Fenta politica sau dezastru anuntat oficial? 

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 20 octombrie 2017, 11:42 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In ziua in care Liviu Dragnea a ingropat legea pensiilor si impozitul zero pentru salariile mai mici de 2000 de lei a izbucnit concomitent scandalul taxei de solidaritate. Nu stiu daca a fost o coincidenta sau un plan bine gandit, habar n-am, insa cu totii putem constata cateva efecte simple. Se vorbeste azi mai mult despre taxa de solidaritate decat despre pacalirea pensionarilor. Or, taxa de solidaritatea afecteaza in mod direct angajatorii, un public care in procente semnificative nu voteaza oricum cu PSD.

In schimb, au avut grija ca publicul lor, pensionarii si cei cu venituri mici, sa fie perfect ecranat mediatic. Cu putine exceptii, mai toti au sarit pe taxa de solidaritate, in loc sa loveasca in plin PSD-ul ca a renuntat la o masura care afeteaza milioane de oameni. Am realizat abia joi seara ca lui Dragnea si Tariceanu le convine de minune sa bata campii toata tara despre noua taxa.

L-ati vazut pe liderul ALDE scos frumos la tabla, explicand ca taxa de solidaritate nu e o noua taxa ci o contributie pe care patronii vor trebui sa o plateasca? Ati mai remarcat, poate, ca ministrul finantelor, Ionut Misa, n-a fost prins de presa cu noua taxa, ci a anuntat-o singur, de buna voie, ba s-a oferit sa vina cu detalii de cate ori a fost solicitat, contrariind la maxim pe toata lumea care nu prea intelege mare lucru. Toate acestea arata ca ei VOR sa se discute despre taxa. Nu fug de subiect, nu-l ingroapa cum procedeaza cu legea pensiilor, dimpotriva.

Alt detaliu semnificativ: din informatiile HotNews.ro, nici premierul Tudose, nici altcineva de la varful guvernului nu stia ca ministrul Misa va anunta public noua taxa. Cum asa? S-a decis de unul singur un amarat de ministru sa detoneze in spatiul public un subiect atat de delicat, cu implicatii majore asupra imaginii guvernului, fara sa se consulte in prealabil cu sefii lui din guvern? Sau poate a luat verde de la Dragnea, pe linie de partid.

Ei nu pierd nimic din afacerea asta, dimpotriva, scapa basma curata de un subiect foarte incomod – trantirea modificarilor la legea pensiilor – si ofera publicului o guma de mestecat: taxa de solidaritate. Ba mai mult, arata alegatorilor PSD – pensionarii si cei cu venituri mici – cat de mult le poarta grija, dar cum opozitia de dreapta si presa ostila se opun ideei de solidaritate. Capitalisti verosi, propaganda mincionasa. Nu vrem mai multi bani pentru pensionari la buget, dar astia refuza.

Repet, nu cade nimeni in conspiratii, n-am nici o proba ca cineva a clocit un plan de intoxicare a populatiei, dar acestea sunt faptele. Nu spun ca PSD a aruncat pe piata o fumigena in mod intentionat pentru a acoperi un potential incendiu, dar in final scandalul ingroparii legii pensiilor aproape ca nu se mai vede de ceata taxei de solidaritate.

Or, Guvernul si PSD au ridicat in ultimele noua luni un orizont de asteptare urias, vorbind in fiecare luna despre faptul ca legea pensiilor va fi modificata cel tarziu in octombrie 2017. Au scris asta negru pe alb si in programul de guvernare, ministrul muncii Olguta Vasilescu s-a lansat intr-o campanie personala la televiziuni anuntand zilnic cum din toamna se va pogori laptele si mierea peste pensionari. (Vezi aici zecile de declaratii publice pe tema legii pensiilor facute de Dragnea si de Vasilescu)

Altfel spus, aproape 5,2 milioane de oameni au fost trasi pe sfoara la modul grosolan, fara ca Dragnea, Vasilescu si PSD sa plateasca pretul politic corect pentru marea inselatorie electorala. Cand un partid o comite atat de grav, cand isi bate joc de propriul electorat in asemenea hal, este de neinteles de ce opozitia nu exploateaza la maxim acest moment, de lasa puterea sa scape atat de usor.

N-are nimeni asteptari de la televiziunile lor, care plang zilnic pe umerii pensionarilor si saracilor, iar acum i-a abandonat cu cinism, spalandu-le creierul cu  bazaconii despre Soros si statul paralel. Dar ceilalti? Ceilalti de ce-i lasa pe Dragnea si Tariceanu sa scape atat de ieftin? Este cel mai mare chix dat pana acum la guvenare, din perspectiva strict electorala? Publicul lor e prea putin interesat de justitie, de taxe noi pentru angajatori sau de masuri economice, dar pensionarii cu siguranta sunt azi putin derutati. Ce s-a intamplat? De ce nu mai curge mierea promisa?

In treacat fie spus, nu l-a taxat nimeni pe Dragnea pentru explicatiile revoltatoare despre motivul pentru care ar fi renuntat sa adopte modificarile la legea pensiilor in acesta sesiune. Liderul PSD a spus ca ar fi descoperit abia acum sute de mii de nedreptati in sistem si ca nu se pot rezolva asa peste noapte. Cum e posibil? Cum se poate sa vanda gogoasa asta cu atata nonsalanta, cand partidul sau e la guvernare din 2012, cu o paranteza de un an, iar azi suntem in 2017? Cum e posibil sa pretinzi ca te-ai prins abia azi cum e cu legea asta, cand Olguta Vasilescu a anuntat-o gata finalizata de zeci si sute de ori pana acum?

S-ar putea sa fi realizat ca nu au bani nici macar pentru punctul de pensie marit anul viitor si ca pana si cresterea respectiva trebuie acoperita dintr-o taxa suplimentara la buget.

La fel de bine insa este posibil ca realitatea sa fie mult mai prozaica, iar Dragnea si guvernul PSD sa fie pur si simplu incompetenti si de rea-credinta. Au admis, in fine, cu subiect si predicat, ca nu-si pot indeplini promisiunile de campanie, ca au nevoie disperata de bani la buget si ca singura lor prioritate, si ca singurul subiect pe care se concentreaza cu adevarat in aceasta toamna, este casapirea justitiei. Vezi aici explicatiile lui Cristian Pantazi.

Nici marea eliberare din inchisori, nici faptul ca in societate revin sute si mii de hoti, violatori si alti borfasi mari si mici nu se mai vede prea bine in norii de fum ridicati in ultimele zile.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

55167 vizualizari

  • +50 (56 voturi)    
    Perdea de fum . (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:49)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Tinta ramane una singura:

    Din intelepciunea varanului gaunos citire ...

    " Pana nu avem justitia nu avem nimic ... "

    529 de parnaiasi deja zburda liberi , pusi pe fapte mari !

    Din viata acum in România mai scapa cine poate .
    • +41 (47 voturi)    
      Ziua Apocalipsei de la P$D a Venit (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Acesta Este Programul De Guvernare Mandri Ca sunt Mujici; Oameni Buni ne organizam pentru 22.12.2017 sau mai devreme?
      • -14 (22 voturi)    
        Organizarea e buna (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:02)

        Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Dar cu proiectii laser, concerte ad-hoc la tobe si floricele pentru jandarmi n-o sa rezolvati absolut nimic.
      • +4 (6 voturi)    
        Mai devreme ! Ziua aia trebuie sa ramana pentru (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 10:02)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Eroi !!!
        30 octombrie este si ea o data in care ar trebui sa ne manifestam Colectiv impotriva batjocoririi victimelor , a lipsei vinovatilor si a nereglementarii legale ulterioare macar pentru stabilirea responsabilitatilor in acest tip de accident !! Colectiv a fost cel mai dramatic sir de cretinatati al autoritatilor care a "incununat negru"dupa avionul din Apuseni, lacul Siutghiol....
    • -28 (38 voturi)    
      Esti Fake News (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:27)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Ai un link, un articol, o inregistrare ceva cum ca asa ar fi zis Voiculescu? Sau esti doar un raspandac de Fake News platit de noua securitate si aflat in slujba statului paralel?
      • +17 (23 voturi)    
        have fun, 3 surse (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:36)

        picard [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        una chiar de la televiziunea ce te plateste ;)

        https://www.antena3.ro/tag/dan-voiculescu-anunta-intoarcerea-la-statul-mafiot-nu-avem-toata-puterea-pana-nu-luam-si-justitia-106581.html

        http://www.info-sud-est.ro/nu-avem-toata-puterea-pana-nu-luam-si-justitia-in-varianta-liviu-dragnea-o-cursa-contracronometru-care-se-apropie-de-final/

        http://danvoiculescu.net/blog/2012/07/traian-basescu-a-atras-iresponsabil-justitia-in-dispute-politice/
        • -14 (22 voturi)    
          ha ha ha (Vineri, 20 octombrie 2017, 17:46)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui picard

          Ba tu esti intreg la mansarda?

          In cel putin doua dintre asa zisele tale surse este vorba despre faptul ca citatul ala nu exista / nu ii apartine lui Voiculescu.

          Adica sursa originala a Fake News-ului a fost Evenimentul Zilei.

          Iar tu esti un alt raspandac de Fake News.

          PS Asa-i ca ai dat search pe Google da nu ai citit ce scrie pe link-urile alea? Doamne fereste daca asa te informezi mereu.
          • +12 (14 voturi)    
            Se pare ca tu nu esti. (Vineri, 20 octombrie 2017, 20:17)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Ai cerut articole, ti s-au dat. Ce mai vrei? Primele doua atribuie in mod clar citatul lui voiculescu, al treilea e o dezmintire data de el (doar nu e prost ca sa recunoasca, nu?). Daca articolele insa mint, e alta poveste, dar e de acum treaba ta sa dovedesti asta. Poti sa o faci foarte simplu dand antena3 si info-sud-est in judecata. Sa te vad ca o faci!
            • +6 (8 voturi)    
              LOL (Vineri, 20 octombrie 2017, 23:56)

              motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Da, Voiculescu a dezmintit o stire aparuta la Antena3 ! Deh, i-a luat gura pe dinainte...
              • 0 (0 voturi)    
                Da, asa cum nici Vosganian nu mai recunoaste (Luni, 23 octombrie 2017, 20:12)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

                ce a spus despre taxarea oualor. Dar sa vad, va indrazni sa dea in judecata vreun ziar care a publicat stirea? Cred ca nu, ca si "Gigi Kent", stiu doar sa dea din gura...
          • 0 (0 voturi)    
            Sa facem o mica analiza: (Joi, 26 octombrie 2017, 13:14)

            picard [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            1. doua articole sustin, prima de la Antena3, citatul.

            2. al treilea este cu atat mai evident: stimabilul tine mortis sa isi contrazica propria televiziune -> ce intelegem din asta? (aici pledez si pe vorba: cine se scuza...se acuza, insa o deductie logica ne spune contrariul a ceea ce este prezentat in articol)

            3. ai primit 3 surse ce direct sau indirect sustin existenta citatului.

            In speranta ca exista capacitatea intelectuala de a raspunde la ultima intrebare, yours truly, Picard
    • +18 (22 voturi)    
      luminata cirmuire a teleolteanului (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:49)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      a adus numai cistiguri: pirnaiasilor, borfasilor din parlament si cersetorilor de partid si de stat. Ceilalti au cistigat dreptul sa plateasca in liniste pt tot ce ii mai da prin cap bezmeticului...
  • +34 (46 voturi)    
    pensionarii primesc ce au votat (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:52)

    MarianPConstantin [utilizator]

    De ce va pasa atat de mult de ei? Au votat PSD, mult noroc de acum in colo. Este strict problema lor cum se vor descurca cu noul val de scumpiri si cu pensia nemarita.

    In acest caz pozitia opozitie este corecta. Ce mai este de spus? Oamenii vor simti pe pielea lor ce inseamna conducerea PSD. Deciziile proaste trebuie indurate cu barbatie. Sa-si stranga cureaua mai mult, sa manace mai putin, sa tina caldura inchisa cat mai mult timp, sa tina TV-ul si becul inchis cat de mult posibil, cu alte cuvinte sa faca economii. Poate asa in viitor vor vota si ei altfel.
    • +27 (35 voturi)    
      he he (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:10)

      ion-ion-ion [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Pensionarii si nu numai sunt senili, o sa uite tot pana la urmatoarele alegeri si o sa fie prostiti din nou cu mariri de pensii si pungi cu ulei si zahar.

      Doar nu e prima data, si n-a fost nici ultima. Nu pensionarii sunt problema, ci restul care nu voteaza. Un vot nefolosit este un vot pro PSD, din pacate.
      • +16 (18 voturi)    
        Promisiunea ramane pentru data viitoare (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:44)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

        Daca acum ar fi dat pensiile marite, data viiroare cu ce i-ar mai stimula sa voteze? S-ar duce toti in concedii exotice cine stie pe unde.
        Asa, pot spune simplu la alegerile viitoare: data trecuta am vrut, dar nu ne-au lasat stiti voi cine. Dar, de data asta e sigur, v-o punem pe masa marita si intarita.
        • +7 (9 voturi)    
          De ce amanarea? (Vineri, 20 octombrie 2017, 19:31)

          motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          Judecata din punct de vedere strict politic (deci rupta de contextul economic), marirea pensiilor are cel mai mult sens daca se produce catre sfarsitul ciclului electoral. Sau, daca situatia se complica si se ajunge la anticipate, cu o luna - doua inaintea acestora.
          Atunci efectul psihologic este maxim.

          Trei ani cati mai sunt pana la urmatoarele alegeri reprezinta o perioada foarte indelungata. Multe se pot schimba pana atunci, iar o parte din masurile populiste luate acum vor fi cu siguranta date uitarii...
    • +16 (20 voturi)    
      pensii,voturi... (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:52)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      De unde stii tu ca toti pensionarii au votat PSD ? Ar fi avut atunci cinci milioane de voturi, nu ? Si-au fost mai putin de doua, din cate-mi amintesc. Jignesti o multime de oameni, poate chiar pe propriii parinti !?
      • +3 (19 voturi)    
        ai dreptate si nu prea (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:20)

        MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Acei pensionari care nu au votat PSD, in general, au avut joburi bunicele si au pensie bunicica. Ei pot suporta noul val de scumpiri si fara marire (mai greu ce-i drept dar pot trece peste).
        Majoritatea pensionarilor cu pensi mici au votat PSD. In general, pensie mica este asociata cu oameni fara prea multa educatie.

        Parintii mei sunt oameni cu educatie putina insa intotdeauna m-au intrebat pe mine ce-i mai bine sa voteze (cand a fost cazul sa voteze) astfel incat sa fie bine in tara si pt. mine si pt. ei. In cele din urma si-au cautat binele in afara tarii.
        • +8 (10 voturi)    
          2 000 000 de pensionari au sub 800 lei (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:21)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

          Pe lună, pensie.
        • +1 (11 voturi)    
          atotstiutorule (Vineri, 20 octombrie 2017, 19:18)

          spiridusa [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

          esti un marlan si un pseudo intelectual ce poluezi cu ineptiile tale.stii cat are pensia o profesoara pensionata? 800 lei snobule, ce concluzie a tras el oamenii fara educatie sunt cei cu pensie mica. se vede treaba ca esti plecat demult din tara si din realitate. Cum vii tu si arunci cu concluziile tale, ai facut tu vreun studiu ca sa vii sa zici ca majoritatea pensionarilor au votat psd. fa-ti o favoare si deconecteaza-te de la internet,,,sau macar de la hotnews.
          • +3 (13 voturi)    
            Esti profesoara pensionara? (Vineri, 20 octombrie 2017, 22:25)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui spiridusa

            Daca da, frumos limbaj, buna dovada de ce o profesoara are 800 lei/luna pensie. De ce nu cred ca atata e pensia unei profesoare? Cunosc profesoare pensionare si au mai mult. Pe de alta parte, exista statistici care arata ca majoritatea pensionarilor si a celor cu venituri mici voteaza PSD. Poti prezenta statistici contrare, din surse si facute de institutii serioase?
            • 0 (8 voturi)    
              Inca unul care (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 8:31)

              spiridusa [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

              Vorbeste (scrie ) ca sa nu adoarma. Daca tu cunosti profesoare care castiga mai mult, asta nu inseamna ca ce am zis eu nu este adevarat. Pentru ca vezi tu Universul nu se roteste in jurul existentei tale. Cunosc foarte multi profesori care isi amana pensionarea fix din cauza asta! Pensii mizerabile, ai inteles? Da, pot castiga mai mult 1100-1500 LEI. Asta pentru tine inseamna pensie mare? Pai da-i ma o fuga in supermarket si o sa evzi ca doar pentru o saptamana de trai trebuie sa lasi acolo 400-500 LEI. Crezi ca poti supravietui decent cu aceasta uriasa pensie? Ce instrument social ati folosit tu si Musiu Marian ca sa veniti sa spuneti ca PSD a fost votat de cei cu pensie mica si educatie precara? Vorbiti ca doi idioti. si emiteti judecati pe stilul lui Dragnea.
              • 0 (0 voturi)    
                Imi cer scuze, am inteles gresit... (Luni, 23 octombrie 2017, 15:54)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui spiridusa

                Cand ai spus "o profesoara" m-am gandit ca, asa cum face toata lumea, te-ai referit la o pensie medie si nu la faptul ca intr-adevar O SINGURA profesoara are pensia asta. Faptul ca recunosti si ca exista pensii mai mari e deja un pas inainte. Apoi, nu am sustinut NICI un moment ca pensiile sunt bune. De unde ai scos asta? In ce priveste statisticile, sunt sigur ca daca esti in stare le poti gasi pe undeva, nu le-am inventat eu ci au fost tot felul de sondaje publicate, mai ales in perioadele de dupa alegeri. Cauta si vei gasi! Nu stiu insa unde ai gasit tu statistici contrare, eu nu tin minte sa fi vazut asa ceva. Si am si cautat.
          • -2 (8 voturi)    
            Daca majoritar i-au votat oameni de peste 50 ani, (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 10:36)

            deval [utilizator] i-a raspuns lui spiridusa

            inseamna ca majoritar au fost votati de pensionari si asistati sociali .E o constatare logica si nu un vot de blam ! Simplul fapt ca exista 5 milioane de pensionari demonstreaza ca nu toti pensionarii i-au votat. Ce va basicati in halul asta ?Apoi in ianuarie 2017 guvernantii au afirmat ca aproape 3 mulioane de pensionari au sub 1000 lei pensie....Incercati daca puteti sa mai si cititi ......
            • +1 (5 voturi)    
              citeste tu inainte (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 14:20)

              spiridusa [utilizator] i-a raspuns lui deval

              eu contraziceam ideea ca PSD a fost votat de cei cu pensie mica si educatie precara. Daca ai pensie mica nu inseamna ca ai educatie precara, inseamna ca traim intr-o tara de cacat in care esti jupuit iar la pensie apuci fix frectie. Pune-ti lupele daca nu esti in stare sa citesti!
              • +1 (1 vot)    
                Lupele nu compenseaza decat deficitul (Duminică, 22 octombrie 2017, 12:57)

                deval [utilizator] i-a raspuns lui spiridusa

                de acuitate vizuala , nu pe cel de logica !! Credeam ca e evident pentru toata lumea ca aici vorbim noi, plebea, nespecialii , pentru care toate pensiile sunt mizere !!
      • +5 (7 voturi)    
        Asa e la moda (Vineri, 20 octombrie 2017, 22:25)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        si mai comod pentru cei cu minte putina si usor de manipulat, sa imparta totul in 2 categorii antagonice: alb si negru, noi si ei, angajati si pensionari, ardeleni si regateni, corporatisti si angajati la stat, basisti si pesedisti etc.

        Apoi se identifica cu una dintre parti si gasesc vinovatul pentru tot ce e rau in cealalta categorie.

        Bineinteles ca asta se intampla prin manipularea ordinara a presei din ambele parti, dar ce sa le faci, trebuie sa fii un pic mai destupat la minte ca sa-ti dai seama.
  • -25 (39 voturi)    
    dragnea (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:53)

    bobyrou [utilizator]

    dar totusi ce cautai in miezul noptii la arhivele SIPA? daca ma iei ca trebuia sa schimbi becul, nu tine, pe bune.
  • +26 (28 voturi)    
    Mi-e teama ca norii de fum din ultima (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:54)

    scaraotchi [utilizator]

    vreme pregatesc alta miscare mult mai importanta pt ei. Dar nicio problema, acelasi moment il asteptam si noi si atunci sa vedem care pe care.

    De nu se va trezi in strada cu cateva milioane sa nu-mi spuneti pe nume (care puteti fireste, pt ca e pacat)
    • -24 (36 voturi)    
      @octombrie (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:48)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Sunt satul de cate ori aud ""iesim in strada"",vai de capul vostru
      • +11 (19 voturi)    
        nitica rabdare postacescule (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:55)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Sa vedem legile trimise spre promulgare. E nevoie doar de o scinteie
      • +9 (13 voturi)    
        Ai sa iesi pana si tu (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:23)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        daca mai ai multa rabdare, crezi ca o sa traiesti numai cu samburi???
      • +3 (5 voturi)    
        ba xanti (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 14:46)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        ma intreb cine iti da tie plusuri ? or fi ceilalti colegi de ferma? sau tu ai mai multe conturi?
  • +31 (37 voturi)    
    Nu meritam nimic mai mult! (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:55)

    Dacialibera [utilizator]

    Suntem un popor eminamente sufleteste gol de priincipii si respect pentru ceea ce se numeste civilizatie. Nu-mi mai dati exemplul catorva procente din popolatia Romaniei, constand din oameni educati care nu scuipa pe strada, care isi platesc taxele si isi educa copii, dupa model european. Asa cum romii nu sunt buni si onesti prin prisma catorva artisti sau persoane care isi vad de treaba, atat timp cat 99% din aceasta etnie este alcatuit din borfasi, talhari....secaturi. Asta este adevarul.
    • +20 (22 voturi)    
      Eu zic sa nu diperam (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:23)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Dacialibera

      Eu drept ca dupa 70 de ani de eliminare sistematica a valorilor acestui neam si dupa atatia ani de incercari imbecile de distrugere a invatamantului, acestea par sa fie rezultatele (cele enumerate de dvs), dar eu inca sper ca au ramas destui care ne pot (in ceva timp fireste) schimba destinul. Nici nu banuiti ce capacitate de regenerare are neamul acesta.
      Peste putin timp veti constata ca am dreptate, rabdare doar, ceva tutun si bineinteles SA NU STAM PASIVI in case.
      • +15 (21 voturi)    
        Va multumesc pentru incurajari dar... (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:56)

        Dacialibera [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        ....sunt aproape inutile. Conosc Romania reala si nu cea prezentata in diferite lumini si umbre, de media. Cunosc Romania reala!!!!! Nu se va intampla nicio minune! Regula gropii spune: Daca vrei sa iesi din groapa, opreste-te din sapat! Noi nu ca nu ne oprim dar sapam vartos. Pana dam de ....intunericul inevitabil. Si asta va mai dura cel putin 8-10 ani. Cel putin. Eu unul nu mai am nici rabdare nici sperante desarte. Ati vazut cum au fost reinhumati ostasii romani morti la Stalingrad? In cutii de carton pentru pantofi. Revoltator!!!! Nicio reactie!!!!! Ce om cerebral din tara asta se va mai sacrifica pentru o Romanie amortita si indiferenta? Pentru un popor caruia i-a disparut orice forma de respect! Niciunul! Va doresc o zi frumoasa!
        • +15 (15 voturi)    
          Zi frumoasa si Dvs (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:37)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Dacialibera

          O meritati din plin. Va exprimati atat de bine si acest lucru imi da speranta.
          Dar trecand la subiect, va rog, in partea cu intunericul sunt specialist- sa stiiti ca de sapat nu sapam noi, asta e problema, ca sapa altii de atat timp in locul nostru. Cred ca tot ce trebuie sa facem e sa ridicam capul si sa ne "scuturam' cum se scutura ursul cand iese din apa. Credeti-ma va rog pe cuvant suntem multi dar nu avem inca curaj sa ne afirmam. DA SUNTEM MAMALIGA , cum se spune- dar si cand va exploda... Ca in 1907 va fi sa fie.
          • +1 (1 vot)    
            Imi place (Vineri, 20 octombrie 2017, 22:28)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            Dar si cand va exploda... Problema e ca explodeaza o data la 82 ani. Asa ca avem de asteptat pana prin 2071 (cine mai apuca...)
  • +20 (20 voturi)    
    Unda verde (Vineri, 20 octombrie 2017, 11:58)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "S-a decis de unul singur un amarat de ministru sa detoneze in spatiul public un subiect atat de delicat, cu implicatii majore asupra imaginii guvernului, fara sa se consulte in prealabil cu sefii lui din guvern? Sau poate a luat verde de la Dragnea, pe linie de partid." Aceeasi poveste ca si cu nationalizarea P2.

    Vad articole HN cu un subiect in comun pe care si Firea l-a observat: ataca PSD-ul. Desigur, "atacul" nu este gratuit sau fara argumente. Argumente dovedite pe rapoarte, statistici si exemple clare, nu doar pareri. Unde sunt analize, de obicei se adeveresc macar pe jumatate daca nu mai mult.
    Si cu toate astea, PSD a invatat sustinatorii intr-un stil Pavlovian (fie prin "educatie", fie prin tembeliziune - sau se zice tembelizare?! hmm...) sa reactioneze astfel: "dar care e problema?".

    Asta se vede in articolele cu "controale" si "anchete" efectuate sau initiate cu atata profesionalism de catre PSD. Cand au fost investigate bancile sau DNA, "aparatorii patriei" au aparat actiunile PSD, inclusiv aici pe acest "forum" HN: "dar care e problema? Nu este normal sa existe controale?" Mai departe nu se vede. Cititul printre randuri nu exista. Cauzele, efectele, actiunea si reactiunea sunt invizibile. Conteaza doar "titlul" preluat de la PSD: "control/ancheta la DNA/HN/RISE/Banci", iar la primele mustaciri, suporterii PSD zic "normal ca nu le convine, inseamna ca fac ceva ilegal" fara sa vada intimidarile politice. Cand roata se intoarce si vreun ONG, sindicat, reprezentant, firma, DNA, UE sau organ de control investigheaza sau ancheteaza PSD, atunci este "dosar politic". Hm.

    Am mai spus si in alt comentariu: pensionarii nu au fost trasi pe sfoara. Laptele si mierea ce curge prin saliva celor din PSD atunci cand fac promisiuni sunt suficiente pentru a hrani poporul sarac (acela fara toalete in casa in 2017). Daca nu ar fi multumiti ar protesta ca la sustinerea guvernului Grindeanu impotriva lui KJ. Ah, stai asa! Atunci era "lovitura de stat" a lui Soros. Uitasem
    • +20 (26 voturi)    
      Se numes TROLI : (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:15)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Cum a "lucrat" ferma de troli a lui Putin in alegerile prezidentiale din SUA. Forfota din cladirea de trei etaje de pe strada Savuskina 55 din Sankt Petersburg a inceput acum patru ani. Atunci, omul de afaceri Evgheni Prigojin, numit de presa rusa drept "ospatarul lui Putin", a angajat 100 de oameni si i-a instalat aici pentru a incuraja "valorile patriotice" ale tarii. Acesti oameni au devenit omniprezenti pe platformele de bloguri, pe retelele sociale si in spatiile de comentarii ale publicatiilor online, aparand puterea si criticand opozitia din Rusia. Acesta a fost doar inceputul "fermei de troli". In scurt timp, "ferma de troli" s-a transformat intr-o "ferma de media", cu site-uri de stiri alimentate de 800-900 de angajati si accesate lunar de aproximativ 50 de milioane de cititori, scrie Adevarul.
      • +7 (7 voturi)    
        Stiu de articol (Vineri, 20 octombrie 2017, 18:49)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        Este o incursiune in trista realitate in care ne aflam. Nu m-ar surprinde daca se afla ca si PSD face la fel.
  • -31 (43 voturi)    
    om de cuvânt (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:09)

    Mazeta [utilizator]

    Mie mi-a plăcut Băsescu. A zis că taie salariile cu 25%, apăi s-a ținut de cuvânt! Nu ca mincinosul de Dragnea, care a crescut veniturile doar cu 5% din ce a promis.
    • +21 (25 voturi)    
      Tu nu ai rabdare sa citesti un rand mai (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:30)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sus? Ca era vorba chiar de tine.
      • +11 (15 voturi)    
        cum sa angajeze o mazeta? (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:48)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        pai ce, tie ti se pare ca rusii sunt prosti?
        Cum sa angajeze o nulitate ca mazeta?
      • +12 (14 voturi)    
        Mazeta este Masochist (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Isi pastreaza Identitatea prin litera "M"
  • +18 (18 voturi)    
    da, perfect ... (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:43)

    astronaut [utilizator]

    adevarat , fumigene ca sa acopere , neputinta , harmalaia , promisiuni fara acoperire si toate astea daca observati la nivelul Guvernului , desi multele stangacii, prostii , minciuni,propaganda , sunt clocite la sediile de partid atat psd cat si (alde) alde! Dracnea si Moliceanu fac campanie electorala decand au preluat puterea (cu 18% zdrobitor !) , in realitate au un singur scop ''subjugarea Justitiei , politicului " si asta fac ZI de ZI , Ceas cu Ceas ! Asteptam cu interes Modificarile la Legile Justitiei ! in rest ''praf in ochi '' !
  • +2 (10 voturi)    
    de acord pina la un punct (Vineri, 20 octombrie 2017, 12:58)

    bogdan1477 [utilizator]

    Dar chiar crezi ca pensionarii nu-si vor da seama ca au fost pacaliti? Sau ca aia cu salarii sub 2000 de lei nu astgeptau cu sufletul la gura sa le scada impozitul? Mai ales cei de la stat, la care scaderea de impozit insemna imediat crestere de salariu?

    Perdelele astea de fum tin pina la un punct. Dar ala afectat in mod direct nu poate fi pacalit cu taxa de solidaritate.

    Poporul PSD nu e asha de timp cum ar crede unii. Pensionarii isi cunosc foarte bine interesul imediat, la fel si bugetarii.
    • +11 (13 voturi)    
      Poporul PSD e foarte tamp! (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:18)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Sunt aceeasi natangi care au ales Ion Iliescu dupa Revolutie,cu peste 80%,aceeasi care dupa Nastase au considerat ca Geona,iubirea Mihaelei,e mai diplomat,mai spalatzel,sunt aceeasi care in frunte cu Flocirica Dansatoarea urlau pe zapada contra noastra!Da...sunt tampi,sunt foarte tampi...exact cum spunea un comentator mai sus...nu e adevarat ce simti in buzunar...e adevarat ce-ti propovaduieste Gadea la Latrina3.Cam asa de tampi!
      • +8 (8 voturi)    
        intimplator cunosc citiva.. (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:58)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vio7

        Si toti cei pe care-i cunosc numara fiecare banuts la pensie (doar pensionari stiu) si-s la curent cu toate maririle promise de Dragnea. Banii de mariri au deja destinatii precise. Si cind or vedea ca nu-s o sa se lase cu scandal.
        • +6 (8 voturi)    
          ce scandal? (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:27)

          MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          desi ti-am dat un plus m-a bufnit rasul cand am citit expresia "o sa se lase cu scandal". Fii serios omule, nu o sa se lase cu nimic.
          O sa iasa frumusel la un sah sau o tabla in parc si o sa se planga unul altuia ca vor primi p..a in brate de la anu' si nimic mai mult.
          Ii vezi tu iesind in Piata Universitatii sa protesteze?
        • +7 (7 voturi)    
          Nu va fi niciun scandal (Vineri, 20 octombrie 2017, 18:07)

          Erwin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Vor astepta cu rabdare si in mod sigur inainte de viitoarele alegeri se va da ceva. Si apoi va veni promisiunea ca vor fi mariri de pensii in mandatul viitor.
          Si tot asa.
  • +7 (13 voturi)    
    Domnu Tapalaga, de ce s-ar apuca opozitia (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:20)

    Susufler0 [utilizator]

    sa faca mult caz de resetarea promisiunii privind majorarea pensiilor cata vreme si ea (ma refer la PNL si PMP) au avut in programele lor astfel de promisiuni ?

    Ar insemna ca atacul lor impotriva PSD sa sune cam asa : "V-am spus noi, ca PSD va minte, dar daca ne-ati fi votat pe noi , noi v-am fi marit pensiile."

    Oricum, pensionarii stiu ca li s-a promis si vor constata ca nu li se da, in vreme ce viata insa se scumpeste !

    Salariatii, la fel !

    Toate minciunile spuse de Dragnea in campanie au fost si vor fi contabilizate de oameni, ca sunt ei salariati sau pensionari.

    Opozitia (in cazul acesta USR) face lucruri concrete : a depus la Camera Deputatilor un proiect de lege privind eliminarea
    pensiilor speciale. (Poate ca ar fi cazul ca site-ul dvs sa popularizeze mai mult aceasta initiativa parlamentara, care din pacate nu a fost preluata si de PNL).

    PS. Asa cum Rares Bogdan ii aduce aminte zilnic lui Dragnea ca a mintit oamenii si site-ul HN se poate implica mai partizan in aceiasi directie !
    • +7 (7 voturi)    
      Este OK ca USR a depus proiectul de lege (Vineri, 20 octombrie 2017, 20:15)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      privind eliminarea pensiilor speciale. Nu cred ca va avea vreun efect. La fel ca proiectele PMP pentru o noua lege a sanatatii sau proiectul pentru o comisie care sa aduca codurile in acord cu deciziile CCR (au si retras acest proiect).
      Cred ca este corect sa nu mai fie pensii speciale dar treaba asta va putea fi realizata de un nou parlament cu o alta majoritate printr-o noua constitutie in care sa fie inserat cuvantul echitate sau o prevedere expresa ca pensiile se calculeaza in functie de contributivitate pe langa 300 parlamentari si o singura camera.
  • -7 (13 voturi)    
    Cifre, nu vorbe (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:24)

    adi_69 [utilizator]

    Intre octombrie 2009 si ianuarie 2013 punctul de pensie a ramas "inghetat" la 732.8, desi era lege sa fie ajustat macar cu rata inflatiei. Intre ianuarie 2013 si iulie 2017 punctul de pensie a crescut de la 732.8 la 1000 (date Casa de pensii). Asta ca sa vedem cum e cu atitudinea dreptei si a stangii fata de pensionari.
    • +3 (3 voturi)    
      OK, du-te la magazin sa-ti dea paine pe puncte (Vineri, 20 octombrie 2017, 22:32)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Dupa aia mai vorbeste. Pana una alta, conteaza cat iei in mana si care sunt preturile, puterea de cumparare. Asta cu cat a crescut?
    • 0 (0 voturi)    
      Viceversa (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 18:14)

      Sati [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Dupa ce a duduit economia in capul lui Molicianu si se bateau sa creasca pensiile si salarile mai repede.
  • +10 (10 voturi)    
    batranii inteleg mai greu (Vineri, 20 octombrie 2017, 13:34)

    Francisc 1 [utilizator]

    dar vor intelege sigur , vine si iarna preturile explodeaza....
    • +3 (7 voturi)    
      Batranii ar fi votat PSD... (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:14)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ...chiar daca nu li s-ar fi promis majorarea pensiilor. Si vor vota PSD in continuare, pentru simplul fapt ca nu au incredere in anti-crestini, LGTB etc.
  • -12 (18 voturi)    
    Hai sa fim seriosi, cand a aparut (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:30)

    xrogo [utilizator]

    programul de guvernare foarte multi analisti politici au spus ca daca se indeplinesc macar 50% din promisiuni si este foarte bine, voi vreti ca electoratul PSD-ALDE sa sanctioneze orice neindeplinire din program, lucru care inca nu se intampla si bateti moneda pe orice masura nerealizata, doar, doar o sa scada electoratul!
    • +8 (12 voturi)    
      Singurul care este neserios esti tu ! (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:42)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Daca marirea pensiilor reprezinta pt electoratul pesedist "ORICE" (subl. m.) neindeplinire de program, daca amanarea pt 2019 a acestei masuri care trebuia sa fie indeplinita anul acesta este pt tine "un lucru care INCA (subl. m.) nu se intampla", atunci inseamna ca pt pensionari, este prioritar, se impune cu stringenta obiectivul din programul PSD ce priveste construirea de autostrazi. :))

      PS. In cazul asta, macar Organizatia de pensionari a PSD ar trebui sa protesteze pt ca, e evident ca sefii partidului nu au de gand sa tina cont de doleanta lor si anume : "tarii cat mai multe autostrazi" ! ;)))

      PPS. De altfel se vorbeste ca deja varstnicii votanti pesedaci pregatesc bannere : "Dau marirea mea/Pt. o sosea" !
      • -4 (8 voturi)    
        Se maresc pensiile in 2018, da, se (Vineri, 20 octombrie 2017, 20:28)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        maresc, restul e palavrageala politica antiPSD, si apropo, sondajul prezentat in asta seara ce zice, cu cat a scazut PSD pentru aceste neindepliniri?
        • +2 (4 voturi)    
          A spus Dragnea ca bugetul pe 2018 (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 1:28)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          va cuprinde si aceasta cheltuiala ? Mai, mai, mai ! Pai si tu il mai crezi, acum dupa ce a incalcat promisiunea pe care le-o facuse pensionarilor (oct. 217), promisiune pe care de fapt inca de cand a facut-o stia ca-i apa de ploaie ?

          PS. Ma incanta faptul ca va pune Dragnea in situatii de tot cacatul, la care nu aveti niciun raspuns valabil pt ca minciunile lui si cinismul lui va depasesc chiar si pe voi !

          PS. Iar restul nu e palavrageala ci misto, pt ca asta e : dati prilejul !
  • -5 (13 voturi)    
    Alternativa la PSD (Vineri, 20 octombrie 2017, 14:32)

    Razvan_M [utilizator]

    Inainte de ultimele alegeri parlamentare discutam cu oameni despre cine ce voteaza. Toata lumea era constienta ca nici USR, nici PNL nu pot conduce Romania. Pur si simplu nu erau pregatite. Celelalte partide, de buzunar, nici atat. Pur si simplu nu a existat alternativa la PSD.
    Dupa toata tampenia din USR cu debarcarea lui Nicusor Dan si cu intratul in siajul miscarii neomarxiste a "political correctness in ciuda evidentelor", este clar ca romanii care au votat PSD au votat totusi inteligent, tinand cont de variantele avute la dispozitie. Lasand la o parte nucleul dur al PSD, oameni care voteaza cu orice maimute ar pune mafiotii astia pe liste, vorbim de oameni care au pus stampila cu scarba pe PSD, ca sa-l citez pe Emil Constantinescu (ce probabil a votat si el cu amicii lui pesedisti).

    Eu sunt inca uimit ca asa-zisa opozitie de la noi inca nu s-a trezit la realitate. USR si PNL nu-s nicidecum chiar atat de democrate precum ar vrea sa ne lase sa credem; mai mult, numerosi membri PNL sunt BFF (best friends forever) cu membri PSD, cu care au si stat de aceeasi parte a baricadei intre 2007 si 2014. Hotnews crede ca ajuta democratia facand ceea ce ar trebui sa faca PNL sau USR, dar se inseala... Toata lumea vede ca aceste doua partide sunt conduse de gasti de fatalai care latra la luna si sunt oricand pregatiti pentru o noua infrangere in alegeri.

    Sper din tot sufletul sa ma insel.
    • +6 (6 voturi)    
      Ai dreptate, fir-ar sa fie ! (Vineri, 20 octombrie 2017, 20:43)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Probabil ca acum functioneaza si mai bine intelegerea cu procentele din afaceri, de 60 la 40 intre putere si opozitie. PSD si PNL se inteleg la fel de bine ca pe vremea USL- Grivco, USR a intrat in politica cu capul inainte si ochii inchisi, din pacate, iar PMP-ul lui Base beneficiaza de ura inoculata in capetele boimii in cei 10 ani de prezidentiat marinaresc. Cum ar fi arata acum media si strada daca Base si ai lui ar fi facut jumatate din porcariile pe care le fac astia ? Si acum i se reproseaza declaratia cu demisia in 5 minute (o miselie, dar nu e locul acum de amanunte), in timp ce astia, de la Ponta incoace, mint vizibil de ingheata apele, azi spoun una si miine fac exact pe dos, dar pensionarimea civila si militara nu mai striga despre javre ordinare si nu stau cu saptaminile la proteste, cum au stat pe vremea lui Boc, desi ala a facut ce era necesar cind cu "taierile". S-a terminat, nu mai ai cu cine, nici politicieni, nici (mai ales) popor.
      • 0 (2 voturi)    
        distrugerea pdl a fost o greseala strategica (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 13:29)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

        PDL, ca una dintre cele 3 forte politice majore din Romania, avea organizatii in teritoriu si o structura de partid solida. Unirea PNL cu PSD in distrugerea PDL a fost una dintre cele mai antidemocratice actiuni de dupa 1990. Iar absorbtia PDL in PNL a fost o greseala.
        Pe de alta parte, nu pot nega ca PDL era vazut drept amenintare de catre PNL care si-a vazut electoratul dezamagit (eu si multi dintre cunoscutii mei) migrand catre alternativa de dreapta. Dar PNL, in loc sa se reformeze, a ales calea si mai gresita de a se inhaita cu pesedistii. Stim cu totii ce a urmat intre 2007 si prezent.

        PS. am discutat si cu cativa membri mai "cerebrali" din PNL pe care-i cunosc. Din pacate, unii erau scarbiti de partid, in timp ce altii se lasau purtati de ura fata de Basescu pentru a-si justifica alegerile.
        • +1 (1 vot)    
          Absortia (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 16:35)

          wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          PDL in PNL a fost intr-adevar o greseala, dar pentru PNL. Nici nu stii care a fost mai daunatoare, alianta cu PSD sau cea cu PDL.
  • -5 (5 voturi)    
    Dar (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:11)

    A310 [utilizator]

    daca nu am mai plati nici o taxa , nu credeti ca ar fi mai bine .
  • +5 (5 voturi)    
    O greseala de judecata (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:14)

    Alltean [utilizator]

    In mare parte articolul enunta ipoteze sau aspecte corecte. Insa cu un anumit lucru nu pot sa fiu de acord. Desi opozitia este cvasi-inexistenta apreciez ca de data aceasta nu trebuie urecheata pentru lipsa de reactie. Si nici aplaudata. De fapt nu ar fi in regula ca opozitia sa profite electoral de o reparare prin "non-actiune" de catre putere a unei promisiuni electorale care ar fi urmat sa arunce in aer bugetul de pensii. Momentul in care opozitia ar fi trebuit sa actioneze ar fi fost in perioada in care se anunta cu surle si trambite ca se lucreaza la un nou proiect de lege pentru pensii. Sa reclame nocivitatea unui astfel de proiect...si sa iasa acum sa strige tare "we told you so...". Daca acest proiect ar fi operat reglaje si ar fi rezolvat inechitatile din sistemul de pensii fara sa fie necesara cresterea deficitului bugetului de pensii ar fi fost in regula. Dar nu era cazul. Teoretic, opozitia are rolul de a atrage atentia asupra derapajelor puterii si nu de a profita electoral de promisiuni neonorate...care promisiuni neonorate in acest caz reprezinta un aspect benign. De regula, sunt de acord cu 90% din ce spuneti domnule Tapalaga dar de data aceasta indemnati la un mod nociv pentru tara de a face politica.
    • +4 (4 voturi)    
      doua maini stangi (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:54)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Alltean

      Care opozitie!?

      Toate partidele din parlament apartin aceleiasi stangi mai mult sau mai putin apropiate de extreme.

      Ca sa faca opozitie, un partid ar trebuie sa promoveze o politica de dreapta. Cum un asemenea partid nu exista, nici opozitie nu poate exista.

      Sa amintesc de USL, cum crezi tu ca PNL si PSD ar fi putut sta impreuna daca nu ar fi avut aceleiasi idei si principia?

      Si chiar crezi ca PD de la acea vreme era altceva decat tot un partid de stanga?

      Povestea de atunci nu a avut nici o legatura cu politica, cu cu persoanele.

      Iar acum, toate sunt de aceeasi orientare politica stangista, indifferent de ce vorbesc. Conteaza ce fac, nu ce zic.

      Asa ca mai avem de asteptat pana cand un partid de dreapta va aparea in Romania.
  • +2 (4 voturi)    
    invers (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:50)

    Dedalus [utilizator]

    Taxa de solidaritate loveste angajatii, nu patronii.

    Crescand cheltuitlile cu salariile sau reducand volumul de vanzari, oricum va conduce la scaderea locurilor de munca.

    In orice situatie, competittivitatea firmelor, in special a celor mici, va scadea. Ceea ce va conduce la reducerea locurilor de munca.

    Prin urmare, prin taxa de solidaritate PSD va scadea numarul de locuri de munca si va mari somajul.

    ===

    PS nu imi este foarte clar care este impactul modificarilor de calcul asupra fondului de salarii si asupra salariilor nete. Este o bulibasheala generala.

    Randurile de mai sus presupun ca de fapt cheltuielile cu personalul vor creste. Dar este doar o presupunere.
    • +1 (3 voturi)    
      Stai linistit, realitatea este alta (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:04)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      De cativa ani s-a schimbat raportul cerere - oferta pe piata locurilor de munca. Sunt tot mai dese plangeri ale patronilor ca vor sa angajeze si nu au pe cine. Pe santajul asta se si bazeaza guvernul cand spune ca angajatorii vor mari brutul angajatilor, nu isi vor baga in buzunar banii rezultati din trecerea contributiilor. At fi in risc sa ramana si fara angajatii aia.
      • 0 (2 voturi)    
        limitari (Vineri, 20 octombrie 2017, 18:07)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Poate.

        Dar unde s-ar putea duce acei angajati nemultumiti?

        La alti patroni unde vor fi la fel platiti?

        Asta ar insemna si ca exista locuri de munca neocupate, pe care acestia sa mearga. Dar in acele firme vor fi fost deja marite salariile celor deja angajati, ramand putin spatiu de manevra pentru a angaja altii.

        Sau, pe scurt spus, va fi la fel peste tot. :-)
  • +5 (5 voturi)    
    Stare de asediu (Vineri, 20 octombrie 2017, 18:05)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Actiunile guvernantilor din acest an par a avea un singur scop: destabilizarea Romaniei.
    Ca bun roman cum poti sa nu observi:
    -ca eliberarea a mii de detinuti va duce la cresterea infractionalitatii, iar ministrul justitiei este "surprins" de numarul de persoane eliberate ca si cum nu a citit legea
    - ca masurile economice luate de pe o zi pe alta vor destabiliza economia si vor alunga orice investitori seriosi din spatiul mioritic
    - ca educatia este pusa pe butuci
    - ca independenta justitie si tot ce s-a construit in ultimii 10-15 ani pe acest domeniu pot fi desfiintate peste noapte
    Si atunci pe buna dreptate iti pui intrebarea daca acesti pioni ai actualei guvernari (Tariceanu,Dorneanu,Toader, iordache, Dragnea) nu fac jocurile unei puteri straine (Rusia ?) care are un interes imediat in destabilizarea Romaniei. Altfel, ca roman, nu-mi pot explica aceste actiuni concertate.
  • +6 (6 voturi)    
    Stare de asediu (Vineri, 20 octombrie 2017, 18:05)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Actiunile guvernantilor din acest an par a avea un singur scop: destabilizarea Romaniei.
    Ca bun roman cum poti sa nu observi:
    -ca eliberarea a mii de detinuti va duce la cresterea infractionalitatii, iar ministrul justitiei este "surprins" de numarul de persoane eliberate ca si cum nu a citit legea
    - ca masurile economice luate de pe o zi pe alta vor destabiliza economia si vor alunga orice investitori seriosi din spatiul mioritic
    - ca educatia este pusa pe butuci
    - ca independenta justitie si tot ce s-a construit in ultimii 10-15 ani pe acest domeniu pot fi desfiintate peste noapte
    Si atunci pe buna dreptate iti pui intrebarea daca acesti pioni ai actualei guvernari (Tariceanu,Dorneanu,Toader, iordache, Dragnea) nu fac jocurile unei puteri straine (Rusia ?) care are un interes imediat in destabilizarea Romaniei. Altfel, ca roman, nu-mi pot explica aceste actiuni concertate.
  • +8 (8 voturi)    
    Scurt (Vineri, 20 octombrie 2017, 18:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    România=Faliment. Tara condusa de hoti si complici la jaf
  • +5 (5 voturi)    
    ROMANII ISI MERITA SOARTA (Vineri, 20 octombrie 2017, 22:33)

    rocambole [utilizator]

    1)Romanii isi merita soarta in frunte cu cei care critica ,,de forma ” actiunile PSD-ALDE, ca de ex Romania Libera, HotNews, Comisarul, Moise Guran, Malin Bot,etc., etc.( sincer ma indoiesc ca pe acestia ii afecteaza ,,mutilarea” legilor justitiei si celelalte ,,derapaje” ale PSD -ALDE)
    2)Inca din februarie 2017 era clara intentia PSD-ALDE de a modifica legislatia penala in interesul politicienilor penali si ca nu se vor opri pana ce nu vor reusi.
    3)Tot de prin februarie 2017, exista o propunere de modificare a Constitutiei Romaniei ( in primul rand a art. 2 ), modificare care ar permite un control permanent al celor alesi de catre alegatori, alegatorii putand oricand prin referendum sa dizolve Parlamentul si Consiliile locala, sa-i revoce pe cei alesi si sa anuleze sau sa modifice orice lege. Toti ,,marii democrati ” romani s-au facut ca ploua, ignornd aceasta propunere ( nu acelasi lucru l-au facut romanii obisnuiti, care in diferitele sondaje si-au manifestat sprijinul fata de aceasta propunere.)

    A SE VEDEA https://www.facebook.com/groups/modificareaconstitutiei/?fref=ts

    https://www.petitieonline.com/referendum_cu_privire_la_modificarea_constitutiei_romaniei
  • +1 (1 vot)    
    adica, (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 15:05)

    victor L [utilizator]

    cind se impiedica si dau in gropi sa zicem ca sint fente?
  • +1 (1 vot)    
    Boss cinic (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 20:14)

    mistydo [utilizator]

    Dragnea a devenit mai cinic! De ce sa dea drumul la pensii mai mari? Asteapta sa vina campania electorala... scoate asul cu doua luni inainte si pensionarii...buluc sa-i sarute piciorele!