La arme (democratice) cetateni! Apasati pe acceleratie, batalia pentru Romania abia acum incepe

de Cristian Muresan     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2014, 1:59 Actualitate | Opinii

Cristian Muresan
Foto: Radu Sandovici
Cortina a cazut. Spectacolul alegerilor a avut totusi happy-end si am mai trait inca o data isteric si in febra actul votului. Semnalul dat asta seara e unul fenomenal la nivelul simbolului. Au semanat vant si au cules furtuna civica. A ne imbata insa cu vise dincolo de noaptea asta frumoasa, nu e demn de cetatenii liberi care gandesc cu mintea proprie. Provincialul primar trebuie felicitat pentru saltul facut, insa vom fi acolo sa ii reamintim zilnic ca nu improvizatia catastrofala pe care a practicat-o de-a lungul campaniei este cea care l-a impins la Cotroceni.

El nu a incarnat nimic, fiind doar, fara vointa lui, depozitarul anti-pontismului oamenilor cu mintea intreaga din tara asta. Un drag prieten l-a caracterizat drept molusca. Fara noi nu va putea apasa pe acceleratie si impinge Romania o data pentru totdeauna in ograda civilizatilor. Fortele care i se vor impotrivi sunt inca uriase insa aceasta altfel de Romanie, trambitata in campanie, exista cu adevarat. E la o aruncatura de bat. Acea Romanie suntem noi si mai trebuie (doar) sa ne organizam.

Batalia pentru Romania
abia acum incepe! Unde suntem si ce-i de facut?

Suntem in punctul istoric in care putem desavarsi lupta impotriva coruptiei si asanarea lumii politice. Legea amnistiei si gratierii, imunitatea extinsa a Alesilor, traseismul (chiar si temporar admis), incompatibilitatile de tot felul trebuie supravegheate ca laptele pe foc si combatute temeinic. Ele sunt prioritatea zero si element clar de siguranta nationala. Juridicul pare sa functioneze, lumea civilizata e cu ochii in patru (pe noi), dar la cel mai mic semnal de dat inapoi (legi, HG, etc.) corpul viu al societatii romanesti trebuie sa reactioneze viguros.

Nu exista negociere si jumatati de masura. E de datoria noastra sa sprijinim sistemul juridic si sa denuntam ori de cate ori dam peste un caz major de coruptie sau peste o gainarie la nivel local. Suntem un corp infestat si trebuie sa ne tratam. Domnule Presedinte si dragi cetateni, daca trecem cu vederea cele intamplate in ambele tururi ale acestor alegeri ne meritam oranduirea. Nu se poate asterne linistea, nu avem voie sa lasam nepedepsite impiedicarea vadita a dreptului la vot si turismul electoral (din ambele tabere). Munca "de chinez batran" a celor de la Hotnews.ro legata de votul suplimentar e proba puternica la dosar. Ea trebuie completata si expusa de avocati intr-un proces intentat de societatea civila.

Ne trebuie mai apoi o noua lege electorala, adaptata secolului XXI, care sa cuprinda votul prin corespondenta si votul electronic. Nici o schimbare majora in lumea moderna nu a venit direct din politic. Ea pleaca din think tank-uri, din grupuri pozitive de presiune, din fortele vii si nearondate politic ale unei societati. Priviti si luati aminte. Oh nu, nu e infantila deloc. E semn de sanatate. Se numeste Alexandru Bajdechi si are 19 ani!

“It's the economy, stupid”
e al doilea mare camp de batalie. Avem o ocazie unica: bugetul pe 2015. Trebuie sa ne incercam dintii si sa aratam ca stim sa il citim dincolo de jargonul economic. El trebuie disecat, luat (pana) la bani marunti (vorbim de foarte multi bani!) si expus oamenilor pe limba lor.

Cat ti se va lua prin taxe si impozite noi ca sa astupi groapa generata de infectele pomeni electorale cu care ti-au cumparat ignoranta? Cate zile din an vei munci pentru ei ca sa le platesti prin sudoarea ta locul caldut in care s-au cocotat? Cate investitii se vor intoarce direct spre binele tau si cati bani se evapora in stomacul nesatul al sistemului? Banii carui oras si judet se duc in buzunarul cui? Cine plateste, pentru cine in familia asta mare numita Romania? Cata educatie si sanatate se poate face cu un punct din PIB si cata se face cu adevarat? Ce inseamna in detaliu spargerea cotei unice? Cine pierde, cine castiga, cine este sufocat?

Vin apoi fondurile europene si absortia lor. Cine e performant si cine nu? Ce-au facut cu banii respectivi si cum? Sa ne uitam pe urma in curtea consiliilor judetene si primariilor. Sa implantam o santinela, un ghimpe, o sula in coastele functionarilor acestei tari. Sa ii hartuim (democratic)!. O radiografie lunara a felului in care e gestionata Romania, o datoram oamenilor din tara asta. Dezbracata de jargon. In pielea goala. Prin cuvinte simple si percutante, prin asocieri de tipul "Ana are mere". Sunt banii nostri, ce naiba!

Biserica Ortodoxa Romana
este o tumoare de pe corpul social al tarii. Comportamentul ei in campania electorala a socat prin intensitate, insa nu a fost o noutate. Intre noi fie vorba, dragi prelati, a te face frate de cruce electorala cu un partid de stanga inseamna a prea curvi (dezlegat). Asemenea struto-camile concepute in prag de alegeri  numai pe meleagurile noastre se pot naste.

Actuala BOR trebuie asadar combatuta cu aceeasi intensitate cu care se combate coruptia, nerespectarea drepturilor constitutionale si pradarea banului public. Parazitarea mintii e mai grava decat cea a buzunarului. Profesorul din Buzau, Emil Moise (ce nume frumos!), care a invins binomul Stat-BOR si le-a dat in cap cu legea la Curtea Constitutionala e un exemplu de urmat. Parinti-votanti de Romanie Normala la aceste alegeri, retrageti-va copiii de la actualele ore de religie din scoli. Tineri ai acestei tari, urmariti si denuntati manevrele financiare, fiscale si inlesinirile de tot felul acordate bisericilor nu in schimbul vreunui loc in Rai, ci a unor marsave foloase Pamantesti. Preafericitilor, din doua una: ori va va bate Dumnezeu ori va va lua Dracu’, daca o tineti tot asa! Ma veti intreba ce m-a apucat sa asez Biserica pe lista cu plagile Romaniei? Ganditi-va la milioanele de minti infestate si veti intelege o buna parte din dezastrul de astazi. Vrem spitale, nu catedrale, suna un bun slogan.

CNA este echvalentul laic al BOR. Daca exista o lupta care trebuie dusa in Romania urmatorilor ani, aceea este legata de curatarea spatiului media. CNA trebuie sa devina un DNA al audiovizualului. Nu Reporters sans frontieres sau alte ONG-uri din afara vor putea schimba felul in care arata peisajul televiziunilor din tara. Jandarmul CNA va trebui restructurat din temelii ca sa devina pavaza impotriva manipularii si dezinformarii, la fel cum justitia e stavila impotriva coruptiei directe. Doar noi putem propune si impune prin presiune constanta schimbarea legii de functionare si organizarea institutiei dupa regulile elementare ale lumii civilizate. Antena 3 de astazi trebie sa primeasca la nivelul sanctiunilor ceea ce a primit patronul ei in justitie. Cu greu putem cuantifica Binele indus in societate prin resetarea televiziunilor. Miza e uriasa!

Ar mai fi multe: directia Vest, respectarea valorilor, alegerea graului de neghina, combaterea nationalismului optuz, boicotarea activa a initaitivelor care spala pe creier populatia, promovarea intensa a succesului sanatos din orice domeniu…si ma opresc.

Vast program!…dar suntem multi, foarte multi. Habar nu avem cati electroni pozitivi zburda liberi pe campiile patriei. Ati vazut varful icebergului vineri seara pe strazile din Cluj (ce energie!), Bucuresti, Timisoara si alte zeci de orase din tara. Ati vazut diaspora luand gaze lacrimogene pentru un drept constitutional. Presedintele este un simbol. Unul puternic. Tine insa direct de noi sa articulam lumea si locul in care vrem sa traim.

Cu un ghiocel nu se face primavara. Sa sarbatorim decent asta seara, insa vigilenta vie si mana pe armele democratiei. Apasati pe acceleratie, batalia pentru Romania abia acum incepe!
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15094 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    si neaparat (Luni, 17 noiembrie 2014, 2:13)

    baimarean [utilizator]

    alegerile din 2016...daca nu vin cumva anticipatele.
    • +2 (2 voturi)    
      DA (Luni, 17 noiembrie 2014, 18:23)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Lupta cu hotia, coruptia si incompetenta infatuata trebuie sa continue permanent!
  • +6 (10 voturi)    
    Toate bune si frumoase, bade (Luni, 17 noiembrie 2014, 2:37)

    ofCAER [utilizator]

    Cristian Muresan "(ce nume frumos!)", dar "provincialul primar", pe care nici nu-l numesti!, a construit un oras care este mai european decit capitala.
    Cit despre "incarnat", daca nu ai bagat de seama ca omul este incarnarea deplina macar a propriei sale lozinci electorale "Lege. Nu hotie. Fapte. Nu vorbarie", nu stiu, zau asa, de merita sa ii acorzi vreun sprijin. Ca simplu exercitiu de logica, gindeste ca in locul d-lui Iohannis, cistigator (deci alt "depozitar al anti-pontismului") ar fi fost Diaconescu Dan sau Tudor Corneliu-Vadim.
    • +1 (1 vot)    
      aloo!!! (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:28)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      tu n-ai aflat că şi w.c. tudor şi dan diaconescu s-au dat cu ponta, pe care l-au susţinut?
    • +2 (2 voturi)    
      da (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:37)

      adaagape [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      este adevarat ca moralitatea si competenta liderului sunt importante dar liderul primeste puterea, este un administrator; mult mai important este cel care da puterea pentru ca, pana la urma celui care da puterea i se va da socoteala. Da, lupta abia incepe.
  • +3 (9 voturi)    
    F bine (Luni, 17 noiembrie 2014, 2:38)

    Kepler [utilizator]

    scris! Felicitari autorului!
  • +6 (10 voturi)    
    Foarte bine... (Luni, 17 noiembrie 2014, 2:51)

    PaulAtreides [utilizator]

    punctat articolul.
    E commons sense, dar cat de multa nevoie avem de asa ceva...
    De noi depinde!
  • +5 (9 voturi)    
    Optuz?!? --- typos (Luni, 17 noiembrie 2014, 3:21)

    vorax [anonim]

    o corecție cu "obtuz" ar da bine ;)
    idem "initaitivelor" ?!?
    ***
    Cred că ar fi mai indicat să creezi un cadru legal mai adecvat ptr BOR, în genul în care și Poliția are nevoie.
    BOR înseamnă în primul rând parohiile și preoții - de la A. Șaguna citire. Cu așa ceva la dispoziție, sunt destui oameni destoinici printre oamenii Bisericii care să o reformeze corespunzător. Altfel, n-ar fi decât o generalizare ieftină și periculoasă ce ai descris într-un paragraf.
    • +1 (5 voturi)    
      i-auzi! (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:30)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui vorax

      şi ce ziceţi de mesajul de ieri după-amiază, al exagerat de fericitului daniel, potrivit căreia putem fi conduşi şi de un străin destoinic?! nu mai arăta a trafalet ci a linguşeală umilă.
  • +8 (8 voturi)    
    Intra-devar s-a nascut si Desteaptate Romane (Luni, 17 noiembrie 2014, 4:20)

    Plagarus [utilizator]

    Catalizatorul DIASPORA a salvat Romanica bastinasa!
  • +8 (8 voturi)    
    Votul prin corespondenta si/sau cel electronic.. (Luni, 17 noiembrie 2014, 4:37)

    Alius [utilizator]

    ..eliminarea imunitatii parlamentare si prezidentiale si, nu neaparat ultimul pe lista (lista e lunga totusi), retragerea titlului de doctor in cazul mitomanului plagiator si aruncarea acestuia, a plagiatorului, la gunoi.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu este suficient!... (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:21)

      Paganelis [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      ... Mitomanul a primit, din 2003, de când are titlul de „doctor” (la care, de fațadă, zice că a renunțat!) 15% din salariul lui (deloc mic), ca spor de doctorat! Să dea banii înapoi!!!
      • +2 (2 voturi)    
        Foloase necuvenite = caz penal (Luni, 17 noiembrie 2014, 18:25)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Paganelis

        ...la brutarie cu tele-PM
  • 0 (16 voturi)    
    Intr-un loc face o confuzie REGRETABILA (Luni, 17 noiembrie 2014, 5:57)

    Intermezzo [utilizator]

    Si anume unde ? Acolo unde confunda religia cu clerul , cu slujitorii bisericii .Cu concluzia ca clerul fiind mercantil si corupt trebuie torpilata si ideologia sa de baza - religia . Faptul ca religie inseamna un set de valori morale nu pare a cintari prea mult in viziunea editorialistului . E rau ca religia te invata sa nu furi ? E rau ca religia te invata sa nu ucizi ? E rau ca religia te invata sa-ti cinstesti parintii ? Luat de valul antipatiei fata de practicile mercantile ale BOR autorul e gata sa arunce la gunoi covata cu copil cu tot in ea . De aceea a ajuns sa laude nefericita victorie a la Pirus obtinuta de acel profesor la Curtea Constitutionala impotriva religiei . Totul pleaca de la ideea paguboasa ca noi oamenii vom fi mai fericiti eliberindu-ne de Dumnezeu . De ce e paguboasa ? Fiindca ne lipseste de o mare sursa de frumusete in viata : admiratia , extazul fata de tot ce a creat Dumnezeu pe lumea asta , inclusiv lumea asta . S-o spunem clar : a ajuns foarte COOL sa fii impotriva religiei si impotriva lui Dumnezeu , e la moda , dar nu degeaba inaintasii nostri au omologat expresia NIHIL SINE DEO .
    • -1 (9 voturi)    
      N-a gresit. (Luni, 17 noiembrie 2014, 8:06)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Religia predata de BOR in scoli, fapt scandalos intr-un stat laic, nu are de a face cu crestinismul sub nicio forma.Se predau tot soiul de superstitii medievale, minciuni si aiureli care nu se gasesc in biblie, ci in mintea reprezentantilor bisericii care vrea sa controleze enoriasii total. Nu si-a schimbat rolul intr-o institutie care sa intre in medii diverse si sa ajute, e o biserica cersetoare , mercantila si primitiva ca cea din rusia.
    • 0 (8 voturi)    
      Vina lor (Luni, 17 noiembrie 2014, 8:06)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Cool-ismul impotriva religiei e un fenomen marca BOR. Ea trebuie sa isi asume esecul si sa se adapteze la secolul 21. Avem nevoie de religiozitate dar nu practicata in stil medieval. Sa vina cu alta oferta decat "Voi sunteti oi, habar nu aveti, ascultati la noi."
    • +1 (5 voturi)    
      Intoleranta (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:56)

      beee [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      Asa cum sa faci obligatoriu religia este intolerant la fel de abject este sa nu fii de acord cu optiunea altora pentru studiul religiei. Crestinismul s-a studiat in scoala romaneasca pana la venirea sovieticilor de la rege la opinca si eram Slava Domnului bine. Cum adica "boicotarea activa a initaitivelor care spala pe creier populatia"? Pai asta este propaganda ateista.
    • -1 (3 voturi)    
      religie (Luni, 17 noiembrie 2014, 17:11)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui Intermezzo

      Tu ai nevoie de religie ca sa nu furi? Nu e nevoie de religie, popoarele cu cei mai mulți atei au pușcăriile aproape goale. De fapt, mi se pare mai lăudabil un ateu care nu fura. Pentru ca nu o face de frica iadului.

      Si de ce nu poți admira universul fără sa crezi ca a fost creat de zâne sau mai știu eu ce? Din contra, este cu atât mai impresionant.
      • +2 (2 voturi)    
        indoctrinare cu minciuni ateiste (Luni, 17 noiembrie 2014, 19:57)

        BogdanLupu [anonim] i-a raspuns lui Vlad C

        termina ma papagalule cu propaganda ateista. du-te in Estonia cea mai nereligoasa tara din Europa, cea mai ateista si ai sa vezi ca e prima in Europa la crime si violuri. Poftim Ateism.
        • 0 (0 voturi)    
          indemn... (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:07)

          C.Dan [utilizator] i-a raspuns lui BogdanLupu

          Sau ...Cehia, Danemarca, Suedia, Norvegia... si in procente ceva mai moderate, Germania, Franta, Olanda, etc,...cam intreaga lume civilizata.
        • -1 (1 vot)    
          apropos (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:22)

          C.Dan [utilizator] i-a raspuns lui BogdanLupu

          Cele enumerate de mine sunt state in care religiozitatea este minima sau in scadere, criminalitatea este scazuta, iar nivelul de trai si civilizatia sunt la cu totul alt nivel fata de tarile medieval/religioase.
  • -1 (3 voturi)    
    mda (Luni, 17 noiembrie 2014, 7:05)

    srpc [utilizator]

    "provincialul primar"... vezi, aroganta asta damboviteana ma face sa raman la ideea autonomiei extinse a regiunilor istorice, nu pe regiuni de dezvoltare
  • 0 (4 voturi)    
    Mda (Luni, 17 noiembrie 2014, 8:02)

    codo [utilizator]

    Era buna Macovei pentru toate astea. Poate reusim si cu Iohannis.
  • +3 (5 voturi)    
    Poate se stie, poate nu, (Luni, 17 noiembrie 2014, 8:50)

    GheorgheStan [anonim]

    eu imi fac datoria sa scriu...16 noiembrie este ziua in care s-a nascut Andrei Muresan, cel care a dat Romaniei imnul national...!
    "Desteptarea" nationala este singura speranta ramasa romanilor ori unde s-ar afla ei in aceasta lume
    Ramane ca sa si transpunem in viata urmatorul pas - lichidarea ciumei rosii si a tuturor celor care se ascund in spatele unui partid - indiferent de culoarea lor politica !
    Ei sun asa zisii "emanati", gulerele albe ale mafiei infiltrate in politica, ticalosii botezati "baietii destepti" ai zilelor n
  • +5 (7 voturi)    
    Lasati-l premier sa vedeti cat de habarnit este (Luni, 17 noiembrie 2014, 8:52)

    Plagarus [utilizator]

    30 de zile sa-l vedeti premier pe "competentul " hanalistilor A3 & Ghitzatv si va veti da seama de ce calamitate "profesionala " am scapat !
    Guvernarea de doi ani Ponta a fost tot o nonguvernare, şi în domeniul bugetar: arieratele au fost amînate şi investiţiile publice tăiate, pentru a ieşi bine calculul de deficit bugetar. În 2015, amînarea nu mai merge, iar investiţiile sînt deja tăiate. Ponta va trebui să guverneze, adică să ia decizii: fie va tăia din cheltuieli, fie va creşte impozitele. Cota unică pare a fi cea mai sigură victimă.(Cristian Ghinea)

    Victor Ponta trebuie pedepsit pentru nonguvernarea de pînă acum, prin rămînerea la Guvern, chiar sînt curios cum scoate cămaşa. Guvernarea ca exerciţiu de PR are limitele ei, iar în 2015 vine scadenţa. Ar fi fost pacat ca Viorel Ponta să plece la Cotroceni şi să lase o marionetă în locul său la Guvern ca să scoată castanele din foc. Mare păcat.
  • 0 (4 voturi)    
    inapoi la scoala (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:08)

    oaresicare [utilizator]

    inteleg entuziasmul, e primul pesedinte fara legaturi directe cu partidul comunist sau securitatea, dar ''electroni pozitivi?!?''
    asa cad in ridicol ideile mari...
    • +1 (3 voturi)    
      Trece si tu de la tine (Luni, 17 noiembrie 2014, 10:50)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui oaresicare

      Fii si tu mai generos. Articolul e bun.
  • -1 (5 voturi)    
    o tara fara economie proprie nu decide nimic pt ea (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:10)

    sestra [utilizator]

    Intr-o tara cu economie proprie, oamenii ar avea ceva de aparat: proprietatile lor si dreptul de a le folosi pt a-si castiga traiul din ele -
    In Romania oamenii isi castiga traiul fiind servitori la stat sau la firme private, dar ca salariati nu ca proprietari de afacere : asadar sunt tot sclavi, doar ca la niste patroni

    foarte putini, mai putin de 1% dintre romani au afaceri proprii din care-si asigura traiul si existenta

    Deci n-au ce apara

    80% din incasarile de la bugetul Romaniei sunt aduse de doar 20% din firmele private, care sunt - bineinteles - multinationale; de-aici se platesc si pensii si furaciunile de la stat

    Deci, noi nu decidem nimic; nici nu vrem nici nu suntem interesati. cel mult schimbam doar oamenii de paie-ntre ei, si asta, numai - si exclusiv - la varful piramidei,

    cum s-antamplat ieri
    • +2 (4 voturi)    
      Alegeri (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:57)

      RodicaSofletea [anonim] i-a raspuns lui sestra

      Pestele se impute de la cap, deci - suntem pe drumul ce bun.
      • -1 (1 vot)    
        un drum vechi de 25 de ani care nu duce nicaieri (Luni, 17 noiembrie 2014, 10:34)

        sestra [utilizator] i-a raspuns lui RodicaSofletea

        -
  • +1 (7 voturi)    
    Fain articol.... (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:38)

    tenismenul [utilizator]

    d-le Muresan, din toate punctele de vedere! Va felicit pentru analiza foarte competenta
  • +1 (3 voturi)    
    Propaganda ateista (Luni, 17 noiembrie 2014, 19:55)

    BogdanLupu [anonim]

    In spatele fluturasilor cu Ponta Ortodox de la Cozia n-au stat calugarii, fiinda eu sunt din Calimanesti. Au stat niste tineri bine imbracati la poarta manastirii.

    Iar ceea ce numeste acest psuedo-ziarist "plaga a societatii" fiind Biserica denota rasism anticrestin si propaganda ateista.

    Numai un idiot poate sa fie ateu ca sa parafrezez oarecum mintea stramta a unui ateu care crede ca universul a aparut din nimic.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:28)

      C.Dan [utilizator] i-a raspuns lui BogdanLupu

      Un ateu doreste dovezi,... nu inghite pe nemestecate basme livrate de hiene manipulatoare. Sunt intrebari la care nimeni nu are inca raspuns. Si cel mai onest e sa spui...nu stiu. Dar de mii de ani religia nu a raspuns la intrebari exsistentiale decat prin basme si mituri. E timpul sa ajunga unde ii este locul, in groapa de gunoi a istoriei.
      • 0 (0 voturi)    
        Esti sigur? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 11:31)

        IonutV. [utilizator] i-a raspuns lui C.Dan

        Pana sa ajunga religia la groapa de gunoi a istoriei, s-ar putea sa ajungem noi... in groapa, daca nu credem (ca exista suflet) sau inaintea lui Dumnezeu, daca credem (ca exista suflet).
        • -1 (1 vot)    
          da (Marţi, 18 noiembrie 2014, 13:05)

          C.Dan [utilizator] i-a raspuns lui IonutV.

          a nu crede nu e o alegere. E rezultatul firesc al lipsei dovezilor. iar daca alegi sa crezi de frica gropii,...esti doar ipocrit...
          Si de unde stii ca ai ales dumnezeul corect din cei cateva mii de zei...? :)
          Pariul lui Pascal...
          • 0 (0 voturi)    
            STIU (Marţi, 18 noiembrie 2014, 14:46)

            IonutV. [utilizator] i-a raspuns lui C.Dan

            Pentru ca e singurul zeu care m-a convins ca are dreptate.
            Nu cred de frica. Cred din convingere.
            "In iubire nu este frica, ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa, iar cel ce se teme nu e desavarsit in iubire" (1 Ioan, 4;18)
            Dovezile nu vin singure la tine, trebuie sa le cauti. Si nu poti sa le vezi daca iti acoperi ochii.
  • +4 (6 voturi)    
    propaganda ateista ieftina (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:04)

    BogdanLupu [anonim]

    Oare ce fel de psihopat poate denumi Biserica Ortodoxa ca fiind: "tumoare sociala"???
    Facatura de la Cozia?? Da este o facatura. Au fost preoti care au tinut cu Iohannis.
    Cred ca romanii ar trebui sa se trezeasca asupra faptului ca incet incet printr-o anumita categorie de neo-marxisti ai Monicai Macovei si Rosia Montana, Soros etc etc se incearca spalarea creierilor si decrestinizarea noastra ca natiune. Sper ca sa se trezeasca acest popor si sa vada lupii in haine de oi.
    • -1 (1 vot)    
      adevar (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:09)

      C.Dan [utilizator] i-a raspuns lui BogdanLupu

      Poporul s-a trezit si vede lupii si hienele in straie preotesti.
      • 0 (0 voturi)    
        eu (Marţi, 18 noiembrie 2014, 10:49)

        ShoebatComn [anonim] i-a raspuns lui C.Dan

        Lupii pe care ii vezi sunt lupii vostri pe care i-ati pus acolo inca de pe vremea lui impuscatu; poporul se trezeste si vede ca ati infectat toate confesiunile prin manipulare masonica ca sa joace cum le cantati voi; dar cei multi si neansemnati vad clar ce fapte propagati: eugenie, avort, homo, economie austera...dupa fapte nu va puteti ascunde; ce ati facut in Serbia si Ukraina, sperati sa faceti si aici, dar mai intai aveti de munca cu noi!
        • 0 (0 voturi)    
          ha (Marţi, 18 noiembrie 2014, 13:02)

          C.Dan [utilizator] i-a raspuns lui ShoebatComn

          delirezi amice. continua....
  • +3 (3 voturi)    
    Ateismul Militant trebuie combatut (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:50)

    BogdanLupu [anonim]

    Cat rasism anticrestin in acest articol..
    "Parinti nu va lasati copiii la orele de religie"....auzi la el. Un adevarat guru al propagandei anticrestine, platit fiind probabil de cineva.
    Domnule cum iti permiti sa denigrezi credinta crestina? Cine iti da dreptul sa jignesti in halul asta si sa faci propaganda ateista? Nu meriti o plangere la CNCD?
    • -1 (1 vot)    
      drept (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:32)

      C.Dan [utilizator] i-a raspuns lui BogdanLupu

      Libertatea de exprimare si de convingere, una din libertatile fundamentale ale omului ii dau acest drept. Dar ce v-ati bucura voi sa ne intoarcem in evul mediu si sa controlati mintile oamenilor si cu vorba si cu biciul sau pumnul in gura daca se poate....
    • -1 (1 vot)    
      rasism? (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:47)

      C.Dan [utilizator] i-a raspuns lui BogdanLupu

      deci crestinii sunt o rasa? Poate si superioara nu? :)))
      • 0 (0 voturi)    
        DA (Marţi, 18 noiembrie 2014, 14:32)

        IonutV. [utilizator] i-a raspuns lui C.Dan

        Da, sunt o rasa superioara. O rasa de fiinte facute dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Nu o rasa care se trage din maimute.
  • 0 (0 voturi)    
    Dacă Iohannis va fi luat, sau ţinut prizonier unor (Luni, 17 noiembrie 2014, 23:26)

    Radu Humor [utilizator]

    astfel de minţi dungate, degeaba au mai venit milioane de români la vot !
    Va fi încă o semirevoluţie de data asta, furată. De nişte pretutindenari iudeo.masoni !
    Cui foloseşte ?!
  • 0 (0 voturi)    
    ESTI MARE (Marţi, 18 noiembrie 2014, 11:32)

    IonutV. [utilizator]

    Mai, baiatule, ai fi fost bun de comisar sovietic. Serios...
  • +1 (1 vot)    
    S-au mai ratoit si altii la RELIGIE (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 11:04)

    Sparafucile [utilizator]

    Si ce-a urmat ? Religia e bine mersi de mii de ani iar ei au CRAPAT . Desigur , nu facem vreo aluzie deplasata la distinsul editorialist , caruia ii dorim viata vesnica . Dar vrem sa subliniem inutilitatea oricarui atac la religie atita timp cit omul este muritor . Cind o deveni nemuritor mai negociem . Si care-i consecinta faptului ca omul e muritor ? Are spaima fata de moarte si e nevoit sa se intrebe cine anume i-a harazit aceasta soarta . Si ajunge la concluzia ca , probabil , tot acela care i-a dat viata . De aici pina la a-i da aceluia un nume n-a mai fost decit un pas . Ce nume i s-a dat stie toata lumea .
  • 0 (0 voturi)    
    Ateismul "optuz" = totalitarism (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 17:28)

    ElenaPopescu1 [anonim]

    Ateismul militant a generat intotdeaunat cea mai primitiva, " optuza " si salbatica intoleranta., ceea ce a dus la totalitarismul communist. Cu asemenea vederi "optuze" ai fi fost un aghiotant de nadejde al lui Lenin, punand vartos umarul la construirea bolsevismului. Oameni "optuzi" ca tine sunt un pericol real pentru specia umana!