Masa critica de motive pentru o demisie

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 20 august 2015, 19:23 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Am inceput sa ne obisnuim cam prea repede cu marii penali atarnati cu disperare de functie pana aproape de ziua condamnarii, de ajunge statul in situatia sa-si trimita marimile in puscarie direct din jiltul puterii. Premierul Victor Ponta, de pilda, a dat din nou cu subsemanatul la DNA intre o vizita la Cotroceni pe tema codului fiscal si o sedinta de guvern la Palatul Victoria. Cu naturaletea binecunoscuta, Ponta a mai tras o minciuna dupa intalnirea cu procurorii, sustinand ca nu exista prejudiciu, incerand sa manipuleze opinia publica prezentand in apararea sa opinia separata a expertului angajat de Sova. Presa si opinia publica par cumva sleite de nesimtirea cosmica defiland zilnic pe sub nasul ei si asteapta, cumva resemnate, sa plece singura.

Or, nesimtirea se caracterizeaza tocmai prin lipsa oricarei urme de constiinta, de absenta trasaririi in fata unei culpe mai mari sau mai mici. Cu atat mai mult nu trebuie sa se astepte cineva ca nesimtirea cosmica sa plece, rusinata, de una singura. Ce l-ar putea determina asadar pe Victor Ponta sa demisioneze, cata vreme pare decis sa se agate cu orice pret de scaun iar publicul arata amorf, sastisit, resemnat?

In paranteza fie spus, se cramponeaza de putere din mai multe motive: daca renunta de buna voie la functia de premier ajunge un mare nimeni in partid. Nu-l lasa, apoi, sa predea butoanele guvernarii marile grupuri de interese din jurul lui, in special retelele din energie. Noii baieti destepti au gasit in Ponta papusa buna de manevrat. In fine, nu pleaca pentru ca asa l-au invatat maestri si superiorii lui, ca in lumea asta dura orice abandon inseamna moarte sigura. Si inca ceva: de regula denuntatorii prind curaj cand nu se mai tem de cei aflati la putere. Asa s-a intamplat cu aproape toti. Ramasita de procuror din Ponta intelege atata lucru.

Dar oricat de bine pare sa reziste azi, oricat de stapanire de sine afiseaza cand sfideaza bunul simt si o tara intreaga refuzand sa demisioneze in ciuda situatiei cumplite in care pune Romania si prestigiul functiei de premier, atat in interiorul, cat si in afara, Victor Ponta se indreapta implacabil catre esafod. Un cumul de factori va scurta cat de curand agonia premierului.

Cel mai important eveniment va fi inevitabila trimitere in judecata. Lui Victor Ponta i s-a prezentat raportul de expertiza iar de aici pana la rechizitoriu mai este un pas mic. Mai poate trage putin de timp formuland, el sau Sova, obiectii la raport, insa nu mai poate amana prea mult momentul. Pana la inceperea sesiunii parlamentare de toama sau in tot cazul putin dupa, Ponta are toate sansele sa fie trimis in judecata pentru fals, spalare de bani, complicitate la evaziune fiscala.

Si, care-i problema, vor spune unii, pe buna dreptate. Daca dupa toate episoadele rusinoase de pana acum nu s-a intamplat nimic, de ce s-ar sinchisi ca dosarul sau ajunge pe masa judecatorilor? El nu, poate nici opinia publica, dar partidul se confrunta deja cu o mare problema. PSD si presedintele lui interimar, Liviu Dragnea, se apropie vertigions de anul electoral 2016 cu un mare bolovan legat de gat.

Acest bolovan nu doar ca atarna tot mai greu, dar pare decis sa scufunde dupa el tot partidul in zbaterile sale de a ramane pe linia de plutire. Sunt destui pesedisti care privesc ingroziti spirala populismului in care aruncat Ponta o tara intreaga in speranta ca asta il va ajuta cumva, acum sau pe viitor. Unii lideri PSD vad in ce face premierul in aceste zile tactica pamantului parjolit dar care risca sa-i prajeasca si pe ei.

Liviu Dragnea nu-si permite sa intre in campania electorala, sa intocmeasca liste cu candidati avand la guvern un premier care-i submineaza orice demers. Dragnea insusi se afla in pozitia de a afla un verdict in dosarul referendumul peste cateva luni. Cum arata, totusi, un partid cu un premier trimis in judecata si cu un presedinte-interimar condamnat in prima instanta? Ce credibilitate interna si externa mai poate revendica? Pe unde scoate camasa Dragnea daca premierul sustinut de partidul sau incaseaza o prima condamnare undeva prin primavara anului viitor, adica in plina campanie?

Apoi, promisiunile facute bugetarilor, cresterile salariale spectaculoase, genereaza asteptari uriase pe care actualul partid de guvernament nu doar ca nu le va putea onora prea usor, dar vor ruina tara daca vor trebui aplicate la pachet cu reducerile masive de taxe. Daca se va intampla asa, PSD va plati ani de zile o factura grea, pe care Victor Ponta o incarca acum fara discernamant: nota de plata a populismului desantat duce inevitabil spre faliment. A se revedea cazul Greciei.

Un alt moment important il reprezinta sesiunea extraordinara avand ca tema adoptarea Codului Fiscal. Orice modificare in Parlament a taierilor de taxe sustinute de guvern, orice virgula schimbata menita sa puna frana dezmatului promis de Ponta sunt tot atatea lovituri aplicate autoritatii premierului, cat i-a mai ramas. Un Cod Fiscal modificat echivaleaza cu o noua infrangere pentru premier, dupa votarea lui MRU la SIE.

In fine, nu cred ca Victor Ponta mai poate evita o demisie in urmoarele zile, cel mult saptamani. Pe langa toate motivele de mai sus, poate ii vor exploda si altele in fata. Nu se stie niciodata cine ce a vorbit in alte dosare. Apoi, dosarul cumnatului avanseaza, si de acolo pot aparea teoretic surprize.

In concluzie, daca nu opinia publica, partidul va forta demisia premierului Ponta in urmatoarea perioada, inainte de se prabusi de tot sub greutatea nesimtirii unui singur om. Pare greu de crezut ca PNL va mai apuca sa depuna motiunea de cenzura, desi Ponta a mai promis inainte de vacanta ca pleaca si s-a intors complet razgandit. Exista, asadar, si varianta ca nesimtirea sa lupte pana la capat, adica pana in 2016 cum a anuntat dupa revenirea din vacanta. Ar fi un dezastru pentru noi toti.

Daca PSD va trece in opozitie si PNL va prelua puterea in caz ca Ponta totusi va demisiona, asta-i cu totul alt subiect, chiar mai complicat decat eliberarea tarii din prizonieratul nesimtirii.


Citeste mai multe despre   









14875 vizualizari
  • +14 (20 voturi)    
    Demisia lui Ponta=Mazeta PRO US (Joi, 20 august 2015, 19:29)

    un domn [utilizator]

    e cam acelasi lucru.....
    • -21 (27 voturi)    
      mai lasati-ne cu demisia (Joi, 20 august 2015, 23:38)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Si votati la anul independentii. Cine sa vina ? Dragnea sau Generalul ? Sau poate vrem iarasi PDL ?

      Deocamdata masurile economice se pare ca au fost bune. Acum cateva luni urlati ca o sa fie dezastru anul asta din cauza pomenilor electorale. Apoi ati tacut din gura cand ati vazut ca avem excedent bugetar chiar si cu masurile legate de scaderea CAS. Cu siguranta se poate si mai bine, dar politica curenta de relaxare fiscala este binevenita. Mare atentie la votul urmator. Daca iarasi votati din "ura" ca si la ultimele alegeri prezidentiale, poate umplem parlamentul de muti integrii, cu 6 case din meditatii.
      • +10 (18 voturi)    
        p$D decretat ILEGAL (Vineri, 21 august 2015, 7:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        1 proclamatia de la Timisoara inserata in Constitutie
        2 Parlament de max 200 Oameni nu Infractori
        3 Recuperarea Tezaurului din Mujicia
        4 Recuperarea banilor de la Crescent...
      • +13 (19 voturi)    
        ei lasa, (Vineri, 21 august 2015, 8:17)

        Persuasive [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        ca o sa-ti iasa excedentul asta bugetar prin toti porii,iar politica asta CURENTA de relaxare fiscala o sa-ti de niste crampe in viitor de o sa ramai cracanat.Auzi ce debiteaza:"Deocamdata masurile economice se pare ca au fost bune"Hai ca esti tare.Adica sa nu plece pentru ca nu are cine sa vina.Esti fenomenal,caporale,adica toata Romania sta in actualul prim m.???Daca pleaca se prabuseste tot???Argumentezi la nivel de pregatitoare...Mai incearca,schimba registrul.
      • +6 (12 voturi)    
        bai dilica.... (Vineri, 21 august 2015, 11:14)

        io [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        ... si excedentul ala de unde vine? din productia economica? nu... din lipsa investitiilor... adica banii care trebuiau cheltuiti pe dezvoltare se duc in pomeni... hai sictir...
      • +5 (7 voturi)    
        Ca de obicei esti pe langa (Vineri, 21 august 2015, 16:09)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Probabil ca tu nici nu o sa resimti jalea ce o sa vina in anii urmatori....
        Demisia e necesara din cauza caracterului penal a premierului, ai premier penal, se aude??? Poti sa intelegi asta???
  • +15 (21 voturi)    
    Ponta este numai unul (Joi, 20 august 2015, 19:33)

    Locke Lamora [utilizator]

    si adevarul la fel...doar ca nu poate fi manipulat precum opinia publica.
  • +13 (19 voturi)    
    Mai avea putin si era plutocrat,"tehnocratul"Ponta (Joi, 20 august 2015, 19:33)

    Plagarus [utilizator]

    Dupa demisie vom avea mari surprize asupra agoniselilor sale, ca sef al cabinetului " cinstitilor " ! (de data asta nu in pereti ! )
  • +17 (23 voturi)    
    offf, Doamne, (Joi, 20 august 2015, 19:44)

    victor L [utilizator]

    ce se vor mai rusina PSD si Dragnea pentru Plagiolog!
    Chiar si aia 7 melioane de votanti USL isi vor face harakiri de rusine. Si ii vor alege tot pe cei cu bube.
    • +10 (14 voturi)    
      +7 violatori ai codului penal (Joi, 20 august 2015, 20:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      egal P$D..in SPLENDOAREA ..lor...de mujici
  • -25 (29 voturi)    
    Eu zic.. (Joi, 20 august 2015, 20:09)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cand vorbim despre "masa critica" eu zic sa facem un referendum poate voteaza 7,4 milioane sa plece si atunci poate pleaca. La fel cum a mai plecat unul...sau nu a plecat? Ah!
    • +14 (20 voturi)    
      Cinstea nu se voteaza bre (Joi, 20 august 2015, 22:18)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ce dracu, voi credeti ca totul se face prin vot???
      • -9 (15 voturi)    
        nu totul (Joi, 20 august 2015, 23:41)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        doar conducatorii se aleg prin vot. Mai putin Generalul, care e la putere fara vot, la fel cum a stat si demisul Basescu la presedentie dupa referendum.
        • +2 (6 voturi)    
          cine l a promovat ? finul Dottore (Vineri, 21 august 2015, 7:40)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          pe nashul din prima casnicie....te rog canta la alta masa
  • +13 (15 voturi)    
    ATENTIE MARE! (Joi, 20 august 2015, 20:17)

    caesar [anonim]

    dini cauza neputintei profesionale si a mocirlei morale in care se afla aproape toata clasa politica ..ne aflam ca stat intr-o situatie paradoxala....
    ponta ar vrea tare mult sa plece ..ca a realizat din primele zile de mandat ca postul acesta este mult peste capacitatiile lui intelectuale ... iar opozitia nu prea ar vrea sa isi incerce norocul ... la guvernare ....cel putin pana la alegeriile viitoare ..ca nu au nici oameni de anvergura politica pentru a prelua situatiile de la ministere ...nici prin partid vreun profesionist in vreun domeniu de perspectiva ..asadar toti fuga de uzura guvernarii cand situatia este crunta.
    oti tar vrea posturie din linia 2 si 3 ...dar sa fie altcineva in fata ..ca ei si asa nu stiu ce sa faca acolo..si adevarul gol golutz este CA NICI NU-i INTERESEAZA!! astia au guvernat tot timpul doar pentru ei ....in nici un caz pentru noi
  • +4 (6 voturi)    
    praf!!! (Joi, 20 august 2015, 20:17)

    cinic [anonim]

    in ochi!!! Unde, in statutul PSD, exista functia de presedinte INTERIMAR???
    Unde Tapalaga???
    Dragnea este presedinte plin. La Congres [cand o fi, DACA o fi] se vor face alegeri. Se prea poate sa se schimbe statutul!!!!
    • +4 (8 voturi)    
      camorra Di teliroman (Joi, 20 august 2015, 22:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cinic

      ...va urma...mani pulite ...
  • +11 (15 voturi)    
    "Nesimtire cosmica" (Joi, 20 august 2015, 20:32)

    Stefan Michiu [anonim]

    "Nesimtire cosmica"-ati gasit cuvantul ce exprima adevarul!Nu, individul nu va demisiona!Se va agata de orice, va da ordonante in draci mituind electoratul,va da foc la tara, va renunta la Parteneriat, la UE, va renunta la orice demnitate personala doar sa supravietuiasca pe post cu orice risc, cu orice dezastru provocat Romaniei!Nu-i de mirare!De mirare este -uitati-va cum vorbesc despre el corifeii PSD la televizor-cum de parca sunt hipnotizati de neispravitul asta,cum de nu-l iau de guler, chiar nu pot gasi-se spune ca e cel mai mare partid-un inlocuitor?Nu se formeaza o "masa critica" de oameni de bun simt, cu un minim patriotism in acest PSD?Eu cred ca nu se va forma-acest partid-o adunatura de mafioti si oportunisti-este aidoma, dupa chipul si asemanarea individului in discutie!
  • +5 (9 voturi)    
    alternativa (Joi, 20 august 2015, 21:29)

    Vlad [anonim]

    Ar trebui sa exista o alternativa non nomenclaturista ca cineva sa-si faca probleme reale.

    Altfel ... care-i baiul ... doua partide ca si-n America. Oricare iese, e ok ... ca baietii destepti mulg la ambele capete.

    Romania se scufunda incet dar sigur ... Sanatatea dispare pe zi ce trece, educatia este lipsita de competitivitate intr-o piata globala acerba si extrem de diversificata ...

    Romania, dupa 65 de ani de comunism, adica 40 inainte de 89 si inca 25 dupa, are in sfarsit acces la alegeri liberi, dupa ce Curtea Constitutionala a liberalizat, anul acesta, accesul la esichierul politic.

    Ramane de vazut daca mai are vlaga ...
    • +1 (1 vot)    
      situatia Romaniei (Vineri, 21 august 2015, 19:31)

      SERBAN GABREA [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Romania. prin ceea ce a pus si pune la cale PSD, cu un presedinte "de onoare " criminal, cu penalli din conducerea partidului, are sansa sa intre in dictionarele si cartile de analiza poltica, din pacate:
      daca plecam de la definitia loviturii de stat ca actiune a unui grup, partid, etc de a cuceri si rämane la putetre cu orice pret, suntem obligati sa numim strategia politicä a PSD "lovitura de stat"
      Ponta nu pleaca, deoarece PSD stie ca actul lui, cerut de orice logicä democraticä, ar insemna disparitia de la putere a PSD-ului.
      Iata um arata "o lovitura de stat", o alta varianta, tot a PSD-ului, intrtr-o forma necunoscuta pina azi în politologie
  • -2 (2 voturi)    
    Vorbe (Vineri, 21 august 2015, 7:40)

    IoanaNitescu1 [anonim]

    "Si inca ceva: de regula denuntatorii prind curaj cand nu se mai tem de cei aflati la putere. Asa s-a intamplat cu aproape toti." Putem inlocui "denuntatorii" cu "multi ziaristi" Multi l-au laudat si aprobat pe Ponta si au dat cat au putut in Basescu, ca sa fie in acelasi "cor" cu Ponta si cei ce-l sustineau.
  • 0 (4 voturi)    
    Vot cenzitar? :) (Vineri, 21 august 2015, 8:21)

    MariusP [anonim]

    "Cum arata, totusi, un partid cu un premier trimis in judecata si cu un presedinte-interimar condamnat in prima instanta? Ce credibilitate interna si externa mai poate revendica?" As incerca eu un raspuns la intrebarile astea: arata ca un partid numai bun de votat de catre romani. In conditiile astea, nu credeti ca o forma de vot cenzitar ar fi totusi cea mai buna solutie? Ceva de genul - iti platesti impozitele si taxele? - ai drept de vot; nu le platesti, nu poti vota. Ceva de genul asta, nu ceva extrem cum ar fi vot in functie de venit. Dar o modalitate de a ingradi dreptul de vot al celor care sunt masa de manevra foarte facila (cum sunt asistatii social care isi vand f ieftin si usor votul), ar trebui sa existe. Pentru ca, sa fim sinceri: unde are PSD cele mai multe voturi? Unde umbla autobusele cu votanti? Prin ce parti din tara? Pai de obicei prin partile cele mai sarace. E tema de discutie. Sper sa se abtina cei care injura spumos.
  • +3 (7 voturi)    
    VVP (Vineri, 21 august 2015, 10:00)

    cristi8691 [utilizator]

    Demisia ar implica un gram de bun simt ! Nu este o caracteristica a politicienilor iar daca vorbim de VVP cred ca situatia ar deveni hilara daca in joc nu ar fi destinul unei tari.....
  • -2 (8 voturi)    
    CARE-I HOTUL (Vineri, 21 august 2015, 10:36)

    ggogu [anonim]

    D-le nimic dar absolut nimic nu poate fi nesimtire mai mare ca acela cind 7.4 mil de oameni prin VOT LBER DEMOCRATIC ti-au spus sa pleci si tu in nesimtirea ta nemaintilnita si nemaivazuta nicaieri in UE sa te maro pe ele de voturi . Indiferent de preguri de nepreguri 7.4 mil ti-au spus mars.Si ca om politic trebuia sa intelegi asta.Asa ca nesimtire mai mare ca asta nici ca se poate.Inca o data i-au spus mars MAI MULTI OAMENI DECIT DECIT CEI CARE L-AU VOTAT INITIAL.Sa nu o bagi pe aia cu frauda ca pina una altaNIMENI dar ABSOLUT NIMENI nu a putut demonsta furtul voturilor indiferent cite au fost ele cu nume pronume cnp etc mai mult decit citeva sute si si ma mult decit citiva presdedinti de sectii de votare din cin citeva mii.Asa ca treaba cu furatul las-o jos ca nu exista.Ce este cert este ca mil de oameni i-a spus mars si el in nesimtirea lui a ramas.Asa ca ponta in ce il priveste cu nesimtirea este la soimii patriei comparativ cu chiorul.Pe ponta nu-l vrea demis decmis decit colegii tai din binomul co-ko si o parte din sustinaatorii GRUPULUI INFRACTIONAL PORTOCALIU care fiind in foame tipa de foame.Vor sa-si ia tara inapoi ca sa continue cu furaciunile in stil mare nu cu un termopan nu cu o zugraveala.
    • +2 (6 voturi)    
      iar sforaie un Latrinar p acilea (Vineri, 21 august 2015, 11:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ggogu

      suntem in august 2015..base a plecat de la cotroceni...din decembrie...va rog nu mai sforaiti cu 7,4 milioane de Fraieri !
    • +3 (5 voturi)    
      bai ... (Vineri, 21 august 2015, 11:58)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui ggogu

      ... co...cos2 ... Base nu mai e presedinte, nu ai vazut la "Telejurnal" ?

      hotii tai vor intra la parnaie si nu va mai avea cine sa te plateasca - ai bagat-o pe maneca, atunci!

      si, by the way, e primitivism in cea mai pura speta sa te legi de defectele fizice ale unei personae - in traducere libera: esti la nivel de euglena ca etica si intellect
    • 0 (0 voturi)    
      Mai gogule... (Sâmbătă, 22 august 2015, 10:36)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui ggogu

      ..in primul rand, la referendum s-a ajuns prin incalcarea Constitutiei, in al doilea rand enumara tu motivele alea Constitutionale pentru care presedintele Basescu trebuia demis (care sunt incalcarile grave ale Constitutiei pentru care Basescu s-a facut vinovat; poti s-o bagi si pe aia cu "a zis Tiganca Imputita"). In al treilea rand, aia cu "ABSOLUT NIMENI nu a putut demonsta furtul voturilor indiferent cite au fost ele cu nume pronume cnp etc mai mult decit citeva sute si si ma mult decit citiva presdedinti de sectii de votare din cin citeva mii.Asa ca treaba cu furatul las-o jos ca nu exista", e o tampenie pe care numai un latrinist poate sa o spuna. Adica prima data spui ca "nimeni nu ademonstrat furtul voturilor, indiferent de numarul lor", dupa care spui ca au fost furate "doar cateva mii", asa ca furturile nu exista.. Fractura de logica.

      In al patrulea rand, avem un referendum validat la care au spus DA 9.4 milioane de oameni (cel cu numarul de parlamentari de maxim 300) si ... nimic.

      Normal ca unii vor sa vina si ei la cascaval sa mai fure si ei cate ceva. Da' din aceleasi motive au venit si PSD-istii tai la putere, adica hotii hotilor, mama si tatal hotilor din tara asta. Asa ca .. vorba ta: care-i hotul? Hotul cel mare este PSD-ul.
      • -2 (2 voturi)    
        Mai Alius (Sâmbătă, 22 august 2015, 12:28)

        ggogu [anonim] i-a raspuns lui Alius

        1.tata problema este cine este mai nesimtit chiorul sau ponta? Sau cine este nesimtitul mai mare.Si am aratat ca 7.4 mil este mai mare ca ca 2+1 asica co-ko + un procuror luat de la tandarica. Ce zici 3< ca 7.4 mil? Deci una este sa faca ceva sa-si dea demisia 3+ citiva fomisti si alta este 7.4 mil oameni.Cine este nesimtul mai mare? Vezi ca presedinte nu mai este impricinatul cu 7.4 dar nesimtitea lui va dainuii.
        2.nu este nicio fractura de logica pentru ca voi vedeati mil. voturi furate iar realitatea adica adevarul juridic nu a scos la iveala decit citeva.... sute voturi furate nu mii, nu zeci de mii , nu sute de mii, nu milioane deci frauda furtul sau ce mai vrei nu este decit ceva egal cu... 0 .Concluzia furt nu a fost decit ceva in preajma lui 0,0000000...n-spe la %
        Cit despre legalitate nu avem ce discuta pentru ca" organili" nici de la noi nici de la licurici nu au comentat nimic.
        3. nu trebuie sa fii latrinist sa spiui astea trebuie sa ai doar BUN SIMT ca sa le vezi chiar dace iti place sau nu.Sint doar realitati.
        • +1 (1 vot)    
          Mai .. omule.... (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:36)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui ggogu

          ..FRactura de logica exista. Tu incepi prin a spune ca "pina una altaNIMENI dar ABSOLUT NIMENI nu a putut demonsta furtul voturilor indiferent cite au fost ele cu nume pronume cnp", dupa care continui sa spui ca "mai mult decit citeva sute si si ma mult decit citiva presdedinti de sectii de votare din cin citeva mii."

          Deci, inca o data, poate pricepi mai bine de data asta: "indiferent cite au fost ele " vs "mai mult decit citeva sute".

          Referendulmul cu pricina nu a avut nici o valoare. Ce spui tu e ca 7.4 milioane de romani (cu tot cu furturile voastre) nu-l mai vroiau pe Basescu ca presedinte, asta dintr-un total de 18 milioane de votanti. Ce reiese de aici este faptul (ca tot vorbesti de fapte) ca restul de votanti (care sunt mai multi de cat cei 7.4 milioane) nu au fost interesati ca Basescu sa plece de la presedintie. Fapte. Daca erau interesati sa-l dea jos pe Basescu se prezentau la vot si macar 15 milioane votau DA. Ceea ce nu s-a intamplat. Oricum o dai cu bla bla bla bla, aceasta este realitatea. E simplu. Hai sa facem un referendum despre Tonta sa vezi cati il vor pe Tonta plecat. Dupa care se vor face comparatii.
        • 0 (0 voturi)    
          Si ... (Sâmbătă, 22 august 2015, 14:45)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui ggogu

          ...despre legalitate, cum adica "organili nu au comentat nimic"? Ai raportul Comisiei de la Venetia si nu numai, caci ai vazut ca au comentat foarte mult "toti", de aceea au si lasat-o moale pana la urma, nu au mai avut curajul sa mearga pana la capat (inclusiv cu modificarea numarului de votanti de pe listele finale). Tu ce faci, rescrii istoria asa, dupa mintea ta, cum visezi tu?

          Cat priveste nesimtirea, asta nu se masoara in milioane de romani care nu te mai vor. Caci daca pe Tonta inca il vor milioane de romani, il vor datorita prostiei romanilor, nu datorita faptului ca Tonta nu este nesimtit.

          Ce vrei mai mare nesimtire decat tot ceeea ce a facut el pana acum (inclusiv aia cu "Fai", inclusiv asta ultima cu Caraibe vs Mamaia). Da' ce sa-i faci, la tine nesimtirea este egalul popularitatii.
          • 0 (0 voturi)    
            Si -ce? (Luni, 24 august 2015, 13:01)

            googu [anonim] i-a raspuns lui Alius

            D-le
            1.comisia de la venetia este o picatura intr-un ocean de "organili". Majoritatea "organili" nu au comentat procedura dar au facut totul ca chiorul sa ramina.Adica au tacut si au facut ceva intr-o colonie de-a lor.
            2. o fi tonta cum o fi dar pina una alta ce a facut el de la boc incoace nu a mai facut nimeni adica o sarbatare continua de +++++(plusuri) de a speriat si marile agentii de bancare de masurare a riscurilor care ne-au dat ce sa vezi tot pe ++++.Asta este tonta este prost dar bun.hahaha.
            3. o fi fost tonta in caraibe dar johanis pe unde s-a plimbat?Si fa o socoteala care dintre tonta si johanis s-a plimbat mai mult.Tonta de cite ori se plimba ne mai da un +, johanis cind nu se plimba isi mai da o data cu stingul in dreptul vezi codul fiscal.Asa ca este mai bine sa se plimbe amindoi ca treaba sa mearga.
            • 0 (0 voturi)    
              Da,... (Luni, 24 august 2015, 14:01)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui googu

              ...asa este: "Majoritatea "organili" nu au comentat procedura dar au facut totul ca chiorul sa ramina.Adica au tacut si au facut ceva intr-o colonie de-a lor"...

              Ti-am spus ca traiesti intr-o alta realitate. Logica latrinista: au tacut dar au facut... tacand.
  • +2 (4 voturi)    
    Optimism prematur? (Vineri, 21 august 2015, 12:04)

    marki [utilizator]

    „In concluzie, daca nu opinia publica, partidul va forta demisia premierului Ponta in urmatoarea perioada, inainte de se prabusi de tot sub greutatea nesimtirii unui singur om”.
    N-aș fi atât de optimist, domnule Tapalagă! Ponta e... diferit, e unic, chiar și în nesimțire! Nu cred să fi existat în politica românească din toate timpurile o mai reușită reîncarnare a lui Machiavelli. Dacă rememorăm „întâmplările” politice din ultimii ani, cu Ponta la butoane, și cu toate tertipurile de care s-a folosit pentru a cădea în picioare, vom observa că „resursele” lui sunt colosale, inepuizabile, diabolice, aș zice. Aș vrea să n-am dreptate, dar intuiția îmi spune altceva...
  • +1 (3 voturi)    
    o sa pice si ponta... (Vineri, 21 august 2015, 13:02)

    liviu_ [utilizator]

    doar putina rabdare.
    nu sunt de acord ca opinia publica s-a obisnuit prea repede cu hotii care se tin de scaun...

    de fapt era deja obisnuita si nu s-a dezobisnuit niciodata.
    o sa mai trebuiasca sa treaca ani buni de arestari si condamnari de catre DNA ca lumea sa se inteleaga ca si persoanele cu functii importante se supun acelorasi legi si ca orice forma de sustragere a banilor in interes propriu este ilegala!
    multi romani(ma refer de exemplu la aia care-l aparau pe becali) nu pricep ca furtul din banii publici inseamna din banii lor. ei au impresia ca banii publici ajung acolo cumva ca prin magie si sunt banii statului rau si nu ai lor.
  • +1 (1 vot)    
    masa critica (Vineri, 21 august 2015, 20:33)

    marcel radulescu [anonim]