Victor Ponta a cerut Avocatului Poporului sa conteste la Curtea Constitutionala un OUG semnat de el. Radu Nicolae, Centrul de Resurse Juridice: Este o premiera legala  in Romania, ca un premier sa-si atace propria ordonanta de urgenta

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2015, 17:23 Actualitate | Politic

 documente
Premierul Victor Ponta a cerut, luni, Avocatului Poporului sa sesizeze Curtea Constitutionala cu exceptia de necunstitutionalitate a Ordonantei de Urgenta nr 7/ 2015 privind stabilirea destinatiei unor bunuri imobile confiscate. In solicitarea adresata Avocatului Poporului, premierul Ponta arata ca guvernul este hotarat sa rezolve problema cresterii gradului de valorificare a bunurilor confiscate si un act normativ care sa raspunda "tuturor exigentelor legii fundamentale si interesului public".
  • Centrul de Resurse Juridice a sesizat vineri Avocatul Poporului. Radu Nicolae, manager de programe la CRJ, a declarat, pentru Hotnews.ro, ca este "o premiera legala in Romania, ca un premier sa-si atace propria ordonanta de urgenta si sa ceara Avocatul Poporului sa-i conteste constitutionalitatea". (Vezi solicitarea in documentul atasat)
"Asta inseamna ori ca mecanismele de cooperare din cadrul guvernului interministeriale nu functioneaza, adica nu stie stanga ce face dreapta. Ori ca premierul vrea sa puncteze, sa arate ca este dispus sa i se verifice constitutionalitatea propripriilor ordonante", a explicat Radu Nicolae pentru Hotnews.ro. El a mai precizat ca premierul nu ar fi inteles despre ce era vorba in OUG, deoarece aceasta "nu stabileste masuri de recuperare a prejudiciului, ci doar masuri de utilizare a bunurilor imobile dupa ce au fost ele confiscate". Nicolae sustine ca ar trebui ca toate bunurile confiscate sa fie disponibile online, cu fotografie, cu situatie juridica, astfel incat orice cetatean sa vada cat s-a confiscat, ce s-a confiscat si de la cine.

La randul ei, Georgiana Iorgulescu, director CRJ, ca demersul premierului este impotriva ratiunii pentru care a fost instituit dreptul la sesizare:

"Legea Avocatului Poporului pune la dispozitia oricarui cetatean dreptul de a sesiza institutia cu privire la neconstititionalitatea prevederilor din OUG. Avocatul Poporului, pe baza propriilor aprecieri, hotaraste daca sesizeaza sau nu Curtea Constitutionala. Sesizarea facuta de premierul Romaniei la Avocatul Poporului impotriva propriului act normativ (OUG 7/2015) este impotriva ratiunii pentru care a fost instituit dreptul de sesizare si anume aceea de a corecta potentiale vicii de constitutionalitate din ordonante de urgenta, nu de a obtine confirmarea Curtii Constitutionale cu privire la propriile acte. Pe scurt, tu, ca si emitent al actului normativ, nu sesizezi Avocatul Poporului pentru ca, eventual, Curtea Constitutionala sa iti dea dreptate - este ridicol si impotriva spiritului legii Avocatului Poporului. In orice caz, este o mare premiera pentru un premier jurist."
In data de 16 aprilie 2015 in Monitorul Oficial al Romaniei a fost publicata Ordonanta de Urgenta Nr.7 din 15 aprilie 2015, privind stabilirea destinatiei unor bunuri imobile confiscate, in care se arata ca bunurile imobile intrate, prin confiscare, in propietatea privata statului pot fi transmise in domeniul public al statului si in administrarea autoritatilor administratiei publice centrale, altor insitutii publice de interes national sau a regiilor autonome la solicitarea acestora. Valoarea bunurilor este stabilita potrivit art. 6 alin. (3) din OUG nr. 14/2007 pentru reglementarea modului si conditiilor de valorificare a bunurilor intrate in propietatea privata a statului.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Satul din Europa care a ales sa plateasca o amenda uriasa in loc sa primeasca 10 refugiati: "E simplu. Nu-i vrem aici"

Unul dintre cele mai bogate sate din Europa a ales sa plateasca o amenda de 200.000 de lire sterline pentru ca nu a dorit sa primeasca 10 refugiati, ca parte din cota impusa Elvetiei, sustine Daily Mail.
5838 vizualizari
  • +23 (23 voturi)    
    E doar o alta manipulare marca Ponta (Luni, 20 aprilie 2015, 17:28)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Isi da importanta, vrea sa zica "vedeti, ce fac eu e constitutional".

    Evident Ciorbea e cumparat de P$D si n-o sa faca nimic.

    E o actiune lipsita de continut de la premierul lipsit de continut.
    • -4 (10 voturi)    
      poate un consilier a observat ceva (Luni, 20 aprilie 2015, 19:01)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

      ce nu observase inainte si i-a atras atentia, iar omul vrea sa evite consecintele unei ordonante de urgenta cu probleme. De fapt stai, la Ponta nu se poate asa ceva. La el orice miscare este "de rau".
      • +3 (7 voturi)    
        Tu ce note ai avut la scoala? (Luni, 20 aprilie 2015, 21:20)

        ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Poate daca luai note mai mari acum nu mai trebuia sa postezi pentru camarila P$D.

        Dar probabil ca nu, unii oameni au o anumita... flexibilitate morala si se preteaza la manipulare.
    • 0 (0 voturi)    
      eh (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:07)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

      Eu unul consider ca exagerati si scoateti din context ideea... A facut aceasta cerere nu cu scopul de a "ataca" OUG ci de a sustine demersul de verificare a ei de catre CC tocmai ca dupa ce acestia din urma sa declare constitutionalitatea ei sa ne rada in nas...

      Totusi sper sa nu ii se dea apa la moara si sa fie intemeiat demersu CRJ si cei de la CC sa gaseasca ceva la OUG.


      my 2 cents...
  • +19 (19 voturi)    
    PÂINE ȘI CIRC, în varianta românească (Luni, 20 aprilie 2015, 17:31)

    Păcală [anonim]

    Parcă era vorba că Ponta vine cu circul, iar alții vin cu pâinea.
    Mai nou se pare că el vrea să vină și cu pâinea, dar și cu circul.
  • +23 (23 voturi)    
    definitiv schizofrenie (Luni, 20 aprilie 2015, 17:40)

    Gelum [utilizator]

    cetateanul VV Ponta ataca prin Av. Poporului ordonanta PM-ului VV Ponta ( care recent nu mai stia ca e si deputat!)

    Wow. Just wow.
  • +15 (15 voturi)    
    bataie de joc e putin spus (Luni, 20 aprilie 2015, 17:44)

    Europiu [utilizator]

    Lui Nichipercea asta chiar i s-a urcat la cap! Ce vrea sa dovedeasca? Incompetenta? O stiam de mult.

    Intrebarea e daca se trezeste, in sfarsit, cineva, sa-i dea un shutulets la fundulets, ca lu' asta i se pare ca totul e o gluma. Cand, in realitate, singura gluma (si aia proasta!) e el insusi...
  • +17 (17 voturi)    
    e de la aterizare (Luni, 20 aprilie 2015, 17:49)

    AnderT [utilizator]

    e de la aterizarea cu emotii de acum de ieri... sa-l ducem la Socola...
  • +5 (5 voturi)    
    CRED CĂ NICI RALUCA FEHER (Luni, 20 aprilie 2015, 17:55)

    pointless man [utilizator]

    nu și-a imaginat așa ceva cînd a scris pe blog (afiliat la HotNews Blog):
    „...contorsionisti care isi strecoara limba in propriul anus si o scot pe nara stanga a colegului de comisie de politica externa, clovni scelerati...”.
  • +4 (4 voturi)    
    Ultimele giumbuslucuri ale penalului Viorel (Luni, 20 aprilie 2015, 17:57)

    Plagarus [utilizator]

    Intrat in insolventza mentala, gregarul Viorel are ultima sansa, de a se autodenunta in dosarul Sova-Turceni
  • +1 (1 vot)    
    se poate oricand apara... (Luni, 20 aprilie 2015, 17:59)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sustinand ca ordonanta a fost emisa/semnata de deputatul ponta

    o speta ponta vs. ponta cu mototoliceanu arbitru.
    • +1 (1 vot)    
      dA (Luni, 20 aprilie 2015, 20:03)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Motanul Cheshire recidiveaza.....Cititi comentariul meu la articolul asta: http://science.hotnews.ro/stiri-stiinte_fundamentale-17805909-fenomenul-motanului-cheshire-cuantic-observat-premiera.htm
  • +4 (4 voturi)    
    pai nu... (Luni, 20 aprilie 2015, 18:08)

    Codruta N [utilizator]

    ... ca nu Victor Ponta premierul a cerut AP sa conteste OG - ci deputatul Victor Ponta a cerut AP sa fie contestata OG a premierului :P
    • +2 (2 voturi)    
      aproape bine, dar esti in eroare (Luni, 20 aprilie 2015, 20:38)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      deputatul VIOREL Ponta a cerut AP....
  • +3 (3 voturi)    
    uite cine trebuia sa fie presedinte (Luni, 20 aprilie 2015, 18:37)

    nu_am [utilizator]

    A facut o reforma cum nu a vazut Romania in ultimii 25 de ani! Iohannis face in continuare pe surdomutul. Ponta bifeaza la toate capitolele!
  • +4 (4 voturi)    
    Tipătescu, Catavencu, Branzovesnescu... (Luni, 20 aprilie 2015, 18:38)

    Ion B [utilizator]

    mici copii pe lângă musiu ăsta.
    Sa vedeți când o să'și scrie memoriile de la mititica.
    Nene Iancule, păzea că vine W. Ponta!
  • +3 (3 voturi)    
    din auzite... (Luni, 20 aprilie 2015, 18:49)

    razgandeanovici [anonim]

    se aude prin targ ca Ponta vrea sa-si ceara demisia, dar nu se stie daca si-o va da-o in urma cererii

    alt zvon ar fi ca-si va suspenda salariul pe termen nelimitat pentru incompetenta, dar, iar nu e sigur daca-si va da voie sa faca asta

    oricum, deja si-a pregatit un autodenunt privind actele de coruptie ale membrilor propriului guvern, dar nu s-a gasit acasa pentru semnarea autodenuntului...

    omul este vesnic in cautarea sinelui :)
    • +2 (2 voturi)    
      Parafrazand un critic american (Marţi, 21 aprilie 2015, 6:31)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui razgandeanovici

      "el este indragostit de sinele sau. Dilema ce-l macina e ca nu poate afla daca sentimentul e reciproc."
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt prim - ministru... (Luni, 20 aprilie 2015, 19:30)

    gigi marga [anonim]

    ...dar logica mea imi spune ca si-a atacat OG-ul pur si simplu pentru ca a descoperit/"mirosit" un posibil plagiat (copy/paste pentru cei care la au cu computerele)

    Semnatura si stampila:
    ing. Marga Gigi
  • +5 (5 voturi)    
    culmea tâmpeniei... (Luni, 20 aprilie 2015, 19:39)

    timp tamp [utilizator]

    Când Băsescu îi trimitea la CCR Legile mafiote bocea că are ceva cu el, acum i-a spus oare cineva că e cel mai mare tâmpit. E la a doua ORDONANȚĂ la care a cerut respingerea după aceea cu doftoratul. Halal jurist, se vede că e de teapa bacalaureaților abramburicăi.
  • +1 (1 vot)    
    ha ha ha.... (Luni, 20 aprilie 2015, 19:42)

    timp tamp [utilizator]

    Ciorbeo să văd dacă acum te amesteci în "chestiuni politice", așa cum susțineai la alte oug.uri
  • +1 (1 vot)    
    tembelism politic ,iresponsabil ,bolnav psihic (Luni, 20 aprilie 2015, 23:02)

    andreesanu [utilizator]

    Infantilismul de care da dovada ,iresponsabilitatea fata de propriile decizii dovedesc ca individul e dus cu capul,e de legat si trimis la Socola.
  • +1 (1 vot)    
    Nu este vorba de o sesizare (Marţi, 21 aprilie 2015, 8:15)

    Razvan S. [utilizator]

    Ceea ce a trimis Ponta la Avocatul Poporului nu este o sesizare, în adevăratul sens al cuvântului (cum este cea de la CRJ). El a trimis un fel de "rugăminte-indicație" să se trateze subiectul respectiv în mod expeditiv și să se trimită sesizarea la CCR. Probabil juriștii lui l-au asigurat că ordonanța e "beton" și că nu va fi respinsă de CCR.
  • +1 (1 vot)    
    Victoras (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:00)

    NikosGalis [utilizator]

    Ar fi trebuit sa demisioneze. Ar fi mult mai bine. Se umple de ridicol.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu il mai luati peste picior pe ponta (Marţi, 21 aprilie 2015, 16:57)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Omul e bolnav - intrebati un psihiatru si veti vedea ca e tipic comportamentul unei persoane atinse de schizofrenie. Trebuie tratat intr-o institutie specializata de catre oameni profesionisti si cu experienta. Se va simti mai bine dar nu se va vindeca niciodata. Putina compasiune, pentru numele lui Dumnezeu !