Ponta impins pe scari

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 24 august 2015, 20:01 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Presedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, pare sa aiba de acum un singur tel: subminarea autoritatii premierului Victor Ponta. A facut-o inclusiv luni, intr-o incercare tot mai disperata si evidenta de a-l determina sa plece. I-a transmis acest mesaj pe toate caile posibile. I-a amanat Codul Fiscal, proiect cheie pentru Guvernul Ponta, programat a fi adoptat in aceasta saptamana. L-a umilit pe ministrul finantelor, afirmand ca a gresit anuntand, dupa discutiile cu partidele, ca s-a ajuns la consens pe Cod, deoarece avea mandat doar sa asculte. In fine, a tinut aproape ostentitiv sa transmita ca amanarea Codului si anularea sesiunii extraordinare s-au luat in buna intelegere cu liderii opozitiei.

De remarcat apoi indemnurile la prudenta si retinere, plus chemarea la ordin a Rovanei Plumb cu o analiza pe tema celuilalt proiect imporant: legea salarizarii. Aici nu mai asistam la dorinta noului stapan al PSD de a-si marca teritoriul, ci vedem un Liviu Dragnea exasperat de un inconstienta unui premier dispus sa arunce toate podurile in aer in speranta ca va scapa de asediu si se va mentine la putere.

Oricine urmareste evolutia evenimentelor politice intelege, mai putin Ponta, ca s-a ajuns, cum spuneam inca de saptamana trecuta, la o masa critica de motive pentru o demisie. (Vezi detalii aici).

Inclusiv Calin Popescu Tariceanu pare sa-l fi lasat in off-side pe fostul presedinte al PSD. Aflat astazi la un pas de neantul politic, Ponta nu mai are ce sa-i ofere. Poate cel mai interesant indiciu ca totul se indreapta cu viteza catre o reconfigurare politica este atacul RTV la Antena 3.

Postul controlat de Sebastian Ghita  anunta, luni, in fiecare jurnal de stiri, ca "postul Antena 3 a ales sa devina principalul mijloc de propaganda al noului PNL". In traducere libera, asta inseamna ca Ponta ramane si fara scut mediatic, ca s-a enervat numai la gandul asta si l-a pus pe Ghita sa-i demaste.

Pe scurt, luni s-a vazut limpede ca Dragnea si un intreg sistem de putere se opintesc sa scape de cea mai mare rusine politica din ultimii 25 de ani. Cum poti merge inainte cu un premier in functie cercetat penal, pe punctul de a fi trimis in judecata, devenit o vulnerabilitate majora pentru stat?

La randul sau, premierul incearca sa se salveze printr-o actiune cam ridicola de rebranding instant, pozand intr-un fel de tehnocrat apasat de grijile guvernarii.  Ponta se razboieste pe Facebook cu liderii "partidelor politice", deci inclusiv cu PSD-ului care astazi cauta solutii sa-l traga afara din Palatul Victoria. Spera, prin tot felul de artificii retorice, ca publicul sa-l retina ca baiatul bun care a incercat sa umple buzunarele poporului cu bani dar l-au dat jos niste politicieni rai (foarte probabil, basisti).

Deghizat intr-una din multiplele sale personalitati, azi, cand se afla in cadere libera, premierul se crede tehnocrat. Peste putin timp, singura lui calitate oficiala va fi cea de inculpat.

Mai multi premieri de dinaintea lui, inclusiv Nastase, au trecut prin faza asta: nu s-au lasat usor dusi iar spre final au luat-o razna complet. Nici pe Victor Ponta nu-l asteapta mare lucru la capatul agoniei sale politice. Curand va fi un celebru nimeni. Un nimic dezumflat. 

Cu adevarat impresionant ramane efortul propriului partid de a-i face vant din Palatul Victoria. Daca ar fi sa rezumam evenimentele politice intr-o imagine, Dragnea tocmai impinge guvernul Ponta pe scari in timp ce premierul se tine cu dintii de usa, arunca poporului bani pe fereastra si tipa dupa ajutor.


Citeste mai multe despre   









32584 vizualizari
  • +28 (32 voturi)    
    ponta nu mai e O Miza, Toti Politicienii (Luni, 24 august 2015, 20:07)

    un domn [utilizator]

    RAUS...din viata publica si EIN GANG..la Brutarie...Romani Iesti in Strada !!! Gongile din Parlament si Guvern...sa le "deratizam" ...TOOOTI..penele, pece, p$d...toate neamurile proaste de 25de ani !!!
    • -9 (13 voturi)    
      bah domnule (Marţi, 25 august 2015, 1:51)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      daca vrei sa spui ceva coerent, foloseste coerenta.
    • +6 (8 voturi)    
      Hhahahahah (Marţi, 25 august 2015, 9:31)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ai bre rabdare ca in curand Dragnea ii strange pe cei 50.000 de P$D-isti, cei de la Arena Nationala si ii scoate la un mic protest in fata Palatului Victoria.

      Calm .... timpul le rezolva pe toate.
      • +5 (7 voturi)    
        Nuuuuuu. (Marţi, 25 august 2015, 10:30)

        daciana [anonim] i-a raspuns lui vladf

        E costisitor ce presupui dumneata. O va convinge pe Daciana sa divorteze si VVP pica. Adica precum urci, asa si cobori. Socrul si-a pastrat "demnitatea". Ce crezi?
  • +16 (18 voturi)    
    "Subminarea autoritatii " unui neica nimeni ? (Luni, 24 august 2015, 20:20)

    Plagarus [utilizator]

    Ce a reprezentat oare,moral si profesional fantosa politica Ponta Viorel ? ZERO DESCOPERIT !
  • +10 (16 voturi)    
    Dragnea si Mafia ! (Luni, 24 august 2015, 20:37)

    SRA [anonim]

    Dragnea a inteles, mai aproape camasa decat haina !

    Isi negociaza sentinta arucându-l pe ponta in groapa cu serpi !

    Melescanu isi face bagajele de la ponta !
    • +12 (14 voturi)    
      DNA-ule ori, ori! (Marţi, 25 august 2015, 2:36)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Nu cred ca este nimic de negociat cu niste penali, care tin tara in involutie.

      In fapt, avem un un simulacru de evolutie ca tara iesita din grila kaghebista.

      Si, in 26 de ani avem - en gros - o tara de descurcareti, de fraieri, de manelisti, de alcoolici, de nespalati, de despicatori de seminte etc.
  • -8 (22 voturi)    
    Ponta pus sub presiune (Luni, 24 august 2015, 20:43)

    Con_stan_tin [utilizator]

    ia partea contribuabililor, neglijând interesele statului. Interesant este că Băsescu, sub presiune, a procedat pe dos și nu și-a pierdut funcția, fiind salvat de instituțiile statului. Acum, să-l și votam pe Ponta 7,4 milioane, instituțiile statului îi vor face vânt.
    • +1 (1 vot)    
      Tonomatul (Marţi, 25 august 2015, 17:58)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Bai, eu cred ca Ceausescu a distrus Romania pentru ca asa i-a suflat la ureche un micut Basescu!

      Si Iliescu a adus minerii tot ca a vrut Basescu nu-i asa?

      Aaaa, si de fapt stra-stra-.....-starmosul lui Basescu a fost ala, Traian care i-a cucerit pe preafericitii daci!

      Aaaa, apropo, dar de parlamentul de 300 n-ai spus nimic!
      Sau aia nu se pune ca nu-ti convine?!
  • -31 (41 voturi)    
    Hai sa vorbim vorbe (Luni, 24 august 2015, 20:54)

    newlook [utilizator]

    Hai sa vorbim vorbe

    Predictiile si analizele lui Tapalaga sunt ...galactice. Daca era dupa el, datorita "pomenilor electorale" "denuntate" de mai bine de 18 luni, cu manie proletara, de gurul HN , Romania, cu Ponta PM, ar trebui sa fie in criza profunda, cazul grec fiind doar un mizilic fata de apocalipsa romaneasca.

    Numai ca...realitatea are ceva cu basistii, se incapataneaza sa fie INVERS !

    (Stiu, dragi basisti, totul e rau, cresterea economica e plagiata, scaderea TVA e catastrofala pentu bietii milionari de grija carora pantaloni-peticiti-comentatori-HN nu mai pot sa doarma....etc, stiu, pentru voi, totul e invers, deci tineti-va suflul pentru injuraturi mai eficiente...)

    Cam asa si cu articolul si noile analize si predictii tapalagiene : o fi ceva prin PSD, dar sigur e la ani lumina de tapalagisme si - cel mai probabil - in directie inversa.

    In rest, numai de bine....
    • +6 (8 voturi)    
      Niuluke, tu nu auzi ce e prin lume??? (Marţi, 25 august 2015, 7:22)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      2008 reloaded, wake up....
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Marţi, 25 august 2015, 9:43)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Daca tu prin "numai de bine" intelegi sa ai 20 de (-) din 24 de voturi, il inteleg si pe idolui tau ca el chiar crede ca a salvat tara asta
      • -5 (9 voturi)    
        La ora cand postez scorul e (-) 28 (Marţi, 25 august 2015, 15:02)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        La ora cand postez scorul e (-) 28.

        Si da, pe site-ul asta, minusurile primite sunt semn de inteligenta.
        Ponta NU e idolul meu si nu a fost niciodata, dar e bun ca prim ministru si...in orice caz...INFINIT mai bun ca imbecilii basisti trecuti, gen Boc sau actuali, gen Predoiu, Ungureanu.
        Si e normal asa, din moment ce la basisti realitatea e inversa decat ceea ce spun toate datele economice, sociale, statisticile, etc. La ei ploua de jos in sus sau de la stanga in sus, ca asa li s-a spus. D'aia fauna basista de pe acest site cenzurat isi da reciproc plusuri si da minusuri celorlalti, sa para multi si destepti. C-asa-i la basisti, INVERS, 5%>95%....argumentul fiind (+) urile de pe HN.
        • +1 (1 vot)    
          Corect (Marţi, 25 august 2015, 18:01)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui newlook

          Da bai, dupa tine, aia care nu-s cu Ponta sunt obligatoriu basisti!
          Asta da semn de inteligenta!

          PS: Matale esti yoghin de stai cu capul in jos toata ziua?
          Vezi ca poate te intorci intr-o buna zi.
        • +2 (2 voturi)    
          Ai uitat ca INS nu a dat publicitatii datele (Marţi, 25 august 2015, 18:11)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          reale acum un an?

          Crezi ca directorul INS a facut-o de capul lui?

          Nu, tot comanda politica a fost, de mai sus de la P$D, din Guvern, fiindca minciuna e politica de stat in Romania lui Ponta.
  • +9 (13 voturi)    
    somnul ratiunii naste monstri (Luni, 24 august 2015, 21:10)

    vladisor [utilizator]

    Pana nu apar partide noi pe esichierul politic ... primele organizatii politice LIBERE din ultimii 65 de ani in Romania, vorbim ca sa nu adormim.
  • +12 (14 voturi)    
    ponta - lipsa de caracter (Luni, 24 august 2015, 21:21)

    GheorgheSilvestrovici1 [anonim]

    25 octombrie 2014, 13:51
    /www.contributors.ro/editorial/fie-va-mila-de-noi-domnule-ponta
    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-18369658-mandria-nimic.htm

    LIPSA DE CARACTER la un conducator politic dominata de mitomanie, inselaciune perpetua, versatilitate patologica, tupeu si aroganta este catastrofala pentru tara! Alegerea lui VVP ca presedinte va fi o grozavie si un pericol pentru tara ! Prin faptul ca se incalca permanent drepturile fiecaruia dintre noi si nu sunt protejate si respectate virtutile morale, criza morala a societatii SE TRANSFORMA ACUM IN CRIZA POLITICA GRAVA ! Marasmul economic si jaful tarii a dus la saracirea a 40% dintre noi si la imbogatirea infractionala a multor demnitari romani. De 25 de ani toleram hoti care au distrus economia si au jefuit tara aducand-o in marasm moral! Minciuna si manipularile de tot felul au facut casa buna cu hotia si lichelismul. VVP si majoritatea politicienilor sunt produsii unui sistem profund corupt al democratiei originale romanesti care a promovat coruptia, clientelismul, nonvalorile, mitocania, populismul si infractionalitatea politica organizata in locul meritocratiei. Pentru a reforma clasa politica trebuie sa ne schimbam noi ! Pentru a schimba politicienii trebuie sa ne schimbam noi. NOI nu suntem ca EI ? Altruismul, cumpătarea, onestitatea, respectul, devotamentul, angajamentul și responsabilitatea le-ai dobândit prin educație, prin cultură și prin interacțiunea cu semenii tăi odată cu trecerea anilor.
    Smerenia, uniunea, iubirea, iertarea și stăpânirea de sine, pe care le trăiești profund, rostind vers dupa vers și simțind Tatăl Nostru, ar fi trebuit sa le aplici și în fiecare clipă a vieții tale în relație cu oamenii din jurul tău.
    Fiecare la locul lui de munca si in viata sociala sa se poarte, asa cum ar dori sa se poarte ceilalti cu el. Fii TU schimbarea pe care doresti sa o vezi in lume ! Daca nu, vor urma ACUM mari tulburari sociale care vor reforma clasa politica sau SCHIMBAREA SE VA PRODUCE PESTE ANi
    • +4 (6 voturi)    
      ponta impins pe scari (Luni, 24 august 2015, 23:30)

      Accept [anonim] i-a raspuns lui GheorgheSilvestrovici1

      Absolut de acord cu acest comentariu!
      • +1 (1 vot)    
        Pareri . (Marţi, 25 august 2015, 17:11)

        Marx [anonim] i-a raspuns lui Accept

        Comentariu interesant numai ca daca Ponta se infurie si se simte barbat , poate sa-si dea demisia si va fi mare suparare pe la alde Dragnea . Nu cred ca vulpoiul de Teleorman nu stie ca se poate intampla si asa .
    • -6 (12 voturi)    
      Si la vara, cald (Marţi, 25 august 2015, 1:00)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheSilvestrovici1

      Si la vara, cald !

      Adica, Foaie verde loboda, bine e sa fie bine !
    • +4 (6 voturi)    
      Micul Titulescu, astazi marele Puie Monta (Marţi, 25 august 2015, 2:53)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui GheorgheSilvestrovici1

      'escu, 'escu... secu', secu'...

      M O N E Y P U L A R E.

      Colonelul Dogaru' / http://www.nasul.tv/bomba-zilei-colonelul-mircea-dogaru-fost-recrut-al-directiei-a-iv-a-de-contrainformatii-a-securitatii-infiltrat-in-anul-2000-de-armata-in-operatiunea-sindicatul/

      Km0/ antena/ antena/ antena/ antena3/ antena.

      plm/plt/pl/pl/puie/etc.
  • +11 (13 voturi)    
    da, dar nici Dragnea... (Luni, 24 august 2015, 21:50)

    ..13 [utilizator]

    .. nu se simte prea bine - oare de ce?

    Oare mai scapa Monta si cu Dragnea?
    sau mai corect pana cand cred ei ca o sa mai scape??
  • +14 (16 voturi)    
    ... (Luni, 24 august 2015, 22:08)

    Andu101 [utilizator]

    Il vor mai lasa pe mitoman sa continue cu povestile de marire a tot ce prinde. Asa mai pun botul saracii cu sufletul, nu-i pasa lui Dragnea ca tot aia isi vor lua teapa. Dragnea e la impartit bani smecherasilor preferati din "teritoriu" care l-au pus stapan peste partidul feudal psd. Deci, tot noi cei cu capul pe umeri vom avea de pierdut.
  • -6 (20 voturi)    
    buna analiza (Luni, 24 august 2015, 22:59)

    millenium [anonim]

    Din pacate doar pe hartie.
    Am mai citit multe titluri"asta e sfarsitul,"ponta e terminat","asta a fost cariera lui Ponta"..........
    Chiar mai crede cineva ca Ponta pleaca pana in 2016????
    • +10 (12 voturi)    
      stai calm (Marţi, 25 august 2015, 1:23)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      2016 e aproape, iar cand PSD va vedea ca e in cadere libera din cauza lu ponta, o sa-i dea un sut in c*r de aterizeaza fix in patul de spital de la turci.
      • 0 (2 voturi)    
        Care cadere libera?... (Marţi, 25 august 2015, 15:47)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

        Deocamdata numai Joha e in cadere libera.
    • +6 (8 voturi)    
      Nasol e ca nu pleaca (Marţi, 25 august 2015, 7:25)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Bineinteles ca nu pleaca, e prea nesimtit ca sa plece...dar voi aveti un prostalan PM. Daca nu pleaca, si n-o sa plece, sa vezi mileniume...trai pe barabule, cativa ani, daca or fi si alea.
      HiHiHi.
  • +6 (12 voturi)    
    Ponta/Dragnea (Marţi, 25 august 2015, 0:52)

    ady [anonim]

    Pina la sf. lunii Septembrie, guvernul trebui sa cada, ca nu cumva Dragnea sa "ia" cu executare.
    Cam asa se zvoneste prin mareata cladire a poporului.
    Il urmeaza indeaproape nea Oprescu, nu mai apuca sa dea examen ptr. locale.
  • -16 (20 voturi)    
    acum ori niciodata (Marţi, 25 august 2015, 0:52)

    gogu [anonim]

    Aud de cativa ani 'analize' de incurajare cum ca acum e momentul ca Ponta sa plece.. deveniti plictisitori.

    Ba chiar consider ca masurile luate de Ponta erau bune.
    • +8 (12 voturi)    
      :) (Marţi, 25 august 2015, 9:48)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      "Ba chiar consider ca masurile luate de Ponta erau bune"
      Imi place ca si tu vorbesti de el la timpul trecut :)
      • -4 (4 voturi)    
        Vorbeste DESPRE masuri (Marţi, 25 august 2015, 16:42)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        Vorbeste DESPRE masuri la trecut, basistule, nu despre Ponta.
        Intelegi diferenta?
        Si vorbeste "DESPRE" ceva, nu "DE" ceva? Intelegi diferenta?
        "DE" lemn e numai limba matale si "DE doi lei" profesorul care te-a invatat gramatica. Pardon, omul s-o fi chinuit, saracul; rezultatul muncii lui e "DE tot rasul", ca orice basist.
        Intelegi diferenta?
        • +2 (2 voturi)    
          de basist (Marţi, 25 august 2015, 17:36)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          cand scapi ? e o boala a voastra a USLamishtilor si p$D ilor de a fi infectati "de basist" chiar asa..nu pricepeti ca a plecat ..e gata..e bunic
          • 0 (0 voturi)    
            basism=prostia agresiva in actiune (Miercuri, 26 august 2015, 3:01)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            basism=prostia agresiva in actiune
  • +2 (8 voturi)    
    apropo ... (Marţi, 25 august 2015, 9:40)

    astronaut [utilizator]

    de ''impins pe scari'' sa nu uitam ca Ponta l-a tradat pe Dragnea cu ocazia anchetei ''referendumului'', asa ca logic este ca ''tradatorul'' sa plateasca , de curand Dragnea spunea asa prietenul , camaradul si ce-o mai fi are toata sustinerea partidului,dar si adaug NU SI A MEA !!!
  • 0 (6 voturi)    
    mai mult... (Marţi, 25 august 2015, 10:24)

    lili [anonim]

    Tata-socru, Ilie Sarbu, liderul PSD la Senat va fi inlocuit incepand cu noua sesiune parlamentara!
    În ultima perioadă Ilie Sârbu şi Liviu Dragnea au avut mai multe ieşiri publice în contradictoriu.
    Dragnea curata tot ce-a insemnat V Ponta!
    Uite aici:

    "http://www.evz.ro/surse-ilie-sarbu-nu-va-mai-fi-liderul-de-grup-al-senatorilor-psd.html
  • +5 (7 voturi)    
    E de plans (Marţi, 25 august 2015, 10:58)

    sile [anonim]

    S-au scris volume intregi despre cat de rau a fost PDL, dar nu-mi aduc aminte ca partidul ala sa fi fost in situatia in care un presedinte de partid condamnat penal sa se chinuie sa scapa de un prim-ministru incompetent din propria tabara.
    • -1 (1 vot)    
      Pai du-te fuguta si inscrie-te in PDL (Marţi, 25 august 2015, 16:43)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Pai du-te fuguta si inscrie-te in PDL. ...

      ...A, nu mai exista? Ma intreb de ce.
  • -6 (10 voturi)    
    Ponta (Marţi, 25 august 2015, 11:31)

    Pintenogu Gogu [anonim]

    Baiatul asta ,care scrie respectivul articol, nu e ziarist, e un scribalau platit. Dupa cum si voi, toti comentatorii de mai sus, nu apartineti categoriei cititori ci categoriei postaci platiti, pe umeri cu grade...Grade de prostie, evident!
    • 0 (8 voturi)    
      Bubulii si basistii te chinuiesc (Marţi, 25 august 2015, 11:57)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Pintenogu Gogu

      Nu mai poate omul sa scrie o opinie ca ii zboara gandurile la postacii platiti care scriu inaintea lui pe forum si uita care este subiectul discutiei :)

      Bubulii ma chinuiesc/
      Basistii ma rascolesc/
      Cee vroiaam sa spuun?
      • -1 (1 vot)    
        DENVAREL (Marţi, 25 august 2015, 12:10)

        PINTENOGU [anonim] i-a raspuns lui denvarel

        Igzact! cE VRUSI, MA?
  • +1 (1 vot)    
    lucrurile sunt simple (Marţi, 25 august 2015, 12:10)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Ponta va pleca doar in urma unei motiuni de cenzura in cazul in care nu decide sigurel sa plece. Este atat de simplu, ce e asa de greu de inteles ? Insa deocamdata nu vad pe nimeni cu cohones sa voteze motiunea de cenzura impotriva guvernului care a propus cel mai liberal cod fiscal, sustinut la unison atat de populatie cat si de mediul de afaceri. Klaus cu siguranta nu a crescut in sondaje dupa ce a trimis codul fiscal inapoi in parlament.
    • +2 (2 voturi)    
      asta e prost cu politica... (Marţi, 25 august 2015, 14:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

      faci un lucru care nu e neaaparat pozitiv economic (dar e populist) toata lumea te sustine...
  • +3 (3 voturi)    
    Mda, Ponta e pe duca (Marţi, 25 august 2015, 13:18)

    EXEs [utilizator]

    Dupa parerea mea Dragnea o sa-l de-a afara pe Ponta cel putin din guvern. Criza economica globala se acutizeaza si PSD stie ca daca nu face curatenie (macar de forma) risca sa fie maturat de revoltele populare care pot urma. Sunt doua optiuni, un interimat Isarescu sau un alt tehnocrat pana la alegeri sau alegeri anticipate, in ambele cazuri PSD si PNL vor forma guvern condus de Dragnea care va asigura echilibrul intre un presedinte PNL si un prim-ministru PSD. Este clar ca Iohannis e preocupat de problemele de imagine provocate de Ponta mai mult decat de o directie buna pentru tara, iar Dragnea stie sa musamalizeze mult mai bine coruptia din partid decat a facut-o Ponta.
    In orice caz Ponta e consumat.
  • +2 (2 voturi)    
    omu (ponta) stie... (Marţi, 25 august 2015, 14:29)

    liviu_ [utilizator]

    papa din functia de premier rezulta o noua incercare de arest preventiv (cu infinit mai multe sanse de izbanda).
    nu mai are ce sa piarda...
    sunt curios cum o sa-l dea afara pe ponta... pentru ca e clar... oamenii il vor joc, opozitia il vrea jos, acum propriul partid il vrea jos.... practic nu mai are nici un aliat!

    om vedea. cert e ca rediscutarea legii salarizarii si a codului fiscal cred ca sunt pozitive... pentru ca tare mi-e teama ca sunt doar masuri de salvare ale lui ponta, fara sustinere economica.
    • 0 (0 voturi)    
      te contrazici singur (Marţi, 25 august 2015, 14:50)

      JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Tu ai o coerenta in gandire ? Ca te contrazici singur in doua comentarii succesive. Pai ori Ponta este sustinut ca a facut "un lucru care nu e neaaparat pozitiv economic (dar e populist) " ori nu este sustinut de nimeni ?
      • 0 (0 voturi)    
        hmmmm (Marţi, 25 august 2015, 15:32)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

        nu cred ca m-am contrazis...
        lucrurile populiste prind la oameni ... asta nu inseamna neaaparat ca persoana care le initializeaza o sa fie ridicat in slavi.

        ceea ce face cu pomenile e mai degraba sa puna presiune pe ceilalti si sa mai castige ceva timp. el popularitate nu mai castiga, dar asta nu inseamna ca masurile propuse de el nu sunt privite bine sau ca celelalte partide, daca nu le pun in aplicare nu vor avea probleme
        • 0 (0 voturi)    
          inteleg opinia ta (Marţi, 25 august 2015, 17:32)

          JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Insa eu personal nu consider noul cod fiscal o masura populista, ci un pas spre normalitate si poate fi baza pentru o crestere economica solida. Nu ma intereseaza ca l-a propus Ponta. Nu poti sa ai o logica precum a domnului Tapalaga in care tot ce vine de la Ponta esta rau prin definitie. Raportat la prezicerile catastrofale ale guvernarii sale, Ponta a depasit orice asteptari spre dezamagirea multora. Normal este sa faci o analiza obiectiva si apoi sa tragi o concluzie, nu invers. Sincer acum, daca acest cod venea de la liberali, sau de la M10, sau de la oricare altul in afara de PSD, mai avea oare domnul Tapalaga aceeasi parere ? Eu ma indoiesc. Adevarul este ca nimeni nu suporta gandul ca PSD ca culeaga roadele acestui cod fiscal, care are sanse mari sa aiba efecte pozitive. Alinuta a spus acest lucru zilele trecute cu subiect si predicat. Cat despre cresterile de salarii si lipsa investitiilor sunt sigur ca avem aceiasi parere.
          • +2 (2 voturi)    
            "investitiile" (Marţi, 25 august 2015, 17:58)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

            Nu sunt de acord pe partea de "investitii". Statul roman dovedeste de 25 pe partea de investitii / achizitii publice o incompetenta dublata de o coruptie sistemica crase.

            Orice om normal la cap ajunge sa se intrebe: facem o autostrada sa o platim de 10-100 de ori ca sa aiba asfaltangii si politicienii ce fura sau mai bine nu o mai facem.

            Orice om normal la cap se intreaba daca "lipsa" actuala a investitiilor nu se datoreaza macar in parte si fricii de justitie, DNA care s-a cam instaurat.

            Avem norocul ca datoria publica in PIB e doar 40%. Ce s-ar fi intamplat daca ar fi fost 100% si s-ar fi furat cam tot in ultimii 25 de ani din acesti bani luati cu imprumut?

            Oarecum intuitiv ne dam seama ca un leu ajuns in buzunarul unui roman normal (sa zicem doctor) are o sansa mult mai mare sa ajunga apoi sa zicem in buzunarul unui producator local de rosii sa zicem iar un milion de lei ajunsi in buzunarul unui miliardar de carton vor contribui doar la cumpararea unei vile pe Coasta de Azur, a unui automobil nemtesc sau direct in vreo banca elvetiana. Haideti domnilor sa recunoastem ca exista "investitii" si "investitii".

            Eu nu spun ca toti oamenii de afaceri romani sunt escroci dar riscurile sunt destul de mari ... E important si efectul in economie si societate al cheltuieilor. Ca da un escroc ca Umbrarescu faliment e infinit mai putin nociv decat daca am un medic (sau 1000) care primesc un pic de speranta si amana sa plece din tara...
  • -3 (5 voturi)    
    Indemn (Marţi, 25 august 2015, 14:57)

    Gigi Kent [utilizator]

    Rog pe toti romanii. II rog, doar ei pot sa decida. Ca timp de 2 saptamani sa nu mai deschida HN.ro si sa nu mai citeasca editorialele lui Tapalaga / Pantazi. Vor vedea Romania asa cum e ea in realitate.

    :D
    • +1 (1 vot)    
      Spune-ne cum e de fapt, (Marţi, 25 august 2015, 18:13)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ca eu nu ma uit la A3.
    • +1 (1 vot)    
      Pana una-alta, tu esti cel mai vajnic cititor (Marţi, 25 august 2015, 18:28)

      ranga [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Si comentator activ pe Hotnews.
      Chiar nu va inteleg, ba. Mie, de exemplu, nu-mi place antena 3, drept urmare nu ma uit la jegul lor de televiziune, nu citesc stirile de la ei si nici n-am cont pe site-ul lor.
      Esti ciudat, "utilizatorule" de Hotnews. Tu si toti ceilalti din gasca ta, de ex. Mazeta. Nu va place Hotnews, dar nu e stire sensibila unde sa nu apareti primii la comentarii (probabil sunteti abonati la newsfeed si stati pe receptie).
      Asta inseamna ca esti doar un postac de doi bani legatura. De aia te tot "chinui" pe aici.
  • -1 (3 voturi)    
    Si totusi, ceva nu se leaga (Marţi, 25 august 2015, 15:00)

    Franklin [anonim]

    Nu cred ca exista un conflict real intre Ponta si PSD. E ciudat ca nimeni nu a observant ca PSD si UNPR sunt la mana lui Ponta si nicidecum viceversa. Ponta poate sa le traga oricand presul puterii de sub picioare depunand demisia sa, si implicit a guvernului sau. Toata puterea de decizie ar trece in mainile lui Iohannis fara ca acesta sa miste un deget. In structura actuala a Parlamentului si la momentul actual, parlamentul va accepta orice prim ministru numai sa nu fie dizolvat. Iohannis ar putea dobandi propriul sau govern, chiar fara sprijin parlamentar consistent. Asadar, Ponta nu e deloc terminat, deocamdata el are PSD la degetul cel mic. Decizia lui tata socru ar putea insemna ca Ponta se gandeste sa se predea la Cotroceni.
  • +1 (3 voturi)    
    Comunistii (Marţi, 25 august 2015, 17:22)

    menumorut [anonim]

    ...nu pleaca niciodata de buna voie de la putere. Pleaca numai daca li se dau suturi viguroase in fund.
    • -1 (3 voturi)    
      Asa am zis si eu... (Marţi, 25 august 2015, 17:38)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui menumorut

      ...sa voteze 7,4 milioane de romani impotriva ta si tu sa te ascunzi sub fustele Aspaziei Cojocaru de la CCR si sa strigi "Batman, Batman!" ...
      • 0 (0 voturi)    
        7,4 milioane? (Marţi, 25 august 2015, 18:14)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Cati dintre astia erau vii? (ca Dragnea se pricepe la necromantie)

        Hahaha
        • 0 (0 voturi)    
          Mortii lu Dragnea si ... (Marţi, 25 august 2015, 19:06)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          ... Legendele Olimpului. Mestecat si voi o ciunga pana va dor falcile. Vezi ca Dragnea a fost condamnat cu suspendare pentru ca a facut tombola cu participanii la vot. Nici vorba de "morti " si alte aberatii basiste. Vrajelile astea tin intre voi basistii si la cei neinformati.
  • +1 (1 vot)    
    7,4 milioane (Marţi, 25 august 2015, 18:10)

    Daniel [anonim]

    Domnule 'Bun Simt', vezi mai jos:
    1. Legea a spus ceva in momentul referendumului a care voi va tot referiti. Conditiile nu au fost indeplinite.
    2. A mai fost un referendum, ala cu 300 de parlamentari...ala cf. legii trebuia aplicat nu-i asa?
    3. Asa ca un bun PSD-ist, da ceva anti-american.

    Noi vom trage concuzia ca esti pro-rus (vezi povestea anti-Ponta = Basescu)!

    PS: Luati si voi o oglinda la urmatoarea conferinta/congres PSD si va uitati cat de urati sunteti voi astia care sustineti criminalii (Iliescu), Plagiatorii (Ponta, Andronescu, etc...) raspopitii (socrul lui Ponta), penalii (voi, restul)!
    • 0 (0 voturi)    
      Pragul ala.. (Marţi, 25 august 2015, 19:07)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Nu exista ci a fost impus intre suspendare si vot de securista Aspazia Cojocaru & Co.
  • +1 (1 vot)    
    DRAGNEA - CAPO DI TUTTI CAPI (Marţi, 25 august 2015, 21:52)

    GheorgheSilvestrovici1 [anonim]

    DRAGNEA- JUSTITIARUL REFORMATOR SAU CAPO DI TUTTI CAPI ? Pierd timpul scriind comentarii TAMPITE, in loc sa iesim CU TOTII IN STRADA. O clasa politica corupta aproape in totalitate nu are decat o singura alternativa : inchisoarea si iesirea din politica. PNL+PD abia asteapta sa-si bage coruptii la inaintare. Dragnea vrea să pară un om dintr-o bucata, pe care te poti bizui, care tine sa aiba o figura de om cinstit. Ne-am bucura cu totii ca Dragnea sa curete PSD de lichelele corupte impreuna cu DNA si SRI, dar astea sunt VISURI IDIOATE DE IDEALIST... Sau Dragnea nu va fi in stare decat sa-i apere, sa-i acopere ca pana acum si sa piara de gat cu baronii locali , daca nu cumva pana la toamna va face niste presiuni-manipulari-santaje asupra DNA, SRI, Parchet, CSM si vor cadea la pace..ca si ei tot romani sunt..si apoi pupat toti piata Independentei...De aceea REFORMA clasei politice corupte trebuie ceruta ACUM de noi toti in strada , prin orice mijloace democratice, pana nu se dezmeticesc EI din zornaitul catuselor si din spaima depistarii furturilor...
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie mare (Miercuri, 26 august 2015, 0:11)

    c [anonim]

    este evident ridicolul situatiei in care a ajuns Ponta si PSD -ul , e clar ca ponta nu mai controleaza guvernul...cei mai multi minstri nu-l asculta ..si nu il mai respect nimeni ...cred ca nici nevasta ...
    trist este ca noi vom suporta ..aiureala asta guvernamentala ... si pleaca un penal ..si suntem condusi de alt penal dovedit -dragnea ...si d eunul nedovedit inca - oprea ...., dar lucrurile sunt clare ca lumina zilei ..am avea motive sa stam tot in strada si sa blocam piata uniersitatii...dar suntem prea ocupati cu traiul zilnic...poate o sa intre vreo 3000 mii de emigranti si se vor oprii ei in piata ...atunci oare vom protesta ?!