Ziua decisiva la Curtea Constitutionala

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2012, 11:36 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Tot planul USL atarna in decizia Curtii Constitutionale de azi in cazul legii referendumului, modificate de Guvernul Ponta in sensul ca presedintele sa poata fi suspendat cu majoritatea celor prezenti, nu cu majoritatea alegatorilor din listele electorale. Daca legea si ordonanta Guvernului Ponta vor fi declarate neconstitutionale se prabuseste practic cheia de bolta a marelui plan. De ce? Oricat de minutios a fost pregatita suspendarea in Parlament, daca actiunea nu va avea finalitate la votul popular risca sa se intoarca impotriva USL ca un bumerang.

Victor Ponta si Crin Antonescu, cu noua sa morga de presedinte interimar, s-au grabit sa muste din primul set de decizii pronuntate luni, aparent favorabile lor, recredibilizand Curte Constitutionala. Acum cateva zile, tot ei au incercat s-o distruga, numindu-i pe judectori politruci ratati.

Dupa ce Curtea le-a dat dreptate in cateva chestiuni neesentiale totusi in economia larga a suspendarii, cei doi lideri USL s-au repezit sa defileze cu deciziile, cerand cu fermitate sa fie respectate de toata lumea. Foarte bine. Dar, daca astazi Curtea le va strica planurile lovind in cheia de bolta - referendumul - USL va trebui sa taca si sa inghita.

In paranteza fie spus, Traian Basescu a comis o eroare majora invocand un conflict institutional cu Parlamentul. Basescu a dat posibilitatea Curtii sa pronunte un verdit de legalitate in cazul procedurilor suspendarii (evident fortate) intr-un moment cum nu se poate mai prost. USL avea nevoie ca de aer de o validare juridica a unui proces denuntat vehement in toate cancelariile occidentale. Presa internationala retine azi ca judecatorii de la CC au declarat constitutionala o suspendare denuntata unanim ca fiind un atac la statul de drept. Afara, nu mai intelege nimeni nimic.

Revenind insa la decizia Curtii asteptata astazi: daca judecatorii vor stabili ca referendumul se va desfasura dupa regula veche, greu de crezut ca pe 29 iulie se vor prezenta peste 9 milioane de alegatori, cat reprezinta jumatate din lista, pentru ca votul sa fie validat.

Nu s-au prezentat nici in mai 2007, cand au iesit la vot putin peste 8 milioane de alegatori, adica 44%. E si mai greu de crezut ca, la sfarsitul lunii iulie, in plin sezon de vacante, populatia se va mobiliza mai puternic.

Sa zicem ca presedintele va pierde la vot popular, dar referendmului nu va fi validat, nefiind indeplinita conditia prezentei. Sigur ca, intr-o astfel de situatie, Traian Basescu pierde masiv in legitimitate, dar pragmatic vorbind va avea tot dreptul legal sa ramana la Cotroceni. Prabusit in sondaje e si acum, insa important e ca Traian Basescu sa aiba deplina capacitate legala de a-si exercita functia.

Crin Antonescu va fi pus apoi in situatia de a lua o decizie. Se va retrage sau nu din politica? USL, oricum o va intoarce, iese prost din aventura suspendarii, daca ea sa va incheia cu ramanerea lui Traian Basescu la Cotroceni.

Apoi, PDL va intra in campania pentru generale cu un electorat activat in mod nesperat chiar de USL. Prin fortarea referendmului suspendarii, din cauza abuzurilor flagrante care au generat reactii externe dure, pana si cei mai sceptici alegatori ai dreptei par treziti din letargie. Cu acest electorat recuperat, PDL va intra in campania pentru generale si va trebui sa le multumeasca lui Ponta si Antonescu pentru asta.

Dar daca, dimpotriva, Curtea Constitutionala va constata ca modificarea legii referendumului, operatiune anuntata de Dan Voiculescu inca de pe data de 1 mai cand a stabilit calendarul suspendarii presedintelui, s-a produs cu respectarea legii fundamentale, atunci soarta lui Traian Basescu  este batuta in cuie.

PS: Curtea Constitutionala tocmai a distrus referendumul USL. PSD si PNL trebuie sa faca rost de 9 milioane de voturi ca sa-l inlature pe Traian Basescu de la Cotroceni, adica sa mobilizeze jumatate din alegatori in miezul verii. In conditiile date, PDL este obligat sa sune demobilizarea totala. Nici un vot impotriva suspendarii. Orice prezenta risca sa se adauge voturilor stranse de USL si sa duca la o eventuala validare a referendumului. In gluma spus, sloganul lui Traian Basescu ar trebui sa fie: vara asta stam la plaja.

PS1:
Desi suna paradoxal, Victor Ponta are si el de castigat din decizia asta. Daca referendumul se va solda cu un esec, primii responsabili politic sunt Dan Voiculescu.

PS2: Daca USL va forta nota aplicand ordonanta de urgenta care prevede exact ce zice legea cazuta la CCR ar insemna inca o lovitura aplicata statului de drept. Nu cred ca premierul Ponta, care tocmai se pregateste de vizite la Bruxelles pentru a calma spiritele, are curaj sa ingore inca o decizie a Curtii, dupa ce s-a jurat luni seara ca le va respecta intocmai

PS3: Si totusi, Mihai Voicu (PNL) si Liviu Drangea (PSD) au explicat ca OUG care stabileste ca presedintele poate fi suspendat cu jumatate cu unu din cei prezenti se va aplica la referendumul din 29 iunie, si ca are la baza o decizie a Curtii din 2007. Aceasta decizie o contrazice perfect pe cea pronuntata astazi. N-ar fi prima, incoerenta CCR fiind deja proverbiala.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

22956 vizualizari

  • +38 (44 voturi)    
    CCR e cu cine e la putere (Marţi, 10 iulie 2012, 11:38)

    Adrian C. [utilizator]

    Deci o sa spuna modificarea legii referednumului e constitutionala.
    • -28 (38 voturi)    
      Cum ar putea (Marţi, 10 iulie 2012, 12:06)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

      Sa declare neconstitutionala o lege care a fost in vigoare pana acum???

      Doar ca asa vrea Basescu si electoratul lui? Halal justitie va doriti...
      • +19 (27 voturi)    
        iti explic eu cum (Marţi, 10 iulie 2012, 12:13)

        sdadasd [anonim] i-a raspuns lui Xu

        O lege poate fi declarata constitutionala sau neconstitutionala de catre CCR in urma analizarii Constitutiei Romaniei si a judecarii compatibilitatii acelei legi cu prevederile pe acea tema ale legii de baza a acestui stat, Constitutia.
        Ai inteles? Hai, ca nu-i asa de greu!
        • -13 (25 voturi)    
          pentru voi referendum= consultarea prostilor (Marţi, 10 iulie 2012, 13:06)

          busola [utilizator] i-a raspuns lui sdadasd

          Basistii ar face orice sa nu ajunga la judecata inaintea romanilor, contesta constitutionalitatea, se milogesc la portile Europei precum fanariotii la curtea otomana, ar semna orice alianta cu oricine...
          • +5 (7 voturi)    
            Ti-ai pierdut busola (Marţi, 10 iulie 2012, 15:53)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui busola

            Ce prostii scrii.
          • 0 (0 voturi)    
            ,,Sa nu ajunga (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:24)

            sirb [utilizator] i-a raspuns lui busola

            la judecata inaintea romanilor".. de ce nu gandesti si ca judecata romanilor se putea face si in 2014, fara sa fim nevoiti sa platim 100 mil de euro pt moftul lu' Voiculescu ?
        • +7 (13 voturi)    
          Consti-tutia (Marţi, 10 iulie 2012, 13:19)

          Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui sdadasd

          Problema se pune daca CCR doreste sa respecte constitutia, entru ca pana acuma nu a facut-o.
          Se vede ca domnii judecatori sunt timorati ca mai devreme sau mai tarziu USL-ul aflat la guvernare o sa le arate lor.
          Consider ca CCR a pierdut un moment istoric prin deciziile de ieri. Olanda a contestat acum cateva luni justitia si statul de drept in Romania si poate pe buna dreptate. Ieri CCR a avut ocazia sa demonstreze intregii lumi ca in Romania exista un stat de drept si ca Olanda a fost pur si simplu "rautacioasa" cu noi. Momentul a trecut si a fost ratat cu brio de catre o CCR timorata de catre amenintarea comunista.

          Pacat un astfel de moment mu va mai venii asa curand, regresul Romaniei se va face simtit in urmatoarea perioada iar noua ne vor lua multi ani sa revenim macar la nivelul din iunie 2012.

          Cred ca in mintea multora din noi este clar un lucru: ADIO SCHENGEN !!! Poate pe multi ani de acum incolo.

          PS. Sa vad electoratul capsunar al USL unde va mai merge la munca in viitori ani: in Grecia la cules de scoici.
        • +5 (7 voturi)    
          pe scurt cam asa este (Marţi, 10 iulie 2012, 13:21)

          nadia [anonim] i-a raspuns lui sdadasd

          eu cred ca de acum cam in doua saptamani miza se muta pe altceva: cum poate fi obligat MO sa publice ceea ce este obligat. Daca acest lucru se rezolva, nu o sa mai avem nici un referendum si totul revine la situatia cu Blaga si Anastase. Restul, tot ce s-a petrecut devine NUL.
        • +4 (4 voturi)    
          nu merge chiar pentru oricine (Marţi, 10 iulie 2012, 13:47)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui sdadasd

          vezi promovabilitatea la BAC si tine minte cu cine avem de-a face ;) dar poti sa-i desenezi ;))
      • +17 (19 voturi)    
        mda (Marţi, 10 iulie 2012, 12:14)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        o sa spuna ca e nevoie de 50%+1 de alegatori prezenti.
        • +2 (12 voturi)    
          ... (Marţi, 10 iulie 2012, 13:26)

          Marcu. [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          Sunt anticomunist convins, asadar si anti USL. Dar trebuie sa recunoastem ca nu este normal ca voturile celor absenti sa fie considerate in favoarea unuia sau a altuia. E de bun simt ca voturile celor prezenti sa conteze si atat.

          Din articolul de mai sus am retinut o afirmatie curajoasa, ca sa nu zic puerila: "USL va trebui sa taca si sa inghita." Conform caror reguli? Ale bunului simt? Haha! Pe ce lume traiti, dle Autor?
          • 0 (0 voturi)    
            nu e chiar asa (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:02)

            ginel [anonim] i-a raspuns lui Marcu.

            Ca sa dai un presedinte jos trebuie sa ai motive mai bune decat faptul ca i-a scazut popularitatea. Asa ca trebuie sa existe o majoritate covarsitoare a populatiei care sa creada ca ppresedintele a comis-o.
            • 0 (0 voturi)    
              pai si el ce a zis ? (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:45)

              adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ginel

              majoritate care VOTEZA , contra demiteri .

              nu e normal sa conteze votantii , ci doar cei ce VOTEAZA .

              ramane valabil : "cine nu voteaza nu conteaza "
      • +23 (27 voturi)    
        Nu se schimba legea cu un an inainte de alegeri (Marţi, 10 iulie 2012, 12:18)

        aa [anonim] i-a raspuns lui Xu

        Si asta e valabil in toata Europa.
        Doar ca un bou ca tine nu intelege. Bou e bou cum poate el sa gandeasca o asa mare "subtilitate".
        Gandeste-te boule, ca FRF schimba legea in fractiunea de secunda dupa executarea unui penalti ca e gol numai daca mingea NU intra in plasa
        Asa si boii tai USListi stiind ce procent de incredere are Basescu schimba legea sa poata fi demis sigur la alegeri.
        • 0 (6 voturi)    
          se schimba daca e abuziva . (Marţi, 10 iulie 2012, 12:43)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui aa

          si oricum revine la vechea varianta , nu e alta schimbare .
        • 0 (0 voturi)    
          schimbarea lui basescu e tot mai devreme de 1 an (Marţi, 10 iulie 2012, 14:09)

          deceneus [utilizator] i-a raspuns lui aa

          pai atunci schimbarea adusa de Basescu este neconstitutionala si suntem tot pe legea veche :)
      • +2 (6 voturi)    
        simplu (Marţi, 10 iulie 2012, 12:25)

        none [anonim] i-a raspuns lui Xu

        in vigoare au fost ambele variante, atat cu modificarea de acum, cat si fara. daca e sa ne luam dupa logica ta, ambele variante sunt constitutionale din oficiu.
        • +4 (4 voturi)    
          nu numai (Marţi, 10 iulie 2012, 13:34)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui none

          important e si cum se ajunge la varianta cu pricina.
          S-a spus ca atributiile CCR au revenit la ce erau inainte de 2010, deci e normal ce a facut Ponta prin OU. DAR.... cand au fost modificate initial au trecut prin Parlament si au valoare de lege (da, Parlamentul este organ legislativ) iar la a doua modificare s-a facut prin OU data de guvern care are puterea executiva, nu legislativa. Si in consecinta CCR a declarat OU neconstitutionala.
      • +4 (6 voturi)    
        Legea referendumului (Marţi, 10 iulie 2012, 13:24)

        avint [utilizator] i-a raspuns lui Xu

        1. Nu se schimba cu un an inainte de alegeri
        2. Nu se poate schimba prin ordonanta de urgenta (citeste Constitutia). Referendumul intra in categoria "drepturi electorale".

        Capito?
        • -3 (3 voturi)    
          aplici regula asta peste tot? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:11)

          deceneus [utilizator] i-a raspuns lui avint

          si cum ramane cu schimbarea facuta de Basescu ? e tot in anul dinaintea alegerilor?
      • 0 (0 voturi)    
        bre (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:34)

        stan [anonim] i-a raspuns lui Xu

        bre, n-ai inteles nimic. CCR s-a pronuntat pe un proiect de lege, nu pe cea in vigoare. legea in vigoare nu are exceptii si spune ca orice referendum este valid daca se prezinta mai mult de jumatate din electori. legea asta in vigoare este insa amendata de un OUG care are acelasi continut ca si proiectul declarat neconstitutional de CCR, adica introduce o exceptie de la regula generala a validarii referendumului numai pentru cel de demitere a presedintelui
        P.S. pt autorul articolului: sa spunem ca in 2007 s-ar fi prezentat 51% din alegatori la vot din care 70% ar fi votat pentru demitere. Referendumul ar fi fost valid dar potrivit prevederilor in disputa in acea perioada presedintele nu ar fi fost demis pentru ca impotriva lui nu au votat cel putin 9 milioane de alegatori. Ei bine, CCR a spus atunci ca asta nu e constitutional si ca e suficient sa voteze impotriva mai mult de jumate din cei ce se prezinta la urne. Deci nu este nicio incosecventa a CCR in aceasta problema. Evident sunt unii care manipuleaza opinia publica in sensul asta dar asta e o alta discutie.
    • +8 (10 voturi)    
      faptul ca se publica (Marţi, 10 iulie 2012, 13:02)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      in monitorul oficial numai deciziile favorabile usl nu incalca constitutia?
      faptul ca nu se publica o decizie a cc care ii da dreptul sa se pronunte asupra loviturii de stat nu este o incalcare a drepturilor cetatenilor care doresc sa afle daca hotararile emise de parlament si guvern au fost constitutionale? cum poate ponta sa mearga la bruxelles pentru explicatii cand el nu este in stare sa ne convinga in tara ca totul a fost legal? cum raspunde la intrebarea de ce nu s-au publicat toate deciziile de ieri ale curtii? de ce s-a publicat numai cea referitoare la crin?ce credibilitate are acest om?
      daca totul este corect si constitutional, atunci de ce nu se publica aceste decizii? de cine si de ce ii este frica? nu cumva tocmai pentru faptul ca stie ca nu sunt constiotutionale aceste hotarari ale parlamentului?nu cumva confirma ca aceste evenimente au fost o lovitura de stat bine pusa la punct. ce dovada mai vreti ca o fost o lovitura de stat?
      ce dovada mai vreti ca ponta a plagiat cand el declara in fata presei ca a plagiat doar 30 pagini din 400 si nu este o problema..
      presa ce faceti, de ce nu dati mereu acel interviu in care recunoaste cu seninatate ca a plagiat?
      de ce trebuie sa mai asteptam o decizie a unei comisii numita de el sa se pronunte asupra plagiatului cand avem un verdict dat de o comisie competenta si, mai grav, avem recunoasterea personala?
      asa si acum, ce dovada mai avem nevoie ca totul a fost o lovitura conceputa de securistii lui voiculescu daca el nu publica in monitorul oficial decizia curtii?
      cum ii va convinge pe vestici ca totul este constitutional cand el ingradeste in continuare dreptul curtii de a se pronunta? crede ca acolo sunt oameni care vor interpreta "inadmisibil" ca neconstitutional? crede ca toti isi cumpara diplomele sau le plagiaza? se inseala amarnic...
  • +17 (19 voturi)    
    decizie ccr referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 11:41)

    nicoleta [anonim]

    daca deciziile de ieri nu se publica azi in MO ce consecinte sunt?
    • +12 (16 voturi)    
      daca deciziile de ieri nu se publica azi in MO (Marţi, 10 iulie 2012, 11:51)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nicoleta

      daca deciziile de ieri nu se publica azi in MO
      Curtea va declara (ca si ieri) sesizarile
      - pentru Referendum si
      - pentru Avocatul poporului

      ca "INADMISIBILE" adica va spune "CA NU ARE DREPTUL SA SE PRONUNTE IN ACEASTA SPETA"
      • +14 (16 voturi)    
        S-ar putea sa ma insel.. (Marţi, 10 iulie 2012, 12:18)

        York [anonim] i-a raspuns lui alex1234

        Dar cred ca aveti dreptate doar in ceea ce priveste cazul "Avocatul Poporului" deoarece a fost inlocuit prin hotarare a Parlamentului. Pentru Referendum nu este cazul, deoarece sesizarea de neconstitutionalitate este asupra unei LEGI, deci CCR se poate pronunta (aceasta prerogativa nu i-a fost luata).

        Totusi, observ si eu ca majoritatea face o confuzie in ceea ce priveste Decizia CC de ieri: CC nu s-a pronuntat asupra Constitutionalitatii celor 3 hotarari ci asupra faptului ce cererile sunt INADMISIBILE, asa cum bine ati subliniat si dvs. (deci nici nu se pune problema ca ar fi dat treptate USL-ulu isi ar fi legitimat lovitura de stat).
    • +14 (16 voturi)    
      Observatie (Marţi, 10 iulie 2012, 12:10)

      MamaOmida [utilizator] i-a raspuns lui nicoleta

      Nu sunt jurist de profesie, dar am remarcat un aspect, ieri au fost judecate HOTARARI, pentru care curtea nu avea compentente, fiindu-i retrase de parlament.
      Astazi se va judeca o hotarare de revocare, care va fi la fel ca si cele de ieri inadmisibila, pentru ca nu are competenta si o LEGE, a referendumului, pe care daca vrea se poate pronunta, pro sau contra, dar e abilitata sa o faca.

      E ceva ce-mi scapa?! Eu asa am inteles, curtea nu se mai poate pronunta pe hotararile guvernului pana la publicarea deciziei de ieri in MO, insa e in continuare abilitata 100% sa se pronunte pe LEGI.
      • +3 (5 voturi)    
        da este ceva (Marţi, 10 iulie 2012, 13:05)

        nadia [anonim] i-a raspuns lui MamaOmida

        NU S-AU JUDECAT HATARARI. Curtea a luat act ca exista o reclamatie, contestatie si avand in vedere ca NU ARE COMPETENTA le-a declarat inadmisibile.
    • +16 (18 voturi)    
      MO (Marţi, 10 iulie 2012, 12:10)

      York [anonim] i-a raspuns lui nicoleta

      Pai de exemplu, Blaga si Anastase nu pot face o noua contestatie la CC pana nu se publica in MO decizia de ieri cu privire la neconstitutionalitatea limitarii de prerogative a CC. din cauza hotararii de urgenta de saptamana trecuta, ieri Curtea Constitutionala nu s-a putut pronunta pe hotararile Parlamentului (va rog nu mai spuneti ca a dat dreptate USL-ului, ca nu a facut asta, doar a spus ca nu se poate pronunta, ceea ce era adevarat ieri si va fi adevarat pana apare in MO decizia de ieri).
      Din punctul meu de vedere adevarata lovitura data de pucisti a fost aservirea MO si faptul ca acum pot publica ei ce vor cand vor. Chiar nu se poate face nimic in privinta asta? MO nu poate fi independent? Nu se pot stabili niste reguli clare de publicare a legilor si ordonantelor? (de ex in ordine cronologica a emiterii...). Sau un termen limita de publicare? ( de ex trebuie sa fie publicate in maxim 7 zile de la emitere)
  • +35 (37 voturi)    
    judecatorul udmr s-a intors (Marţi, 10 iulie 2012, 11:42)

    cristi [anonim]

    slabe sanse sa mai ia ccr decizii impotriva usl.

    ar fi o lovitura totusi, eu o sa spun nu la referendum doar pentru ca scapam de crin antonescu, asta daca are macar un strop de onoare.
    • +27 (27 voturi)    
      aha (Marţi, 10 iulie 2012, 11:54)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      A ajuns o tara intreaga sa stea in "judecatorul UDMR"? Asta denota disfunctionalitati majore ale politicii romanesti si polarizarea sociala extrema si posibil ireconciliabila.
      • +1 (3 voturi)    
        da pana acum nu a fost la fel ? (Marţi, 10 iulie 2012, 12:46)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        si celelalte decizii tot de udmr au fost balansate , si guvernul boc tot de udmr a fot tinut , si ungurel la fel ...
      • -1 (3 voturi)    
        Ooops - urmatoarele numiri in 2013 (Marţi, 10 iulie 2012, 12:49)

        Porumbelul Pacii Alb [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

        Urmatorul set de numiri la Curtea Constitutionala
        va fi in vara lui 2013.
        Atunci expira mandatele a 3 judecatori numiti
        pe vremea lui Iliescu/Nastase - deci
        iliescieni.
        *
        Dintre cei noi - unul va fi numit de Camera deputatilor, unul de Senat si unul de Presedinte.
        *
        Este greu de estimat acum care va fi compozitia Camerei si Senatului - dar punand raul inainte -
        sa ne imaginam ca vor fi iliesciene si vor numi
        judecatori iliestieni.
        *
        Mda , dar pe al treilea il va numi Basescu ! !
        Si e greu de crezut
        ca cel numit va fi alt specialist
        in drept constitutional decat Boc
        *
        Pleaca deci doi iliesti - vin in loc doi + un
        Mega Basesc , care se adauga
        celorlalti 6 basesti
        vom avea o Curte cu adevarat reformista si europeana.
        *
        Problema e totusi - mai poate Basescu
        de acolo de pe vapor - asa imbracat in bermude imprimate cu triunghiuri sa mai faca numiri la Curtea Constitutionala ?
      • -1 (1 vot)    
        este factorul de echilibru (Marţi, 10 iulie 2012, 12:51)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        este factorul de echilibru daca "romanii" nu se inteleg. Daca era de la USL/PDL era contestat la greu.
        Asa... imi aduce aminte de faptul ca cheia de la biserica Mantuitorului din Ierusalim - pe care se bateau crestinii - era pastrata la o onorabila familie .. musulmana.
        Sa nu se mai bata crestinii (greci si armeni) intre ei
  • +16 (26 voturi)    
    Ziua decisiva s-a consumat. IERI (Marţi, 10 iulie 2012, 11:44)

    Trojan.H [utilizator]

    Tradatorii de la CCR au validat lovitura de stat. Avem o lovitura de stat constitutionala.
    De astazi incepe Marea Batjocura a Mafiei asupra poporului roman.
    Europa, venim!
    • -1 (1 vot)    
      Pasaport si du-te taica (Marţi, 10 iulie 2012, 13:00)

      Koczka [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Duce-ti-va sa nu va mai vad (cel putin pana la urmatoarele alegeri 2016 cand nu va mai exista USL )
  • +17 (21 voturi)    
    Acum intelegem balciul de la INS... (Marţi, 10 iulie 2012, 11:44)

    Observator [anonim]

    ... privand finalizarea recensamantului populatiei si demiterile operate. USL se astepta si la o astfel de varianta, si era necesar ca 50% sa cca 8 mil. nu 9 mil. de alegatori.
    • 0 (0 voturi)    
      era logic (Marţi, 10 iulie 2012, 13:36)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Observator

      de la inceput, ca ponta a si spus ca vrea ca listele sa aiba la baza datele de la ultimul recensamant.
  • +9 (13 voturi)    
    Din păcate, nu cred că CCR va declara ... (Marţi, 10 iulie 2012, 11:47)

    DenisaC [utilizator]

    neconstituțională legea referendumului. De ce? 4 - USL, 4 - PDL, 1 - UDMR. Sunt oameni. Plus, dacă o vor declara neconstituțională va sări o parte a opiniei publice în aer. Estimez că va fi exact ca aseară. Din păcate.
    • 0 (0 voturi)    
      recunosti ca ccr este politizata :) (Marţi, 10 iulie 2012, 14:14)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      deci recunoasteti ca aceasta institutie este politizata?

      pai atunci de ce tot scandalul ca se ataca statul de drept in romania prin atacarea CCR?

      CCR asa cum este acum trebuie sa dispara!
      • 0 (0 voturi)    
        Recunosc (Marţi, 10 iulie 2012, 15:53)

        DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

        Recunosc ca este politizata. Si mi se pare normal sa fie asa. De ce? Pentru ca stim exact cine pe cine numeste. Daca nu ar fi politizata, atunci s-ar putea face mult mai multe miscari ascunse.
  • +16 (18 voturi)    
    Exact, nea Cristi (Marţi, 10 iulie 2012, 11:48)

    Guvidu' [anonim]

    Da dom'ne, exact asta e tinta, sa scapam de Crin Antonescu. De opt ani ne tot chinuie, e momentul sa ne unim. :))
    Hai la referendum!
  • +12 (14 voturi)    
    se pare ca de fapt nu e asa... (Marţi, 10 iulie 2012, 11:50)

    gabrieel [utilizator]

    Pana la publicarea in Monitorul Oficial e deciziei cum ca hotararile Parlamentului nu pot fi judecate de Curtea Constitutionala, de fapt nu se poate judeca nici una pe fond.
    Publicarea in MO evident ca se va intampla numai candva...
  • -5 (15 voturi)    
    v-am uramarit (Marţi, 10 iulie 2012, 11:50)

    catalin_mattei [utilizator]

    v-am urmarit aseara cu atentie pe B1 si din pacate cred ca emotia va domina in aceste clipe.. v-am vazut fiind la fel de suparat si inversunat precum a fost Chiriac la diferitele posturi TV cand Ponta nu l-a cooptat in guvern pe cel ce conduce Comisia de Industrie, energie... de la Camera Deputatilor.. din pacate asta imi sugereaza ca aveti si alte interese.. nu este nimic rau in asta caci cred ca fiecare este dator sa actioneze in interesul propriu atat timp cat nu este demnitar al statului..
  • +11 (13 voturi)    
    LOVITURA ESTE ASTAZI (Marţi, 10 iulie 2012, 11:52)

    OTTO [anonim]

    ieri curtea a dat niste raspunsuri importante, dar nu la fel de importante ca cele de astazi.
    asa cum ieri a zis da, azi va zice nu. si usl n-are ce sa zica ptr ca ieri a zis curtea e buna.
    si crin va fi pres interimar o luna.
    si atat.
    incepand din aug va incepe adevaratul razboi.
    iar noi, poporul, vom fi prinsi la mijloc.
    si cursul va creste in continuare.
    • 0 (0 voturi)    
      DECI, AM AVUT DREPTATE (Marţi, 10 iulie 2012, 15:34)

      OTTO [anonim] i-a raspuns lui OTTO

      RASPUNSUL CEL MAI IMPORATNT A FOST DAT
  • +10 (12 voturi)    
    concluzia e grabita (Marţi, 10 iulie 2012, 11:53)

    Jack37 [utilizator]

    \
    "...soarta lui Traian Basescu este batuta in cuie."

    nu e deloc sigur. asta vor unii, dar eu nu sint deloc convins de adevarul afirmatiei.

    cred ca dupa acest referendum se va vedea ca romania este un caz aparte dpdv al modului de vot, datorita capsunarilor si a influentei lor asupra celor de acasa.

    daca ei zic NU, atunci NU e, indiferent ce zice antena 3. antena 3 nu tine de foame...
    • +2 (4 voturi)    
      Crezi ca vor putea (Marţi, 10 iulie 2012, 12:29)

      Magna Carta [anonim] i-a raspuns lui Jack37

      Crezi ca se impiedica Borfasii de un lucru asa de marunt? Read my lips:

      Dreptul de vot a romanilor din strainatate va fi limitat. Asta in prima faza. In faza a doua o sa conditioneze dreptul de vot astfel incat cei cu IQ mai mare de 70 sa nu poata vota!
  • -5 (17 voturi)    
    Prezenta 40%, da 90%, bomba sociala (Marţi, 10 iulie 2012, 11:53)

    Sergiu [anonim]

    Daca noua lege a referendumului e neconstitutionala atunci PDL va indemna lumea sa nu mearga la vot. In acest caz e posibil ca prezenta sa fie de vreo 40%, deci referendum invalidat, dar pentru suspendare vor vota peste 90%.
    E greu de prezis cum vor sta lucrurile daca 90% din voturi sunt impotriva lui Basescu si el totusi ramane presedinte. Cred ca si Merkel il va ruga sa-si dea demisia.
    • +1 (7 voturi)    
      asa este (Marţi, 10 iulie 2012, 12:15)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

      Basescu si-a pierdut deja legitimitatea. Va fi, iremediabil, un presedinte ilegitim, mai ales daca se va baza pe lipsa prezentei la referendum a romanilor - asta, implicit, ducand la un scor extrem de mare impotriva lui.
      Dar nu cred ca PDL va urmari aceasta cale. S-ar descalifica singuri, in continuare.
      Jocurile astea politice mi se par de-a dreptul jenante, dar nu cred ca se va ajunge pana la indemnul catre romani sa nu se prezinte la referendum.
  • 0 (8 voturi)    
    boicotul (Marţi, 10 iulie 2012, 11:53)

    demaGOGU [utilizator]

    va fi strategia corecta daca se va ridica pragul necesar validarii la 50%

    sa nu fim naivi insa, vor reduce corpul electoral\numarul celor din listele electorale permanente atat cat va fi nevoie ptr ca o presenta realista la vot sa asigure validarea


    ps. strategia lui Basescu a fost de la inceput de a nu pune niciun moment sub semnul intrebarii constititutionalitatea intregului proces(presenta in plen, de ex, discursul de acolo, etc)
    poate are un as in maneca despre care noi nu stiu sau, mai probabil, e doar un ...bluf
  • +6 (10 voturi)    
    Trebuie sa asteptam motivarea curtii (Marţi, 10 iulie 2012, 11:53)

    slider [utilizator]

    Nu stiu daca ce a zis curtea ieri este asa de clar, si daca este 100% in favoarea USL cum se anunta la TV. Trebuie sa asteptam motivarea curtii in legatura cu deciziile de ieri. In principiu ieri curtea a zis ca procedurea de suspendare( adica votul) a fost OK. Si a fost. Tot curtea a zis ca limitarea atributiunilor curtii este neconstitutionala. Aceasta ordonatna de urgenat este inca in picioare pana la publicarea noii decizii a curtii in MO, deci curtea nu a putut sa se pronunte legat de demisia lui Blaga etc...si a respins plangerile! Simplu.Trebuie sa asteptam.
  • +3 (3 voturi)    
    erori ce discrediteaza fondul (Marţi, 10 iulie 2012, 11:54)

    Carter [anonim]

    "daca actiunea nu va avea finalitate la votul popular"... probabil s-a vrut a se spune "finalizare [prin votul popular]". Finalitate=scop.
  • +7 (13 voturi)    
    Precizari esentiale (Marţi, 10 iulie 2012, 11:54)

    George [anonim]

    Constitutia Romaniei spune limpede:

    Art. 64, alin. (2)
    "Fiecare Camera îsi alege un birou permanent. Presedintele Camerei Deputatilor si presedintele Senatului se aleg pe durata mandatului Camerelor."
    Clar ca buna ziua, nu? Restul sunt povesti.

    Retineti inca un lucru!!! In ceea ce priveste inlocuirea lui Blaga si Anastase, CCR NU S-A PRONUNTAT PE FOND PENTRU CA NU AVEA CUM!!! Dupa declararea ca neconstitutionala a OUG, care restrangea drepturile de pronuntare a CCR pe hotarari ale Parlamentului, Blaga si Anastase pot reclama din nou la CCR inlocuirea lor abuziva (demersul lor urmand sa aiba in mod cert castig de cauza). Documentati-va mai atent dle Tapalaga!!! Antonescu si Ponta n-au castigat mai nimic.
  • +3 (7 voturi)    
    Nedumerire (Marţi, 10 iulie 2012, 11:56)

    Mary [anonim]

    De ce nu s-a publicat hotararea CCR de ieri in MOF? Am inteles ca apoi se poate face din nou apel pentru analizarea schimbarii lui Blaga si Anastase. E adevarat? Ce va urma?
    • +4 (6 voturi)    
      Este foarte adevarat! (Marţi, 10 iulie 2012, 12:21)

      York [anonim] i-a raspuns lui Mary

      Din pacate probabil ca vom vedea decizia publicata la Pastele Cailor... :( Si inca odata iese la iveala cat de bine a fost planificat totul si cat de importanta pentru aceasta "lovitura de stat" a fost trecerea MO sub tutela Guvernului.
  • +11 (13 voturi)    
    Decizii CC (Marţi, 10 iulie 2012, 11:56)

    York [anonim]

    Mie sincer nu mi se pare ca deciziile CC date ieri putea fi pronuntate altfel decat au fost date. Suspendarea presedintelui, demiterea presedintelui Senatului si cea a presedintelui Camerei Deputatilor au fost facute prin HOTARARI ale Parlamentului (subliniez: Hotarari). Ori conform ordonantei de urgenta de saptamana trecuta Curtii Constitutionale i s-au luat prerogativele de pronuntare asupra hotararilor, acest lucru fiind publicat in Monitorul Oficial inaintea hotararilor mai sus mentionate.
    Daca CC ar fi analizat si ar fi dat verdict pe acest hotarari ar fi fost usor de condamnat de catre USL. Ori tocmai acest lucru nu trebuie sa se intample, sa dam motive USL-ului sa atace CC, pentru a-i stirbi credibilitatea. Repet, nu conteaza cand au fost depuse contestatiile, ci faptul ca in Mof au aparut DUPA ce s-a publicat Ordonanta de urgenta. De oservat faptul de CC nu a declarat ca sunt neconstitutionale hotararile ci ca NU SE POATE PRONUNTA PE ELE.
    Din acest motiv, o importanta vitala o are decizia de declarare a NE-CONSTITUTIONALITATII legii ce stirbeste din prerogativele Curtii. Din pacate, ea nu poate fi luata in considerare decat dupa ce e publicata in Mof (Surprise... surprise...). Si nu m-ar mira sa fie publicata DUPA 29 iulie. Abia dupa acest moment CC se poate de fapt pronunta pe constitutionalitatea hotararilor luate.
    Eu personal nu cred ca deciziile de ieri dau dreptate USL, ci pur si simplu sunt date in conditii de "cenzura".
    • 0 (0 voturi)    
      dar (Marţi, 10 iulie 2012, 13:39)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui York

      OU prin care i se limiteaza atributiile CC a fost declarata neconstitutionala.
  • -12 (18 voturi)    
    110% Basescu out (Marţi, 10 iulie 2012, 11:58)

    MenInBlack [utilizator]

    Daca se mentine modificarea, nu-l vom mai vedea pe Basescu in urmatorii 50 de ani, ar fi vestea buna...

    Vestea proasta : bolsevicii se intorc pe inserat, asa cum au promis acum 22 de ani, si nu vor mai pleca, tot 50 de ani.
    (Ca bonus, vom avea si o Republica Autonoma Maghiara)
    • +7 (11 voturi)    
      ? (Marţi, 10 iulie 2012, 12:10)

      George [anonim] i-a raspuns lui MenInBlack

      Ai grave probleme de rationament baietel.
      • -5 (7 voturi)    
        fugi tare !!! :))) (Marţi, 10 iulie 2012, 12:33)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui George

        de ce?
        pentru ca nu-l mai suport pe superBase?:)))))
        stai linistit, bolsevicii pontanescu imi provoaca voma, dar cum nu ma uit la Antene...rezist ;)
        jos Base! :)))ne-am saturat de tine, esti toxic ! (citiva dintre cei care te-au votat...)

        Romania doarme inca somnul securisto-bolsevico-ghiolbanesc al coruptiei, spagii, mitei, prostiei !
        • +1 (1 vot)    
          ziiiici...? (Marţi, 10 iulie 2012, 13:53)

          romanique [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

          va place somnul rusesc, baieti? ce intoxicati sinteti si lobotomizati de antene. Ce vrajeala, nu se uita la antene...Ah, cred ca stiu, te uiti la dl Dan, nu-i asa? Hi, hi, hi, toti hotii traiesc doar pentru ca niste fraieri le lasa usile deschise.
          • +1 (1 vot)    
            :)))) (Marţi, 10 iulie 2012, 15:39)

            MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui romanique

            ...dar nu am uitat de ce am parasit tarisoara:
            intai au fost Ilici si Nascase
            apoi SuperBase si Udrea
            Ai idee cati bani sau returnat la Constanta de la bugetul lui Udrea???
            stati jos ca stati bine !!!ori cu Base ori cu Ponta, lacomia si coruptia e la voi !
            Sa va fie de bine !:)))))
            ps din Romania urmaresc exclusiv HN.
            dati cu minusuri si pedeleii si useleii, aceeasi lobotomizati cu pretentii ''ieuropene'' :)))
            • 0 (0 voturi)    
              uite (Marţi, 10 iulie 2012, 16:44)

              romanique [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

              pentru sinceritate, ti-am dat un vot. vino, prietene cu noi, hai sa miscam tara asta . am prieteni plecati in lumea civilizata, care-mi spun ca nu mai pot dormi noaptea de ceea ce se intimpla aici, la aproape un sfert de secol (suna bine,nu?) de la revolutie. e usor sa ne porcaiesti pe noi ca nu facem nmk. honestly, nu vreau sa pun placa aia cu cei care n-au mincat salam cu soia, dar mi se pare necinstit sa ai atitudinea asta destructiva. necinstit fata si de tine, dar si de noi, <lobotomizati>i de-aici.
  • +8 (10 voturi)    
    Si chiar daca (Marţi, 10 iulie 2012, 11:59)

    Brezel [anonim]

    Si chiar daca CCR voteaza ca neconstitutionala modificarea legii credeti ca asta va afecta rezultatul referendumului? Scorul in mod sigur dar rezultatul putin probabil. Ar putea sa dea ceva constipatii lu' dottore&staff dar sa nu uitam ca mai sunt 19 zile si Basescu inca nu a intrat in campanie ca sa recupereze gap-ul. Iar pe electoratul USL il doare undeva de ce spune Ponta despre Merkel. Ba poate, in prostia lui, se si bucura ca e curajos si nu ii e frica de "caracatita capitalista".
  • +9 (11 voturi)    
    ne cred picati din luna? (Marţi, 10 iulie 2012, 11:59)

    Gaby51 [utilizator]

    Modificarea legii referendumului declarata constitutionala, ar infuria si mai mult pe romani care si asa nu accepta sa mearga la un al doilea referendum dupa ce rezultatul referendumului trecut a fost aruncat la cos.
  • +7 (9 voturi)    
    presiuni (Marţi, 10 iulie 2012, 12:00)

    oilman [utilizator]

    Se pot - si se fac - presiuni asupra judecatorilor CCR. La inceput USL a inceput prin a-i ataca cu incompatibilitatea, apoi dintr-o data lniste - doar declaratii izolate cum ca ar fi potitizata CCR. Ma intreb ce sfori se trag in spatele usilor inchise, CCR, rude, prieteni, bani, etc. Raspunsul insuficient al CCR referitor la cauzele suspendarii presedintelui (citeva au fost similare cu 2007 cind CCR a dat un verdict mult mai clar) ma pune pe ginduri. Dar sa speram ca in al 12lea ceas mai ramine o farima de sansa de a pastra macar aparentele de stat de drept.
  • +8 (10 voturi)    
    corect. (Marţi, 10 iulie 2012, 12:00)

    hamham [utilizator]

    corecta analiza.
    azi se joaca miza principala; aspectul legat de destiturea lui blaga nu are mare importanta,mai ales ca CC nu s-a pronuntat pe fond ( deci se poate reveni).

    in schimb decizia de azi e decisiva; daca cc valideaza porcaria cu legea referendumului,nu ne ramane decat sa dam dreptate lui NENEA cristoiu: le-a fost frica.

    hai CC ,arata-ne ca ai cohones !
  • -5 (13 voturi)    
    pe bune (Marţi, 10 iulie 2012, 12:00)

    gigi [anonim]

    Ce logica stramba!
    Pai de ce, sau pentru cine, e important sa ramana dl Basescu la Cotroceni, chiar si in conditiile unui vot negativ masiv (previzibil de altfel).Tot vorbeste de legitimitate, ce legitimitate ar mai avea in aceasta situatie?
    Eu l-as compara cu un condamnat pe care instanta il gaseste vinovat dar nu-l poate baga la puscarie fiindca s-a prescris fapta.
    Tot articolul denota disperare, pura disperare.
    Concluzia ar fi : sa se intample orice, numai sa ramana Basescu la Cotroceni si astfel poate sa mai spere si PDL la ceva mandate in toamna.
    Cu orice pret, cu pretul dnigrarii Rom in afara, samd.
    • +5 (7 voturi)    
      Bla bla bla (Marţi, 10 iulie 2012, 12:08)

      George [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Bla bla bla... Rusinea Romaniei o reprezinta un Plagiator si mitoman dovedit si un Repetent chiulangiu si lenes. Te faci ca nu pricepi mai tovarase postac? Hotia, obraznicia si impostura denigreaza Romania si nu ceea ce sugerezi dumneata.
    • +4 (6 voturi)    
      deci. (Marţi, 10 iulie 2012, 12:18)

      hamham [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      te citez: "Concluzia ar fi : sa se intample orice, numai sa ramana Basescu la Cotroceni si astfel poate sa mai spere si PDL la ceva mandate in toamna."

      as zice ca- concluzia este alta: usl a facut poshta constitutia doar ca sa-si scape penalii.

      nici obama nu are 50% in state,dar asta nu-l face mai putin legitim.

      schimbarile democratice nu se fac prin violarea constitutiei.

      ps: a fost chimbat avocatul poporului de catre usl; noul avocat al poporului a primit mii de plangeri legate de masurile legislative ale usl-ului; si totusi avocatul poporului n-a dat curs niciuneia ( nu le-a supus atentiei curtii constitutionale); pai vin eu si te intreb; de ce n-a dat curs acelor plangeri? ha? era ocupat cu postalirea constitutiei?
      • +1 (3 voturi)    
        mii de plangeri? (Marţi, 10 iulie 2012, 13:08)

        eu [anonim] i-a raspuns lui hamham

        Le-ai numarat tu? Nu cred, erai prea ocupat sa-i plangi de mila lui Base. Nu cred ca-i cazul, iar dezinformari din astea sunt frecvente.
        Batalia poate fi intr-adevar pe justitie. Dar vad ca unii sunt prea disperati sa tina de scaun, banuiesc ca nu vor sa piarda din privilegii? Sau sa nu ajunga vulnerabili in fata legii? Nu cred ca disperarea asta e pentru democratia din Romania. Dupa 5 ani de guvernare jalnica (nu vad aici nici o dezbatere pe o tema economica) si de tras tara in jos tot ce poti sa mai spui este: "lovitura de stat", "mineriada", "atac la adresa democratiei si statului de drept".
        Nu, dragilor: intr-o democratie o minoritate (evidenta) nu poate sa dicteze sau sa-si pastreze privilegiile obtinute. Oricat ar tipa ei peste gard ca sustin "ultima farama de democratie in Romania".
        Sunteti jalnici majoritatea celor care postati aici, pe o fituica a PDL-lui, si carora vi s-au scos ochii cu "senilele si tancurile rusesti".
        La fel cum fituica portocalie isi va pierde din privilegii, la fel se va intampla si cu politicienii. Asta daca intr-adevar mai exista democratie in Romania, nu gaselnite legislative ca nu pot fi schimbati reprezentantii unei minoritati sau ca referendumul, pentru a fi validat, va trebui sa se prezinte probabil si cetatenii Republicii Moldova la vot (nu numai cei cu cetatenie).
        • 0 (2 voturi)    
          lasa vrajeala (Marţi, 10 iulie 2012, 13:22)

          hamham [utilizator] i-a raspuns lui eu

          nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat:

          De ce avocatul poporului, pus de usl, nu a inaintat curtii constitutionale plangerile primite?

          si lasa teoria: explica concret de ce av.poporului a pus batista pe tzambal,chit ca una din atributiile lui este tocmai sezizarea CC.

          ha?
          • 0 (0 voturi)    
            eram ocupat si eu (Marţi, 10 iulie 2012, 13:38)

            eu [anonim] i-a raspuns lui hamham

            Avocatul Poporului este institutia publica al carei scop este sa apere drepturile si libertatile cetateanului in conflictele cu administratia publica (primari, prefecti, ministrii, Politia, penitenciare, regii autonome). Astfel, daca o institutie nu face ce trebuie, cum sau cand trebuie, cetateanul se poate plange la Avocatul Poporului, care il va ajuta.
            Principala atributie a Avocatului Poporului este sa sprijine omul obisnuit in “lupta cu administratia”. In plus, daca Avocatului Poporului primeste plangeri legate de activitatea Justitiei, poate sesiza ministrul, procurorul general, presedintele instantei sau Consiliul Suprem al Magistraturii. Avocatul Poporului se implica si in controlul de constitutionalitate prin atacarea unei legi la Curtea Constitutionala inaintea promulgarii acesteia de catre presedinte, prin atacarea unei legi care se aplica deja (exceptia de neconstitutionalitate), si prin emiterea de puncte de vedere in legatura cu procesele judecate la Curtea Constitutionala care privesc drepturile omului.
            Nu stiu cate plangeri a primit Avocatul Poporului, dar ti-as raspunde cu o intrebare: cand si in ce mod a fost atacata constitutionalitatea Legii referendumului in forma initiala?
            • 0 (0 voturi)    
              raspuns (Marţi, 10 iulie 2012, 15:06)

              hamham [utilizator] i-a raspuns lui eu

              "Nu stiu cate plangeri a primit Avocatul Poporului, dar ti-as raspunde cu o intrebare: cand si in ce mod a fost atacata constitutionalitatea Legii referendumului in forma initiala?"

              ia uite aici:

              "Instituția Avocatului Poporului, fundamentală într-un stat de drept, a intrat de câteva zile, într-un non-combat demn de lumea a treia. Noul șef al instituției este fost senator PSD și nu vede nimic interesant în ce se întâmplă în jurul lui în ultimele zile.
              Noul Avocat al Poporului a decuplat complet instituția din tumultul vieții politice.

              ONG-ul Expert Forum (EFOR) a sesizat Avocatul Poporului cu privire la neconstituționalitatea Ordonanței de Urgență privind reorganizarea Curții Constituționale."

              e bine?
              • 0 (0 voturi)    
                s-a pronuntat (Marţi, 10 iulie 2012, 15:12)

                eu [anonim] i-a raspuns lui hamham

                Cu privire la neconstituționalitatea Ordonanței de Urgență privind reorganizarea Curții Constituționale, s-a pronuntat, tocmai Curtea Constitutionala.
          • 0 (0 voturi)    
            Ti-am raspuns (Marţi, 10 iulie 2012, 14:11)

            eu [anonim] i-a raspuns lui hamham

            Eu ti-am raspuns, dar se pare ca editorii acestui site considera ca la intrebarea ta nu e nevoie de un raspuns.
      • -1 (1 vot)    
        simplu (Marţi, 10 iulie 2012, 15:50)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui hamham

        Curtea a zis asa : plangerile privind schimbarea lui Blaga, Anastase, Av Poporului nu sunt admisibile si le-a respins.Drept urmare nu contravin Constitutiei.
        Raspund si lui George :nu sunt postac , dar daca as fi nu as avea o problema cu asta !
        Si tot lui :plagiatorul nu a fost dovedit(parerea mea e ca a plagiat), iar repetentul , chiulangiu, somnorila, reprezinta pentru un nr mare de oameni (inclusiv pentru mine ) o alternativa de 5 milioane de ori mai buna la postul de presedinte, prin comparatie directa cu Basescu.
    • +5 (9 voturi)    
      romania (Marţi, 10 iulie 2012, 12:22)

      adevar [anonim] i-a raspuns lui gigi

      meciul e rusia-europa; fara basescu la cotroceni rusia ne-a invadat(nu cu tancurile ci cu oamenii filorusi) -miza e imensa pentru ca se discuta viitorul europei pe de o parte si aliantele militare(scutul de la deveselu) pe de alta parte; sa nu uitam ca datorita politicii lui Basescu nu mai depindem de rusi nici macar energetic
    • +1 (1 vot)    
      :) (Marţi, 10 iulie 2012, 13:06)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Logica nu este stramba este ok !
      Este o disperare ca va pierde Basescu puterea!
      Denigrarea stiti si dvs. ca afara nu este facuta de PDL sau Basescu este facut de ce s-a intamplat in ultimele zile. Imi vine greu a crede ca Merkel&Co cred un politician roman oricare ar fi el. Ambasadorii tarilor respesctive sunt cei ce isi informeaza tara.
    • -1 (1 vot)    
      gigi tata (Marţi, 10 iulie 2012, 13:09)

      ovigeo [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      apuca-te frate de altceva pentru ca nu prea ai vocatie de comentator mai lasa-ne
  • +2 (10 voturi)    
    Dar daca T.B. va castiga la referedum? (Marţi, 10 iulie 2012, 12:04)

    vasile [anonim]

    Atunci a doua zi va fi din nou suspendat, ...apoi in 30 zile un nou referendum pe care il va castiga, ...va fi din nou suspendat ...
    Si uite asa vom cheltui cate 20 mil Euro pe luna .
    • -3 (7 voturi)    
      clar ca (Marţi, 10 iulie 2012, 12:16)

      Anna [anonim] i-a raspuns lui vasile

      exact cat a costat parcul acvatic facut la herculane de dna.Udrea ;)
  • -4 (14 voturi)    
    Tapalaga (Marţi, 10 iulie 2012, 12:05)

    laciu [anonim]

    Din textul tau razbate o disperare ridicola. Chiara daca legea referendumului va prevede ca sa se prezinte la urne toata Europa , nu doar bastinasii, te-ntreb cu ce legitimitate va mai conduce tara Basescu cand din cei prezenti la vot se vor pronunta pentru demitere 70%? Il vezi pe Traian Basescu ignorand faptul ca poporul il respinge doar pentru ca nu s-au prezentat la refrendum 9 milioane? Daca da, mi-e mila de tine...
    • +9 (13 voturi)    
      prosti dar multi (Marţi, 10 iulie 2012, 12:15)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui laciu

      cu ce legitimitate este intrerupt mandatul unui presedinte ales pe 5 ani care NU a incalcat Constitutia?

      mai rasfirat cu manipularea
    • +6 (8 voturi)    
      logica (Marţi, 10 iulie 2012, 12:19)

      hamham [utilizator] i-a raspuns lui laciu

      usurel cu pianu.
      bush a avut 30% inainte sa vina obama.
      trebuia destituit bush?

      logica de uslas.
  • +5 (5 voturi)    
    Prezenta la vot (Marţi, 10 iulie 2012, 12:05)

    Adin [anonim]

    Prezenta la alegerile local de anul asta a fost de 56%. Chiar credeti ca in conditiile scandalului si polarizarii puternice a societatii n-o sa vina macar 50% si la referendumul asta? Asa ca nu stiu cat conteaza ce decide azi Curtea...
    • -1 (1 vot)    
      ba conteaza (Marţi, 10 iulie 2012, 13:30)

      hamham [utilizator] i-a raspuns lui Adin

      ba conteaza:
      ca sa fie destituit base cu 50% din voturile de pe liste trebuie scosi la vot 75-80 % ( ca sa fie siguri ca vor obtine 50%, fiindca 25-30% sunt pro base ) din romanii de pe liste.

      e vara taticu, pe multii ii doare-n basca.
      n-au nicio sansa sa scoata atatia.
  • +6 (8 voturi)    
    Crin si retragerea din politica... (Marţi, 10 iulie 2012, 12:05)

    ciubex [utilizator]

    Sa presupunem ca Basescu nu va fi inlaturat (putin probabil) Crin nu va iesi din politica pentru ca ne-am obisnuit ca oamenii politici sa tot spuna, promita si mai apoi sa-si vada de interes.
    Noi, oamenii de rand i-am obisnuit asa, pentru ca masele uita cam dupa cateva luni ce au promis unii sau altii inainte.
    Ba mai rau, se uita ceea ce au facut rau.
  • +5 (5 voturi)    
    să nu sperăm la prea mult... (Marţi, 10 iulie 2012, 12:05)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    ...pe termen scurt. E puţin probabil să existe un cîştig imediat al cauzei bune. Buna credinţă e o calitate destul de rară prin părţile noastre, resentimentele sînt prea mari, prostia e prea multă, naţia e prea necivilizată. În schimb, viitorul mai îndepărtat e miza celor înţelepţi...
  • -3 (11 voturi)    
    CCR nu discuta ordonanta !!! (Marţi, 10 iulie 2012, 12:07)

    gv [utilizator]

    Postaci portocalii, va imbatati cu apa rece !
    CCR discuta azi doar legea, nu si ordonanta, fiindca pe ordonante nu se poate pronunta decat daca e sesizata de avocatul poporului, lucru care nu s-a intamplat.
    Deci, indiferent de ce decide azi CCR, ordonanta cu privire la referendum ramane in vigoare si referendumul se organizeaza conform ei.
    Ar fi si aberant sa ceri 9 milioane de votu ca sa dai jos marele carmaci securist, cand a fost ales cu doar 5 milioane.
    Oricum, numarul de cetateni cu drept de vot e nereal, conform ultimuluiu referendum ar trebui sa fie cu minim 2 milioane mai mic.
  • +1 (1 vot)    
    Reality just IS (Marţi, 10 iulie 2012, 12:08)

    AM [anonim]

    Cred, contrar dlui Tapalagă că (de departe) cheia de boltă a planului USL care merita distrusă de către CCR (în vederea revenirii la un stat de drept) era legată de revocarea lui Blaga. Și asta pentru că:

    1. Miza inconsecvenței CCR în luarea de decizii este infinit mai mare pe termen mediu și lung (i.e. cele 4 decizii anterioare) în analiza statului de drept și democratic din R.
    2. Criticile Europei și-au pierdut din credibilitate, cel puțin aparent. A devinit imposibil să pui la îndoială (în mod public, declarativ) că acțiunile USL sunt nelegitime. Nu că Europa informată nu ar avea o părere, dar nu o va putea articula pentru că ar pune la îndoială tocmai legitimitatea CCR, lucru care este anatema. Europa va acționa în funcție de aceste opinii negative, chiar dacă nu le va face publice.
    3. O decizie CCR care ar declara că un referendum cu 50+1 din cei prezenți la vot este neconstituțional l-ar ANIHILA pe președinte și ar da enorm de multă muniție USL. Și aste pentru că imaginea creată va fi a unui președinte care ține de scaun chiar dacă primește un vot negativ semnificativ.

    Asta fiind spuse, mai doar o întrebare: Cum va fi privită inconsecvența uluitoare a CCR de către comisia de la Veneția? Aș vrea un punct de vedere a unui specialist.
    • +1 (3 voturi)    
      Mai e o posibilitate (Marţi, 10 iulie 2012, 12:36)

      zugurudumba [utilizator] i-a raspuns lui AM

      Frumos ar fi ca referendumul sa aiba loc, sa nu se prezinte destui electori la vot, Basescu sa fie reinstaurat presedinte, dupa care sa-si dea demisia din cauza rezultatului referendumului, fie el si invalid.

      Ar fi o demisie de onoare si nu o suspendare marsava.
      • +1 (1 vot)    
        in conditiile tale (Marţi, 10 iulie 2012, 13:37)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui zugurudumba

        ar trebui ca si stimabilul crin sa-si dea demisia de onoare. ceea ce nu ar fi rau deloc.
  • +2 (2 voturi)    
    Legitimitatea unui presedinte (Marţi, 10 iulie 2012, 12:09)

    aura [anonim]

    Daca referendumul se desfasoara in varianta favorabila presedintelui suspendat, atunci votantii pro-presedinte pot sa stea acasa. In acest mod referendumul nu va fi validat, chiar daca rezultatul final va fi 90% pentru demitere.

    Dar cum va actiona mai departe un presedinte de stat care va avea confirmarea prin vot ca nu se mai bucura de increderea unei mari parti din electorat? Ce reforme va mai putea impune, in numele cui? isi va mai putea permite sa numeasca ce premier doreste dupa alegerile parlamentare?
    • +2 (4 voturi)    
      uiti (Marţi, 10 iulie 2012, 12:46)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui aura

      ca nu presedintele impune reforme, uiti ca nicaieri nu spune ca presedintele trebuie sa fie populer pe toata perioada mandatului, mai ales intr-o situatie de criza, uiti ca i se imputa presedintelui situatia grea economica si in acelasi timp ca a anuntat niste masuri economice, uiti ca din cei 8 ani a lui basescu 4 au fost guvernati de pnl si unul pdl -psd, intr-un cuvant, cei de la pdl au ramas sa scoata castanele din foc, nimeni nemai vrand sa vina la guvernare... cand situatia s-a mai stabilizat, au aparut iar sacalii...
      presedintele nu a numit ce premier a dorit, a respectat constitutia ad literam, numai usl nu respecta constitutia si o interpreteaza numai dupa bunul plac...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu uit nimic (Marţi, 10 iulie 2012, 20:40)

        aura [anonim] i-a raspuns lui lucyan

        Presedintele Basescu a impus reformele guvernarii PDL, nimeni nu poate nega asta. Mai bune sau mai rele, finalizate sau nu, liniile directoare ale reformelor au fost trasate la Cotroceni.
        Indiferent cum s-a ajuns la acest referendum, pe 29 iulie se va exprima vointa electoratului roman. Daca presedintele se intoarce la Cotroceni doar pe baza invalidarii referendumului, inseamna ca aceasta vointa este desconsiderata.
        Va reprezenta statul roman, dar nu si pe romani.

        Cind m-am referit la numirea premierului, am avut ca referinta declaratiile presedintelui Basescu care priveau o eventuala victorie a USL la alegerile parlamentare.
  • +6 (10 voturi)    
    Am auzit.. (Marţi, 10 iulie 2012, 12:11)

    freedomforall [utilizator]

    ...mai multi comentatori spunand ca legea si regulile sunt interpretate corect pe baza noii realitati sociale,si anume ca Traian Basescu nu sta bine in sondaje.Deci parerea acestori "mari" analisti politici si "mari" formatori de opinie este ca legea trebuie interpretata dupa sondajele de opinie.Atunci de ce nu devenim republica referendara daca "opinia poporului" conteaza atat de mult?Atata dezinformare si manipulare nu am vazut de cand cu "teroristii" de la revolutie si minerii pacificatori de la 13-15 iunie!
  • +1 (7 voturi)    
    CCR s-a pronuntat deja in 2007. (Marţi, 10 iulie 2012, 12:12)

    gv [utilizator]

    CCR s-a pronuntat deja pe speta asta, in 2007, cand a stabilit ca presedintele e demis cu 50% plus 1 din cetatenii care se prezinta la vot. deci ar fi berant sa-si contrazica azi propria decizie.
  • +5 (7 voturi)    
    jalnic (Marţi, 10 iulie 2012, 12:13)

    vali [anonim]

    Eu nu ma simt reprezentata de Antonescu care abia a terminat o facultate,lipseste din senat,nu stie nici o limba straina si de cand face politica (20 ani) nu afacut nimic pt Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu cred ca CCR.. (Marţi, 10 iulie 2012, 12:16)

    akillies [utilizator]

    ..a dat decizii politice pe cazurile analizate ieri. Cred ca mai degraba sunt inca paralizati de OUG dat de Ponta si publica in MO acum o saptamana (cel cu restricitionarea drepturilor CCR) - asa cum am mai citit si in alte postari pe net.. Desi CCR s-a pronuntat asupra neconstitutionalitatii acestei OUG, decizia CCR trebuie publicata in MO (detinut de Ponta-Guvern), ceea ce nu se stie cand v-a avea loc, dar imediat dupa publicarea acestei decizii a CCR in MO, se vor putea ataca din nou cele trei suspendari ale Presedintelui Senatului, Presedintelui Camerei Deputatilor si Presedintelui Romaniei.
    Pana atunci, legea referendumului a fost aprobata de Parlament? Pentruca daca da, atunci CCR va considera si aceasta contestatie inadmisibila, dar in conditiile date : CCR sunt sub papucul guvernului datorita acelei OUG a lui Ponta, iar decizia CCR relativ la acea OUG nu cred ca se va publica asa de curand in MO (al lui Ponta in acest moment).
    Asa ca intrebarea este: care este limita maxima de timp in care trebuie publicata o decizie a CCR in MO, de la anuntarea acesteia?

    Poate ca am inteles gresit mecanismele de functionare ale CCR, Parlamentului, MO, Presedentiei si Guvernului.., dar in acest moment suntem cam la o miscare de mat pentru Traian Basescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Mi-e sila! (Marţi, 10 iulie 2012, 12:21)

    Ada C [anonim]

    Deci pana in momentul de fata "Gazeta de perete" a publicat doar decizia cu privire la interimatul functiei de presedinte. Celelalte decizii de ieri ale CCR pe cand? Dupa referendum?!
  • +2 (4 voturi)    
    eroare (Marţi, 10 iulie 2012, 12:22)

    gs [anonim]

    Curtea nu s-a pronuntat asupra constitutionalitatii, ci asupra inadmisibilitatii. Asadar a constatat ca nu e competenta sa decida asupra constitutionalitatii hotararilor parlamentului. (datorita faptului ca i-au fost reduse competentele printr-o ordonanta care nu poate fi atacata decat de avocatul poporului). Acelasi verdict va fi dat si astazi, nu este vremea iluziilor. :)
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 10 iulie 2012, 13:02)

      Ada C [anonim] i-a raspuns lui gs

      Ok ai dreptate dar prima decizie si anume cea in care CCR isi reia atributiile care le avea pana OG?!
      • 0 (0 voturi)    
        - (Marţi, 10 iulie 2012, 13:34)

        gs [anonim] i-a raspuns lui Ada C

        CC a dat o decizie in privinta sesizarii PDL referitoare la neconstitutionalitatea Legii nr.47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale. Asadar nu asupra OUG de saptamana trecuta. (pentru sesizarea OUG era nevoie de avocatul poporului)
  • +1 (3 voturi)    
    Vise Danut, vise! (Marţi, 10 iulie 2012, 12:24)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Asa cum ieri CCr a dat ieri solutii innafara oricaror logici, astazi va continua la fel!
  • +1 (1 vot)    
    n-am inteles (Marţi, 10 iulie 2012, 12:26)

    tenzi [anonim]

    importanta publicarii in MO a hotaririlor deieri a CCR
    Adica daca astazi CCR considera neconstitutionala
    legea referendumului data de Ponta nu se poate
    pune in aplicare pentru ca hotarirea de ieri nu a fost
    publicata?
    Oricum sunt disperati!Astazi lider PSD Italia a zis ca cei din Italia sa nu voteze la Referendum ,dar sa
    voteze la parlamentare!!Deci presedintele nu-i
    reprezinta dar ii reprezinta Parlamentul!!
    ABSURD!!
  • +3 (3 voturi)    
    uitati-va in MO (Marţi, 10 iulie 2012, 12:30)

    cap limpede [anonim]

    au publicat doar ce au vrut, doar hotararea privind interimatul, nu si pe celelalte... nu era normal sa le publice pe toate, caci s-au discutat toate intr-o singura sedinta?
  • 0 (0 voturi)    
    foarte buna observatia (Marţi, 10 iulie 2012, 12:32)

    romanique [utilizator]

    ta dane, despre eroarea lui basescu prin declararea conflictului institutuional. Justa si observatia ca electoratul de dreapta se va inviora, desi daca ma uit la citi sintem in Piata Victoriei...Sincer, nu cred ca CC va da un verdict de neconstitutionalitate in legea referendumului. Structura votului de ieri, 5 la 4 probabil se va pastra si azi. Nu am incredere in CC si ma ingrijoreaza ca a ramas reper de democratie in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce aperi o ccr politizata? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:34)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui romanique

      pai si ce cauti la Victoriei sa aperi CCR daca ti-e clar si tie ca CCR e doar o institutie politizata?

      Sau daca e portocalie e bune si daca e rosie nu?
  • +1 (1 vot)    
    stati linistiti (Marţi, 10 iulie 2012, 12:32)

    eTester [anonim]

    Pe Blaga l-au schimbat fara sa aiba propunerea PDL pentru asta, cand in 4 decizii anterioare spuneau ca e obligatorie. Acum ori s-au schimbat regulile jocului din mers, ori PDL-istii au fost atat de fraieri incat n-au stiut nici pe vremea lui Vacaroiu nici pe vremea lui Geoana ca acestia pot fi schimbati cu majoritate simpla. Ce asteptari poti sa ai de la o Curte care de 4 ori zice intr-un fel si a 5-a oara invers. Probabil vor accepta schimbarea legii organice a referendumului prin ordonanta de urgenta... de ce nu?
  • -2 (6 voturi)    
    Zarurile sunt aruncate. (Marţi, 10 iulie 2012, 12:34)

    stefan jicol [anonim]

    Domnule Tapalaga, pareti un baiat fain ( ca expresia de ,, baiat destept " s'a compromis).
    Cu cine a taiat tortul Excelenta Sa Mark Gitenstein
    pe 4 iulie ??? Cu Basescu ?
    Asa ca, luati'va adio de la liderul locomotiva pe care l'ati indragit atat de mult... Sic transit gloria mundi .
  • -3 (3 voturi)    
    A sosit momentul.. (Marţi, 10 iulie 2012, 12:36)

    Socrate [anonim]

    ..in care CCR sa faca o judecata care sa taie elanul pucist al unor lichele politicianiste. Este evident ca legea referendumului a fost schimbata dupa ce procedura de suspendare a fost initiata! Este, cred, argumentul decisiv in favoarea declararii neconstitutionalitatii OUG prin care uslamistii au incercat sa reduca la minimum sansele presedintelui de a se apara de lovitura lor marsava! Trebuie sa fii orb sa nu vezi, ca dincolo de faptul ca Traian Basescu a facut multe greseli in mandatul lui de presedinte, suspendarea a fost din nou rezultatul eternelor resentimente ale unor pigmei politici care de ani de zile au o singura obsesie, sa-l inlature pe Basescu. Lor si lichelelor de la halenele securistului bashinos care ii conduce din umbra, CCR le va da azi lovitura de gratie. Cea care pune lucrurile pe fagasul lor firesc, pentru ca acest popor sa invete odata pentru totdeauna sa-si respecte votul cu demnitate, chiar daca i-a fost inoculata o ura irationala prin propaganda desantata a unor oficine conduse de parvenitii penali ai Romaniei de azi. Razboiul romano-roman, intretinut de aceste jeguri ale mass-mediei nu se va sfarsi prea curand, dar cei care i-au mintit atat de murdar pe romani isi vor lua cat de curand ratia de palme peste bot!
  • +1 (3 voturi)    
    cunostinte juridice (Marţi, 10 iulie 2012, 12:37)

    Costin [anonim]

    Buna ziua! Ori esti nepriceput in stiintele juridice, ori vrei sa induci in eroare opinia publica! Curtea nu dezbate azi O.U.G. privind modificarea Legii Referendumului pentru ca ea poate fi contestata numai de Avocatul Poporului ( fiind ordonanta) ! Curtea dezbate azi contestatia grupului P.D.L. la proiectul de lege initiat de U.S.L. acum vreo doua saptamani pentru schimbarea Legii Referendumului! Asa ca, in conditiile in care Curtea Constata ca proiectul de lege pentru modificarea Legii Referendumului este neconstitutional, ramane in vigoare O.U.G. de modificare a Legii Referendumului, O.U.G. ce nu poate fi contestata la Curte decat de Avocatul Poporului, si deci referendumul va fi valid cu votul majoritatii celor prezenti la vot pe 29.07.2012! ///
    • 0 (0 voturi)    
      Costin (Marţi, 10 iulie 2012, 13:47)

      Farfuridi [utilizator] i-a raspuns lui Costin

      Esti in eroare, potrivit jurisprudentei curtii, puterea deciziei privind neconstitutionalitatea unor solutii juridice se extinde la toate actele normative ce cuprin aceste solutii juridice; in mod normal,daca textul legii va fi declarat neconstitutional, ordonanta nu mai poate fi aplicata. Dar ce mai e normal in zilele astea ...
      Pe de alta parte, sansele de admitere a sesizarii sunt mici, avand in vedere ca CCR a mai respins o exceptie de neconstitutionalitate privind un act normativ cu continut identic, prin Decizia nr.420/2007
  • +2 (2 voturi)    
    Imi pare rau ca dl Cristoiu a castigat pariul ! (Marţi, 10 iulie 2012, 12:41)

    CICERO [anonim]

    De ce mi-a fost teama nu am scapat ! CCR a respins ca inadmisibile contestatiile depuse in urma schimbarii din functie a presedintilor celor doua camere... Asta nu inseamna ca cele doua actiuni au fost constitutionale ! CCR nu s-a putut pronunta asupra constitutionalitatii intrucat cele doua decizii ale Parlamentului nu au fost publicate in Monitorul Oficial. Deci Blaga si Anastase mai au o sansa. Ce mi-a atras atentia totusi, la conferinta de presa sustinuta de Ponta si Chitoiu la ora 23, dupa anuntarea deciziei CCR, Ponta a afirmat ca in urma deciziei CCR vor trebui sa modifice regulamentele care permit schimbarea din functie a celor doi presedinti. Hopa ! Ponta recunoaste singur ca au incalcat regulamentele ! Trebuie sa existe un for care sa poata statua daca a fost legal sau nu ! Ce Dumnezeu, in ce tara traim ????? Doar nu intr-o colonie, asa cum a spus chiar Ponta ???? Sper ca azi, CCR sa faca pe deplin dreptate : adica sa certifice ca legea referendumului este neconstitutionala... Altfel, nu ne ramane decat o inca revolutie !
  • +1 (1 vot)    
    iluzii (Marţi, 10 iulie 2012, 12:55)

    alex [anonim]

    nu va mai faceti iluzii, s-a terminat .
  • 0 (4 voturi)    
    O retragere demna (Marţi, 10 iulie 2012, 12:59)

    Laciu [anonim]

    este de preferat unei umilinte garantate. In opinia mea, daca Basescu demisiona, demonstra patriotismul de care altfel face parada si scutea poporul la care tine ( si aici vorbesc inclusiv de pedelisti si postaci) de evolutia nefavorabila a cursului de schimb (cel putin). Faptul ca a preferat sa lase ciracii sai, inclusiv pe Tapalaga, sau si mai ale pe Monica Macovei sa ceara ajutorul cancelariilor occidentale, distrugand astfel imaginea tarii al carei sef inca era, este nu numai descalificant pentru un om care a condus Romania vreme de 8 ani, dar cu siguranta nu-l va ajuta la scorul de la referendum. Ma intreb de ce pedelistii cred ca ajuta la ceva aceasta campanie desantata impotriva Romaniei in plan extern?
    Dimpotriva, asta le va minimiza sansele si-asa infime la alegerile din toamna, pentru ca cei nehotarati simt deja pe pielea lor rezultatele denigarii Romaniei in afara granitelor. In schimb, daca PDL si ar cunoaste interesul atunci ar cauta degraba un candidat la presedintie cu sanse si ar inceta sa si bat cuie in talpi sustinand cauza pierduta Traian basescu. MRU nu este acel candidat.
    Si, da, ca sa dau dreptate postacilor pedelaci, Ponta va trebui sa demisioneze.
    • 0 (4 voturi)    
      de ce (Marţi, 10 iulie 2012, 13:07)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Laciu

      sa demisioneze? pentru ca i-o cer insistent antenele, antenescu si copy paste?
      cit priveste asa zisa campanie a monicai macovei, este un act legitim al unui europarlamentar roman sa atraga atentia ue asupra actelor ilegitime emise de un guvern emanat de o majoritate frauduloasa in parlament. macovei, Tapalaga si toti cei care se opun dictaturii usl, fac foarte bine.
  • +5 (5 voturi)    
    faptul ca se publica (Marţi, 10 iulie 2012, 12:59)

    lucyan [utilizator]

    in monitorul oficial numai deciziile favorabile usl nu incalca constitutia?
    faptul ca nu se publica o decizie a cc care ii da dreptul sa se pronunte asupra loviturii de stat nu este o incalcare a drepturilor cetatenilor care doresc sa afle daca hotararile emise de parlament si guvern au fost constitutionale? cum poate ponta sa mearga la bruxelles pentru explicatii cand el nu este in stare sa ne convinga in tara ca totul a fost legal? cum raspunde la intrebarea de ce nu s-au publicat toate deciziile de ieri ale curtii? de ce s-a publicat numai cea referitoare la crin?ce credibilitate are acest om?
    dca totul este corect si constitutional, atunci de ce nu se publica aceste decizii? de cine si de ce ii este frica? nu cumva tocmai pentru faptul ca stie ca nu sunt constiotutionale aceste hotarari ale parlamentului?nu cumva confirma ca aceste evenimente au fost o lovitura de stat bine pusa la punct. ce dovada mai vreti ca o fost o lovitura de stat?
    ce dovada mai vreti ca ponta a plagiat cand el declara in fata presei ca a plagiat doar 30 pagini din 400 si nu este o problema..
    presa ce faceti, de ce nu dati mereu acel interviu in care recunoaste cu seninatate ca a plagiat?
    de ce trebuie sa mai asteptam o decizie a unei comisii numita de el sa se pronunte asupra plagiatului cand avem un verdict dat de o comisie competenta si, mai grav, avem recunoasterea personala?
    asa si acum, ce dovada mai avem nevoie ca totul a fost o lovitura conceputa de securistii lui voiculescu daca el nu publica in monitorul oficial decizia curtii?
    cum iimva convinge pe vestici ca totul este constitutional cand el ingradeste in continuare dreptul curtii de a se pronunta? crede ca acolo sunt oameni care vor interpreta inadmisibil ca neconstitutional? crede ca toti isi cumpara diplomele sau le plagiaza? se inseala amrnic...
  • +1 (1 vot)    
    dilema bunului-simt sau a logicii?! (Marţi, 10 iulie 2012, 13:05)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    Va propun urmatoarea dilema: fie 100 de porci cu drept de vot care isi aleg liderul. La vot, se prezinta cam 27 de porci, iar porcul castigator primeste 14 voturi.

    Este moral si/ sau logic ca, la demiterea porcului-sef , sa fie musai necesara prezenta a cel putin 51 de porci pentru validarea votului? Si, din cei 51 de porci, cel putin 26 de porci sa voteze demiterea? Sau e moral si logic sa se valideze votul prin prezenta a cel putin aceluiasi numar de porci ca aceia care s-au prezentat la vot cand a fost ales porcul-sef (in cazul nostru, 27 de porci) din care, pentru demiterea porcului-sef, sa fie suficiente voturile a cel putin 14 porci?!

    Practic, chiar daca putini porci te-au vrut, e musai sa te dea jos mult mai multi?!

    Hmm, mare porcarie!
    • +1 (1 vot)    
      Da, e normal! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:03)

      Socrate [anonim] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      Ti se pare ca e o mare porcarie pentru ca exemplul ti l-ai ales de asemenea natura! E normal sa fii protejat de abuzurile unei puteri lipsite de scrupule! Daca atunci cand ai fost ales fiecare a votat candidatul pe care l-a crezut demn de a-i fi presedinte, cu totul altceva e cand demiterea este rezultatul unei hotarari politice a unora, in cazul de fata a unei aliante constituite doar cu acest scop si nu expresia spontana a vointei populare. Pricepi, mare sef de ferma, de ce o institutie trebuie protejata?
      • 0 (0 voturi)    
        linistit... (Marţi, 10 iulie 2012, 17:28)

        contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui Socrate

        ... sutin dilema de mai sus si daca suspendarea se facea fara fortari ale regulilor.

        Asa ca stai linistit, nu-s partinitor. Pentru mine, realitatea acestei porcarii este la fel de valida indiferent cine era presedinte si indiferent daca suspendarea era regulamentara sau nu.

        In opinia mea, institutiile nu se apara prin legi sau de catre cetateni, ci institutiile se apara prin prestatia ireprosabila a celor care le populeaza. Gandeste-te ca insasi CCR a afirmat raspicat ca prestatia presedintelui Basescu pe principala sa sarcina de job - functia de mediere - a fost facuta insuficient de eficient si cu insuficienta exigenta.

        Adica, dle, sa fim intelesi: eu nu sunt gri, adica nu sunt anti-Basescu pentru ca imi place Ponta sau pro-Ponta pentru ca il detest pe Basescu. Eu sunt impotriva acestor personaje care nu stiu sa presteze conform fisei de post. Or, cand nu stii sa prestezi, te pot ajuta sa te dezvolti, iti pot da semnale si te pot asculta; dar, cand refuzi cu obstinatie, atunci, lasa in praf in urma ta si fugi. Valabil pentru amandoi de mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce credem ca CCR va vota corect? (Marţi, 10 iulie 2012, 13:07)

    Radu [anonim]

    Articolul pleaca de a la o premisa incorecta, aceea ca CCR va iesi din paradigma deciziilor de pana acum si va favoriza pe Basescu. Este imposibil sa se intample asta, pentru ca jumatate din judecatorii CCR sunt aserviti USL, iar judecatorul care poate inclina balanta, cel numit de UDMR, ia decizii tot in favoarea USL. Deci, despre ce vorbim?
  • -1 (3 voturi)    
    E legitimat (Marţi, 10 iulie 2012, 13:08)

    radionet [utilizator]

    Domnule Tapalaga, daca se stabileste la CCR ca orice referendum are nevoie de prezenta la vot de minim 50%, iar Basescu cere boicotarea lui din partea celor care ar vota cu NU, indiferent de cum vor vota cei prezenti la vot, in conditiile unei participari de circa 30% Basescu poate sa spuna ca e castigator si sa si-i aroge pe cei care nu s-au prezentat (desi parte nu ar fi mers oricum iar parte nu merg pt a boicota). Basescu cade in picioare in aceasta situatie si nu are nici o problema de legitimare. Totul este sa se identifice cu cei care vor absenta.
  • -1 (1 vot)    
    Valkyrie (Marţi, 10 iulie 2012, 13:08)

    stefan jicol [anonim]

    Debarcarea lui Basescu imi seamana foarte mult,
    prin complexitate si rigurozitate, cu Operatiunea Valkyrie
    de indepartare a lui Hitler .
    Numai ca aici operatiunea a reusit iar in rolul colonelului
    Claus von Stauffenberg nu a jucat Tom Cruise ci Crin Antonescu.
    Iata cum, istoria se repeta cu mai mult succes...
  • +1 (1 vot)    
    Decizia Curtii e previzibila (Marţi, 10 iulie 2012, 13:16)

    albescu [anonim]

    Sperantele ca decizia Curtii privind legea referendumul este neconstitutionala sunt slabe, aproape inexistente. O data ce s-a declansat actiunea privind suspendarea prin referendum a Presedintelui, o intoarcere la legea de organizare a PDL cu jumatate plus 1 din cetatenii cu drept de vot poate conduce la o situatie stranie si periculoasa pentru Curte: un vot foarte transnant impotriva lui Basescu blocat de conditia aproape imposibil de realizat al participarii masive. In acest caz se poate constata un conflict intre Curtea Cobstitutionala si popor. Si cu poporul nu te pui,...
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Marţi, 10 iulie 2012, 14:07)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui albescu

      cu prostia boborului nu te pui...
  • -2 (2 voturi)    
    CCR nu a dat cistig de cauza USL-ului (Marţi, 10 iulie 2012, 13:16)

    Trojan.H [utilizator]

    I-am injurat degeaba. Meciul se joaca. Si Mafia va pierde. De data asta sunt convins.
  • -1 (1 vot)    
    decizii cc (Marţi, 10 iulie 2012, 13:19)

    iuliu [anonim]

    Daca sesizarea CC nu a fost facuta de avocatul poporului, cel mai probabil, sesizarea va fi declarata inadmisibila iar ordonanta privind referendumul va ramane in vigoare.
    Cat priveste deciziile de ieri, nu se poate spune ca li s-a dat dreptate celor de la USL, ci cererile au fost declarate inadmisibile, ceea ce presupune ca CC nu s-a pronuntat asupra fondului problemei. Cel mai probabil, dar ramane d evazut motivarea deciziilor, inadmisbilitatea are in vedere imprejurarea ca la momentul sesizarii CC nu mai avea compteneta de a se pronunta pe horarile parlamentului. Chiar daca orodonanta de modificare este declarata neconstituilonala, decizia de declarare a neconstitutionalitatii produce efecte de la publicare si nu de la pronuntare. Ieri, la momentul analizei hotararilor parlamentului CC nu avea competenta de a s epronunta, respingand ca inadmisibile cererile, chiar daca simultan a constatat ca fiind neconstitutionala reducerea competentelor sale.
    • 0 (2 voturi)    
      cunostinte juridice (Marţi, 10 iulie 2012, 13:27)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui iuliu

      Buna ziua! Ori esti nepriceput in stiintele juridice, ori vrei sa induci in eroare opinia publica! Curtea nu dezbate azi O.U.G. privind modificarea Legii Referendumului pentru ca ea poate fi contestata numai de Avocatul Poporului ( fiind ordonanta) ! Curtea dezbate azi contestatia grupului P.D.L. la proiectul de lege initiat de U.S.L. acum vreo doua saptamani pentru schimbarea Legii Referendumului! Asa ca, in conditiile in care Curtea Constata ca proiectul de lege pentru modificarea Legii Referendumului este neconstitutional, ramane in vigoare O.U.G. de modificare a Legii Referendumului, O.U.G. ce nu poate fi contestata la Curte decat de Avocatul Poporului, si deci referendumul va fi valid cu votul majoritatii celor prezenti la vot pe 29.07.2012! ///
      • 0 (0 voturi)    
        costin (Marţi, 10 iulie 2012, 13:45)

        iuliu [anonim] i-a raspuns lui Costin

        Asa este, ai dreptate. Este greseala mea.
  • -2 (2 voturi)    
    pas (Marţi, 10 iulie 2012, 13:27)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    ccr a zis pas la sesizarile privind revocarile; asta deoarece bravul guvern Ponta i-a luat atributiile. pana mai ieri, in ultimul an, curtea a dat dreptate usl in 70% din situatii. banuiesc ca si azi o va scalda in decizii, pentru ca nu are competenta sa se pronunte pana ce nu se indura Ponta sa publice decizia ccr in monitorul oficial. iar numai faptul ca la curte s-a stabilit ca acest guvern a facut un abuz impotriva curtii constitionale, si tot e de natura sa dea frisoni europei democratice (indiferent de orientare politica!)
    • +1 (1 vot)    
      i s-a luat numai dreptul de veto (Marţi, 10 iulie 2012, 14:40)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui sfinxuldinbucegi

      i s-a luat numai dreptul de veto dar i s-a lasat dreptul de a da un aviz constitutional , adica aceleasi drepturi pe care le-a avut pana in 2010.
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Marţi, 10 iulie 2012, 13:38)

    Ionut [anonim]

    Dane, tie-ti place sa te imbeti cu apa rece?
    Chiar daca cei de la CCR calca in curaj si considera necostitutionala modificarea legii in discutie cei de la USL or sa faca pe darcul in patru ca rezultatele referendumului sa fie in favoarea lor. Miza e prea mare si doar controleaza mare parte din birourile regionale. Te-am pupat!
  • 0 (0 voturi)    
    restante (Marţi, 10 iulie 2012, 13:46)

    iulian cezar petcu [anonim]

    Mergeti la scoala ,va asteapta domnul profesor MRU,are sa va spuna urmatoarele:Stat=teoria contractualista,tot ce a facut USL in ultima saptamana se rezuma la ERROR COMMUNIS FACIT JUS.
    Bafta in continuare!.Si nu uitati de invitatie!
  • 0 (0 voturi)    
    Bucuresteni (Marţi, 10 iulie 2012, 13:48)

    catri81 [anonim]

    iesiti in strada sa protestam pana vor publica in MO toate deciziile de ieri 09.07.2012. Au publicat numai deciziile privind suspendarea si interimatul. Isi bat joc de noi.
  • 0 (2 voturi)    
    Dragi postaci, va imbatati cu apa rece. (Marţi, 10 iulie 2012, 13:53)

    gv [utilizator]

    Din moment ce CCR s-a pronuntat deja pe speta asta in 2007, nu vad ce ar putea sa faca acum, sa-si contrazica propriile decizii ?
    Oricum, ramane in vigoare ordonanta, care nu e atacata la curte si isi produce afectele la referendum.
    Deci, dragi lingai portocalii, puteti sa va luati de pe acum adio de la marele carmaci securist si de la toata gasca de hoti portocalii, pe care o sa-i mai vedeti doar la Rahova, dupa gratii.
  • 0 (0 voturi)    
    restante (Marţi, 10 iulie 2012, 14:03)

    iuliancezar [anonim]

    Mergeti la scoala,va asteapta profesorul MRU,are sa va spuna: statul=teoria contractualista si ce a facut USL se rezuma la : ERROR COMMUNIS FACIT JUS.
    Boureanu nu stie,, din astea".
  • -1 (3 voturi)    
    parere (Marţi, 10 iulie 2012, 14:07)

    costin teodoru [anonim]

    Se pare ca tov. colonel tapalaga ii fuge pamantul de sub picioare, dupa plecarea lui Base si nu mai stie ce sa spuna.
  • 0 (0 voturi)    
    50% + 1 (Marţi, 10 iulie 2012, 14:20)

    et [anonim]

    Atunci cand discutam de alegerea sau suspendarea/demiterea unui Presedinte de tara, nu trebuie pierdem din vedere un necesar echilibru ce trebuie mentinut intre doua necesitati contrare: pe de o parte necesitatea unei legitimitati concretizata prin sustinere din partea electoratului, iar pe de alta parte necesitatea unei continuitati rezonabile in functie pentru a putea pune in aplicare programe, etc. Sa spunem ca un presedinte castiga alegerile cu 50,5% din voturi pentru un mandat de 5 ani. Aapoi, ca urmare a unui proces inevitabil de erodare in timp a imaginii, dupa 2 sau 3 luni de mandat ajunge la 49,5% sustinere. Ce este mai bine sa facem in acest caz: il demitem dupa 3 luni de mandat cu votul a 50% +1 din cei prezenti pentru a actualiza preferintele electoratului, sau il lasam sa isi continue mandatul pentru a avea stabilitate in tara ? Parerea mea: daca 65% sau 70% din electorat nu il mai vrea, atunci avem desigur o problema. Dar la o pondere practic egala a celor Pro si Contra, nu se justifica sacrificarea stabilitatii unei institutii a statului.
  • -2 (4 voturi)    
    basescu se scufunda (Marţi, 10 iulie 2012, 14:51)

    Dan [anonim]

    DA, pentru binele TARII basescu TREBUIE sa fie DEMIS!. Este un SARLATAN, un sef de haita inconjurat numai de servitori, slugi care l-au ascultat orbeste stiind ca astfel vor primi o halca din ROMANIA. Ca si in cazul lui ceausescu, alaturi de el nu a putut rezista nici un om INTELIGENT. Numai cei care l-au cunoscut personal si-au putut da seama ce caracter josnic are acest competent marinar. Daca nu a mai putut STAPANI tara, a preferat sa-i DEA FOC. Corabia a inceput sa ia apa – Mantog s-a inecat, Blejnar se scufunda, urmeaza Udrea, Cocos.. si toata haita. Sa se duca pe mare DUPA ce va iesi din PUSCARIE. In istorie va ramane ca o MARE RUSINE pentru ROMANIA !!
  • +1 (1 vot)    
    Monitorul Oficial (Marţi, 10 iulie 2012, 14:54)

    calin [anonim]

    CCR forteaza guvernul USL sa inghete Monitorul Oficial pana pe data de 30 Iulie.
  • +1 (1 vot)    
    Monitorul Oficial (Marţi, 10 iulie 2012, 14:56)

    calin [anonim]

    CCR forteaza guvernul USL sa inghete Monitorul Oficial pana pe data de 30 Iulie.
  • +1 (1 vot)    
    apropos de bumerang (Marţi, 10 iulie 2012, 15:13)

    ampersand [utilizator]

    Cred ca de ieri e stirea asta:

    Liderul PSD Italia Marian Mocanu cere ca românii din diasporă să nu poată vota la referendumul pentru demiterea președintelui Băsescu, considerând că „oamenii ar trebui să voteze acolo unde trăiesc“

    http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/Liderul-PSD-Italia-Romanii-referendum_0_734326717.html

    Am impresia c-acum dom' mocanu asta, plus bombonel si ciutacu - aia de ne scuipau si ne catalogau pe noi, capsunarii, drept cetateni de mana a II-a - or sa umble dupa noi sa mergem la vot.
  • +1 (1 vot)    
    stabilitate (Marţi, 10 iulie 2012, 15:18)

    roman la UE [anonim]

    nu putem sa ne apucam sa demitem un presedinte ales de popor prin vot direct cind nu ne mai convine noua parlamentarilor . Tocmai de aceea este ales direct de popor. Presedintele trebuie sa asigure stabilitatea tarii in caz ca celelate puteri o iau razna , ca si acum.Chiar daca ii scade popularitatea , si lui George Bush i-a scazut popularitatea in al doilea mandat dar nu s-a apucat nimeni sa-l suspende.
  • +1 (1 vot)    
    dl. Tapalaga.... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:41)

    nedumeritu [utilizator]

    nu uitati ca decizia CCR va trebui publicata in MO. si cum spuneati aseara, poate fi publicata si anul viitor, daca muschii psd-ului o doreste. in consecinta, decizia CCR nu produce efecte pana la referendum....
  • 0 (0 voturi)    
    OK. (Marţi, 10 iulie 2012, 16:13)

    Nea Costica [anonim]

    Bai Popor Roman , nu vedeti ca sunteti la mana unor derbedei care va f.....e cum vor ei . Mai terminati cu CCR, Justitia, etc. Te apara cineva acum bai Popor Roman ? Ce mi-e Ceausescu,marea adunatura nationala , versus Antonescu, Ponta , adunatura ( parlamentul ) nationala de acum ? Imnul Romaniei e facut la misto si este nemuritor: desteapta-te romane si romanul ioc, sforaie mai departe linistit. O mana de oameni joaca pe teren si milioane de PRIVITORI urla ca apucatii in tribune degeaba. Bai Popor Roman, asa ai fost,asa esti si asa vei fi: un SPECTATOR care doar va privi si atat . Cu stima si regrete eterne, NC.
  • +1 (1 vot)    
    recomandare (Marţi, 10 iulie 2012, 16:15)

    Al de sus (et. III) [anonim]

    daca nu se publica decizia in MO in timp util, ma duc la vot; daca se publica, ma duc cu 15 minute inainte de inchiderea urnelor doar sa verific ca nu "am votat" cumva. Ma duc, cer lista, ma uit si plec.
    • +1 (1 vot)    
      ce-a scris Al de Sus! (Marţi, 10 iulie 2012, 17:09)

      PerfectAdevarat [anonim] i-a raspuns lui Al de sus (et. III)

      Corect! si eu o sa merg.... la sectia de votare sa verific dc nu cumva "am votat" fara sa vreau, ca sanse de frauda exista la greu...
      nici o sansa sa stranga idiotii alti 8-9 milioane care sa zica "Da, demiteti". ca aia care zicem nu, nu o sa votam oricum!
  • +2 (2 voturi)    
    Declaratie MAI Liviu Dragnea (Marţi, 10 iulie 2012, 17:07)

    Karla [anonim]

    MAI tocmai a dat un comunicat ca referendumul se va face dupa OUG-ul guvernului. Astia ne distrug, calca in picioare orice lege. Ieri au acceptat toate deciziile CCR ca erau in favoarea lor. Azi CCR zice una, Ponta declara ca va respecta decizia CCR, Dragnea si Dusa afirma ca referendumul se va organiza dupa OUG-ul lor. Doamne, ajuta-ne sa nu innebunim cu dementii astia
  • 0 (0 voturi)    
    partinitor ca de obicei ... (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:42)

    adrian8 [utilizator]

    "In conditiile date, PDL este obligat sa sune demobilizarea totala"

    e o metoda , dar nu e corect si normal , un jurnalist integru ar fi trebuit sa sublinieze acest lucru .
    demobilizarea de la o actiune democratica este o aberatie .

    daca tot este iubit de popor , sa vina si sa voteze ca doar sunt majoritari sustinatorii lui basescu .

    altfel ce legitimitate ar mai avea un presedinta fara voturi "pentru" ramanerea in functie .... cum sa vina sa zica da sunt presedinte , dar nu ma vrea nimeni ?
    (cine nu voteaza nu conteaza ... ramane valabil si la referendum)

    "primii responsabili politic sunt Dan Voiculescu." poate primUL .. sau mai sunt si altii ?

    "Daca USL va forta nota aplicand ordonanta de urgenta care prevede exact ce zice legea cazuta la CCR ar insemna inca o lovitura aplicata statului de drept." legislativ vorbind , nu . vezi PS3 ...

    " N-ar fi prima, incoerenta CCR fiind deja proverbiala."
    corect , si atunci .. care e varianta non lovitura de stat ????
    (si asta se intampla pentru ca deciziile loate sunt politice)
  • 0 (0 voturi)    
    re3ferendum (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:42)

    golub constantin [anonim]

    referendumul indiferentde subiect se deosebește de alegeri.la alegeri delegăm puterea poporului suveran aleșilor locali ,județeni și parlamentarilor
    la referendum poporul se pronunță direct ,aprobând sau infirmînd dacă președintele a încălcat grav constituția țării
    prin decizie directă este necesară aprobarea sau infirmarea. unei majorități clare, in speță 50% +1din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale.nu aveți impresia că în parlamentul româniei sunt prea mulți avocați și procurori,care făc justiție și nu dreptate(citat un avocat brăilean de acum 35 de anI ......adică legi bune și clare._
    eu nu sunt jurist dar în viață m-am orientat după constituție și legea bunuluii simț.,și în confruntările cu statul și instituțiile sale am câștigat intodeauna..
    nu am fost membru partidului comunist ,nu am plătit cotizație la sindicatele comuniste,nu am aderar la fdusși alte organizații.
    așa că la referendum voi participa și voi vota împotrva demiterii președitelui,care nu a în călcat grav constituția țării,votând apăsat NU.
    PRIN VOTUL MEU APĂR O INSTITUȚIE ȘI NU UN NUME.