Arogantul se intoarce

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2015, 20:30 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Vi-l amintiti tranchilizat, ce inofensiv parea? Cum a facut pe mortul o vreme dupa ce, umilindu-si propriul popor, a scos oamenii pe strazi in mica revolutie a votului din noiembrie? Cum si-a turnat apoi cenusa in cap, cum s-a jurat ca se va schimba si cum tremura la gandul ca, zburand de la putere, va pierde tot? I-au luat fix trei luni sa revina la proastele obiceiuri. Iata-l azi cu pieptul umflat la loc, purtandu-se la fel de arogant ca inainte. A realizat ca nu mai are, de fapt, adversar, ca nimeni nu-i pune in pericol functia, nici presedintele, nici opozitia, nici presa sau rivalii din partid. S-a trezit jupan peste Romania, fara nici un rival serios. Arogantul is back, mai hotarat ca niciodata.

Intr-un interviu
acordat pe 7 decembrie 2014 lui Costi Rogozanu, la intrebarea "Ce aveti sa va reprosati?", Victor Ponta a raspuns,  inca naucit dupa alegeri, indicand la punctul 4 al enumerarii sale urmatoarele explicatii: "Atitudinea mea, e clar că oamenii m-au sanctionat pentru o anumită atitudine a mea".

"Ati fost arogant?", a urmat firesc. Ponta a admis spasit: "Da, cred ca da. Nu stiu daca eu ca persoana, dar cu sigurantă asa a fost perceput modul de guvernare al PSD, inclusiv ideea de a nu da toată puterea unei singure formatiuni. Sunt multe lucruri care trebuie schimbate la mine, la manifestarea politică. Chestia cu protejarea coruptilor, faptul că noi suntem cei care îi protejam pe corupti, a costat enorm si cred că este un mesaj nu doar pentru noi."

Ce frumos le zicea pe atunci, cand ii clantaneau dintii in gura de frica strazii! Cu cat entuzism vota Parlamentul orice solicitare venita de la DNA! A doua zi dupa dezastru, inainte de a se face nevazut, Ponta a mai avut o revelatie notabila: "Trebuie sa avem decenta si intelepciunea sa tacem din gura o perioada, toti". Acestea fiind spuse, liderul PSD a disparut din peisaj.

De o vreme incoace, ziua si aroganta. Majoritatea PSD din Parlament apara toti penalii, cloceste proiecte de legi impotriva DNA, premierul Ponta cearta procurorii ca indraznesc sa solicite hartii in cazul Sova adresandu-se direct, nu prin Ministerul Justitiei, sau raspunde in bataie de joc la o intrebare despre finalul mandatului sau de premier: cum o vrea DNA. Deloc intamplator, reia o nefericita propunere formultata de PNL de a scoate procurorii din randul magistratilor, afirmand ca de data asta va avea toata sustinerea. Rea credinta sau premeditare in cardasie cu penalii partidului?

Notifica ziaristii de teren ca nu le mai raspunde la intrebari daca nu arata bon fiscal si, in general, trateaza din nou presa ca pe un instrument uzand de aceasta data din plin de vulnerabilitatile financiare ale unor moguli. Se declara de acord cu un proiect de salvare a acestora, visand in taina la moneda de negociere campaniile de anul viitor.

In protestele sindicalistilor de la Dacia vede o manifestare impotriva fabricii, nu impotriva guvernului, desi oamenii scandau lozinci anti-Ponta, disperati de ritmul lent al constructiei de autostrazi, vitale pentru afacerea de la Mioveni. Despre un material dedicat celor ZERO km de autostrada inceputi si finalizati in cei trei ani de guvernare Ponta, publicat de HotNews.ro, premierul vede mai departe "propaganda basista", nu o realitate care scoate oameni in strada. Intr-o mica eroare strecurata intr-un titlu - corectata si asumata de HN - citeste "manipularea si minciunile cele mai grosolane si rusinoase", dupa cum se exprima pe pagina sa de FB. Cata ura si dispret fata de presa nealiniata, fata de jurnalismul onest!

Ultimele arogante se petrec chiar astazi, sub ochii nostri. Victor Ponta ia peste picior actiunea  Centrului de Resurse Juridice, un ONG care a sesizat Avocatul Poporului cerand-i sa conteste la Curtea Constitutionala un OUG semnat de premier. Ponta s-a adresat la randul sau Avocatului Poporului, cu solicitarea de a ataca propria ordonanta, marcand astfel o bizara premiera. Nu este prea clar de ce o face, fie din dorinta de a sfida ultimele voci critice din societate, fie dintr-un reflex cam infantil de a uza de mecanismele de verificare si control menite sa asigure echilibrul intr-un stat.

Toate aceste mici despotisme ne amintesc de vechiul Ponta, cel de dinaintea momentului de maxima sinceritate si pocainta publica. Aroganta a inviat din nou in seful guvernului, ramas fara opozitie, fara rivali in partid. Cu un nou presedinte instalat la Cotroceni, mai slab decat si-ar fi imaginat in cele mai optimiste planuri de supravietuire, Ponta se simte din nou pe cai mari.

Este poate cel mai curios caz de politician, norocos sa scape dupa o infrangere rusinoasa, dar suficient de plin de sine cat sa nu inteleaga nimic din erorile majore din trecut, desi le-a verbalizat corect dupa ce electoratul l-a aruncat cu nasul in pamant. Publicul vede, inregistreaza si acumuleaza frustrari oricat se straduieste azi sa-l traga cumva pe sfoara. Acest public umilit, adus la exasperare de aroganta si coruptia politicienilor nu-l va uita nici in 2016. Se zbate din nou sa-l pacaleasca cu propaganda sau sa-l cumpere cu generoase reduceri fiscale. Orbire si calcul gresit. Nu-l va uita nici pe el, nici pe ceilalti.

Exista ceva ce Victor Ponta nu va putea cumpara niciodata: bunul simt in politica, o atitudine ceva mai umila, de prim-slujbas in serviciul public, platit din taxele noastre, nu de vataf pe mosia lui tata socru&co. Va intelege din nou toatea astea, peste un an.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
66695 vizualizari
  • +64 (70 voturi)    
    arogantu (Luni, 20 aprilie 2015, 20:36)

    nimrod [utilizator]

    De unde rezulta ca aerul coclit de Dubai e mai benefic decat cel proaspat de Madeira.
    • +18 (18 voturi)    
      premieru a avut o revelatie (Luni, 20 aprilie 2015, 22:24)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      Cu Doamne, Doamne ... Constitutie noua, alegeri anticipate, johannis garant al stabilitatii ca dupa ce tariceanu a pus semnatura mai trebuie sa stinga si lumina in palatu poporului.
      • +22 (24 voturi)    
        a avut, nu o revelatie...... (Marţi, 21 aprilie 2015, 8:33)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        .....ci o "intelegere" cu "guralivul" de la Cotroceni care, atunci cand a lansat lozinca "stop si de la capat", s-a referit la luarea de la capat a USL si nu la ceea ce gandeam noi, prostii, ca va fi o schimbare radicala.

        Asa cum am spus si inainte de alegeri, noul presedinte s-a pronuntat clar, impotriva vointei poporului de la referendum, de a avea doar 300 de daunatori si o singura camera de dezmat, fiind in total acord cu plagiatorul mincinos si aratand, cat se poate de limpede, dispretul sau fata de democratie.

        Vrem, nu vrem, trebuie sa recunoastem ca la alegerile din toamna, ne-am mai luat o plasa iar "democratia" parlamentara isi continua nestingherita bataia de joc la adresa noastra, cu aceiasi obraznicie si tupeu ticalos.

        Poate ca vom invata, odata si odata, ca asa este sistemul si ca doar schimbandu-l vom putea avea si noi, o viata normala.
    • -2 (4 voturi)    
      da, (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:01)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      dar nu atat de fierbinte si prafuit ca cel de la Nana!
  • +52 (58 voturi)    
    Ponta e un narcisist (Luni, 20 aprilie 2015, 20:47)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ce credeati ca o sa se intample? Ca narcisistul o sa se schimbe?

    Din cauza creaturilor ca el e tara asa cum e. Trebuie sa scoatem narcisistii din politica. Problema e ca sunt destui prosti in tara gata sa le cante in struna pentru 0.5% in plus la pensie.
    • -80 (90 voturi)    
      Eh, ce sa-i faci nu toti E destepti ca Boc (Luni, 20 aprilie 2015, 20:57)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      "Problema e ca sunt destui prosti in tara gata sa le cante in struna pentru 0.5% in plus la pensie."
      =====================

      Banuiesc ca in mintea matale basista o fi semn de mare destepaciune cand cineva il alege pe unul ca i-a redus pensia cu 25%.
      • +55 (61 voturi)    
        Poftim ? (Luni, 20 aprilie 2015, 21:07)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cine a redus cui pensia cu 25% ? Cand s-a intamplat asta ?
        • -36 (44 voturi)    
          E drept, (Luni, 20 aprilie 2015, 22:17)

          Lexis [utilizator] i-a raspuns lui HP

          nu,nu pensiile au fost tăiate cu 25%, ci salariile. Pensiile au fost impozitate NECONSTITUTIONAL cu 5,5 % după 3 ani consecutivi de înghețare a indexării lor conform legii pensiei, culmea cea "votata " de PDL-ul lui Boc, atunci când 80=170.
          Apoi, referitor la aroganta lui Ponta, as vrea sa il întreb pe el Tăpălagă de ce pentru atitudinea lui Boc fata de presa ( Boc, catre mediatorul emisiunii de la TVR care-i pusese o întrebare incomoda: "parca sunteți de la Antena 3", sau, referindu-se la un alt jurnalist " derbedeul dracului!") nu l-a acuzat macar vreodată pe acesta, dedicandu-i nu vreun editorial muncit îndelung, dar adresandu-i macar o intrebare.Apoi, ma întreb ce reacție ar fi avut echipa de la HN daca in timpul lui Ponta, ca premier, s-ar fi aflat ca își construiește sosea către satul natal...Problema mare a lui Ponta e ca a fost mult mai îngăduitor cu presa, a permis orice întrebări si drept efect e ca presa abuzează in a-l jigni, a-l acuza neîncetat, orice ar face...Ideea e ca Ponta a permis prea mult presei, ma uit cum îl asaltează puzderie de reportere, punandu-i întrebări ce depasesc, câteodată limite firești.Uitati-va la Basescu cum parează ziariștii care-i pun întrebări incomode, la fel făcea si Boc si nu au fost calificați de dv. ca aroganti.In schimb Ponta, pentru ca a permis, pentru ca a dialogat cu oricine si raspunde câteodată mai îndrăzneț, l-ați plasat in grupa aroganților...Oare, d,-le Tăpălagă, e drept ?Întreb asta, îndeosebi acum, cand vedem cu toții ce au făcut cei din regimul Basescu-Boc-Udrea pe care l-ați susținut acerb...

          Sper sa nu-mi cenzurați mesajul!, așa cum ați mai facut-o.
          • +33 (45 voturi)    
            Nu au fost tăiate salariile (Marţi, 21 aprilie 2015, 1:02)

            aac [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

            ci numai leafa bugetarilor, cei care se adapă din bani publici (care n-au mai fost). Adică s-au tăiat cheltuieli și aș zice eu TOTAL nejustificate.
            • -1 (7 voturi)    
              da (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:21)

              miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui aac

              acum s-a limpezit o problema! am aflat cine lucra la privat si injura bugetarii!erau postacii lui udrea&company,platiti la "privat"din banii publici furati! ma gandeam eu:cum dreac' angajati la privat stau toata ziua pe net si dau din taste!
          • +5 (15 voturi)    
            Dezinformat sau rău intenționat? (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:33)

            maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

            Dan Tapalagă, "susținătorul acerb al regimului Băsescu-Boc-Udrea"? Serios?
            Se pot găsi cu ușurință multe articole scrise de Dan Tapalagă din care reiese contrariul.
            Un singur exemplu, de prin 2012:
            http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-11429492-sau-tara.htm
        • -1 (5 voturi)    
          cine,cand (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:46)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui HP

          cine:tatal europarlamentarei cu botul tunat si semianalfabeta,momaia de carpa boc,gerontofila si restul gastii
          cand: atunci cand tu si restul postacilor munceati la privat platiti din bani publici ciorditi
      • +40 (50 voturi)    
        nedumerire (Luni, 20 aprilie 2015, 21:10)

        baraboi [anonim] i-a raspuns lui newlook

        a cui pensie zici c-a fost redusa cu 25% a parlamentarilor sau a parintilor D-tale?Ma refer la mam'mare in primul rand.
        • +1 (3 voturi)    
          mam'are a ta (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:36)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui baraboi

          a fost aviator? a fost grefier?a fost personal al Curtii de Conturi?
          pensiile acestor categorii au fost reduse cu peste 60% ca sa ia banii stelu,pricop,cocos,niro,gala bute si alti facatori de bine ai poporului roman!
      • +42 (48 voturi)    
        Si daca faceai o facultate (Luni, 20 aprilie 2015, 21:10)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        mai postai ce postezi?

        Sau iti gaseai o slujba mai bine platita in sectorul privat?
      • +56 (62 voturi)    
        Păi de , ce să ii faci (Luni, 20 aprilie 2015, 21:15)

        CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui newlook

        unii ( ei , băsistii ) prefera să aleaga pe unul care a redus cheltuielile pentru că nu mai erau bani , iar altii ( voi , .......alege tu cum vă numiti ) preferati pe unul care vă prosteste că vă dă 0,5 % la salar sau pensie , fie pe datorie , fie pe spatele altora .
        Deh , chestie de neuron .
        • -1 (3 voturi)    
          da (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:02)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

          nu mai erau bani de "para'ndarat"-retrocedari,achizitii publice trucate,ca de aici ies banii,nu din pensii si salariile bugetarilor.
          pe cine incercati sa prostiti?
      • +29 (33 voturi)    
        penalilor din parlament... (Luni, 20 aprilie 2015, 21:46)

        timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ....le-a tăiat pensia Boc, mătăluță ești unul din ei și faci ca porcu'n păpușoi
      • +30 (34 voturi)    
        Manca-te-ar tata de inteligent (Luni, 20 aprilie 2015, 21:51)

        Sionut0122 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Esti spalat pe creier de Antena3, deci nu o sa ma obosesc sa te jignesc (nepermitandu-mi nici Hotnews). Nu a fost taiata nicio pensie bai Antiputinule, mai iesi din casa, arcunca televizorul. Foloseste si tu creierul ala, daca poti.
        • -1 (3 voturi)    
          nici (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:05)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Sionut0122

          boc nu a fost pm,ci matrozul si gerontofila!
          esti spalat pe creier de "echipa de comunicare"?
      • +36 (38 voturi)    
        minciunica (Marţi, 21 aprilie 2015, 0:10)

        Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Afirmatia cu pensia redusa cu 25%, preluata de pe Antene, e o minciuna sfruntata. E important de mentionat asta pentru ca cineva ar putea ramane cu impresia ca, desi nu a fost apreciat comentariul tau, ai spus adevarul. Deci, pensiile nu au fost scazute cu 25%. A fost o propunere de scadere a pensiilor cu 15% care a fost respinsa cand s-a facut contestatie la Curtea Constitutionala. Singura "scadere" a pensiilor a fost generata de faptul ca s-au calculat anumite contributii pentru toate pensiile nu doar peste un anumit plafon. Asta inseamna ca la o pensie de 1500 RON scaderea a fost de 50 RON, adica de aproximativ 3%. Deci scaderea "pensiilor si salariilor" repetata in nestire e o mare gogoasa. Au scazut doar salariile bugetarilor si, avand in vedere ca se ajunsese sa avem aproape (ceva de genul 1.4 mn vs 1.6 mn) acelasi numar de bugetari cu Franta era normal sa se intample ceva. Mentionez Franta nu doar pentru ca are de trei ori populatia Romaniei dar si pentru ca este recunoscuta pentru un sector public prea mare. Ei bine, al nostru era si mai mare, raportat la populatie. Desigur, serviciile oferite romanilor erau fara repros, un model european, ce sa mai...
        • 0 (2 voturi)    
          tu ne crezi pe toti ca pe tine? (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:31)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

          cu cat au fost taiate pensiile aviatorilor?dar ale grefierilor?
      • -3 (9 voturi)    
        sunt nervosi (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:35)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ca nu le mai iese banutul,vezi B1,Realitatea,Nasul plus o gramada de situri care nu mai au finantare dupa ce Udrea e la mititica.
        Ei erau aroganti cand aveau bani de la PDL acum sunt pe zero si il fac arogant pe Ponta.
        Ar vota iar basescu chiar daca le taie pensiile parintilor lor,sunt spalati pe creier.
      • 0 (0 voturi)    
        Iar... (Marţi, 21 aprilie 2015, 17:24)

        Trahanache [anonim] i-a raspuns lui newlook

        ai sarit gardul de la Balaceanca?
  • -56 (74 voturi)    
    Dai într-unul, țipă doi! (Luni, 20 aprilie 2015, 20:55)

    EllenaS [utilizator]

    Dan Tapalaga, iar ai primit ordin pe unitate sa-l ataci pe Victor Ponta? Cred ca articolul era încropit mai de mult, dar azi ai profitat de niste afirmatii ale premierului si gata la razboiu'! De fapt ai impuscat doi iepuri, pentru ca il ataci si pe Klaus Iohannis punand ca e "mai slab decat si-ar fi imaginat" insusi Ponta. Mare pişicher mai esti!
    • +39 (45 voturi)    
      Depinde cu ce neuron ai citit tu articolul (Luni, 20 aprilie 2015, 21:20)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui EllenaS

      Probabil daca ai fi citi cu cel de pe partea stângă , Tapalaga era evident ”iohannist” si a primit ordin de la Iohannis să-l atace pe Ponta , iar daca citeai cu neuronul de pe partea dreapta era”pontist” si a primit ordin de la Ponta să-l atace pe Iohannis .
      Asa e când dispui de doar 2 neuroni . Daca ai fi avut minim 3 ai fi inteles că , poate , Tapalaga este echidistant . Sau măcar incearca si nu a primit ordin de la cineva să scrie un articol .
      • +1 (3 voturi)    
        ce vorbesti franz? (Marţi, 21 aprilie 2015, 8:15)

        anton [anonim] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

        Ce vorbesti frantz? Cum sa fie Tapalaga "iohannist"?Cand sune ca boul de la cotroceni este extrem de slab.Ca e bou.
    • +4 (4 voturi)    
      de cand asteptam si noi (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:20)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      sa dea cineva si'n dottore.

      speram ca herr klauz sa'i arunce cu baltonu'n cap...

      are dreptate, dottore reloaded. mai vessel si mai energic ca niciodata.

      o da, vreodata, cineva si'n el ?!

      pariu ca la anul iese castigatori la votu' boborului, usor de fraierit cu minciuni si pomeni.
    • 0 (2 voturi)    
      el (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:07)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      nu stie pe cine ataca,dar trebuie sa mananca si gura al lui,asa ca scrie!
  • +49 (53 voturi)    
    Acest albanez ne ia de prosti...... (Luni, 20 aprilie 2015, 20:57)

    marcus61 [utilizator]

    iar domnul presedinte sufera de comoditate.
    Asa ca trebuie sa-l inpingem de la spate, un pic, pe domnul Iohannis. Sa-i aducem aminte ca ne-am pus sperantele in "lucrul bine facut". Desigur vrem sa vedem o altfel de abordare fata de cea a domnului Basescu, dar asprimea si hotararea trebuie sa ramana.
    Altfel, aceasta clica de hoti patronata de primul ministru, ne aduce in pragul disperarii.
    • +23 (27 voturi)    
      Domnul Iohannis a venit Presedinte (Luni, 20 aprilie 2015, 21:58)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      pe un val de simpatie populara cum nu a avut base nici in 2004 si nici in 2009. Iar odata Presedinte, dl Iohannis putea trage poporul dupa el de sa indrepte curbura Carpatilor... Tot ce a reusit, insa, a fost sa-l "linisteasca" (pe popor). Acum, daca ar dori sa mai faca ceva, ar trebui sa-l impinga de la spate (pe popor).
      Dl Iohannis este profesor de fizica si cunoaste diferenta. Action failed.
    • +16 (18 voturi)    
      si nu numai el . Sa se ia de mina amindoi (Luni, 20 aprilie 2015, 22:16)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      Amindoi declara ca :

      " prin aceste consultari am intrat in normalitate "

      mai au putin si proslavesc uslamul...
    • -21 (21 voturi)    
      Re: "Acest albanez ne ia de prosti.." (Luni, 20 aprilie 2015, 22:43)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      Re: "Acest albanez ne ia de prosti.."

      Serios? O fi greu tare sa constati ca o chestie cu aripi care merge leganat si face Mac-Mac e rata, nu-i asa? Chiar te ia de prost? Nu mai spune !
    • -1 (5 voturi)    
      si (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:10)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      cam ce poate sa faca potrivit constitutiei un presedinte?
      doar daca premierul este o momaie de carpe-gen boc si i se substitue badaranul alcoolic.
  • +41 (53 voturi)    
    Arogantul se intoarce (Luni, 20 aprilie 2015, 20:59)

    Cristian Vaida [anonim]

    Aveti mare dreptate, Ponta a redevenit acelasi arogant. Dar oare de ce? Oare nu pentru ca la Cotroceni se afla o paiata, multumita sa-si plimbe nevasta prin tari straine , prin vacante exotice . care comunica cu presa si cu populatia pe "feisbuc" si, cel mai grav, se complace intr-o apatie si tacere care devine tot mai vinovata, inconjurat de tot felul de otrepe si traseisti.
  • -29 (57 voturi)    
    inca nu ati vazut nimic (Luni, 20 aprilie 2015, 21:00)

    xanti [utilizator]

    O sa aveti o mare surpriza in 2016,scorul pe care il va lua PSD va fi peste asteptari la cate taieri de taxe si reduceri de TVA face.
    A facut in 3 luni cat nu a facut Boc in in toti ani cand a guvernat asa ca o sa aveti surprize.
    Poporul sarac va aprecia mai mult chestia asta decat aroganta.
    Apropo cu cine vreti sa se bata cu Alinutza ,cu Presedintele facebook sper sa glumiti.
    • +27 (35 voturi)    
      fa Ponto tu esti? (Luni, 20 aprilie 2015, 21:07)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      da
    • +18 (26 voturi)    
      Extrem de trist pentru un popor ca cel mai bun (Luni, 20 aprilie 2015, 21:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      politician in functie sa fie unul de felul lui ponta.
      • -1 (5 voturi)    
        hai (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:12)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ca tie iti e dor de base,blaga,videanu,udrea,boc!
    • +22 (26 voturi)    
      placa stricata cu dottore vs Boc (Luni, 20 aprilie 2015, 21:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      nr de km de autostrada e un criteriu ..la care pandelica..nu si a facut temele
    • -10 (10 voturi)    
      foarte bine ca a redus si taiat (Luni, 20 aprilie 2015, 21:34)

      anca [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Basecy l-a pus si l-a girat acolo unde este. Practic ponta taie si spanzura, presedintele nu are nici o putere. Punct.
  • +22 (26 voturi)    
    daca plagiatorului (Luni, 20 aprilie 2015, 21:07)

    victor L [utilizator]

    "I-au luat fix trei luni" ca sa-si revina, cam tot atita va trebuit ca sa va dati seama ca " nu mai are, de fapt, adversar, ca nimeni nu-i pune in pericol functia, nici presedintele, nici opozitia, nici presa sau rivalii din partid."
    Asa, prefa-te revoltat si mirat, domnu` Dan, ca sa nu vada lumea ipocrizia.
    Da, voi presa sinteti soarecele cu care se joaca plagiatorul; va ironizeaza si umileste la orice intilnire, si va gudurati pe linga el.
  • +12 (26 voturi)    
    Puie Monta (Luni, 20 aprilie 2015, 21:12)

    florin [anonim]

    Total de acord cu articolul.
    Off topic : domnule Tapalaga, cu cat aveti mai multe trompete mediatice care va acuza si va constesta, cu atat imi pareti mai credibil. Propaganda functioneaza la mine fix pe dos. Recunosc, nu eram un cititor fidel al dvs, dar de ceva timp intru pe site si e foarte ok ce citesc. Capu' sus!
    PS : N-am mai laudat pana acum niciun ziarist :)
    • +4 (6 voturi)    
      de fapt el e o mare dezamagire... (Luni, 20 aprilie 2015, 22:01)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui florin

      l-ai descoperit cam tarziu, in perioada lui de decadere. sau mai exact de descoperit...cred ca ar fi mai potrivit.
  • +26 (34 voturi)    
    arogant?!? (Luni, 20 aprilie 2015, 21:17)

    Nevermind [utilizator]

    Ala a fost Nastase si macar a avut pe si cu ce. La ponta este mai degraba vorba de tupeu si/sau nesimtire. Putina proprietate a termenilor ;)
  • +11 (11 voturi)    
    Arogantul este acelasi (Luni, 20 aprilie 2015, 21:30)

    Hohey [utilizator]

    Arogantul a ramas acelasi. Atitudinea imediat dupa infringere ne-a aratat ca nu este un imbecil care nu pricepe ce se intimpla in jurul lui. El intelege totul, dar joaca rolul care il favorizeaza in intentiile reale.

    Pierzatori in toata povestea asta sunt cei care (in comoditatea lor) il tolereaza in fruntea bucatelor...
  • +23 (23 voturi)    
    A cui e vina, domnule Tapalaga? (Luni, 20 aprilie 2015, 21:33)

    Metec [utilizator]

    Vina e a societatii civile, adica a noastra, a tuturor. Ne-am culcat pe urechea Iohannis, crezand ca el va face tot ce facea Basescu: opozitie, scandal, motiuni, aliante intrapartinice, govern, etc. Iata ca nu e asa: supriza! Dl.Iohannis e un ardelean molcom, "no, daca trebe, trebe"(pentru cine stie bancul) si il lasa pe dl.Ponta in rolul de primadona, pardon, de prim-ministru. Puseul de energie dat de votul popular s-a estompat rapid in catifelele grele de la Cotroceni, Tatiana Niculescu-Bran s-a evaporate cu totul (chiar, mai e angajata acolo?!) si PSD guverneaza&domneste. Un final mai tragic pentru nobila mobilizare din noiembrie-decembrie nici ca se putea imagina...
    Singura solutie: inca o Revolutie! Dar, de data aceasta, ne trebuie suflu. Nu mai putem sa abandonam dupa o saptamana sau doua, trebuie sa o tinem in actiuni de strada perpetue, care sa ceara demisia Guvernului incompetent si dizolvarea Parlamentului de corupti, precum si schimbarea din temelii a legislatiei electorale, a reglementarilor privind imunitatea samd. Trebuie sa facem NOI ceva, mamaliga aia de neamt nu va face nimic, m-am lamurit...
  • -8 (14 voturi)    
    intrebare (Luni, 20 aprilie 2015, 21:40)

    xanti [utilizator]

    De curand Ponta v-a facut securist acoperit ,vad ca nu aveti nimic de comentat .
    Ciudata situatie nu????
    • 0 (2 voturi)    
      Raspuns: (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:05)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui xanti

      cam asa a raspuns si Tonta al tau cand Basescu l-a "deconspirat".
  • +9 (9 voturi)    
    Din articol (Luni, 20 aprilie 2015, 21:43)

    ipolitic [utilizator]

    (de altfel excelent scris) si din comentariile de mai sus reiese clar ca exista in tara asta cel putin o mie de oameni care nu se lasa hipnotizati nici de privirea blajina a primului ministru nici de privirea albastra a presedintelui. Numarul lor va creste si sper ca la anul va fi cel putin dublu. Adica doua mii.
    In rest, ulei si zahar.
  • +3 (7 voturi)    
    FELICITARI DOMNULE TAPALAGA ! (Luni, 20 aprilie 2015, 21:47)

    arheopterix [utilizator]

    V-am criticat pentru un articol cu Base , dar am gresit . Sunteti din nou ce a-ti fost , si chiar mai mult decit atit .
  • +5 (9 voturi)    
    Mult prea puțin, dle Tapalagă ... (Luni, 20 aprilie 2015, 21:53)

    Ronis ot Astria [anonim]

    ... și, din păcate, mult prea târziu!
  • +13 (15 voturi)    
    Ponta nu va intelege nici la anul.. (Luni, 20 aprilie 2015, 21:54)

    lili [anonim]

    Si nu va intelege niciodata.
    Bunul simt il ai sau nu-l ai, nu poti sa-l ai azi si maine sa nu-l mai ai, la fel minciuna, nu minti azi si maine te apuca sa spui numai adevarul!
    NU!
    Minte si va minti mereu, aparitia si minciuna!
    La fel aroganta, el nu intelege si nu va intelege niciodata ce cauta acolo in fruntea Guvernului, Ponta este aluat din ala de ciocoi care crede ca ajuns in pozitiile alea inalte i se cuvine sa fie arogant, sa minta, sa faca cum crea el, fara sa-l intrebe careva de socoteala!
    Asta-i aluatul de politician roman, acolo s-a format Ponta, asa-s toti politicienii romani, aratati-mi unul cu decenta si profesionalism si bun simt!
    Eu nu vad asa ceva.
    Fauna asta politica romaneasca nu lasa loc de SPERANTA, de nici o speranta si desi l-am votat pe Johannis ca sa nu iasa Pointa, ma uit si vad ca mare lucru de la el nu pot sa astept, nu cred azi ca va reusi sa schimbe ceva...
    Nu cred.
  • -10 (12 voturi)    
    a@yahoo.com (Luni, 20 aprilie 2015, 21:55)

    Vasco da Gama [anonim]

    Ponta a spus ca Hotnews si ziare.com sunt jurnale folosite de serviciile romanesti pentru denigrarea adversarilor politici. Au fost folosite de Basescu, acum de Iohanis, probabil. De Tapalaga spune toata lumea ca e ofiter acoperit infiltrat in presa.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca se refera la inteligenta (Marţi, 21 aprilie 2015, 19:00)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Vasco da Gama

      Cred ca se refera la inteligenta. E acoperit, e clar !
  • +17 (17 voturi)    
    Dupa victoria lui Kalus Iohannis... (Luni, 20 aprilie 2015, 22:07)

    Chiar Eu [utilizator]

    Dupa victoria lui Kalus Iohannis, Ponta trebuia dat jos. Acum se pare ca e foarte greu. Atunci ajutati de votul popular masiv anti PSD, era momentul cel mai prielnic. Dar liberalii s-au dus sa faca Ignatul, Craciunul, Revelionul.... si ne povesteau ca prin ianuarie cand se intorc din vacanta parlamentara fac si dreg. Si au facut de n-au mai putut, iar Ponta a revenit la comportamentul de ghertoi inconstient cu care ne-a obisnuit.
    Ma uit cu mila la noi si cu uimire la PNL ca desi Mihai Voicu conduce comisia de revizuire a legilor electorale, iar Iohannis s-a "sfatuit" cu ei la Cotroceni pe aceasta tema, PSD-ul a afcut cu legile acelea ce a vrut. Dar se pare ca toti sunt multumiti.
    Astept un nou partid politic ...M10?
  • -17 (19 voturi)    
    Daca e asa, e chiar EXCEPTIONAL ! (Luni, 20 aprilie 2015, 22:09)

    newlook [utilizator]

    Foarte bine !

    Ponta s-a compromis destul facand temenele la fel de fel de precar alfabetizati platiti de ONG-uri sorosiste.

    Macar acum sper ca a inteles ca NU GUVERNEAZA pentru acesti trepadusi ci pentru oamenii normali, aia pentru care e bine cand e crestere economica, cand cresc pensiile si salariile (chiar daca numai cu 3%) si e rau cand acestea scad cu 25%; ca e bine cand TVA scade si nu invers, etc.

    Nu-i poti schimba pe aia care gandesc invers- si orice populatiune din lumea asta are 2-3-5% de astfel de dezaxati (ciudat, cam astea sunt procentele adunate ale lui Macovei si Udrea !), dar nici nu poti penaliza restul de 95% din populatie ca sa faci imposibilul - sa multumesti vreodata frustrarile dezaxatilor sus-amintiti.
  • +10 (12 voturi)    
    Bravo mai baiatule! (Luni, 20 aprilie 2015, 22:15)

    Cristi [anonim]

    Trebuie sa recunosc faptul ca sunteti printre putinii domnule Tapalaga care aveti pulsul strazii, care nu scrie bazaconii insirate si vopsite in "diverse culori si substraturi". Felicitari si la mai multi cu ceva coloana vertebrala, nu se stie cum se trezesc mai multi ca tine! Acum la obiect: nu cred ca vreun om cu rotitele in stare buna de functionare va uita cine e pufosul de Ponta, indiferent de ce incearca el sau acolitii lui sa faca pentru a drege busuiocul. Citeam cateva comentarii legate de Boc si tot felul de masuri drastice luate fix in Recesiune, voi astia care aveti gura mare (ma doare in pix de Boc btw) voi daca mai faceti inca vreo zece "facultati in romania la privat" tot nu puteti intelege ca masurile alea erau VITALE pentru a ne mentine capul deasupra apei in recesiune. Tot ce face Ponta acum cu neuronul lui ratacit e sa mentina directia acum dupa ce altii inaintea lui au fixat compasul...Citeam si de sutele de km de autostrada facuti de Ponta... vai de capul lui, uita sa spuna anul in care au fost demarate...Tot ce spune nu poate fi credibil din pacate decat pentru cei cu 'memoria scurta sau cumparata' sau pentru cei care au exact un neuron ca si el...
  • +10 (10 voturi)    
    Ma bucur (Luni, 20 aprilie 2015, 22:29)

    HardCorePolitics [anonim]

    Ca Tapalaga ii dedica articolul lui copy-ponta. Cand am citit titlul am zis ca iar se ia de TB:))
  • +16 (22 voturi)    
    Te-ai trezit, Dan Tapalaga? (Luni, 20 aprilie 2015, 22:33)

    George [anonim]

    Te-ai trezit din amorteala si fascinatia pentru picioarele "primei doamne", Dan Tapalaga? Ati descoperit ca Ponta e inca premier, desi tara l-a vrut plecat definitv? Trezeste-l si pe Mutul ala coabitac de la Cotroceni care doarme in palton! Il acuzai pe Basescu ca era pe felie cu Ponta, o chestiune total neadevarata. Pai uita-te la Necuvantatorul de la Cotroceni! Complice, el este cel care l-a reinventat pe Plagiator. A permis asta. Nimeni nu iese in strada, nimeni nu protesteaza, DNA se face ca nu-l vede pe Ponta... In ce tara traim? Bine ai revenit in realitate, Dan Tapalaga.
    • +9 (9 voturi)    
      A gasit orbu' Braila da' n-a vazut-o... (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:06)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui George

      Dl TAPALAGA a tinut-o si inca o tine langa cu cu blatu' ponta - Udrea. Nici acum nu vede blatul Ponta-Iohannis.
      Nu-si aminteste ca Ponta nu vroia la Cotroceni si ca nu s-a putut opune PSD-ului care l-a impins de la spate. Uita ca pupilu' Ponta ii cara tucalu' lu' mentoru' Nastase pe cind acesta era sef PSD, sef peste guvern si sef si peste tot parlamentu'. Nu ia in considerare (dl TAPALAGA) ca Ponta nu-i de tot prost incit sa nu-si fi dat el seama, cale de 4 ani-LUMINA, ca atunci cind calaresti PSD-u', guvernu' si parlamentu', ala care sta calare numa pe jiltu' de la Cotroceni e un fel de papusa vorbitoare. Ca asta nu merge doar cu unu' ca Base. Dar ca profilul psihologic al lui Iohannis e opus celui al lu' Base. Si ca nu trebe sa fii musai dr. Ponta ca sa vezi asta. Si mai uita dl TAPALAGA siguranta cu care Iohannis afirma, in cadrul celor doua dezbateri dintre tururi, cu -10 % si cu -1 milion de voturi fata de oponent, "eu voi cistiga alegerile". Si ca atit a fost dr. Ponta afectat de pierderea Cotroceniului incit se duse in Dubai, sa-si inece amaru' prin cluburi ne-crestine. Si... "mai avem si alte lucruri de descoperit"!
    • 0 (0 voturi)    
      ZZZ XXX ZZZ (Marţi, 21 aprilie 2015, 14:40)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui George

      Dan Tapalaga, draga domnule ,nu a revenit in realitate. El traieste in REALITATEA LUI pe care singur si-a construit-o, o intretine si ne vrea si pe noi intrati in aceasta realitate.In plus, se consoleaza cu ideea ca nu e singurul.
  • +17 (17 voturi)    
    Un caz clinic? (Luni, 20 aprilie 2015, 22:34)

    marchi [utilizator]

    Ponta e ca șeful unei clase de elevi zurbagii (Parlamentul) care au descoperit că noul profesor (Iohannis) e permisiv, moale ca o cârpă, numai bun de dus cu preșul.
    Așa că... se preface că ascultă, dă din cap aprobator, promite marea cu sarea, se gudură, face giumbușlucuri, glumițe de doi lei. Și în tot acest timp, face ce știe el cel mai bine să facă: minte de îngheață apele...
  • -9 (15 voturi)    
    Cand la Cotroceni (Luni, 20 aprilie 2015, 22:41)

    somesanu [utilizator]

    era un presedinte puternic nu a fost clintit Ponta din fruntea guvernului nici un milimetru. Ba chiar fusese numit prim-ministru de insusi Basescu exact acum 3 ani si apoi in toamna aceluiasi an( si nu era mai putin arogant pe atunci). Nu a fost clintit (tot sub presedintele Basescu) nici cand unii din ministrii cabinetului cinsit alesi de el au trebuit sa fie schimbati din fonctie. Doar el a ramas mereu tare pe pozitie si pasat ca mostenire actualului presedinte.
    Nu-i asa?
    • +7 (9 voturi)    
      Pune, omule, in balanta circumstantele: (Marţi, 21 aprilie 2015, 8:43)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

      pai cind Ponta calarea pe 70 % din Parlament, care presedinte ar fi putut face altceva? Si ce 'altceva' ar fi putut face un presedinte?! Astept cu mare interes raspunsurile.
      • +3 (5 voturi)    
        Si cat la suta (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:42)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        din parlament calareste Ponta acum?
        Ce altceva poate face Iohannis in ceea ce-l priveste pe Ponta? Astept si eu raspuns, ca sa nu scriem ca postacii, daca avem totusi mintea la purtator.
        • 0 (2 voturi)    
          Scuze, sunt prea prost ca sa dialoghez cu tine. (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:11)

          ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

          Asteptam de la tine doua raspunsuri, pe care sunt convins ca, om cu mintea la purtator fiind, mi le-ai dat, decit ca eu, in prostia mea, nu vad decit doua intrebari. Asa incit mai bine tac. Ca un vrednic filosof...
    • 0 (6 voturi)    
      6 minusuri (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:38)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

      Este ceva neadevarat in ce am scris?
      • +1 (1 vot)    
        pentru corecta informare....... (Marţi, 21 aprilie 2015, 17:16)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

        .......presedintele poate numi premierul dar nu il poate revoca.
        Asa este in perfida "democratie parlamentara" !
  • +12 (12 voturi)    
    bunul simt (Luni, 20 aprilie 2015, 23:05)

    Europiu [utilizator]

    Domnule Tapalaga, ma leg si eu de un mic detaliu: afirmati ca Ponta nu va putea sa cumpere niciodata "bun simt politic". Acuma, sunteti si dvs, ca mine, ardelean si judecam oarecum la fel. Va intreb sincer: cumpara cineva ceva ce, nu numai ca nu stie sa aprecieze, dar nici macar nu are habar ce e?

    Am spus-o de nenumarate ori: omul Ponta e un smecheras de cartier, un golan nenorocit, pe care, in conditii normale, niciun om cat de cat sanatos la cap nu si l-ar dori prin apropiere (nici ca prieten, nici ca dusman).
  • +16 (16 voturi)    
    când? (Luni, 20 aprilie 2015, 23:08)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Habar n-am de ce nu exista mobilizare generala, de ce nu avem opoziție REALA, de ce nu sunt organizate mitinguri in toată țara. Ponta a demonstrat, e un dobitoc, dar noi care-l suportam, ce suntem?
    • +2 (4 voturi)    
      Iti raspuns eu: (Marţi, 21 aprilie 2015, 7:19)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui simplu_cetatean

      fiindca nu suntem noi, astia multii, cetateni simpli ci - se vede de la o posta - cetateni simplificati. Asta pentru "de ce".
      "Cind"-ul s-o realiza cind vor dori "agenturili".
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:26)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui simplu_cetatean

      postaci platiti!
  • +8 (8 voturi)    
    Sa valorificam trecutul! (Marţi, 21 aprilie 2015, 7:08)

    hotnewsfil [utilizator]

    Pentru a intelege mai bine ce se intampla acum ,din p.v. politic, sa ne amintim unele lucruri petrecute in urma cu 25 de ani :
    Iliescu, nereusind sa devina noul secretar general al PCR, sa aplice politica lui Gorbaciov (perestroika si glasnosti), a injghebat rapid o noua strategie (stratagema) : a infiintat FSN - Frontul Salvarii Nationale -, adica (pe baza explicatiilor din DEX), a infiintat 'un grup de forte solidare, organizate in vederea unei lupte comune, pentru realizarea unui scop (scopul care sa-i serveasca aspiratiilor lui de prea-marire).
    Salvarea Nationala are intelesul de : 'a scoate tara (natiunea) dintr-o situatie complicata'.
    Iliescu si-a dorit o 'democratie originala', de tip nou. De fapt, 'o autocratie' (forma de guvernare in care puterea este concentrata intr-o singura mana) in care el sa fie presedintele tarii.
    Iliescu a pretins ca FSN are o forma atotcuprinzatoare politica, in care sa se dezbata liber oricare optiuni politice, pe care el sa le 'medieze', sa le 'integreze intr-un tot unitar, armonios' (DEX!).
    Adica, Iliescu - extrem de orgolios -, si-a dorit sa fie un presedinte 'mediator-integrator', de fapt un 'autocrat travestit in democrat'.
    Originalitate regimului vizat de el, pentru el, era 'democratic-autocratic'.
    Asa s-au petrecut lucrurile atunci.
    Unii, mai implicati atunci in politica la varf, stiind ca, inevitabil, intotdeauna 'istoria se repeta', si ca, in general, cei mai multi uita trecutul, au scos pe piata acea 'noutate' iliesciana (fesenista) si vor sa o lanseze ca o implinire a actualului presedinte : acesta sa fie 'mediator-integrator), sa aplatizeze opiniile diferite ale partidelor, sa traiasca romanii demni, intr-o liniste exemplara.
    Sa admitem ca politicienii pot fi aplatisati, armonizati, dar ce facem cu borfasii care tocmai asta asteapta : linistea in care sa fure nestingheriti?
    In '90, se canta, in Piata Universitatii : 'la palatul Cotroceni canta cucuveaua..'
  • +2 (2 voturi)    
    ref.articol Tapalaga (Marţi, 21 aprilie 2015, 8:58)

    cosarca ilie [anonim]

    Este cel mai bun articol scris vreodata de Tapalaga.
    Ponta isi bate joc de noi toti,il suporta PSD si USL si-l sustine oprind dezvoltarea tarii.
    • 0 (0 voturi)    
      acoperit (Miercuri, 22 aprilie 2015, 11:45)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui cosarca ilie

      Si eu am recunoscut ca s-a "acoperit" de glorie...
  • +4 (4 voturi)    
    coco-jumbo (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:02)

    Dedalus [anonim]

    Stau si ma intreb insa cine ar trebui sa populeze politica romaneasca.

    Spunea cineva mai demult: avem conducatorii pe care ni-i meritam.

    Avem o parere ireal de buna despre noi insine.
    ====
    O tara era populata de doar 10 pitici. Anual, isi alegeau conducatorul . Apoi, tot restul anului cei zece pitici il criticau pe conductor ca e ... pitic si se lamentatu ca nu a venit nici un urias sa candideze...
  • +3 (3 voturi)    
    legatura (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:04)

    ir [anonim]

    este oare vreo legatura intre concediul facut de ponta in state si "aroganta" lui? oare ce a "negociat" pe acolo?
  • +2 (4 voturi)    
    Dar de ce peste 1 an si nu acum ? (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:06)

    Cornel [anonim]

    Pentru ca nu iesim in strada, d-aia. Cum zicea un coleg, daca ar iesi doar 1% din populatia bucurestiului in p-ta victoria, ar cadea instant guvernul.
  • 0 (2 voturi)    
    avionul cu noroc(din pacate) (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:15)

    saruman [anonim]

    un articol foarte bun
    felicitari!
    asta este problema noastra: politicienii nu inteleg ca ei sunt in slujba cetateanului, dar de fapt ei nici nu sunt politicieni, sunt o adunatura de semidocti, unii chiar analfabeti, lipsiti de cel mai elementar bun simt, pusi pe hotie, minciuna si capatuiala
    iar locul lor este la matura sau pe centura dupa atitudinea pe care o au
    slujba in folosul comunitatii-asta ar trebui sa faca acesti pseudopoliticieni
  • -3 (5 voturi)    
    aroganta la maxim (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:32)

    xanti [utilizator]

    E randul nostru la ciolan si suntem tare aroganti.
    E randul nostru sa va calarim si ne place
    E randul nostru sa va facem sa va muscati buzele de nervi ca si noi le-am muscat 10 ani.
    E randul nostru sa va facem sa va simtiti umiliti si neajutorati.
    E randul nostru pentru ca putem,pentru ca DA suntem aroganti,pentru ca niciodata nu vom mai pati ce am patit cu Basescu.
    E randul nostru sa va radem in nas 10 de ani de acum incolo.
  • +2 (4 voturi)    
    se apropie (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:34)

    Kpriciu [utilizator]

    Si ea, aroganta, alaturi de multe alte minusuri le vor aduce Sfarsitul lui ponta si pesedului-derbedeu-si-mafiot! JOS GUVERNUL!!!
  • +5 (7 voturi)    
    De ce ne temeam nu am scapat (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:46)

    csillag [anonim]

    Iata ca nici presedintele precum Ponta n-au inteles mesajul.
    Ponta valseaza pe undele arogantei, Iohanis percepe normalitatea cu lasa-ma sa te las.
    Pacat Dl.Iohanis, am fost dezamagita mult prea repede, chiar inainte de a prelua presedentia, cand se zvonea ca-l veti lua langa dvs. pe Mihalache. De atunci n-am mai sperat la nimic bun, dar am crezut ca totusi veti incerca sa fiti un presedinte model, culmea pareti o marioneta pe care o manipuleaza o mana nevazuta de dupa un paravan USL-ist.
  • +6 (8 voturi)    
    jale (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:55)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Ponta stie ca se poate baza pe Iohannis.
    Atat.
    USL ...punct si de la capat...
  • +5 (7 voturi)    
    Haideti ba, chiar ati crezut toate vrajelile alea? (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:05)

    Razvan_M [utilizator]

    Eu i-am dat 2 luni sa reinceapa subtil cu mizeriile. Iar problema nu este nici macar la el, este la prostii care il adora, fara a sti de ce.
    Am o asa senzatie ca poporul roman a fost conditionat cumva de statul comunist sa se comporte ca o turma mare de vite. Poate a fost chestia cu impuscarea liderilor, cu razboiul total dus contra oricarui critic, oricarei opozitii. Chestiunea este ca PSD, in calitate de continuator al PCR, stie foarte bine sa manipuleze si sa declanseze niste reflexe de dobitoace fara minte intr-o masa enorma de votanti.

    Mergeti in popor, printre oamenii simpli si care traiesc in mizerie crunta si veti fi socati de cum gandesc. Mergeti printre oameni simpli care au beneficiat sau beneficiaza cumva de mila ciorditorilor si veti fi la fel de socati. Mergeti printre asa-zisii lideri din teritoriu si veti auzi povesti cu conspiratii mondiale impotriva poporului roman, despre telefoane ascultate de securitatea aflata in slujba lui Basescu pentru a-i baga pe ei la parnaie. Acestora li se adreseaza Victor Ponta si ei il asculta, il cred si, mai rau, se identifica cu el!
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta are credibilitatea zero, Calm down! (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:23)

    o femeie [anonim]

    "Nebarbatul" asta limbut, salvat de incopetenta PNL, are credibilitate aproape de zero si se duce in zero. Si-a salvat doar functia, nu si imaginea de mincinos plagiator, dusman al poporului careia i-a fost furat votul de la gura, amic al penaliilor. Lasitatea lui e o greata pentru femeile de pretutindeni.
  • +3 (3 voturi)    
    problema noastra (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:35)

    anion [anonim]

    Problema noastra este doar partial legata de comportatea lui Ponta, problema noastra cea grava este lipsa de actiune a presedintelui care in mod cert dezamageste! Eu ma simt tradat dupa citeva luni de la alegeri.. desi vad ca unii mai spera.
    • -3 (5 voturi)    
      superficial (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:28)

      dinu [anonim] i-a raspuns lui anion

      Superficial articolul si mai ales multe .din comentariiJohannis a fost adus la Cotroceni si doar o coincidenta a facut sa para a fi ales .Din 14 decembrie ocupa o pozitie importanta intr-o organizatie destul de controversata .iar de aici pleaca tacerile lui si mai ales politica de coabitare.Ponta e unul din cei mai isteti politicieni ai momentului si chiar face lucruri bune pentru toti romanii.Oricat l-am critica ,faptele sunt evidente;salarii reintregite,pensii marite,scaderea tva...etc.Chiar si chiorii basisti ar putea sesiza ,iar cu iesitul in strada ,e o utopie si ar fi nu numai inutil dar chiar periculos
  • -5 (5 voturi)    
    Hai Rrrrrrrromaaaaaaaaaaaniaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!! (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:12)

    doru001 [utilizator]

    Un premier vadit handicapat, un comentariu de maidan, comentatori la nivelul suporterilor de fotbal
    • 0 (0 voturi)    
      -5 (Miercuri, 22 aprilie 2015, 9:38)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui doru001

      Bine ca nu i-au comentat mustata, sau forma urechilor! Atita intelegeti din politica, nu-i asa?
  • +7 (11 voturi)    
    Ce face si ce spune opozitia ? (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:21)

    carmen [anonim]

    L-ati injurat pe Basescu, continuati sa-l denigrati si sa-l umiliti,dar pe vremea cand era el Presedinte macar din cand in cand era pusa cu botul pe labe javra mitomana. O sa invocati maniera in care o facea. Pai cu un personaj ca Ponta, ca sa inteleaga cat de cat ceva, nici nu se putea altfel. Va place atitudinea lui Iohannis ? Mie NU ! Se vede de la o posta ca l-a incalecat Ponta si-ii mananca din palama. Ce face si ce spune opozitia ? NIMIC, NIMIC, NIMIC ! este inexistenta ! Exact ca pe vremea comunistilor, un maaaare partid (azi se numeste Noul USL) si nici o voce contra. Nici ziaristi, nici televiziuni, nici oameni politici, nici opinie publica, NIMENI (!) cu o singura exceptie : Traian Basescu pe care marii deontologi, marii politicieni, marii patrioti, marii jurnalisti, marii analisti incearca sa-l desfiinteze (la ordin cu siguranta unii dintre ei sau dintr-o debordanta *inteligenta* la altii) Mi-e sila !
  • +4 (6 voturi)    
    De ce DNA il ocoleste pe Ponta? (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:59)

    George [anonim]

    Dan Tapalaga, bine ai revenit in realitatea crunta a USL-ului sub acoperire! In curand vei reveni la sentimente mai bune pentru marinar, dupa ce l-ai injurat pe nedrept. Sa nu uiti ca este singurul care s-a luptat impotriva unei clase politice profund nedemocratice si corupte. Motiv pentru care s-a incercat anihilarea politica totala a marinarului in mai multe randuri. Cine face opozitie acum? Traian Basescu. Cu un Iohannis sub orice critica, inconjurat de niste gunoaie (vezi Dan Mahalache), derbedeul plagiator zburda vesel si singur pe terenul de joc. Cu o media corupta si diversionista care il toaca exclusiv pe Basescu, desi acesta nu se mai afla la putere, cu o clasa politica mocirloasa si expirata, cum sa nu asistam la reintoarcerea la ceea ce a fost mereu a plagiatorului mitoman arogant? Presedintele nu e numai slab, este absolut dezolant. Din toate punctele de vedere. Intalnirea de ieri (numita official "consultari") a fost neconstitutionala! Daca marinarul ar fi facut un asemenea gest ar fi fost suspendat degraba. Dar la Cotroceni e unul pe care l-a vrut sistemul, paiata perfecta. De aceea e si lasat in pace sa taca si sa mai mormaie cate ceva din cand in cand, isa profund monoton si bolovanos. Un presedinte anost, total inadecvat functiei. Un premier o mizerie de om. Asta e tara in care traim. Bine ai revenit in cruda realitate, Dan Tapalaga. Tara dupa Basescu a luat-o rapid pe tobogan, in jos. Asta e adevarul.

    P.S. Ce ne facem cu tovarasul Mahalache, antenistul ala care e cureaua de transmisie dintre Ficusul de la Cotroceni si Ponta? Ala care ii facea praf pe americani... Iti mai amintesti? P-asta l-a ales Iohannis ca sef al cancelariei sale prezidentiale. O rusine despre care nimeni nu mai vorbeste nimic.
  • +1 (1 vot)    
    Avea doua alternative ! (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:59)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Putem concluziona-actiunea de salvare a neispravitului PM si inclusiv a PSD, e indeplinita!Daca, atunci cand era groggy, imediat dupa alegeri,presedinteleJohannis forma o noua majoritate parlamentara, chiar imorala-"scopul scuza mijloacele"-il trimitea acasa pe derbedeul politic si gasca lui.Acum, si-au revenit, au curaj, tupeu, sunt siguri pe situatie!
    Daca varianta asta nu i-a suras-domnul presedinte e prea respectuos pentru morala- atunci, pe valul popular obliga Parlamentul la legile mult asteptate: nr de parlamentari,votul, legea alegerilor, etc.N-a facut nici una, nici alta!Dumnezeu cu mila, dar suntem mandri ca avem un presedinte baiat bun, legist, corect, etc-diin pacate cu mafiotii neamului!
  • +1 (1 vot)    
    Ceea ce vrei sa spui (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:33)

    John M. [utilizator]

    este ca Prostul si-a venit in caciula dupa bataia din Nov.16, si acum incearca sa se poarte ca un om normal, dar lumea stie cine e si nu-l mai vrea.
    Inca o smecherie in Parlament cu acolitii sai si va avea de-a face cu o noua revolutie.
  • -2 (4 voturi)    
    cine a fost mai arogant (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:58)

    ggogu [anonim]

    1. este mai arogant Ponta decit Boc atunci cu asumarea dupa ce s-a sters singele din parlament dupa ce Sobaru din disperare s-a aruncat de la balcon?
    2.este mai arogant Ponta decit Basescu atunci cu "am decis" si protjatii lui furau de rupau in ce altii se sinucideau?
    Sau alea nu se mai pun ca a trecut timpul.
    • +1 (3 voturi)    
      Sobaru, tu esti? (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:41)

      Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui ggogu

      Ai acces la net? Cat ai luat de la Voiculescu pentru saltul celebru?
  • 0 (2 voturi)    
    Aroganta PSD (Marţi, 21 aprilie 2015, 15:44)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    Aroganta este a PSD-ului, inca de pe vremea ce era partid unic (FSN) si era condus de taica Ilici. Aroganta e o valoare primordiala a PSD promovata la toate nivelurile in toti anii de dupa '90 (chiar daca grupul a purtat diverse nume de-a lungul vremurilor). E firesc ca avand asemenea valori la baza, oamenii din frunte sa fie premianti la acest capitol.

    Cat despre Johannis & Co... seminte de spart la peluza.
  • 0 (2 voturi)    
    Aroganta. (Miercuri, 22 aprilie 2015, 9:48)

    K..N.I.N [utilizator]

    La ce se intimpla in politica romaneasca Iohanis este cel de care aveau nevoie...Constantinescu 2!!!....nu este departe ziua cind il vom regreta pe BASESCU!!
    • 0 (0 voturi)    
      Regreți pe Băsescu? (Vineri, 24 aprilie 2015, 17:47)

      K..N.I.N.U [anonim] i-a raspuns lui K..N.I.N

      Ați rămas aceeași postaci plătiți din șpaga ciupită de semenii voștri hoțomani cu nume ”sonore”, pentru a-i ridica în slăvi, beneficiarii unor venituri necuvenite legal. Sunteți cu toții adepții împărțirii societății românești în tabere care să se urască una pe cealaltă. Nu aveți puterea înțelegerii democrației, a votului majorității alegătorilor. Iar autorul articolului niciodată nu s-a ridicat la nivelul mediocru al jurnalistului.