Refugiatii, primul esec mare al lui Iohannis. Cum a ajuns Romania in clubul marginalilor

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:35 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Inevitabilul s-a intimplat. Romania a fost infrinta la vot in chestiunea refugiatilor si acum trebuie sa accepte exact atitia migranti cit a cerut Comisia Europeana. Era de asteptat, asa cum am prognozat acum doua saptamini. E un esec al lui Klaus Iohannis, dar, mai important, un esec major de politica externa pentru Romania. In primul sau mare dosar de cind e presedinte, Klaus Iohannis a dezamagit. Mai mult, el si-a proiectat singur imaginea unui presedinte ezitant, lipsit de forta, incapabil sa fie lider.

Iohannis a lansat, in prima lui iesire publica pe problema migrantilor (7 septembrie, in conferinta de presa) trei provocari. Una pentru el, una pentru Romania si una pentru electorat. Le-a pierdut pe toate. Iata explicatiile.

Provocarea personala.

In conferinta de presa din 7 septembrie, Klaus Iohannis a declarat extrem de ferm si in mod repetat ca Romania nu poate primi decit fix 1.785 de migranti, pentru ca atit are capacitate sa gestioneze. Si-a reluat pozitia si in conferinta de presa din 14 septembrie, cind - intrebat de subsemnatul daca un stat de 20 de milioane de locuitori e serios si credibil cind avanseaza o astfel de cifra, Iohannis a spus ca "mi se pare foarte serios. Şi mi se pare sincer, că puteam şi noi să zicem că <<domnule, primim şi 10.000>>, doar că nu putem să îi gestionăm".

Doar ca fermitatea lui nu se baza pe nimic altceva decit sondajele de opinie care aratau ca majoritatea romanilor sint anti-refugiati. Mecanismele europene de decizie NU erau sub controlul Romaniei, Iohannis nu putea sa opuna un eventual veto la propunerea Comisiei Europene de stabilire a unor cote obligatorii, mult mai mari decit cele pe care Romania si le asumase voluntar.

Klaus Iohannis si-a riscat imaginea cind a spus in 7 septembrie ca "La noi, numărul de refugiaţi nu poate să crească, decât dacă noi vrem să primim mai mulţi". Astazi, 23 septembrie, a anuntat ca nu poate contesta la Consiliul European decizia (asa e, nu are cum). Mai mult, a facut o pirueta logica si a anuntat ca "numarul de refugiati nu e mare... problema poate fi gestionata usor de Romania".

De la 1.785 la peste 6.300 de refugiati e distanta mare. Iohannis a inregistrat un esec personal cind si-a ridicat singur miza. Acum, dupa prima provocare majora a mandatului sau, presedintele arata ca un personaj politic slab, atit la interior, cit si in plan extern. Iar cei care stiu sa descifreze comportamentul sau bizar si-au facut o imagine despre forta si competentele sale din acest moment.

Provocarea pentru Romania.

Cind tragem linie dupa toata discutia privind refugiatii, avem urmatorul bilant trist: Romania a votat cot la cot cu Ungaria, Cehia si Slovacia, impotriva tuturor celorlalte state membre. Cum a ajuns aici Romania, e o alta discutie: ca Merkel poarta raspunderea fiindca i-ar fi chemat pe refugiati si atunci Germania trebuie sa rezolve problema, ca nu avem capacitatea sa gestionam mai multi, ca ne temem de atentate etc.

Ramine insa faptul ca Romania s-a plasat alaturi de cele mai eurosceptice tari din UE, iar Iohannis - alaturi de tarile cu cei mai nationalisti lideri ai momentului.

Surse europene spun ca pozitionarea lui Klaus Iohannis a fost "dezamagitoare" pentru lideri importanti din UE. Toti asteptau solidaritate din partea Bucurestiului, dupa ce Bruxelles-ul a ajutat Romania enorm in ultimii ani.

Pastrandu-si pozitia dura si refuzind negocierea, asa cum a facut Polonia, de exemplu, Romania a pierdut atit ca imagine (aplicind o lovitura unei UE aflata deja in dificultate), dar si pragmatic: la o viitoare negociere pe o alta tema, Romaniei i se va aminti inflexibilitatea de azi. Asadar, inca o provocare pierduta.

Provocarea pentru electorat.

Dintre toti liderii politici romani, Klaus Iohannis era cel mai indreptatit sa transmita electoratului o pozitie toleranta fata de imigranti/refugiati. Din doua motive: are cel mai mare grad de incredere (si isi poate exercita leadership-ul fara teama de alegeri iminente), si este un minoritar. Alegerea sa ca presedinte a fost in sine simbolica pentru toleranta romanilor, a dus la o deschidere majora in mentalul colectiv. Era momentul ca Iohannis sa profite de aceasta deschidere si sa promoveze toleranta fata de strain, fata de cel diferit.

In schimb, Iohannis si-a calibrat discursul public astfel incit din spatele cuvintelor sale razbatea teama de migranti. Stim ca serviciile secrete si-ar dori sa nu existe prea multi musulmani in Romania ca sa nu aiba batai de cap, stim ca sondajele arata ca un curent nationalist are tendinta ascendenta, stim ca e greu sa gestionezi aproape 7.000 de refugiati. Dar mai stim ca un lider adevarat are obligatia si puterea de a merge impotriva curentului, de a milita pentru valori precum toleranta.

Iohannis nu a facut asta. Dimpotriva. A alimentat indirect un curent anti-musulman care alimenteaza teama fata de migrantii veniti din Orientul Mijlociu si nordul Africii. Or, stim ce urmeaza: cind migrantii se simt respinsi de comunitatea in care s-au stabilit, ei se radicalizeaza mult mai usor. Cind ai migranti musulmani radicalizati, factiunile teroriste stiu cum sa-i atraga. Si de-acolo incep problemele.

Iohannis a pierdut si aceasta provocare fata de electorat. In loc sa mearga pe drumul greu, dar corect, el a ales solutia facila si populista.

Cu acest esec la activ in prima batalie importanta a mandatului, incapabil sa provoace acasa caderea unui premier intrat in corzi, Iohannis pleaca intr-o lunga calatorie peste Ocean. In loc sa ajunga la Washington ca un lider real, cu forta si agenda clara, presedintele se prezinta intr-o postura slabita. Aproape un lame duck, doar ca mai are peste patru ani pina la finalul mandatului.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
26642 vizualizari
  • +12 (66 voturi)    
    haha (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:51)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    un text amuzant, de citit intre prieteni si de comentat intr-un grup elitist cosmopolit. sondajele arata o cu totul alta parere a romanilor...sa ne fereasca cine o putea de o deriva nationalista care va rade tot politic in anii care vor urma, cand imigrantii ne vor rade in nas cu banii de la Bruxelles in buzunar, cu tenul bronzat si aifonul la brau, iar pensionarul nostru de-abia va avea toti banii pentru medicamente!
    • +15 (39 voturi)    
      Ati luato cu totii razna (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:27)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Vad din ce in ce mai multe articole de la editorialisti foarte buni care vor sa promoveze o deschidere a romanilor pentru imigranti.

      Domnilor, Romanii nu sunt rasisti, problema e ca luam orice om care a avut bani sau picioare sa strabata africa si juma de Europa ca sa ajunga la pamantul fagaduit numit Deutschland.

      Nu stim cine sunt, de unde vin si cu ce intentii.

      Pentru cei care nu au trait niciodata printre straini sa stiti ca integrarea nu e un lucru usor sau chiar imposibil.
      Exemple sunt care vrei, China Town, cartiere italiene, indiene etc etc...in mai toate orasele mari sau capitale.
      Toti, inclusiv romanii cand merg peste hotare vor sa isi faca o zona a lor, fff putini sunt cei care se integreaza in comunitatea locala.
      Dar sa nu mai vorbim de islamisti.

      Poate altii cred ca sunt exagerari dar estul Europei e cunoscut ca fiind rasist si rar visitat de alte nationalitati, in schimb nu tin minte sa fi fost atentate nicaieri in estul europei in ultimii 20-30 ani.

      Sunt curios, acum ca ne-am trezit cu 6000 pe cap ce o sa facem cu ei...ca nici de tiganii nostri nu suntem in stare...
      • -5 (19 voturi)    
        Primul esec a fost cand a fost Iohannis ales! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:49)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        Mai bine zis ca am avut de ales intre doi uselisti, care au facut tara praf in 2012 si au indatorat-o cu 19 miliarde de euro in 4 ani (liberalii au fost si ei 2 ani la guvernare). Cum poti astepta altceva de la un om caruia i s-au luat doua case deja pentru ca le luase nelegal si il are ca sef al Cancelariei Prezidentiale si consilier personal pe Dan Mihalache, fostu consilier al lui Adrian Nastase fost lider PSDist??? Mi-e sila!
      • -2 (4 voturi)    
        Ignoranta crasa (Joi, 24 septembrie 2015, 9:42)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui MPop

        Faptul ca nu sunt atentate nu inseamna ca suntem toleranti - remarca ce va incheie interventia confirma ca suntem rasisti si orbi la rasismul nostru. Ca sa nu mai deschid iar discutia cu Holocaustul si ce au facut romanii prin Est....

        Integrarea nu e usoara - adevarat, dar e ff grea cand societatea unde vin refugiatii e neprimitoare, trage concluzii pripite referitoare la caracterul si intentiile refugiatilor
        • +3 (3 voturi)    
          Logica vs Ipocrizia (Joi, 24 septembrie 2015, 12:34)

          MPop [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

          Dl Mihai, Holocaustul nu a inceput in Est sau de la Est, cei din est au fost impinsi de astazi foarte deschisii germani sa faca astfel de lucruri. Nu ma intelege gresit cum ca cei din Est sunt perfecti.
          Plus ca ridicarea la putere a unor lideri extremisti ca Hitler, Mussolini etc a rezultat chiar din situratii ca acestea.

          Eu nu cred ca societatea noastra sau cele din est trag astfel de concluzii. Aduti aminte ca nu mult inainte de inceperea crizei Merkel ii spunea unei fete din Siria in direct la TV ca nu mai poate sta in Germania...cateva saptamani mai tarziu aceasi doamna revine si spune ca Germania are nevoie de 800 000!...Explica-mi tu logica de aici.

          Plus, in Europa suntem obisnuiti sa ni se spuna ca nu sunt bani...hopa, acum iam gasit pe toti...pentru toti cei ce vin din afara!

          Ipocrizia e motivul comentariului meu...
    • +17 (37 voturi)    
      Biblia "valorilor europene" (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:30)

      Tolerant si iresponsabil [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Repetati dupa autor si dupa cei autoproclamati "toleranti":

      Nu exista alt adevar despre Europa decat cel revelat de Comisia UE, iar apostolii sai certificati sunt doar Franta si Germania !

      Articolul este un minunat exemplu de ipocrizie si de ignorare voita a problemelor de logica ridicate de atitudinea unor tari europene vestice.

      Un alt articol, din presa europeana, avea azi un titlu sarcastic: "Europa e condusa de schizofreni?", cu referire la nenumaratele contradictii si esecuri in politica de imigratie (aia care nu exista) a UE.

      Desigur, vinovat de pierderea alegerilor din PSD nu e Ponta, ci..ati ghicit, e Geoana :)
      Iar vinovat de "cotele obligatorii" nu e aparatul birocratic al UE, ci..Iohannis.

      A indraznit dl presedinte al Romaniei sa fie consecvent si sa voteze contra detinatorilor adevarului suprem ?

      Pai nu ii este rusine? Pai sa ajungem noi sa fim in minoritate la vot, in loc sa procedam "inteligent" si sa ne prostituam imediat, precum Polonia ?

      Ce a ajuns si Europa occidentala democratica, sa se roage de niste amarati de europeni saraci din Est sa fie de acord cu valul migrator musulman!

      Pai bine le-a facut ca le-a pus pumnul in gura cu votul majoritar, sa invete si cehii aia primitivi ce inseamna democratia "adevarata".

      Daca nu-si baga mintile in cap dl Iohannis si ceilalti fascisti islamofobi din Est, sa fie taiati de la buget, sa li se puna cardul UE la gat si sa fie si amendati pentru nesimtirea de a-si da ei cu parerea despre valorile UE.

      Imi place in UE, e bine, fara somaj, fara datorii fara atentate, suntem toti bogati si prosperi, acuma putem aduce la noi si vreo cateva milioane de "refugiati" din Siria si Irak, ca tare le mai place democratia si am auzit ca sunt extrem de toleranti, numai buni sa-i face si pe ei europeni !
      • -4 (4 voturi)    
        Lipsa de empatie pentru fiinte umane (Joi, 24 septembrie 2015, 9:48)

        michimihai [utilizator] i-a raspuns lui Tolerant si iresponsabil

        Da, la placinte inainte, la razboi inapoi - tipic romanesc. Vrem sa ne dam vestici si luminati, diferiti de est, da nu putem sa aratam compasiune fata de fiinte umane - nu musulmani, nu jihadisti, nu sirieni, nu irakieni - ci fiinte umane, care fug de razboi si teroare, care isi risca viata pe barci fragile, care mor pe plaje. De altfel in istorie nu am fost in stare de solidaritate fara de proriile noastre minoritati - acum ne aratam iar naravul. Felicitari!
    • -2 (4 voturi)    
      deci (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:47)

      charm [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      n-am inteles,
      Iohannis il are la mina cu ceva pe Oprea sau invers?
      • +1 (1 vot)    
        Altii (Joi, 24 septembrie 2015, 11:59)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui charm

        Ii au sub bocanc pe toti politicienii vostri.
    • +1 (11 voturi)    
      asa e (Miercuri, 23 septembrie 2015, 20:15)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Dar vad ca putini sunt nemultumiti de ideea de cote OBLIGATORII. Eu cred ca doar aspectul asta putea sa ne conduca la ideea de a respinge "propunerea" UE.
    • +13 (25 voturi)    
      de acord cu jeanvaljeanro (Miercuri, 23 septembrie 2015, 20:24)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Asta e viziune de hipster, domnule Pantazi.

      TOT estul a avut aceeasi atitudine (nu numai ceho-slovacia). Asta chiar nu zice nimic ?
      Probabil dvs credeti ca politica Franceza de imigratie e ceva bun, de copiat.
      Copiem ce e bun din UE, f bine, dar ce sens are sa copiem ce deja e dovedit ca e prost.

      De remarcat atitudinea lui Fico (eurosceptic). Si eu as fi facut ca el, desi sunt pro-european 100% si vizitator hotnews de 9 ani.

      Pur si simplu unele lucruri nu sunt negociabile domnule Pantazi !

      Poate in cercurile in care traiti dvs totul e negociabil.
      • -4 (6 voturi)    
        de ce are nevoie estul (Joi, 24 septembrie 2015, 9:51)

        michimihai [utilizator] i-a raspuns lui aaa

        Tot estul are nevoie de o lectie in umanitate si solidaritate pentru cei din zone si mai nefavorizate. Rasismul crunt, islamofobia, generalizarile crase nu au ce cauta in Europa - si pe criteriul asta tot estul a esuat rusinos.
    • -4 (4 voturi)    
      Ignoranta (Joi, 24 septembrie 2015, 9:38)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Atata ignoranta si lipsa de compasiune rar se mai gaseste. Daca nici imagini cu copii de doi ani morti pe plaja nu va face sa intelegeti ca oamenii astia pleaca din zone de razboi, de disperare, nu ca sunt teroristi sau jihadisti (daca erau, stateau in Orientul Mijlociu sa ajute la stabilirea ISIS, nu?) nu stiu cine va mai poate deschide ochii si mintile.
  • -3 (65 voturi)    
    cu ce a ajutat Bruxelles Ro in ultimii ani? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:52)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in concret!
    • +21 (47 voturi)    
      cu bani. cu multi multi bani (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:05)

      monthy romanul [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      cu o gramada de fonduri de ordinul zecilor de milarde de euro. fonduri pentru agricultura, dezvoltare rurala, coeziune, dezvoltare regionala. verifica site-urile guvernului/comisiei

      ...asta e un fel de 'what did the romans ever do for us' (monthy python)
      • -9 (41 voturi)    
        Serios? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:42)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui monthy romanul

        Chiar asa sa fie, monthy romanul?
        Tot din Life of Brian:
        - Pai ce au facut europenii pentru noi? nimic.
        - Pai scoli. A crescut salariile profesorilor, iar cei care au fost nemultumiti de salarii, le-au crescut si lor, astfel incat ei sa nu plece din Romania sa serveasca alte state.
        - Bine bine, dar in afara de scoli nu au facut nimic
        - Pai ne-au facut autostrazi, nu vezi, de 10 ani de cand suntem in Europa e plin de autostrazi, Bucurestiul este legat de Sofia, de Viena, de tot centrul Oligarhiei europene. Daca te urci la volan in Bucuresti, nu te mai dai jos de pe autostrada pana in Londra.
        - Bine bine, dar in afara de scoli si drumuri, nu ne-au facut nimic.
        - Pai ne-au facut spitale, si au angajat mii de medici si cadre medicale foarte bine platite. Cei care nu au avut chef sa munceasca si le-a ars de duca prin Paris, Londra, Berlin, prima data le-a facut o oferta dubla de salariu in spitalele noi romanesti,

        Eu consider aceste 3 domenii pe primele 3 locuri cand e vorba de investitii.

        Eu ma uit la sistemul educational, si il vad absolut in colaps.
        Ma uit la sistemul medical din Romania, si vad ca marea majoritate a cadrelor medicale romanesti au plecat din tara.
        Ma uit la infrastructura de transport din Romania, si cred ca suntem ultimii din partea asta de lume.

        Ce bani a dat UE? Cui?
        Asta e propaganda oligarhiei europene. Eu asa o vad.
        • +27 (39 voturi)    
          argument from ignorance (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:15)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui kax

          "Eu nu stiu cati bani au investit UE in Romania asa ca nu au investit nimic"

          Nu UE trebuie sa construiasca spitale, nu UE trebuie sa construiasca autostrazi, nu UE trebuie sa construiasca scoli. Nu UE trebuie sa angajeze personal. Toate astea trebuie sa le faca guvernul Romaniei. Fondurile (mai precis grosul lor) vin de la Bruxelles. Ca statul roman este un execcrabil manager si nu stie sa foloseasca fondurile fara sa fie prins cu licitatii trucate sau cu contracte acordate fara licitatie, nu este vina lui Junker, este vina lui Ponta (sau Tariceanu, sau Boc, sau cine mai vrei tu).

          In localitatea mea de domiciliu de jumatate de an sunt destupate toate strazile, pentru ca se face retea de canalizare si apa potabila. Cu bani de la UE (nu din taxe locale). Doar ca firma care a obtinut contractul nu a respectat nici un termen, a subcontractat altei companii (cu bani mai putini) care la randul ei a angajat forta de munca foarte slab calificata si cand s-au inceput testele retelei s-a imputit toata comuna de miros de kko si tzasnea apa pe la toate colturile de strada. Rezultatul e ca de vreo luna au destupat toate strazile din nou si au luat-o practic de la zero.

          Asta nu e vina Bruxelles-ului, e vina primariei mele. UE a investit o gramada de bani ca eu sa pot sa beneficiez de canalizare si apa potabila la un pret de racordare apropiat de zero. Si ca mine toti ceilalti locuitori.

          Nu-mi spune mie ca UE nu baga bani in Romania. Bugetul de coeziune 2014-2020 pentru Romania este de aproape 23 de miliarde de euro. Nu se vede in infrastructura, invatamant si sanatate pentru ca statul roman este un manager de buget execrabil.
          • 0 (22 voturi)    
            Eu nu ma prea pricep la cuvinte gen "coeziune" (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:21)

            kax [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

            Eu cred ca banii dati de UE nu ajung unde trebuie, si birocratii de la Bruxell si bancile nemtesti stiu bine treaba asta. Nu arunca cu banii lor deamoaca, la orice golan din Romania.

            Ori banii sunt extrem de putini, si atunci nici nu se obosesc sa se intereseze de ce s-a realizat cu banii, ori le convine "investitia" lor, si nerealizarea de proiecte.

            Pe dealta parte mi se pare grotesc cum europa civilizata trateaza tarile sarace precum Romania, de ex, accepta zecile de mii de cadre didactice si medicale plecate din Romania dupa ce au impus 25% scaderi salariale la inceputul crizei, si cum aceste cadre sunt oarecum bine pregatite, statul roman cheltuind pentru formarea lor profesionala, ii primesc si ii folosesc pentru societatea lor. Aduc plus in societatea lor si minus in societatea romaneasca.
            Romaniei nu i-a ramas nimic din sanatate si educatie, toti sunt la Londra, Paris sau Berlin.
            Treaba asta nu mi se pare cinstita din partea UE.

            Autostrada Bucuresti -> Europa de vest, se face cu 85% bani europeni (pentru ca oligarhii europei ar avea nevoie de drum pentru afacerile din Bucuresti).
            Nu inteleg de ce nu o termina odata. Suntem de 8 ani in UE, ce asteapta? O amarata de autostrada.
            Parca ar fi finantata de romani nu de civilizatii europei.
            • -3 (9 voturi)    
              mai mult, UE anticipeaza (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:36)

              clint [utilizator] i-a raspuns lui kax

              si se bazeaza pe faptul ca noi nu vom putea folosi fondurile, dar nu ar trimite o armata de experti/manageri care sa faca lucrurile cum trebuie.

              si nici nu ne strang cu usa sa ne facem infrastructura la fel cum fac cand e vorba de emigranti.
            • +3 (9 voturi)    
              eronat (Miercuri, 23 septembrie 2015, 22:48)

              andrei [anonim] i-a raspuns lui kax

              nu ai priceput nimic din ce se intampla. nu e treaba UE ca noi sa ne facem ordine in ograda si sa nu mai sifonam banii. ei ne pun bani la dispozitie. cand nu ii folosim cum trebuie, noi si numai noi suntem de vina. si hai sa mai terminam cu lamentarile astea, ca au toti ceva cu noi.
              noi insine avem ceva cu noi cand votam toti prostii si toti hotii.
          • +3 (13 voturi)    
            Elita UE neomarxista si tradatoare fata de europen (Miercuri, 23 septembrie 2015, 22:28)

            Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

            UE sa invete sa-si apere autohtonii, si sa dea dreptul la libera exprimare, nu sa intoxice populatia cu minciunile politicii corecte. Pur si simplu, la noi mai vezi cate un ziarist care isi exprima ingrijoratea fata de musulmani, dar acolo, nu gasesti. Ieri in ziarul El pais,(spania) titlul unui articol manipulator " 40% din sirienii emigrati anul trecut in Siria aveau studii superioare" ma sa fie, si anul asta cum stam cu studiile in statia din croatia unde s-au batut ? este ca si cand ai spune spaniolilor de facultatile romanilor din canada sau norvegia, dar ei au pe vecin un gertoi care pune manele in fiecare zi pt. toti vecinii. Pur si simplu sunt ziaristi tonomate care spala creiere nu investigheaza. Grosul romanilor emigranti cinstiti sunt pt. mana dura impotriva infractorilor mioritici, la fel si spaniolul de rand, cand vine randul politicienilor si ziarelor marxiste fac tot ce vor ei. Inteles ? nu am nevoie sa stiu multe despre sirieni, stiu cum au lasat 25 de ani infractorii romani sa-si faca de cap, macar ca mandatul poporului era sa-i puna la punct.
            • +3 (3 voturi)    
              S-a ajuns la paradoxuri (Joi, 24 septembrie 2015, 8:43)

              Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

              De pildă, libera-exprimare (relativ la tot mişmaşul ăsta cu aşa-zisa xenofobie) să fie mai ... liberă în România decît în Germania sau Anglia,
              • 0 (0 voturi)    
                Unde ba ? (Joi, 24 septembrie 2015, 12:02)

                Qu [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

                Tocmai au incalcat de inca cateva articole din constitutie.
                A se vedea ultima gaselnita cu lega antilegionara.
                Exprimare libera. FAIL.
        • +8 (18 voturi)    
          Sa nu uitam (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:17)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui kax

          ca la mijloc este incompetenta si hotia guvernelor, mare parte a timpului P$D, de la revolutie incoace, incapabili sa faca un proiect ca lumea.

          Ce se mai aude cu Sibiu-Pitesti cand Dragnea vrea autostrada pana la Alexandria, o artera cu importanta nula in comparatie cu Sibiu-Pitesti?

          Nu degeaba se uita OLAF lung la Romania...

          La cat e absorbtia fondurilor si ce procent din acel procent s-a dus in vile pentru politruci?
          • -5 (5 voturi)    
            Bagam capul in nisip (Joi, 24 septembrie 2015, 9:56)

            michimihai [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

            ....si refuzam sa aflam adevarul despre refugiati, asa putem sa continuam cu atitudinea rasista si islamofoba. Daca nici analogia cu romanii cu studii din strainatate - pe care tu insuti o aduci - nu te face sa pricepi nimic, nu mai e speranta. Cum nu ne place sa avem reputatia patata de "ghertoi" asa ar trebui sa intelegem ca nici musulmanilor nu le place sa fie bagati toti in aceeasi oala pentru ca exista ISIS.
          • 0 (4 voturi)    
            cu guvernul boc era simplu (Joi, 24 septembrie 2015, 10:16)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

            ala nu absornbea niciun ban european; imprumuta de la fmi
        • -1 (1 vot)    
          Asa e (Joi, 24 septembrie 2015, 12:00)

          Qu [utilizator] i-a raspuns lui kax

          ...foarte corect. Ai spus o mica parte din ce se intampla.
      • +3 (13 voturi)    
        banii europeni (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:49)

        nemo [anonim] i-a raspuns lui monthy romanul

        1) sincer nu ma dau pe spate sumele pe care le-a incasat Romania de la UE.
        http://www.zf.ro/eveniment/romania-este-in-mod-real-contributor-net-la-bugetul-ue-cu-2-mld-euro-10556198
        Poate s-a ameliorat un pic absorbtia din 2013 dar daca ne gandim si la cheltuielile de functionare (costul intretinerii functionarilor europeni, a diverselor agentii, manageri de proiecte, europarlamentari fiecare cu suita lui etc.)
        2) esti naiv daca crezi ca ne-au bagat in UE ca le placea mult de noi, ne-au bagat in UE pentru ca aveau interese economice mari, nu uita ca toate firmele mari care au investit la noi au avut castiguri mari la noi (patronii francezi de la renault si carrefour au spus ca romania a fost gura lor de oxigen, nu mai vb de banci, petrom etc.)
        • -3 (3 voturi)    
          plus ca... (Joi, 24 septembrie 2015, 2:01)

          laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui nemo

          cam 60% din fondurile bugetului ununii se reintorc la cei trei mari.
        • +5 (5 voturi)    
          si (Joi, 24 septembrie 2015, 5:40)

          uzu [anonim] i-a raspuns lui nemo

          ... de exemplu Renault. daca nu venea Renault sa faca masini la Pitesti, care crezi dumneata ca era soarta fabricii de autoturisme Dacia. razbea pe piata mondiala ? macar pe aia locala ? nu ? nasol ... si oamenii aia unde lucrau azi ? si taxele pe veniturile alea mari de le mentionezi cine le platea la buget ?
          de-aia n-o ducea neamtu bine ca nu il putea fura pe roman.
          vorbiti toti sa va aflati in treaba ...
          • +4 (4 voturi)    
            pai, DA!! (Joi, 24 septembrie 2015, 8:04)

            lili [anonim] i-a raspuns lui uzu

            Ca banii europeni nu pot fi furati, d-aia sunt drumurile comunale facute din fonduri europene, in timp ce probabil banii de la Consiliul judetean sunt bani locali si se fura ca NU mai ajung pana la urma pentru nimic!
            Daca nu s-ar fi furat, Romania isi facea singura sosele!
            Diferenta neta dintre banii primiti si cei cu care Romania a contribuit la UE nu e uriasa, dar banii europeni lasa ceva in urma, cei din bugetul national intra in buzunarele politicienilor de la toate nivelurile si ale firmelor de casa!
            CE sa ajunga?!
          • -3 (3 voturi)    
            Asadar... (Joi, 24 septembrie 2015, 9:57)

            michimihai [utilizator] i-a raspuns lui uzu

            ...sa lasam oamenii sa moara in mediterana. Asta e concluzia directa da?
    • +4 (4 voturi)    
      cu ce ? (Joi, 24 septembrie 2015, 5:36)

      uzu [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      uite un exemplu concret: la parintii mei in sat TOATE strazile din sat sunt asfaltate cu bani europeni 100%. canalizarea (vorbim de un sat de 500 de case) este terminata in proportie de 90%.
      a mai ramas de facut drumul principal care fiind drum judetean nu poate fi facut decat de judet, nu de primaria comunei. ala e praf.
      pana in urma cu doi ani daca ii ziceai cuiva "toate strazile din sat vor fi asfaltate in doi ani radea de tine. ei uite ca daca a venit banu' de la Bruxelles s-a putut. plus canalizare.
      sunt convins ca sunt multe alte exemple.
  • +15 (59 voturi)    
    Ce articol superficial! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:55)

    Omics [utilizator]

    Problema nu o constituie acei 6351 de refugiați în România, ci imigrația de milioane (cum se exprimau oficiali germani) în Europa din Nordul Africii și Orientul Mijlociu. Iohannis a făcut o mutare neimportantă, sacrificând ceva.

    Poziția României este extrem de simplă, mai întâi 550 de euro pe lună la "refugiații" noștri în toată Europa (cu copiii lăsați la rude), apoi mai discutăm și de alții. Mai întâi solidaritatea europeană, apoi și aceea general-umană.

    Am văzut cum o femeie bătrână din Bulgaria și-a dat putina de brânză pentru toată iarna unei sirience a cărei haină făcea mai mult decât casa dărăpănată a bătrânei. Despre asta a vorbit și Lech Walesa.
    • +7 (55 voturi)    
      Pai UE vrea sa te invete sa pescuiesti .... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:19)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      nu sa-ti dea peste toata viata. 550 de EUR pe luna si esti un asistat toata viata. Daca insa iti da bani de undite si iti plateste formarea ca pescar, esti un cetatean productiv si poti sa dai peste chiar si la altii....

      Iar UE arunca cu bani in noi de ani de zile: miliarde de EUR pentru infrastructura, formare profesionala, proiecte pentru comunitate, etc etc etc. Doar ca noi vrem sa-i bem sau sa-i furam, pe scurt. UE ne cearta si ne cere sa dam banii furati inapoi. Si dup-aia ne plangem ca mde, nu-s muieti posmagii, vrem 550 de EUR.

      Pozitia Romaniei este extrem de simpla, intr-adevar: nu vrem imigranti. Suntem niste xenofobi primitivi amarati care nu avem nici o problema sa migram in alte tari din Europa, dar care nu vrem sa primim la randul nostru alti migranti amarati (double standard).
      • +5 (21 voturi)    
        Notiuni economice (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:34)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        Un om este atat de productiv pe cat capital exista pe salariat. Daca ii spui unui om cu cazmaua ca daca e harnic va ajunge din urma pe un om cu excavatorul inseamna ca esti nebun.

        Europa mai are nevoie de capital ca sa faca toata populatia ei productiva. Si daca este productiva va gestiona criza batranilor. Nu are nevoie de un excesiv numar de imigranti nesiguri.
        • +1 (13 voturi)    
          Hai hai ca o dam in diverse ... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:29)

          Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          Economica la Fieraria lui Iocan ...

          Ce treaba are capitalul, productivitatea si problema demografica cu faptul ca e mai bine sa ajuti Romania sa recupereze decalajul fata de Vest in loc sa o pui pe perfuzii de asistat ? V-am spus foarte simplu ca 550 de EUR la romanas sa-i bea la birt nu e o solutie buna. Solutia sustenabila este sa-l inveti si sa-i dai posibilitatea (inclusiv capitalul) sa faca singur 3000 de EUR.

          "Poziția României este extrem de simplă, mai întâi 550 de euro pe lună la "refugiații" noștri în toată Europa (cu copiii lăsați la rude), apoi mai discutăm și de alții. Mai întâi solidaritatea europeană, apoi și aceea general-umană."

          Iar conditionarea acordarii de ajutor unor oameni intr-o situatie de criza (nu cred ca toti au venit cu haina de nurca pe ei) de negocierea unor subventii pentru romanasul de la birt nu este numai nesustenabila si neviabila (vezi mai sus), dar si imorala.
          • +4 (6 voturi)    
            n-ai inteles nimic... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:50)

            clint [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

            foarte buna comparatia excavator - lopata.

            noua, celor cu lopeti ni s-a spus mereu ca trebuie sa muncim cu lopata ca sa ne permitem vreodata excavator, nu se stie insa cand, totul depinde de noi. problema e ca pana ajungem noi la excavator, proabil ca si excavatorul va fi inlocuit de altceva si mereu vom fi in urma alergand dupa fata morgana.

            intre timp, vin maimutele din jungla care n-au descoperit inca vreo unealta si pe ele le lasa sa se urce direct in excavator in timp ce noua ne-au dat peste bot cat au putut, ca suntem niste est europeni de rahat, de parca noi am decis vreodata sa fim ocupati de rusi sau sa ni se ia transilvania dupa dictatul de la Viena ?


            ca sa o spun pe intelesul tuturor, "excavatorul" inseamna centre de dezvoltare, cercetare si echipe pe langa universitati care colaboreaza cu mari corporatii, bani bagati din fonduri de investitii, samd. de acolo, din noile descoperiri aplicate in tehnica, medicina, etc. vine stiinta si bogatia celor cu "excavatoare" care le permite lor ca in tarile unde se concentreaza know-howul si o vanzatoare sa aiba peste 1000 EUR salariu. in orice parte fara know-how este saracie, bogatie exista doar in tarile unde se acumuleaza cunostinte si acolo vor veni si banii.

            este evident ca noi suntem departe de asta, ne gandim la cateva mii de imigranti si la taranii nostri uitati de vreme care isi traiesc eternul Ev Mediu pe la sate si beau la birt si care cred ca se vor imbogati dand cu sapa. vorba lui Einstein, primul semn de nebunie e sa faci lucrurile mereu la fel si sa te astepti la rezultate diferite.
        • -1 (3 voturi)    
          "nesiguri"? (Joi, 24 septembrie 2015, 9:59)

          michimihai [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          Adica? Iarasi, prejudecati cat casa de mare. Mercedes recruteaza de la garile din Munchen direct refugiati cu studii politehnice - noi avem dubii.
      • +2 (26 voturi)    
        De acord (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:44)

        SignorRossi [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        Cu analiza jurnalistului.

        Dar presedintele a cam spus parerea românilor... ii reprezinta bine...
        e suficient sa te uiti la comentariile de pe hotnews.

        Nationalism, frica, xenofobie.

        Hai la minusuri.
      • +9 (13 voturi)    
        ... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:45)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        UE ne-a dat bani tocmai ca sa ne dezvoltam si eventual sa nu mai venim pe capul lor. Dar, e multa munca sa faci o firma. Plus coruptie. Nu ti se pare ca exista riscuri asociate acestui exod, doar ca romanii sunt xenofobi? POsibilele epidemii ni se par chiar floare la ureche? Si da, posibilele atentate. Dar nimeni nu mai spune nimic de Merkel, cea care i-a invitat insistent.
      • -4 (8 voturi)    
        ha-ha-ha!! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 20:01)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        in sfirsit inca un roman ( ca nu sunt multi ) care gindeste normal si care are nu , numai creier ci si bun simt...din pacate sunt foarte putini...
      • -2 (2 voturi)    
        UE (Joi, 24 septembrie 2015, 10:16)

        ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        Excelent comentariu.
        DIn pacate vad ca pe pagina asta predomina xenofobia.
  • 0 (54 voturi)    
    Bine spus (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:56)

    HP [utilizator]

    Bine spus.

    Acum vor urma minusurile de la gandacii islamofobi, presarate ocazional cu cate un comentariu care se vrea inteligent si pragmatic, dar care in strafund musteste de intoleranta.
    • 0 (16 voturi)    
      De acord (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:12)

      emigrant [anonim] i-a raspuns lui HP

      Acum s-a vazut cel mai bine ce inseamna sa nu ai consilieri buni....Cu altfel de consilieri poate ca Iohannis s-ar fi putut ridica la alt standard.
      • -4 (10 voturi)    
        KWJ - Klaus Werner Johannis (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:58)

        counterstrike [anonim] i-a raspuns lui emigrant

        Vise domnule, vise! Capitalul corporatist in Romania a primit lovituri grele de la Ponta (aurul, padurile, FMI, etc) si-l vrea TERMINAT... Pretiosul tau "Domnul presedinte Johannis" nu face decat sa aduca la indeplinire aceasta dorinta conlucrand cu TRINOMUL TRADATOR... consilierii NU au nici o contributie... Un Presedinte al unei tari libere si independente se bazeaza intr-adevar pe consilieri, dar nu este cazul Coloniei Romania... asa ca lasa-ne cu manipularea asta (vezi Doamne' el e baiat bun dar cosilierii sunt rai)... am auzit povestea asta 25 ani cu Ceausescu, dar ala avea intr-adevar consilieri), incearca altceva.

        P.S. Evident ca masina STS de numarat voturile l-a scos castigator pe "Domnul presedinte Klaus Werner Johannis" inainte de inchiderea urnelor, de fapt l-a scos inainte de INCEPEREA VOTARII in turul II... Vezi cum le stiu eu pe toate?
  • +14 (32 voturi)    
    mai usor cu pianul pe scari (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:57)

    alacutzimentul [anonim]

    de unde stiti ca s-a refuzat negocierea? eu nu stiu decat ca suntem mereu tratati ca tara de mana a 2-a, fara pretentii.
    poate detaliati un pic ajutorul enorm al Bruxelles? ca pana una alta, fix in dosarul liberei circulatii suntem inca la usa, in asteptare.
  • +26 (68 voturi)    
    Iohannis a actionat ca un adevarat lider (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:58)

    buncrestin [utilizator]

    Iohannis a exprimat punctul de vedere al Romaniei in ciuda evidentei care arata ca majoritatea va decide altceva.

    Este pentru prima data cand Romania isi spune punctul sau propriu de vedere, si asta este ceea ce Iohannis a urmarit.

    Pana acum Romania statea pe margine si astepta sa vada incotro se vor duce tarile mari, dupa care se arunca si ea in tabara "invigatorilor". Nu eram niciodata "invinsi" pentru ca noi nu aveam nicio parere proprie.

    Iohannis a facut o miscare de forta nu din spirit antieuropean, el a vrut sa apere un principiu: nu ne impuneti prin vot, lasati fiecare membru sa decida.

    Daca Iohannis era un lider slab, cel mai usor ii era sa se ralieze pozitiei Germaniei. Oricum era acuzat ca e doar o papusa inmainile nemtilor. Iata ca a luat o pozitie individuala, in interesul Romaniei! Asta trebuie apreciat. Alta data sunt convins ca va fi pe aceeasi lungime de unda cu Germania. In chestiunea asta interesele noastre sunt foarte diferite.

    In loc sa recunoastem ca Romania capata o alta anvergura sub un presedinte care stie sa spuna nu cand este nu si da cand este da, il acuzam pe Iohannis ca i-a suparat pe cei mari si ne-a facut de ras.

    Nu era o chestiune de refugiati. Iohannis a facut un pas mare, a infipt un steag pe care scrie 2015: inceputul politicii externe a Romaniei. Pana acum eram fara cap si fara coada, acceptam orice ca sa nu suparam pe nimeni. Se pare ca nu si Romania lui Iohannis!
    • -22 (28 voturi)    
      Pareri. (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:13)

      Marx [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Johannis, o speranta a romanilor in 2014 , a ajuns un Gica contra al politicii europene . In loc sa sustina politica greilor , ca de acolo vin banii si locurile de munca ale migrantilor romani , sa obtina intrarea in Schengen si alte fonduri , nea profesorul s-a gandit sa se puna contra vantului . N-are stofa si basta .
      • +14 (16 voturi)    
        Care Schengen, omule? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:34)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Marx

        Revino-ţi, Schengen nu mai există, şi nici nu sînt şanse să fie reanimat (poate cu magia de Ressurection, 100 Mana, aplicată de wiyardul Dragnea) ...
        • +9 (15 voturi)    
          Cu Necromantul Dragnea (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:14)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

          ai doar libera circulatie in Teleorman, pana la sectia de vot, cu o singura optiune pe buletin, cea cu secera si ciocanul.
    • -6 (20 voturi)    
      Serios mah...??????? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:17)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Lider spui........??? Da cam......elastic liderul asta , nu ?:)
    • +10 (24 voturi)    
      exact ca un mare lider (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:36)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      S-a asezat frumos pe scaun si a zis NU. La care a fost intrebat cum poate ajuta Romania. "Maxim 1750 de imigranti". La care a fost intrebat daca vorbeste serios sau sunt ceva zerouri lipsa. Si tot ca un mare lider a zis "pai daca sariti si voi cu ceva euroi, discutam". Facut cu ochiul. La care interlocutorul a avut un deja-vu cu un politist din Bulgaria care-i cerea spaga ca avea rotile murdare cand a fost el in Varna in vacanta. Si a zis "Aaaah, am inteles, lasati"

      Si tot ca un mare lider a fost plin de solutii: NU. Bine, cote obligatorii sau voluntare, dar cum cooperam transfrontalier mai bine ? Liniste. Ce ne facem daca mai vin inca 2 milioane ? Liniste.

      Exact zona de leadership e subreda in raspunsul UE la problema imigratiei. UE are bani dar nu are solutii, mecanismele curente de azil sunt depasite, e nevoie de pragmatism, inovatie, curaj. Leadership nu inseamna sa iei pe NU in brate, inseamna sa energizezi cu o viziune inovatoare, sa fii cu zece pasi in fata restului grupului, sa deschizi directii noi, sa galvanizezi energii noi, sa inspiri, sa comunici.

      Maaaaare leader !

      PS buncrestin, tu fiind un bun crestin, cum crezi ca ar trebui ajutati semenii astia ai tai migranti ?
    • +1 (21 voturi)    
      Lider (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:36)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Un lider ar fi gândit cu capul lui și al consilierilor săi competenți, cu bun simț, și nu ar fi ascultat toate trompetele naționaliste. Ar fi ieșit și ar fi explicat electoratului ce probleme se pun și pe ce principii se evaluează. Dar el, nu. A preferat să asculte de vocile neavizate, dar multe (proști, dar mulți), și să ignore argumentele, dând apă la moară chiar extremismului pe care susținea că-l combate.
    • +9 (27 voturi)    
      Intr-adevar, Iohannis putea sa zica "da, da, da" (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:44)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      de la inceput, "luam ce vreti voi, sirieni, ghanezi, ce vreti voi", dar in loc de asta a ales sa prezinte punctul de vedere al Romaniei.

      Un pic cam sovaielnic, un pic cam robotic, dar a zis ce avea de zis.

      Daca Romania n-ar fi fost parazitata de 25+ ani de catre gasca F$N/PD$R/P$D/PNL/cine-mai-e, cuvintele lui Iohannis ar fi avut o cu totul alta greutate.

      Dupa parerea mea, case closed, am pierdut la masa verde.

      Ce ma intereseaza mai mult e de ce a dat inapoi Polonia? Sunt sute de mesaje pe twitter din partea unor polonezi cu "ne e rusine de pozitia statului nostru, ne e rusine ca au dat inapoi".
      • 0 (34 voturi)    
        pai si mie mi-e rusine de pozitia Romaniei (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:16)

        Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        dar din pacate Polonia si tarile Baltice au cam trecut in Vest, restul nu, se tin tare de Est. Cu doua maini. Ca mentalitate, binenteles.

        Sa recapitulam:
        - UE promoveaza umanismul, solidaritatea si valorile europene in sanul familiei europene. Asa ca se asteapta la acelasi lucru de la membrii familiei. Doar ca nou venitii vor ca tiganii si curvele lor sa circule liber, dar sa nu ajute nici macar pentru 4000 de imigranti amarati. Solutia lor este sa faca garduri sau sa puna armata pe ei (HU) sau n-au nici o solutie (RO, BG, CZ, SK etc.) in afara de a spune NU.
        - UE acorda fonduri de coeziune si integrare. Romania (si altii) vrea sa-i fure, dar nu poate. UE cere armonizarea legislatiei locale cu directivele europene (pe diverse teme, mediu, afaceri, etc.), practic tragand noii veniti in lumea civilizata. Reactia in RO, BG, HU este ca asta e "colonialism" (nu si in Polonia, Estonia, etc.)
        - UE e fata in fata cu imperialismul nou-dar-vechi rusesc. RO, BG, CZ si mai ales HU se apuca sa cocheteze cu dl.Putin, se trag in poze la Baku, fac centrale nucleare la Paks, se opun instalarii (BG) dar si prelungirii sanctiunilor (CZ) impotriva Moscovei dupa agresiunea asupra Ukrainei. Si multe altele
        - UE si USA spun: coruptia e prea mare. Reactia e iar de nationalism / anti-"colonialism". In plus, statul de drept e violat cu prima ocazie (RO 2012, HU din 2010 incoace, etc). La orice observatie facuta de lumea civilizata, reactia e puerila (si UE e plina de corupti, nu ne spuneti noua ce sa facem, chiar "statul liberal a murit" V Orban)

        Polonia e deja o tara vestica. Este prima tara din Pactul de la Varsovia care a devenit contributor net la bugetul UE (da, da, au trecut in Europa de Vest dpdv economic). Este una din tarile lider in politica UE. E normal sa gandeasca si sa voteze ca si ele (restul de 23 din 29 care au votat pentru cote).
        • +10 (16 voturi)    
          Mai raman cateva mici probleme (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:53)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

          1) Cate atentate teroriste au avut loc in occident si cate la noi? Cine le-a comis?

          2) Cat de bine se integreaza musulmanii nou-veniti in societate?

          2bis) Cati imigranti tineri din occident au iesit pe strada de bucurie cand redactia Charlie Hebdo a fost atacata?

          3) Cat de priceputi suntem la a-i integra pe imigranti?

          4) Ce precedent creeaza faptul ca Juncker poate ordona Romaniei sa ia imigranti neidentificabili ?

          5) Stramutarea imigrantilor impotriva vointei lor nu incalca legile europene?

          6) Cotele de imigranti au esuat in cazul Malta de acum cativa ani, de ce crede CE ca vor functiona acum?
    • +4 (8 voturi)    
      bravo (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:54)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      o observatie inteligenta si de bun simt. din pacate la noi nu ai cu cine. ziaristii sunt de carton, oamenii inteligenti sunt putini. dintre comentatori 80% sunt trompete care scriu ce li se dicteaza sa spuna...
    • 0 (6 voturi)    
      "Romania lui Iohannis" (Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      HAIDA DE ! "Romania capata o alta anvergura sub Iohannis". " Iohannis a infipt un steag". Romania lui Iohannis" Mai crestine, si daca ar fi fost adevarate toate astea de le-i zis iar eu le-am citat si tot ar fi trebuit spuse mai cu modestie, mai cu moderatie. Cu .atat mai mult insa cand e vorba de niste neadevaruri, de niste lozinci,atunci totul suna aproape obscen. Parca-l auzeam pe Rares Bogdan,scriitorul de discursuri
  • +28 (40 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:02)

    dragos234 [utilizator]

    Aiurea. Avem voie sa avem propria politica si cand simtim ca trebuie sa spunem nu, sa spunem nu. Si asta s-a si intamplat. Ce e asa rusinos sa iti sustii propria pozitie? Era mai bine sa ne dam dupa cum bate vantul? Era mai onorabil ca polonezii care s-au sucit ca trestiile in vant?
    Pozitia Romaniei nu are legatura cu xenofobia, ci cu Schengen in primul rand. Nu mai zic de pasapoartele pt moldoveni, de romi cetateni romani parasutati inapoi acasa fara menajamente. S-a "manifestat inflexibilitate" fata de noi la usa Schengen, asa ca suntem indreptati sa avem pozitia pe care o avem.
    E timpul sa ne sustinem politica noastra, chiar daca pierdem la vot. Sa vada ca existam.
    • -12 (22 voturi)    
      nimic rusinos sa ai propria opinie (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:06)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      cat timp opinia aia nu e rusinoasa
    • -7 (15 voturi)    
      MCV (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:08)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Cum stai cu MCV-ul, române ?
  • -10 (20 voturi)    
    Primul esec? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:03)

    victor L [utilizator]

    primul esec a fost cind l-am ales dintre doua rele.
  • +18 (30 voturi)    
    Eu cred... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:04)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Eu cred, ca din contra, Presedintele Klaus Johannis a procedat asa cum se asteapta de la un presedinte de tara:moderat,avand in vedere interesul natiunii, responsabil, intelegator fata de provocarile Europei, dar intre limite bine definite.Daca acesti emigranti ar fi in majoritate pe bune refugiati politici, ati avea dreptate;dar realitatea este exact invers!Ca un Consiliu european a votat altfel-nu mai e treaba presedintelui;si cred ca din contra, Presedintele Johannis a demonstrat-era necesar - ca Romania nu este automat si in orice conditii elevul ascultator al unor birocrati europeni.Dupa mine, Presedintele merita o bila alba.
    • +3 (17 voturi)    
      Merita o bila alba... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:43)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      Pina s-a intors sa zica ca mai primim citeva mii in plus. Era asa greu sa aiba o pozitie ca a Slovaciei sau a Cehiei nu? Bine ca ne vindem tara pe doi bani. Acum am inteles si eu cum e cu UE asta si cu suveranitatea si de ce UK se zbate sa iasa ca din gura de sarpe.
  • +9 (23 voturi)    
    Tot articolul... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:05)

    MyGame1 [utilizator]

    Tot articolul exagerat! Este un eșec al României! Punct!
    Nu cred ca aceasta a fost cea mai mare provocare a lui KJ, ci continuarea sau nu a procesului anticorupție, iar acolo lucrurile funcționează mai bine ca niciodată. Sa ne întrebam cum ar fi fost dacă câștiga VVP. Politica externa este slăbită de politica interna. Cu un prim-ministru trimis in judecată pentru fapte de corupție, ce se plimba doar la est de Romania nu poți pretinde sa-ți găsești locul in Europa. P$D sa facă ce trebuie.
  • -5 (39 voturi)    
    o analiza foarte corecta (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:06)

    Radu_B [utilizator]

    As mai adauga doua lucruri: tot capitalul de imagine pe care Romania si l-a castigat votand un minoritar ca presedinte in fata unui exponent al comunismului mafiotizat, tot capitalul ala de imagine este acum pierdut ... In Septembrie 2015 am intrat in istorie ca aia care au spus NU Europei cand ne-a cerut sa ajutam 4000 de amarati (noi fiind niste amarati ajutati de Europa masiv in ultimii ani). Si nu e un club prea select.

    In plus, Romania a pierdut o ocazie foarte buna sa aduca propuneri de solutii la masa tarilor europene (NU nu e o solutie). Vulnerabilitatea UE este lipsa de idei/solutii in cum sa gestioneze problema imigrantilor. UE are bani dar nu are solutii. Romania poate nu are bani, dar sigur poate avea idei. Si idei foarte bune. Ceea ce ar fi consolidat o pozitie europeana a Romaniei, de PARTENER. Acum suntem mai mult un soi de tara problema (pe langa problema imigratiei acum UE are si problema tarilor dizidente).
    • 0 (18 voturi)    
      vorbesti ca un SNSPA-ist. (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:46)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

      Ce-am rezolvat votind un minoritar care nu are o voce puternica nici macar in tara lui, daramite in UE? Bateti cimpii aiurea. In UE cistiga aia care isi impun punctele de vedere si isi pun interesele proprii inainte, nu slugarnicii!
      • -2 (10 voturi)    
        pai cel mai bun la pus interesele proprii inainte (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:06)

        Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        din cei doi era VV Ponta. Bun, am inteles cu cine ati votat anul trecut, dar ce-are asta cu capitalul de imagine de care vorbeam ?

        Ziceti ca UE ar fi apreciat mai degraba un presedinte ca d-nu urmarit penal VV Ponta, plagiator si evazionist, dat fiind ca isi impune punctele de vedere si isi pune interesele proprii inainte ?

        Oricum, e bine ca sunteti consecventa, cu ceva timp in urma negati plagiatul, acum sunteti tot cu plagiuta-n brate, bravo, macar stim cum stam !

        UE nu e vreo adunatura de salbatici, actionand pe legea junglei, d-na cititoare, d-voastra bateti campii. Confundati Bruxelles cu Moscova. Proiectul european e construit pe valori europene, toleranta si solidaritatea incluse. Altfel, daca lucrurile stateau cum ziceti d-voastra, nu votau 24 din 29 state pentru primirea imigrantilor in toate statele membre pe cote predeterminate, ci votau pentru constructia de garduri electrificate si minarea plajelor. D-nul Putin asa ar face.
        • 0 (6 voturi)    
          nu am votat niciodata cu psd (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:52)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

          pentru informatia ta. De ce? Tocmai pentru ca nu suport socialismul bagat pe git! Daca tu crezi ca UE inseamna altceva, inseamna ca esti de o naivitate extrema.
    • +3 (7 voturi)    
      EUROPA nu ne-a rugat (Miercuri, 23 septembrie 2015, 20:17)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

      sa fim seriosi
  • +9 (37 voturi)    
    adica... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:06)

    liviu_ [utilizator]

    trebuia sa ne plecam capu de la inceput, nu?! adevarat pasalas suntem...

    faptul ca romania a votat impotriva arata ca putem si noi sa avem o opinie diferita!
    nu inteleg de ce nu comentati faptul ca germania face din ue ce vrea... vrea sa nu bage romania in schengen o face (desi nu e chiar legal), vrea sa nu respecte spatiul schenget, tratatul de la dublin etc ... o face... vrea sa impuna un numar obligatoriu (lucru nu chiar democratic) o face... s.a.m.d. germania la ora actuala conduce ue... si nu chiar democratic...
    • +9 (13 voturi)    
      Demult nu mai e democratie (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:00)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Democratie e floare rara in Europa.
      Plutocratie, da
      Oligarhie, da.
    • -3 (13 voturi)    
      nu conteaza daca ai dreptate sau ba (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:56)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dar eu ti-am dat un minus ca sa-ti arat ca pot si eu sa am o opinie diferita :-))))

      "faptul ca romania a votat impotriva arata ca putem si noi sa avem o opinie diferita!" (liviu_)
  • -5 (33 voturi)    
    Si inca un motiv (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:10)

    Ana [anonim]

    pentru care presedintele ar fi trebuit sa sustina ideea acceptarii refugiatilor in Romania este insasi numarul imens de refugiati "economici" pe care tara noastra ii exporta constant de 25 de ani, cu virfuri in ultimii 7 ani, in Europa...
    • -2 (8 voturi)    
      Logic (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:37)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Adică să-i primim, dacă tot pleacă.
    • +11 (17 voturi)    
      Refugiati economici... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:52)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Printre care se enumera si doctori si ingineri de care UE duce mare lipsa. Practic i-am facut cadou, iar noi am ramas cu un sistem medical la pamint si cu o industrie inexistenta. Dar bine, maica, ca uite am facut si noi o fapta buna si acum asteptam acel Schengen mult sperat. Pina atunci sintem cetateni de mina a doua in UE. Si nu-mi baga pastila cu coruptia ca aceeasi coruptie e raspindita si in vestul Europei, dar la cote mai alarmante si fara un DNA sa-i ia la puricat. Dar voi credeti in continuare ce vi se baga pe git, ca e mai usor pentru creieras.
      • +4 (16 voturi)    
        pai si printre refugiatii din orient (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:41)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Si printre refugiatii din orientul mijlociu se gasesc o multime de doctori si ingineri. Practic Assad si ISIS fac Romaniei un caodu nesperat.

        De ce este valabila teza asta in cazul Romaniei dar brusc inceteaza sa fie valabila aceeasi judecata in cazul refugiatilor de azi?

        PS: look up OLAF; restul tezei tale (nivel de coruptie vest vs Romania) tine de domeniul schizofreniei si nu poate fi adresat in nici un fel, accept opinia ta ca atare, mai ales ca nu poti oferi nici o statistica in sprijinul ineptiilor pe care le debitezi cu usurinta, in stil sovietic.
        • 0 (6 voturi)    
          haha (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:54)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          Exemplu de coruptie in vest: VW ca tot e la moda.

          Si pentru ca ai ajuns sa compari romanii cu musulmanii, iti reamintesc ca nu romanii se arunca in aer.
      • -3 (9 voturi)    
        si inca ceva (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:42)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Nimeni nu a promis Romaniei un schimb de genul celui pe care il sugerezi: "dati-ne niscaiva doctori si ingineri si va primim in Schengen".
        • +3 (5 voturi)    
          nu, tocmai ni s-a promis schengen... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:55)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          daca securizam granitele conform standardelor europene, ceea ce am si facut. Si am primit Schengen?
          • 0 (0 voturi)    
            in plus: ce sa faci de-acum cu Schengenu´? (Joi, 24 septembrie 2015, 11:57)

            baimarean [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Cand locurile de munca vor fi date cu prioritate "refugiatilor" ?
      • +7 (9 voturi)    
        Aveti dreptate (Miercuri, 23 septembrie 2015, 20:45)

        Seele [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Nu pot uita politica fostului cancelar Schroder :). Mai tineti minte proiectul Nabucco? Cel care trebuia sa reduca dependenta Europei de gazul rusesc? L-a sabotat cat a putut, insistand pentru varianta South Stream, dependenta degazul rusesc. In 2005, inainte de a pleca din functie a semnta contractul pentru North Stream, prin care aduce direct in Germania gaze de la prietenul Putin, ocolind Polonia si tarile baltice. Dupa o luna de la terminarea mandatului era pe statul de plata al Gazprom si apoi presedinte al comitetului actionarilor North Stream, detinuta majoritar de cine? De Gazprom. "Valorile europene" au deviat mult in ultimele decenii de la ce s-a dorit initial, tentatia profiturilor grase fiind mult mai puternica, coruptia este bagata sub pres.
        • 0 (2 voturi)    
          cum sa nu... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:58)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Seele

          Invatam de el la scoala si multi ani la rind m-am tot gindit cum de s-a renuntat la el asa usor.
    • 0 (2 voturi)    
      Mai propovăduiţi mult tîmpenia asta?!? (Joi, 24 septembrie 2015, 9:33)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      "Refugiaţi economici români" de obicei se duc să muncească în ţările în care imigrează, în general nu fac scandaluri (cu excepţia ţiganilor, fireşte), se integrează relativ lesne în ţara de adopţie, nu trec frontierele ilegal, buluc cu turma, ci pe la PTF prezentînd buletin sau paşaport, de obicei au stat o bună bucată de timp aşteptînd viza, şi aşa mai departe.

      Acuma, iacompară-i tu cu psudo-sirienii ăştia ajunşi în Europa..
  • 0 (32 voturi)    
    sa privim partea plina a paharului (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:10)

    mnicku [utilizator]

    Care au fost realizarile lui in cele 10 luni de mandat??

    Exceptind depasirea bugetului de cheltuieli cu deplasarile externe, discutiile interminabile cu partidele .... are vre-o una????
  • +2 (28 voturi)    
    am retinut ce era important (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:14)

    lucyan [anonim]

    autorul a avut dreptate de acum doua saptamani, trebuia sa ne spuna asta, in rest, articol scris pe genunchi...
    iohanis nu a gresit cand a sustinut ca romania nu-si permite prea multi migranti, ca astia sunt migranti, cum erau hunii, tatarii, asa ca nu trebuie sa-i primim cu bratele deschise, el a gresit acum cand da inapoi, daca se ralia la pozitia cehiei, slovaciei avea chiar de castigat, romanilor chiar nu le place ca ue ne impune ceva, ue n-are decat sa se spele pe cap cu acesti migranti, cine i-a chemat sa rezolve problema, noi nu suntem tara de mana a doua, sa ni se impuna lucruri impotriva constitutiei, suveranitatii si vointei poporului... vointa poporului face mai mult decat vointa ue, care, fie vorba intre noi, nu are nici un suport legal, nu exista nici o lege, amendament, etc., pe care romania sa-l fi incalcat, iar ue nu mai inspira cam demult incredere romanilor, de cand franta trimite tiganii inapoi in romania, de parca nu ar fi cetateni europeni, de cand spatiul senghen nu este pentru noi, unele tari nu si-au deschis portile pentru forta de munca din romania, etc...
    intr-o europa in care somajul atinge cote alarmante, intr-o romanie in care batranii abia isi duc zilele cu pensiile mizere, este o crima sa soliciti sa primeasca migranti sau sa plateasca 6400 euro pentru fiecare migrant...
    pe cand germania va impune guvernului roman sa plateasca pensii minine de 6500 euro pe an ?
    oricum ar fi meritate, acesti oameni au muncit o viata si traiesc in mizerie, cum poti sa spui sa dai unui migrant atatia bani? saracia nu este un motiv de a primi milioane de migranti, de ajutat ii poti ajuta, dar in alt mod ...
  • -6 (18 voturi)    
    Eeeeeee...... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:14)

    polonyca [utilizator]

    .....poate se mai coace la cap si presedintele asta si o sa inteleaga ca , in lumea reala , nu e ca pe FB.... Vai de capul nostru , la asa vremuri , cu asa conducator !!!! Jalnic.....zau.....
  • +5 (17 voturi)    
    Din contra (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:22)

    Martinezu [utilizator]

    Cel mai mare esec al lui Johanis este Ponta.
    Asta spus pe scurt. Pe larg, esecul se trage din neputinta de a fi putut schimba ceva in tara asta.
    Asta a fost sloganul si angajamentul lui.
    La aproape un an constatam ca nu s-a schimbat nimic. Ba dimpotriva avem un prim ministru in boxa acuzatilor.
    Priviti la celelalte tari si spuneti mi cum trebuia sa faca Johanis in problema imigrantilor? Ce alternative existau? daca spunea ca acceptam ii sareau romanii in cap. daca a spus NU , ne-a sarit UE n cap.
    Sintem parte din UE si din pacate trebuie sa acceptam votul majoritatii.
    Dar asta e cea mai mica problema. De 25 de ani acceptam in tara votul majoritatii si iata-ne unde am ajuns cu Iliescu in frunte.
    • 0 (0 voturi)    
      ceva s-a schimbat (Joi, 24 septembrie 2015, 10:48)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      " avem un prim ministru in boxa acuzatilor"

      te referi la persoana care acum "aproape un an" era favorit la Presedentie dupa primul tur de scrutin

      QED
  • +12 (22 voturi)    
    mda (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:23)

    lynda [anonim]

    Noi niciodata nu am avut politica noastra tot timpul am fost ca trestia in vant. Pentru prima data am avut si noi o opinie si acuma il criticati. Buna rea ea reprezinta pozitia poporului roman si nu poate fi neglijata. Eu personal il apreciez pentru lucrul asta
  • +6 (10 voturi)    
    Am jucat bine (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:26)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    dar am pierdut la masa verde.

    Democratie pe regulile "casei".
  • -1 (19 voturi)    
    Ce club al marginalilor, nene? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:28)

    Sandu [anonim]

    Ia uite aici: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20446378-comisia-europeana-sanctioneaza-19-state-inclusiv-romania-pentru-aplicarea-incorecta-regulilor-privind-azilul.htm

    daca tot aveti o directie editoriala prestabilita, indiferent de realitate, puneti-va macar de acord asupra stirilor pe care le publicati!
    • +5 (15 voturi)    
      clubul celor care au votat contra (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:59)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

      24 din 29 au votat pentru cote, 5 au votat contra.

      Va rog sa nu citati si alte articole in care suntem parte din larga majoritate a celor care fumeaza, canta sub dus sau mai stiu eu ce... In speta in cauza, votul pentru cote obligatorii, suntem din clubul Gica Contra.
  • +13 (19 voturi)    
    tabloul (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:35)

    maria [anonim]

    este mai complex de atat. Este o diferenta mare de mentalitate intre est si vest in Europa, care este de inteles, daca privim istoria.Vestul a avut o imagine pozitiva, dar incompleta in est, dar acum ca estul a mai scos capul si s-a uitat in jur, vede ca vestul nu e perfect. In vest nu ai voie sa spui ce gandesti, daca nu gandesti mainstream, fara sa fii etichetat.
    In vest oamenii au fost dresati de mici sa fie toleranti pana la autoanihilare, dintr-un sentiment de vina. Noi astia din est nu prea intelegem de ce, ca noi suntem omogeni ca natii si avem identitati la care tinem. In vest politicienii au profitat de votul minoritatilor si i-au ignorat pe localnicii scarbiti, care nu mai voteaza.Nu poti obliga pe cineva sa integreze pe altcineva foarte diferit de el ca mentalitate si nici sa obligi un om sa mearga intr-o tara in care nu vrea sa mearga si sa se integreze. Iar daca avem o religie intoleranta la mijloc, integrarea nu este posibila. Vestul e ipocrit, nu recunoaste ca a esuat sa integreze minoritati, el nu isi intelege minoritatile, de ce pleaca in Siria si nu ii intelege nici pe estici, dar vestul are inca puterea.
    Refugiatii insisi nu vor accepta sa fie repartizati. Deci marile tari din Vest nu ii inteleg nici pe refugiati...E ca in povestea cu hainele regelui. Copilul (din est), doar el vede si are curajul sa spuna ca regele e gol... ceilalati jura ca e imbracat.
    • +9 (11 voturi)    
      "Cotele" deja au esuat acum 6 ani - Malta (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:54)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui maria

      http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/mandatory-refugee-quotas-failed-once-in-past-czech-analysis/1260990

      N-a vrut lumea sa vina in RO, in paradisul postcomunist.
    • -1 (17 voturi)    
      tabloul unui est idilic... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:02)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui maria

      ...care in realitate nu isi asuma nimic si pe langa care, de cele mai multe ori! a trecut istoria suierand.

      West-ul joaca, imperfect dar joaca!

      noi cand ne hotaram sa intram in istorie?!?
  • -4 (26 voturi)    
    Intrebare... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:12)

    sandokan [anonim]

    Asocierea noastra cu Ungaria lui Orban (bun prieten cu Putin) si Slovacia eurosceptica poate avea pe plan extern efectele mineriadei din '90, cand occidentul a realizat ca romanii sunt un pic mai diferiti si 85% din populatie aproba cu patima regimul Iliescu?

    Poat la o scara mai mica....?

    Vom trai si vom vedea...
    • +9 (13 voturi)    
      .... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:47)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

      Dar declaratiile iresponsabile ale nemtilor care invitau migranti si apoi se fac ca uita? Unde ar trebui incadrate? E onorabila compania unor astfel de personaje? E onorabil sa ai astfel de conducatori?
  • +12 (20 voturi)    
    un singur lucru vreau sa spun (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:13)

    Bittick [utilizator]

    Apropo de afirmatia "cind migrantii se simt respinsi de comunitatea in care s-au stabilit, ei se radicalizeaza mult mai usor" va amintesc ca Franta, de exemplu, a fost si este foarte toleranta cu migrantii musulmani si uite ca tocmai acolo "se radicalizeaza" chiar urmasii migrantilor musulmani adica oameni care sunt nascuti si crescuti cu drepturi depline acolo. Unde este atunci integrarea? Doar au avut conditiile cele mai prietenoase din partea "comunitatii in care s-au stabilit". Dincolo de tot zgomotul si pasiunile starnite de fenomenul migratiei musulmanilor arabi in Europa, trebuie sa fim constienti de faptul ca ei reprezinta un potential pericol la siguranta si modul nostru de viata, pe termen scurt dar mai ales pe termen lung...
    • -10 (16 voturi)    
      Inceteaza (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:57)

      SignorRossi [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Cu exagerarile.
      Lucrezi cumva in Franta? Lucrezi cu musulmani sau arabi?
      Sunt cativa salafisti, intoleranti, da. Problema se poate rezolva.

      In rest sunt peste 5 milioane, nu sunt radicalizati cum spui dumneata, si nu poarta bombe in jurul brâului. Asta e un tertip nazist... Sa dai cu invinuiri, ca pe urma sa ai motiv sa ii executi.
      • +2 (6 voturi)    
        Nu doar nazist (Miercuri, 23 septembrie 2015, 20:51)

        Seele [utilizator] i-a raspuns lui SignorRossi

        Collin Powell a prezentat niste dovezi false in fata ONU, in legatura cu armele de distrugere in masa ale lui Saddam, pentru a justifica interventia in Irak. Se poarta si in timpurile noastre :).
      • +4 (6 voturi)    
        Din spania (Miercuri, 23 septembrie 2015, 22:47)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui SignorRossi

        Minoritatea musulmana si oricare alte ar trebui s-o cunoastem din cifre, cum este corect sa investighezi un fenomen nu asa dupa ureche. Si aici autoritatile multiculturale nu vor sa faca publice statisticile, adica au ceva rusinos de ascuns: cati iau suventii pe fiecare etnie, cati infractori, cati bani platesc impozite de persoana, cati copii fac, etc. Daca li se cere europenilor sa fie solidari trebuie sa stim si noi pe cine invitam in casa si daca crestem un porumbel sau un corb. Aducem aminte burocratilor ca adevaratul stapan al europei sunt popoarele europene, ei au ramas blocati ca elita bizantina in afara realitatii.
    • -3 (7 voturi)    
      nu stiu daca sa rad sau sa plang (Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:16)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      De fiecare data cand aud cum ca alti oameni trebuie exclusi, marginalizati, izolati de noi (din varii motive) imi pierd un pic din increderea in specia umana.

      Bittick, va implor sa incercati sa argumentati si invers (cu sinceritate) si sa cautati dovezi care sa sustina argumentatia. Nu ascultati ce va spun altii. Faceti-va o parere proprie.

      Mult succes.
  • -6 (34 voturi)    
    Felicitari Cristian Pantazi! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:17)

    sandokan [anonim]

    Un articol excelent!

    Nota:
    Au mai fost si sper sa mai fie articole bune pe Hotnews, dar asta e primul pe care-l felicit eu...
    • -6 (10 voturi)    
      Corect, cel mai bun articol pe acest subiect (Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:02)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

      iti mai vine inima la loc dupa toate aberatiile care au inundat media in ultimele saptamani.
  • -3 (9 voturi)    
    ok/ (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:24)

    m ordean [anonim]

    ABSOLUT OMENEȘTE.

    Să încercăm a ne cățăra social, material cît mai sus, peste trupurile celor care ne stau în drum.
    .
    În veacul 21, ultima chestie se execută totuși mai domol ca în bunele vremuri ale junglei....
    Luăm de pildă pe dl Iohannis precum aici:.
    .
    „Iohannis a alimentat indirect un curent anti-musulman care alimenteaza teama fata de migrantii veniti din Orientul Mijlociu si nordul Africii. Or, stim ce urmeaza: cind migrantii se simt respinsi de comunitatea in care s-au stabilit, ei se radicalizeaza mult mai usor.
    Iohannis a pierdut si aceasta provocare fata de electorat. In loc sa mearga pe drumul greu, dar corect, el a ales solutia facila si populista.”
  • +12 (16 voturi)    
    „politically correct”... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:25)

    lili [anonim]

    Nu am vazut cu ochii mei realitatea din zonele unde exista refugiati, dar am vazut aseara pe TVR1 la ora 18:45(va fi reluat la noapte tot pe TVR1 la ora 3:15) un documentar "Exodul - o tragedie siriana", realizat de TVR in Liban in 2014, despre refugiatii sirieni din Liban veniti in numar de peste 1,5 milioane la momentul realizarii documentarului.
    Unul dintre sefii locali(ceva primar..) a spus ca li s-a "facut lehamite" pentru ca daca la inceput "fratii"sirieni refugiati erau "oaie", acum au ajuns sa"te infrunte", "sa-ti raspunda drept in fata" cand nu le convine ceva, desi stau pe pamantul libanez fara sa-i fi chemat cineva, le iau locurile de munca muncitorilor libanezi sau palestinieni(existenti mai demult in Liban tot ca refugiati!) acceptand bani mai putini pe zi si mereu iese scandal... estimau cei de la UNICEF si de la Comitetul ONU pentru Reffugiati ca daca razboiul din Siria se va prelungi situatia poate deveni dramatica, numarul refugiatilor crescand continuu iar resursele sunt limitate in micutul Liban complet depasit de afluxul de imigranti sirieni...
    Chiar merita sa-l vedeti, mai ales dupa cele scrise in acest articol.
    Pe de alta parte, de ce nu spuneti nimic despre faptul ca dupa ce-au "aranjat" linistea si democratia lumii lasand in urma milioane de refugiati, in locul "democratiilor" promise, SUA cere tarilor UE sa primeasca refugiati, eu zic sa-i primeasca SUA, tara mare, bogata, teritoriu imens, comunitati musulmane puternice, astia se vor integra repede!
    Sa-i ia SUA pe toti!
    Responsabilitatea pentru ceea ce se intampla azi pe mapamond apartine SUA si satelitilor Marea Britanie, Franta, Canada...
    Sa-i ia ei!
    Cum vi se pare?!
    Nu ziceti nimic despre cauze, despre marile puteri care acum cer tuturor sa fie solidari, solidari cu cine si de ce?!
    Ce-au gandit marile puteri ca se va intampla in aceste tari DUPA plecarea lor?!
    Nu a interesat asa ceva nici SUA, nici Marea Britanmie, nici Franta iar acum cer solidaritate...
  • +10 (12 voturi)    
    ce vina (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:28)

    What [anonim]

    ce vina are Iohannis ca polonezii au tradat ?
  • +18 (20 voturi)    
    Slaba asa - zisa analiza (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:32)

    adi [anonim]

    nu doar ca sunteti intr-o grava eroare, pledand indirect ca majoritatea UE are dreptate si deci Romania trebuie sa mearga ca o oaie in turma ca sa nu se supere ciobanul, fara sa tina cont de parerea propriului popor. Dar faceti o propaganda dubioasa si periculoasa cu fabulatii de genul lider incapabil, clubul marginalilor etc. Ori nu intelegeti ce scrieti si va plac3 sa spuneti cuvinte mari si goale, ori scopul e sa va mangaiati in public cu predictii autosuficiente. Penibila prestatie!
  • +3 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:43)

    Nostradamus de Romania [anonim]

    Romanii vor fi civilizati cu forta de straini, asa cum au fost tot timpul. Lumea a 3-a nu conteaza. Majoritatea dintre voi sunteti mult prea inapoiati mintal ca sa intelegeti cu adevarat situatiile in care va aflati, asa ca nu faceti altceva decat sa va faceti de ras cu un nr. de cote. fiindca peste un an o sa vorbim de milioane de refugiati:) O sa primiti in jur de 15-20.000 de refugiati pana in anul 2017:) Majoritatea refugiatiilor vor fi cazati in apropiere de Constanta, fiindca o sa primiti pe mare de la U.E. 3000 de apartamente(6000 containere), 1 apartament constand in doua containere lipite, cu toate utilitatile:) Baie,living,bucatarie, chiar arata bine:) frumos colorate, facute de ikea; sunt aceleasi apartamente prefabricate in care stau refugiatii din Suedia,Germania,etc...(10.000E/ap) Costurile apartamentelor vor fi suportate de U.E. iar majoritatea refugiatilor vor fi familii cu copii(1ap/4pers). Dupa tot acest proces de integrare care va dura 10-20 ani, Europa va "sfarsi" printr-un mare progres si printr-o crestere a nivelului de trai cum nu a mai fost cunoscut vreodata in Europa.
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Joi, 24 septembrie 2015, 0:42)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui Nostradamus de Romania

      Ti-am dat un plus. Cred ca ai fost sarcastic dar nu s-a prins nimeni. Sunt oamenii prea incordati.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Joi, 24 septembrie 2015, 16:32)

        Nostradamus de Romania [anonim] i-a raspuns lui RantCasey

        .Vai, "dar nu trebuia":), va multumesc tuturor ! :) Timp de 3 ani de zile vor exista convulsii si incidente in unele zone ale Europei, findca lumea nu este pregatita sa faca fata unui asemenea eveniment, insa dupa 3ani, oamenii se vor calma, iar lucrurile vor reintra in normal.
        .
  • -1 (7 voturi)    
    Sa ne gindim bine (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:50)

    Opinia deschisa [anonim]

    O sa fie mereu riscuri si dezacorduri cind apar situatii de criza care duc la situatii de urgenta. Influxul masiv de refugiati i-a luat pe majoritatea pe neasteptate si a dus la reactii pe masura. Fiecare stat a reactionat cum a stiut mai bine in acest moment, desi probabil este departe de solutia cea mai buna. Cind esti pus in fata unul influx de oameni straini, sigur apar probleme, dezacorduri. Mi se pare absurd sa ne asteptam la reactii "normale" sau diplomatie. Unde? Cind mii de oameni iti forteaza granitele, cine are timp de teorie? Ne trebuie masuri practice. UE nu si-a integrat nici macar propriile state asa de bine, acum vine un milion de imigranti care cer sa fie integrati si ei, la ce va asteptati? La stringeri de mana si imbratisari? Cine pe cine?
    Si Romania a fost mereu oaia cenusie in UE, nici cu ei, nici fara ei. Ne cunoastem bine metehnele si opiniile, nu trebuie UE sa ne spuna de ce suntem in stare, probabil stiu si ei si noi (din pacate). Sa radem sau sa plangem? Noi exportam in UE si elita si tigani, si suntem celebrii pentru ambele. Acum cind e vorba sa importam si noi, ne punem poalele-n cap. Cum? Noi? Da ce a facut UE pentru noi? De ce noi?
    De ce? Pentru cei peste 3 milioane de romani care muncesc in UE si trimit bani acasa sa tina Romania bine. (oare ne e frica ca nu mai avem noi locuri de munca in UE?). Si pentru cei zeci de mii de tigani care bantuiesc prin UE si pe care nu i-am integrat deloc si ne plangem ca minoritatea rroma nu se vrea integrata (ceea ce este adevarat). Vor avea mai mult de lucru cu refugiatii acum!
    Crestini vs. musulmani ... ca parca Dumnezeu ne cere IDul religios dupa ce plecam de aici!
    • +2 (4 voturi)    
      sa fim seriosi ! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 22:54)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Opinia deschisa

      "Influxul masiv de refugiati i-a luat pe majoritatea pe neasteptate si a dus la reactii pe masura. " adica UE are 28 de servicii secrete bine platite indreptate in parte spre pericolul terorist, plus cele militare, serviciile secrete de colaborare ale tarilor europene nonUE, plus CIA si Mossad. Sa spui ca au fost luati prin surprindere, mi se pare naiv sau chiar burocratii elitei europene sunt niste incompetenti istorici.
  • +4 (18 voturi)    
    Felicitari Romania (chiar daca a fost invinsa.) (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:52)

    yyy zzzz [anonim]

    Sa fim seriosi...am sustinut NU pana in ultimul moment si bine am facut....
    Ca altii decid pt noi, asa a fost intotdeauna in istorie, dar macar de data asta n-am acceptat de la inceput rugamintile "Marilor puteri europene". Mana ne-a fost fortata.
  • +4 (6 voturi)    
    Alertă de TERORIȘTI în Germania! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:57)

    lili [anonim]

    "Serviciile secrete germane au anunțat că valul de imigranți este o pradă ușoară pentru rețelele de jihadiști.
    Germania s-ar putea să regrete în curând generozitatea cu care și-a deschis porțile pentru a permite valului de imigranți să intre pe teritoriul său. Serviciile de informații interne germane s-au declarat marți „preocupate” de recrutările rețelelor islamiste în rândurile celor care solicită azil.

    Oficiul Federal de Protecție a Constituției, Bundesamt für Verfassungsschutz (echivalentul SRI) a afirmat într-un comunicat:

    „Faptul că islamiștii, sub acoperirea ajutorului umanitar, încearcă să deturneze în intereul lor situația refugiaților, făcând prozelitism și încercând să opereze recrutări, ne preocupă în cel mai înalt grad.”

    Această amenințare îi vizează mai ales pe minori, a declarat Oficiul, care a anunțat că „acordă în mod deosebit atenție tinerilor refugiați neînsoțiți, care ar putea fi pradă ușoară pentru islamiști”.
    Dacă serviciul de informații german nu deține încă informații sigure (sau nu le-a făcut publice) că printre imigranți se află teroriști, el informează totuși că numărul salafiștilor a crescut considerabil în Germania în ultimele trei luni, ajungând la 7.900.

    Dacă 740 de asemenea radicali erau plecați pentru a lupta alături de jihadiști în Irak și Siria, o treime dintre ei au revenit în țară.

    „Avem date despre mai mult de 70 de persoane care au experiență de luptă.”

    http://www.evz.ro/alerta-de-teroristi-in-germania.html

    Adica. simpla chetiune de timp pana ce un atentat terorist va strica linsitea oraselor nemtesti iar Germania va regreta amrnic eroarea istorica de a primi imigrantii astia acum!
    Mai vorbim, oricum islamizarea Europei a inceput.
  • +7 (17 voturi)    
    Un executant poate fi partener? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:02)

    Rogue [utilizator]

    Pozitia Romania a fost foarte corecta si de apreciat. Ce sa negociezi cand tu spui doar „DA” cat de stare sa il spui? Ca sa fi un partener trebuie sa ai opinii cand doar aprobi ce iti cer altii nu esti decat un executant.

    Probabil si in Suedia nu au fost bine primiti de au ajuns la sute de "zone no-go" si una din tarile cu cea mai mare rata de violuri.
    Ingrid Carlqvist ICLA Speech, European Parliament July 9 2012
    https://www.youtube.com/watch?v=69bE-7APERA&feature=youtu.be

    Nu, nu musulmanii au fost vinovati asa cum nici localnicii care i-au primit cu bunavointa, problema a fost a politicului si a presei care au manipulat catalogandu-i „izlamofobi”, intoleranti sau „rasisti” pe cei care incercau sa atraga atentia asupra unor realitati, care nefiind rezolvate la timp au dus la aparatia unor zone de excludere si a unor abuziri.

    Cand s-a ajuns ca politia sa nu mai intervina de frica sa nu fie catalogata ca fiind "izlamofoba" democratie nu mai este doar "anarhia" din "no-go zone". Sa nu ajungem acolo, sa invatam din greselile altora nu sa le facem si noi.
  • +14 (18 voturi)    
    Esec? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:05)

    MAXIMUS [anonim]

    Cea mai eurosceptica tara din UE este... Anglia. Ei vor face un sondaj de iesire din UE. E usor sa spui ca Iohannnis a avut un esec. De fapt el a reprezentat Romania iar Romania spune in majoritatea ei NU. Iohannis a reprezentat corect Romania dar Romania, prin ceea ce este ea nu a avut forta de a influenta rezultatul acestui vot INCORECT. Nu este corect fa o singura tara (Olanda) sa se opuna intrarii RO in Schengen iar RO sa nu poata decide cine are dreptul sa intre pe teritoriul ei. Lupta trebuie sa continue. "Esecul" Romaniei se datoreaza si pozitiei neasteptate adoptata de Polonia.
  • +8 (12 voturi)    
    .... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:25)

    tirolez [utilizator]

    Nu inteleg de ce autorul il acuza pe Iohannis pentru ca a reactionat in prima instanta conform cu sondajele. Chiar credeti ca are atata influenta incat sa le miste in ce directie credeti dvs. ca ar da bine dpdv "politically correct"? Stie si singur ca nu. El era tot roman pana la urma crescut aici, a trait aici toata viata. Faptul ca era etnic german si nu avea religie ortodoxa erau niste detalii minore. Altii le-au facut sa para importante. Mandru ca sunt roman si ortodox, dar decid cea mai mare moschee din Europa. Atat de multa mandrie pe afisele electorale ca n-a mai ramas si pentru viata reala.
  • +14 (18 voturi)    
    Marginal?? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:40)

    fdaniel [utilizator]

    Cine a definit acest termen?

    Romania e in grupul celor care nu sunt de acord cu primirea de imigranti si CE a decis niste penalitati. De unde pana unde "marginal"?

    Pe un alt plan: dece e o "infrangere" a presedintelui cand, conform sonsajelor si-a dovedit reprezentativitatea pentru alegatorii sai, pozitia adoptata fiind in conformitate cu optiunea marii majoritati a populatiei?
  • +2 (6 voturi)    
    Herr Johannis, (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:50)

    verid [utilizator]

    Principala obligatie pe care o aveti este apararea frontierelor Romaniei,atat cele desenate pe harta,cat sicele interioare,de structura.Nu conteaza ca a-ti gresit in iunie cand a-ti admis stramutarea unor imigranti din tarile lor in Romania. Daca in continuare veti actiona corect si curajos,in spiritul intersului romanilor,s-ar putea sa vi se scuze acea ratacire de moment.
  • +8 (10 voturi)    
    Evident ca era previzibila decizia! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:03)

    andipetre [utilizator]

    Dar de ce faptul ca decizia era previzibila inseamna ca pozitia Romaniei a fost gresita?! Daca stii ca nu ti se va accepta parerea inseamna ca trebuie sa renunti, in mod laş, la ea? Sa nu lupti sa ti-o sustii?

    Ce-i asta? Noua forma a gandirii "de dreapta" e Miorita? "Lasa, nu vota impotriva ca oricum te omoara la apus de soare"...

    Ma dezamagiti, hotnews.
  • +5 (7 voturi)    
    Sincer, (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:05)

    SISKA [anonim]

    Am citit doar atit : "Romania a fost infrinta la vot in chestiunea refugiatilor si acum trebuie sa accepte exact atitia migranti cit a cerut Comisia Europeana" ! NU, DOMNULE PANTZI ( si restul lasilor) ! Romania NU trebuie sa accepte nimic impus DE CATRE NIMENI ATITA TIMP CIT ESTE STAT SUVERAN SI INDEPENDENT ! Cu riscul iesirii din U.E. NU trebuie sa acceptam nimic ! NU ne intereseaza ceea ce vor sa impuna altii si nici interesele lor ! Eu personal m-am saturat sa-mi spuna mie momiia de merkel ce trebuie sa accept "eu" ca tara cind pe "mine" nu m-a intrebat nimeni daca sint de acord cu ceea ce vrea pana ei ! Asa cum sintem noi , corupti, tigani, hoti, sau cum vor ei sa ne numeasca, facem parte si noi dintre cei care am platit taxe si am pus botu' la marea majoritate a "recomandarilor" U.E. ! Sa ne spuna si noua baba daca in acordul de aderare la U.E. in 2007 era prevazut ca trebuie sa acceptam orice i se "scoala" marii germanii peste noapte ! Sincer, in "mizeria" noastra, a oamenilor cu adevarat "din popor", ne-a cam ajuns "cutitul la os" ! Impartiti intre mina de snapani politici romanesti si marii "invatati" estici, care vor sa fie spalati la dos de catre "europenii de est" pe bani putini si fara sa caste ciocu', noi, oamenii din popor, NE-AM SATURAT ! NOI ( ca vreti sau nu vreti, voi ne-ati acceptat !) NU am fost intrebati ce vrem, pe voi nu v-a interesat daca avem conditii sa-i cazam ( ca de "integrare" nici vorba ! ), va intereseaza DOAR sa va acoperiti, in numele unei asa-zise democratii, pe care voi insiva nu o aplicati, sa va spalati o prostie crasa pe care ati facut-o ! NU sint nationalist extremist dar nici nu accept ca, IN CASA MEA, sa vina vecinu' sa ma oblige sa-i primesc REBUTURILE ! Cind ROMANIA se va numi germania/spania/italia/franta/ etc., vom mai discuta ! Pina atunci, vreti sau nu vreti, cinstiti sau nu, tara asta se numeste ROMANIA !! Pt. Hotnews , v-asi ruga sa nu-mi cenzurati comentariul, asumindu-mi responsabilitatea ! Cu respect !
  • +5 (7 voturi)    
    nope (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:29)

    Altmatei [anonim]

    Romania are o opinie si a sustinut exact asta. Nu este nimic in neregula si nu este nimic gresit. Sincer:Bravo Johanis!
  • 0 (2 voturi)    
    bruxelles ul ne-a ajutat... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:53)

    dan [anonim]

    de unde si pana unde vine afirmatia ca "bruxelles-ul a ajutat enorm romania"? te uiti in tara asta si iti vine sa plangi:autostrazi nu,spitalele raman zilnic fara medici pt garzi, sistem educational..haha ce gluma, orase poluate si sufocate de ambuteiaje. suntem in ue doar de forma iar daca maine de ex se infoaie rusii la noi toata marea "familie" europeana se va uita in partea cealalta
  • -2 (6 voturi)    
    Au romanii atata curaj? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 21:56)

    David [anonim]

    Personal nu ma mira deloc aceaste comentarii negative la adresa articolul lui Pantazi. Este reactia normala a unui popor care vrea sa-l declare pe Vadim sfant. Din nefericire acesti "voinici nationalisti" vor fi primii care se vor ascunde in cazul in care Romania lasata din brate de UE va avea un conflict la granite. Se dovedeste inca odata ca romanul vede in UE doar banii.
  • +6 (8 voturi)    
    Autorul este pe aratura (Miercuri, 23 septembrie 2015, 22:14)

    Vlad-I [utilizator]

    Utopia seminariilor de salon si realitatea groteasca din targ. Va aduceti aminte can socialistii germani au lasat tiganii sa stea in germania ca azilanti pe impozitul muncitorului ? vi se pare corect ? vi se pare ca a fost constructiv ? au inteles ceva tiganii si infractorii etnici romani din omenia gestului ? Vedeti dv. ca subventionatii betivani le pasa ca banii primiti sunt munciti de catre vecin ? Fac pariu ca nu ati vorbit niciodata cu un african analfabet ( care pe bune nu stie sa citeasca nici in limba lui )emigrat in occident, nu intelege pe ce lume este, acum 2 ani am vazut unul care inca nu stia ca Yaser Arafat a murit. Emigrantii adulti nu mai trec prin nici o scoala odata emigrati, sunt aproape 100% ca la ei in tara, sau vi se par tiganii voiajori prea schimbati? de ce milioane de europeni sa-si plateasca din greu o viata intreaga casa la banca si in plus cu impozitele lui sa plateasca si casa emigrantului cu 3-4 copii, cand el abia poate sa intretina unul ? vi se pare corect si just ? Ce treaba are Fane de la scularie cu cheful de razboi civil si asasinat din lumea musulmana? trebuie sa plateasca el factura nebunilor planetei ?
  • +1 (3 voturi)    
    Franta... (Joi, 24 septembrie 2015, 1:55)

    nicu [anonim]

    cititi si va minunati ce fac beduinii in Franta lui Hollande:

    http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/11750940/Francois-Hollande-urged-to-intervene-in-bitter-row-between-Saudi-royalty-and-French-nudists.html

    asta dorim in Romania?
  • 0 (2 voturi)    
    refugiatii (Joi, 24 septembrie 2015, 2:00)

    geo [anonim]

    asa zisii refugiati:

    http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/11880990/How-our-undercover-reporter-used-Facebook-to-arrange-fake-Syrian-passport-in-minutes.html
  • 0 (0 voturi)    
    Apropos de ce ati spus aseara la Digi (Joi, 24 septembrie 2015, 8:43)

    AdiSto [utilizator]

    In criza asta, eu il prefer pe "nedemocraticul" Orban in locul "democratilor" Merkel, Hollande si altii, care, intr-un mod total "democratic" ii ameninta pe altii, ba cu plati compensatorii, ba cu oprirea fondurilor, ba cu excluderea din UE.
    Si imi place cum, in acord cu aproape toata presa europeana, ca sa nu mai vorbim de politicieni, ati bagat sub pres mizeria cu 800.000. Ce a spus un migrant zilele astea la TV "daca ati promis ca ne luati, trebuie sa ne acceptati", nu mi-a spus-o nici mie, nici lui Iohannis, nici premierului ceh sau celui slovac. I-a spus-o lui Merkel.
  • +1 (1 vot)    
    Cred ca nu (Joi, 24 septembrie 2015, 9:01)

    Spiridon [anonim]

    Nu suntem nici nationalisti, nici rasisti; la noi traiesc bine si sunt respectati toti care vin cu ganduri curate. Deci problema nu este ca nu am primi migranti, ci ca nu putem sa-i primim oricum.
    Si in sensul acesta sunt mandru ca presedintele Iohanis a spus NU unei decizii gresite a celor mari din UE.
  • 0 (0 voturi)    
    Amestecul in orientul mijlociu a generat exodul (Joi, 24 septembrie 2015, 10:19)

    andreesanu [anonim]

    Azi traim efectul interventiilor americane ,englezesti si ale partenerilor lor in orientul mijlociu.
    Asta-i noua "ordine mondiala " rezultata din politicile de imixtiune in zone cu potential ridicat de conflict armat.
    Conglomeratul numit IRAK facut de englezi dupa al ll lea razboi mondial unde siiti,suniti au stari de conflict vesnic. Kurzii au fost impartiti in 3 state Irak ,Siria,
    Turcia .Afganistanul rascolit de bombardamentele rusilor si apoi ale americanilor aproape 40de ani,cine crede ca afganii vor uita vreodata asta ???.
    Aceasta FALSA grija a UE pentru refugiati nu-i decit praf in ochii prostilor.
    Tortul a fost demult mancat de ei: americani,englezi ,azi rahatul ne apartine cu virf si indesat pe gat cu sila.
    • 0 (0 voturi)    
      destul de corect....pretul platit azi de Europa (Joi, 24 septembrie 2015, 12:09)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Pentru pozitia ei in cazul Libiei (impreuna SUA s-au retras dupa moartea lui Gaddafi, lasand in urma un "haos democratic") si al Irak&Afganistan unde nu s-a implicat CU NIMIC (drept urmare, desi stia ca Assad a folosit arme chimice si ca talibanii au ajuns bine inarmati, Obama si-a chemat trupele acasa, lasand in urma inca o zona in acelasi "haos democratic" ce a degenerat- IS, razboi civil, etc.).
      Cam asta face "politistul mondial"....
      Sper sa-i sugrume datoria lor, si s-ajunga sa manance orez importat de la chinezi!
  • -1 (1 vot)    
    migratia (Joi, 24 septembrie 2015, 11:09)

    vanatorul [anonim]

    Sunt nevoit sa-i dau dreptate autorului desi nu-mi place!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 24 septembrie 2015, 18:58)

    vitan.sandu [utilizator]

    Ma intreb siderat ce ar trebui sa scriu (sau sa nu scri) casa postati si comentariile mele. Scriam ieri ca pentru mine nu este nici o surpiza ca dl KJ s-a dovedit un "... presedinte ezitant, lipsit de forta, incapabil sa fie lider." De aceea nici nu m-am dus la vot, nu aveam ce alege in 2014. Nimic mai mult, nimic, mai putin de atat, si totusi nu ati postat. De ce? Trebuie vre-un abonament ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt multe puncte pe care nu le-ai considerat (Sâmbătă, 26 septembrie 2015, 17:53)

    daenerys [anonim]

    Nu exista un drum "corect", sau "facil" in toata chestiunea asta.
    Tot articolul face parte din categoria "daca nu esti de-acord cu primirea refugiatilor, esti nationalist, rasist, intolerant, etc". O astfel de abordare e mult prea simplista, in fata unei probleme complexe. Nu e atat de simplu: ori preluam refugiati ca sa aratam ca suntem solidari si cu valori europene, ori nu ii preluam si atunci suntem niste neo-nazisti.
    1. O problema foarte importanta ce nu trebuie demisa cand vine vorba despre asa-zisii refugiati, e faptul ca nu toti sunt refugiati din Siria, din Iraq, etc nu toti fug de ISIS;ci mai degraba influxul asta de indata ce s-a intamplat, a deschis portita pt. populatiile din jurul Siriei spre Europa; multi nu sunt refugiati per se, dar acum exista ocazia ideala sa ajunga in tarile din Vest. De ce spun asta? E foarte evident: peste 75% sunt barbati intre 20-30 de ani, si ceva gen 15% femei si restul copiii. Majoritatea asa zisilor refugiati isi arunca pasapoartele inainte sa ajunga in Grecia, Italia, deci in felul asta pot spune ca provin din Siria, fara sa poata fi controlati, deci avand, cel putin implicit, statut de refugiat din Siria. Iar daca cineva crede, ca e foarte usor sa pierzi pasaportul cand esti pe mare atata timp,pe drum, etc, as vrea sa spun cat de bullshit e sa crezi asta; majoritatea refugiatilor cara lucruri de baza cand pornesc la drum, nu pleaca cu mana goala, iar pasaportul, probabil cel mai important lucru de care trebuie tinut cu dintii, nu ar trebuii sa fie primul lucru care se pierde. Desigur, se poate pierde, dar va promit ca majoritatea pasapoartelor sunt aruncate, si asta e pt. un motiv.
  • 0 (0 voturi)    
    Si totusi se gandeste, din loc in loc macar (Sâmbătă, 26 septembrie 2015, 17:58)

    Ally M. [anonim]

    Multumesc, domnule Pantazi! Stiu, cu o floare nu se face primavara, dar fara nici o floare, Romania ar puti rau a cadavru informativ si spiritual. Sincer vorbind, presedintele tarii si calitatile sau deficientele domniei sale ma lasa rece, ceea ce ma nelinisteste si doare este aroganta tembelismului ingust la minte, putin si prost educat, populat de cosmaruri hranite cu informatia scandalagie si tendentioasa de tip Rupert Murdoch. Pana nu de mult aveam alte amintiri din Romania si o alta parere despre tara din care ma trag. In ultimii ani insa am inceput sa pun la indoiala apartenenta Romaniei post-ceausiste la spatiul spiritual european.
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Sâmbătă, 26 septembrie 2015, 18:13)

    daenerys [anonim]

    2. Toata chestia, e o mare bisnita pt. cei care ii transporta pe barci, falsifica pasapoarte, ii trec granita etc. In prezent, niciun stat european nu a incercat in mod serios sa aduca in prim plan aceasta problema, cu atat mai putin sa o stopeze. Un refugiat care e dispus sa dea 3000 de euro pt. un loc pe barca, are alte mijloace la dispozitie sa ajunga in siguranta, dar are siguranta ca ajunge in Grecia daca da cei 3000 de euro unui traficant, si de acolo poate merge mai departe.
    3. Statutul de refugiat nu trebuie vazut ca un fapt cert, de necontestat, pt oricine trece granita spre Europa. Ori asta se intampla acum, si se vede ca aceasta abordare a produs numai haos la granitele statelor UE, nu exista niciun fel de mecanism eficient pt. refugiati. Ce s-a intamplat de fapt: Germania a anuntat ca va prelua toti refugiatii, iar statele in tranzit trebuie sa le proceseze aplicatiile, documentele pe care multi nu le au, si sa protejeze granitele. In momentul in care un influx foarte mare a ajuns la granitele Germaniei, au si fost inchise, lasand refugiatii in plata statelor din zona; modul in care Germania a gestionat toata chestiunea e pur si simplu jenant, iar daca Romania a considerat ca modul actual de abordare a problemei nu e eficient, asta nu inseamna ca Romania e un stat xenofob.
    3. Modul in care refugiatii pot intra pe teritoriul unui stat UE( si in mod special Schengen), trebuie revizuit; abordarea actuala nu faca decat sa creeze haos; Romania nu trebuie in mod necesar sa fie de acord cu un sistem negandit, si inca o data, asta nu inseamna ca Romania e un stat xenofob.
    4. Nici macar nu se poate sugera, mentiona ca nu toti cei care se declara refugiati, sunt de fapt refugiati, sau ca permitand tuturor sa intre pe teritoriul UE in special cand nu au acte, pasaport etc, este gresit, fara sa fi declarat rasist, xenofob, islamofob, etc. Ori asta nu e cazul. Un astfel de influx trebuie gandit pe termen lung, nu pe baza de populisme, gen Merkel.
  • 0 (0 voturi)    
    Mentalitatea comunista a unanimitatii (Luni, 28 septembrie 2015, 17:56)

    Metec [utilizator]

    Sunt foarte surprins sa descopar, la analisti politici demni de toata stima, reminiscente comuniste evidente. De ex., dl.Armand Gosu se intreaba intr-un articol pe Contributors "ce cauta Romania intre filorusi?", adica intre Ungaria, Cehia si Slovacia. Dl.Pantazi se intreaba ce cautam noi intre "marginali". Din ce punct de vedere sunt aceste tari "marginale", cand ele au fost mai mereu mai apropiate de Occident, decat noi? Si de cand sunt toate aceste tari "filoruse", tocmai ele, care au cunoscut grele represiuni din partea Armatei Rosii, in anii comunismului?!
    De fapt, avem de-a face cu un nou tip de comunism: incriminarea cu orice pret a opiniei diferite! Daca nu esti de acord cu Bruxelles si Berlin, esti filorus, esti periferic! Ori esti cu noi, ori impotriva noastra! Unde am mai auzit asta?!
    Nu, domnilor. Romania are dreptul sa aiba o alta opinie decat Franta si Germania, fara a se plasa in afara UE. Cu atat mai mult cu cat se pune problema de a primi populatii straine pe teritoriul national, atribut exclusiv al suveranitatii nationale.