaudaci,care aplauda inaintea poantelor-mingilor tale ridicate la fileu.
    in plus, ai plagiat titlul emisiunii dupa un film cunoscut,antreul audio de la rrl,chestia cu sala in semiintuneric,un fel de halloween, de peste ocean,samd.
    norocul e ca,destinul a vrut ca, sambata, ecoul media obedient al ultimii tale emisiuni cu public,care ati retransmis-o si pe etnotv, sa fie acoperit de "meciul" de la cluj,care a arata ce inseamna aevaratul moderator,care are verbul la el: noul adversar si incuietor politic al subiectului adulatiei tale si a patronilor tai goniti de unii si luati in brate de altii.
  • -2 (2 voturi)    
    Nasule (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:29)

    gaga [anonim]

    Mi-e sila sa-ti mai ascult vorbele sau sa le mai citesc.
    Trebuie sa te operezi la coloana vertebrala, pentru ca este serios avariata.
  • +3 (3 voturi)    
    distantare (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:36)

    noki [anonim]

    Dlor Moraru, Tapalaga, Dna Pora, etc, de ce nu va departajati de alde Ciutacu, SRS, Chireac, CTP infiitand o asociatie a jurnalistilor independeti de moguli?
    Numai astfel, prin crearea unei asociatii de ziaristi care doresc sa faca presa adevarata, nu mercenariat, veti putea aduna cat mai multi ziaristi ca dvs.
    Iar cetatenii nu va vor mai baga in aceeasi oala, din necunostiinta de cauza.
    Doctorii, profesorii , judecatorii si ei sufera de aceeasi boala, care ii tine pe cei corecti amestecati cu cei corupti.
    De aceea degeaba se plang de nerecunostiinta noastra, fiindca astfel noi interpretam ca ei acopera pe corupti, din slabiciune sau interes.
    Deci luati o intitiativa indrezneata si separati-va formal de jeguri!
  • +3 (3 voturi)    
    Radu Moraru - Etalon (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:11)

    bgd [anonim]

    Ar trebui sa i se decerneze premiul 1 si sa fie impus ca etalon in media. Nu ca jegurile de: razvan dumitrescu,ursu de la irealitatea tv, sau papagalul lingau badea de la antenele de wc ale securistului penal voiculescu.
    Despre tapalaga, mai vedem. Mie unu mi se pare alunecos, nu se poate ridica mai sus de atat si cred ca poate (si va fi) cumparat de vreun mogul. Sper sa ma insel dar nu cred. Am o viata de experienta printre jeguri. Le simt mirosul fetid emanat si din ceea ce scriu nu numai din respiratie. Boicotati viermii:
    srs,ctp,turcescu,dinescu,tanase,hurezeanu,b.c,nistorescu,cristoiu. Mai este fix o luna si se implinesc cei 20 de ani dar noi n-am iesit din "stupid people" Votati, altfel am pierdut definitiv trenul si noi si copii nostrii.
    • +3 (3 voturi)    
      frumos (Duminică, 15 noiembrie 2009, 23:49)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Da, un exemplu de sustinere a unui punct de vedere, in mod civilizat. Ma bucur ca exista si oameni printre noi.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru BGD (Luni, 16 noiembrie 2009, 19:00)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Bravo! Ti-ai revenit. Ma bucur pentru tine.
      Sa auzim de bine!
  • -3 (3 voturi)    
    Nasule macane (Luni, 16 noiembrie 2009, 8:54)

    DlGoe [anonim]

    Nasule..las-o jos ca macane.
    Te-am apreciat mult, poate mai mult decat pe orice Jurnalist.

    Dar ai inceput sa faci plocon in fata iratiunii ce ne povestea cu Forfetarul si in fata presedintelui care SINGUR s-a indepartat de POPOR, de "pulimea" multa si proasta....

    P.S. Sunt unul dintre milioanele de tele-spectatori cu care ...va laudati. Nu scriu din Kisselef.
    • -2 (2 voturi)    
      P.S. (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:22)

      DlGoe [anonim] i-a raspuns lui DlGoe

      P.S. Am uitat sa zic, momentul adevarului a venit dupa ultimile alegeri, cand Romanii au votat anti mafie, anti barosani, anti smecheri , iar in cateva zile am fost anuntati ca NOI AM VOTAT FRATIA TRANDAFIRILOR !
      Asa ca..spor Nasule ...da vezi ca o sa ramai singur. Mai corect zis..o sa ramai cu ei.
  • +3 (3 voturi)    
    FANTASTIC!!! (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:40)

    doxygen [utilizator]

    Cu toate ca nu-i inghit nici cu o tona de miere pe domnii Moraru si Basescu, pot spune ca scrisoarea este de un bun simt fantastic. Bravo!!! Foarte fain scris. Cu totii avem optiunile noastre dar nu putem decat sa apreciem calitatea si seriozitatea unor asemenea relatari si argumentatii indiferent din partea cui ar veni. Inca o data: BRAVO!
  • 0 (0 voturi)    
    va rog un rasp.daca se poate (Joi, 26 noiembrie 2009, 22:51)

    luiza mladin [anonim]

    va rog din suflet daca se poate sa imi rasp.la o intrebare,daca baiatul pe care il loveste Domnul Basescu in"filmuletul arhiva"este baiatul Doamnei,prezenta si ea in filmulet,asa cum a afirmat Domnul Dumitrascu(national tv)de ce aceasta nu a avut nici macar o reactie,nici macar sa se uite la el,era fiul ei sau femeia era oarba?
  • 0 (0 voturi)    
    scrisoare radu moraru (Miercuri, 2 decembrie 2009, 17:14)

    c. sangar [anonim]

    Stimate Radu Moraru.
    Va apreciez sincer emisiunile,dar chiar credeti ca
    desi am aceeasi optiune politica cu a dvstra,se mai poate schimba ceva ?
    Credeti ca dupa alegeri vom percepe altfel psihologia de pasari de prada a alesilor nostrii ,ca in continuare nu vom fi condusi dupa aceeasi maxima "totul pt popor dar fara popor" ?
    Doar ma intreb ,dvstra ca sociolog ,de ex. credeti ca mai putem fi optimisti in acest sens ?
    Mergem la vot si ....atit .
    Oricum va voi urmari n continuare !
  • -1 (1 vot)    
    CITESTE SI DA MAI DEPARTE ! (Joi, 3 decembrie 2009, 19:53)

    Antonel Burcea [anonim]

    MACAR ACUM IN AL XII-LEA CEAS, TREZITI-VA !
    Da ! De acord cu tot ce ai scris maestre! Insa......prea putin si prea tarziu. Putin caci sunteti un singur post TV si tarziu pentruca.....de mult trebuia sa li se ia gatul acestor impostori, imbecili !
    Imi exprim si aici punctul meu de vedere in legatura cu modalitatea de a vedea si gandi a multora dintre noi. Iata-l :
    Am 58 de ani si cred ca am intalnit si am auzit multe la viata mea. Vreau sa deschid ochii celor care nu vad clar situatia, care nu vad in perspectiva si care asculta la indivizi ca Geoana si Antonescu toate balivernele ce le indruga. Este bine sa va puneti intrebarea : CU CE SE OCUPA PRESEDINTELE ? Mareste el pensiile ? Va da el case celor care nu au ? Mareste el lefurile ? Aduna el bani la buget din taxe si impozite ? Face el , de capul lui, ceva din cele ce se lauda si unul si celalalt pe toate posturile TV si prin toata presa ? NU !
    Si va mai intreb ceva : NU V-ATI SATURAT DE ACELEASI MOACE DIN FSN/PSDR/PDSR/PSD + PC + PNL + UDMR ? Eu ii stiu foarte bine ; cu unii am fost coleg , ba de munca ba de lupta sindicala. Interesele sunt asa de mari incat ne este foarte greu sa ne imaginam , noi , cei de rand. Uitati-va numai la ce se recurge pentru a denigra pe Basescu ! Doar in epoca lui AlCapone se mai proceda asa !
    Basescu a incercat sa scormone un rahat mare ; cel al coruptiei, al minciunei, al injustitiei.
    Acum acel rahat le pute tare la nas celorlalti si este foarte normal sa isi doreasca "capul" lui Basescu !
    Uitati-va cativa ani in urma si vedeti cine era in PSD si cine e acum. Spuneti ca nu mai conduce Iliescu ? Va inselati amarnic ! Chiar nu va sunt suficiente filmele documentare din vremea comunista in care apare la tribuna Iliescu ??? Ati uitat de vremea cand ne propunea un NEO-COMUNISM CU FATA UMANA ??? Ce tampenie mai mare vreti ? Ciine si mai ales de ce l-a omorat pe Ceausescu ? Ca sa "taca" definitiv. Oameni de teapa lui Iliescu nu se schimba niciodata, nu mor cu una cu doua ! Si daca