Santajul UDMR si disperarea lui Liviu Dragnea. De ce e ilegitim trocul pe motiunea de cenzura

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 20 iunie 2017, 0:01 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Trocul negociat in aceste ore de PSD si UDMR pentru securizarea votului la motiunea de cenzura este extrem de nociv si de periculos pentru stabilitatea Romaniei. Paradoxal, multe dintre cererile UDMR negociate cu PSD sint legitime. Dar modul in care le obtine UDMR e perfect ilegitim si imoral. Din doua motive: 1) UDMR le obtine prin santaj; 2) Ca sa le obtina, UDMR salveaza o gasca de penali reprezentata de ultimul lor punct de sprijin la varful statului, Liviu Dragnea.

Spuneam ca multe dintre cererile UDMR sint legitime. Cu riscul de a-i inflama pe nationalistii verzi, cred ca dorinta maghiarilor de a-si putea arbora diferite simboluri in primariile sau consiliile judetene din zonele cu comunitate maghiara majoritara e perfect acceptabila. La fel, inscriptionarea bilingva a strazilor nu va rani ochii nimanui.

Alte cereri sint perfect negociabile si e dreptul parlamentarilor sa decida in legatura cu ele: ziua maghiarilor ca zi libera, finantarea institutelor teologice pentru confesiunile maghiarilor, infiintarea de institute pedagogice pentru minoritati.

Altele depasesc limitele Constitutiei, precum autonomia culturala, bacalaureat diferentiat si interzicerea redesenarii limitelor teritoriale ale judetelor si localitatilor daca scade procentul minoritatilor - ceea ce face imposibile referendumurile de contopire a unor localitati sau reforma administrativa a Romaniei.

Dar toate acestea trebuie decise in momente de calm politic. Toate drepturile acordate minoritatilor trebuie dezbatute cit mai temeinic si explicate publicului cit mai calm, astfel incit acceptabilitatea lor de catre majoritari sa fie cit mai larga. Cind ele sint adoptate fortat, riscul de derapaj e major: se vor gasi intotdeauna lideri politici si de opinie care sa denunte o fortare din partea minoritatilor si care sa incerce sa le anuleze.

Ceea ce vedem insa astazi e mult mai mult decit o simpla fortare: e un santaj. Un santaj incalificabil al UDMR, prilejuit de disperarea unui Liviu Dragnea care vede cum i se scurg puterea si libertatea printre degete. Acest santaj operat de UDMR reprezinta un proces politic profund viciat, care va rapi comunitatii maghiare satisfactia de a fi cistigat drepturile legitime cerute printr-o larga consultare si discutie cu majoritatea romana.

Mai mult: operatiunea UDMR e dublu ilegitima pentru ca ea are la baza Fratia Penalilor, cum inspirat spune un cetatean roman de etnie maghiara pe Facebook. Sa inregistrezi o victorie calcind in picioare minima morala publica, sa cistigi ceva ajutindu-l pe protectorul penalilor sa isi perpetueze puterea - asta e o oroare politica. De la ALDE ne asteptam, pentru ca acest partid e un canal colector de penali. Dar ma indoiesc profund ca cetatenii de etnie maghiara din Romania se simt reprezentati de un asemenea comportament. Maghiarii, ca si romanii, au respins permanent Fratia Coruptilor, au cerut dreptate si egalitate in fata legii, au cerut infrastructura si investitii, nu protejarea coruptilor.

Daca pentru romani jocul UDMR-ului reprezinta o incercare de santaj, pentru UDMR-isti e insa singura solutie viabila de a obtine ceea ce isi doresc. Experienta le-a aratat etnicilor maghiari ca doar in momente cu mare miza pentru partidele romanesti isi pot impinge in Parlament sau in Guvern agenda lor proprie, cea cu care au obtinut voturile care i-au trimis in Parlament.

Modul dublu ilegitim in care UDMR vrea sa obtina avantajele negociate cu PSD risca sa se indrepte contra intereselor cetatenilor de etnie maghiara. Majoritarii romani vor percepe noile legi ca fiind rezultatul unui santaj si le vor respinge. Mai devreme sau mai tirziu, ungurii le vor pierde, si le va fi foarte greu sa le mai obtina rapid. Un cistig obtinut prin santaj si fortarea miinii nu are viata lunga.

De altfel, cinismul PSD se vede si aici: e clar ca oamenii lui Dragnea nu au de gind sa aplice ceea ce promit UDMR-istilor. Sursele HotNews.ro arata ca Dragnea a acceptat cererile UDMR, dar le-a spus ca nu vrea sa puna in lege si sanctiuni pentru cei care nu le respecta. Cu alte cuvinte, Dragnea se pregateste sa le promita niste gogosi, iar el si oamenii lui vor fi primii care nu le vor respecta. Imaginati-va frustrarea maghiarilor cind vor vedea acest lucru. Imaginati-va tensiunile din teritoriu cind un primar PSD de prin Covasna va refuza sa puna placute bilingve cu numele strazilor, desi legea votata de PSD i-o cere, dar pentru ca nu exista sanctiuni in lege nimeni nu-l va putea trage la raspundere.

Inca o dovada de cinism a la PSD: Dragnea e de acord cu cererea UDMR ca statul roman sa infiinteze o linie in limba maghiara la Universitatea de Medicina si Farmacie Targu Mures, trecand peste autonomia universitara. Ei bine, PSD (parte a USL) a darimat prin motiune de cenzura guvernul MRU in 2012 exact pentru acest motiv! Dragnea era atunci secretar general PSD si unul dintre liderii USL. O duplicitate inimaginabila chiar si pentru Liviu Dragnea.

Legat de Liviu Dragnea: trocul negociat cu UDMR risca sa-i explodeze in fata in mare viteza. Dan Tapalaga scria de saptamina trecuta ca negocierile cu UDMR sint cheia motiunii de cenzura. Nu mi-am imaginat insa ca Dragnea va accepta in negociere atitea cereri la limita Constitutiei din partea UDMR. Disperarea lui e vizibila. Sint curios cum va vinde trocul cu UDMR in filialele PSD si ALDE din Transilvania. Aud ca sint tensiuni majore, cel putin un parlamentar al coalitiei a amenintat de azi ca demisioneaza.

Prin promisiunile pe care nici el nu le crede, Dragnea e pe cale sa creeze o tensiune majora intre romani si maghiari. Pe romani ii infurie prin impunerea fortata a unor masuri cerute de UDMR, pe maghiari ii va enerva cind nu le va respecta. E ultimul lucru de care avem nevoie, intr-un context regional tulbure si cu jumatate de an inainte de 2018, cind romanii vor sarbatori centenarul unirii, iar ungurii vor deplinge pierderea Transilvaniei.

Mai e o zi si jumatate pina la votul motiunii de cenzura. Cred ca e esential ca negocierile firesti dintre PSD si UDMR sa ramina in domeniul legitimitatii. Altfel, Dragnea si UDMR vor declansa procese politice care risca sa le scape total de sub control.























30321 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    Pentru ca nu il cunoasteti pe Kelemen (Marţi, 20 iunie 2017, 0:06)

    Maniu [utilizator]

    eu am lucrat cu el si n-are nicio fibra morala, zero. Este o nulitate parasutata din Miercurea Ciuc in 1996 de Bela Marko in politica si de atunci...nici macar doctor veterinar numai in Romania acest om lipsit de aptitudini putea fi cineva. Ca fapt divers: il aprecia pe Ceausescu. Ce poti sa te astepti de la un om care, la cativa ani dupa 1989 nu avea nimic sa reproseze comunismului ceausist? E periculos fiindca absoarbe orice venin.
    • -36 (46 voturi)    
      Deci s-a terminat, n'asa? No more #Go Grindy! (Marţi, 20 iunie 2017, 1:15)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Deci s-a terminat, n'asa? No more #Go Grindy!

      Pacat. Aveau si #rezistii un ceva pe undeva, ca toti ailalti, cei alesi de #rezisti, se ascund prin balcoanele Parlamentului daca au ocazia sa incerce macar sa guverneze.
      Uite ca PSD-ul da si puterea si opozitia...si mai imprumuta diverse meduze si #rezistilor.
      • +14 (18 voturi)    
        Ha ha ha ha ha .. (Marţi, 20 iunie 2017, 1:54)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ...ha ha ha ha ha ha ha ha ....aaaaaaaaaa... ha ha ha ha ha ha ha ha

        Real stand up comedy!
        • +5 (5 voturi)    
          Nimic intamplator in ce face UDMR (Marţi, 20 iunie 2017, 10:56)

          animatron [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Am putea presupune ca liderilor UDMR le-ar fi totusi jena, fata de propriul lor electorat, sa salveze un grup infractional aflat temporar la conducerea PSD.

          Dar nu e cazul, pentru ca nu le pasa liderilor maghiari daca statul in care traiesc, Romania, ar fi condus de niste penali.

          Daca le-ar pasa de binele Romaniei ar refuza sa salveze de puscarie niste indivizi ca Dragnea sau Iordache.

          Numai ca statul roman e considerat o tinta legitima, in care se poate lovi inclusiv prin a ajuta potentiali infractori sa il conduca.

          Are UDMR interes ca statul romanesc sa fie mai bine guvernat, mai prosper, mai stabil, mai puternic?
          Asa ar trebui sa fie, pentru ca acesti lideri maghiari au cetatenia romana.

          Insa uitam prea usor ca o au si pe aceea ungara, ca au depus un juramant pentru propasirea etniei maghiare, ca multi dintre ei vad aceasta "implinire"a natiunii ungare intr-o Ungarie Mare care nu poate reusi fara amputarea Romaniei de o parte a ei, Transilvania.

          Orice decizie politica care conduce maghiarii catre mai putina integrare in societatea romaneasca si mai multa separare lingvistica si culturala de statul roman (cu placute, cu limba lor in administratie, tribunale si spitale, cu steaguri, etc) e o decizie care contribuie la slabirea societatii romanesti in ansamblu.

          Contrar a ceea ce cred unii, care nu citesc indeajuns despre ce se intampla in Scotia, Catalunia, "Padania" sau cartiere periferice din orase franceze, germane sau suedeze, prin astfel de cedari ale unor revendicari separatiste si autonomiste se sadesc germenii confruntarilor violente viitoare, "calmul" e cel dinaintea unor furtuni.

          Lumea viitorului e una in care "identitatea" e aceea care va da o substanta individului ajuns un anonim prin consumerism si ignoranta voluntar intretinuta de "elite".

          E un santaj ordinar si o mizerie morala din partea UDMR, care profita de un moment dificil pentru a obtine avantaje.

          Dar e mult mai revoltator sa vezi politicieni romani care ar accepta santajul..
      • +13 (13 voturi)    
        minte de oaie (Marţi, 20 iunie 2017, 8:55)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cum sa guverneze bre #rezistii??? Cu parlamentul intesat de #noapteacahotii? Intii anticipate, si dupa aia mai vedem
        • -2 (2 voturi)    
          Asa-i, minte de oaie (Marţi, 20 iunie 2017, 13:19)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Asa-i, minte de oaie la #rezisti:

          -1) Ei vor sa ajunga la anticipate
          -2) Pentru asta, ei vor sa mentina in functie primul ministru, fugind din Parlament
          -3) Un anume #rezist (cu plusuri multe de la alti #rezisti) spune ca cele doua actiuni sunt total compatibile !

          Vezi mai #rezistule, nu-i de mirare ca l-ati adoptat pe Ponta acum, cand Ponta spune cele mai mari tampenii, de genul "eu nu voi fi ministru ca nu ma lasa Johannis". Cum se dileste vreo meduza d'asta, cum vine la voi, pe cai mari. Probail din cauza ca sunteti tare destepti, nu-i asa? D'aia il aveti sef pe studentul de numai 46 de anisori. De la ClujJ :-)))))
          • 0 (0 voturi)    
            gindire de floricica dansatoarea (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:33)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            1. Cum ai ajuns la concluzia asta?!? Datorita faptului ca nu te duce neuronul sa iesi din logica partidelor, nu poti pricepe ca #rezit nu e despre partide, ci despre justitie.
            2. Partidele de opozitie fac exact ce trebuie acum, ii lasa pe stapinii tai sa se faca singuri de kko. De ce sa se bage in hacuiala din PSD cid pot sta pe margine sa admire spectacolul?
            3. doar in imaginatia ta. Anticipate nu poti avea decit daca doreste parlamentul, parlament care in mod evident nu va dori vrodata asha ceva.

            Iarasi, fiind in logica lui "ori esti cu mine ori cu celalalt", nu poti pricepe ca #rezist nu e nici cu factuinile din PSD, nici cu PNL, nici macar cu USR. E adevarat ca acum, pericolul cel mai mare la adresa justitiei fiind Dragnea, ar fi interesant sa nu treaca motiunea si sa pice Dragnea. Dar asta fix pentru o asemenea miscare ar slabi grupul PSD Nicolicea-Ciordache-S Nicolae si ar da un ragaz justitiei. Nu pentru ca Monta ar fi altcineva decit cel de acu citiva ani sau Grindeanu nu ar fi cel care a semnat OUG 13. Asha ca... nu te mai screme sa pricepi ce reprezinta #rezist, ca nuuronul tau e in mod cert incapabil sa vada dincolo de tabele politice.
      • +11 (11 voturi)    
        PSD (Marţi, 20 iunie 2017, 9:33)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        nu e partid, e o organizatie mafiota. Asa si udmr care reprezinta doar pe maghiari nicidecum pe toti cetatenii romani.

        ce face psd se cheama ciorba. Dragnea disperatul fara un motiv intemeiat, da propriul guvern jos si e astfel in stare sa distruga Romania
      • +12 (12 voturi)    
        Exact ca ponta la prezidentiale (Marţi, 20 iunie 2017, 10:33)

        Bwana [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ...dragnea face aceiasi greseala. Desi castiga en fanfare prin neimplicarea votantilor...ponta a ales sa-si ostilizeze diaspora si odata cu ea si restul de nedecisi sau apatici."Fara UDMR avem destul...dragnea dixit!" dar mai bine sa fim siguri...nu?
        Si uite asa...pa!
    • +10 (12 voturi)    
      rock (Marţi, 20 iunie 2017, 6:06)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      nimeni nu-i spune nenorocitului astuia de Kelemen ca PSDulului ii ramane dreptul ca majoritate sa faca ce vrea pana la urma lupte e in interiorul lui aici nu avem de a face cu uzurparea dreptului majoritati . chiar nu intelege ca un PSD slabit ar fi in avantajul lor ?
  • +36 (40 voturi)    
    Dragnea este capabil sa darame statul cu el (Marţi, 20 iunie 2017, 0:24)

    Zimbru [utilizator]

    Dragnea este cel mai nociv personaj din politica nationala de la Iliescu incoace. Este gata de orice numai sa scape de puscarie, pentru el Romania si romanii nu conteaza. Cat despre UDMR, sper ca maghiarii sa inteleaga ca sunt o sleahta de talhari care le vand gogosi. UDMR-ul isi spala pe creier electoratul cu tot felul de revendicari cand ei sunt PSD-ul maghiarilor, doresc sa fure in continuare nestingheriti.
    • +21 (23 voturi)    
      poate-l darima cineva pe mustacios (Marţi, 20 iunie 2017, 1:34)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      pina voteaza legile trocului. Sper sa-l infunde maine cu puscaria altfel va fi jale . Astia-s mai rai decit lacustele,mai lasa ceva cotoare in urma.
      Inimaginabil ce poate sa faca un astfel de specimen.
      Legea va fi atacata si anulata ulterior dar tensiunile vor ramane.
  • +24 (28 voturi)    
    Santajul UDMR-ului e inaceptabil (Marţi, 20 iunie 2017, 0:27)

    Zimbru [utilizator]

    Sincer nu ma mira cum se comporta politicienii din UDMR, ce ma mira este ca maghiarii inca mai voteaza cu ei. Daca asta isi doresc maghiarii inseamna ca sunt destul de incompatibili la nivel de aspiratii democratice cu o mare majoritate a cetatenilor din Transilvania.
  • +30 (34 voturi)    
    Nu mai conteaza nimic (Marţi, 20 iunie 2017, 0:30)

    OmulNou [utilizator]

    Numai sa scape Dragnea de inchisoare. Constitutia, identitatea nationala, n-au nicio valoare in comparatie cu teama de inchisoare a hotului-sef.

    Asta este PSD-ul, dar bineinteles, votantul de rand nu va intelege nimic si data viitoare va vota exact cum ii spune primarul sau preotul.

    La vremuri noi, tot ei.
  • +19 (23 voturi)    
    mda (Marţi, 20 iunie 2017, 0:41)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    marele om politic dragnea cred ca si-ar vinde si un rinichi zilele astea, atat de mare om politic este. aici se vede marea anvergura de barbat de stat din teleorman, un judet de elita al tarii!
  • +17 (21 voturi)    
    marea victorie psd in alegeri (Marţi, 20 iunie 2017, 0:53)

    yellowdog [utilizator]

    de fapt ii arata in toata hidosenia lor...
  • +21 (29 voturi)    
    .... (Marţi, 20 iunie 2017, 1:04)

    Tibi. [utilizator]

    Pantazi, uite cum facem : cand vom avea in ungaria numele strazilor lor in romana, cand o sa fie oficial sarbatorita ziua de 1 decembrie in ungarianu cu arborari de steag negru de doliu, cand o sa aiba romaniid e acolo macar 50 % din drepturile pe care le au minoritatile la noi, poate o sa fie atat de absolut perfect legitima cererile cum afirmi tu..pana atunci ce-ar fi sa nu?

    Si asta o spune cineva care nu e nici ultra-nationalist si nici macar nationalist verde.. Dar nici sa ma scuipi in gura si eu sa zic ca e prefect legitim. Daca mai aveam si vreun strabunic iobag pe campurile transilvaniei mulse de habsurgi, probabil ca as fi fost chiar si "nationalist verde"
  • -30 (40 voturi)    
    Erata (Marţi, 20 iunie 2017, 1:08)

    Magdalena ValentinaFeru [anonim]

    1.Parlamentul nu a votat nimic. Dar va prefaceti ca deja s-a votat.
    2.Santajul e cu amenintare. Negocierea e de buna voie.Daca aveti dovezi de santaj , mergeti la DNA.
    3. Modificarile cerute de UDMR nu sunt in afara cadrului european, ba din contra. Stiti care e statutul minoritatii maghiare in alte tari care au facut parte din Imperiul Habsurbic? Autonomie.
    4.Nu am inteles ce doriti?Sa bantuie Grindeanu inca o luna prin Palatul Victoria? Ca sa ce?Tot nu are sprijin in Parlament.
    5. Ati ascultat inregistrarile cu dna Kovesi ? Da?
    • +29 (31 voturi)    
      ia zi tu unde au maghiarii autonomie ?? (Marţi, 20 iunie 2017, 1:37)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      n-au nicaieri . Aici au fraieri care le dau privilegii

      In Slovenia de ex o iau peste bot : nu va convine eject in hu. In Ucraina n-au curaj sa deschida gura, la sarbi nu misca in front, de la austrieci nu cer nimic.
      deci unde au autonomie?
    • +27 (29 voturi)    
      Postaceala curata (Marţi, 20 iunie 2017, 1:45)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      Imperiul Habsurbic? Grindeanu nu are sprijin? Nu s-a votat nimic? Inregistrari "cu Kovesi"?

      Trebuie sa fii postac sa incerci sa creezi diversiuni pentru a distrage atentia de la faptul ca Dragnea incearca sa darame un guvern doar ca sa scape de inchisoare.
      • +15 (17 voturi)    
        nu e (Marţi, 20 iunie 2017, 7:42)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        doar postaca, e chiar nevasta lui @newlook.
    • +8 (8 voturi)    
      Manipulare (Marţi, 20 iunie 2017, 10:33)

      tudorl [utilizator] i-a raspuns lui Magdalena ValentinaFeru

      scrie pe fruntea ta.Democratia si statul de drept sunt notiuni de care probabil nu ai auzit.
  • -23 (29 voturi)    
    Felicit UDMR (Marţi, 20 iunie 2017, 1:18)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    pentru modul INDREPTATIT PENTRU EI in care incearca sa obtina TOATE drepturile promise de romani prin proclamtia de la Alba Iulia din 1918!
    Daca prin buna intelegere nu au reusit sa obtina de la noi, romanii, decat injuraturi, atunci sunt complet indreptatiti sa foloseasca santajul la Dragnea, care, daca nu le accepta cererile, va intra la Puscarie ca borfas ordinar.
    Daca as fi udemerist, nu as avea nicio retinere sa folosesc santajul fata de borfasi pentru a-mi obtine drepturile promise in urma cu o suta de ani.
    Cum am mai spus azi, prin cedarea lui fata de UDMR, Dragnea salveaza integritatea Romaniei pentru urmatoarea suta de ani. Poti fi un borfas ordinar si poti totodata sa ramai in istorie ca salvator al integritatii Romaniei, chiar daca nu asta ai urmarit.
    • +22 (26 voturi)    
      .. (Marţi, 20 iunie 2017, 1:39)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Tebuie sa fii un idiot notoriu sa crezi ca ungurii se vor opri aici .. scopul a fost intotdeauna autonomia teritoriala si nu doar a "Tinutului Secuiesc" .. politica pasilor marunti spre implinirea Ungariei "Mari"
      Esti absolut idiot
    • +17 (21 voturi)    
      UDMR reprezinta maghiarii sau secuii ? (Marţi, 20 iunie 2017, 1:41)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      sa stim si noi pe cine ......... ca nici ei nu-s hotariti .

      prin buna intelegere au obtinut f. multe privilegii pe care romanii din hu nu le au ..... si de la o astfel de prostie se poate ajunge la chestiuni grave ....
    • +22 (26 voturi)    
      Cred ca nu esti intreg, postacule (Marţi, 20 iunie 2017, 1:48)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Dragnea "salveaza integritatea" tarii?

      Dragnea ne face de ras peste hotare incercand sa scape de parnaie prin sabotarea unui guvern ales de el insusi si creeaza o criza politica intr-un context international volatil, cand e bine sa-ti tii aliatii aproape si sa fii un stat stabil.

      Dragnea incearca sa se salveze pe el insusi, calcand si pe Constitutie si pe bunul simt.
    • +3 (3 voturi)    
      Legal nu mai au nici nun fel de drepturi (Marţi, 20 iunie 2017, 8:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Prin existenta Dictatului de Viena ungurii si-au pierdut orice legitimitate in a obtine orice. Nu mai vorbim de salbaticia guvernarii maghiare in Transilvania cai cativa ani in care au administrat acest teritoriu romanesc. Dar, tot ce li s-a promis la alba Iulia au obtinut. Romanii s-au tinut de cavant, tinand bineteles seama de evolutia institutiilor si a societatii in decursul a 100 de ani. Nu mai suntem in evul mediu, poate pedepsim si acum vrajitoarle dar nu le mai ardem, cum ar vrea ungurii- de fapt lor le plac crimele prin cultura anacronica asiatica pe care o au- in Europa toleranta de azi..
    • +3 (3 voturi)    
      ironic (Marţi, 20 iunie 2017, 15:41)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      nick-ul tau.te felicit.vei ramane in istorie ca salvator al ungurilor.macar unul care a incercat
  • +32 (34 voturi)    
    Romania luata ostatica de un paranoic... (Marţi, 20 iunie 2017, 1:38)

    IonelMagiru [anonim]

    Doza de nebunie a politicienilor bastinasi, pe care romanii de rand o accepta drept ceva normal, a crescut vertiginos in cateva ore.
    Un puseu de nebunie furioasa l-a cuprins pe interlopul Dragnea si s-a transmis instantaneu la gealatii si concubinele guvernamentale din banda lui.

    1 Rascoleste, din senin, stratele cele mai traumatice ale relatiilor romano-maghiare in schimbul a 30 de voturi!
    '
    2. Ofera posturi de vice-ministri, secretari de stat, prefecti cu nemiluita, unei formatiuni politice santajiste

    3. Propune cuplului de gangsteri Bonny si Clyde (Grindeanu si Ponta) posturi de vice-premier, ministere grase (6) desi i-a acuzat, doar cu cateva ore in urma, de organizarea unei lovituri de stat.

    4. Amaneteaza soarta Romaniei pentru gravul motiv ca a pierdut un pol la poker cu doi hotomani din propriul partid.

    4. Distruge orice urma de credibilitate si respectabilitate internationala a Romaniei intrun moment fast de constructie europeana si atlantica, pentru ca nu e lasat sa pescuiasca crapi in liniste.

    Si totul doar pentru a scapa de celula de Jilava care-l asteapta!

    Nu gasesc nici un termen de comparatie in istoria recenta a Romaniei pentru acest episod de patologie politica, individuala si de grup,

    Un gainar obscur din Teleorman se cearta cu concubina lui pe motiv ca supa nu e suficient de calda si, drept urmare, declanseaza un razboi cu consecinte inimaginabile!!

    3 milioane de romani l-au votat pe acest Nero de bufet comunal si partidul lui de zombi politici.

    Ponoasele le tragem pausal.
  • +17 (19 voturi)    
    modus operandi P$D in 2 cuvinte (Marţi, 20 iunie 2017, 1:52)

    Adrian_. [utilizator]

    =cat vrei?
  • +18 (20 voturi)    
    psd + udmr (Marţi, 20 iunie 2017, 2:19)

    Coco Whistle [utilizator]

    trebuiesc scoase in afara legii. romanii tebuie sa iasa in strada si sa termine ce au inceput alte generatii acum 28 ani. nu e de gluma.. daca ar fi muncit pe bune si s-ar fi imbogatit cu totii nimeni nu ar fi zis nimic, dar astia nu se mai opresc, sint obraznici si stapini. sint mai rau decit regimul lui ceausescu...
    • 0 (0 voturi)    
      psd+udmr (Marţi, 20 iunie 2017, 14:24)

      Mardohew [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      cititi pen google revolutia recenta din islanda.
  • +17 (19 voturi)    
    Minorități (Marţi, 20 iunie 2017, 2:20)

    Celbland [utilizator]

    Dragnea va trebui să le dea și țiganilor aceleași drepturi: inscripții bilingve, ziua națională a țiganilor, universitate țigănească, ...
  • +15 (17 voturi)    
    Aici m-ati pierdut! (Marţi, 20 iunie 2017, 6:27)

    Consonant [utilizator]

    "Paradoxal, multe dintre cererile UDMR negociate cu PSD sint legitime." Maghiarii nu vor inceta niciodata sa ceara mai mult si mai mult, oricat le-ai da. Din contra, cea mai mare parte a cererilor UDMR sunt ilegitime.
  • +18 (20 voturi)    
    Arturo Ui (Marţi, 20 iunie 2017, 6:28)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Asa cum am prevestit, ascensiunea lui Arturo Ui -recte marlanul de Teleorman-nu mai poate fi oprita in mod democratic decat prin vaga speranta a manifestatiilor masive de strada.Are totul:parlament,Guvern,CCR,mai toate institutiile Tarii, primariile evident tixite de bugetari,opozitie infiltrata, mass-media ticaloase, jumatate di populatia care voteaza-le da 100 de lei de fiecare data--TOTUL!Si pe un astfel de geniu politic sa-l amenintati cu compromiterea, cu puscaria?"Dar piara oamenii cu toti, s-or naste iarasi oameni!"Tradarea lui fata de pretentiile nerusinate ale UDMR nu ma mira!Asa cum nu s-a gandit la consecinte cand a mituit bugetarii si pensionarii,n-are nicio greata sa treaca la Uniunea Eurasiatica daca Putin ii promite impunitatea.In somma-Dragnea este sub toate aspectele inamicul nr.1 al Romaniei!
  • -7 (11 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 20 iunie 2017, 6:29)

    tothzeno [utilizator]

    Daca autorul catologeaza mare parte din cereri legitime de ce a trebuit sa asteptam 99 de ani (5 generatii) pentru a le obtine. Cat ar mai trebui sa asteptam?
    • +1 (1 vot)    
      Stati un pic (Marţi, 20 iunie 2017, 11:33)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui tothzeno

      Unu. O generatie se calculeaza la 50 de ani.
      Doi. Ia verificati putin cite drepturi aveau romanii inainte de 1918 in Austro-Ungaria. Daca Austro-Ungaria era mai generoasa cu drepturile minoritatilor, mai era nevoie de Trianon? Nu s-ar fi nascut atitea noi state, si nu ar fi existat, dupa 99 de ani, atit de multa animozitate impotriva ungurilor (nu doar in Romania, dar uitati-va si in Slovacia, Serbia si Ucraina, de exemplu). Si noi am avut bunici care nu puteau vorbi romana inainte de 1918, care nu au avut scoala in romana. Mai mult, care erau priviti ca o clasa inferioara de catre autoritatile maghiare. Nu exista comparatie intre drepturile bunicilor mei romani in Austro-Ungaria si cele de acum ale maghiarilor. Nu spun ca ar trebui sa existe echivalenta, e normal sa evoluam, doar spun ca fiecare lucru, fiecare actiune, fiecare decizie politica are consecinte - si nu doar pe termen scurt. Daca maghiarii erau mai binevoitori cu minoritatile lor, altfel stateau lucrurile acum.
      Trei. Autorul tocmai asta spune, ca drepturile astea trebuie date, dar ar fi trebuit obtinute mai elegant, nu prin santaj, si nu prin sprijinirea in contrapartida a unor penali si corupti.
      Patru, A propos, timp de 28 de ani, cine s-a opus acestor drepturi, cine a iesit in alegeri exact jucind cartea nationalismului? Cine a organizat evenimentele de la Hadareni? nu cumva exact FSN/PSDR/PSD? Nu cumva exact cei cu care in mod traditional UDMR face aliante? Nu vi se pare nimic ciudat in modul in care se aliniaza mereu trupele pe tabla de sah?
  • +4 (6 voturi)    
    iuda (Marţi, 20 iunie 2017, 6:30)

    toras [utilizator]

    Iuda l-a pupat pe Isus( blandul popor roman )....pentru a-l vinde ucigasilor lui Caiafa (membrii Sinedriului ...)!
  • +15 (17 voturi)    
    daca hunii (Marţi, 20 iunie 2017, 7:40)

    Tinam [utilizator]

    intra la guvernare.. poporul nepesedist ar trebui sa sprijine masiv dna , procurorii si serviciile sa rezolve problemele din ultimii 28 de ani ale Romaniei!
    Nu de alta dar toti cei ce le-au generat (direct sau prin reprezentanti platiti!) vor fi stransi laolalta sub aceeasi cupola!!
    • -6 (10 voturi)    
      Care DNA, ala care sta cu curu pe dosare (Marţi, 20 iunie 2017, 8:57)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Tinam

      desi are salarii uriase, ala care ia ca si tinte oameni politici fara sa cerceteze fapte, ala care este condus de o madama ce foloseste un limbaj de mahala?
  • +9 (11 voturi)    
    Daca Boc si Basescu ar fi oferit (Marţi, 20 iunie 2017, 8:09)

    Susufler0 [utilizator]

    s-au ar fi negociat vreodata atatea cu UDMR, ar fi luat foc tara ! De altfel cariera politica la varf a lui MRU s-a incheiat pt ceva ce astazi pesedistii ofera pe tava maghiarilor !

    Astazi, pt salvarea lui Dragnea pesedistii sunt capabili sa ofere mult mai mult !

    PS. Apropo, nici acum insa ciracii lui Dragnea nu se dezmint : ofera dar vor sa nu existe sanctiuni in legile care "dau" maghiarilor ! :))

    PPS. Doar ca de data asta nu s-au intalnit hotul cu prostul !! ;)))
  • +10 (10 voturi)    
    somnul natiunii naste monstrii (Marţi, 20 iunie 2017, 8:30)

    ileana-carmen [utilizator]

    Cum poti sa spui dumneata ca sarbatorirea zilei de 15 martie ar fi unul dintre drepturile maghiarilor care ar fi in regula pe teritoriul Romaniei? Stii istorie? La 15 Martie 1848 parlamentul Ungariei a votat unirea cu Ardealul. Au murit romani. Nu numai ca este aberant dar este si foarte dureros pentru noi, romanii. Ziua maghiarilor in Romania, da, dar in alta zi. Este legal ce se intampla in parlament? Tot acest troc, cum spui dumneata, pentru voturi, la vedere, este legal? De ce nu se sesizeaza autoritatile abilitate?
    • +2 (2 voturi)    
      Rezolvare simpla (Marţi, 20 iunie 2017, 11:10)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui ileana-carmen

      15 martie ziua Maghiarilor din Romania? Super, OK! Cu conditia ca si Parlamentul Maghiar sa voteze in contrapartida ca 1 Decembrie sa fie zi libera, Ziua Romanilor din Ungaria
  • +4 (4 voturi)    
    este de neinteles (Marţi, 20 iunie 2017, 9:04)

    revo [utilizator]

    Poate cineva sa ne explice de ce se simte Dragnea obligat sa negocieze sprijinul UDMR, in conditiile in care celelalte familii de mafioti (numite partide politice) au spus ca nu participa la vot?
    Parca le lipseau vreo 10 voturi, iar eu am vazut la TV ca vreo 16 membri ALDE nu semnasera motiunea, nu stiu din ce cauza. Ce face Tradiceanu? De ce nu garanteaza si voturile alora? Sau face ceea ce stie el mai bine - tradeaza in ultimul moment?

    Motiunea trebuie sa treaca pentru ca:
    1) PSD trebuie sa-si aduca aminte ce a insemnat Ponta in fruntea lui si la Guvern si cum s-a terminat povestea - cu cea mai mare participare la vot, impotriva lui;
    2) Ponta vine tot pe filiera ruseasca si este la fel de compromis si ostracizat de partenerii straini ca si Dragnea.
    3) practic, fantoma Grindeanu nu are sprijinul majoritatii parlamentare;
    4) tentativele astea de indisciplina de partid trebuie inabusite din fasa - valabil pentru toate partidele.

    Apoi, vor trebui sa-l indeparteze pe Dragnea pentru ca dovedeste pe zi ce trece ca nu are stofa de lider, este un amator in toate, pentru ca este ignorat de partenerii straini, asta pe langa toate celelalte bube cu justitia si spiritul dictatorial si partinitor.
  • +8 (8 voturi)    
    Trădare (Marţi, 20 iunie 2017, 9:08)

    NaftuliVasile1 [anonim]

    de neam pentru ambiții personale?
  • +5 (5 voturi)    
    prea la stînga!... (Marţi, 20 iunie 2017, 9:33)

    Reshape [utilizator]

    Tratați problema asta exact cum o tratați și pe aia a homosexualilor.
    Ungurii n-ar da doi bani pe steagul ăla sau pe plăcuțele bilingve dacă n-ar avea o semnificație specială pentru ei. Nu e ca atunci cînd, în timpul Campionatului de fotbal, vecinul meu a arborat steagul Croației. La fel, 15 martie (1848) e ziua în care Parlamentul Ungariei a hotărît unirea Ardealului cu Ungaria, și nu o simplă zi liberă. S-a "inflamat" atunci românul verde (și "medieval" cum i-ar zice Tapalaga) Avram Iancu.
    La fel ca în cazul homosexualilor, se recomandă politica pașilor mici: "Toate drepturile [...], astfel incit acceptabilitatea lor de catre majoritari sa fie cit mai larga". E pe dracu', așa merg lucrurile??
  • +10 (10 voturi)    
    nu ca mai conteaza... (Marţi, 20 iunie 2017, 9:48)

    Optimal [utilizator]

    ...dar fiindca tot s-a cramponat dl Dragnea de programul de guvernare cu care l-au votat cetatenii, acum cu UDMR servit cu acest pachet de legi, cum ne mai prezinta lucrurile?
    L-au votat cumva 3 milioane de romani si pentru ce vedem ca face zilele astea?
    Trecerea acestor legi nu era la niciunul din punctele neindeplinite de guvernul Grindeanu de pe lista lor de evaluare. Atunci de ce graba cu care s-au scos aceste legi de la sertar?, ca doar aveau alte prioritati chipurile nerealizate. Repet, de ce aceasta graba ptr ceva ce nu era in programul de guvernare si care, culmea, este doar o simpla coincidenta (sic!) ca se intampla zilele astea.
    Cat de prosti ne crede? Cat de iresponsabil este? Cat timp va mai fi ingaduit sa fiinteze ca personaj politic un ins atat de decazut incat ar fi rejectat din orice tip de organizare umana, nemaivorbind de a se afla in fruntea unei natii?
  • +7 (7 voturi)    
    Joc periculos (Marţi, 20 iunie 2017, 9:48)

    EduardAntoniu [anonim]

    Daca UDMR face jocul Dragnei, Dublutza e prim ministru. Fosta PRM-ista le taie drepturile. Toata lumea in strada! Sa scapam naibii odata si de Dragnea si de Firea si de toti oltenii astia tupeisti - Dublutza, Stefanescu, Valcov, Fifor si de toate vuvuzelele astea! Altminteri, cerem independentza Moldovei! Am scapat de Ceausescu dar nu suntem in stare sa scapam de Dragnea!
    • +1 (1 vot)    
      Ei, lasati (Marţi, 20 iunie 2017, 11:03)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui EduardAntoniu

      De acord sa iesim in strada, care cu furci, care cu topoare. Dar ce ne facem, ca Firea e moldoveanca din Bacau?
  • +9 (9 voturi)    
    Tariceanu . . . (Marţi, 20 iunie 2017, 9:53)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . e si mai nociv pentru Romania decat Dragnea! Vad ca nimeni nu il pomeneste in comentarii! El este manat de aceleasi interese personale ca si Dragnea( sa scape de acuzatiile pentru care este judecat) dar este mai nociv decat Dragnea pentru ca spune ca reprezinta liberalismul romanesc. Ori, alianta dintre un liberal si un socialist e ca prietenia dintre o orca si o foca!
  • +9 (9 voturi)    
    Sfântă naivitate (Marţi, 20 iunie 2017, 9:55)

    ww [utilizator]

    Credeți că Dragnea negociază cu UDMR deziderate ale minorității maghiare? Haideți să fim serioși. Înainte de unguri se află UDMR-ul, adică un morman de dosare penale. Asta oferă Dragnea ÎNTREGII clase politice: torpilarea justiției. Restul sunt povești pentru naivi. Există un consens unanim în clasa politică: justiția trebuie îngenuncheată, marii infractori trebuie scoși din pușcării iar instituțiile „de forță” ale statului (DNA, SRI, ICCJ) trebuie puse pe butuci. Cine arată că poate fi lider în această luptă pe viață și pe moarte are susținerea tuturor. Iar cel mai determinat om al momentului, care arată că nu se dă în lături de la nimic, este șeicul de Teleorman, așa că va fi susținut orbește de toți, indiferent de numele partidului în care activează.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca si cu Poate (Marţi, 20 iunie 2017, 10:59)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Sint romanca si ardeleanca.
    Vreau sa spun atit: a) daca in ultimii 28 de ani parlamentarii romani ar fi dat minoritatii maghiare niste drepturi, asa cum spune si articolul, normale sau, oricum, negociabile, si b) daca, in acesti aproape 30 de ani ar fi existat o preocupare REALA pentru drepturile minoritatilor si pentru educarea populatiei in spiritul tolerantei si alteritatii, subiectele santajului din ziua de azi nu ar exista.

    Dar, dupa cum nu se vede prea bine, partidele la putere s-au preocupat cu obstinatie sa tina subiectult "minoritatii maghiare" ca rezerva de negociere, ca os de ros in momente de criza (Cazul Facultatii de Medicina de la Tirgu Mures este mai mult decit relevant). Iar UDMR s-a folosit mereu de aceste momente de criza, ca sa arunce electoratului lor imaginea unor "victorii marete", obtinute, in fapt, fara nici un pic de transpiratie, ci doar votind 'cum trebuie' in momente fierbinti in Parlament.

    A propos de asta, poate ar trebui sa invatam sa ne iubim aproapele, ca e maghiar, ca e gay, ca, e de alta religie, inainte ca politicienii sa se foloseasca de ura fata de ei ca sa ne faca sa inghitim pe nemestecate niste pachete de legi obtinute prin santaj. Daca i-am accepta mai mult pe cei care sint altfel decit noi, politicienilor le-ar fi mai greu sa isi mentina scaunele strict bazat pe faptul ca noi habar nu avem cine este Pista sau vecinul gay, dar stim clar nu ne place de el. Ah, si de unde stim asa de clar ca nu ne place de ei? Cum de unde? De la televizor, din ziare, din Parlament. Nicidecum din observatia personala, din incercarea de a vorbi noi insine cu Pista. De ce sa vorbim cu el? Ce avem de impartit cu el? Nimic, inafara de asfaltul desfundat din strada, serviciile medicale de rahat de la clinica, faptul ca scoala unde invata copiii nostri se prabuseste, etc, etc. E in interesul celor de la conducere ca sa nu vorbesc niciodata cu Pista, pentru ca am observa ca avem prea multe in comun si am putea deveni incomozi cu votul nostru.
  • +1 (1 vot)    
    udmr (Marţi, 20 iunie 2017, 14:21)

    Mardohew [utilizator]

    Daca va fi in sala udmr va vota oricum motiunea ca sa nu pice protectorul penalilor ca au si ei multi penali.