Promisiuni neonorate: Cum a abandonat brusc PSD Legea pensiilor, dupa ce a dat asigurari in numeroase randuri ca este finalizata

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 19 octombrie 2017, 14:59 Actualitate | Esenţial

Promisiune din programul de guvernare
Foto: Hotnews
Coalitia PSD- ALDE a renuntat brusc, fara explicatii, la Legea pensiilor, dupa ce saptamani intregi premierul Mihai Tudose, ministrul muncii Lia Olguta Vasilescu si seful PSD Liviu Dragnea au tot anuntat ca proiectul "este gata". Desi in actualul program de guvernare scrie clar ca unul dintre obiective este "modificarea legislației privind sistemul de pensii cel târziu 1 octombrie 2017", acum Liviu Dragnea spune ca niciodata nu s-a pus problema ca legea pensiilor sa fie prinsa in bugetul pe 2018. Atunci de ce au tot anuntat ca Legea este "gata" daca nu urma sa fie cuprinsa in bugetul pe 2018? Vezi cum s-a ajuns de la "proiectul este gata" la "nu trebuie să îşi producă efectele în 2018".

Pentru amanarea Legii pensiilor asteptata cu multa incredere de multi pensionari, nimeni nu a oferit vreo explicatie plauzibila. Liviu Dragnea a spus ca noua lege a pensiilor nu este prinsa in bugetul pentru 2018 deoarece nu a fost inca adoptata, spunand ca nu este obligatoriu ca aceasta sa se aplice de anul viitor. "Niciodată nu a fost vorba ca ea să fie prinsă cu prevedere bugetară în bugetul pe anul 2018 pentru că ar fi însemnat să fim nerealişti", a declarat miercuri, 18 octombrie, Liviu Dragnea, anuntand efectiv amanarea Legii pensiilor. Dar daca nu urma sa fie cuprinsa in bugetul pe 2018, de ce a s-a lucrat la Legea pensiilor, fiind chiar si finalizata, dupa cum spun reprezentantii PSD?

Un motiv al amanarii Legii pensiilor ar putea fi lipsa resurselor financiare necesare aplicarii ei, insa PSD insista sa dea asigurari ca sunt bani. "Sunt bani de salarii, sunt bani de pensii si pentru toate proiectele", a declarat chiar miercuri Ionut Misa, ministrul finantelor, la Antena 3. In plus, PSD se mai lauda si cu cea mai mare rata a cresterii economice din UE. "România este una dintre cele mai mândre națiuni din UE, astăzi când ne mândrim cu cea mai mare rată de creștere economică", spunea Mihai Tudose joi, in cadrul unui eveniment organizat în cadrul misiunii comerciale Trade Winds 2017.

Vezi mai jos ce spune PSD in programul de guvernare la capitolul "Politici publice in domeniul muncii si justitiei sociale".



Pe 10 octombrie, Mihai Tudose spunea ca legea pensiilor "este gata", lucrandu-se doar la o estimare tehnică privind logistica și perioada de procesare a celor cinci milioane de dosare de pensii.
  • O cronologie a declaratiilor legate de elaborarea Legii pensiilor
26 aprilie 2017. Lia Olguta Vasilescu a anuntat ca, dupa implementarea legii salarizarii, se va veni si cu o noua lege a pensiilor.

20 august 2017. Mihai Tudose a anuntat ca Legea pensiilor va fi promovata in aceasta toamna si va regla si aspectele legate de cumulul pensie-salariu

22 august 2017. Lia Olguta Vasilescu a declarat ca au fost finalizate mai multe variante ale noii Legi a pensiilor, care vor fi prezentate coalitiei de guvernare pentru a fi aleasa cea finala, care va fi apoi prezentata public si trimisa Parlamentului, estimand ca ea ar putea fi adoptata in luna decembrie, daca nu va fi intoarsa de catre presedintele Klaus Iohannis.

25 august 2017. Liviu Dranea a declarat ca noua lege a pensiilor trebuie adoptata de Parlament in sesiunea care va incepe la 1 septembrie, dand asigurari ca pensiile nu vor scadea, ci vor creste cele mici.

29 august 2017. Mihai Tudose a anuntat ca intr-o saptamana, proiectul Legii salarizarii va fi lansat intr-o dezbatere interna. "Ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a finalizat proiectul de modificare a legii pensiilor, iar săptămâna viitoare sau poate la sfârşitul acestei săptămâni va fi lansat într-o dezbatere internă. Acest proiect are menirea să regleze o mulţime de nedreptăţi. Avem decalaje foarte mari între pensionari, care au muncit exact la fel", a declarat Tudose. "În prima etapă proiectul de modificare a legii pensiilor va fi lansat într-o dezbatere interna pentru că ne dorim ca legea să fie foarte bine aşezată. Nu vrem să apară scăpări", a adăugat şeful Executivului.

30 septembrie 2017. Liviu Dragnea a declarat "legea pensiilor este finalizat ca document" si ca vor fi recalculate cele peste cinci milioane de pensii. "In perioada urmatoare se face evaluarea financiara. Este vorba de un impact semnificativ si, de asemenea, (ministerul) trebuie sa ne prezinte cat de curand care este perioada necesara pentru recalcularea pensiilor, pentru ca este vorba de recalcularea a peste cinci milioane de dosare", a spus liderul PSD. Intrebat cand va fi prezentata public legea, Dragnea a raspuns ca acest lucru va fi facut dupa ce se vor pune la punct programul de recalculare si impactul financiar. "Mai bine intarziem o saptamana sau doua astfel incat sa prezentam si desfasurarea in timp, perioada de recalculare, si unde va ajunge fiecare pensionar si impactul bugetar", a afirmat presedintele PSD, adaugand ca sunt sanse ca noua lege sa intre in vigoare de la 1 ianuarie.

2 octombrie 2017. Lia Olguta Vasilescu a anuntat ca proiectul legii pensiilor "e gata, e finalizat, a ramas sa facem niste calcule impreuna cu Casa de Pensii si Ministerul de Finante". A doua zi, ministrul finantelor Ionut Misa a spus ca nu a primit inca de la Ministerul Muncii forma finala a legii pensiilor pentru a calcula impactul bugetar.

10 octombrie 2017. Mihai Tudose a declarat că Legea pensiilor este gata ca proiect, precizând că, în prezent, ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, lucrează la o estimare tehnică privind logistica și perioada de procesare a celor cinci milioane de dosare de pensii. "Da, este gata. Acum doamna ministru Vasilescu lucrează cu echipa domniei sale la o estimare tehnică, în cât timp se procesează, se pot procesa cele cinci milioane de dosare, ce nevoi tehnice mai sunt, ne mai trebuie calculatoare, ne mai trebuie oameni. Sunt cinci milioane de dosare, nu-și permite nimeni să greșească, altfel o luăm de la capăt, știți, cu greșelile de la recalculare care îngroșau coada, stătea câte un om de două-trei ori la coadă pentru așa ceva", a declarat Mihai Tudose, la Antena 3. "Va mai dura un pic, cred, până când vine și cu estimarea și cu implementarea, va lua timp. Trebuie să înțeleagă toată lumea că nu poți face o recalculare într-o zi, două sau într-o lună, e vorba de luni de zile", a afirmat Tudose.

17 octombrie 2017. Liviu Dranea a anuntat amanarea legii, spunand ca noua lege pensiilor nu este prinsa in bugetul pentru 2018 deoarece nu a fost inca adoptata, spunand ca nu este obligatoriu ca aceasta sa se aplice de anul viitor. "Nu, din moment ce nu-i adoptata. Ca sa vii cu un proiect de lege a bugetului de stat, nu poti sa vii decat pe legi adoptate, nu poti sa prezumi ca in anul urmator sau peste o luna va fi adoptata o lege. Am si discutat despre asta, ca legea pensiilor nu este obligatoriu sa-si produca efectele financiare in 2018. In schimb, toate cresterile de care am vorbit in programul de guvernare sunt prinse in legea bugetului", a precizat Dragnea.

Practic, PSD s-a grabit sa promita o lege a pensiilor inainte sa calculeze impactul bugetar. Noua lege a pensiilor ar fi avut un impact bugetar semnficativ, în condițiile în care și astăzi sistemul nu este sustenabil și merge pe deficit, a explicat la RFI, Ionuț Dumtru, președintele Consiliului Fiscal.

Trebuie precizat ca subiectul amanarii Legii pensiilor este acum ignorat de o mare parte a presei, desi promisiunile reprezentantilor PSD legate de proiect au fost amplu prezentate in ultima perioada.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

7185 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    legea pensiilor nu mai e necesara (Joi, 19 octombrie 2017, 15:08)

    mos ion roata [utilizator]

    Si-au marit pensiile lor,au dat pensii speciale slugilor Partidului Comunist si ale derivatelor sale actuale,au impovarat mediul privat cu salariile nesmtite ale celor de la stat degeaba.De-acuma trai pe vatrai!
    • +19 (19 voturi)    
      PSD are o strategie de imagine: MINCIUNA (Joi, 19 octombrie 2017, 18:02)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      PSD are o strategie cu care castiga alegerile:

      promite cresteri de salarii si pensii, taieri de taxe etc inainte de alegeri dar dupa alegeri trage de timp vreo 2-3 ani si in ultimul an de guvernare, inainte de urmatoarele alegeri creste pensiile cu 5%


      daca ar creste pensiile imediat dupa alegeri ar uita lumea ca le-a crescut pensia pana la urmatoarele alegeri.
  • +32 (34 voturi)    
    iesim in strada? (Joi, 19 octombrie 2017, 15:13)

    PentruContra [utilizator]

    punem de niste proteste? de data ne ajuta si pensionarii care au votat cu doua maini pt pensiile promise? #rezist65+
    • +14 (20 voturi)    
      500000 de pensionari duminica in strada (Joi, 19 octombrie 2017, 16:20)

      PSDeulBugetarilorPensionarilorSiAsistatilorSocial [utilizator] i-a raspuns lui PentruContra

      Cica se organizeaza puternic pensionarii pe retelele de socializare specifice (pupaturi de moaste, inmormantari, slujba de la biserica) sa isi arate dispretul si sa se simta din nou mintiti de Minciuna Comunista PSD
    • +11 (11 voturi)    
      pensionarii sunt anesteziati de A3 (Joi, 19 octombrie 2017, 18:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui PentruContra

      Azi intr-un troleu ascultam discutia politica a doua "doamne de varsta a 3-a" Una era mai lucida dar cealalta ii dadea inainte ca Dragnea nu le mareste pensiile fiindca a gasit vistieria goala. La remarca celeilalte ca tot ei au fost la putere a venit imediat raspunsul " Da, Ciolos?"
      Cam aici e nivelul pensionarilor, Gadea pt ei e trimisul lui Dzeu pe pamant.
    • +7 (7 voturi)    
      Ati iesit degeaba in ian2017 (Joi, 19 octombrie 2017, 19:18)

      Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui PentruContra

      Ati pierdut timpul degeaba in ian2017: voi ati iesit ptr ca aveati ceva cu dragnea caria de teleorman cioflingarul! In loc sa fi iesit ptr dat la o parte sistemul cripto-comunist ! FRAIERI ! LD (labagiu debil) este exponentul ciumei sistemului creat de psd, asta a fost greseala voastra capitala: dragnea! ������
      Acum nici dracul nici tacso nu o sa mai iasa! Deci, iar fraieri !!! ������
  • +36 (36 voturi)    
    a (Joi, 19 octombrie 2017, 15:13)

    adrian67 [utilizator]

    Nu se mai aplica pentru ca nu sunt bani. Si o sa urmeze si altele. Daca anul acesta fara sa faca nici o investitie de abia s-au ajuns cu banii, la anul cred ca se anunta falimentul. Am Belina-to.
  • +16 (16 voturi)    
    Cat timp politicienii (Joi, 19 octombrie 2017, 15:14)

    miss saloane [utilizator]

    Nu vor raspunde civil (material) si eventual si penal pentru fals in declaratii, nu ne ramane decat sa ii votam din nou pe aceiasi si aceiasi oameni.
  • +26 (26 voturi)    
    Ati facut-o lata, pesedeilor! (Joi, 19 octombrie 2017, 15:27)

    BokassaOficial [utilizator]

    Pana si maica-mea, o pesedista batrana, pe care n-am reusit niciodata s-o convertesc, a inceput sa-i suduie pe imbecilii astia.
    • +21 (21 voturi)    
      ASTA NU CRED! (Joi, 19 octombrie 2017, 15:50)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui BokassaOficial

      Dar la ce se uita mama ta, nu la Antena 3?!

      Acolo li se explica ca de vina pentru amanarea cresterilor salariale si a penisiilor, si pentru noile taxe, sunt numia si numai: basescu, Sorosh, Joannis, multinationalele, bancile, etc, etc.
      • +15 (15 voturi)    
        Nu mai tine nici cu A3 (Joi, 19 octombrie 2017, 16:09)

        BokassaOficial [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

        Intre timp, a constatat si ea ca un drum dus-intors pana in orasul cel mai apropiat, care facea 14 lei inainte de supra-acciza, acum face 20 de lei. Iar pensia nu i-a crescut. Lemnele de foc aproape si-au dublat pretul, asta daca ai noroc sa gasesti. Nu mai tine nici cu A3, nici cu RTV.
        Cum sa spun, dupa ani de zile in care au repetat aceeasi placa cu Basescu, Soros si multinationalele, chiar daca era adevarata, lumea tot se cam plictiseste.
        • +15 (15 voturi)    
          Un veritabil teatru dement (Joi, 19 octombrie 2017, 17:10)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui BokassaOficial

          De-aia ar fi util sa fie lasati cei de la PSD sa duca la bun sfarsit planul ala de guvernare. Care ar ruina tara - moment in care orbii lor credinciosi (ca sunt cult deja...) ar incepe brusc sa vada grozavia.

          E dement: sa-ti doresti sa esueze, care ar fi un dezastru pe termen scurt si mediu, insa un succes pe termen lung - facand PSD-ALDE indezirabil proriului lor public.

          E de-a dreptul dement.
        • +4 (8 voturi)    
          BRAVO! BRAVO! BRAVO! (Joi, 19 octombrie 2017, 17:27)

          un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui BokassaOficial

          Am ajuns cam OT, este o chestie personala, dar multe bravo-uri pt mama dumitale!!!
          La mine, mama soacara VEDE ca lucruile nu merg bine, ca pensia nu a crescut, dar preturile incep sa o ia in sus, dar televzioarele tot urla toata nopatea pe Latrina si pe RTV care parca tot a Varanului este ...

          Mi se pare ca este foarte optimist!

          "ceeasi placa cu Basescu, Soros si multinationalele, chiar daca era adevarata, lumea tot se cam plictiseste. " - multa lume NU se plictiseste, orice ar face dracnea, tot ALTII sunt de vina!!
  • +18 (18 voturi)    
    ehe (Joi, 19 octombrie 2017, 15:28)

    bogdan1477 [utilizator]

    Sa vedeti la anul cum va fi, cind vor anunta ca doar prima transa de mariride salarii la bugetari se aplica, adica aia cu mutatul contributiilor la angajat. Restul, cind or fi bani...

    Era previzibil ca se va ajunge aici. Anul asta deja au cheltuit banii pe dividende de anul viitor ca sa incerce sa tina deficitul la 3%. iar la anul toate maririle de salarii la functionari de primarii, parlamentari, toate astea se vor aplica 12 luni, nu 6 luni ca anul asta. Cresterea punctului de pensie de la 1 iulie (chiar asta s-a mai facut?) se va simti 12 luni, nu 6. Si tot asha. Asha ca... in mod evident s-a ajuns la fundul sacului.
  • +10 (12 voturi)    
    Oameni buni, prioritatile sunt altele acum (Joi, 19 octombrie 2017, 15:58)

    Susufler0 [utilizator]

    cand statul de drept pe care vor sa-l construiasca Dragnea si ceilalti 40 este pus in pericol de statul paralel construit deja pe furis de acesti veritabili Bonnie & Clyde ai Binomului !

    O sa vina timp sa marim si pensiile, acum trebuie taiate capetele acestei veritabile hidre ce a inconjurat firava noastra justitie independenta si vrea sa o sugrume.

    PS. O sa ne dati votul vostru peste trei ani si atunci prima masura inainte de marirea pensiilor va fi sa dotam pe fiecare din cei peste 5,3 milioane de pensionari cu cate un colac de salvare !
    • +7 (7 voturi)    
      Nu tati (Joi, 19 octombrie 2017, 16:57)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu tai capul nimanui! Ii lasi sa duca guvernarea pana la capat. Altfel la alegerile viitoare IAR ies ei - si IAR isi maresc salariile si pensiile speciale drept recompensa.

      Ne le tai capul - ii lasi sa isi rupa gatul!
  • +15 (15 voturi)    
    Strategia lor era simpla (Joi, 19 octombrie 2017, 16:07)

    alegzandru [utilizator]

    Nu era un program de fapt, era o strategie pe termen scurt, ca sa scape niste penali de puscarie: Program de guvernare fantezist, irealizabil, pentru a le da ragaz 6 luni sa rezolve justitia. Nu a mers OUG13, nu au luat in calcul rezistenta populara.

    Acum nu au rezolvat nici justitia si tre sa si onoreze promisiuni. Deja se protesteaza de catre cei care se simt tradati, dupa doar 10 luni de guvernare. Ce va fi dupa 2 ani, cand vom fi si mintiti, si falimentari?

    Raspuns: proasta comunicare :)

    Cred ca asistam la un curs intensiv de dePSDizare a unei bune categorii de oameni (nu vorbesc de analfabeti si asistati social).

    Daca asta era necesar, atunci... sa curga foc!
  • +10 (10 voturi)    
    500000 de pensionari o sa iasa duminica in strada (Joi, 19 octombrie 2017, 16:10)

    PSDeulBugetarilorPensionarilorSiAsistatilorSocial [utilizator]

    Pensionarii din toata tara cica se organizeaza pe toate retelele de socializare (pupaturi de moaste, inormantari, slujba de la biserica) sa iasa masiv in strada sa isi arate dispretul fata de Ceausescu, Iliescu, si Dragnea ca le-au promis pensii mai mari in campanie si acuma au amanat astia cu inca 4 ani pana la urmatoarele alegeri... daca nu le mai prind atunci ei cu cine mai voteaza in viata de apoi?
  • +10 (10 voturi)    
    Ciumetii de ne conduc .... (Joi, 19 octombrie 2017, 16:14)

    8736 [utilizator]

    .....au inventat doua noi culori : "rosu PSD" (cum era colorata tara dupa alegeri) si " rosu de furie" (cum este poporul acum). Mai trebuie o culoare "rosu de rusine" si sa plecati naibii, eventual in Brazilia.
  • +5 (5 voturi)    
    xxxxl (Joi, 19 octombrie 2017, 17:40)

    vorbeste lumea [utilizator]

    totusi, nominalizatilor la premii le merge bine, in profida impingerii tarii dincolo de orice limita, direct in nefiresc ... nu va vine greu sa va mai priviti cu alte persoane, doamna ministru a muncii ...??? asta e treaba ce faceti ...??? unii nu mai pot de bine, iar altii sa nu mai traiasca decat sa-i slujeasca pe aia ...??? asta e social-democratia dumitale...???
  • +2 (2 voturi)    
    vrem principiul contributivitatii. suntem egali (Joi, 19 octombrie 2017, 22:17)

    hopsinoi [utilizator]

    .