Ce urmeaza in PSD

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2015, 20:58 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Poate ca Victor Ponta va supravietui, vineri, motiunii de cenzura a opozitiei, dar nu va mai rezista prea mult in fruntea partidului. Nu exista o masa critica in Parlament pentru rasturnara sa din functia de premier. Partidul, insa, fierbe de cateva zile. Declaratiile scandaloase ale fostului ministru Ioan Rus care au dus in final la demisia sa sunt tot ce mai lipsea. Exista un Dumnezeu razbunator pe mincinosii din politica. Tot acuzand lovituri fantasmagorice de stat, partidul a ajuns in situatia de a se impusca singur in cap fara sa mai fara sa mai poata arunca de data asta vina pe procurori, pe opozitie, pe americani sau pe UE.

La PSD, cand nu loveste coruptia, ucide aroganta. Ambele trasaturi sunt adanc intiparite in genele partidului. Aroganta vine din ruptura tot mai adanca de alegatori, de public. Cu cat se imbogatesc mai mult, cu cat ametesc mai rau la varful puterii, cu atat ruptura se adanceste. In final, ajung cu totii sa creada ca poporul nu reprezinta altceva decat o adunatura de sub-oameni, de ratati, de fomisti, o turma de oi proaste si manevrabile, usor de cumparat cu o un mic si o bere. Unii, ca Rus, sunt atat de patrunsi si atat de aroganti incat o spun in gura mare.

Rus, de pilda, vede in muncitorii romani plecati afara niste boi cu coarne puse de neveste curve si copii golani care le toaca amaratele de sute de euro trimise acasa. Cand toata viata ta de social democrat ai supt milioane de euro de la stat, profitand de functie, cum naiba sa nu ti se para niste cretini toti astia care trag pe branci prin alte tari? Lor nu le-a mai ramas nimic dupa pustiul lasat in urma de politicieni nasatui ca tine.

Coruptia si aroganta continua, asadar, de la Nastase incoace, sa ucida lent PSD. Acest partid nu poate fi reformat nici cu procurorii. S-a transformat - iata-l azi in toata splendoarea - intr-o organizatie capturata de borfasi, avand doua tinte majore: jefuirea banilor publici si protejarea infractorilor. Orice organizatie politica ajunsa in acest punct devine un pericol major pentru democratie, pentru statul de drept si pentru cetateni. Aceste afirmatii se bazeaza pe nenumaratele incercari al unor lideri PSD de a omori justitia inregistrate din 2012 incoace, culminand cu asaltul din acest an impotriva ei.   

  • Ideea nu este neaparat noua. Am scris prima data despre obligatia de a stopa acest partid in octombrie 2014, cand a devenit clar ca Victor Ponta se indreapta spre modelul Orban: "(...) PSD trebuie impiedicat cu orice pret sa acapareze toata puterea, cum a facut Orban in Ungaria, si apoi dezmembrat, rupt in doua pentru a inlatura un pericol perpetuu pe termen lung. Trebuie separat ce se gaseste curat si recuperabil de partea corupta si irecuperabila, cangrena intinsa peste stat. Un PSD puternic reprezinta o amenintare continua, fiind construit de sus pana jos, la fel ca restul partidelor, pe baze putrede, cu diferenta ca detine azi o pondere care il poate aduce in situatia de a controla societatea in mod abuziv."

Nevoia de a limita efectul nociv al unui partid mafiotizat, cu mare potential distructiv si anti-occidental a devenit azi si mai presanta.

Singurul motiv pentru care lui Ponta i s-a mai dat o sansa in fruntea partidului dupa ce procurorii l-au acuzat de fals, spalare de bani si conflict de interese a fost promisiunea ca se va bate ca un leu pana la capat, ca va face minuni, a se citi ca va pune in cap justitia si inca repede. Demolarea statului a esuat lamentabil la primele tentative de a-l rapune prin cateva ordonante bine tintite. Ministrul justitiei, Robert Cazanciuc, a trecut la UNPR iar Gabriel Oprea a transmis public urmatorul avertisment: totul pana la justitie, totul pana la daramarea institutiilor. Sigur ca situatia arata hilar, cu "interesul national" ajuns pe post de salvator al justitie, dar aici suntem.

Asadar, Oprea cu ai sai uneperisti pot declansa oricand o criza guvernamentala majora. In aceste conditii, PSD stie ca nu mai este nimic de facut cu Ponta in fruntea guvernului si partidului. Personajul a ajuns ceea ce americanii numesc "Lame Duck" sau romanii "Cal mort", adica un politician aflat la final, epuziat, incapabil de tractiune. Apoi, nu toti pesedistii accepta transformarea partidului intr-o Cosa Nostra actionand pe fata, cu obiectivul asumat de a modifica legile penale pentru a-si scapa penalii de inchisoare.

Unele informatii indica faptul ca o prima varianta care s-a discutat in PSD a fost demisia lui Victor Ponta imediat dupa motiunea de cenzura. Aceasta varianta nu mai pare fezabila dupa sinuciderea in direct a lui Ioan Rus. Daca si Ponta ar demisiona vineri, tot partidul ar intra in degringolada. Zilele premierului sunt insa numarate. Slabe sanse sa intre in vacanta de la Palatul Victoria.

A existat un scenariu ca PSD sa iasa de la guvernare la 1 iunie sau in toamna cel tarziu, pentru a combate in campania electorala din opozitie. Acest scenariu avea toate sansele sa aduca un PSD intarit in 2016 inapoi la putere. Dar acum nici acest scenariu nu mai foloseste la nimic.

Mare intrebare este ce urmeaza dupa Ponta? Cu aceasta problema complicata isi bat capul liderii partidului. Ca de obicei, va incepe o lupta sangeroasa pentru putere. Sunt putini insa cei care o pot revendica. Liviu Dragnea are deja o condamnare definitiva la inchisoare cu suspendare, grupul de la Cluj s-a facut praf dupa ispravile lui Rus. Mai raman putine figuri frecventabile. Cine sa-l urmeze pe Ponta? Dintre tinerii cultivati de el, nici unul n-are un profil bine conturat. Uitati-va pe lista de vicepresedinti. Sunt fie mari necunoscuti, fie implicati in afaceri penale una mai dubioasa ca alta.

Unul din numele vehiculate in aceste zile drept posibil succesor la partid si la guvern este cel al Rovanei Plumb, fostul om de casa al Danei Nastase, in bune relatii cu familia Ponta, cu experienta in partid, in guvern si la Bruxelles. Am vazut-o in aceste zile destul de activa in spatiul public, vorbind in numele partidului si anuntand ca PSD nu va fi prezent la motiune. Pe de alta parte, Gabriel Oprea a evocat figura lui George Maior intr-un  interviu acordat joi pentru ziarul Adevarul, cu precizarea deloc nevinovata ca "intra in profilul de prim minsitru, nu vreau sa intru in alte scenarii". Ar mai fi Valeriu Zgonea, presedintele Camerei, om cu ambitii mari dar sustinere mica. Si despre el s-a discutat in trecut ca posibil succesor la sefia PSD in caz ca Ponta pica.

Pe scurt, PSD nu are prea multe optiuni fezabile, iar partidul se afla sub presiunea tuturor penalilor care doresc sa se intample ceva rapid in Parlament, la Guvern, orice numai sa scape. Aceste doua forte se vor ciocni dupa prabusirea lui Victor Ponta. Partidul se va rupe cel putin in doua. Nu mai poate merge asa mai departe, cu toti de-a valma, cu o armata de borfasi amestecati cu o mana de oameni care doresc sa dea alta fata stangii romanesti, cati ori fi ei. Va incepe curand macelul intern. Intre aceste doua grupuri - cel putin - pandeste la fileu "interesul national", Gabriel Oprea. Si el se viseaza sef peste un mare partid de centru stanga cu un milion de membri, in tot cazul, mai mare decat PSD-ul de azi.


Citeste mai multe despre   









23333 vizualizari
  • -6 (34 voturi)    
    așadar (Joi, 11 iunie 2015, 21:07)

    Mazeta [utilizator]

    Poporul n-a răspuns la chemările de bucium. Ambasadele au reacționat sub așteptări. Opoziția este jalnică. Singura șansă de a scăpa de Ponta, ne spune dl. Tapalaga, a rămas ... PSD.
    • -15 (21 voturi)    
      Fiecare cu pacatele sale (Joi, 11 iunie 2015, 23:05)

      Martor ocular [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Bine, e adevarat, Rus a zbarcit-o, a fost prea categoric, prea marlan si badaran ( nu ma asteptam din partea lui la asa catalogari! ), dar ceea ce a spus nu e departe de realitate. Locuiesc intr-un bloc oarecare si sunt vecin cu doua dame care au cate doi copii fiecare...se chinuie cu ei, ba la gradinita, ba la scoala, au devenit obraznici, nerespectuosi, foarte liberi...prea liberi!!! Ele imi spun ca primesc aprox. 200-250 de euro lunar de la sotii din Belgia si banii nu le ajung ( ele nu lucreaza, n-au timp )...cateodata mai sunt vizitate de niste barbati, ba mai ies si cu ei la '' o berica '' si parca treaba se mai misca...nu le pot numi de-a dreptul c...e, asa cum s-a exprimat ardeleanul, dar tentatia lor e mare si e greu sa reziste avansurilor diferite...banuiesc ca in situatia asta sunt 50% dintre cele ramase la coada tigaii, dar n-are rost sa generalizam...P.S. Nu-l suport pe Pontake, dar va cadea abia dupa alegerile generale...probabil...
      • +13 (15 voturi)    
        Nu e treba nici a ta nici a lui Rus (Vineri, 12 iunie 2015, 7:04)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Martor ocular

        Ce fac alti/altele, cat castiga altii/altele...e chestiune de privacy si de bun simt. Mind your own business man.
        • +2 (2 voturi)    
          Privacy ... (Vineri, 12 iunie 2015, 15:31)

          Canadian13 [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

          chestia asta cu privacy merge la voi in US, draga Direwolf, si ( poate) pe la noi prin Canada.
          In .ro , minunata tara si Gradina a Carpatilor, barfa, minciuna, uitatul in gradina altuia, comentariile(adesea rautacioase), invidia si tupeul sunt la ele acasa.
      • -5 (11 voturi)    
        cam asa e, cum a zis Rus (Vineri, 12 iunie 2015, 10:47)

        fane [anonim] i-a raspuns lui Martor ocular

        stiu si eu cazuri concrete. Rus s-a exprimat dur, dar ne supara adevarul, si suntem prea fuduli sa ne punem macar un semn de intrebare asupra acestui model de viata.. ne-ar ajuta mult, mult mai mult decat sa bagam capul in nisip ca strutul si sa credem ca nevasta ramasa singura acasa sau plecata singura in Italia ramane seara in casa crosetand la o telenovela in timp ce fierbe o ciorba pe aragaz.
        Sunt aproape 100 000 de copii in tara, cu parintii plecati. O fi normal? Cine se ocupa de educatia lor? Facebook-ul ? Capatos?
      • +8 (8 voturi)    
        Other side of the coin (Vineri, 12 iunie 2015, 11:38)

        Sevraj [anonim] i-a raspuns lui Martor ocular

        Eu sunt in Belgia si lucrez pe santier. Din ce economisesc pun 500 euro deoparte si trimit 400 euro in tara pentru familie. Sotia lucreaza de acasa, avem 2 copii.
        Sotia mea imi spune mereu ca are un vecin nebun care o urmareste. E mereu pe scara si la geam, si atunci cand ea se intalneste cu frate-su vitreg.
        Se baga in seama si intreaba mereu chestii ce nu sunt treaba lui, gen: "cati bani trimite sotul tau acasa".
        Plus ca se pare ca nu suporta copii, mereu are o observatie.
        E un batran uracios si un pic surd de urechi. Seara ta sonorul tare la TV cand se uita pe Antene, ca nu prea aude.
        Plus ca sotia lui a plecat fiindca o cam injura la bautura si acum i se pare ca toate femeile sunt c..ve.
        Imi e mila de el pe de o parte.Un nimeni!
      • +1 (3 voturi)    
        pt. martor ocular (Vineri, 12 iunie 2015, 12:51)

        Dara [anonim] i-a raspuns lui Martor ocular

        Nu e problema ta ce fac cele doua ,nu e problema ta cati bani primesc de la soti si nu e problema ta cum isi cresc cele doua copiii. Problema e alta :golanul asta e ministru .Cum iti permiti sa vorbesti asa indiferent daca ai dreptate sau nu.Ce limbaj are acest individ. Se presupune ca ai ajuns in functia aia datorita unor calitati profesionale care te recomanda .Se presupune ca stii sa tii un discurs la un alt nivel si ca nu te compari cu golanii de la coltul strazii. Golanule rus esti o curva . Si da vrb. asa eu nu sunt ministru.
    • +2 (4 voturi)    
      PSDerbedeii:În duşmani cu hula, în popor cu sula! (Vineri, 12 iunie 2015, 7:31)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Inspiratia Rusului(garantul doctorului copiiator)dupa Stefan cel Mare(tz)
    • +5 (7 voturi)    
      Vezi ca te-ai prins? (Vineri, 12 iunie 2015, 7:39)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Cam greu,dar te-ai prins.Lasa,nu mai purta tu grija poporului.O poarta destul patronii tai.Iar cat despre ambasadele straine...Te asigur ca reactioneaza.
    • +6 (8 voturi)    
      Un mic si o bere. Cheia succesului (Vineri, 12 iunie 2015, 9:48)

      vladf [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      "o turma de oi proaste si manevrabile, usor de cumparat cu o un mic si o bere"
      "Orice organizatie politica ajunsa in acest punct devine un pericol major pentru democratie, pentru statul de drept si pentru cetateni"

      Un mic rezumat, cu ce au castigat 40% sau cat au ei acum? Cu mici si bere ....

      Atata timp cat o sa ne comportam precum o turma de vite, care voteaza ce le zice stapanul pentru o mana de fan, asta este situatia.

      Fiecare din noi trebuie sa ia masuri, sa vb. cu ce rude mai are la tara, sa le deschida ochii despre ce fac acesti mafioti.

      Degeaba ne mobilizam, cateva milioane de oameni care mai stim sa cititim si ne informam, atata timp cat o alta majoritate de cateva milioane este spalata zilnic pe creier.

      Este dansul ... un pas inainte doi inapoi.

      Jalnici si patetici, ne mobilizam si alegem presedintele in speranta ca o sa faca minuni .... trezirea presedintele nu este rege, are puteri foarte limitate si este mai mult un bibelou.
      • +5 (7 voturi)    
        intrebare (Vineri, 12 iunie 2015, 10:52)

        radu [anonim] i-a raspuns lui vladf

        daca tie ti-ar da 2 mici si-o bere inainte de alegeri, ai vota PSD? Raspund tot eu, NU. De ce ? Pentru ca cei care-i blameaza pe saraci ca fac asta sunt niste imbuibati nesimtiti, care considera ca saracii, dupa ce ca sunt saraci si prosti ar trebui sa-i sustina tot pe imbuibati si interesul acestora.
    • +5 (5 voturi)    
      jalnic (Vineri, 12 iunie 2015, 11:53)

      ra [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Se vede din discursurile PNListilor. Vor sa dea jso guvernul apeland la constiinta PSDistilor.

      Jalnic,
  • +10 (16 voturi)    
    Va supravietui si-n puscarie,precum Nastase A. (Joi, 11 iunie 2015, 21:11)

    Plagarus [utilizator]

    Maior premier, Ponta zilier de bidonville !
  • +27 (27 voturi)    
    Ponta, pleaca! (Joi, 11 iunie 2015, 21:14)

    EdwardEugene [utilizator]

    Ioan Rus si-a dat demisia pentru o declaratie imbecila in timp ce Victor Ponta nu si-o da pentru sute de mii de euro furati de la romani...
    • +17 (17 voturi)    
      sute de mii (Joi, 11 iunie 2015, 23:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

      poate milioane ai vrut sa zici...
  • +16 (20 voturi)    
    sunteti optimist.... (Joi, 11 iunie 2015, 21:27)

    lili [anonim]

    Eu NU cred ca vom scapa de Ponta pana in 2016!
    Are majoritate solida, Oprea si Tariceanu il vor sustine neconditionat, cele 15 Milioane de Euro pompate ca ajutor de stat televiziunilor de stiri, adica la Antena 3 si Romania TV si B1Tv il vor ajuta in continuare sa manipuleze in cel mai extraordinar mod si sunt destui din pacate usor de manipulat!
    Uitati-va ca asta seara in Bucuresti abia au iesit vreo cateva sute de oameni sa ceara DEMISIA penalului Ponta!
    Cateva sute de bucuresteni, cand te-ai fi asteptat sa iasa sute de mii de oameni informati si scandalizati de penalul Ponta si de acolitii lui!
    NU au iesit si nici nu cred ca vor iesi, de ce nu stiu sa va raspund.
    Dar stiu ca votantii PSD sunt aceiasi indiferent de matrapazlacurile ILEGALE ale lui Ponta, adica cele 4,5 milioane de pensionari vor vota PSD, nicicum NU vor vota "noul" PNL cu PDL in acest partid!
    La fel bugetarii nu cred ca vor vota "noul" PNL, NU au uitat ispravile fostului PDL!
    Majoritatea oamenilor saraci si needucati si neinformati(decat eventual de la Antena3!!) vor vota Ponta si PSD!
    Chiar daca are atatea bube-n cap, Ponta este preferat de milioane de amarati care vad in el politicianul care "le-a dat si nu le-a luat", asa cum a facut PDL!
    E greu de inteles asta, dar la saracia acelor oameni lucrurile stau altfel, ei stiu ca oricum politicienii fura, dar macar Ponta "le-a dat si nu le-a luat" iar TVurile prietene lui Ponta stiu sa le reaminteasca oamenilor si sa accentueze asta zi de zi!
    Habar nu aveti cat conteaza in mentalul si in buzunarul acestor oameni necajiti 40 de Lei "dati" de Ponta si PSD!!!
    Dar, daca ceva se va intampla cu Ponta, cred ca varianta de Premier va fi Maior, dar cand va fi asta, nu stiu....
    Tare mi-e ca nu vom scapa asa usor de Ponta.
    Ponta si PSD vor face tot ce vor putea ca sa-l tina pe Ponta Premier, altfel fara functie Ponta este fara aparare la dispozitia DNA si cine stie cine va mai cadea o data cu Ponta.
    Asta-i grija penalilor ce-l sustin pe penalul Ponta.
    • +15 (15 voturi)    
      mda (Vineri, 12 iunie 2015, 1:07)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Nici eu nu cred ca vom scapa de Ponta asa usor. Amintiti-va ca zilele trecute PSD-ul a organizat o contramanifestatie (contramanifestatie?? pe bune?) care le-a fost aprobata de Oprescu. Ponta va aduce ploaia pomenilor electorale (si nu numai, vezi cele 15 milioane de euro pentru televiziuni). Omu' n-are nici un fel de scupule sau vreo urma de morala, l-ati vazut cum minte, cu cit cinism. Niciodata n-am vazut un om mai cabotin ca el. Asta o sa aplice tehnica pamintului pirjolit si a fintinilor otravite.
    • +2 (6 voturi)    
      nu vom scapa dar care e alternativa? (Vineri, 12 iunie 2015, 11:00)

      martins3 [anonim] i-a raspuns lui lili

      eu ma gandesc serios ca decat gorghiu, parca si ponta mi se pare mai bun. Nu exista acum niste lideri puternici, carismatici si in primul rand cinstiti si seriosi in opozitie. Marea greseala a lui Johannis a fost ca a pus o fatuca tanara lider la PNL. Nici in occident n-ar avea credibilitate, unde se inchina la femei, care conduc peste tot, dar in Romania...
      Din pacate pana acum singurul cu aura de "om serios" macar in aparenta pare Oprea, sau fostul sri-st, totusi oameni din structurile "militarizate".
      Dar cu Oprea sau Maior prim ministru cred ca ne transformam in stat militienesc mai rau ca pe vremuri.
      • 0 (0 voturi)    
        nu avem nici o alternativa! (Vineri, 12 iunie 2015, 16:50)

        lili [anonim] i-a raspuns lui martins3

        PSD=PNL=UNPR=PMP=UDMR=aceeasi mizerie!!!
        D-aia vedem ca la Bucuresti aseara au iesit la protest cerand demisia lui Ponta vreo cateva sute de oameni! Si la Cluj vreo cateva!
        Sila si lipsa de speranta a cuprins iar Romnaia, toata clasa politica este o mizerie, azi am citit comentariul lui Adrian Halpert de pe blogul lui pe Hotnews si spune acelasi lucru, uite aici articolul!
        Nici o speranta nu vad, iar oamenii sunt satui de aceasta mizerie politica.
        Ce vom vota in 2016 nu stiu, probabil pe asta mizeaza partidlele, ei vor veni frumos cu listele pe care vom vedea aceeasi fauna politica nefrecventabila si nedigerabila!


        http://adrianhalpert.com/2015/06/11/ce-ai-cautat-nefericito-la-antena-3-sadicii-masochistii-intre-ei/
  • +3 (9 voturi)    
    Raul mai mic (Joi, 11 iunie 2015, 21:37)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Ca in toate alegerile de dupa 1989, un Oprea ar reprezenta, de data asta, raul ceva mai mic decat Pontalaul.
  • -4 (10 voturi)    
    Foame mare (Joi, 11 iunie 2015, 21:44)

    Vali [anonim]

    domnule Tapalaga!
  • +10 (10 voturi)    
    Intrebare (Joi, 11 iunie 2015, 22:03)

    hopshio [utilizator]

    De ce toata lumea este asa de sigur ca Ponta pleaca, pica, isi da demisia ? Atat timp cat primesc bani, foloase, sustinere nu vad de ce l=ar demite in Parlament, iar Ponta sigur nu pleaca de buna voie pentru ca stie ca e terminat. Poate ma lamureste cineva si pe mine.
    • +1 (1 vot)    
      Te lamuresc eu (Vineri, 12 iunie 2015, 17:09)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

      Cand spui "toata lumea" te referi desigur la toata lumea de pe Hotnews, unde nota discordanta face Mazeta si cu mine. In realitate "toata lumea " de pe Hotnews reprezinta cam 10% din "toata lumea" din tara, ceilalti 90% neavand aceeasi parere. Umbla mai mult prin piete, magazine, mijloace de transport.. si vei vedea ca de aici provine eroarea.
  • +4 (6 voturi)    
    Aroganță, Ignoranță sau Disperare ? (Joi, 11 iunie 2015, 22:05)

    Fisherman [utilizator]

    Este disperarea că nu mai sunt stăpânii absoluți ai destinelor românilor ?
    Gestul lui Ioan Rus, venit într-un context politic delicat, pune gaz peste un foc deja în extindere. Pare a fi o încercare disperată de a abate atenția de la marea aroganță a Comisiei Juridice din cadrul Camera Deputaților, care a încercat să pună în offside ÎCCJ (vezi pe mobil http://m.hotnews.ro/stire/20221493)
    Dacă nu este disperare atunci poate că gestul lui Rus este o aroganța al cărei izvor este ignoranța incurabilă a acestor indivizi care nu au fost capabili timp de 25 de ani să năpârlească pielea de șarpe stalinist pentru a îmbrăca măcar blana de oaie a lui Ion Iliescu...

    Disperarea acestor Ignoranți este deosebit de periculoasă pentru România acestui context geo-politic.
  • +17 (19 voturi)    
    PSD este povara romanilor !!! (Joi, 11 iunie 2015, 22:05)

    Pictor Trompa [anonim]

    Cand vom scapa de acest partid corupt, vom trai si noi mai bine. Pana cand nu dispare PSD, Romania va trai tot sub spectrul saraciei propagate inca de vechiul PCR. De altfel, PSD nu este altceva, decat continuatorul de facto al PCR.
    • -3 (3 voturi)    
      Chiar asa? (Vineri, 12 iunie 2015, 9:52)

      Loda [anonim] i-a raspuns lui Pictor Trompa

      Pai, a fost o perioada, a guvernelor Boc in care scaparati de PSD, cat de bine ati trait? Sau, poate, dumneavoastra ati trait, dar intrebati pe restul oamenilor.
  • +10 (12 voturi)    
    Bravo! (Joi, 11 iunie 2015, 22:19)

    Klaus_CT [utilizator]

    Felicitari Dan Tapalaga pentru acest articol si activitatea jurnalistica in general!
  • +19 (21 voturi)    
    Ioan Rus este exemplul perfect de prostie... (Joi, 11 iunie 2015, 22:20)

    Lucky1 [utilizator]

    Cand am citit articolul, am ramas stupefiat de enormitatea declaratiei sale. Tot nevenindu-mi sa cred, ma gandeam ca poate vrea sa joce rolul de erou al natiunii si sa-l dinamiteze pe Ponta din interiorul sistemului.
    Vazandu-i, apoi, interviul la DIGI, cum domnul ministru mesteca prostii cu aerul unui filozof cioban la oi, m-am convins: nici nu si-a dat seama de impactul tampeniilor pe care cu cea mai mare seninatate le debita. In cercul lor restrans, asa cum sotii ceausescu ne considerau niste viermi, tot asa si acesti potentati ai timpului nostru, ne vad din departarea de unde se afla fata de noi, ca pe niste lighioane stranii pentru care nu poti avea vre un respect.
    Si, din pacate, nu este numai acest rus, asa sunt toti. Uitati-va la Tariceanu, la Zgonea, la Firea, sa nu mai vorbim de ponta, toti au acelas aer de semi-zei, acesti Herculesi care nu au reusit nici-o minune descrisa in mitologie, in afara de a se vedea intr-o zi sus pe Olimp ne privesc cu superioritatea convingerilor lor proprii ca-si pot permite orice, fara a da chiar socoteala. Mda, ce zic eu semi-zei, adevarati zei...
    • +6 (6 voturi)    
      Te contrazic... (Vineri, 12 iunie 2015, 8:51)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      „Filozoful cioban la oi” e mai inteligent decât credeți. E printre primii care și-au dat seama că șandramaua se clatină. Iar declarațiile sale, voluntare sau nu, i-au oferit motivul perfect pentru a părăsi barca puterii. Amintiți-vă ce spunea acum trei ani despre „grupul infracțional organizat”. (Între noi fie vorba, se pare că i-a priit de minune în sânul „grupului”...).
      Aș vrea să-i dau dreptate domnului Tapalagă, dar hidra pesedistă va fi greu de ucis...
      • +2 (2 voturi)    
        hidra nu trebuie ucisa (Vineri, 12 iunie 2015, 10:54)

        mrness [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Din cite vad e capabila (si dornica) sa se devoreze pe ea insasi. ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Nu Rus a spus asta (Sâmbătă, 13 iunie 2015, 7:11)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui marki

        vezi http://www.ziuacargo.ro/stiri/focus-stiri/dobre-interceptat-vela-ala-de-la-prahova-si-fenechiu-m-au-facut-zob-ca-n-am-semnat-ca-nu-am-facut-pana-duminica-imi-dau-demisia-si-imi-vad-de-concediu-vor-sa-dea-ordonante-sa-faca-o-nebuni
    • -2 (2 voturi)    
      afirmatii dure dar reale (Vineri, 12 iunie 2015, 11:05)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui Lucky1

      Adevarul doare, dar si chirurgul trebuie sa amputeze un membru ca sa nu moara omul, cand boala a degenerat. Bravo Rus pentru curaj. Spre deosebire de Basescu care ne trimitea la munca in strainatate, si uite asa s-au ruinat zeci de mii de familii.

      Mai bine sa fie pace si intelegere in familie, chiar si cu mai putini bani, decat sa se aleaga praful de tot pentru cateva sute de euro. Din pacate multi romani au plecat afara crezand ca acolo umbla cainii cu covrigi in coada.
  • +5 (5 voturi)    
    si totusi... (Joi, 11 iunie 2015, 22:56)

    Dariat [anonim]

    "Ministrul justitiei, Robert Cazanciuc, a trecut la UNPR iar Gabriel Oprea a transmis public urmatorul avertisment: totul pana la justitie, totul pana la daramarea institutiilor. Sigur ca situatia arata hilar, cu "interesul national" ajuns pe post de salvator al justitie, dar aici suntem. "

    Pe de alta parte e o diferenta mare intre ce spune Oprea si ce fac oamenii lui in Parlament, care voteaza cot la cot cu PSD pentru respingerea cererilor DNA si pentru modificarile aduse la Codul Penal. Ar trebui sa tinem cont si de asta.
  • +9 (9 voturi)    
    Dle. Tapalaga, (Joi, 11 iunie 2015, 23:30)

    Anonim [anonim]

    ... subestimati grav tenacitatea gastii de hoti din pasd si in general determinarea unor astfel de caractere pentru a face compromisuri care
    1. sa ii scape de parnaie si
    2. sa ii mentina la robinet
    Pacat... mi-ar face mare placere sa vad scenariul dumneavoastra devenit realitate, dar PSD-ul a supravietuit deja uraganelor, Nastase, Voicu, Dragnea si Ponta "presedinte".
    Va sfatuiesc pe care ati mai ramas intregi la minte in Ro sa va faceti bagajele si sa veniti in diaspora... apparent se castiga bine si cu 1500€/luna poti sa faci o gramada de chestii ;)
  • 0 (0 voturi)    
    o farsa (Vineri, 12 iunie 2015, 6:01)

    zarzarea [anonim]

    Vorbele lui Rus au fost doar o farsa pentru a mai lua ochii publicului si al televiziunilor de la Ponta. Aceasta farsa s-a cumulat cu alta, daca n-ati fost atentie, ieri pe Romania TV Ponta era operat, drept pentru care, aproape toata ziua, au dat povestea despre Basescu operat.
    Asadar, doar o farsa, nimic altceva.
    De ce?
    Cineva din PSD trebuia sa plece sa lase loc unuia din UNPR, caci de, s-a schimbat proportia.
    Deci, nu mai pleaca de la justitie, pleaca de la transporturi.
    Si atat...
  • +2 (2 voturi)    
    Eu cred ca (Vineri, 12 iunie 2015, 7:08)

    bancheru83 [utilizator]

    Oprea va fi prim ministru.ponta va pleca cit de curind.cit despre rus ce sa mai zici...cred ca e una dintre cele mai timpite declaratii de dupa 89.oricum sigur se referea la votantii psd care au un nivel de trai foarte scazut si traiesc din ajutoare sociale ori in rominia ori prin europa.
  • +1 (3 voturi)    
    Lovitura fantasmagorica de stat si in 2012 (Vineri, 12 iunie 2015, 7:36)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Adevarat ai grait voinicule.
  • +5 (5 voturi)    
    Romania e avionul cale sa fie prabusit in Alpi (Vineri, 12 iunie 2015, 7:45)

    Turistul [anonim]

    Situatia din Romania e asemanatoare cu avionul prabusit in Alpi. ponta plagiatorul mincinos si psd ul s au inchis in cabina de pilotaj, sunt de neclintit de la carma tarii si o indreapta spre o ciocnire frontala cu partenerii din UE. Iohanis diaperat incearca sa sparga usa cabinei, in zadar, prntrubcablegal nu poate face nimic, iar romanii de rand sunt pasagerii socati, prizonieri ai guvernarii psd si a posturilor de televiziune controlate de ei.
  • 0 (2 voturi)    
    potentiali mostenitori (Vineri, 12 iunie 2015, 9:35)

    io [anonim]

    Ce parere aveti de tanasescu prim ministru, sustinut de psd? nu cred ca psd are acum o alternativa mai buna...
  • +2 (2 voturi)    
    Nimeni nu pune intrebarea! (Vineri, 12 iunie 2015, 9:57)

    Martinezu [utilizator]

    Ponta trambiteaza ca un simplu procuror NU poate schimba guverne.
    Desi, nici un procuror nu a cerut si nu a facut vreo actiune in acest sens. Procurorul ala il ancheteaza pe cetateanul Victor Viorel Ponta care dupa unele indicii ar fi cam corupt.
    Procurorul ala poate ca vrea sa verifice unele indicii, declaratii etc , sa vada daca nu cumva Viorel Victor o fi curat ca lacrima. Nu am auzit ca procurorul sa ceara demiterea sau schimbarea guvernului, a primului ministru .
    Maine – poimaine o sa auzim ca cineva vrea sa il desparta de Daciana , dragostea lui probabil, legat de ea de ofiterul de la starea civila. Si vom auzi ca numai acel si numai acel ofiter are drept sa ii desparta.
    Urmand afirmatiile logice ale lui Viorel Victor inseamna ca nici doctorul nu poate avea vreo parerea despre starea de sanantate fizica sau mintala a lui.
    Ce face Victor Viorel daca se duce la un control, sau are vreun accident si doctorul spune ca nu mai este apt sa mearga la Palatul Victoria? Se duce Viorel in Parlament sa ceara alt diagnostic sau sa il apere colegii lui?
    Il incrimineaza pe doctor ca incearca sa schimbe guverne?

    Dar daca il cauta popa? Sau mai rau? Tot Parlamentul il apara?
  • +2 (2 voturi)    
    UNPR - barca de salvare (Vineri, 12 iunie 2015, 12:53)

    c.radu [anonim]

    După zvonurile privind trecerea lui Cazanciuc la UNPR și după înscrierea lui Sebastian Ghiță în acest partid se pare că G. Oprea va juca un rol tot mai important, iar dacă PSD se va sparge, „interesul național” va fi reprezentat de tot mai mulți pesediști. Nu cred, totuși, ca în ceea ce va rămâne din PSD să fie destule fețe curate, care să poată contrabalansa talerul apărătorilor corupților din Parlament
  • 0 (0 voturi)    
    cu Alinuta Gheorghiu-Dej ?? (Vineri, 12 iunie 2015, 16:44)

    Solomon [anonim]

    Haida de ! Cu Blga si Alinuta ?
    Vasile Blaga parca ar fi bodyguardul falcos al Alinei Gheorghiu-Dej. Ma astept ca, in curand, Alinuta sa-l ia cu „mai taci, tataie!” pe Mircea Ionescu Quintus si sa-i spuna lui Carmen Iohannis ca-i o profesoara de provincie, cu mai putine diplome decat ea. Sunt convins ca Alinuta, fata strangatoare, se poate lauda cu vreo 7 masterate, desi a terminat clasele I-VII la seral, dupa cum se exprima.
    Alinuta Gheorghiu-Dej a intrecut-o la toate pe Elena Udrea, cu exceptia frumusetii. Udrea are o dulceata otravitoare, careia Alinuta ii opune un profil colturos, cabalin. Udrea e mai inteligenta, dar Gheorghiu- Dej e mai grabita !!