Vantu, sindicalistii si respectul

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2009, 23:14 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Realitatea TV umfla cat poate campania “Noi vrem respect”. Realitatea Media are datorii la stat de peste 1 milion de euro, afisate pe site-ul de la finante. Luna trecuta, compania a solicitat la finante o rambursare de TVA in valoare de peste 500 de mii de euro, adica jumatate din suma datorata. Fiscul, din cate stiu, n-a aprobat inca returnarea de TVA. Potrivit unor informatii din trust, sunt in plin control. Cat respect pot avea sindicalistii-administratori-datornici-la-stat?

Dintre cei noua administratori de la Realitatea Media, sase sunt lideri sindicali (detalii aici). Tot ei au scos, miercuri la pranz, mii de oameni in Piata Victoriei. Au cerut Guvernului mai multi bani si putin respect. In paralel, trustul administrat de sindicalistii-datornici-la-stat deruleaza campanii publice impotriva politicienilor, acuzati in bloc de lipsa de respect fata de cetateni.

Ziaristii de la Realitatea TV au participat cu entuziasm la proteste. Spre marea lor dezamagire, furia dezlantuita s-a stins rapid. Marele miting a fost un mare fiasco. Ascultandu-le relatarile partizane, nu era clar daca reporterii prestau ca angajati la TV, ca membri cotizanti la vreun sidicat sau la vreun partid.

Campania "Noi vrem respect" se deruleaza la Realitatea, pe net si in publicatiile tiparite ale trustului. De exemplu, Cotidianul isi avertizeaza cititorii care acceseaza sectiunea politic ca ar putea citi declaratii demagogice. Alta campanie invita la cumpatare cu banii publici: Dacă vrei un Parlament mai ieftin, trimite soluţiile tale la Realitatea FM. Dar cel mai agresiv mesaj, propagat la Realitatea TV, denunta in bloc, fara nuante, clasa politica si cere respect fata de cetateni.

Cei mai multi vor fi tentati sa strige: Demagogie! Tupeu! Cersesc respect fata de banul public tocmai cei care il fura! Tocmai cei care critica Guvernul ca administreaza prost tara se dovedesc incapabili sa administreze eficient o afacere privata! Tocmai cei care refuza sa-si plateasca darile la stat cer bani de la Guvern pentru salarii mai mari! Tocmai opozantii concedierilor din sectorul bugetar raspund de afaceri private care produc someri pe banda rulanta!

E ceva mai mult decat demagogie si tupeu. E Realitate trucata si multa manipulare. E calcul politic si dispret fata de dramele a mii de bugetari folositi ca masa de manevra. E discurs nivelator - toti o apa si-un pamant - si o invitatie grosolana la absenteism, la neparticipare. E plan de afaceri, cu sindicalisti-afaceristi care spera sa puna mana intr-o buna zi pe un patrimoniu de vreo 2 miliarde de euro. E Sorin Ovidiu Vantu.

Cum poti fi simultan lider sindical in razboi cu Guvernul si om de afaceri sperand la indulgenta statului? Cum poti cere statului si politicienior sa-si respecte cetatenii cand tu insuti nu respecti nici statul, nici politicienii, nici chiar publicul tau? Cum poti fi si sindicalist si politician fara sa-ti crape obrazul in fata nenorocitilor manevrati fara scrupule? Cum poate Guvernul negocia cu pseudo-lideri sindicali ca Dumitru Costin sau Marius Petcu? De ce-i accepta ca parteneri legitimi de dialog si nu-i trimite la plimbare?

Alti sindicalisti-administratori de la televiziunea lui Vantu, aparent morti de grija muncitorilor, colaboreaza la vedere cu PSD. CNSRL Fratia a primit in 2008 posturi de parlamentari, astazi si lideri sindicali. Vezi detalii aici.

Dinu Patriciu a avut perfecta dreptate cand, in timpul unei discutii online cu cititorii HotNews.ro, a denuntat violent ipocrizia sindicala din Romania: “Nu cred in eficienta dialogului intre sindicate si patronat. Nu cred in asezarea temeliei progresului social pe dialogul tripartit. Sindicatele s-au transformat demult in corporatii. Nu numai in Romania, peste tot in lume isi apara propriile interese si nu cele ale membrilor lor. De la Jimmy Hoffa incoace. In lumea de astazi, contractul individual, relatia directa intre individ si corporatie este cea mai eficienta forma de colaborare.

Pana la urma, cine vrea respect? Vantu, adversarul declarat al “statului slab”? Sindicalistii lui, datornici la stat? Asociatii sai, cercetati penal pentru o returnare ilegala de TVA in valoare de peste 60 de milioane de euro? Ei vor bani. Iar daca se poate, pagubitii sa-i mai si respecte cand ei fura statul.

P.S. Pentru bunul meu amic, Catalin S, care nu crede in teoria conspiratiei: Nici eu nu cred in ea. La fel cum nu cred in libertatea presei datornica la fisc sau urmarita penal. Nici n-ar dori, nici n-ar putea sa fie libera. O stim de la guvernarea Nastase incoace. 


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO O masina a lovit un avion in Romania. Nu e o gluma, e "reusita" unui sofer care a incercat o manevra pe aeroportul Baneasa

Incident grav pe aeroportul international Aurel Vlaicu din Bucuresti. O masina a lovit un avion VIP, aflat in zona hangarelor. Accidentul a fost produs de un angajat al firmei de handling, care a procedat romaneste.








6090 vizualizari
  • +32 (38 voturi)    
    CEA MAI MARE MANIPULARE ASTA CU RESPECTUL (Miercuri, 7 octombrie 2009, 23:53)

    pop [anonim]

    realitatea si antena 3 cele mai mincinoase televiziuni. parca vedem tvr -ul lui iliescu din anii '90.
    • -7 (9 voturi)    
      hmm,nu stiu daca sunt tocmai de acord cu articolul (Joi, 8 octombrie 2009, 12:53)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui pop

      In primul rand eu nu am o problema cu o televiziune proasta daca promoveaza o campanie buna (mai tarziu despre cat de buna este).
      Este un rationament gresit sa consideri neonorabil un lucru bun doar fiindca a fost facut de o persoana neonorabila. In concluzie, eu nu as lega in acest caz problemele trustului de campania pe care o face.
      Despre cat de bun este serviciul pe care il aduce Realitatea: personal sunt obosit de campaniile negative si de opiniile negative ale romanilor in general. Toata lumea se lamenteaza dar nu se uita in ograda proprie(nu ma rerfer la Realitatea ci la publicul tinta al acestei campanii), DAR, cred ca poltica in Romania se face inca la un nivel ridicol de lumea a 3-a si ca este indicat ca cineva, oricine sa puna presiune pe politicieni sa aibe putin mai mult bun simt de la o zi la alta. Sunt prea putini politicieni discriminati de aceasta campanie ca sa nu ma gandesc ca poate are merite notabile.
      Despre parlamentari, am aceeasi opinie ca si vizavi de judecatori. Nu sunt extrem de multi, sunt indispensabili si importanti, sa le lasam veniturile in pace, dar sa le cerem performanta. Nu ma intereseaza salariile lor cat timp nu din ele isi fac averile imense si nici pe departe nu ele sunt cauza gaurilor la buget.
      Patricu nu a avut dreptate... fiindca Patricu s-a referit la faptul ca individul nu are nevoie de protectie intr-o lupta cu compania, ca cei doi sunt egali. Ei bine nu sunt, si angajatul trebuie protejat si se pare ca sindicatul este cea mai buna forma de protectie la fel cum democratia este cea mai buna forma de oranduire sociala (sau cea mai putin proasta dintre cele care exista). Faptul ca sindicatele sunt mult prea politizate, sau ca urmaresc prea putin interesele angatilor nu face ca balanta dintre companie si angjat sa fie echilibrata si nevoia de sindicate sa fie nula...din pacate.
      Lucrurile nu se pot imparti doar in albe si negre iar cel care le imparte asa este individul cel mai usor de manipulat.
      • +11 (11 voturi)    
        to Alex D. (Joi, 8 octombrie 2009, 13:27)

        dobermann [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

        Give me a break, Sandele! Dan Tapalaga are dreptate 100%!
        • -3 (5 voturi)    
          :P (Joi, 8 octombrie 2009, 13:58)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui dobermann

          You already have all the breaks in the world my friend, no need for more :P
      • +12 (14 voturi)    
        hmm, atunci documenteaza-te... (Joi, 8 octombrie 2009, 13:38)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

        Draga domnule, din felul in care abordezi problema imi dau lesne seama ca nu te-ai luptat niciodata cu un angajator in calitate de angajat. Daca ai fi facut-o ai fi descoperit ca in fata abuzurilor anagajatorului nu te apara decat un avocat bun si o instanta (sau mai multe) de judecata, respectiv o doza serioasa de incredere in propriile forte. N-are nicio treaba sindicatul, decat aceea ca, eventual, la sfarsitul luptei, dupa ce castigi, sa se impauneze folosind "masina de zvonaci" cu succesul tau. Ai fost vreodata in contact cu universul sindical? Da-mi voie sa-ti dezvalui un "secret": in proportie covarsitoare structurile de conducere ale acestor "organisme" sunt confiscate de niste putori. Toti incapabilii profesional se ascund in spatele sintagmei "lider sindical" si acest lucru pentru ca exista un articol in Codul Muncii care le ofera protectie in fata unei eventuale concedieri (iti las placerea sa-l descoperi singur). Stii cati lideri si lideruleti are un sindicat intr-o "intreprindere" tocmai ca efect al respectivei prevederi din Codul Muncii? In fine, ar mai fi multe de scris, dar nu sunt acum in postura de jurnalist sau analist al situatiei. Cu stima.
        • -1 (5 voturi)    
          tot respectul pentru pozitie (Joi, 8 octombrie 2009, 14:33)

          Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui eu

          ai dreptate(daca ai bani de un avocat la fel de bun ca si cel al companiei :P - glumesc, probabil ca problemele individuale nici nu sunt o tinta prea importanta pentru sindicate cat timp ele nu sunt strigatoare la cer si se pot rezolva in justitie), dar daca esti platit cu salariul minim crescut la presiunea sindicatelor ai sta sa te gandesti mai mult. Meritul sindicatelor (in lume) este acela de a compensa lobby-ul pe care si-l permit sa il faca companiile pe langa legiuitor.

          Revenind loco, exista politica si in interiorul sindicatelor, liderii de sindicat pot fi vinovati pentru orice dar mai putin pentru ca au ajuns lideri. Iar daca o greva nu te reprezinta, nu te obliga nimeni sa nu mergi la lucru.
          In rest de acord cu aspectele subliniate de tine si iti respect pozitia.
    • +5 (5 voturi)    
      Realitatea ne respecta? (Joi, 8 octombrie 2009, 19:12)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui pop

      In cei 20 de ani de democratie manipularea a fost la loc de cinste. De la "ceata TVR" pana la implicarea in actiuni de terorism a lui Basescu,am trecut prin toate.De aceea am crezut ca pot sa cer presei sa ma respecte si sa ma informeze "corect si obiectiv", si sa ma trateze ca pe un egal al sau nu ca pe un spalat pe creer fara idei proprii.Mi-am permis sa postez acest lucru pe Realitatea in prima zi de la demararea campaniei..Bineinteles,postarea nu a aparut.
      • +1 (1 vot)    
        RTV (Joi, 8 octombrie 2009, 22:29)

        Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela

        Am intrat acum pe Realitatea.
        Sunt puzderie de comentarii contra contra campaniei "Respect" si contra celor ce o promomeaza.
        Faptul ca le-au lasat sa apara le mai da o sansa, dar sunt in r....t pana la gat.
      • 0 (0 voturi)    
        Pe site-ul Realitatea NU apare (Vineri, 9 octombrie 2009, 10:08)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Mihaela

        ceea ce nu le convine! Am patit si eu cu mai multe mesaje, foarte civilizate pentru ca am cei 7 ani de acasa. Si acest "demers" al lor face parte din respectul pe care ni-l acorda postul tv.
  • +33 (35 voturi)    
    realitatea in alta parte (Miercuri, 7 octombrie 2009, 23:53)

    caius ursu [anonim]

    e MACABRU. inainte sa vad astazi pancartele cu cersitul respectului in piata victoriei am trait senzatii de <greata in sine> in marginea campaniei realitatea; respectul nu este o tranzactie colectiva, nu se traficheaza vrac si in nici un caz nu se cereseste; respectul trebuie dat si luat in permanenta ca exercitiu cotidian. revin, am vazut astazi pancartele, mi-a devenit transparenta gramatica acestei campanii, nu trebuie sa ai studii de comunicare ca sa observi ca realitatea tv a ridicat tema la fileu "just in time". daca pentru antena 3 nu mai am de facut niciun comentariu, fata de realitatea tv mai am de spus un singur lucru: ce cauta emil hurezeanu in combinatia asta, cum dracu arata sedintele de consiliu in care se intilneste cu primatele sindicaliste. astazi am mai aflat ceva, de pus in aceeasi linie, declaratii ale unui partid liberal, national si cu nuante libertariene care se solidarizeaza in timp de criza cu o miscare sindicala de strada impotriva unei intentii guvernamentale de reducere de cheltuieli.stop si de la capat. perseverenta. albul nu e negru.
    • +19 (21 voturi)    
      realitatea e in alta parte (2) (Joi, 8 octombrie 2009, 0:07)

      caius ursu [anonim] i-a raspuns lui caius ursu

      nici negrul nu e alb. nici vantul nu e val.dormiti linistiti cineva vegheaza.nu am mai vazut atita deruta la romani din zilele de primavara ale lui 90.minerii care imparteau dreptatea prin agora erau de culoare neagra. gri sint gradele de combinatie intre alb si negru. albaneagra este o tehnica nu o culoare.realitatea nu este la televizor.puct si virgula.perseverenta
    • +19 (19 voturi)    
      Respectul NU se cere ci (Joi, 8 octombrie 2009, 9:16)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui caius ursu

      se castiga. Se castiga intr-o viata si se pierde intr-o secunda.
      Dar nu-i problema: DORMITI LINISTITI, VANTU VEGHEAZA!!! De data aceasta prin liderii de sindicat care sunt actionari la Realitatea, prin angajatii fara coloana vertebrala dar si pri angajatii de la fisc care nu isi fac treaba.
      • +1 (3 voturi)    
        respect (Joi, 8 octombrie 2009, 17:19)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui gabifm

        Respectul nu se cere (pentru sine), dar se poate cere pentru altii. In societatea noastra se simte puternic lipsa de respect si cred ca dorim cu totii sa vedem mai mult respect in jur. Ar fi in neregula ca eu sa cer respect pentru toti conationalii mei, pentru prietenii mei, pentru cunoscuti? Sa cer politicienilor sa se respecte?

        ...este gresit sa vrei ceva bun pentru cei din jurul tau si in regula doar sa nu fii de acord cu nimic?
        • +5 (5 voturi)    
          Alex (Vineri, 9 octombrie 2009, 1:10)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Daca era o campanie pusa la cale de tine si prietenii tai, ai fi avut dreptate. Tu ai tot dreptul (ca si noi, ceilalti) sa ceri politicienilor sa te respecta. De la Vantu insa, suna a amenintare. In imbulzeala si "deranjul" creat de Vantu am sentimentul ca trebuie sa-mi pazesc buzunarele, iar subiectul discutiei (respectul) ajunge pe planul doi.
          Ar fi fost o tema superba pentru societatea civila, pacat!
          P.S. Vantu numai civil nu-i :)) :))
        • 0 (0 voturi)    
          REPET: respectul nu se cere! (Vineri, 9 octombrie 2009, 10:13)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Nici pentru sine nici pentru cei din jur. Cum pot cere ca cel de langa mine (la figurat) sa fie respectat? Hai sa vedem exemple intr-adevar extreme: Mailat - se poate cere respect pentru el in Italia, B. Olteanu - se poate cere respec pentru el de la angajatii BNR?
  • -27 (33 voturi)    
    HOTNEWS ARE DATORII? (Miercuri, 7 octombrie 2009, 23:54)

    Ion Craioveanu [anonim]

    Mi s-ar parea onest daca ai fi inceput articolul cu p precizare: are HOTNEWS (societatea editoare) datorii la stat? Dupa care am fi putut continua dialogul... altfel, o sa ne aducem aminte de Monica Macovei si de faptul ca fostul angajat al guvernului din care facea parte si PD(L) nu poate fi chiar virgin... ;)
    • +9 (11 voturi)    
      calea trudita dela patetic la simplu & concis (Joi, 8 octombrie 2009, 0:21)

      caiusursu [anonim] i-a raspuns lui Ion Craioveanu

      eu as prefera sa "ne" aducem aminte mai degraba decit sa nu, haide, fa un efort si in locul insinuarilor, curaj, spune ce ai tu pe suflet
    • +21 (21 voturi)    
      hotnews (Joi, 8 octombrie 2009, 9:47)

      sandu [anonim] i-a raspuns lui Ion Craioveanu

      Nu stiu daca hotnews are sau nu datori la stat. Problema este ca patronii acestui sit nu sunt lideri de sindicat si nu scot oamenii in strada sa le apere interesele. Este foarte adevarat ca au venit acolo sa se distreze, mai un dans in piata in Bucuresti, mai un mic ceva pe traseu. O excursie gratuita in timpul serviciului la stat nu strica nimanui.
    • +1 (1 vot)    
      donatie (Joi, 8 octombrie 2009, 22:32)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Ion Craioveanu

      ....iar pentru ce reprezinta hotnews.ro de cativa ani buni as face oricand o donatie (doar ca nu vad pe site vreo metoda...)
  • -2 (4 voturi)    
    pentru prietenul tau Catalin S (Miercuri, 7 octombrie 2009, 23:58)

    Andrei [anonim]

    trezeste-teeeeeeeeeeee !! :)
  • +30 (32 voturi)    
    Jos Palaria, domnule Tapalaga (Miercuri, 7 octombrie 2009, 23:59)

    Mos Ion Roata [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    Deja imi anulasem canalul Realitatea de pe telecomanda, nu mai eram la curent cu ce 'arogante ' au mai inventat baietii. Sa le fie rusine. Hotul striga hotii. Respectul se merita, nu se cerseste. Respect merita romanul care a salvat copilul din flacari la New York sau cercetatoarea cu cea mai buna teza de doctorat din Olanda, nu demagogii lui Vantu, omul care a orchestrat cel mai mare furtisag din Romania (FNI vegheaza pentru tine!) Si respect merita si Hotnews, pentru ca ne informeaza impartial. Jos palaria si Multumesc hotnews.ro si Domnului Tapalaga in special! sper sa nu va ia vantu si pe voi!
    • +2 (2 voturi)    
      Cel mai mare furtisag pana la Patriciu (Joi, 8 octombrie 2009, 16:08)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Mos Ion Roata

      Din pacate pt. dl Vantu, concurenta a venit puternic din urma, iar dl Patriciu l-a facut knock-out cu doua furtisaguri rapide: Rompetrol (ca nume generic pentru mai multe furtisaguri) si exploatarile de hidrocarburi din Marea Neagra care ar putea insemna o teapa de multe miliarde euro trasa noua.
      In aceasta lume stramba, unde hotii sunt "afaceristi", banu' inseamna respect. Asadar, iRealitatea: marca banu' si vei primi respect pe masura!
  • +22 (22 voturi)    
    Inca odata te felicit ! ... (Joi, 8 octombrie 2009, 0:00)

    ionamaru [utilizator]

    ....si pt. acest articol . Din nou mi-ai scris ce simt permanent ,ca reactie la ceea ce se intampla la iRealitatea . Numai RESPECT nu e ce pun ei pe sticla ,rusine pt slujitori ! !
    Pe toti slugoii ,ii inteleg , dar nu pricep ce cauta V Rebengiuc in clipul cu pricina ? ..sulul de hartie igienica ,la ce-i mai foloseste ??
    ps. prietene Tapalaga ,fa-mi si hatarul asta - raspunde-mi !
  • +18 (20 voturi)    
    wow! (Joi, 8 octombrie 2009, 0:01)

    Dan D. [utilizator]

    @Dan Tapalaga
    "Dintre cei opt administratori de la Realitatea Media, sase sunt lideri sindicali"

    Unde se poate verifica informatia? Pentru ca e dureroasa...
    • +18 (20 voturi)    
      informatia 6 din 8 (Joi, 8 octombrie 2009, 0:14)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

      este de-a dreptul macabra.
    • +14 (14 voturi)    
      La registrul Comertului (Joi, 8 octombrie 2009, 1:47)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

      se poate verifica.
  • +21 (23 voturi)    
    MIZA LUI VANTU (Joi, 8 octombrie 2009, 0:15)

    metronom [utilizator]

    S-ar putea ca datoria de 1 mil. de euro pe care firma administrata de sindicalistii lui Vantu, o are la stat sa fie o tinta falsa. Cred ca miza reala e patrimoniul de 2 miliarde de euro al fostei UGSR. Confederatiile sindicale, conduse de salariatii lui Vantu, revendica acest patrimoniu urias. Nu e greu de imaginat in mainile cui ar ajunge o buna parte a acestui patrimoniu, daca Boc ar ceda...
    Acesta mi se pare motivul pentru care Vantu ii plateste regeste pe acesti lideri sindicali.
    • +10 (10 voturi)    
      CORECT!! (Joi, 8 octombrie 2009, 9:21)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui metronom

      ASTA ESTE MIZA GEN SORIN OVIDIU VANTU!!!
      Ii doresc sa se aleaga praful nu de el ci de toti cei din preajma lui. Lui sa ii mearga bine dar toti cei la care tine, cu care colaboreaza sau care il sprijina - sa se scufunde moral, material, psihic.TOTI sa aiba "traseul" ioanei Maria Vlas.
  • +16 (16 voturi)    
    intrebare (Joi, 8 octombrie 2009, 0:26)

    vera [anonim]

    D-le Tapalaga,dar ce este cu blogul lui Cristian Patrasconiu pe care se vede mare cit casa Vrem respect ? am ramas stupefiata !!cind am accesat cu nerabdare blogul, mi s-au sterpezit dintii instantaneu !!!! Ce se intimpla cu coloana vertebrala in tara asta?
    • +13 (13 voturi)    
      Dl Patrasconiu (Joi, 8 octombrie 2009, 1:50)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui vera

      este invitat permanent la emisiunile de la IRealitatea! Aceasta este explicatia "vrem respect". Coloana verticala in Romania? Multi chemati, putini alesi
    • +7 (7 voturi)    
      MECANISMUL! (Joi, 8 octombrie 2009, 10:19)

      GAVRILACHE [anonim] i-a raspuns lui vera

      Draga Vera,
      nu trebuie sa te miri, asa functioneaza acest mecanism : cand ti-e foame, caine de paza al democratiei ce esti!, noi iti dam de mancare! Si apoi, din caine de paza devii caine pur si simplu! Cand cel care te hraneste te asmute, tu reactionezi!
    • +6 (6 voturi)    
      Ce te-a scarbit asa? (Joi, 8 octombrie 2009, 10:29)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui vera

      Pe blogul de la Realitatea nu mai scrie de mult.
      Scrie pe blogul lui: "patrasconiu.ro"
      Demonteaza cliseul "Basescu e izolat pe plan extern

      Asta scrie acolo.

      "Deci, Basescu e izolat pe plan extern! Asta auzim, “picurat” sau in rafale, de citeva luni incoace. Hrebe, de pilda, spune ca Romania nu a fost atit de izolata asa cum e acum nici pe vremea lui Nicolae Ceausescu. Fraza asemanatoarea sau afirmatii categorice de genul “Basescu a izolat Romania” spun si alti politicieni, dublati in efortul lor propagandistic de (c)analisti politici.

      OK! Sa vedem faptele!

      Ieri, Romania a semnat un parteneriat strategic cu Polonia. E al treilea parteneriat stratetic al tarii noastre. Anul trecut, omul care a izolat pe plan extern Romania, Traian Basescu, a semnat un alt parteneriat strategic cu o mica tara – Franta. (mai avem unul, cu SUA, din 1997).

      Si eu, si colega mea Laura Cernahoschi, am scris despre reactiile ambasadorului actual al SUA fara de Traian Basescu. In plus, in curind, vicele american vine si in Romania – intr-o Romanie “izolata”, dupa cum le place sa spuna celor care sint neobisnuiti sa lucreze cu adevarul.

      Mai adaugati ca doi dintre oamenii de incredere ai lui Traian Basescu au pozitii importante in Parlamentul European: Monica Macovei – presedinta Delegatiei PE-Moldova si Traian Ungureanu – vice al Delegatiei PE pentru relatii cu Parteneriatul Estic.

      WTF? Despre ce vorbesc oamenii astia cind nu gindesc? Ma refer la cei care decreteaza “izolarea” Romaniei in plan extern."
      • -8 (8 voturi)    
        lool marete realizari pe 5 ani (Joi, 8 octombrie 2009, 13:23)

        aa [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        ma lasati mai poeti ai noului tiran?
        Romania e vraiste la reprezentare externa iar romanii si Basescu sunt subiect de aratat cu degetul pentru gafele monumentale facute dupa 2004 in plan de politica externa ... Diaconescu ce mai indreptase din izolarea Romaniei prin urmare parteneriatul si alte cateva vizite ...
        • +4 (4 voturi)    
          ei da... (Joi, 8 octombrie 2009, 14:59)

          cosmin [anonim] i-a raspuns lui aa

          in afara de vesnicele spume la adresa lui basescu, n-ai spus absolut nimic. tipic pentru utilajele de stricat realitatea care nu se semneaza. provoci mila, amice.
        • +2 (2 voturi)    
          Poeti ai noului tiran? (Vineri, 9 octombrie 2009, 1:17)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui aa

          ma lesi? :)) :))
          Am inceput sa recunosc un liberal imediat: se legitimeaza cu o carte de istorie si cauta dictatori in alte partide.
          "Primedjiosul" asta de Basescu mai poate fi presedinte inca 5 ani si atat. E clar?
          Doua lucruri sunt aproape eterne:
          1) parlamentul plin de demagogi imbecili si
          2) domnul Isarescu la BNR.
  • +16 (18 voturi)    
    inca un adevar... (Joi, 8 octombrie 2009, 0:27)

    scarbit [anonim]

    care din pacate maine dimineata cand vor incepe programul bugetarii grevisti va fi improscat cu comentarii penibile...felicitari pentru articol.
  • +13 (15 voturi)    
    Irealitatea TV (Joi, 8 octombrie 2009, 0:54)

    Robert [anonim]

    Mai devreme sau mai tarziu mogulul Vantu si slugoii sai de la Irealitatea TV vor platii pentru aceasta manipulare grosolana. Iar falimentul va fi pretul.
  • -8 (12 voturi)    
    Salut ! (Joi, 8 octombrie 2009, 1:48)

    Un Cetatean [anonim]

    Salut Dan,

    Salut cititorilor,

    Dupa ce am citit aceste randuri ale tale Dan, recunosc faptul ca ma aflu intr-o mare dilema. Nu stiu ce sa fac. Sa rad sau sa plang? Iti cunosc cariera de jurnalist de multi ani, de foarte multi ani. Mereu mi-au placut articolele tale si modul in care incerci sa fii cat mai impartial, un jurnalist cu coloana vertebrala cum s-ar spune. Am avut chiar ocazia sa te cunosc personal si sa iti fiu in preajma de multe ori,cu toate astea eu sunt un om mic, neobservabil.Nici nu imi place sa ma fac remarcat, pentru ca sunt doar un cetatean. Un cetatean care incearca sa nu piarda din atentie tocmai subiectul PRINCIPAL. Politicienii, cei care ne conduc ! Cei pe care NOI ii alegem sau cel putin, avem iluzia ca ii alegem. Dincolo de Vantu, dincolo de Realitatea, dincolo de antene, te rog sa fii sincer cu tine in primul rand...Ti se pare ca in tara asta mai ai de unde alege un politician corect,impartial dornic sa slujeasca cetateanul care l-a pus acolo?

    Am doar 28 de ani, am votat de fiecare data de cand am implinit 18 ani. De data asta nu voi mai merge la vot, nu pentru ca mi-ar fi spalat realitatea sau alt post tv creierul (sunt suficient de inteligent incat sa nu ma las manipulat asa cum se plang multi de pe aici), ci pentru ca am realizat ca "toti sunt o apa si un pamant" ! Da, eu cetateanul chiar as vrea mai mult respect, nu numai din partea politicienilor ci si din partea conationalilor mei. Ne uram Dan, ne uram intre noi. Suntem ca o haita de lupi flamanzi. Ne batem, ne injuram...peste tot... E de ajuns sa dai o raita cu masina prin trafic si vezi exact REALITATEA! E de ajuns sa interactionezi cu bugetarii plictisiti pe care ii plangi, e de ajuns sa ai de-a face cu aparatul statului si vezi REALITATEA !


    Deci, dragul meu Dan, chiar avem nevoie de respect si ar trebui sa incepem cu noi insine. Sa ne respectam propria persoana si pe cel de alaturi. Cand se va intampla asta, nu vom mai arunca cu noroi in altii doar ca sa nu fim murdariti.
    • -12 (14 voturi)    
      Dragul tau Dan.... (Joi, 8 octombrie 2009, 1:57)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui Un Cetatean

      Iti va spune ca nu exista politician corect dar singurul care se apropie de acest cirteriu este Basescu.
      Pariu?
      • +4 (4 voturi)    
        pariu (Joi, 8 octombrie 2009, 3:41)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Pariu pe 100 euro, bate palma daca ai curaj. Ai o zi la dispozitie sa citesti articolele mai vechi ale lui Dan Tapalaga :-)
    • +12 (12 voturi)    
      Da, sunt de acord cu tine, (Joi, 8 octombrie 2009, 2:01)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui Un Cetatean

      vrem respect, dar sa nu il promoveze cei care nu ne respecta! Cei care vor sa profite de impozitele pe care le platim noi (vezi rambursarea de tva!). In plus, cred ca gresesti daca nu mergi la vot! Mergi la vot si da un vot negativ! Stampileaza mai multe optiuni, dar mergi la vot! Este foarte impotant sa dam un semnal ca noi suntem responsabili, dar politicienii nu sunt!
    • +11 (11 voturi)    
      lasa-ma sa te intreb ceva (Joi, 8 octombrie 2009, 3:32)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Un Cetatean

      daca mori de foame si mergi la trei interviuri pentru un job - iti poti permite sa nu alegi unul?? sau crezi ca e mai bine sa mori de foame?? invata sa iei o decizie! chiar daca nu e cea ideala! asta inseamna sa te ancorezi in realitate - nu doar sa strigi a jale de la marginea ei! ia decizii - e un semn ca nu esti un om slab! apoi vezi ce se poate face MAI BINE! daca nu ma insel, chiar si Dumnezeu a facut un pas catre noi - si asteapta sa facem si noi unul catre El! sa invatam sa terminam cu lamentarile - si sa fim oameni care PARTICIPA la viata lor!!!
      • -1 (3 voturi)    
        Nu vezi REALITATEA (Joi, 8 octombrie 2009, 17:41)

        Un Cetatean [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Iti multumesc pentru sugestie,dar ignori un aspect. Nu exista alegere in Romania, ci doar iluzia ca ai de unde alege...fie si rau cel mai mic. Asa ca...de ce sa iti risipesti energia crezad ca mai poti schimba ceva.

        Nu zic nimanui sa nu mearga la vot,ci am spus ca EU nu voi mai merge,pentru ca nu am ce alege. NIMENI nu ma reprezinta,nimeni nu se gandeste la binele meu, si am sute,mii de exemple. Nu-i nimic, o sa deschideti si voi ochii incet incet si o sa realizati pe ce lume traiti. Dumnezeu....? Come on.....


        Daca e cineva care se lemanteaza pe aici,sunteti voi,cei care asteptati ca dup un vot dat sa se curga laptele si mierea. Mai bine puneti mana sa faceti ceva pentru voi si viitorul vostru. Lasati vorbele goale in seama politicienilor. Cat despre Dumnezeu....se pare ca e intr-o vacanta prelungita,deci, nu isi are rostul in discutia de fata.
        • +1 (3 voturi)    
          atata lamentare imi face greata (Joi, 8 octombrie 2009, 23:50)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Un Cetatean

          ce profund esti tu si cum vezi (tu si numai tu!) realitatea! daca se cacau pe ei si aia care au mers pe front tot asa ca tine eram dusi dreaq de multisor! stii ce? impusca-te - vei gasi locuri cu verdeata unde Dumnezeul ala al tau e in vacanta (cate ineptii ai adunat intr-un singur mesaj! ma crucesc!!) Nu-mi mai pierd vremea cu tine - esti mult prea profund si atotcunoscator ca sa mai ai nevoie de OAMENI VII care se bat pentru soarta lor! pa!
          • 0 (2 voturi)    
            Ia un Helas (Vineri, 9 octombrie 2009, 1:33)

            Radu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Sa nu ti se aplice vericule de atata greata.

            Omul are dreptate. Politica din tara noastra e la pamant. Cine se face ca nu vede (asa ca tine) ori e prost,ori e nebun.

            Oamenii se bat pentru soarta lor ? Unde vericule? In tara asta? Moncher, confunzi patriile. Aici traim in Romania, unde fiecare trage doar pe spuza lui. Ca votezi ori rosu,ori galben ori portocaliu, cand tragi linie vezi ca e totuna. Suntem in criza vericule. Criza. Mai deunazi,aia pe care i-ai pus voi aia desteptii sa ne conduca tara, ne mintea ca economia duduie de ii sar capacele,iar marele capitan zicea ca nu e criza si ca va mari salariile profesorilor, va curge laptele la robinet si mierea cand tragi apa. Pe cine vericule sa votezi ?? Eu o sa merg sa votez pe ala independent cu plete lungi, doar ca sa nu zic ca nu am fost la vot,dar ar trebui sa fiu tampit ca sa cred ca votul meu va aduce pacea pe pamant :)))) Nu vedeti ca aia ce ne conduc sunt mereu aceeasi? Fug dintr-o barca in alta dar tot in aceleasi ape se scalda ? Baaa, treziti-vaaa baaa !!!!! Votul e praf in ochi. Si-au dat degeaba fraierii aia la revolutie viata, tot comunistii sunt la putere ! Sa ma contrazica cineva daca nu am dreptate. SI sa aduca si argumente solide ca nu suntem condusi de fostele structuri comuniste. Uitati-va la marile afaceri din tara asta. In fiecare e bagat cate un fost securist. UTI, e doar un exemplu.

            Lamentarea e la voi, cei care dati un vot si dupa aia nu mai deschideti ciocul 4-5 ani. Sa va vad asa de agresivi de fiecare data cand ni s ebaga mana in buzunar pe nedrept, sa va vad la fel de agreisivi de fiecare data cand ni se maresc taxele doar pt ca guvernele vor sa isi acopera incompetenta pe spinarea noastra, sa va vad la fel de agresivi cand va pierdeti locul de munca din cauza modului in care sunt gestionati banii publici. Vot...ha!..Uitati-va pe cine ati VOTAT voi sa ajunga in parlamentul EUROPEI baaa,, al EUROPEI... pe BECALI !!!! Prostimea e prea multa. Lapusneanu mare adevarat a grait
            • 0 (2 voturi)    
              te contrazici singur (Vineri, 9 octombrie 2009, 2:41)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Radu

              atat de bine, ca nici nu mai e nevoie sa adaug ceva! "Lamentarea e la voi" si "Sa va vad asa de agresivi de fiecare data" e un exemplu; nu am sa ma obosesc sa iti dau si altele ca timpul meu e prea pretios sa il pierd cu unul ca tine! oricum: cu curul gandesti, cu ala o sa si votezi - n-am nicio speranta ca te vei fi facut bine pana la alegeri!
    • +6 (6 voturi)    
      Nu mai cersi respectul ci castiga-l!! (Joi, 8 octombrie 2009, 9:23)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Un Cetatean

      ... Dar ai 28 de ani, mai ai timp sa inveti!
    • +9 (9 voturi)    
      pt un cetatean de 18 ani. (Joi, 8 octombrie 2009, 9:56)

      marin [anonim] i-a raspuns lui Un Cetatean

      Stai acasa si nu vota nimic. Este ceea ce vor cei care manipuleaza grosoaln (realitatea, antenele etc)
      Daca aceasi atitudine au toti de varsta ta nu o sa ai niciodata respect.
      Daca apuca geoana(am vrut sa spun prin asta vanghlie, iliescu, hrebenciuc) sau crin (patriciu, tariceanu, etc nu o sa mai apuci nici tu sa traiesti intro tara cat de cat curatica.Esti doar un fraier care cedeaza la manipularile grosolane, nici macar suptile.
      • -2 (2 voturi)    
        Take (Joi, 8 octombrie 2009, 17:48)

        Un cetatean [anonim] i-a raspuns lui marin

        In 2005 am fost cu mare entuziasm la vot, sa votez IMPOTRIVA PSD-ului, acelei adunaturi de hoti. Credeam ca votul meu va ajuta tara sa se SCHIMBE cu adevarat. Dupa 4 ani, mi-am dat seama ca nu s-a schimbat nimic,decat numele celor care ne iau in ras si ne mananca banii.

        Apreciez faptul ca inca mai speri. E frumos sa ai speranta,sincer. Mergi si voteaza. Asa cum dreptul tau este de a vota, la fel si eu imi exercit dreptul de a nu vota. Avem drepturi egale pana la urma, nu ? Asa cum eu iti respect dreptul tau si tu ar trebui sa il respecti pe al meu. You got the point ?

        P.S. Nu mor de foame si nici acasa nu stau. Am o firma ce imi inghite 14 ore de munca pe zi.Am lucruri mai importante de facut asadar,lucruri care sa imi asigure viitorul meu si pe cel al angajatilor mei. As vrea sa vad dorinta asta puternica de a munci la fel cum o aveti si pe cea de a merge la vot... oricum asta nu se va intampla prea curand.....
        • +2 (2 voturi)    
          Ciudat (Vineri, 9 octombrie 2009, 1:25)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean

          Desi esti lipsit de orice speranta, aloci un anume timp postarilor. Ai vrea sa te contrazica cineva? Sa-ti serveasca cineva pe tava un argument care sa te faca sa te razgandesti?
          Si eu muncesc 14-16 ore pe zi pentru mine si nu gasesc ca-i o pierdere de timp sa ma duc la vot. Nu sunt un fanatic (din contra) dar nu ma astept sa se schimbe lucrurile cand vreau eu. Dureaza (uneori mult prea mult) asa ca trebuie rabdare. Ce nu sunt de acord e sa las cetatenii de la sate si cu studii medii (conform rapoartelor cu privire la prezenta la vot) sa aleaga pentru mine. Uite asta nu inteleg?!
          Daca nu ma duc la vot, nu ma plang de nici unul si nu ma apuc sa postez pe aici.
          Asta-i doar o parere si nu o regula, ok?
          Bafta cu firma!
  • -11 (15 voturi)    
    Be carefull what you wish... (Joi, 8 octombrie 2009, 2:10)

    Gogu [anonim]

    Pentru cei care deplang faptul ca Antenele si iRealitatea, murdaresc realitatea... Eu zic sa fiti foarte atenti ce va doriti, realitatea ar fi mult mai murdara fara aceste posturi de televiziune. Poate preferati un singur post de televiziune ca inainte de '89..si ala controlat exact de stat !

    Manipularea nu e pe sticla, ci in mintile voastre.Daca vrei sa te lasi manipulat, atunci o sa fii manipulat si fara sa te uiti la televizor, asta e clar.

    Va propun sa cititi din istorie.Culmea e...ca de fiecare data se repeta, semn ca e ignorata. Asta e primul pas spre a te lasa manipulat.

    As spune ca articolul de fata ar incerca sa manipuleze,dar asta e doar parerea mea.Acum sariti cu minusurile pe mine,vocile care indeamna la trezire trebuie innabusite, nu-i asa? :)
    • +5 (5 voturi)    
      ATENTIE LA CE SPUNETI! (Joi, 8 octombrie 2009, 12:07)

      GAVRILACHE [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Noi nu ne dorim, nea Gogule, o realitate fara Antene si Realitatea, noi ne dorim o realitate fara murdarie! Problema nu suntem noi, dupa cum vezi mintile noastre nu au fost murdarite, problema sunt cei dispusi sa creada orice se spune acolo! Doar nu sunteti atat de naiv sa credeti ca ei ni se adreseaza noua! In plus, de unde ati scos-o cu manipularea fara televiziune? Cum sa te manipuleze, din gura-n gura? Sa te opreasca pe strada? Altfel, poti sa spui orice! Mai greu e sa argumentezi! In privinta minusului, sa fiti dvs. sanatos!
  • +5 (5 voturi)    
    domnule Tapalaga (Joi, 8 octombrie 2009, 3:34)

    zaboo [utilizator]

    am ajuns sa te admir la fel cum il admir pe O"Reilly
  • -3 (7 voturi)    
    nimic nou sub soare (Joi, 8 octombrie 2009, 3:51)

    ory [utilizator]

    In ultima emisiune de la Nasul la care ati participat v-ati referit, ca si in acest articol, la discursul nivelator "toti o apa si un pamant" si care este, pe buna dreptate, o invitatie la absenteism. Mai spuneati ca acest fenomen l-ati observat de cateva luni. Va pot spune ca asta este o poveste veche de aproape 20 de ani. In prima jumatate a anilor 90 oricine critica politica FSN si implicit pe Iliescu, punctual, la obiect si cu argumente greu de combatut, primea raspunsuri de genul "Lasa dom'le ca toti vor sa ajunga la ciolan, toti sunt o apa si-un pamant". Acelasi lucru il auzeai zilnic la televizor, mai ales, in perioadele preelectorale: la buletinele de stiri, la emisiuni despre actualitatea politica cu invitati chipurile impartiali, in realitate pro FSN, la emisiunile de divertisment, etc.
    Mi-a placut, de asemenea, seninatatea cu care domnul Morar va spunea : Da ! Aveti dreptate ! Ce chestie! La asta nu m-am gandit ! Cu toate ca acest gen de mesaj l-a practicat si dansul, in emisiunile sale, de-a lungul timpului.
  • -5 (7 voturi)    
    Hm... (Joi, 8 octombrie 2009, 6:30)

    Garett [anonim]

    Deci sa inteleg din articolul Dvs. ca daca-l ridicau in slavi pe Basescu si PDL era ok aceasta manipulare? Nu ma leg de Antene pentru ca acelea chiar sunt oficine de partid, dar Realitatea a ajuns sa fie acuzata de manipulare doar dupa ce a inceput sa adopte un ton anti-Basescu, brusc toata lumea striga Vantu, Vantu. In campania electorala trecuta si in episodul 322 cand avea o orientare vizibil pro totul era bine si frumos, era o televiziune respectabila, laudata, etc. Nimeni nu vedea nimic, nu auzea nimic, nu vorbea nimic, era ca-n povestea cu cele trei maimute. Nu le iau apararea, era la fel de putin credibili si cand erau pro-Basescu ca si acum cand sunt anti, ma irita doar aceasta ipocrizie: daca esti pro-Basescu esti un cetatean bun un ziarist respectabil, etc. daca esti impotriva lui sigur esti vandut mogulilor, etc.
  • 0 (8 voturi)    
    Nu mai e nimic de facut (Joi, 8 octombrie 2009, 6:50)

    Andra [anonim]

    PSD si PNL controleaza peste 90% din presa politica, si pot face ce vor din Romania, iar lucrul asta nu se va mai putea schimba. Asta e "libertatea" pe care le-a dat-o Traian Basescu.
    Noi, oamenii obisnuiti nu mai putem construi o televiziune ca in anii '90 ca sa concuram cu Patriciu, Vantu si Voiculescu, si daca noi nu o mai putem face, nici in clasa politica nimeni nu poate si nu vrea sa o faca.
    • +5 (5 voturi)    
      Bineinteles, (Joi, 8 octombrie 2009, 10:02)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Basescu este de vina :-) Poti sa explici cum vine asta?
    • +3 (3 voturi)    
      Traian Basescu i-a batut deja pe toti 3! (Joi, 8 octombrie 2009, 10:23)

      MarianEugen [utilizator] i-a raspuns lui Andra

      Pentru ca au bani, dar sunt de o prostie crasa! Ne cred pe toti prosti ca tine!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Corect, poate s-ar mai putea (Joi, 8 octombrie 2009, 23:31)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Andra

      face ceva. Dar in primul rand am putea avea o buna televiziune publica. Ca in Italia! Din pacate ne lipsesc cele doua mii de ani civilizatie continua.
  • +4 (6 voturi)    
    MULTUMESC DOMNULE TAPALAGA! (Joi, 8 octombrie 2009, 8:26)

    gabor [utilizator]

    MULTUMESC DOMNULE TAPALAGA!
  • +9 (11 voturi)    
    MULTUMESC (Joi, 8 octombrie 2009, 8:55)

    costa [anonim]

    Am ajuns sa multumim pentru articole normale, de calitate, asa cum ar trebui sa gasim in toate publicatiile.
    Dar in acest marasm media ni se pare extraordinar ca mai exista jurnalisti adevarati.
    Intuiesc ca veti face scoala, D-le Tapalaga; deja aici, pe Hotnews, apar tineri inteligenti cu articole interesante.
  • +1 (7 voturi)    
    CAT RESPECT CER, ATATA SCARBA PRIMESC!! (Joi, 8 octombrie 2009, 9:13)

    gabifm [utilizator]

    Punct.
  • +9 (11 voturi)    
    Realitatea e gata. (Joi, 8 octombrie 2009, 9:16)

    Catelu [anonim]

    Canalul de stiri Realitatea TV e terminat. Capitalul unui canal de stiri e tocmai credibilitatea, si ei si l-au tocat in ultimul an complet. In momentul asta Realitatea este la nivel Otv sau Antena 2, adica in moarte cerebrala.
  • -8 (12 voturi)    
    mincinos (Joi, 8 octombrie 2009, 9:20)

    rdr [utilizator]

    tapalaga, esti cel mai mare mincinos.
    • +6 (8 voturi)    
      Poti sa (Joi, 8 octombrie 2009, 10:01)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui rdr

      argumentezi?
    • +1 (1 vot)    
      :)))) (Joi, 8 octombrie 2009, 15:04)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui rdr

      asta-i maximul de frustrare pe care l-am vazut pe forumuri. ramane sa mai spui ceva si de mama-sa si esti perfect :D
  • +10 (10 voturi)    
    un alt cuvat supus la perversiuni de catre politic (Joi, 8 octombrie 2009, 9:49)

    Soso [anonim]

    acelasi respect pe care in aceasta vara la primit Geoana de doua ori sub patrafirul lui Vantu.
    E acelasi respect cu care bogdan olteanu (cu litere mici) a fost numit viceguvernator al BNR. Respect adevarat trebuie sa avem fata de noi insine, fata de cei de langa noi si mai ales fata de valorile noastre.
    Sfidare este ce se intampla acum in parlament, unde se evita modificarea legilor pensiilor speciale, unde se evita aprobarea referendumului pentru reducerea numarului de parlamentari...
    • +4 (4 voturi)    
      Nu pot sa cred!!!! (Joi, 8 octombrie 2009, 13:53)

      dobermann [anonim] i-a raspuns lui Soso

      Bogdan Olteanu este viceguvernator al BNR? Nu pot sa cred! Eu, de vreo juma` de an, m-am rupt complet de realitatea romaneasca in general si de Realitatea TV in special. Am ficatul sensibil si nu sunt masochista. De putin timp am descoperit HotNews.ro. Cum sa-l numesti pe pacaliciul asta in conducerea BNR?!
  • +9 (9 voturi)    
    Despre REALITATEA (Joi, 8 octombrie 2009, 9:57)

    Marian [anonim]

    Aceasta-i "Realitatea"!
    Date financiare pe 2008:
    La o cifra de afaceri de 100.369.220 Lei, au inchis anul fiscal 2008 cu incredibila pierdere de 76.316.436 Lei, adica 76,04% din cifra de afaceri.
    http://www.mfinante.ro/contribuabili/link.jsp?body=/bilant.do
  • +10 (10 voturi)    
    PERICOLUL URMEAZA! (Joi, 8 octombrie 2009, 10:07)

    GAVRILACHE [anonim]

    Intr-adevar, dl. Tapalaga a dovedit ca ne respecta si ne-a oferit a suita de informatii lasandu-ne pe noi sa judecam! Dupa parerea mea, acest "complot" ordinar risca sa produca un mare rau in societatea romaneasca, pericolul abia acum urmeaza! Fara sa construiesc scenarii fanteziste, nu pot sa nu remarc, pe de o parte, politicile asemanatoare ale celor doua trusturi (prin Realitatea si Antenele), asocierea lideri sindicali-oameni de afaceri, patrunderea liderilor in parlament si, pe de alta parte, tinta acestor atacuri : Basescu si, prin ricoseu, PDL. Toate bune si frumoase numai ca eliminarea lui Basescu din fruntea statului si, mai ales, marginalizarea PDL, creaza o situatie care, abia atunci, ne va dezvalui scopul adevarat al actiunilor acestui grup : preluarea puterii! Forta financiara (care va creste pe masura ce grupul va fi recompensat pentru serviciile aduse) si forta politica ( manevrarea partidelor ramase in joc prin santaj, impunerea candidatilor, impunerea politicilor etc.) de care va dispune grupul il vor face de neinvins! Iata cum presa, cainele de paza al democratiei, ridica piciorul si se ....pe noi : fraierilor, a venit vremea cainilor-porci si cui nu-i convine sa plece!
  • +8 (8 voturi)    
    N-aud Guvernul! (Joi, 8 octombrie 2009, 10:39)

    iulia [anonim]

    Au compromis cuvantul "respect". Intr-o anumita imprejurare, m-am auzit rostindu-l zilele trecute si l-am retractat cu o viteza ca de la arsura!
    Cum pot jurnalistii de la acest trust sa lucreze acolo? Cum pot iesi pe strada, cum se pot uita in ochii prietenilor si ai apropiatilor? Cum nu iau atitudine ceilalti jurnalisti de la celelalte publicatii?
    Cum este posibil sa nu ne revoltam intr-o forma apropiata de agresivitatea cu care ne bombardeaza ei?
    Si, cel mai grav mi se pare ceea ce ati spus d-voastra: de ce negociaza Guvernul cu acesti lideri? Cum este posibil sa nu auzim un cuvant din partea Guvernului despre situatia acestor lideri?
    Ce trebuie sa inteleg eu in calitate de cetatean si contribuabil din acest trecut cu vederea? Este, ceea ce se intampla, o situatie peste care eu ca cetatean ar trebui sa-mi permit sa trec si sa consider Guvernul lipsit de complicitati sau "frica"?
  • +9 (9 voturi)    
    democratia se refugiaza pe online (Joi, 8 octombrie 2009, 10:39)

    Soso [anonim]

    datorita monopolurilor trusturilor media, democratia se refugiaza pe online. Ce ne facem cu cei care nu au acces la internet si care sunt supusi la perversitatile Antenelor si Realitatii? Cum ii putem salva?
    • +8 (8 voturi)    
      S-ar putea incerca. (Joi, 8 octombrie 2009, 10:59)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Soso

      Sassu afara de la TVR si pus cineva impartial, pe cat se poate.
    • +3 (3 voturi)    
      NU SE POATE! (Joi, 8 octombrie 2009, 11:26)

      GAVRILACHE [anonim] i-a raspuns lui Soso

      Frumos spus! Salvare nu exista! Speranta sta doar in dezinteresul a foarte multor romani fatza de ce spune presa! In multe locuri din tzara, mai ales in sate, oamenii au altceva de facut decat sa se uite la televizor sau sa citeasca ziarele mogulilor! Pentru cei atinsi la interese nu exista democratie in sensul perceput de noi! Pentru ei democratie inseamna "totul pentru noi, nimic pentru Romania!". Daca noua ne este bine, ce importanta are ca Romaniei ii e rau? Tzara nu se prabuseste, plange si se vaita, o dor toate cele dar nu se prabuseste! Cui nu ii convine, sa plece! Important este sa ne fie noua bine! Pentru noi nici soarta copiilor vostri nu mai conteaza; ai nostri se descurca! Poate ca romanii de rand, cei carora le pasa de viitorul Romaniei, sunt mai multi! Poate ca, dupa alegeri, ciutacii si ciuvicii, motanii si vantu' se vor ascunde de rusine! Acolo, in gaurile lor de pe micul ecran, intre tzatze, manele si zavorance, se vor multumi sa-si numere banii! Si atat!
  • +1 (3 voturi)    
    ...Prostii si Prostia la Romani... (Joi, 8 octombrie 2009, 10:51)

    Bibicu [anonim]

    De ce prostia la romanii e cu mult mai mare ca la altii (fara vreo ordine anume):

    - pentru ca se cred autostiitori...
    - pentru ca vor sa le stie pe toate...
    - pentru ca vor sa le rezolve singuri pe toate...
    - pentru ca nu au incredere in nimeni ...si mai ales in cei mai destepti ca ei...
    - pentru ca bineinteles nu accepta niciun sfat...

    - se cred buricul pamantului...
    - refuza sa se documenteze...
    - nu cred in specialisti...
    - cred in fel de fel de conspiratii si manipulari - desi asta este viata...
    - nu cred ca tot ce se intampla la romani s-au intampplat la altii - mai de mult - si EXISTA DEJA SOLUTII CLARE SI

    VERIFICATE...

    - etc, etc, etc, etc, etc, etc, etc, etc.....................

    La Subiect:

    Exact la fel este cu sindicatele peste tot...Coruptie, smecherii, imbogatiti - ei devin cadre de baza ale partidelor

    de stanga - socialisti, laburisti, etc.... Echilibrul se pastreaza intr-o acerba lupta politica in interiorul

    partidului...oponentii sant politicieni integrii cu vederi de stanga - dreapta.

    Cand cei proveniti din sindicate domina fac praf bugetul, coruptia in floare, legile antipatronale reduc cresterea

    economica si absolut sigur pierd urmatoarele alegeri...in perioada urmatoare de cateva legislaturi partidul se

    descotoroseste de ei si trece spre dreapta si are sanse sa ia alegerile - apoi ciclul se repeta...

    NU EXISTE SOLUTIE LA ASTA...

    SINGURA SOLUTIE ESTE MINTEA ALEGATORILOR (...ce ne facem ca la Romani este cam slaba...)
    • +4 (4 voturi)    
      Reprezentantii sindic.rom.sunt falsi si perfizi (Joi, 8 octombrie 2009, 13:11)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Bibicu

      Totusi exista o mica(mare)diferenta.
      Nicaieri intr-o lumea democrata nu vei intalni reprezentanti ai sindicalistilori,concomitent om de afaceri sau angajat al unei firme sau detinator de actiuni undeva!
      Nu prea corespund functiile!Ori alba(presedinte de sindicat)ori neagra(iti vezi de afacerile tale).
      Ceeace se intampla in Ro.este criminal.S-au trezit niste berbeci cu gura si burta mare sa se instaleze in fata turmei,dar in realitateei ei se lupta ptr. interesele unui anumit cerc si nu ptr.masa care i-a cocotat acolo sus.
      In Germania de ex.este interzis prin lege greva cadrelor didactice in timpul programului si nici mama sindicatelor nu a incercat sa zgaltie la aceasta lege.Este vorba de educatia odraslelor noastre si nu jocul de-a ne arata muschii!Aud ca-n Ro.nu se fac cursuri,studentii si elevii fac vacanta prelungita.Este OK asa ceva?Ce societate ne asteapta la viitor?Cred ca fiecare actiune trebuie facuta cu seriozitate si la timpul sau potrivit.
  • +4 (4 voturi)    
    nume (Joi, 8 octombrie 2009, 11:42)

    srt [utilizator]

    Va rog frumos, nu mai confundati numele Corect este iRealitatea. La fel ca produsele Apple doar ca fara calitate.
  • +6 (6 voturi)    
    Tot respectul pentru dnul Tapalaga! (Joi, 8 octombrie 2009, 13:16)

    Bug Zileriu [anonim]

    Pentru articolele Dv., aveti tot RESPECTUL meu, si, din fericire, se pare ca nu sunt singurul care va respecta pentru articolele Dv.

    Acesta este un RESPECT sincer, nu o demagogie si o ipocrizie ce ascunde in spate interese murdare.

    Daca macar 10% din ziaristi ar avea coloana Dv., am mai avea o sansa. Oare se mai pot gasi cei 10%?
  • +4 (4 voturi)    
    romania pe mina mafiotilor moguli? (Joi, 8 octombrie 2009, 14:00)

    lc [anonim]

    asta se intrevede si sper sa nu se intimple porcaria asta . disperarea celor de buna credinta ar trebui sa se materializeze printr-un protest , o petitie citita pe posturile de tv ,radio si ziare normale ba chiar si la U.E
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari.... (Joi, 8 octombrie 2009, 14:10)

    stela mihalca [anonim]

    felicitari d-le Tapalaga,aveti perfecta dreptate.
  • +5 (5 voturi)    
    Miza pare foarte mare (Joi, 8 octombrie 2009, 14:56)

    silicon [anonim]

    Privind printre praful ridicat de Vantu, cred ca se vede miza. Si miza e uriasa, asa cum ii place domnului Vantu: castiga cine trebuie alegerile si e numit guvernul care trebuie (vezi numai politica Realitatea si Cotidianul), sindicatele primesc prin lege emisa de noua majoritate din parlament patrimoniul (estimat la 2 miliarde), iar o gramada de lideri de sindicat sunt pe mana cu Vantu (administratori in trusturile media detinute de Vantu, a dracului compatibiliate). Ghici ciuperca ce se va intampla pas cu pas cu acel patrimoniu de 2 miliarde de euro (cladiri centrale, vile, hoteluri si terenuri)?
  • +5 (5 voturi)    
    Felicitari pentru articol (Joi, 8 octombrie 2009, 15:06)

    Mihaela [anonim]

    D-le Tapalaga....ca si altii cititori..vreau sa va felicit pentru verticalitatea de care dati dovada....sa o tineti tot asa.
  • -1 (1 vot)    
    nu sunt de acord (Joi, 8 octombrie 2009, 15:11)

    locke [anonim]

    eu nu sunt de acord cu aceasta conexiune intre o televiziune si o campanie promovata de ei
    campania in sine se poate discuta, dar faptul ca postul are datorii catre stat, poate fi corelat dar nu e un aspect important.
    Si asta deoarece nu cred ca daca aceasta campanie are succes ( sa spunem) statul nu mai are dreptul sa isi ceara banii, pe care realitatea ii datoreaza.
    Pe de alta parte astazi in romania, discutia si subiectul cred ca se pune pe politicieni, cat de buni, performanti si " morali" sunt si nu pe moralitatea mogulilor.
    Nu cred ca este relevant.
    La fel cum nu cred ca este relevanta " moralitatea" sau buna credinta a unor lideri sindicali pentru problemele pentru care atatia oameni au iesit in strada.
    Sa nu uitam ca totusi oamenii nu sunt oi si daca nu ar fi probleme nu ar iesi in strada, nu atat de multi.
    Greva a fost a lor!!!, nu a liderilor sindicali, si e vorba de job-urile si de veniturile lor nu a liderilor sindicali.
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari (Joi, 8 octombrie 2009, 16:21)

    anna nora [anonim]

    Dle Tapalaga. Realitatea a devenit Irealitatea iar Dl.Vantu egal cu Dl.Vijelie. A strans mana cu PSD-ul convins ca ei ir vor proteja in continuare perntru neplata datoriilor catre stat. Romani, nu votati PDS-PNL !!!
  • -3 (3 voturi)    
    atentie la neatentie (Joi, 8 octombrie 2009, 16:23)

    albinutza [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    Daca nu l-ai fi citat pe Patriciu (cu una din multele platitudini ale gurului) mai mai ca te-ai fi apropiat de o opinie personala si, mai rar la tine, una obiectiva. Dar in atare conditii... ramane doar un bobarnac dat in Vant... Intrebare pt jurnalist: Faptul ca "noi vrem respect" este in primul rand o formulare gramaticala incorecta si in al doilea rand una ce tine de replicile din filmele cu mafioti (cu sau fara Hoffa), asta nu te-a deranjat?
  • +6 (6 voturi)    
    sila de "noi vrem respect" (Joi, 8 octombrie 2009, 16:28)

    cetatean [anonim]

    Acest slogan manipulator este pur si simplu gretos. A distrus cuvantul "respect". Este un slogan pentru prosti, oamenii respectabili sunt respectati, nu trebuie sa cerseasca respectul de la nimeni. Postul irealitatea este dezgustator, nici televiziunea din vremea lui ceausescu nu imi facea atata sila. Pacat ca V Rebengiuc a fost pacalit sa participe la aceasta manipulare sinistra.
  • +3 (3 voturi)    
    Exploatarea Romaniei (Joi, 8 octombrie 2009, 17:05)

    Razvan_M [utilizator]

    In 1990 tovarasii s-au opus privatizarii industriei pentru ca nu aveau suficiente lichiditati sa o cumpere. Prin urmare a fost nevoie sa treaca 20 de ani pentru a falimenta industria si a o capata gratis (ciordi).
    Bineinteles, Romania nu insemna doar industrie. Inseamna resurse naturale (ciordite intre timp si revandute de catre talhari), hoteluri si cladiri vechi si valoroase. Romania mai inseamna o forta de munca de vreo 3-4 milioane de oameni care poate fi inchiriata pe bani frumosi de catre mafia securisto-comunista, mostenitoare a regimului Ceausescu. Pana la urma, la asta se rezuma tot acest fum si zgomot.
    In ultima instanta, cand amenintam ca vom emigra in masa, mafiotii scot din maneca ultimul as: vor avea mereu ostateci pe rudele si prietenii nostri care raman in urma.
    • +1 (1 vot)    
      De acord! (Joi, 8 octombrie 2009, 23:35)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      as vrea sa pastrez aceste comentarii, pentru a scrie candva o istorie a Romaniei. Ar fi grozav daca site-ul le-ar pastra si pe alt mediu.Comnetariul dvs. mi l-am copiat.
  • +5 (5 voturi)    
    Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti (Joi, 8 octombrie 2009, 20:14)

    cricri [utilizator]

    Deci, Vantu nu poate intra in politca, ca nu l-ar vota nici ma-sa si atunci avand nevoie de putere si bani si-a creat o organizatie sindicala. De aici apasa pe butoane, scoate oameni in strada, pune presiune pe guvern, basca mai are si un trust media care injura la comanda lui politicienii care nu-i fac jocul. Interesant... Oare cum poate fi oprit? Am gasit ! Prin respect !
  • +1 (1 vot)    
    Super articol ! (Joi, 8 octombrie 2009, 21:30)

    ELENA IASI [anonim]

    D-le Tapalaga sunteti unul din cei mai buni jurnalisti si o spun cu toata sinceritatea .
    Multi dintre cei care scriu in diverse ziare sau posta electronica au trecut deja peste principii si de ce nu fac politica patronilor de presa
    Ma uit ce-i drept uneori seara la acea emisiune 'Ora de Foc' si in functie de invitati ,privirea de vulpe la panda a Oanei Stancu , cea a moderatorului Adrian Ursu plina de rautate cu intrebari nepoliticoase ,tendentioase mai ales cand in fata lor se afla persoane mai putin agreate de cei care- platesc
    La asa emisiune ar putea fi cel mai potrivit un Robert Turcescu care a demonstrat ca poate fi echidistant dar valoarea nu conteaza totul e sa fii anti Basescu si cei doi o fac cu mult devotament,astept cu nerabdare ce va urma dupa 6 decembrie ,sunt sigura ca nu-i voi mai vedea la ore de varf moderand emisiuni de acest fel ,vreau si eu respect dar nu de la acest trust care manipuleaza masele si baga zazanie intre semeni
    De ce nu spuneti pe post ca cei care conduc sindicatele sunt tocmai actionarii postului ,datornici vanduti la bugetul de stat de ce ?
    Aveti curajul sa o faceti si poate cine stie mai tarziu veti fi priviti cu putin respect dar in acest caz ce-as putea spune ,schmbati fratilor canalul mai bine un film decat figurile acre si dusmanoase la care vrand nevrand ne maiuitam
    Poate aveti si un producator ?
    Sa fie inlocuit !
  • +1 (1 vot)    
    BRAVO! (Joi, 8 octombrie 2009, 22:18)

    alis [anonim]

    felicitari pentru articol! Foarte adevarat!
  • 0 (0 voturi)    
    nebunia (Vineri, 9 octombrie 2009, 7:27)

    dan [anonim]

    Stiti care este este definitia nebuniei?
    Constructii logice pornind de la premize false.
    Asta se intampla in tara noastra in toate domeniile
    Domnul Tapalga ne ofera astazi cateva premize false. Logic Realitatea face campanii pe respect, sindicalistii....,politicienii la guvernare azi, in opozitie maine contesta azi ce au aprobat ieri. Ii ascultam ii citim si nu mai intelegem nimic. Toti au dreptate construiesc o realitate care vedem ca nu este a noastra, dar pe care o acceptam de dragul logicii. De aceea avem dialogul surzilor. Fiecare vine cu premiza lui falsa si o sustine logic pana la calendele grecesti. Nu-si dau seama cat sunt de penibili. Bun astia sunt nebuni. Mai trist e ca aceasta nebunie e promovata de media . Daca s-ar trata toti nebunii astia ar fi o tristete pe media...s-au ar dispare.
    • 0 (0 voturi)    
      tinere comentator (Vineri, 9 octombrie 2009, 17:55)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui dan

      nu poti face apologia logicii pe premize false cand "sau"/ori pentru tine se scrie despartit. e ca si cum ai intra in cocina cu pantofii de lac.
  • 0 (0 voturi)    
    Candva... pe vremea inocentei, (Duminică, 11 octombrie 2009, 16:42)

    Ioana [anonim]

    citeam ca o idioata toate articolele si comentariile Realitatii TV, pana cand m-am convins de partea cui este acest trust nascut din inselaciune si hotie.
    Acum, desi primesc zilnic mail-uri de la ei, prefer sa le sterg, fara sa le deschid. Vantu, inca nu a inteles ca se afla in perioada declinului sau. Si ca este deja un "mort in putrefactie". Acum aflu ca trustul sau are datorie la stat un milion de euro. Cand ma gandesc ca toti acesti bani puteau fi folositi in scopuri bine intentionate si in favoarea societatii civile muncitoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Respect in vant (Marţi, 13 octombrie 2009, 22:12)

    iulian [anonim]

    Vantu vrea respectul ala, sau angajatii lui? Daca e vorba de angajatii lui, ok.