VIDEO CCR: Decizie in unanimitate favorabila lui Traian Basescu: referendumul de demitere este valid doar daca se prezinta jumatate plus unul din numarul de votanti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2012, 14:11 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala a decis marti in unanimitate ca Legea nr.3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului este constituţională în măsura în care asigură participarea la referendum a cel puţin jumătate plus unul din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente", arata CCR, intr-un comunicat.

Pe scurt, decizia de astazi a Curtii Constitutionala spune ca referendumul de demitere a lui Traian Basescu este validat doar daca jumatate plus unul din toti cetatenii de pe listele electorale, adica jumatate plus unul din aproximativ 18 milioane, participa la vot. Avind in vederele ratele de participare la alegerile anterioare (in scadere) si faptul ca referendumul va avea loc in plina vacanta de vara, decizia CCR ar putea duce la invalidarea referendumului din cauza participarii la vot sub pragul de 50%+1. (Vezi aici demonstratia)

Reamintim ca la precedentul referendum de demitere a presedintelui, in 2007, pe listele electorale permanente erau inscrise 18.301.309 persoane, din care au participat la vot 8.135.272 persoane (adica 44,45%), referendumul fiind invalidat indiferent de rezultatul votului efectiv. (Sursa: Autoritatea Electorala Permanenta)

UPDATE 14:50: Ministrul delegat pentru Administratie, Victor Paul Dobre, declara, pe data de 7 iunie, cu 3 zile inaintea alegerilor locale din 10 iunie, ca numarul de alegatori inscrisi pe listele electorale permanente este de 18.315.880.

UPDATE 14.24:
Decizia CCR se aplica proiectului de lege votat in Parlament si contestat la CCR de PDL. In vigoare mai este insa si o Ordonanta de Urgenta adoptata de Guvernul Ponta pe aceeasi tema, adica stabileste ca presedintele poate fi demis cu majoritatea celor prezenti. Nu e clar in acest moment, pina la publicarea motivarii CCR, daca si aceasta ordonanta de Urgenta este invalidata de decizia de astazi a CCR.

UPDATE 14.42: Toni Grebla (PSD): Guvernul ar trebui sa modifice OUG si sa o puna in acord cu decizia CCR. Listele electorale ar trebui revizuite conform rezultatelor preliminare ale recensamintului din 2011 (declaratie la Realitatea TV)

UPDATE 14.43: Romania Libera a demonstrat luni ca CCR poate invalida Ordonanta de Urgenta care copiaza practic proiectul legislativ declarat neconstitutional. E vorba de doua decizii, date chiar de CCR, in 2011, care-i permit Curtii sa faca acest lucru. Ambele arata ca - potrivit Romania Libera - continutul unui text de lege declarat neconstitutional, copiat in alt act normativ (inclusiv ordonanta de urgenta), atrage dupa sine extinderea controlului Curtii Constitutionale si asupra ultimului act si declararea acestuia ca neconstitutional.



Comunitatul OFICIAL al Curtii Constitutionale de marti, 10 iulie:



    În ziua de 10 iulie 2012, Plenul Curţii Constituţionale, învestit în temeiul art.146 lit.a) din Constituţia României şi al art.15 din Legea nr.47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale, s-a întrunit pentru a soluţiona, în cadrul controlului anterior promulgării, obiecţia de neconstituţionalitate formulată de un număr de 71 de deputaţi aparţinând Grupului Parlamentar al Partidului Democrat Liberal referitoare la neconstituţionalitatea Legii pentru modificarea art.10 din Legea nr.3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului.

În urma deliberărilor, Curtea Constituţională, cu unanimitate de voturi, a constatat că Legea pentru modificarea art.10 din Legea nr.3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului este constituţională în măsura în care asigură  participarea la referendum a cel puţin jumătate plus unul din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente.

Argumentaţia reţinută în motivarea soluţiei pronunţate de Plenul Curţii Constituţionale va fi prezentată în cuprinsul deciziei, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Decizia este definitivă şi general obligatorie şi se comunică Preşedintelui României, preşedinţilor celor două Camere ale Parlamentului şi primului-ministru.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

48607 vizualizari

  • +84 (92 voturi)    
    Cum adica? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:14)

    hahalera [utilizator]

    or sa umble usl-ista scoata lumea la vot cu forta... isi achizitioneaza Dragnea mai mult autocare?
    • -69 (95 voturi)    
      O LEGE STRAMBA (Marţi, 10 iulie 2012, 14:23)

      ATENTIE [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      Daca vin 8 milioane la referendum si voteaza toti contra, Basescu ramane in functie?
      Cam astea sunt legile facute de regimul trecut.
      • +44 (60 voturi)    
        asa si? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

        airamerica [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

        Daca vin doar 100 si voteaza contra demiterii, Base ramane? Nu vez ca gandesti diferit, acceasi problema?
        • +66 (74 voturi)    
          EXACT cum prevazusem ieri (Marţi, 10 iulie 2012, 14:38)

          endymion1 [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

          CCR a luat o decizie pro-Basescu azi, dupa deciziile pro-USL de ieri. USL nu se mai poate impotrivi azi, dupa cat au laudat ieri Curtea. Basescu a avut grija sa se intample asa. De-asta a stat ieri pe langa judecatori si i-a instruit. Ce prevede noua decizie? Ca e necesara o prezenta la vot de minim 50% plus 1 ca sa fie valid referendumul, iar dintre cei care vin la vot, jumatate plus 1 trebuie sa voteze impotriva lui Basescu ca sa se schimbe presedintele. Daca prezenta la vot e redusa, sub 50%, Basescu ramane presedinte. Cine va sta acasa il va sustine pe Basescu. Lumea fiind plecata in vacanta, multi nu vor veni la referendum. Basescu si-a crescut astfel foarte mult sansele de a ramane presedinte.
          • -34 (54 voturi)    
            O decizie iresponsabila (Marţi, 10 iulie 2012, 14:42)

            ATENTIE [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

            PDL va boicota referendumul si vreo 8 milioane vor vota pentru demitere.
            Sa iasa CCR-ul in fata sa le spuna astora ca nu e valid ce-au votat.
            • +47 (55 voturi)    
              e suficient ca fanii Base sa stea acasa (Marţi, 10 iulie 2012, 14:49)

              nb2k [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

              Daca cei care il sustin pe Base nu se duc la vot, prezenta o sa fie sub 50% si Base ramane presedinte.
              • -34 (48 voturi)    
                dar va fi un presedinte nelegitim (Marţi, 10 iulie 2012, 14:52)

                deceneus [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

                si ce legimitate va avea?
                sa nu uiti ca Base a fost ales presedinte cu doar 28% din numarul cetatenilor cu drept de vot!
                • +36 (42 voturi)    
                  legitim? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:00)

                  legitim? [anonim] i-a raspuns lui deceneus

                  Va avea aceeasi legitimitate cu cel ii tine locul pana la alegeri. Ba chiar ceva mai mult, pentru ca a trecut o data prin alegeri.
                  • +32 (36 voturi)    
                    ba chiar mult mai mult (Marţi, 10 iulie 2012, 15:15)

                    theli [utilizator] i-a raspuns lui legitim?

                    ca a trecut de 3 ori prin alegeri pt presedinte. A fost ales de 2 ori presedinte si o data a fost invalidata suspendarea.
                    • +18 (22 voturi)    
                      Slagarul verii: Vara asta mergem la mare!!! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:38)

                      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui theli

                      E clar, Traian Basescu va ramane presedintele Romaniei!!!
                      Noi trebuie sa nu ne prezentam la vot ca sa nu legitimam acest referendum si lasam pe USL-asi sa-si scoata electoratul demotivat degeaba la vot, facandu-se de ras!!!
                      Iar Traian Basescu le va cere USL sa faca dovada ca "POPORUL" e cu ei...si ca ies mai mult de jumatate din cei inscrisi pe liste:))))
                      • -16 (18 voturi)    
                        LASII (Marţi, 10 iulie 2012, 17:55)

                        razvan titu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                        sigur ca mergi la mare cu banii furati impreuna cu PDL-istii tae noi care abia luam 1000 ron pe luna nici in casa nu avem loc... hotiilor.
                        • +13 (13 voturi)    
                          Ei Bravos. (Marţi, 10 iulie 2012, 19:07)

                          Centurion [utilizator] i-a raspuns lui razvan titu

                          Pai atunci inseamna ca nu esti hot ! Nu inteleg de ce tii cu USL-ul..... Ma faci sa fiu confuz....
                        • +1 (1 vot)    
                          >>>>>>>>>> (Miercuri, 11 iulie 2012, 7:11)

                          Invincible [utilizator] i-a raspuns lui razvan titu

                          dadada.. si eu merg la mare cu banii furati cot la cot cu PDL, Varanul, Nastase si Vantu. :P
                      • -7 (11 voturi)    
                        Mergeti la mare ! (Marţi, 10 iulie 2012, 18:24)

                        Bambina [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                        O sa aveti o surpriza cand va veti intoarec !
                        • -4 (10 voturi)    
                          Sunt de aceiasi parere (Marţi, 10 iulie 2012, 20:36)

                          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

                          Vom constata ca este inca in vigoare ordonanta de urgenta a Guvernului care nu tine cont de daca sunt prezenti 50%+1 la vot.
                          Este o prostie sa nu te duci sa votezi ca sa anulezi referendumul.
                          Presupunand ca va fi o prezenta la vot de 25% si 90% din acestia vor vota suspendarea ma intreb cum se va simti Traian Basescu daca permanent i se va spune ca el reprezinta de fapt doar 10% din populatia tarii.
                          Daca nu se va schimba nimic la referendum se va putea vota oriunde.
                      • +1 (7 voturi)    
                        sa nu ne prezentam (Marţi, 10 iulie 2012, 19:12)

                        sanduionescu2012 [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                        1 ) indemn la nesupunere civica ? 2 ) cat de sigur esti ca are timp legea sa treaca prin toate procedurile pana in 29 ( in care parlament ? ) 3)Ce facem ,votam ce , UNII IMPOTRIVA ALTORA aceasta este romania pe care ne-o dorim ? 4 ) Pe ei ma ,si pe mama lor ? (cine seamana vant culege furtuna ) 5 )In ca nu s-a saturat nimeni de ura si saracie ?
                • -4 (14 voturi)    
                  Si ce daca ? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:05)

                  defav [anonim] i-a raspuns lui deceneus

                  poate ramine in continuare pres perfect legitim sau poate fi dat jos cu votul negativ a 50 %+1 din minimum 50%+1 din electorat ,adica vreo 25% din tot electoratul . Deci vezi ca poate fi dat jos cu 25% din electorat ? Cum a fost ales, tot asa poate fi si dat jos, legile nu sint facute prost .Dar e f. greu de crezut ca se va intimpla asa ,pt. ca nu se vor prezenta atitia, caci altfel ar vota pentru demitere cred ca cel putin 60 %
                • +35 (39 voturi)    
                  asa si (Marţi, 10 iulie 2012, 15:06)

                  cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

                  si crin antonescu cu cate voturi a fost "ales"????
                • +26 (28 voturi)    
                  ok dar cu cei care schimba regulile (Marţi, 10 iulie 2012, 15:06)

                  rov [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

                  in timpul jocului ?

                  Iar pe de alta parte as face orice sa scap de informatorii lui Voiculescu si doctorul de ponta
                • +12 (14 voturi)    
                  mai nelegitim decat Anto (Marţi, 10 iulie 2012, 15:07)

                  t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

                  ales de sleata lui si impus unui popor intreg?
                • +24 (26 voturi)    
                  La fel ca USL Presedintele va avea (Marţi, 10 iulie 2012, 15:07)

                  legitimitatea MAJORITATII [anonim] i-a raspuns lui deceneus

                  Pacaliciul Ponta afirma ca asta-i motivul pt. care l-a suspendat pe basescu, pt. TOTI ROMANII il urasc pe base si-l iubesc pe pacalici


                  Pai atunci de ce i-e frica pacaliciului Ponta de romani ? Vor iesi cei care-l iubesc pe ponta si-l vor demite pe basescu, deci Ponta va avea exact legitimitatea pt. care l-a suspendat pe Base
                • +8 (12 voturi)    
                  da da (Marţi, 10 iulie 2012, 15:11)

                  zzz [anonim] i-a raspuns lui deceneus

                  a avut altul mai mult de 28% din numarul cetatenilor cu drept de vot de te plangi ca a iesit base ?
                  • +14 (16 voturi)    
                    USL- lovitura de stat 100% (Marţi, 10 iulie 2012, 15:55)

                    USL- lovitura de stat 100% [anonim] i-a raspuns lui zzz

                    Ca un cunoscator al istoriei, al acestei natii pot sa afirm ca tot ce s-a intamplat in ultima perioada de timp a fost o lovitura de stat data din partea lui Ponta si aghiotantilor lui si sa nu uitam cine sunt in spate : Iliescu- un maestru in asa ceva, Voiculescu turnatorul cu o vasta experienta in deturnari de fonduri, hotii, acaparare de averi care au apartinut candva lui Ceausescu, este unul din cei care au pus gheara pe o parte din conturile lui Ceausescu. Hrebenciuc o forta financiara a PSD-ului, un baron ``pe cinste`` care a manevrat cu usurinta judetele pe care le stapaneste ajutand la spalarea creierelor bietilor oameni din Moldova. Sova- un avocat murdarit cu bani negri din afacerile cu Turceniul, un avocat al diavolului care a pus la punct cu multa maestrie invatatata de la tatal Sova (marele avocat si un mare comunist al trecutului) puciul bolsevic care s-a dat statului roman... Putem continua si cu alti grei ai PSD-ului flamanzi de putere si bani si iata ca le-a reusit din pacate sa ne transforme dintr-un Stat de Drept, intr-un Stat bolsevic condus de Ponta !
                    • -5 (9 voturi)    
                      aiureli (Marţi, 10 iulie 2012, 16:37)

                      Buz [utilizator] i-a raspuns lui USL- lovitura de stat 100%

                      Bah! Da nu te-o durut mina sa scri atitea aiureli? Stat de Drept ai? Cu hotii de la pedele!
                • -16 (24 voturi)    
                  va fi demis legitim (Marţi, 10 iulie 2012, 15:13)

                  busola [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

                  toata tevatura asupra numarului de voturi necesare va fi limpezita cand 8,5 milioane de romani vor vota pentru plecarea lui Basescu. C-asa e in dictatura, nu madam Merkel??? Alo, Europa!!... 8,5 milioane de romani sunt suficienti sa va cereti scuze pentru jignirile aduse??
                  • +4 (12 voturi)    
                    Debusolat! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:44)

                    Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui busola

                    sincer este nevoie doar ca jumatate +1 din cei 8.5 milioane+1 de alegatori sa voteze impotriva presedintelui, iar acesta este demis.
                    Presupun ca restul de 4.25 milioane vor veni la vot doar ca sa iti faca tie pe plac si sa o umple de oftica pe madam Merkel.
                    Vad eu ca nu prea te duce busola, sau poate te-ai "magnetizat" putin aseara asa cum zicea conu Iancu'.
                    Hai dute acasa si mai citeste si tu ceva nu doar carnetul de partid ala rosu cu care probabil dormi sub perna.

                    Zat de aici!!!
                    • -3 (5 voturi)    
                      mergeti in europa atunci.. (Marţi, 10 iulie 2012, 18:43)

                      busola [utilizator] i-a raspuns lui Vreau_in_europa

                      .. dar o sa va faceti de ras cu acest model adresativ.

                      1.vorbiti pe langa subiectul dezvoltat de mine.
                      2.nu va respectati pe dvs. insiva deci nu sunteti capabil sa respectati nici opinia altuia fara invective.
                      3. confundati regretabil orice antibasist cu pro uselisti, mafioti, neocomunisti, etc

                      Nu am de gand sa mai raspund pe viitor falselor polemici iscate de dvs., am vazut ca mi-ati comentat la fel de lamentabil si alte comentarii.
                • +10 (14 voturi)    
                  Legitimitate (Marţi, 10 iulie 2012, 15:19)

                  Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

                  Ca principiu, legitimitatea unui presedinte este data de scorul obtinut la alegeri conform regulilor prevazute in acel moment. Pe perioada mandatului el va fi reprezentantul tuturor cetatenilor indiferent daca au votat cu el, impotriva sa s-au abtinut de la vot. Mandatul unui presedinte este pe o perioada de 5 ani conform constitutiei. Durata mandatului este fixa si nu depinde de popularitatea lui pe perioada acestuia. De asemenea legitimitatea lui nu este data de votul popular (la alegere nefiind necesara o majoritate absoluta).
                  Probabil doar Iliescu in 1990 sa fi obtinut majoritatea absoluta (desi nu era necesara pentru alegere ci doar 50+1 din tre cei care s-au prezentat la vot). Acestea sunt regulile jocului democratic chiar daca ne convin sau nu la un moment dat in istorie.

                  Personal eu am votat impotriva constitutiei in 1992 dar asta nu inseamna ca nu sunt obligat sa o respect si nici nu o pot considera nelegitima.

                  Mai avem mult pana ne vom obisnui cu treaba aia aiurea pe care straini o numesc cumva ciudat... "Democratie" sau cam asa ceva.
                  Serios vorbind, e normal sa nu respectam presedintele (oricare ar fi el), constitutia sau Parlamentul atata timp cat nu ne respectam pe noi insine.
                  Mai e mult pana departe!!!
                  • -1 (1 vot)    
                    Atunci Ceausescu de ce a fost inlaturat? (Miercuri, 11 iulie 2012, 0:44)

                    gogu [anonim] i-a raspuns lui Vreau_in_europa

                    Si el avea mandat valabil conform logicii basiste!
                    Bineinteles ca nu veti avea un raspuns,,,, PENIBIL!
                • +15 (17 voturi)    
                  indiferent (Marţi, 10 iulie 2012, 15:34)

                  mercedes [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

                  de procentajul tau, Basescu a fost ales legitim si mandatul lui a fost dat de alegatori pentru cinci ani. Dar o "majoritate" de traseisti si infractori speriati de libertatea care "si-a permis-o Justitia" a hotarat ca Presedintele este de vina si trebuie sa dispara. Vorbesc de o majoritate care sta in sondajele de preferinta ale romanilor pe ultimul loc, nefiind alesi cinstit ci contra galetilor cu faina, zahar, ulei... stii si tu foarte bine, asa ca lasa-ne cu legitimitatea ta.
                • +5 (5 voturi)    
                  REALLY?!? (Marţi, 10 iulie 2012, 16:17)

                  CosmiN [anonim] i-a raspuns lui deceneus

                  Bine ca au primit mai multe voturi Antonescu si Geoana!
                • -2 (4 voturi)    
                  Si USL la fel (Marţi, 10 iulie 2012, 17:18)

                  Mihai [anonim] i-a raspuns lui deceneus

                  A castigat la ultimele alegeri peste 50% din ce prezenta la vot? La toate alegerile prezenta la vot este foarte mica, singura "votare" la care mai e necesara prezenta de minim 50% a ramas pt validarea unui referendum. Teoretic ar trebui sa fie acest prag pt toate tipurile de alegeri, dar in cazul ala ar trebui sa le repete de 3-4 ori pe fiecare :P.
                • -2 (4 voturi)    
                  Va fi un presedinte nelegitim ! (Marţi, 10 iulie 2012, 18:22)

                  Bambina [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

                  Da, cu mai multe voturi contra....va fi nelegitim
            • +26 (30 voturi)    
              Dura lex sed lex! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:54)

              Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

              Pai cine i-a pus sa modifice legi si sa puna de un referendum? Eu i-as pune sa plateasca pe responsabili!
              • +22 (24 voturi)    
                Dura grebla , sed grebla (Marţi, 10 iulie 2012, 15:09)

                mnicku [anonim] i-a raspuns lui Dianora

                Duios o grebla trecea prin parlament adunind ciurucurile ponto-antonocratiei.

                Normal cind se va termina lovitura de stat ar trebui ca toti cei vinovati sa plateasca toate costurile , inclusiv cu scaunul . Si n-ar trbui iertati .

                Nu pot sa uit cum un asa zis senator voicu condamnat penal cu executare voteaza cu bucurie pentru demiterea unui presedinte . Ce cauta el si ceilalti penali in parlament ?
                • +9 (11 voturi)    
                  Despre adevarul Puciului USL (Marţi, 10 iulie 2012, 16:23)

                  bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

                  Un jurnalist obiectiv, care cunoaste din interior tot mecanismul si toata mizeria care s-a pus la cale! Puciul USL este corect analizat de Sorina Matei! Cititi blogul ei, ptr a va putea desprinde de minciunile Haznalei anteniste 3! Toata clica bolsevica in frunte cu penalul Voicu, Turnatorul Voiculescu- care a furat averea tarii dupa revolutie, Iliescu criminalul, Ponta criminalul din dosarul Panait, Crin autorul moralal al sinuciderii sotiei, parasind-o pe patul de moarte....ei conduc tara in prezent!!!!! Romani treziti-vaaaaaaaaaaaa! Nu lasati Ciuma USL sa ne izoleze de lumea civilizata, nu ne dati tara iar Moscovei!!!!!!!!

                  ht tp://sorinamatei.blogspot.r o/2012/07/infractorul-catalin-voicu-suspendat-un.html
                  ht tp://sorinamatei.blogspot.r o/
            • -2 (6 voturi)    
              Bucuria PDL este hidoasa! (Marţi, 10 iulie 2012, 18:21)

              Bambina [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

              Adica boicotul va readuce pe Basescu la Cotroceni cu voturi majoritar CONTRA la Referendum! De rasul curcii!!!
          • -25 (37 voturi)    
            Cf. sondajelor, prezenta va fi (Marţi, 10 iulie 2012, 14:44)

            garm [anonim] i-a raspuns lui endymion1

            de cel putin 70%. Base e demis.
            • +17 (21 voturi)    
              asa a spus Hrebenciuc, (Marţi, 10 iulie 2012, 15:12)

              flitmania [utilizator] i-a raspuns lui garm

              nu-i asa?
          • -16 (28 voturi)    
            Referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 14:44)

            facultativ [anonim] i-a raspuns lui endymion1

            Deciziile Curtii in privinta legilor parlamentului sunt orientative, conform ordonantei guvernului privind functionarea curtii constitutionale. Oricum curtea este penibila, adica in 2007 era constitutional cu majoritate de voturi si acum nu. Curtea nu are dreptul sa conteste deciziile parlamentului pentru ca asa este legea dupa care functioneaza. Curtea nu are dreptul sa se pronunte asupra legii de functionare a curtii pentru ca este parte implicata si este subiectiva. Cu alte cuvinte nu poate sa judece cauza in care este implicata pentru ca isi da dreptate intotdeauna. Daca judecatorii curtii se abtineau era clar ca au legatura cu justitia, asa se vede ca sunt niste circari penibili.
            • +8 (10 voturi)    
              gresesti (Marţi, 10 iulie 2012, 15:20)

              obiwan [anonim] i-a raspuns lui facultativ

              Rolul CCR este de a valida legile si deciziile luate in parlament ca ele sa fie conforme Constitutiei. CCR functioneaza ca un jandarm al democratiei, menit sa restranga sau sa opereasca derapajele parlamentarilor ce pot vota voit sau nu legi ce incalca Constitutia tarii. Curti Constitutionale exista in toate tarile europene, si acestea sunt garantul respectarii statului de drept in acea tara. De aceea UE este f sensibila cand e vorba de CCR (vezi declaratiile lui Merkel).
            • +3 (7 voturi)    
              eroare (Marţi, 10 iulie 2012, 15:23)

              alexmd [utilizator] i-a raspuns lui facultativ

              Ieri curtea a declarat neconstitutionala legea prin care i se retrageau atributiile.
              Dar voi ati fost atenti doar la ce v-a interesat - adica respingerea ca <inadmisibile> a celorlalte cereri.
              Happy reading!
          • +17 (21 voturi)    
            asa o fi dar (Marţi, 10 iulie 2012, 14:44)

            ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

            Ai vazut cum prezinta cei de la Antena 3 decizia CCR?

            "USL a obţinut o victorie la CCR: Legea referendumului este constituţională"(sursa www.antena3.ro)

            Va dati seama in ce minciuna traiesc cei care urmaresc televiziunile lui Voiculescu?
            • +1 (1 vot)    
              Scara & Antenele (Marţi, 10 iulie 2012, 18:05)

              Scarecrow [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

              endymion1 !..spune-mi pe care casa sun antenele astea rele 1...2 &3 ? . Iau scara si le trag jos ! Daca e si propietarul in casa , mai bine . Aduc scara de afara si il pun pe propietar sa urce si sa coboare pana ii ies ochii ca la melc. Si daca .... in final scara se rupe , le doresc soarta gaini .Sa-le vina pielea pe ochii ! Ajunge pt. o zi ...
          • -2 (16 voturi)    
            nu e nici pro nici contra (Marţi, 10 iulie 2012, 14:48)

            miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

            va aduc aminte ca mru modificase legea astfel incat presedintele sa poata fi demis daca voteaza 50%+1 pentru demitere, deci ar fi fost nevoie de peste 8 milioane care sa voteze pentru demitere, in forma actuala sunt suficiente 6 milioane de voturi pentru demitere daca se prezinta 8 milioane, sesizati diferenta?
            va aduc aminte ca la locale au fost prezenti 56% din romani, sigur basistii vor sta acasa dar nu cred ca le convine ca 6 milioane sa ceara demisia lui basescu si doar vreo cativa rataciti sa-l sustina, da rau tare la imagine
            • +16 (18 voturi)    
              prea va entuziasmati (Marţi, 10 iulie 2012, 15:05)

              piciulea [anonim] i-a raspuns lui miss sloane

              In opinia mea, simpatizantii Presedintelui ar trebui sa iasa la vot, in felul acesta se diminueaza riscul de fraudare al comunistilor. Daca raman in case...s-ar putea sa aiba o surpriza; eu, unul, merg sa pun stampila pe NU.
            • +7 (9 voturi)    
              Pro sau Contra? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:13)

              Adrian Onicescu [anonim] i-a raspuns lui miss sloane

              Romania e o tara in care de cand a inceput democratia se fura ca-n codru. Sa nu fie oare nici unul dintre noi vinovati? Sa fie doar politicienii vinovati? Ma indoiesc. Ne asumam cu naivitate parteneriate si validam toate manevrele politice suspecte doar pentru ca faptuitorii sunt "de-ai nostri". Nu va mai faceti iluzii. Ei or fi ai nostri dar... NOI NU SUNTEM AI LOR. Incetati sa va mai razboiti intre voi reclamand o farama de glorie iluzorie de la festinul celor de partea carora suntem - fara ca ei sa fie de partea noastra. Scenariul e simplu. Din '89 incoace fiecare alegere noua a fost prilej de iluzii investite ca pe niste certitudini in capitalul de sperante ale unui popor lovit dintotdeauna si de prieteni si de dusmani. Incetati sa va mai bateti intre voi in numele ideii ca vreun altul ar fi mai buni. Toti o apa si-un pamant cand e vorba de politica. Cei ce pierd intotdeauna suntem noi, indiferent pe ce mana jucam. N-ati vrea mai bine sa ne unim contra lor decat sa ne batem intre noi pentru ca o tabara sau alta sa ajunga sa ne fure de la putere? De ce ne irosim energiile in lupte sterile? Nu mai bine s-ar iesi in strada si s-ar cere comisie de supraveghere la nivel guvernamental, formata din fosti ministri cu reputatii intacte din tarile europene, care sa contra-semneze si sa gireze orice mare contract semnat de guvernantii nostri? Nu v-ati saturat sa va luptati intre voi pentru o clasa politica josnica in loc sa ne unim ca s-o punem sub control?

              Adrian Onicescu
              • +3 (3 voturi)    
                opinie (Marţi, 10 iulie 2012, 16:23)

                Diana [anonim] i-a raspuns lui Adrian Onicescu

                Corecta sugestie si eficienta...pana nu-i corup ai nostri !
              • +3 (3 voturi)    
                da (Marţi, 10 iulie 2012, 17:08)

                hot news [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Onicescu

                Cum poti spune asa ceva? "Ce,noi suntem colonie a U.E"?
                • 0 (0 voturi)    
                  colonizati? (Joi, 22 noiembrie 2012, 23:55)

                  Adrian Onicescu [anonim] i-a raspuns lui hot news

                  Da, c u mandrie recunosc. Orice copil e terenul exercitiului capriciilor parintilor sai. Atata vreme cat suntem barbari, cat furam,mintim, inselam, smecherim , fara UE ne-am ucide intre noi, ne-am calca in masini scumpe,ne-am strivi dusmanii sub imaginea averilor noastre, am distruge fara sa creem nimic din ceea ce creste din dragoste,compasiune,dedicatie - Adrian Onicescu
              • +1 (1 vot)    
                Fara (Marţi, 10 iulie 2012, 18:10)

                Scarecrow [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Onicescu

                Stimabile alegator ! Ai perfecta dreptate in tot ce ai afirmat .DAR ! ...noi ne batem intre noi ca asa vor ZEI pe care ii veneram . Ura si invrajbirea sunt uneltele lor * .Noi suntem doar masa de manevra iubitii in preajma nevoilor electorale .
            • +1 (1 vot)    
              ai dat cu mucii-n fasole la urma... (Marţi, 10 iulie 2012, 16:23)

              lucyan [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

              unde dracu ai citi tu ca in forma actuala ar fi nevoie de sase milioane de oameni care sa voteze pentru demitere? ne iei de prosti? in forma actuala ca sa fie demis, trebuie ca voturile pentru demitere sa fie mai multe decat cele impotriva... daca se asigura cel putin jumatate + unu dinte alegatorii de pe liste, adica in jur de 9 milioane, poate fi demis cu 50 % + 1, adica 4.5 milioane de voturi, oricum cu mai putin decat voturila primite la alegere, unde a avut 5.3 milioane de voturi...
              asa ca legea nu-l favorizeaza pe basescu, protejeaza cetatenii de mafiotii duin parlament care vor sa-si atinga scopul indiferent de mijloace, profitand de saracie, criza si nu in ultimaul rand, prostie si spalare pe creier...
              • 0 (0 voturi)    
                era doar un exemplu (Marţi, 10 iulie 2012, 16:41)

                miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

                era doar un exemplu, fii sigur ca eram constient ca 6 mil din 8 inseamna 75% nu 50% +1 cat e necesar
          • +15 (19 voturi)    
            Altfel spus, sah / mat, la USL?! :) (Marţi, 10 iulie 2012, 14:53)

            Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

            L-au demis niste ciocoflenderi, alesi, in Parlament, cu cate 5000 de voturi amarate. Obtinute - si alea - cu bani, dati partidelor, pentru plasarea pe liste. Asta nu prea le da dreptul sa reprezinte 'vointa poporului'. Acum decidem noi - minim jumatate dintre noi... +1!
          • +8 (12 voturi)    
            LIste de Vot (Marţi, 10 iulie 2012, 14:54)

            cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

            deci, ce avem de facut:
            1. sa ne asiguram ca suntem pe lista de votare
            2. sa NU ne prezentam la vot

            jos cu mafia uslama!!!!
          • +6 (8 voturi)    
            ... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:05)

            anonym [anonim] i-a raspuns lui endymion1

            Basescu era acolo pentru ca era parte din dosar. Nu a fost acolo ca sa influenteze judecatorii in vre-un fel. La fel de bine puteau s a mearga si liderii USL, dar acesti au ales sa nu mearga. Liderii USL au declarat ca nu este obligatorie prezenta lor. Haideti sa nu vorbim aiurea.
            • +3 (3 voturi)    
              USL a ramas mat!!! (Marţi, 10 iulie 2012, 16:21)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui anonym

              Slagarul meu favorit si al verii: La referendum eu dorm!...:)))
          • +3 (3 voturi)    
            referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 16:47)

            dan [anonim] i-a raspuns lui endymion1

            de ce as participa la inca un referendum???am participat la cel cu nr. de parlamentari si s-au facut toti ca ploua...daca ei nu ma respecta eu de ce as face-o??ma gandesc ca la finalul zilei cu referendumul,cariera politica a lui antonescu se incheie...el a spus-o,sau am inteles eu gresit.a colegului de fratie e terminata oricum..in europa.la noi cred ca mai merge.
          • -2 (2 voturi)    
            Presedinte cu voturi contra ?? (Marţi, 10 iulie 2012, 18:17)

            Bambina [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

            Ai mai auzit asa ceva???????
            Ati pierdut controlul mintal, fratilor.!
          • 0 (0 voturi)    
            sa casapim diaspora, ah nu, scuze, veniti la vot! (Miercuri, 11 iulie 2012, 2:07)

            Ioana [anonim] i-a raspuns lui endymion1

            Pai nu era vorba sa retraga dreptul de vot diasporei pina nu demonstreaza ca plateste gloaba pe mosia lui P&A? Ia sa vezi acum cum o sa se roage de noi sa ne deplasam pe banii nostri la mama dracului unde fac ei centru de votare si sa votam orice ne-o pofti inima ca sa iesim la numaratoare. Si ia sa vezi cum o sa am si eu parte de o petrecere pasnica la nunta unor amici in Grecia fara sa ma mai omor la coada la consulat. Dar nu-s ei nebuni sa publice asta in MO si prevad ca o sa ratez citeva chestii turistice la coada la votare...
        • +8 (12 voturi)    
          Ca la primari... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:52)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

          Nici un primar nu poate fi demis cu mai putin de jumatate + 1 din lista de alegatori. In viziunea USL un presedinte e mai putin valoros decat un primar? Si praf se facu Master Planu' dar si 100 milioane cat ne costa referendumul!
        • +2 (4 voturi)    
          Lovitura de stat (Marţi, 10 iulie 2012, 15:48)

          bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

          A fost dictatura lui Ponta ! A fost Puci ! Pana si forumurile internationale au intrat la griji, deoarece tot ce s-a intamplat in toate aceste ultime zile au dedus ca aceste evenimente seamana cu o dictatura nemaintalnita pana in prezent. Nimeni nu a reusit sa puna in 3 zile mana pe toate institutiile statului culminand cu demiterea presedintelui tarii !!
        • 0 (0 voturi)    
          PROBLEMA (Miercuri, 11 iulie 2012, 0:18)

          rotitza [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

          Daca vin doar 100 si voteaza contra demiterii, Base ramane?
          Asta inseamna ca cei care-l sustin pe Base sunt puuuutini de tot ( < 100) sau sunt plecati cu sorcova si nu se prezinta la vot cel putin 100
          (>100)

          Se pare ca esti din cei care prefera 50% dintr-o pruna si nu 10% dintr-un pepene.
      • +15 (21 voturi)    
        Nu, nu e adevarat (Marţi, 10 iulie 2012, 14:37)

        Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

        Nici inainte nu era asa, sunt aiureli.
        Pentru a fi validat referendumul trebuie sa se prezinte 50%+1 din alegatori.
        Presedintele este demis daca majoritatea celor prezenti la vot decid asta, in conditiile de mai sus.
        Pe scurt, daca avem 18mil de alegatori, ca sa fie valid tre sa se prezinte 9mil, ca sa fie demis tre sa voteze pentru demitere 4.5mil + 1.
        Asa era si inainte.
        • +5 (11 voturi)    
          ... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:43)

          Marcu. [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

          Si daca referendumul nu este validat, ce se intampla? Se organizeaza altul? (daca e asa, nu e bine deloc, o tinem tot intr-un scandal pana cand ajungem in groapa de tot)
          • +4 (8 voturi)    
            ... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:25)

            Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Marcu.

            Daca nu e validat, e gata. Presedintele e repus in functie.
        • +9 (19 voturi)    
          Solutia NU ne prezentam la vot (Marţi, 10 iulie 2012, 14:46)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

          Cu ocazia asta vedem si fetele celor care vin la vot. Sa-i batem cu armele lor- armele de chiulangii...
          • +10 (14 voturi)    
            BA NE PREZENTAM SI VOTAM CONTRA DEMITERII (Marţi, 10 iulie 2012, 15:07)

            mirceacr [utilizator] i-a raspuns lui rov

            Ce-ar fi sa facem chiar ceva mai mult, si anume SA VOTAM CONTRA DEMITERII !

            In loc sa ne rezumam doar a privi pasivi circul, ar fi bine chiar sa ne exprimam punctul de vedere ca cetateni responsabili si maturi !

            nu doar sa asteptam sa ne pice para malaiatza din cer, si lucruril esa se rezolve d ela sine, hai sa si punem umarul contra prostiei si mitocaniei !
            • +3 (3 voturi)    
              EU SPUN NU (Marţi, 10 iulie 2012, 18:42)

              o voce [anonim] i-a raspuns lui mirceacr

              Ce ar fi:
              - Daca incepand de azi si pana in 29 am inlocui obisnuitul salut de intampinare ''buna ziua/ce mai faci'' cu doar trei cuvinte: EU SPUN NU.
              - Daca incepand de azi si pana in 29 am inlocui toate replicile noastre catre ''ceilalti'' in spatiul real sau/si virtual cu doar trei cuvinte: EU SPUN NU.
              Si ce ar fi:
              - Daca in Duminica de 29 Iulie 2012 pentru o zi (doar o zi din cele peste 20,000 pe care le avem la dispozitie in aceasta existenta trecatoare) ne-am prezenta la vot si, dupa aceea in loc sa ne risipim am ramine pe loc pasnici si calmi, intampinandu-ne unul pe altul cu doar trei cuvinte: EU SPUN NU.
              - Daca in Duminica de 29 Iulie 2012 i-am invita pe toti care vor sa ni se alature, cu traditionala paine si sare si doar trei cuvinte: EU SPUN NU
              - Daca in Duminica de 29 Iulie 2012 am face fotografii, am filma grupul din care facem si noi parte si le-am pune pe youtube /facebook/ twitter cu doar trei cuvinte: EU SPUN NU.
              - Daca in acea Duminica de 29 Iulie 2012 la ora exacta fiecare grup ar spune intr-un glas doar trei cuvinte: EU SPUN NU

              Asta ar schimba absolut totul: viitorul nostru si al generatiilor ce vor veni, dar si perceptia intregii lumi ce acum acum urmareste perplexa ce se intampla cu noi si le-am arata adevarata Romanie, ROMANIA tacuta de obicei dar care atunci cand devine vocala schimba totul din temelii.


              Pentru ca nu pot accepta impostura ce incearca sa ne conduca cu bata ca pe niste oi, EU SPUN NU.
          • -9 (13 voturi)    
            toti pampalaii devin comentatori (Marţi, 10 iulie 2012, 15:51)

            sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui rov

            Solutia e sa dispari, naibii, din peisaj. Cine esti mata sa-mi spui mie cum sa votez si daca sa votez sau nu la un referendum. Ai macar habar ce spune codul penal despre impiedicarea unei persoane sa-si exercite drepturile?
            • 0 (0 voturi)    
              >>>>>>>>>>>>> (Miercuri, 11 iulie 2012, 7:23)

              Invincible [utilizator] i-a raspuns lui sisipisi

              "Abracadabra!... cand vei ajunge in cabina de vot cei pune stampila pe NU!" Si asa vei face.

              Dragii mei, nu va mai obositi sa le raspundeti astora... Luati-i pur si simplu la misto. Am o vasta experienta in duelurile verbale/scrise asa ca stiu ce vorbesc. Facand asta, o sa-i enervati in asa hal incat se vor da dusi singuri.
              • 0 (0 voturi)    
                vrei misto, amice? (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:21)

                sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Invincible

                analachebumbalachebumratapabum, de-acum basistii vor avea 10 buc. dulelisti iscusiti in minuirea floretei vorbelor, ironici prina la sarcasm si care vor stapini la perfectie limba romana. Asta din urma nu-mi iese, desi am rostit formula de trei ori si de alte trei ori de la coada la cap. Sugerez o scoala de vara comuna udemere-pedele unde tinerii comunicatori sa studieze tainele acestei frumoase limbi. Bonus, sanscrita pentru incepatori.
                • 0 (0 voturi)    
                  >>>>>> (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:07)

                  Invincible [utilizator] i-a raspuns lui sisipisi

                  si zii asa, o sa ploua? :D
        • +1 (5 voturi)    
          de unde 18 mil ? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:57)

          TV [anonim] i-a raspuns lui Gipsi

          De unde frate 18 mil de votanti , uite a mai fatat vecina unu azi dimineata. Pai parca eram 18 mil toata populatia sugari, grupa mica, grupa mare, clasele 1-4, etc
          • 0 (0 voturi)    
            Am zis acolo "DACA" (Marţi, 10 iulie 2012, 16:37)

            Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui TV

            Am exemplificat cu cifre ca sa fie mai usor de inteles. Am zis "daca avem 18mil..."
            Nu stiu cifra exacta dar in 2007 erau peste 18mil de alegatori, nu stiu de ce nu ar fi si acum. La referendum a iesit ca sunt ~19 mil de locuitori in Romania, dar peste hotare sunt vreo 3-4, deci in total tot cam 22mil de romani sunt in lume din care mi se pare absolut normal ca ~18 mil sa aiba drept de vot. Nu crezi?
            • 0 (0 voturi)    
              am gresit acolo (Marţi, 10 iulie 2012, 17:09)

              Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

              recensamant, nu referendum.
          • 0 (0 voturi)    
            INS (Marţi, 10 iulie 2012, 19:01)

            sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui TV

            Da, nu credeti ca INS a aminat deliberat publicarea rezultatelor recensamintului 2011?
      • +14 (18 voturi)    
        Cam asha (Marţi, 10 iulie 2012, 14:44)

        Bubu [anonim] i-a raspuns lui ATENTIE

        Ma bucur ca in sfarsii vezi si tu absurditatea jocului politic de la noi. Cand favoriza USL-ul ti se parea normal, democratic, o "voce a poporului" si a "majoritatii", cand e folosit in folosul lui base brusc nu ti se mai pare normal.

        Eu zic un singur lucru, vorba lui Connect-R: eu vara asta AM sa dorm.

        Sa va vad eu cum adunati voi 8 meleone de votanti, in mijlocul verii, ca sa va valideze referendumul vostru de doi lei.
        Ba inca, v-ai pune sa platiti si costurile lui, pe voi care va place sa experimentati cat de des posibil alegerile interimare, partiale, anticipate, etc.
      • +9 (11 voturi)    
        Alta problema ar fi (Marţi, 10 iulie 2012, 14:48)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

        Daca toti cei care vor sa il sustina pe Base stau acasa, o sa iasa la referendum ca 100% din romani vor sa il dea jos, nimic mai fals
      • -10 (22 voturi)    
        dezinformare (Marţi, 10 iulie 2012, 14:51)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui ATENTIE

        Pe scurt.. legea asta a fost modificata in timpul domniei lui Traian Basescu; aceasta modificare i-a permis sa-si pastreze scaunul data trecuta cand s-a incercat demiterea, ca apoi el sa iasa la prezidiu sa ne spuna zambind ca poporul il iubeste, si a votat pastrarea in functie. Poporul n-a votat nimic. Orice ar fi votat poporul, rezultatul era stabilit pe alte considerente. Cu toate criticile meritate, usl a incercat doar readucerea la o stare de normalitate a acelui articol de lege. In cuvinte mai simple, a dat ocazia poporului sa decida. Ocazie pe care fostii domnitori au cenzurat-o de dragul ciolanului, nimic mai mult. La cum au modificat colegii lui Basescu legea aia, oricum s-ar vota, se stie ca prezenta la vot la noi e foarte scazuta (datorita increderii in clasa politica, evident) si n-o sa treaca niciodata un astfel de referendum.


        Si mai pe scurt, si-a construit o plasa de siguranta, ca nu cumva poporul sa-si exercite dreptul democratic la vot.

        Heil Basescu!
        • +10 (12 voturi)    
          dreptul democratic (Marţi, 10 iulie 2012, 15:05)

          kelye [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

          E o dată la 5 ani nu când un guvern/preşedinte adoptă o poziţie corectă (austeritate) dar nepopulară.

          După cum spui tu democratic e să se schimbe la 2-3 ani preşedintele după cum îi fâlfâie lu' ţaţa leana sentimenul.

          Şi mai las-o moale cu voinţa poporului şi votul lui 'democratic' pe 2 kile de ulei şi cizme de cauciuc. Implicaţiile sunt mult prea importante ca orice agramat fără minime cunoştinţe economice să-şi dea cu părerea
          • -3 (5 voturi)    
            Agramat? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:47)

            Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui kelye

            Agramat fara cunostinte economice? In primul rand nu vad motivul pentru care jignesti pe oricine are o parere diferita de a ta. in al doilea rand, e un forum, unde "oamenii obisnuiti" discuta si dezbat stirile postate pe site. Daca tu, in intelepciunea ta, ai toate informatiile, si un discurs pe masura, mergi la b1tv si exprima-te. pana atunci, asta ramane un site de stiri cu mesaje de la cititori.

            Ca sa rezumam... ai dat click pe "Raspunde", dar n-ai raspuns la nimic din ce am scris acolo; este sau nu adevarat ca legea respectiva a fost modificata in timpul mandatului lui traian basescu? e o concluzie logica de bun simt pentru care nu-ti trebuie vaste cunostinte economice aceea ca a fost schimbata pentru a-si consolida o plasa de siguranta, in caz ca incearca cineva sa-l scuture de pe scaun.

            In al doilea rand, "tata leana", aia de care vorbesti tu e reprezentata de niste oameni investiti cu autoritatea de a-l da jos pe presedinte, in caz ca "o ia intr-o parte".

            De ce s-o las moale cu votul democratic? Ti se pare mai normal sa votezi o lege prin care lasi oamenii sa voteze, doar de dragul de a mai crede ca e democratie, cand rezultatul e stabilit automat altfel decat prin vot? n-au legatura nici galetile (Care as-propos, vin si pe portocaliu).

            Pe viitor, te rog.. cenzureaza-ti limbajul si scrie daca ai ceva de spus, nu ca sa arzi vremea la servici (Asta daca ai servici)

            Bafta!
            • +1 (1 vot)    
              n-ai înţeles (Marţi, 10 iulie 2012, 18:11)

              kelye [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

              Poate nu m-am făcut clar, nu mă refeream la tine când spuneam agramat ci la o (prea) mare parte din cetăţenii cu drept de vot ai ţării.

              "In al doilea rand, "tata leana", aia de care vorbesti tu e reprezentata de niste oameni investiti cu autoritatea de a-l da jos pe presedinte, in caz ca "o ia intr-o parte". "

              Cine i-a investit pe oamenii ăia ? Nu cumva tot votul tufei de veneţia ?

              Oamenii ăia investiţi au la rândul lor mecanisme de control ca să nu "o ia într-o parte" dar văd că dacă e roşie partea, e totul ok.

              Evident că găleţile vin şi portocalii, nu-mi fac iluzii despre clasa politică actuală.
              Problema e alternativa, găleţile roşii sunt , demostrat istoric, mult mai proaste şi de calitate îndoielnică.

              Indiferent ce frec eu la servici să ştii că plătesc din impozit cam 5 pensionari (conform pensiei medii) şi lucrez în mediul privat.
        • +8 (10 voturi)    
          Poporul (Marţi, 10 iulie 2012, 15:08)

          sirb [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

          isi poate exprima votul democratic si in 2014, nu neaparat cand vrea USL. si ,, boborul" din parlament
        • 0 (8 voturi)    
          prostime (Marţi, 10 iulie 2012, 15:26)

          catalin [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          atat timp cat tara asta este dominata de prostime cu 2 clase mai mult decat trenul, oameni de duzina carora le arunci un os si te ling si-n kuur, pensionari carora le promiti la Antene 20 lei la pensie contra votului, tara asta n-are scapare. cu tineret tembel care nu este in stare sa recite 2 versuri din Eminescu si sa rezolve o ecuatie de gradul 2 tara asta se duce de rapa. de oameni ca Basescu avem nevoie, care sa ne mai plesneasca din cand in cand peste ceafa sa ne trezim la realitate. sper sa realizam asta cat mai curand
          • -2 (2 voturi)    
            Mai Cataline! (Marţi, 10 iulie 2012, 16:41)

            Buz [utilizator] i-a raspuns lui catalin

            Sti de ce ai tu nevoie? Doar de-o bita in cap sa ti-se aseze mintea la loc.
        • +2 (4 voturi)    
          legea 3 DIN 2000 !!!!!!!!! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:29)

          DE [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          "Curtea Constitutionala a decis marti in unanimitate ca Legea nr.3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului este constituţională...."
          mai omule am uitat eu sau altii sau base a fost ales in 2004????? Sau Legea nr 3/ 2000 (!!!!!) a aranjat-o tot Base? Cine e mai dezinformat? Noi sau tu?
      • +13 (15 voturi)    
        raspuns (Marţi, 10 iulie 2012, 14:51)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

        Legea suspendarii este facuta cu cap, un presedinte se supenda doar pt. chestii GRAVE nu pt. jocuri marunte politice.

        Presedintele are un mandat, tara trebuie sa aibe stabilitate. Dar cand se suspenda un presedinte, se presupune ca tot poporul este suparat, si vin masiv la vot sa-l suspende.

        Este ca si cand daca am fi monarhie, ar trebui sa existe un articol sa putem suspenda regele, pt. inalta tradare, acum, ar fi ridicol ca la 2-3 ani sa-i cautam regelui nod in papura si sa-l suspendam pt. cine stie ce declaratie mica, ca de fapt este inalta tradare.
      • +5 (7 voturi)    
        la referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 14:55)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

        Referendumul e diferit de alegeri.
        Referendum se face cind e o problema de interes national.
        Ceea ce au incercat USListii sa faca e sa aduca in politica modelul Becali: daca Steaua ia bataie doua etape la rind schimba antrenorul, fara sa conteze ca in 3 etape anterioare a cistigat.
        Ceea ce e atit de incorect incit sint convins ca legile ar fi fost modificate chiar de USL, in sens invers insa, in momentul in care presedintele lor nu ar mai fi fost pe val, ceea ce iar ar fi incorect.
        Si ginditi-va la orice stat din lumea asta: de obicei popularitatea oricarui presedinte scade dupa primul an de mandat. La sfirsitul celui de-al doilea an e dezastru. Pai ia imaginati-va cum ar arata lumea daca in SUA, Germania, Franta etc. s-ar schimba presedintii o data la doi ani. Haos.
        • 0 (0 voturi)    
          mi-a placut (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:58)

          dacianus [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

          asemanarea cu becali, din cauza asta voi vota NU
      • +1 (1 vot)    
        unanimitate (Marţi, 10 iulie 2012, 18:55)

        Uzu_buzu [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

        CC a votat in unanimitate - ADICA TOTI, inclusiv magistratii pusi acolo de PSD si PNL si UDMR ca asa e corect.
        Nu Basescu a facut Constitutia.
        Asa te intreb si eu: daca se prezinta la vot doar Ponta, asta inseamna ca preedintele trebuie schimbat ?
      • 0 (0 voturi)    
        Atentie la lege (Marţi, 10 iulie 2012, 19:18)

        ready4war [anonim] i-a raspuns lui ATENTIE

        Legea in cauza este L 3 din anul 2000. Oare cine era la putere atunci?
      • 0 (0 voturi)    
        Dar dacă ar veni doar trei la vot şi doi ar vota (Vineri, 13 iulie 2012, 14:48)

        Optimista [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

        pentru demitere, PREŞEDINTELE ROMÂNIEI ar putea fi schimbat?
        Astea sunt legile propuse de regimul ticăloşilor actuali. Ei bine, n-o să vă meargă. Dreptatea este de partea celui bun şi onest.
    • +24 (26 voturi)    
      cred ca la cimitire (Marţi, 10 iulie 2012, 14:25)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      vor fi cele mai multe urne.
      • +6 (8 voturi)    
        Da, va fi o tragedie! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:58)

        Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

        Turismul electoral va fi in floare. Autocarele PSD vor circula zi lumina. Iar voturile celor care nu participa la referendum vor fi folosite si ele, in stil comunist. Romanii de peste hotare vor avea doar doua sectii deschise, probabil :) Am mai vazut d-astea...

        Cat despre Antene... chiar daca nu ma uit, pot sa jur ca golanii aia au deja rezultatele - in EXCLUSIVITATE! :D :D
        • -2 (4 voturi)    
          "Good bye, Basescu!" Romania (2012) (Marţi, 10 iulie 2012, 15:59)

          sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Jane Doe

          Draguta no name, Basescu a ajuns la mina mea... In afara celor doua miini, am un cap cu care gindesc independent si, chiar daca postacii pedele vor umple toate site-urile internet de miriade de comentarii gaunoase precum al matale, voi vota asa cum imi dicteaza constiinta si aprecierea personale. Cum voi vota? Ghici-ghicitoarea mea....
    • +4 (16 voturi)    
      mie nu mi se pare asa de avantajoasa pt Basesescu (Marţi, 10 iulie 2012, 14:32)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      Era avantjoasa daca 50%+1 trebuiau sa spuna DA demiterii, faptul ca 50%+1 trebuie sa fie prezenti nu schimba cu nimic datele problemei fiindca estimarea pentru participarea la vot era oricum de peste 50%
      • +6 (10 voturi)    
        Nu uita (Marţi, 10 iulie 2012, 14:39)

        Nenea Iancu [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        sa scazi pe cei care ar vota NU adica vreo 30% din cei 50%si atunci o sa vezi de ce este greu sa ai 50% prezenta.
      • +4 (8 voturi)    
        Pai asa pare... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:46)

        hahalera [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        teoretic insa, ca sa fie siguri de "victorie" USL-ii, le trebuie 8-9 milioane de voturi "Da" (asta in cazul extrem in care n-ar vota nimeni "Nu"). Oricum, suspendacii nu cred ca vor strange mai mult de 4, max 5 milioane de voturi. Asadar, in cazul in care s-ar intruni conditia de validare a referendumului, s-ar ajunge cam la "egalitate"...
        in concluzie, cine-l vrea pe Basescu presedinte e suficient sa boicoteze referendumul.
      • +4 (6 voturi)    
        Pusa gresit problema (Marţi, 10 iulie 2012, 14:50)

        Omu negru [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

        Problema, ca de obicei, e pusa gresit, de USL. Sau incomplet ca sa nu zic mai mult.

        E vorba aici de validarea referenumului, nu neaparat de numarul de voturi pro sau contra.

        Banuiesc ca pt CCR a primat astazi principiul conform caruia, referendumul trebuie sa fie valid - adica sa se prezinte destui oameni la vot, cum era si inainte, jumate +1 din cei inscrisi pe liste.

        Inteleg si punctul de vedere USL: ei mizeaza pe alegatorii contra basescu, cei care spera ei sunt mai activi si mai motivati in sensul demiterii si care probabil se vor prezenta la urme in numar mai mare.

        Tare mi-e ca prezenta la urne va indica faptul ca electoratul e plictisit de miseria asta de politica romaneasca si o sa vina in nr. foarte mic la urne.
      • +10 (12 voturi)    
        Niciodata (Marţi, 10 iulie 2012, 14:51)

        Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        Niciodata legea referendumului nu a fost in forma ca 50%+1 din totalul de alegatori sa trebuiasca sa voteze PENTRU demiterea ca sa fie demis presedintele.
        E o aberatie care a aparut in presa din proasta interpretare a legii vechi. E aproape imposibil sa aduci 9 milioane de oameni la vot, dapai sa voteze toti 9 milioane DA. Basescu nu a modificat niciodata legea in favoarea lui.
        Legea, inainte de a interveni USL acum si PSD-PNL in 2007 era exact in forma votata de CCR acum:
        "ca un referendum sa fie validat trebuie ca 50%+1 din alegatorii de pe liste sa se prezinte la vot".
        Asta e tot.
        USL voia ca decizia sa o ia 50%+1 din cei prezenti la vot, fara sa mai conteze cati se prezinta, adica reducand, era suficient sa se prezinte 3 oameni din care 2 sa voteze DA si presedintele sa fie demis, ceea ce era ABERANT si NECONSTITUTIONAL.
        • -1 (1 vot)    
          dar (Marţi, 10 iulie 2012, 16:42)

          rider [anonim] i-a raspuns lui Gipsi

          atunci de ce nu e aberant ca presedintele sa fie ales in forma prezentata de tine?
          adica:
          e suficient sa se prezinte 3 oameni din care 2 sa voteze DA si presedintele sa fie ales.

          nu este logic ca un presedinte (oricine ar fi el) sa poata fi ales daca se prezinta doar 5 oameni, dar sa fie demis numai daca se prezinta 9 milioane (conform datelor existente).
    • +19 (27 voturi)    
      haha (Marţi, 10 iulie 2012, 14:34)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      acum sa vezi cum ii roaga USL pe cei din strainatate sa voteze
      • +5 (7 voturi)    
        Da... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:50)

        hahalera [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        o sa le ofere scutire la taxe =))
    • +29 (37 voturi)    
      Capcana (Marţi, 10 iulie 2012, 14:35)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      Mie mi se pare ca situatia asta e o capcana.

      Prima ipoteza: daca sustinatorii lui Basescu nu se duc la vot ca sa nu se atinga numarul de cetateni, o sa iasa un rezultat de 95% pentru demitere. Va dati seama ce clabuci la gura o sa faca Antena3, in acest caz? Si o sa aduca cumva legea din condei, ca s-a dovedit ca se poate, si o sa fie valabila demiterea.

      Si a doua, daca sustinatorii lui Basescu nu se duc la vot si USL-ul reuseste sa care pomanagii la urne si se ajunge la 50%+1, e si mai tragic.

      Eu o sa ma duc si o sa votez NU demitere.
      • +6 (10 voturi)    
        Esti prost...n-ai auzit ca Grebla micsoreaza Liste (Marţi, 10 iulie 2012, 14:46)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui smc

        Esti prost...n-ai auzit ca Grebla si Pontacul micsoreaza Listele

        Daca NU-istii se duc la vot il ajuta pe FELIX sa faca 9 milioane.....

        a) NU-ul este majoritar dar nu sunt 9 milioane - RAMANE
        b) DA-ul este majoritar dar nu sunt 9 milioane - RAMANE
        c) NU-ul este majoritar si sunt 9 milioane - RAMANE
        d) DA-ul este majoritar si sunt 9 milioane - PLEACA

        DECI STAI ACASA
        • +2 (2 voturi)    
          Corect, (Marţi, 10 iulie 2012, 15:04)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          ramane Antonescu
        • 0 (0 voturi)    
          alex (Marţi, 10 iulie 2012, 16:00)

          con [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Atentie capcana ! - guvernul a declarat ca parlamentul sa reglementeze problema referendului - reglementare care se poate face la toamna ( cand vor ei ) - GUVERNUL NU VREA SA RETRAGA ORDONANTA DE URGENTA CARE LIMITEAZA CCR - CONCLUZIA PRESEDINTELE SE DEMITE CU JUMATATE + 1 DIN CEI PREZENTI LA VOT - ce parere aveti - trebuie sa iesim masiv la vot daca vrem sa-l pastram pe Basescu .
      • +2 (8 voturi)    
        faci gresit (Marţi, 10 iulie 2012, 14:47)

        hamham [utilizator] i-a raspuns lui smc

        daca votezi NU,vei contribui la atingerea pragului de 9 milioane.

        stai acasa si lasa-i pe cei de la antena 3 sa faca clabuci; daca basescu va fi demis de 95% din poulatie dar prezenta va fi sub 9 milioane,base e din nou la cotroceni.

        vorba lui tapalaga: sloganul verii este: vara asta stam la plaja :)
        • 0 (2 voturi)    
          GREA DILEMA :d (Marţi, 10 iulie 2012, 14:58)

          deceneus [utilizator] i-a raspuns lui hamham

          Dar daca 50% din romanii care il urasc pe basescu se prezinta la vot? Nu numai ca referendumul va fi validat dar basescu va pierde cu un scor RUSINOS :d pentru ca si cei care l-ar fi votat au stat acasa...

          Grea dilema pe capul portocaliilor :D
        • +1 (5 voturi)    
          Si eu o sa votez (Marţi, 10 iulie 2012, 14:59)

          Empire [utilizator] i-a raspuns lui hamham

          O sa merg la vot si voi vota contra demiterii. Nu mi se pare corect sa castige prin neprezentare.
        • +3 (3 voturi)    
          statul de plata (Marţi, 10 iulie 2012, 15:05)

          eu [anonim] i-a raspuns lui hamham

          Da mai, da' Tapalaga semneaza statul de plata in conditiile astea. Pe cand tu...
      • 0 (4 voturi)    
        si eu (Marţi, 10 iulie 2012, 14:51)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui smc

        voi face la fel. Cu orice risc.
    • 0 (2 voturi)    
      Intrebare (Marţi, 10 iulie 2012, 14:43)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      Voturile anulate sunt luate in calcul ca prezenta la vot?
      Ma gandesc deja sa merg si sa imi anulez votul; cu uslistii la butoane, nu se stie cine va vota in locul meu pe cine trebuie.
      • 0 (2 voturi)    
        Votul anulat (Marţi, 10 iulie 2012, 15:15)

        Aldrin [anonim] i-a raspuns lui JestersTear

        inseamna prezenta, asa ca stai acasa !
      • 0 (0 voturi)    
        da (Marţi, 10 iulie 2012, 15:32)

        Un Trecator [anonim] i-a raspuns lui JestersTear

        Din pacate, numarul votantilor se calculeaza de pe liste. Ce, si daca ai votat sau ti-ai anulat buletinul, nu mai conteaza.
    • -10 (14 voturi)    
      Mai sunt cateva luni pana il ciuruim de tot (Marţi, 10 iulie 2012, 14:44)

      dan p [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      Asta vi se pare voua corect PDL istilor si basistilor? o lege data in regimul basescian ramane in vigoare ca niciodata un presedinte sa nu poata fi suspendat indiferent de vointa poporului???? Nicio problema o sa va aratam mai de hai la alegerile din toamna cand chiar daca nu va cade presedintele hotul de basescu acum il vom ciurui atunci! Numai asteptati cateva luni si bucurati-va acum cat mai aveti timp. ASTA e ADEVARUL !!!
      • +4 (6 voturi)    
        Asa ati zis si-n 2008 (Marţi, 10 iulie 2012, 15:14)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui dan p

        si ce papara ati mancat si v-ati mai facut si de ras cu presedinte de o noapte...
        E drept ca Ponta e mai lichea decat Iliescu si mai smecher ca Nastase, dar nici noi nu ne-am nascut ieri...
    • +2 (6 voturi)    
      afara e cald. (Marţi, 10 iulie 2012, 14:48)

      -Vx- [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      devine clar ca din acest moment demiterea nu mai este lupta noastra.usl s-a laudat ca 80% dintre romani nu il mai vor pe traian. din moment ce guvernul si-a asumat raspunderea pentru a face regulile jocului si sa impiedice prin ordonante de urgenta orice cai de atac impotriva hotararilor parlamentului-fapte care au facut posibila suspendarea - va trebui sa asigure si cvorumul la referendum,prin acest lucru asigurandu-se si legitimitatea guvernului,care a respectat vointa poporuluii prin actul de suspendare a presedintelui-hai sa fim seriosi,nu parlamentul a hotarat suspendarea,ci guvernul a creat cadrul si a trasat liniile acestui act ilegitm.
      sa prind unu'la poarta mea ca vrea sa ma scoata din casa cu forta(pe 29 iulie) ca ii rup picioarele!
    • +5 (7 voturi)    
      o sa-i duca cu autobuzele, da... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:53)

      robert [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      La mine in Voluntari autobuzele circula cam la 30 de min si doar pe 2 linii in mod normal, in ziua alegerilor locale circulau la vreo 5-10 minute si aparuse linie chiar si pe strada mea... Au grija baietii sa foloseasca tot arsenalul disponibil. Crin Antonim a zis ca se retrage din viata politica definitiv daca Base castiga referendumul. Sa te vedem bai somnorosule, daca ai coloana vertebrala sa te tii de promisiune. Sau esti doar o c**va.
    • +1 (3 voturi)    
      referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 15:14)

      kyosiovidiu [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      fiecare dintre noi,trebuie sa mearga la referendum,sa verifice listele,sa vada cati morti are pe lista,cati plecati din tara care vor fi trecuti pe lista(definitiv,la aceia ma refer)dupa consultarea listelor sa iesim fara a vota!.trebuie sa fim vigilenti caci dragnea va aduce milioane de oameni cu forta la vot dintr-o parte in alta a tarii,se vor cheltui sute de milioane pe acest referendum ilegal !
      Daca noi nu o facem,ei vor fura,ei vor fura,oricum,dar avem aceasta datorie fata de constiinta noastra!
    • +4 (6 voturi)    
      Ce va spune Ponta-dictatorul, Europei (Marţi, 10 iulie 2012, 15:33)

      Ce va spune Ponta-dictatorul, Europei [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      Ponta face turul Europei!! Stati calmi nu in calitate de copilot, Nu! Nu! In calitate de Premierul Copy-Paste al Romaniei!
      Ponta face turul Europei ca sa spuna urmatoarele:
      -sunt premierul unei tari cu oamnei cretini pe care am reusit sa-i pacalesc mult prea usor
      -sunt produsul finit, sunt creatia lui tovarasu' Iliescu si tv. Nastase. Deci sunt un mare cunosacator al doctrinei socilaiste
      -sunt un dictator, am spus-o recent ca ma compar cu Che Guevara
      -destin recodul in plagiat si am diplome si titluri false
      -am reinstaurat dictatura in Romania NUMAI in 4 zile, record mondial trebuie sa recunoasteti
      -am distrus in doua luni economia tarii si am impovarat romanii si mai tare dand boom-ul la euro (sa creasca, asa le trebuie prostovanilor daca m-au crezut)
      -am pus gheara fix in 3 zile pe toate institutiile statului
      -am transformatu Statul de Drept in statul lui Ponta-USL=PCR
      -am amenintat Curtea Constitutionala ca, daca nu dau favorabil la "reclamatiile" opozantilor, ii distrug
      -l-am demis pe Basescu deoarece eu sunt mai dictator ca domnia sa
      -am promis la '"bobor" cativa poli in plus ca eu sa-mi fac mofturile impreuna cu partenerul meu de lene Crin
      -am marit preturile la toate, benzina am facut-o la pret de licori sfinte, euro l-am facut sa creasca ca viteza masinii mele de curse
      -am facut toate acestea deoarece, eu, sunt o biata sluga a lui taica Ilici si a lu' tovarasu' Voiculescu-Turnatorul tarii
      -m-au facut premier si acum sunt obligat sa le dau tara pe mana
      -pe Crin nu-l bagati in seama ca el doarme mai tot timpul si cand e treaz bea de stinge.
      In concluzie dragi "ieoropieni" eu micul dictator am facut din Romania un stat comunist asa cum ii sta bine. Nu va convine, asta este! Dati-ne la groapa de gunoi a lumii civilizate, eu si clica mea din spate: Hrebe, Dragnea, Nastase, Sova, Iliescu, proxenetii din P S D ne descurcam cu masele, ca doar de asta ii mentinem la stadiul de turma, ii manevram usor. Sau, ne ajuta Moscova. La revedere, semnat- Ponta Premier C
    • +1 (1 vot)    
      Ponta a reinstaurat dictatura (Marţi, 10 iulie 2012, 16:06)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      Toata Europa este alarmata de situatia fara precedent din Romania! Puciul bolsevic al lui Ponta si Crin, coordonati din umbra de Iliescu si Turnatorul Felix Voiculescu a reusit! Toate institutiile statului au fost acaparate de Ponta, Constitutia tarii a fost calcata in picioare, CC este timorata si lucreaza sub presiunea U S L, desi n-ar trebui!!! Dictatura a fost reinstaurata, Ciuma U S L ne-a intors in urma cu 45 de ani pe putin! Trebuie sa ne mobilizam frati romani, sa anuntam peste tot ce se intampla, sa transmitem mesaje in online, in presa internationala, pe forumurile lor ca suntem in mare pericol!
    • -2 (2 voturi)    
      raspund lui hahalera (Marţi, 10 iulie 2012, 16:27)

      Buz [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      Nu trebuie sa ne scoata uselistii la vot, ca iesim noi cu bucurie, sa ne scapam da cel mai mizerabil presedinte care a existat in Romania democratica. Pedelistilor sa nu va deranjati!
    • 0 (0 voturi)    
      Va sa zica PDL-istii SA STEA ACASA ! (Marţi, 10 iulie 2012, 18:15)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      PDL-istilor ! Iata unde ajungeti : SA STATI ACASA ca sa nu fie intrunita conditia de 50%+1. Buuuuun! cam cum credeti ca se va intoarce Basescu la Cotroceni numai cu voturi contra ????? Ha! Ha!
    • 0 (0 voturi)    
      INDEXARE (Marţi, 10 iulie 2012, 19:38)

      Sorin111957 [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      avand in vedere ca, prin evenimentele derulate in ultimul timp pe scena politica din romania, usl detine puterea absoluta in romania – prin parlamentul romaniei, prin guvernul ponta, prin interimatul institutiei prezidentiale, prin intermediul presedintilor de consilii judetene si a consilierilor judeteni, prin intermediul primarilor si a consilierilor locali – este timpul faptelor pentru guvernul usl – sustinut de parlament si presedinte.

      fata de cele mai sus mentionate solicitam guvernului ponta, parlamentului romaniei si presedintelui interimar al romaniei – sa demareze urgent procedurile necesare emiterii ordonantelor de guvern prin care sa se stabileasca urmatoarele:
      – cresterea salariului minim pe economie la 800 lei / luna – conform promisiunilor facute – incepand cu data de 01.07.2012;
      – indexarea veniturilor populatiei (salarii, pensii, alocatii de stat pt. copii, indemnizaţie pentru creştere copil) cu 10% – incepand cu data de 01.07.2012;
      – indexarea trimestriala a salariului minim pe economie si a veniturilor populatiei (salarii, pensii, alocatii de stat pentru copii, indemnizaţie pentru creştere copil) cu rata inflatiei si deprecierea monedei nationale in raport cu euro.

      si, ca sa nu uite, semnati acest apel:
      http://www.petitieonline.com/apel_pentru_indexarea_veniturilor_populatiei_salarii_pensii_al

      si, ca demersul nostru sa fie puternic iar dorinta noastra sa fie ascultata – rugati familia, prietenii, colegii, cunostiintele – sa ni se alature si sa faca cunoscut acest apel!
    • 0 (0 voturi)    
      Eu cred ca... (Miercuri, 11 iulie 2012, 0:27)

      Roberta [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      Cel mai corect si de bun simt este sa fie demis în acelasi mod în care a fost ales !
  • -1 (21 voturi)    
    Soarta lui Base e pecetluita... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:14)

    Marius [anonim]

    Asta era ultima speranta...
    • +8 (14 voturi)    
      de ce? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:25)

      alip [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      I-a dat castig de cauza lui Basescu. Mai ramana sa apara probabil in MO la timp.
      • 0 (2 voturi)    
        Aici MO nu conteaza! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:56)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui alip

        Daca nu-i participare de 50%+1 Curtea nu-l valideaza! Daca va amintiti nici cel din 2007 unde Basescu castigase cu 75% n-a fost validat pe acelasi motiv.
    • +28 (32 voturi)    
      Vot (Marţi, 10 iulie 2012, 14:30)

      George MariusCretu1322860190109 [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Daca este reconfirmat Basescu, miaunel o sa-si taie venele pe lung si ponta poate sa faca o excursie in Congo.
    • +23 (27 voturi)    
      Nu este deloc pecetluita ..... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:32)

      Thor [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Chiar daca USL nu publica aceasta hotarire + ramane valabila si Ordonantza cu jumatate plus unul din citi vin la vot , la final DUPA REFERENDUM , tot CCR este chemata sa valideze referendumul !

      Deci , daca nu ies la vot 9 milioane , referendumul este invalidat !
      Clar ?
      • 0 (8 voturi)    
        d c 9 milioane? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Thor

        suntem 16 sau 17 cu totii...
        cu drept de vor probabil vreo 12... impartit la 2...
        ce buletine se vor folosi? cele dupa ultimu recensamant sau nu?!
        • -1 (1 vot)    
          Tu eşti cu pluta... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:28)

          Ionut P. [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Cum "de ce 9 milioane"???
          Păi scrie peste tot. Sunt 18 milioane de români CU DREPT DE VOT!
          Deci 8 mil +1 ca referendumul să fie validat - altfel nu contează rezultatul oricum.
          Complicat tare să citeşti şi să gândeşti...

          PS: Şi de ce 9 mil? Pentru că sunt 50% ... încă un vot şi se consideră că "majoritatea românilor" a votat. Aşa e în democraţie.
      • 0 (2 voturi)    
        Scuze... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Thor

        Am scris comentariul cand pe site scria doar
        "CCR a declarat legea referendumului constitutionala"

        Intre timp, au aparut si completarile :)
    • +10 (14 voturi)    
      ai dreptate (Marţi, 10 iulie 2012, 14:37)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      base nu va pleca de la cotroceni cand vor mafiotii...
      si asteapta un pic, ca lovitura de stat sa fie completa, daca cineva mai vea vreo indoiala, abia astept sa vad pronuntarea curtii in privinta demiterii lui blaga, punct cheie in lovitura de stat...
    • 0 (0 voturi)    
      Vorbim de, (Marţi, 10 iulie 2012, 15:49)

      anina [anonim] i-a raspuns lui Marius

      soarta Romaniei, Base este major si vaccinat, el oricum se tine pe pozitie, indiferent de situatie. Vorbim de VIITORUL NOSTRU. Da, da! Este vorba si despre tine in povestea asta!
  • -14 (20 voturi)    
    Si uite asa am dat cu bata in balta (Marţi, 10 iulie 2012, 14:14)

    Tic Tac [utilizator]

    :(
  • +30 (40 voturi)    
    Sa inteleg ca... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:14)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    ...cel mai bine pt. cei care nu-l vor suspendat pe Base e sa mearga la mare si la gratare pe data de 29 :))
    • +29 (31 voturi)    
      dar diaspora? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:26)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      Stati sa vedeti cum se vor suci USListii acum, si vor sustine cat de important este ca diaspora sa voteze!!!
      Asteptati pana pe la ora 17.00, ca presedintele interimar sa termine micul dejun...
      • +6 (8 voturi)    
        sa isi revina din mahmureala (Marţi, 10 iulie 2012, 14:39)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui James Bond

        sa isi revina din mahmureala
      • 0 (2 voturi)    
        Nu crez, e ambasadoru' acolo. (Marţi, 10 iulie 2012, 15:00)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        Ambasadoru' american s-a dus la Cotroceni si acum cred ca face terapie de grup cu Victoras si Crin. Cred ca in final le explica si cum e treaba cu "instabilitatea financiara" cu exemple: Siria, Cuba, etc.
      • +2 (4 voturi)    
        Asta nu-i nimic.. (Marţi, 10 iulie 2012, 15:20)

        Aldrin [anonim] i-a raspuns lui James Bond

        dar Crinulet trebuie sa stea cuminte pana pe 29 si sa nu faca propaganda usl-ista.. ca e presedinte.. ha.. ha.. ma doare burta de ras de vreo 2 ore.. va sta ca papagalul pe craca 3 saptamani..
    • +19 (23 voturi)    
      Cam asa... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:27)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      intr-un fel e corect... sa mearga la vot doar acei care vor sa schimbe starea de fapt. Cine e multumit cu presedintele actual, poate sa-si petreaca duminica/vacanta in liniste :)
      • +1 (1 vot)    
        dilema :D (Marţi, 10 iulie 2012, 15:01)

        deceneus [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

        si daca 50% de nemultumiti vor iesi la vot atunci va fi o dubla rusine pe capul lui base ca o sa piarda cu un scor de aproape 100%
    • +20 (22 voturi)    
      Cam asa ceva (Marţi, 10 iulie 2012, 14:31)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      de remarcat faptul ca decizia a fost luata cu unanimitate de voturi. Fiind general obligatorie, ar trebui ca Guvernul sa rectifice OUG data la ceas de seara joia trecuta. daca nu, plangere penala impotriva membrilor guvernului.
      de asemenea, cunoscand decizia prezenta a CCR, Avocatul Poporului (adica al USL-ului) din oficiu ar trebui sa atace OUG la CCR. Daca nu, plangere penala pentru abuz in serviciu. Parerea mea.
      • 0 (2 voturi)    
        Scenariu (Marţi, 10 iulie 2012, 14:53)

        ionionut [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Mai e o lege care a fost atacata, cea cu schimbarea avocatului poporului - ce faci daca curtea decide ca schimbarea avocatului poporului este neconstitutionala, asa cum si este? Sa vezi atunci ordonante atacate una cate una la curtea constitutionala!

        Ca numirea avocatului poporului se face pe 5 ani, este scrisa chiar in constitutie:
        http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=2#t2c4s0a58
    • -3 (7 voturi)    
      Voiaj (Marţi, 10 iulie 2012, 14:35)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      Iar cei care îl vor, pot merge prin străinătate pe bani de la buget, sau din contractele cu statul, ca până acum.
    • +2 (4 voturi)    
      totusi (Marţi, 10 iulie 2012, 14:53)

      renegatul [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      cel mai bine ar fi sa se prezinte lumea la vot!
      Fiecare sa voteze asa cum simte - totusi se cheltuiesc o gramada de bani...
      Oricum ar fi, daca nici nu iese lumea la vot si Base nu e demis, o sa continue circul! USL-ul nu mai baga limba in gura pana in 2014!
      Sau initiaza o noua procedura de suspendare ... cu alte capete de acuzare!
  • +38 (40 voturi)    
    pai daca Pacaliciul Ponta e iubit de TOTI ROMANIi (Marţi, 10 iulie 2012, 14:15)

    Pacalici la nivel inalt [anonim]

    de ce i-e frica si nu vrea sa voteze 50% + 1 din cei inscrisi pe liste ?
    • +2 (4 voturi)    
      Intrebarea e valabila si invers.... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:42)

      IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui Pacalici la nivel inalt

      nu crezi???

      Daca base e iubit de popor atunci statistic vorbind, indiferent cati se prezinta la urne cel putin 50% + 1 vor vota impotriva demiterii ...

      Doar ca .... asta e si problema din 18 mil, pe cel putni 10 mil chiar nu ii intereseaza ramanand doar 8 din care fani ai lui Base sunt maxim 2 - 3 mil...
      • -1 (1 vot)    
        lovitura (Marţi, 10 iulie 2012, 14:57)

        Mirinda [utilizator] i-a raspuns lui IronRaven

        dar daca voteaza 4,5 mil Nu ptr demitere... ar fi semnalul ca numai uslasii din parliament au vrut demiterea...
      • 0 (2 voturi)    
        Pacaliciul zice ca Base nu-i iubit de popor (Marţi, 10 iulie 2012, 15:16)

        Base n-a zis ca-i iubit de popor [anonim] i-a raspuns lui IronRaven

        si ca asta-i motivul pt. care l-a suspendat

        si-atunci, de ce i-e frica de popor ?!!

        ponta sa actioneze in concordanta cu ce zice singur, si

        sa nu se poarte-n continuare ca un pacalici care se contrazice singur
      • -1 (3 voturi)    
        Ca sa vezi.. (Marţi, 10 iulie 2012, 15:29)

        Aldrin [anonim] i-a raspuns lui IronRaven

        noi nu-l iubim duminica, pentru ca e zi libera, deci stam acasa.. te-ai prins?
    • 0 (2 voturi)    
      ai dreptate ! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:44)

      OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui Pacalici la nivel inalt

      Da, asa e. Se tot lauda USL-ul de ceva vreme ca au sustinere de cel putin 75 %. Pai daca se mobilizeaza doua treimi dintre ei (adica 50%), Basescu pica. Ce nu le convine ?
    • +5 (9 voturi)    
      cei 2 milioane de "disparuti (Marţi, 10 iulie 2012, 14:48)

      arion [anonim] i-a raspuns lui Pacalici la nivel inalt

      Decizia era previzibila,se stia clar ca nu se poate valida un referendum decat cu prezenta a 50%+1 din votantii inscrisi pe liste - ca altfel nu ar mai fi referendum-decizia poporului.
      De-aia Chegargara a insistat din timp sa se refaca listele electorale dupa rezultatul de la recensamant, cum ca am fi cu 2milioane mai putini - dar oamenii astia nu au disparut, sint in diaspora si se pot intoarce oricand.
      Pe astia vrea sa-i scoata Ponta de la socoteala, stie ca astia sint ostili PSD, care i-a alungat din tara prin jaful practicat din 1989 incoace, distrugerea oricarei speranta de viitor, saracirea perpetua......
  • +27 (33 voturi)    
    acum abia incepe circul (Marţi, 10 iulie 2012, 14:15)

    demaGOGU [utilizator]

    BOICOT
  • +35 (51 voturi)    
    EU MA DUC (Marţi, 10 iulie 2012, 14:15)

    eueu [anonim]

    si votez NU!
    • +8 (20 voturi)    
      Corect !! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:26)

      CristiBa [utilizator] i-a raspuns lui eueu

      Asa si trebuie.
      • 0 (4 voturi)    
        ba mai bine nu te du (Marţi, 10 iulie 2012, 14:57)

        test [anonim] i-a raspuns lui CristiBa

        de ce sa te duci? sa asiguri cvorum? ca oricum il fraudeaza usl-istii..
    • +3 (17 voturi)    
      n-auzi sa mergi la gratar? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:28)

      Rha-Doo [utilizator] i-a raspuns lui eueu

      -
    • +6 (18 voturi)    
      gresesti (Marţi, 10 iulie 2012, 14:35)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui eueu

      cel mai bine e sa ramai acasa pt ca vor fi mai multi cei care vor vota DA, daca ramai acasa si nu se strang 50% din alegatori, referendumul devine nul.
      • +2 (6 voturi)    
        votez (Marţi, 10 iulie 2012, 14:43)

        votez [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

        personal nu cred sa fie mai multi care sa voteze - da- pentru suspendare. eu merg la vot intotdeauna, chiar daca ambele variante mi se par proaste, dar aleg una '' mai putin proasta'' sa zic asa. voi merge, voi vota NU.
  • +9 (11 voturi)    
    ? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:15)

    Sorin [anonim]

    Ce sa inteleg de aici? De ce se spune ca "se respinge contestatia PDL" de vreme ce se mai spune si ca "in masura in care asigura participarea la referendum a cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente". E alba sau e neagra?
    • 0 (10 voturi)    
      Cu ce drept legifereaza curtea? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:29)

      ionionut [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Parca Curtea Constitutionala trebuia sa spuna daca o lege e sau NU e constitutionala... Ce inseamna ca legea e constitutionala "in masura in care se asigura participarea la referendum a cel putin jumatate + 1 din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente"?
      In ce lege va aparea acest articol? Pentru ca in textul legii apare clar acum ca referendumul e validat de jumatate din cei prezenti la urne. Iar conform declaratiei date de CCR legea e "constitutionala", deci e in vigoare!

      Dupa cate se vede, curtea noastra cam joaca la doua capete - pe principiul "nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase", curtea s-a spalat pe maine: e si nu prea e constitutionala.

      Curat Caragiale:
      "- Din două una, daţi-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, şi anume în punctele... esenţiale... Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis"
      Exact asa zice si Curtea Constitutionala azi!
      • +2 (2 voturi)    
        adica e demis cu 50%+1 din cei prezenti (Marţi, 10 iulie 2012, 14:41)

        edx [utilizator] i-a raspuns lui ionionut

        DOAR daca se prezinta 50% din alegatori. Legea in sine nu este decat o modificare a unui articol din alta lege (Legea pentru modificarea art.10 din Legea nr.3/2000)
    • -1 (1 vot)    
      e gri (Marţi, 10 iulie 2012, 15:06)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Decizia spune ca legea de modificare e constitutionala daca prevede ca la referendum sa vina peste 50% din alegatori pentru a fi valid (in prezent nu prevede). Deci legea ar mai trebui completata cu aceasta prevedere (desi ea a fost facuta special pentru a elimina cerinta de minim 50%). Dar pt. 29 iulie legea respectiva e irelevanta pt. ca nu va fi in vigoare. Referendumul se va desfasura conform prevederilor OUG de saptamana trecuta, care poate fi contestata la CCR, din cate am inteles, doar de catre Avocatul Poporului. Avocatul Poporului insa nu considera oportun sa conteste aceasta ordonanta, in ciuda numeroaselor sesizari primite de la cetateni in acest sens. Ceea ce este iarasi perfect legal (si deci democratic, ar adauga dl. Ponta), pentru ca nimeni nu ii da vreun termen sa raspunda la aceste sesizari. Astfel ca dl. Dorneanu ar putea chiar sa dea curs acestor sesizari prin august/septembrie (prilej pentru Ponta sa apara si sa spuna ca iata toate acuzele aduse referitor la schimbarea conducerii Avocatului Poporului cu o persoana care sa raspunda la comenzile USL sunt nefondate, si ca noul sef de acolo actioneaza democratic, contestand ordonante date de guvernul USL). Deci cat timp CCR nu se poate pronunta asupra ordonantei, aceasta ramane in vigoare (e necesara doar pentru acest referendum, mai departe referendumurile se pot desfasura cu respectarea recomandarilor CCR). Dealtfel Ponta a si spus mai in treacat aseara ca ordonanta (cea referitoare la restrangerea atributiilor curtii) nu este identica cu legea declarata neconstitutionala, deci nu este si ea implicit neconstitutionala. La fel va spune probabil si despre cea cu referendumul, dand cu tifla occidentului ca toate actiunile USL (in care nu uita sa precizeze ca el nu este implicat defel) sunt profund democratice.
  • +15 (17 voturi)    
    interesant (Marţi, 10 iulie 2012, 14:16)

    dan [anonim]

    "...in masura in care asigura participarea la referendum a cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente".
    deci ordonanta de urgenta nu e constitutionala, iar legea care e constitutionala imi pare ca nu era promulgata la data suspendarii.
    interesant...
  • +15 (17 voturi)    
    .. (Marţi, 10 iulie 2012, 14:16)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Mai ramane s-o vedem in MOF.
  • +2 (12 voturi)    
    CALUL (Marţi, 10 iulie 2012, 14:16)

    ilie22sute [utilizator]

    Lovitura data CCR - ului valoreaza cat 10 lovituri de stat CCR legat de maini si de picioare , cu ochelari de cal la ochi TRAGE CONCLUZII DOAR LA CE TREBBUIE SA VADA ( la ce nu vede NU EXISTA ) Stii cum vine treaba asta ? Prinzi un armasar salbatic il incaleci si incepi sa strigi :" VEDETI CAT DE LIBER E CALUL ! E LIBERFACE DOAR CE VREA EL "
  • +8 (12 voturi)    
    oops (Marţi, 10 iulie 2012, 14:16)

    Xorciser [utilizator]

    Game over.
  • +26 (32 voturi)    
    Boicotati referendumul (Marţi, 10 iulie 2012, 14:17)

    Trojan.H [utilizator]

    Nu se vor prezenta NICIODATA 9 milioane de alegatori la urne.
    • -8 (16 voturi)    
      .. (Marţi, 10 iulie 2012, 14:21)

      Witch [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Ba se vor prezenta.
      • +5 (11 voturi)    
        Ba nu (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

        roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui Witch

        eu unul nu mai vin chit ca iese unanimitate la votare ptr suspendare. Decizia CC m-a scutit de dilema in care ma aflam: sanctionez un presedinte de a carui papusareli m-am saturat sau votez impotriva suspendarii ptr ca USL a incalecat clar statul de drept?
    • -4 (8 voturi)    
      Mizerie (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

      Falcao [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Care e logica acestei decizii ? De ce alora care nu se duc, si practic transmit ca nu ii intereseaza rezultatul, automat se considera ca au votat impotriva suspendarii ? O alta mizerie marca Basescu, asa cum ne-a obisnuit in toti acesti ani.
    • +2 (8 voturi)    
      Nu il boicotez!!! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:39)

      cyp [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Ma duc si votez IMPOTRIVA SUSPENDARII. Si asta o fac, fiind plecat din tara in delegatie!!!
    • -1 (1 vot)    
      crezi tu ? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:42)

      damian razvan [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Reamintim ca la precedentul referendum de demitere a presedintelui, in 2007, pe listele electorale permanente erau inscrise 18.301.309 persoane, din care au participat la vot 8.135.272 persoane (adica 44,45%)
  • +29 (39 voturi)    
    Absenta (Marţi, 10 iulie 2012, 14:17)

    Scrum [utilizator]

    Deci daca nu ma duc la vot, il ajut indirect pe Basescu? Count me out.
    • +3 (7 voturi)    
      mai bine... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:40)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui Scrum

      ...te duci si votezi, il ajuti mai mult aratand ca suntem multi cei care nu vrem sa fim condusi de un repetent cu grave probleme psihice.
      • +3 (3 voturi)    
        ba chiar invers (Marţi, 10 iulie 2012, 15:00)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Adriana

        nu este asa, daca mergi la vot ajuti la demiterea lui, pentru ca se intruneste numarul necesar de votanti
  • +1 (25 voturi)    
    hmmmm (Marţi, 10 iulie 2012, 14:18)

    liviu_ [utilizator]

    deci e clar... ramane presedinte...
    e imposibil sa vina 10 mil sa voteze demiterea... mai ales ca nu sunt atatia romani

    stau si ma intreb... si nu e valabil numai acum (chit ca voi fi injurat)
    cum poate fi un om ales de 3-4-5 milioane de oameni dar sa poata fi demis NUMAI de minim 10 mil...
    • +15 (19 voturi)    
      simplu (Marţi, 10 iulie 2012, 14:24)

      _Dl [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Asa cum azi avem un presedinte ales cu 9.000 de voturi !
      • +2 (4 voturi)    
        Si inca cum (Marţi, 10 iulie 2012, 14:52)

        eu [anonim] i-a raspuns lui _Dl

        Ma intreb cum a putut ajunge ROMANIA, TARA NOASTRA, sa fie reprezentata acum de un repetent + pokerist si condusa de un hot +mincinos. RUSINE.
    • +8 (10 voturi)    
      n-ai inteles (Marţi, 10 iulie 2012, 14:25)

      DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      poate fi dat jos nu doar de 9 milioane, ci 9 milioane treb sa se prezinte la vot
    • +9 (11 voturi)    
      Gresesti un pic (Marţi, 10 iulie 2012, 14:25)

      PeterPanzer [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      5 milioane l-au ales. Dar nu 5 milioane au votat (ci, evident, mult mai multi). Cred ca sesizezi acum diferenta.
    • +10 (14 voturi)    
      Nu asa .. (Marţi, 10 iulie 2012, 14:28)

      CristiBa [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      9 mil prezenti la vot
      nu te gandi ca o sa voteze 9 mil suspendarea
    • +8 (12 voturi)    
      _ (Marţi, 10 iulie 2012, 14:29)

      v_ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pt ca in cazul unei suspendari corect e ca din partea populatiei sa vina un vot de blam, adica exact cum a stabilit curtea.
      Exemplu: eu te dau pe tine in judecata pe nedrept ca mi-ai dat o palma. In cazul asta cum ti se pare corect: curtea sa te oblige pe tine sa aduci dovezi ca nu m-ai lovit sau eu sa fiu obligat sa aduc dovezi ca m-ai lovit?
    • +10 (12 voturi)    
      10 milioane (Marţi, 10 iulie 2012, 14:29)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      trebuie sa se prezinte la vot
      din ei 5 trebuie sa zica DA demiterii
      Deci pana la urma ii trebuie voturi ca si la alegere.
    • +13 (15 voturi)    
      referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 14:30)

      argus [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Cititi cu atentie: referendumul este validat daca participa 50% + 1 din cei inscrisi pe liste, iar presedintele este demis daca din acestia majoritatea ( 50% + 1) voteaza pentru demitere. Deci trebuie sa participe la referendum 9 milioane de alegatori si !/2 +1 din acestia sa voteze demisia pentru ca presedintele sa fie demis.
      • +1 (1 vot)    
        hmmm (Marţi, 10 iulie 2012, 14:40)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui argus

        am inteles eu gresit :) sorry
    • +15 (17 voturi)    
      sper sa citesti (Marţi, 10 iulie 2012, 14:31)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      NU a spus NIMENI NICIODATA ca trebuie sa vina 10 mil sa voteze demiterea =)). Trebuie sa vina 9 milioane la vot, asta e legea referendumului - pentru orice. Si cand s-a votat pentru parlament unicameral cu 300 de parlamentari la fel a fost.
      Apoi daca din cei 9 milioane jumatate voteaza pentru demitere atunci asta e.
      Nu uita ca la alegerile prezidentiale au fost aprox 11 milioane de voturi 5,6 milioane au votat pt Base si 5,4 miliaone pentru Geoana. Si eu spun ca nu mi se pare normal sa fii ales cu 5 milioane de voturi si sa fii dat afara de 3 milioane de pomanagii....
      NU te mai uita la Antene ca te prostesc rau de tot!!!
      • 0 (4 voturi)    
        Optimism (Marţi, 10 iulie 2012, 14:41)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui DavidM

        Apropo de parlament unicameral, cum e cu referendumul la care m-am dus? Cică trebuia să avem o singură cameră. Marile realizări PDL...

        Vezi de ce am în un motiv de optimism la referendum?
    • +10 (14 voturi)    
      USL-isti perspicace (Marţi, 10 iulie 2012, 14:32)

      Deea [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Ai înțleles gresit, nu trebuie să voteze toți demiterea...dar trebuie să se prezinte la urne 50 la sută plus unu din alegători ca să fie validat referendumul. asa e la toate referendumurile, că sunt pentru presedinte, primar sau pentru adoptarea unor legi, modificare constituție etc. Numa că prietenu Ponta a simțit nevoia săpt trecută să schimbe legea referendumului numai si numai în cazul demiterii presedintelui, in sensul că referendumul să fie valabil chiar dacă la urne se duc, să zicem, 10 la sută din alegători. Na, unde dai si unde crapă, tu ai înțeles că trebuie să voteze 50 la sută lus unu pt. demiterea lui Băse?.Ce să zic, esti perspicace si tu, ca toți fanii USL
      • +2 (2 voturi)    
        referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 14:39)

        argus [anonim] i-a raspuns lui Deea

        iar tu esti 'perspicace"ca toti pedelacii: legea a fost modificata de pedele in sensul ca pentru demitere trebuiau sa voteze 50% +1 din cei inscrisi pe liste, iar useleul a modificat legea in sensul in care 50% + 1 din cei prezenti sunt suficienti pentru demitere cu conditia validarii referendumului, adica a prezentei la vot a 50% + 1 din cei de pe liste. De ce uiti ca pedeleul a modificat acum 3 luni legea referendumului in sensul aratat de mine mai sus?
      • -1 (3 voturi)    
        asigurarea de rezerva... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:40)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui Deea

        a lui ponta plagiatorul consta in reducerea semnificativa nr. de votanti inscrisi pe liste - a se vedea misculatiile de la Institutul de Statistica - prin folosirea "prematura" a datelor de la recensamintul ultim!!!!
      • +1 (1 vot)    
        mda... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:42)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Deea

        am inteles gresit ...
        de unde ai tras tu concluzia ca-s fac usl?!
        baiete nu am votat nici pdl , nici psd in viata mea (si nici pnl ca tot veni vorba)
      • -1 (1 vot)    
        perspicace tare (Marţi, 10 iulie 2012, 15:04)

        ara65 [utilizator] i-a raspuns lui Deea

        perspicac!!!!
    • +11 (15 voturi)    
      Pai e simplu prietene! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:33)

      Socrate [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Hai sa mai explic odata pentru toti cei care nu pricep cum e posibil acest lucru. Un presedinte este ales prin votul liber consimtit al romanilor, dat celui caruia ei cred ca merita sa ii reprezinte ca presedinte. Cand e ales, nu e un singur candidat lka aceasta functie si voturile, firesc sunt impartite. Cand e vorba de demitere, hotarata politic de o alianta fara legitimitate confirmata de votul popular (sa ne amintim de migrarea unor oportunisti si tradatori lipsiti de scrupule) , institutia presedintelui trebuie protejata de abuzurile unora care si-au facut un scop in viata din a-l demite pe presedinte. E clar de ce? Asta este ideea, de a proteja o institutie de abuzurile unei puteri politice, oricare ar fi ea, oricare ar fi presedintele din acel moment.
    • +1 (5 voturi)    
      greu cu logica (Marţi, 10 iulie 2012, 14:34)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      poate fi decis numai daca PARTICIPA la vot 9 milioane, INDIFERENT de votul exprimat.

      cum spunea un fost premier: inapoi la scoala.
    • +5 (7 voturi)    
      Hai ca nu te injura nimeni! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:35)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      N-ai inteles. Nu e necesar sa voteze 10 mil. pentru demitere, dar e necesar sa participe la vot (fie ca spun DA fie ca spun NU) cele 10 mil. de alegatori. Clar?
    • +2 (4 voturi)    
      nu e chiar asa (Marţi, 10 iulie 2012, 14:35)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Trebuie 10 mil prezenti la vot pentru a valida referendumul, dar daca 5 mil + 1 voteaza pentru demitere, presedintele va fii demis.
    • +4 (6 voturi)    
      Simplu... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:35)

      ionionut [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cand e ales, e ales pe 5 ani si poate fi suspendat doar pentru "incalcari grave" ale legii... Tocmai pentru a proba aceste incalcari grave este necesar ca jumatate din oameni sa se pronunte!

      Apoi, mai este si o chestie legata de echilibrul puterilor in stat - nu e normal ca parlamentul sa suspende presedintele cand are el chef, iar presedintele sa nu poate face nimic.Corect ar fi fost ca daca poporul voteaza NU suspendarii, parlamentul sa fie la randul lui dizolvat!

      Oarecum, cu aceasta decizie, se asigura un oarecare echilibru.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu confunda conditia de validitate cu votul pentru (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Conform constitutiei si scrutinul de alegere a Presedintelui trebuie sa fie validat prin prezenta la urne a 50% plus 1 din nr de alegatori inscrisi pe liste. Asa si acum, CCR a zis doar ca la referendum tb sa participe 50%+1, Presedintele fiind demis cu votul majoritatii celor care participa.
      Eu am o alta intrebare, cum e posibil ca cineva votat senator de 9000 de oameni si care a iesit pe locul 2 in colegiul in care a candidat sa fie presedinte intermiar chiar si pt 3 saptamani?
      • -1 (1 vot)    
        crin (Marţi, 10 iulie 2012, 15:30)

        maximus [anonim] i-a raspuns lui gigi

        puneti gresit problema din neatentie sau rea credinta.Baiatul cu nume de floare a avut 9 mii voturi si a iesit al 2lea in colegiul unde a candidat pt senat dar a participat si la turul 1 pt prezidentiale,unde,desi a pierdut a facut mai mult de 9 mii de voturi.....
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e vorba de demitere. (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

      Cil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Inainte da a fii o demitere este un referendum.Si este normal sa fie adoptat de peste jumatate din romani.
      Daca eu majoritate parlamentara vreau sa fac un referendum in care sa zic daca suntem de accord sa ne alipim rusilor cum ti se pare normal sa se ia o decizie cu 5 oameni la vot din care 3 voteaza DA sau cu decizia majoritatii romanilor???
    • -1 (3 voturi)    
      referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 14:41)

      mmicheline [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu socotesti corect. Trebuie tot 4-5 milioane pentru demitere. 9 milioane trebuie sa fie prezenti la vot.

      Vad insa ca USL o intoarce acum. Ei spun ca nu vor tine cont de lege, ci de OUG.
    • +3 (5 voturi)    
      Despre referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 14:42)

      Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Orice referendum din Romania e validat, conform legii, daca se prezinta la el cel putin jumatate plus unul din numarul alegatorilor inscrisi in listele electorale? De ce ar fi diferit referendumul de suspendare a presedintelui? Chiar si un simplu primar, potrivit acestei legi, poate fi suspendat daca se prezinta la urne la referndumul de suspendare cel putin jumatate plus unul din numarul alegatorilor din listele electorale din localiatatea respectiva. E presedintele Romaniei mai putin important decat primarul din Pocreaca sau din Cuca Macaii?
      Pe de alta parte, suspendarea presedintelui e o chestiune mult prea importanta pentru ca sa ne jucam cu ea. Dovada ca imediat ce presedintele a fost suspendat pietele financiare au reactionat negativ. Cred ca ar trebui modificata Constitutia, pentru a face mult mai dificila suspendarea, astfel ca doar in cazurile evidente de incalcare a legii sa poata fi suspendat presedintele. Mai intai sa se pronunte Curtea Constitutionala (din a carei componenta ar trebui sa faca parte doar magistrati de profesie, cu cel putin 10 ani de experienta si fara trecut politic, desemnati de Inalta Curte). Avizul Curtii sa fie clar si obligatoriu. Apoi Parlamentul sa voteze suspendarea, doar daca avizul a fost pozitiv, cu cel putin doua treimi din numarul total al membrilor sai, astfel incat majoritatea absoluta sa fie convinsa ca presedintele chiar merita suspendat. Ar fi benefic pentru stabilitatea politica, indifernt care ar fi presedintele tarii. Nu ne putem permite sa suspendam presedintele la fiecare 5 ani doar fiindca nu ne place ce-a zis sau ca n-are par.
    • +1 (3 voturi)    
      raspunssul e simplu! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:47)

      Iata de ce: [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Un presedinte e ales pt un mandat intreg de un nr de oameni, atatia cati vor sa vina la vot. Insa, daca in timpul mandatului, omul acela o ia razna si isi tradeaza tara sau calca grav constitutia, atunci, poporul revoltat de faptele cumplite ale acelui om, se ridica cu mic-cu mare si, democratic, vine la referendum si-l da jos pe acel presedinte. Daca nu vin la vot, inseamna ca presedintele ala nu a comis ce asa grav, deci isi poate continua mandatul castigat democratic. Astea sunt sipritul si litera legii.
    • 0 (2 voturi)    
      uite asa!!! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:49)

      bizon [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      mai bine intreaba-te cum s-a putut ajunge in situatia asta intr-un stat din UE? cum s-a putut sa ajunga ponta prim si antonescu presedinte? pai sa-ti zic cu ajutorul putorilor de parlamentari care nu reprezinta alegerea facute de mine la ultimile alegeri. pentru ca au migrat animalele spre usl sa scape de justitie. deci presedintele este singura mea alegrea in momentul de fata. dupa alegerile parlamentere care vor avea loc, nu au decat sa reflecte vointa alegatorilor. acu' ai inteles? sau ai inteligenta limitata?!
    • +1 (1 vot)    
      demitere (Marţi, 10 iulie 2012, 15:22)

      maximus [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      dumneata nu ai inteles nimic. pt ca referendumul sa fie VALIDAT e necesara prezenta a 50%+1cetatean din cei inscrisi pe liste. daca astia aduc listele la zi [dispar peste noapte mortii care figurau pe liste ani de zile dupa deces-acum am inteles de ce...] adica in jur de 16 milioane din care daca 8 milioane VOTEAZA e destul sa fie impotriva 4 milioane si ceva nu minim 10 milioane cum gresit ai scris mai sus...
  • +27 (31 voturi)    
    Gluma se ingrasa (Marţi, 10 iulie 2012, 14:18)

    Stefi13 [anonim]

    Haha, gluma se ingrasa pentru Ponta si Antonescu. In asemenea conditii pun pariu ca Base va ramane presedinte.
    • -5 (13 voturi)    
      ... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:31)

      Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui Stefi13

      ...Ce prostie! Gluma se ingroasa pentru noi toti! Crezi cumva ca va fi liniste in perioada urmatoare, vreo 2 ani si ceva, daca ramane Basescu? Oare cum de nu se poate intelege ca ce am vazut in ultima luna vom vedea inca mult timp de-aum inainte? Intre timp, leul o ia la vale, tragand dupa el si nivelul de trai, al nostru nu al lor, cei ce pastoresc politica de Dambovita!
      • +1 (5 voturi)    
        IQ (Marţi, 10 iulie 2012, 14:44)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui Geo6101

        Îm sfârșit, o minte limpede. Băsescu a spus-o răspicat că nu va numi premier USL în toamnă, chiar dacă vor câștiga. Omul ăsta numai pace nu vrea. Atitudine tare democratică...
        • 0 (2 voturi)    
          toamna (Marţi, 10 iulie 2012, 15:33)

          maximus [anonim] i-a raspuns lui Mitică

          da,usl castiga alegerile,presedintele nu numeste premier de la ei si astia il impusca. atunci sa vezi ce va fi in tara romaneasca.
        • +1 (3 voturi)    
          De ce minti? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:39)

          Un Trecator [anonim] i-a raspuns lui Mitică

          Basescu a zis ca nu o sa-l mai numeasca premier pe Ponta.
  • +13 (17 voturi)    
    In atare situatie, (Marţi, 10 iulie 2012, 14:18)

    gxg [anonim]

    nu ar trebui sa mergem la vot.
    • +10 (14 voturi)    
      Ba da (Marţi, 10 iulie 2012, 14:29)

      sln [utilizator] i-a raspuns lui gxg

      De ce sa nu mergem la vot si sa ne exprimam clar impotriva suspendarii abuzive?
      Si apoi de ce sa riscam, prin absenta?
      • 0 (2 voturi)    
        Boicot (Marţi, 10 iulie 2012, 14:53)

        Cil [utilizator] i-a raspuns lui sln

        E mai simplu sa-l ajuti pe Basescu nemergand(boicotand) referendumul.
        Daca se prezinta la vot 10 mil de oameni si 6.5 mil e pt demitere si 3.5 e contra atunci adio Basescu.
        Dara daca se prezinta la vot 8 mil de oameni si acesiasi 6.5 milioane de oameni sunt pentru demitere si 1.5 impotriva demiterii referndumul e nul .... deci basecu ramane presedinte.
        • 0 (2 voturi)    
          Da, (Marţi, 10 iulie 2012, 15:15)

          sln [utilizator] i-a raspuns lui Cil

          ...inteleg logica. Aparent corect. Totusi cred ca ar trebui facute niste proiectii mai riguroase. Considerind si toate porcariile posibile la care gashca de la butoane s-ar putea preta (si pina acum s-a pretat la absolut orice). Dar sint convins ca asemenea calcule vor fi facute.
  • -14 (22 voturi)    
    un rahat... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:19)

    liviu_ [utilizator]

    nu se va intampla decat sa se prelungeasca circul petnru inca 2 ani...
    o sa fie basescu presedinte inca 2 ani... si guvernul usl... care o sa se inteleaga ca nuca in perete si o sa se duca dracu tara asta...
    • +16 (18 voturi)    
      depinde (Marţi, 10 iulie 2012, 14:30)

      alip [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Tot de noi depinde sa nu castige cei doi mascarici alegerile in toamna. Adica Basescu presedinte si eventual Ungureanu premier. Deci nu mai avem scandal, ne spalam obrazul in exterior, reluam cresterea economica, Ambramburica ne scuteste de performantele ei la Ministerul Educatiei, justitia continua sa bage hoti la inchisoare si noi putem munci linistiti.
      • +2 (2 voturi)    
        sa fim realisti (Marţi, 10 iulie 2012, 14:47)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alip

        este practic imposibil sa iasa pdl la toamna...
        in conditiile astea vom avea un parlament su un presedinte care vor lucra unul impotriva celuilalt (nici basescu nu e asa sfant cum aratati voi aici).
        si in aceste conditii nu vad cum s-ar putea lua masuri benefice tarii cand fiecare o sa vrea cu totul altceva... si ambii o sa faca orice ca sa-si impuna parerea ...
        • +1 (3 voturi)    
          Nu-i chiar asa (Marţi, 10 iulie 2012, 15:07)

          sln [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Comentariul sufera de o mica "eroare" prin omisiune. Nu e vorba de PDL. Poate fi vorba de o uniune de dreapta (din care PDL va face parte sau nu). O miscare care opune un program/discurs articulat si european, gloatei actuale de la butoane, cu interesele lor stravezii si agresivitatea lor stalinista la adresa statului de drept.
    • +10 (14 voturi)    
      USL-istii (Marţi, 10 iulie 2012, 14:31)

      CristiBa [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ar putea sa fie dati in judecata pentru tradare de tara, pentru periclitarea echilibrului in stat, si pentru ca au prabusit economia, minciuna, calomnie si multe altele.
      Va fi un exercitiu bun pentru independenta justitiei din Romania.
      • 0 (2 voturi)    
        lol (Marţi, 10 iulie 2012, 14:45)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CristiBa

        tu realizezi ca practia ca "democratica" e ceva gen comunism/nazism: indepartarea tuturor celor care nu sunt cu noi.

        sa fim realisti pdl nu va iesi la toamna... hai sa realizam acest lucru ca forumurile hotnews nu sunt reprezentative pentur romania.

        pe langa asta nici pdlu nu a facut atat bine pentur tara asta... uitati niste abuzuri mari facute si de ei (evident si usl nu e "curat")
        • +1 (3 voturi)    
          Exemple, ceva? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:09)

          sln [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Draga domnule, imi puteti da citeva exemple ale acestor "abuzuri mari" despre care vorbiti? Altfel o asemenea afirmatie e doar propaganda goala si rudimentara.
      • 0 (2 voturi)    
        I-as pune sa plateasca.. (Marţi, 10 iulie 2012, 15:08)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui CristiBa

        .. doar referndumul! 100 milioane de euro solidar pe cei care l-au instigat. Cred ca au bani destui!
  • +14 (18 voturi)    
    crizel, demisia (Marţi, 10 iulie 2012, 14:19)

    DrInOrice [utilizator]

    antenescule, poti sa o semnezi deja... din pacate raul e facut, va semna toate prostiile cat e acolo
    • +1 (5 voturi)    
      in perioada asta (Marţi, 10 iulie 2012, 14:41)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      isi vor rezolva toate treburile murdare-gratierea infractorului nastase,vor da reglementari care il vor absoli pe varan de toate pacatele,Voicu si ceilalti invinuiti din psd si pnl vor fi achitati si cine stie ce le mai trece prin cap.
  • -26 (30 voturi)    
    Good-bye, capitain Chivas ! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:19)

    gv [utilizator]

    Din moment ce CCR s-a pronuntat deja pe speta asta in 2007 si a spus ca e constitutionala, nu vad ce putea sa faca acum, sa-si contrazica propriile decizii ?
    Oricum, ramane in vigoare ordonanta, care nu e atacata la curte si isi produce afectele la referendum.
    Deci, dragi postaci portocalii, puteti sa va luati de pe acum adio de la marele carmaci securist si de la toata gasca de hoti portocalii, pe care o sa-i mai vedeti doar la Rahova, dupa gratii.
    • +1 (3 voturi)    
      ham? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:23)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Tu ce ai vrut sa spui ca nu inteleg? Decizia CCR din 2007 si cea de astazi nu sunt pronuntate referitor la acelasi lucru.
    • +1 (3 voturi)    
      Blejanar (Marţi, 10 iulie 2012, 14:27)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui gv

      e deja pe faras... o sa aiba ce discuta cu Nastase
  • 0 (6 voturi)    
    +1 (Marţi, 10 iulie 2012, 14:19)

    UglyKidJoe [utilizator]

    ala o sa fiu eu sigur. de data asta ne vedem la vot...
    • 0 (2 voturi)    
      votez (Marţi, 10 iulie 2012, 14:47)

      UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      sa fiu sigur ca nu se schimba legea cu o zi inainte de vot. Corabia nu s-a scufundat, capitanu' e inca la bord. Sobolanii au fugit primii.
  • +14 (18 voturi)    
    Asadar... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:19)

    MarianCostea1329383077834 [anonim]

    ...stam acasa si sanctionam hotia si idiotenia prin indiferenta. Halal solutie democratica! Dar daca asta merge, de ce nu!?
    • +7 (9 voturi)    
      Vor fi cam 80%, nu doar 50 (Marţi, 10 iulie 2012, 14:21)

      ATENTIE [utilizator] i-a raspuns lui MarianCostea1329383077834

      Da' voi stati acasa, ca daca 8.8 milioane dau cu contra sigur nu va fi demis. ;)
      • 0 (4 voturi)    
        Sigur dau, sigur.. (Marţi, 10 iulie 2012, 14:30)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

        in visele tale si ale lui Voiculescu dau 8.8 milioane.
      • +2 (4 voturi)    
        :D (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

        DavidM [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

        Este logic, nu poti sa demiti un presedinte de stat cu 2 milioane de voturi cand el a fost ales cu 5,5 milioane!
        Nu-i asa?
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e indiferenta (Marţi, 10 iulie 2012, 14:27)

      PeterPanzer [utilizator] i-a raspuns lui MarianCostea1329383077834

      Te-ai documentat, stii situatia, si stii efectul pe care il poti produce cu actele tale (aici, votul). Ai luat o decizie in consecinta.
      Acestea fiind spuse, inteleg la ce te referi. Si este, intr-adevar, un pic aiurea.
    • +1 (1 vot)    
      mare greseala sa stai acasa (Marţi, 10 iulie 2012, 14:51)

      Tenna Lecusa [utilizator] i-a raspuns lui MarianCostea1329383077834

      Nu stai acasa! Ca s-ar putea sa fie validat referendumul si nu mai ai ocazia sa sanctionezi nimic!!
  • +16 (22 voturi)    
    Hopa, victorase, (Marţi, 10 iulie 2012, 14:20)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ia vazi, ma, ca trebuie sa mai faci ceva!
    Doar tu, ca alalalt doarme ma!
    Hai, te rog, desfiinteaza CCR pana diseara!
    Cum sa ii de dreptate lui Basescu!?
    Nu se pot prezenta la vot doar aia 9.000 ai aculalului "presedinte"?
  • +6 (8 voturi)    
    Crin spunea (Marţi, 10 iulie 2012, 14:20)

    nede [anonim]

    pai Crin avea un sondaj IMAS si spunea ca va fi o prezenta de 80%..deci poate dormi linistit!
    Pe de alta parte, POnta spunea ca referendumul va fi cu listele din 2001, parca..
  • +13 (15 voturi)    
    Stam acasa? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:20)

    Ana Conda [utilizator]

    Cu alte cuvinte, cei care nu doresc suspendarea Presedintelui Traian Basescu pot pur si simplu sa stea acasa, invalidand astfel rezultatul referendumului? (asta pentru ca nu cred ca se vor prezenta 50% + 1 de pe liste, care sa voteze in favoarea suspendarii).
    • +5 (7 voturi)    
      In mod normal ai dreptate (Marţi, 10 iulie 2012, 14:30)

      zugurudumba [utilizator] i-a raspuns lui Ana Conda

      Doar ca uiti ca aceasta decizie mai trebuie sa fie si ea publicata in MOf inainte de a intra in vigoare. Si stim cu totii ca acest lucru se va intampla la pastele cailor.

      Aici s-a ajuns dupa guvernari succesive in care s-a abuzat de acest instrument, ordonanta de urgenta.

      Era doar o chestiune de timp pana cand cineva sa-si dea seama ca se poate face orice in tara asta prin OUG, chiar si trebi care contravin flagrant constitutiei. Ba, mai rau, caile prin care o OUG poate fi atacata sunt limitate si subrede.

      Avem o gaura legislativa cat casa si nimeni nu o sa schimbe ceva, pentru ca niciun guvern de acum incolo nu-si va refuza dreptul la putere practic nelimitata.
  • -3 (5 voturi)    
    jumatate +1 (Marţi, 10 iulie 2012, 14:21)

    cata [anonim]

    nu ma intereseaza demiterea lui basescu dar nu ar trebui sa fie jumatate +1 din cei care au fost la vot in 2008?
    • 0 (2 voturi)    
      vot (Marţi, 10 iulie 2012, 14:37)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cata

      in mod normal e corect ce se intampla acuma Basescu a fost ales de 5.27 mil de oameni deci sa fie demis cu 5.27+1 ceea ce in context cu decizia curti 50%+1 prezenta la vot inseamna cam 10 mil pentru a fi suspendat basescu are nevoie de undeva la 5 mil de voturi
  • +19 (21 voturi)    
    bravoo CCR (Marţi, 10 iulie 2012, 14:21)

    flippy [utilizator]

    mai ai 19 zile Crin! sa vad demisia..poti sa incepi sa o redactezi
    • +1 (3 voturi)    
      nu te inflama.. (Marţi, 10 iulie 2012, 14:26)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui flippy

      daca citesti cu atentie nu se stie exact daca pt demiterea lui Basescu este nevoie sau nu de 50+1 din numarul celor inscrisi in liste sau din numarul celor prezenti.. este vorba momentan ca un referendum se considera valid daca se prezinta la vot jumatate plus unu din cei din liste.. ca sa fie considerat si rezultatul valid tb sa vedem daca se accepta jumatate plus unu din cei prezenti sau din cei de pe liste.. iar ati fost informat de Igas!
  • +13 (17 voturi)    
    Intelegem de ce a umblat Ponta la Statistica (Marţi, 10 iulie 2012, 14:21)

    Trojan.H [utilizator]

    Degeaba. Antonescu isi face bagajele (pe care n-a apucat sa si le desfaca). Lovitura de stat va fi demontata pas cu pas.
    • +2 (4 voturi)    
      procente (Marţi, 10 iulie 2012, 14:31)

      UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      or veni aia de la statistica cu un raspuns pentru Poanta: ca mai suntem doar 1 milion de locuitori
  • +13 (15 voturi)    
    okkkkkkkkkkkkkk (Marţi, 10 iulie 2012, 14:21)

    paolalaan [utilizator]

    E mai bine totusi, nu era cazul sa-l demita asa ca pe un caine...mafiotii astia!Acuma or zice ca aceasta curte tine partea lui Base si ca avizul lor e doar consultativ ..o sa vedeti
  • +2 (4 voturi)    
    Deci merge si boicotul prin neprezentare... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:22)

    AA [anonim]

    "...este constituţională în măsura în care asigură participarea la referendum a cel puţin jumătate plus unul din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente".

    Dar tot nu vom boicota ci vom merge la vot unde vom pune stampila pe "NU".

    Multumim CCR.
  • +1 (3 voturi)    
    cum favorabila lui Basescu? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:23)

    busola [utilizator]

    Legea referendumului actuala cuprinde si modificarile, deci referendumul e valid pe baza voturilor celor prezenti...
  • +5 (7 voturi)    
    super! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:23)

    James Bond [utilizator]

    URAAAAAAAAAAAA!!!
    Bravo!!!! Base, te vrem inapoi la Cotroceni!!
  • +2 (6 voturi)    
    sculati-l pe adormila sa-si faca bagajele (Marţi, 10 iulie 2012, 14:23)

    george [anonim]

    astia de la CCR isi bat joc: ori au fost incalcaru grave ale constitutie ori nu. am senzatia ca lucreaza numai in regim de reparatie: am gresit o decizie o reparam in urmatoare hotarire.
    mai in gluma mai inserios aveti grija ca adormila poate sa doarma prin vreo camera si sa nu-l lasati dormind in 29 iulie cind se intoarce base. oricum adormila o sa topeasca sticlele alea de whisky ce nu le-a baut base, la capitolul asta ambii presedinti se aseamana. dar in locul elenei adormila cu cine o dormi ca nevasta-sa etse la Bxl. sa nu-mi spuneti ca-i ...dottore
  • +1 (3 voturi)    
    abia acu (Marţi, 10 iulie 2012, 14:23)

    n_asul [utilizator]

    e pe bune' ... Succes si sa votati cu spor!
  • +1 (3 voturi)    
    Decizii (ilogice) ale CCR. (Marţi, 10 iulie 2012, 14:23)

    Alius [utilizator]

    Ca sa nu supere pe nimeni, sau sa supere pe toata lumea.

    Czam nasol pentru Crin, dar a fost si el presedinte pentru o luna, dupa care, fericit, poate sa plece acasa impreuna cu Ponta.

    Eu zic ca o sa urmeze si declararea ca fiind neconstitutionala revocarea lui Blaga si Anastase.

    Bine, toate aceastea vor fi posibile doar daca stapanirea va avea buna vointa sa publice in MO aceste decizii.
  • 0 (4 voturi)    
    STAM ACASA (Marţi, 10 iulie 2012, 14:24)

    cybergeist [utilizator]

    Sau cum putem apara democratia facand efectiv nimic.
  • -1 (3 voturi)    
    Deci... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:24)

    Anonymous [anonim]

    Adica cine ar vrea sa voteze sa ramana Basescu mai bine nu merge.

    Astfel, cei care vor sa il dea jos vor trebui sa fie 50% +1. Si daca sunt atati, oricum ca ei ar iesi.
  • +1 (3 voturi)    
    Pls mai multe detalii... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:25)

    Luke [anonim]

    Oi fi eu mai adormit azi, dar cum poate depinde constitutionalitatea unei legi de numarul de oameni ce se prezinta la vot?
    Cum e favorabil presedintelui?
    Plus din cate tin eu minte, daca referendumul e invalidat atunci astia au propus ca parlamentul va decide. In 2k7 aceeasi curte a invalidat asta, dar acum am auzit-o iar cand s-a votat suspendarea.
    Pls mai multe detalii.
  • -4 (8 voturi)    
    pentru prostii pdl-isti (Marţi, 10 iulie 2012, 14:25)

    pipi [anonim]

    legea mai trebuie promulgata de antonescu..pana atunci ramane valabila ordonanta de urgenta a lui ponta...adica nu se pune conditia de prezentare la vot a 50%...din nr. total de alegatori...mai ales ca BOC si MRU n-au vrut sa publice rezultatele recensamantului..niste nemernici
  • 0 (6 voturi)    
    Stimabilul (Marţi, 10 iulie 2012, 14:25)

    Stimabilul [anonim]

    Deci ca sa il ajutam pe Basescu cel mai bine e sa nu ne prezentam la VOT !!! Nu gasesc USL-ul 9 milioane de oameni care sa mearga la vot !!!
    • +2 (2 voturi)    
      AMF (Marţi, 10 iulie 2012, 14:54)

      thjokki [utilizator] i-a raspuns lui Stimabilul

      Ca sa il ajutam pe Presedinte trebuie sa mergem la vot si sa zicem NU,ca altfel circul va continuua.Ei spun ca Presedintele este nepopular,dar daca va castiga atunci o sa le spunem ciocu' mic usl-istilor.
  • -1 (7 voturi)    
    CONCLUZIA (Marţi, 10 iulie 2012, 14:25)

    spain [anonim]

    CONCLUZIA : cei care sunt pro BASESCU sa stea acasa ! sa nu mearga la vot !!!

    :DDD sunt sanse mari sa ramana in coninuare Basescu. Trebuie sa ramanem atenti la ce o sa se intample sambata seara.
  • -1 (5 voturi)    
    ca cetatean roman... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:26)

    diasporescu [utilizator]

    ... care locuiesc in strainatate: pe ce lista apar? cum votez?
  • +3 (9 voturi)    
    nu trebuie (Marţi, 10 iulie 2012, 14:26)

    mos ion roata [utilizator]

    ca micul ponta sa fie ingrijorat.Asa cum a observat el ,nimeni nu il mai vrea pe Basescu,si desigur il vor toti pe antenescu repetenescu.Asa ca referendumul va fi o formalitate (care va confirma revenirea lui Base la Cotroceni).Si asa o sa afle si el cat de ni-micul ponta o sa devina.
  • +1 (5 voturi)    
    A3 (Marţi, 10 iulie 2012, 14:27)

    DenisaC [utilizator]

    A3 sustine ca e valabila Ordonanta de Urgenta. Avocatul Lucian Bolcas spune ca nu au ce sa faca cei de la CC, pentru ca e valabila OU. Iar Guvernul si Parlamentul nu au de ce sa asculte dispozitiile CC
    • 0 (2 voturi)    
      AMF (Marţi, 10 iulie 2012, 14:50)

      thjokki [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      Pai tu te iei dupa a3!!??Dupa gadilici and co?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu ma iau (Marţi, 10 iulie 2012, 14:55)

        DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui thjokki

        Nu mai iau dupa ei. Am inceput sa ii urmaresc in paralele datorita unor membrii ai familiei mele. Vroiam sa vad de ce nu "vad" anumite lucruri logice si corecte. Si am vazut. De asemenea, pentru a evita discutiile in familie, am zis ca ar trebui sa fiu informata de ambele parti.
        • 0 (2 voturi)    
          AMF (Marţi, 10 iulie 2012, 15:39)

          thjokki [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

          Ai gresit "paralele" daca Presedintele zice stanga cei de la a3 vor spune nu dreapta daca pdl spune sus ei vor spune nu jos,iar daca usl spune Cioceni este capitala Romaniei vor spune asa este!
  • +1 (5 voturi)    
    Odata cu asta a mai picat si leul (Marţi, 10 iulie 2012, 14:27)

    Mihai [anonim]

    Uitati aici ce face leul: http://adf.ly/AYsP0
    E mai grav in economie decat in politica.
  • 0 (8 voturi)    
    Sa boicotam referendumul ! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:29)

    Flavius [anonim]

    Ponta si Antonescu tocmai au pierdut meciul . S-a terminat !
    Cine il mai vrea pe Basescu presedinte sa NU mearga la vot ! Eu unul asa o sa fac , nu o sa votez .
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:50)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Flavius

      NU mergeti pe varianta asta, va rog... de aceea am dat minusuri la astfel de indemnuri.
      Asa cum scria si un coleg de forum mai sus, daca noi nu mergem sa votam NU, USL va frauda cu DA peste 50% din alegatori si va iesi cu 95%.
      Va dati seama ce pericol si ce capcana??
      Eu sunt sigura ca, daca ne mobilizam, ii batem si de data aceasta. Rau de tot.
  • +1 (7 voturi)    
    CCR nu-si putea contrazice decizia din 2007. (Marţi, 10 iulie 2012, 14:30)

    gv [utilizator]

    Din moment ce CCR s-a pronuntat deja pe speta asta in 2007 si a declarat-o constitutionala, nu vad ce putea sa faca acum, sa-si contrazica propriile decizii?
    Oricum, ramane in vigoare ordonanta, care nu a fost atacata la curte si e valabila la referendum.
    Deci, dragi postaci portocalii, puteti sa va luati de pe acum adio de la marele carmaci securist si de la toata gasca lui de lipitori portocalii.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e adevarat (Marţi, 10 iulie 2012, 14:49)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui gv

      Telenovela continua si in acest caz (in care Ponta&Co continua sa poceasca statul de drept in ciuda diverselor maraieli venite din vest ) . Dupa ce referendumul are loc CCR il valideaza sau nu . Ia ghici daca or sa valideze un referendum bazat pe o OUG ce contrazice deja o lege declarata constitutionala - ar fi culmea inconsecventei .

      Eu ii propun lui Crin sa-l gratieze azi pe Nastase , iar lui Voiculescu sa-si ceara judecarea in regim de urgenta , daca iese prost are spatele asigurat - dar doar o luna .Naspa .
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:30)

    mefisto [anonim]

    In primul rand eu sunt apolitic...


    Pot sa nu comentez nimic si doar sa ma pis pe mine de ras gandindu-ma la ce spume o sa faca Balanel si Miaunel? )::):)):
  • +3 (5 voturi)    
    referendum pe OUG (Marţi, 10 iulie 2012, 14:31)

    MARTORUL [utilizator]

    Referendumul nu se va organiza pe legea de modificare, abia dupa ce se publica in MO, ajunge la Parlament, se modifica legea si merge la Presedinte sa o promulge, adica la Crin! Nu-i faina democratia?
  • +1 (3 voturi)    
    De-a jocul! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:31)

    a2 [anonim]

    E o sabie cu doua taiusuri! Daca se vor prezenta la vot peste 50% dintre cei de pe listele de vot, iar rezultatul va fi defavorabil lui Basescu?
  • -1 (5 voturi)    
    Stimati... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:32)

    Gigi Kent [anonim]

    ...pseudojurnalisti HN.ro, nu credeti ca e destul raul pe care l-ati facut (alaturi de alte ziare si televiziuni din Romania si nu numai) atunci cand luati o declaratie a cancelarului Germaniei formulata aproximativ "e inacceptabil DACA se incalca etc" si o traduceti prin "a zis ca e inacceptabil ce se intampla in Romania"? Acum transformati o decizie a CCR care nu e in linie cu solicitarile lui TB in "decizie in unanimitate favorabila lui Traian Basescu"? Parca pana la decizie era vorba ca trebuie suspendat cu votul a jumatate plus unul din totalul alegatorilor de pe liste. Acum faptul ca referendumul e valid daca SE PREZINTA 50%+1 a devenit marea victorie?
    • -1 (1 vot)    
      Echivalenta (Marţi, 10 iulie 2012, 14:48)

      sofer [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Sustinatorii lui Basescu nu se vor prezenta la vot. Altfel devin matematic echivalente cele 2 conditii: prezenta 50% egal vot demitere 50%.
  • +2 (6 voturi)    
    Incepe lupta (Marţi, 10 iulie 2012, 14:32)

    INS neutru? [anonim]

    ...va fi valabila, doar dupa ce apare si in "Monitorul oficial". Numai ca ei o sa aiba grija, sa apara doar dupa referendum. Pana atunci este/va fi valabila varianta cu majoritatea celor prezenti la vot. Chiar si in deciziile de ieri a CCR-ului, a aparut doar partea convenabila USL-lui.
  • +6 (10 voturi)    
    Crrinut! Demisia!!! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:33)

    ibm [anonim]

    Astept demisia lui Crin incepand cu 30 august (asa cum a promis). Cred ca si-o va da dupa ce il va gratia pe Adrian Nastase (intre timp vor termina si baietii de la Rahova sa-i numere ouale). 1000 de ani pace!
  • +2 (2 voturi)    
    interpretare corecta (Marţi, 10 iulie 2012, 14:34)

    anti basescu [anonim]

    Solutia CCR este pe undeva la jumatate, ca sa impace si capra si varza. Daca inainte trebuiau sa fie prezenti la vot jumatate plus unu dintre cei inscrisi pe liste pentru a fi valid referendumul iar demiterea trebuia sa fie votata tot de cel putin jumatate plus unu dintre cei din liste, in prezent referendulmul e valid daca se prezinta jumatate plus unu, iar demietrea trebuie votata de jumatate plus unu dintre cei prezenti, iar nu dintre cei din liste cum era inainte.
  • +1 (3 voturi)    
    Absurd! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:35)

    Dan [anonim]

    In primul rand nu sunt fan nici Usl, nici Base, mi se pare absurda aceasta decizie, in primul rand cei care nu prezinta la vot renunta practic la calitatea de cetatean participant la luarea unei decizii cu efect la nivel intregii comunitati/natiuni/tara, de ce sa conteze totusi lipsa de prezenta la vot?
    Ar trebui sa conteze doar voturile celor care participa la un referendum/scrutin/vot. Deci sa conteze 50%+1 din PARTICIPANTI!
    repet nu iau vreo parte in acest talmes balmes din ultimele zile ma refer in general.
  • +2 (4 voturi)    
    haos (Marţi, 10 iulie 2012, 14:35)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    nu se stie INCA ce este mai tare: hotararea ccr pe o lege sau o ordonanta de urgenta a guvernului!!! cat despre 50%+1, sa nu uitam ca Ponta a facut schimbari si la Institutul National de Statistica in ideea de a devansa publicarea datelor referendumului national (fata de data de 1 ian 2013).
  • +1 (3 voturi)    
    favorabil pe dracu (Marţi, 10 iulie 2012, 14:35)

    baselu [anonim]

    Nu vad unde decizia e favorabila lui Basescu.
    Legea modoficata de PDL impunea ca minim 9 mil sa votezept. demitere.
    Dupa aceasta decizie e nevoie de 9 mil de participanti la referendum da doar 4,5 milioane sa voteze pentru demitere.
    De fapt au fost de acord cu propunereaUSL de modificare dar au impus conditia de participare minima, care lipsea.
    • +1 (1 vot)    
      participare (Marţi, 10 iulie 2012, 14:55)

      marvio [utilizator] i-a raspuns lui baselu

      Legea modificata de ponta prevedea ca sa fie demis presedintele cu 50%+1 din cei care participa la referendum. Nu se stie daca aceasta OUG va ramane insa in picioare dupa decizia CCR de azi.
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 10 iulie 2012, 14:57)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui baselu

      dar ponta prin OU o scosese si pe aia...
    • -1 (1 vot)    
      matematica (Marţi, 10 iulie 2012, 15:01)

      damocles [utilizator] i-a raspuns lui baselu

      Cum ai calculat. Sustinatorii lui Base boicoteaza referendumul si atunci trebuie 9 milioane de votanti pro-suspendare, cam greu de mobilizat!
  • +1 (3 voturi)    
    Si daca nu se publica decizia in MOF? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

    mhc [anonim]

    ... pana dupa referendum?!
    • -1 (1 vot)    
      Se publica (Marţi, 10 iulie 2012, 15:04)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui mhc

      Pentru ca rezultatul referendumului trebuie validat tot de Curtea Constitutionala, daca nu aplici deciziile curtii in organizarea referendumului, rezultatele vor fi declarate invalide.
    • -1 (1 vot)    
      CC nu-l valideaza! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:14)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui mhc

      Oooooups! 100 milioane Euro pe Dambovita...
  • +2 (4 voturi)    
    ura! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

    stefania [anonim]

    Doamne Ajuta!
    Poate mai este o sansa!
  • -2 (4 voturi)    
    decizie interpretativă! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

    filipokRO [anonim]

    Atenţie, e o decizie interpretativă: legea X e constituţională în măsura în care textul controversat se citeşte aşa şi nu altfel.
    Interpretarea Curţii va fi obligatorie pentru orice altg act cu acelaşi text, inclusiv ordonanţa de urgenţă buclucaşă. Nu mai este nevoie de sesizarea curţii încă o dată, acum pentru ordonanţă.
    Practic, vom înlocui de facto textul actual din ordonanţă cu interpretarea Curţii.
    • -1 (3 voturi)    
      Ce spui Franz ? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:48)

      gv [utilizator] i-a raspuns lui filipokRO

      Ce spui Franz ? Te-ai gandit mult pana sa debitezi perla asta ?
      Decizia curtii n-are nici o treaba cu ordonanta, care ramane valabila pana la modificarea legii in parlament.
      • 0 (2 voturi)    
        rămâne, dar se schimbă (Marţi, 10 iulie 2012, 14:53)

        filipokRO [anonim] i-a raspuns lui gv

        Ordonanţa rămâne valabilă, dar de facto se citeşte conform interpretării Curţii.
  • -1 (5 voturi)    
    ipocrizie (Marţi, 10 iulie 2012, 14:36)

    Miz [anonim]

    Vad sus multi "sustinatori" ai democratiei. Cand au fost alegeri prezidentiale, se ultragiau: cuum sa stai acasa la vot?! Urasti democratia. Trebuie sa mergi sa votezi! Acum, cand Basescu e pe cale sa fie demis ii auzi astfel pe marii democrati: il sustin pe Base, deci stau acasa. Sunteti prosti in masa.
    • +1 (1 vot)    
      gresit (Marţi, 10 iulie 2012, 14:56)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Miz

      multi scriu in gluma, sper. Eu am spus insa ca voi merge la vot si voi vota nu. Cu orice risc.
  • +6 (10 voturi)    
    Comunismul va fi infrant de noi (Marţi, 10 iulie 2012, 14:37)

    gabriel [anonim]

    Vom sanctiona tot circul pe care l-ati facut dragi USL-isti cu neprezentarea la referendum insa va vom sanctiona 100% la votul din toamna.Ati reusit sa destabilizati o tara intreaga prin prostiile voastre.Nu sunteti nici de stanga nici de dreapta ci aveti doar propriile frustrari (demiterea lui Basescu) si interese (clanurile si baronii vostri), nu aveti nici un plan de relansare economica, ati facut mai mult rau tarii decat orice alt partid de dupa 90 (bineinteles dupa mineriade dar asta nu se pune ca tot voi erati si atunci la butoane).

    Diaspora va asigura de dipretul nostru total, nu meritati nici macar sa apareti in presa. Va pot garanta ca prin tot ce putem (internet, telefon, prieteni) vom incerca sa convingem lumea si prietenii sa va sanctioneze prin votul din toamna.

    Nu meritati alceva decat dispret domnilor de tipul
    Copy & Pase. DISPRET !

    Ne-ati facut de ras prin plagiatele voastre, prin incompetenta crasa.Tot ce a fost construit, asa slab cum a fost a fost daramat de voi. Trebuie sa le explic colegilor si partenerilor de afaceri acuma ca nu sunt un impostor si ca diploma mea nu e trasa la Xerox.

    RUSINE voua !!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    publicare (Marţi, 10 iulie 2012, 14:37)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    Acum Ponta trebuie sa nu publice aceasta decizie a CCR! Daca e publicata, evident ca ea bate ordonanta de urgenta a guvernului! Numai ca Ponta poate reveni cu o alta ordonanta de urgenta chiar inainte de vot! Am fi exclusi definitiv din Europa cu o asa marsavie!
    • -1 (3 voturi)    
      Ordonanata e in vigoare la referendum. (Marţi, 10 iulie 2012, 14:46)

      gv [utilizator] i-a raspuns lui sfinxuldinbucegi

      Decizia nu bate nici o ordonanta de urgenta, care nici macar n-a fost contestata la CCR.
      Decizia se aplica de parlament, in sesiunea din toamna, prin modificarea legii.
      Pana atunci, ramane in vigoare ordonanta, dupa care se organizeaza si referendumul din 29 iulie.
      Deci bye-bye Base, vant din pupa spre Rahova !
    • 0 (2 voturi)    
      OUG-ul in discutie este ilegal. (Marţi, 10 iulie 2012, 15:34)

      sln [utilizator] i-a raspuns lui sfinxuldinbucegi

      Cf. Constitutiei, un OUG nu poate fi emis pe anumite problematici majore (altfel spus, daca este emis, este nul):

      Art. 73
      (3) Prin lege organica se reglementeaza:
      a) sistemul electoral; organizarea si functionarea Autoritatii Electorale Permanente;
      d) organizarea si desfasurarea referendumului;
      Art. 115
      (6) Ordonantele de urgenta nu pot fi adoptate în domeniul legilor constitutionale, nu pot afecta regimul institutiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertatile si indatoririle prevazute de Constitutie, drepturile electorale si nu pot viza masuri de trecere silita a unor bunuri in proprietate publica.
  • -5 (11 voturi)    
    Ultima postare (Marţi, 10 iulie 2012, 14:38)

    v [anonim]

    Imi pare rau pentru ca Hotnews s-a lansat ca un site de stiri 100% impartial si,de ceva vreme, nu cunosc de ce si nici nu vreau sa stiu, a inceput sa-i tina palmuta la spate lui Base...ca si Cristoiu, Turcescu si altii pe care ii credeam oameni seriosi!
    Nu-mi plac politicienii romani, de orice culoare ar fi ei, dar nici Basescu nu mai are ce cauta in fruntea tarii!Romanii nu-l mai vor!Si se va vedea la referendum...sunt curios ce vor mai zice postacii pro basisti atunci,inclusiv angajatii Hotnews!
    E ultima mea postare pe site-ul vostru!Balacariti-va cu spor!
    • +2 (4 voturi)    
      AMF (Marţi, 10 iulie 2012, 14:45)

      thjokki [utilizator] i-a raspuns lui v

      Treci pe antene
  • -1 (3 voturi)    
    Stiti vorba aia... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:38)

    adi [anonim]

    Stiti vorba aia a marinarului, cand se anuntau niste rezultate de alegeri? Ramane cum am stabilit. :)
  • -2 (4 voturi)    
    decizie CCR (Marţi, 10 iulie 2012, 14:39)

    usl [anonim]

    Nu mi se pare corect sa fie ales de 5 milioane de oameni si dat jos de 9 milioane, nici astia nu au facut bine, dar el bag de seama ca a tacut si le-a facut. Important este ca suntem prosti si nu iesim la vot, ca de asta a fost ales cu 5 milioane de voturi si doar ne lamentam ca ala nu e bun, ca celalalt nu e bun........ o sa ne spalam pe cap cu el inca 2 ani, asa ne trebuie!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      gresit (Marţi, 10 iulie 2012, 14:55)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui usl

      dat vot cu majoritatea din 9 milioana, adica tot vreo 5 milioane da. Oricum e mai mult decat numarul de voturi cu care a intrat crin in parlament...
    • 0 (2 voturi)    
      AMF (Marţi, 10 iulie 2012, 15:00)

      thjokki [utilizator] i-a raspuns lui usl

      Da ti se pare corect sa fie suspendat ca nu are par sau ca nu are sapca in dungulite?
  • -3 (5 voturi)    
    Atunci chiar ma duc sa votez (Marţi, 10 iulie 2012, 14:41)

    Bula Romanul [anonim]

    D'al dracului, ca sa scapam de acest personaj.
  • +1 (3 voturi)    
    Si cum anume e asta favorabila lui Base? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:41)

    Garm [anonim]

    La vot oricum vor veni peste 50%, deci....
  • +2 (4 voturi)    
    farsa continuă (Marţi, 10 iulie 2012, 14:41)

    barbu007 [utilizator]

    de ce credeţi voi că a venit sondajul IMAS, cu 70 % intenţie de participare la vot?
    BULETINELE VOR FI ÎNDESATE, PE TOATE PĂRŢILE, ÎN URNE. DOAR LE TIPĂREŞTE GUVERNUL ŞI LE PĂZEŞTE POLIŢIA LUI "UCU" RUS, cum îl alintă puşcăriaşul năstase.
  • +1 (3 voturi)    
    Ha ha ha... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:41)

    Unu` [anonim]

    Ce tare e asta.. Ieri CCR a decis ca totul a fost ok cu un vot de 5-4 .. UDeMeReu a avut votul decisiv.. astazi cu 9-0 CCR spune ca trebuie sa se prezinte la vot 50%+1 din populatie..


    HA HA HA.. o sa moara de ciuda toti sustinatorii USL .. vor avea peste 90% voturi pentru suspendare dar referndumul o sa fie invalidat.. HA HA

    Voturi pentru suspendare +90% .. oameni la vot 40 % .. Referndum invalidat.. Basescu ramane la putere.. problemele intre guvern si presedinte vor continua...

    Ha ha
  • +1 (5 voturi)    
    eu vara... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:42)

    ciprian [anonim]

    nu merg la vot, la la la. de ce? pentru ca eu vara dorm! teapa!
  • -5 (7 voturi)    
    Basestii n-au decat sa stea acasa ..... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:42)

    K Terinka [anonim]

    O sa fim oricum, noi ceilalti, peste 50 % + 1.
  • +2 (4 voturi)    
    curat constitutional (Marţi, 10 iulie 2012, 14:43)

    MELIX FOTANUL [anonim]

    melix fotanul: La brutarie, Ponta, la brutarie....
  • -1 (1 vot)    
    teoretic da, practic nu (Marţi, 10 iulie 2012, 14:44)

    anonim [anonim]

    Institutul National de Statistica va declara ca populatia romaniei este de 2x-1, unde x e numarul celor care s-au prezentat la vot.
  • +1 (3 voturi)    
    decizie favaorabila (Marţi, 10 iulie 2012, 14:45)

    gustav [anonim]

    Unde este victoria lui Base, bibicilor? Baiatu' vroia jumatate plus unu din numarul celor inscrisi pe liste, nu al votantilor. Deci campania electorala a suspendatului va fi: stati acasa ca altfel ne ia dracu'!
  • +1 (3 voturi)    
    Ecuatia a devenit mult mai simpla (Marţi, 10 iulie 2012, 14:46)

    Aquamagic [utilizator]

    De fapt e mult mai simplu acum pentru cei care sunt impotriva demiterii

    In cazul in care la ultimul comunicat al Biroului Central (inainte de inchiderea urnelor) prezenta la vot se apropie de 50% atunci cu siguranta in ultimele ore va creste numarul la vot al celor care vor vota impotriva demiterii

    Sunt convins ca daca prezenta va fi sub 50% atunci procentul celor care au votat DA va fi mult mai mare decat al celor care au votat NU tocmai din acest motiv
  • 0 (4 voturi)    
    Confuzie (Marţi, 10 iulie 2012, 14:47)

    Just Me [anonim]

    De ce suntem oare mereu subiectivi cand este vorba de interesele nationale?!? Cand spui "Presedintele tarii" nu te referi la X, sau la Y, oricare i-ar fi coloratura politica, ci te referi la Seful statului. Este corect ca, fiind Presedintele tarii - si nu domnul/doamna X, Y sau Z - sa fie ales sau destituit din functie cu votul majoritatii cetatenilor tarii.
  • -2 (4 voturi)    
    prezenta (Marţi, 10 iulie 2012, 14:47)

    m [anonim]

    Daca la nunta au venit 4 persoane,la divort trebuie sa vina jumatate din sat.Diabolici mai sunt acesti slujbasi platiti,bine,de noi.
    • -1 (1 vot)    
      hehe (Marţi, 10 iulie 2012, 14:52)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui m

      Multumeste-i amicului tau Sova, daca nu-ti convine, daca nu ma-nseala memoria el a propus amendamentul in 2009, sa-l ancoreze bine pe geoana :D
  • +4 (6 voturi)    
    nu este adevarat (Marţi, 10 iulie 2012, 14:48)

    olentina [utilizator]

    hotararea curtii nu are nici o valoare,ci ultima ordonanta de urgenta data de guvern.asta explica ACUM ghise pe tv.deci nu va bucurati,atata timp cat este usl la guvernare nu avem nici o siguranta ca se respecta democratia.eu plec din tara.
    daca nu se publica hotararea curtii la mo ,pa
  • +4 (6 voturi)    
    urmeaza a trei-a suspendare? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:49)

    00 [utilizator]

    sa inteleg: urmeaza ca USL-isi sa modifica legea referdumului constitutional de data asta; dupa care il vor mai suspenda o data pe Basescu? .... o sa ne trezim ca mergem la referendum o data pe luna
  • +3 (5 voturi)    
    concluzie (Marţi, 10 iulie 2012, 14:49)

    ralooo007 [utilizator]

    In your face mr. Ctrl C!
  • +4 (6 voturi)    
    BETON Deci NU mergem la referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 14:50)

    marianos [utilizator]

    Ma intereseaza ca Basescu sa ramana a numeasca seful DNA si Procurorul General.
    Dupa aia poate sa mearga sa faca capitan de vas. Cred ca a facut cat toti Presedintii Romaniei la un loc in ultimii ani
    • 0 (2 voturi)    
      Subscriu (Marţi, 10 iulie 2012, 14:58)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui marianos

      Si poate ar trebui sa-si aplece Ponta & Co atentia la vechea propunere , modificarea constitutiei pt 300 , unicameral si CLARITATE ,contra demisie . Win Win .
  • 0 (2 voturi)    
    da (Marţi, 10 iulie 2012, 14:50)

    george [anonim]

    Mocofanule, destept esti de te-ai muta in Monrovia. Sa mai zica cineva ca e prost PopEye. Pai acu vreo cateva saptamani sa adresat dom presedinte citez ..." celor 22 de milioane de romani"...
    Pai toata lumea stie ca suntem de toti vreo 19 milioane si ceva. Felicitari. Ponta si cu Anto tocmai ce ati cam luat-o pe cocoasa....Hai Hotnews indulge me
  • +2 (4 voturi)    
    Traseu turistic (Marţi, 10 iulie 2012, 14:50)

    marvio [utilizator]

    Crin viziteaza azi Muzeul Cotroceni. Urmeaza Penitenciarul Rahova.
  • 0 (2 voturi)    
    degeaba... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:51)

    mac99 [utilizator]

    Punem pariu ca nu se publica decizia in Monitorul Oficial pana pe 29 Iulie?
    • 0 (2 voturi)    
      hmmm (Marţi, 10 iulie 2012, 15:03)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui mac99

      ii mananca liderii UE in cazul asta...
  • +2 (6 voturi)    
    Deci, stam acasa. Boicot se numeste (Marţi, 10 iulie 2012, 14:51)

    anonim [anonim]

    Daca Base pica cu 80 - 90% contra lui, atunci e clar cine s-a dus la vot si cine nu. E democratie nu ? Fiecare face cum il taie capul. Eu voi sta linistit acasa si ii voi da votul meu telepatic lui Base :))))))
  • +1 (3 voturi)    
    Grozav! Da' io cu cine votez? (Marţi, 10 iulie 2012, 14:53)

    BEDE [utilizator]

    Iata ca ajung la intrebarea cetatzeanului turmentat.
    Mi-e scarba de Base si de al lui PDL.
    Dar a ajuns sa-mi fie la fel de scarba si de USL pt graba cu care vor neaparat sa-l dea jos acum pe Base si sa nu-l lase sa-si incheie mandatul.
    Daca nu reusesc sa-l dea jos acum pe Base, atunci cum va mai vota electoratul in toamna? Probabil ca multi nu se vor prezenta la vot, iar cei care vor vota vor fi membrii de partid, rudele lor si clientela lor...
    Daca s-ar putea face ceva de genul in care s-a facut cand a fost adus ca rege Carol I !
    Numai ca acum ar fi sa aducem de pe undeva nu un rege, nici un presedinte, ci chiar un parlament intreg... Ne-ar trebui cu totul alta clasa politica...
  • +3 (5 voturi)    
    Nu stati acasa! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:53)

    V.R. [utilizator]

    Dati un semnal de protest, invalidand buletinul de vot!
    • -1 (1 vot)    
      Exact ACASA STAU ! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:07)

      eu [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Tu crezi ca vorbesti cu prostii ?!
      EXACT ACASA STAU .... A BA NU... MA DUC LA CONCERTUL EUROPA FM de pe litoral !!!!
    • 0 (2 voturi)    
      neprezentare ca protest... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:13)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Pentru cei care sunt impotriva USL este mai ok sa nu se prezinte deoarece cred ca daca votul este invalidat (stampila si pe Da si pe Nu) se considera ca ai participat la referendum. Daca nu este asa atunci merita sa te prezinti si sa pui stampila pe ambele optiuni.

      Daca participa 4.5m si voteaza 90% pentru demitere oricum referendumul nu o sa fie validat si Basescu ramane in functie.
      In final cred ca si UDMR-ul care s-a exprimat printr-un reprezentant al sau, ca o sa le spuna alegatorilor maghiari sa stea mai bine acasa deoarece nu est elupta lor, o sa-l ajute pe Basescu.

      Pe 29 iulie cei care nu sunt de acord cu miscare aceasta disperata a USL o sa fie in concediu...eu o sa fiu pe munte...voi unde o sa fiti?
  • +1 (1 vot)    
    Graba... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:54)

    florinbad [anonim]

    Nu va grabiti sa va bucurati. Aceasta decizie trebuie publicata in termen de... 30 de zile in Monitor, deci USL-ul o poate publica undeva prin luna august, daca "vrea" muschii lui. Nemernicii s-au gandit la tot.
  • +1 (3 voturi)    
    Blocaj la referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 14:56)

    leodemidov [utilizator]

    Vreti sa il ajutati pe base? Mergeti de dimineata la referendum cu o sticla de apa la voi si stati in cabina de pe la 10 pana pe la 7 seara, nimeni nu are dreptul sa va scoata din cabina . Astfel blocati accesul la vot si sigur nu se intruneste 50%+1. Trebuie sa mai gasiti doi vecini in circumscriptia electorala si treaba e rezolvata!
  • +2 (2 voturi)    
    degeaba... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:56)

    mac99 [utilizator]

    Punem pariu ca nu se publica in MOnitorul Oficial pana pe 29 Iulie?
  • 0 (2 voturi)    
    referendum fara rost (Marţi, 10 iulie 2012, 14:56)

    dan [anonim]

    Nu mai are niciun sens sa faca referemdumul asta. Prezenta o sa fie de maxim 30%
  • +2 (4 voturi)    
    Basescu neinvinsul! (Marţi, 10 iulie 2012, 14:58)

    Sartoris [utilizator]

    Nu pot sa cred!
    Basescu nu pierde chiar nicio batalie, nici macar inainte de pensionare, nici macar cand puterea adopta un stil nazist impotriva lui.
  • +1 (3 voturi)    
    AMF (Marţi, 10 iulie 2012, 14:59)

    thjokki [utilizator]

    Fratilor nu va lasati amagiti mergeti la vot! NU demiterii.
  • +1 (3 voturi)    
    ...nasol (Marţi, 10 iulie 2012, 14:59)

    grig [anonim]

    sa vezi chestie: acum usl trebuie sa faca campanie electorala sa scoata alegatorii la urne; tocmai ce anuntase Ponta ca USL nu va face campanie ptr. referendum, ca guvernul va lucra in foc continuu....bla, bla, bla.....
  • 0 (2 voturi)    
    cati au votat ? si cati demit??? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:00)

    tv [anonim]

    Pai daca la alegeri sunt suficienti 50% +1 din cei prezenti , aceiasi regula ar trebui sa fie si la demitere.
  • +2 (2 voturi)    
    INS face jocurile acum! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:00)

    demaGOGU [utilizator]

    deja se pregateste manarirea listelor electorale prin radierea:P diasporei din corpul electoral

    daca din 18.000.000(cum delcara Dobre inainte de alegerile locale iulie 2012) mai ramanem 12.000.000 in ajunul referendumului Iulie 2012 e bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari (Marţi, 10 iulie 2012, 15:01)

    Sani [utilizator]

    1. Toti Anti-USLamistii vor sta pe la intrari sa vada cati voteaza. Daca sunt multi, intra buluc sa voteze NU.
    2. Dar daca anti-USLamistii isi anuleaza votul, votul va luat in considerare?
    2, Ponta & Co. va raspandi printre pensionari ca votul este obligatoriu (antene).
  • +1 (3 voturi)    
    Absenteism (Marţi, 10 iulie 2012, 15:03)

    gheorghe [anonim]

    Acum cei cel sustin pe Basescu vor face ceea ce a facut Antonescu mereu: vor chiuli. Iata deci cum se intoarce roata istoriei.
  • -1 (3 voturi)    
    Somnul natiunii naste monstri! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:04)

    Klara [anonim]

    Nu pot sa cred ca exista atatia idioti in Romania!!! Adica Basescu a reusit sa-si gaseasca atatia adepti in ciuda a tot ce a facut????????????
    Adica sunt atatia care prefera un betiv necioplit si iresponsabil, unui intelectual cu caracter si demnitate????????????
    Adica procentul de prostie si incultura din Romania depaseste jumatate din totalul populatiei, iar acest procent va sta pe 29 iulie la gratare asteptand sa revina zeflemitorul de Basescu pe "tron"??????????
    Adica rautatea si indiferenta, prostia si iresponsabilitatea unor cretini care nu vor vota pentru suspendarea lui Basescu, ne vor face pe toti ceilalti sa platim si sa induram un dictator ca pe vremea lui Ceausescu???????????
    "Somnul natiunii naste monstri!" spunea Descartes si se pare ca monstrii moderni sunt atat de diabolici incat au intunecat prea multe ratiuni, iar mocirla a devenit un stil de viata!
    Intotdeauna mi-a fost sila de prostie si-mi va fi pe veci!.......
    • +1 (1 vot)    
      :/ (Marţi, 10 iulie 2012, 18:36)

      Clara [anonim] i-a raspuns lui Klara

      De fapt era Goya, nu Descartes.
      Nu e singura chestie in privinta careia te inseli :)
      • 0 (0 voturi)    
        Paine si circ! (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:49)

        Klara [anonim] i-a raspuns lui Clara

        In ceea ce priveste autorul citatului, da, ai dreptate! Eram prea nervoasa cand am scris si dupa ce citisem atatea ineptii aici.
        In rest, nu, nu ai dreptate sa ma contrazici! Iar faptul ca "paine si circ" domina viata in Romania e o realitate cinica!
  • 0 (2 voturi)    
    Cum ramane treaba? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:04)

    cristi f [anonim]

    Ca sa fie valid referendumul din 29 iulie, trebuie sa se prezinte la vot 50% + 1 dintre cetatenii cu drept de vot.
    Ca sa fie demis Basescu majoritatea dintre cei prezenti trebuiesa voteze DA. (practic 50%+1 din cei 50%+1).
    Poate de asta a vrut USL sa poata vota si cetatenii romani din strainatate. Votantii din strainatate chiar daca vor vota impotriva demiterii vor ridica prezenta la vot, iar apoi, daca se prezinta 50% +1 va conta majoritatea voturilor exprimate.
  • -3 (3 voturi)    
    stati acasa (Marţi, 10 iulie 2012, 15:05)

    radu7 [anonim]

    daca il sustii pe Basescu
  • -2 (2 voturi)    
    Boicotati votul !!! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:05)

    Sorin [anonim]

    Nu venim la vot ... Base iese invingator mereu.
  • +1 (1 vot)    
    18 milioane (Marţi, 10 iulie 2012, 15:05)

    Lucian_Mares [utilizator]

    e toata populatia Romaniei, daca nu chiar mai putina
  • +1 (3 voturi)    
    REZOLVARE (Marţi, 10 iulie 2012, 15:07)

    Geo777 [utilizator]

    Nu cred ca lucrurile se rezolva daca spunem: eu plec din tara, eu nu votez, etc. Stim ca tinem cu democratia si statul de drept, nu neaparat cu un pardid sau altul sau cu Basescu sau cu Antonescu. Stim faptul ca acum este un fel de lovitura de stat, puci parlamentar si cu ajutorul guvernului poanta. Trebuie sa stam pe baricade si sa luam cea mai buna decizie pentru democratie si stat de drept. Deci, luptam si vom castiga daca suntem oameni de caracter si intelegem pericolul ciumei rosii sau alte derapaje... Keep in touch and fight for justice, order and the rule of law!
  • 0 (2 voturi)    
    nu inteleg de ce (Marţi, 10 iulie 2012, 15:07)

    lucyan [utilizator]

    sunt unii suparati...
    basescu a fost ales de peste 5 milioane de romani, normal era sa fie demis cu cel putin atatea voturi pentru, daca tot invoca antenistii ca a fost votat de mai putin de jumatate din cei inscrisi pe liste.
    ok atunci ori facem ca referendumul sa fie valid, ca orice referendum, indiferent pentru ce se pronunta, adica participarea sa fie de cel putin jumatate plus unu, ori nu mai tinem cont de participare dar mentinem conditia ca voturile impotriva sa fie mai multe decat cele cu care a fost votat...
    daca acum sunt 18 milioane de alegatori, atunci participarea trebuie sa fie de 9 milioane, din care, pentru a fi demis trebuie sa voteze pentru demitere 4.5 milioane plus unu, asta inseamna mai putin decat cei care l-au votat ...
    inteleg ca participarea este problema, atunci ponta sa dea o oug prin care votul este obligatoriu....
  • +2 (2 voturi)    
    nu cadeti in capcana statului acasa (Marţi, 10 iulie 2012, 15:11)

    akideea [utilizator]

    Mergeti la vot si votati asta e cel mai important! Trebuie sa avem curaj sa ne exprimam vointa chiar daca implica anumite riscuri pentru cei ce nu vor ca presedintele sa fie demis, Insa aceleasi riscuri le implica si pentru cealalta parte Eu cred totusi ca actionand prin inactiune, deci stand acasa, sau prin prisma nepasarii ( idem) nu aduce pana la urma castig de cauza. Trebuie sa ne manifestam in primul rand dorinta deci votand ca ea sa se implineasca. Inactiunea nu e benefica, chiar daca aparent este tot o actiune. Ea este mai degraba o actiune a indiferentei. Daca ne pasa, trebuie sa ne manifestam dorinta prin vot! Eu voi vota NU Cei care vor vota NU se vor asigura macar ca nu le vor fi folosite numele votandu-se fals in locul lor.
    • +2 (2 voturi)    
      Ne mai gindim . (Marţi, 10 iulie 2012, 15:42)

      durul [utilizator] i-a raspuns lui akideea

      Miroase a diversiune . De data aceast nu mai putem risca .
      • +1 (1 vot)    
        risc oricum exista din pacate (Marţi, 10 iulie 2012, 17:29)

        akideea [utilizator] i-a raspuns lui durul

        Dupa cum se vede daca vor oricum ignora decizia CCR. Iar atunci obligatoriu trebuie sa iesim la vot altfel chiar si in strada daca iesim va fi prea tarziu.
    • -1 (3 voturi)    
      eu plec la munte (Marţi, 10 iulie 2012, 15:44)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui akideea

      asa protestez impotriva USL-ului...
  • +1 (3 voturi)    
    Hm... (Marţi, 10 iulie 2012, 15:12)

    Nenea Iancu [utilizator]

    Stati sa vedem ce le mai crapa capul USListilor. O sa scada pragul de noua milioane cat pot de mult scotand in afara diaspora.
  • +2 (4 voturi)    
    Nasol, Crin isi (Marţi, 10 iulie 2012, 15:13)

    eu [anonim]

    pregateste foaia A4 si se apuca sa scrie :)
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt curios cum se va termina (Marţi, 10 iulie 2012, 15:15)

    Mosotti [anonim]

    Sunt curios, daca nu va fi prezenta 50%+1 dar in favoarea demiterii vor vota 60-70% din cei prezenti, cu ce legitimitate va mai ramane Base in continuare in functie inca 2 ani? Cu ce obraz, si cu ce riscuri? Acelea de a continua protestele de strada si mai abitir? Pai nu intra lume apeste el ca-n '89? Chiar n-ar fi de dorit un astfel de scenariu, deci cred ca pana la urma va face un ultimgest si-si va da demisia. Va spune ceva de genul "majoritatea celor prezenti au votat impotriva mea, am inteles mesajul si chiar daca referendumul nu a fost validat imi dau demisia pt. a nu mai continua criza politica". Cam la fel cum a facut cu Bruxelles, a cedat pana la urma.
    Sper sa nu fie atat de inconstient si sa pluseze nota si nervii romanilor pana-n panzele albe.
    Plus de asta, ela si zis de mai multe ori ca ar fi dispus sa renunte la 2 ani d emandat pt. ca prezidentialele sa se organizeze in acelasi timp cu parlamentarele, de-aia nici nu-i inteleg incapatanarea de acum cu "mergem la referendum". Nu stie ca a scazut drastic in sondaje, ce mai vrea sa demonstreze?
  • 0 (2 voturi)    
    prostimea voteaza usl (Marţi, 10 iulie 2012, 15:16)

    Landser [utilizator]

    pun pariu ca nu o sa apara in monitorul moficial pana pe 29!
  • 0 (2 voturi)    
    Democratie (Marţi, 10 iulie 2012, 15:17)

    CetateanX [utilizator]

    Trecand peste toata tevatura cu pro sau anti basism, care mi se pare puerila, boicotarea referendumului nu mi se pare ne-democratica, din moment ce Base a fost (re)ales acum 3 ani prin vot democratic.

    Ne-vot nu inseamna ne-democratie... doar ca nu am chef sa ma prezint la vot de cate ori vrea un parlament care ma reprezinta la fel de putin ca Base. Pentru mine democratic inseamna ca Base sa-si termine mandatul, castigat democratic, in conditiile in care povestile cu incalcarea grava constitutiei sunt pentru naivi.

    Pentru cei care cred ca parlamentul a fost indreptatit sa voteze demiterea lui Base, mergeti la vot, si daca sunteti destui de multi Base o sa cada.

    Totusi, cel mai corect mi s-ar fi parut ca Base sa poata fi debarcat cu acelasi numar de voturi cu care a fost ales, adica vreo 5 milioane.
  • +1 (3 voturi)    
    E bine sa stim!! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:18)

    Elena [anonim]

    Art. 10. din Legea 3/2000 Referendumul pentru demiterea presedintelui
    „Demiterea Presedintelui Romaniei este aprobata, daca a intrunit majoritatea voturilor cetatenilor inscrisi in listele electorale.””(Legea nr. 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, publicata in Monitorul Oficial nr. 84 din 24 februarie 2000)

    In 2007, Nicolae Vacaroiu promulga modificarile la Legea referendumului, astfel:
    "Articolul 10 din Legea nr. 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 84 din 24 februarie 2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
    "Art. 10. - Prin derogare de la art. 5 alin. (2), demiterea Presedintelui Romaniei este aprobata daca a intrunit majoritatea voturilor valabil exprimate, la nivelul tarii, ale cetatenilor care au participat la referendum."

    In 2010: „Legea 62/2010 privind aprobarea OU 103/2009 pentru modificarea şi completarea Legii 3/2000 privind organizarea şi desfăşurarea referendumului, articolul 10 a fost modificat în sensul că demiterea preşedintelui este aprobată dacă a întrunit majoritatea voturilor cetăţenilor înscrişi în listele electorale.”
  • +4 (6 voturi)    
    Sa stam acasa pe 29 iulie! Sa spunem NU votului! (Marţi, 10 iulie 2012, 15:18)

    Alin [anonim]

    Fratiloooooooooooooooor! Fratilor e o cursa! Nu iesiti sa votati in 29 iulie, pentru ca daca iesiti veti da legitimitate referendumului! Nu iesiti la vooooot fratilooooooor! Stati acasa, nu iesiti din casa orice ar fi! Nu iesiti pentru a-l sustine pe Presedintele Traian Basescu, pentru ca daca iesiti, dati legitimitate referendumului si Presedntele Basescu va fi demis, fiindca uslasii vor vota peste 65% pentru demiterea Presedintelui! Stati acasa, fratilooooor! Stati acasa si spuneti si altora sa stea acasa!
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate !!! (Marţi, 10 iulie 2012, 22:46)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Alin

      "uslasii vor vota peste 65% pentru demiterea Presedintelui!"

      Inseamna ca recunosti si tu ca MAJORITATEA romanilor NU-l mai vor pe Traian Basescu !!!!
      Asta spui in mod indirect!
      Si asa si este, am citit zilele astea mai multe articole pe Contributors si oameni educati care scriu acolo spun ca si ei au multe cunostinte care spun ca pur si simplu nu-l mai suporta pe Basescu si vor sa nu-l mai vada!
      Asta vrea majoritatea romanilor si s-a vazut si la locale unde votul dat USL a fost de fapt un vot CONTRA PDL, de fapt CONTRA lui Traian Basescu.
      Cel mai mare sustinator al lui Basescu si al PDL, adica Ion Cristoiu a spus asta IMEDIAT dupa vot.
      Si ai dreptate, in cazul in care se prezinta peste 50% la vot Traian Basescu va fi demis, adica majoritatea romanilor il vor plecat.
  • -2 (4 voturi)    
    Sa nu uiti darie ...sa nu uiti ce presedinte avem (Marţi, 10 iulie 2012, 15:21)

    toma [anonim]

    N-am mintit niciodata”

    “Cit era de agresiva tiganca asta imputita”

    “Sunt perfect doamna”

    “Daca te intinzi pe birou iti arat cu se face primul ajutor”

    “Trebuie sa pui patru cuburi de gheata si whisky atit cit sa pluteasca cuburile. Asa trebuie sa bei. Asta e diferenta dintre unul care stie sa bea si unul care bea ca prostul”

    “Nu am nimic de schimbat la comportamentul meu de pina in prezent”

    “Scoala romaneasca produce tampiti”

    “20 la suta dintre romani sunt homosexuali”

    “Chiar daca USL castiga alegerile din noiembrie, nu am sa le dau mandatul de prim ministru”

    “Mai pasarica, n-ai si tu alta treaba”

    “Nu ti-am furat telefonul, ti l-am confiscat”

    “Voi fi presedintele tuturor romanilor, indiferent de optiune”

    “Statul nu poate raspunde pentru fiecare cetatean”

    “Taierea salariilor pentru tot aparatul bugetar, cu 25 la suta”

    “Criza economica este numai la televizor”

    “Am vrut sa-l bat pe profesorul de liceu cind mi-a zis ca fiica mea cea mica nu poate trece clasa”

    “Doctorul Yassin, beneficiarul cinstit al averii lui Omar Hayssam”

    “Daca vreti sa stiti mai multe despre mine, intrebati-l pe domnul general SRI VS, va spune el totul”

    ” Ati colaborat cu Securitatea? Raspuns : Eu nu am facut politie politica”
  • 0 (2 voturi)    
    a sta sau a nu sta acasa (Marţi, 10 iulie 2012, 15:27)

    alexmd [utilizator]

    Pentru cine nu este de acord cu politicile USL, si ar vrea ca gestul acestora sa fie invalidat, este discutabil daca cea mai buna metoda ar fi sa nu mearga la vot, sau sa voteze contra lor....
    Pana la urma si absenta ar fi un semn de protest, un fel de "nu ma intereseaza jocurile voastre, pe viitor am prefera sa va consumati timpul cu ceva constructiv".
  • +1 (3 voturi)    
    Armata sa apere democratia (Marţi, 10 iulie 2012, 15:28)

    Brasov2012 [anonim]

    Nu sunt simpatizant pdl din contra dar usl-ul ma face sa cred ca este imposibil sa revenim la o stare corecta care sa nu ingrijoreze pe nimeni
    Basescu a avut greselile lui dar nu si-a permis sa calce in picioare legile tarii
    Cu alte cuvinte atata timp cat nu mai exista democratie prin similitudine cu disparitia statului de stat, ca cetatean al acestui stat cer ARMATEI sa iasa si sa apere cuceririle din acesti 23 ani
    Domnilor ofiteri nu lasati sa se ajunga la dezbinare intre romani ptr vanitatea unor indivizi care nu stiu decat sa minta, manipuleze si sa distruga tot ce am creat in acesti ani
  • 0 (2 voturi)    
    demiterea anto-pontalailor (Marţi, 10 iulie 2012, 15:31)

    juliann [utilizator]

    Antonescu - renunta la politica
    Ponta - demisie pentru plagiat.
    .... dar credeti ca va fi asa? Antonescu se va vaita ca s-a schimbat iar constitutia si ce a promis, a promis pe alta constitutie iar Pontalaul va pune mereu cate un slugarnic la ministerul educatiei care va supune, demite, anula orice act de plagiat impotriva lui Ponta. .si uite-asa vor uita de legi si interese nationale intr-un dulce duel de replici pana la prezidentiale.
  • +2 (2 voturi)    
    in coada de peste (Marţi, 10 iulie 2012, 15:32)

    TFID [anonim]

    Cred ca decizia Curtii este echivoca.

    ea spune ca " legea e constitutionala daca asigura participarea la vot a jumatate plus unu din alegatorii inscrisi pe liste" DECI ATENTIE !!!! NU SPUNE CA E VALID DACA PARTICIPA NUMARUL DE ELECTORI ;;;. CI DOAR DACA SE ASIGURA PARTICIPAREA ACESTORA; OR ASTA INSEAMNA CA DACA SE ASIGURA CONDITIILE DE PARTICIPARE DAR ;;;NU SE PREZINTA;;;;;; VOTUL ESTE VALID; DECI NE INTOARCEM DE UNDE AM PLECAT ....ESTE CONSTITUTIONAL SA FIE DEMIS CU JUMATATE LUS UNU DIN CEI PARTICIPANTI IN CIUDA ASIGURARILOR LUATE SA PARTICIPE TOTI.

    JUDECATA PUR ROMANEASCA CU DOUA INTELESURI
  • 0 (2 voturi)    
    Prezenta la vot (Marţi, 10 iulie 2012, 15:32)

    Octavian [anonim]

    Acum batalia cea mare va fi pe sondajele de opinie ce vor aparea in ziua referendului. Si ma astept sa fie umflate rau la unele televiziuni.
    Sunt multi care sunt impotriva suspendarii dar vor astepta pana in ultima clipa sa vada daca vor merge sau nu la vot (in functie de prezenta)

    Oricum rezultatul va fi unul irelevant pentru ca multi nu vor vota din considerentul ca in loc sa voteze impotriva demiterii (si sa contorizeze la prezenta) vor sta acasa unde (teoretic) e mai bine daca nu vor demiterea.

    In aceasta situatie masinaria de voturi a USL va incerca sa vina cu toata autobaza Romaniei la vot insa nu cred ca va reusi sa adune 9 mil (ma rog, 7 mil ca 2 mil probabil vor veni oricum sa voteze impotriva demiterii).

    Insa eu ma astept ca aceasta lege sa nu fie luata in considerare de USL..vom vedea.
  • +2 (2 voturi)    
    Si asta e democratie? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:32)

    iobagul [utilizator]

    Pai cum e domle, cand Base a fost ales presedinte nu cred ca s-a prezentat la urne mai mult de 45 % din populatie cu drept de vot. si totusi a fost investit ca presedinte al tuturor romanilor.
    Acum daca s-ar aplica aceeasi lege este neconstitutional ?
  • +1 (3 voturi)    
    bombo (Marţi, 10 iulie 2012, 15:33)

    andrei [anonim]

    Am auzit ca a fost razmerita la Rahova... toti il voiau coleg de camera pe Adrian! Adormitule gratiaza-l repede ca altfel va fi in mare primejdie...
  • -1 (1 vot)    
    subtilitati electorale (Marţi, 10 iulie 2012, 15:33)

    tontu [utilizator]

    Punem pariu ca vor fi foarte multe voturi anulate?
  • +1 (3 voturi)    
    Nu mai inteleg nimic (Marţi, 10 iulie 2012, 15:34)

    Agota [utilizator]

    Oameni buni, eu nu mai inteleg nimic!!!! Daca-l vreau pe Base presedinte ma prezint sau nu la vot? Eu am ajuns la urmatoarea concluzie: ma uit la tv si daca cifrele preliminare arata prezenta scazuta la vot stau acasa, daca arata o participatie mare, votez NU.
    • +2 (2 voturi)    
      il vrei pe Base? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:53)

      sandi [anonim] i-a raspuns lui Agota

      stai acasa.
  • -1 (3 voturi)    
    ceea ce se urmareste nu e totuna cu poporul (Marţi, 10 iulie 2012, 15:36)

    tiberiu [anonim]

    USL, PNL, PSD, PCR sunt cele mai josnice partide posibile, sau mai bine zis niste prelungiri ale unui singur partid. NU sunt interesate de binele populatiei. In fiecare zi in ziare, la televiziuni, sunt invrajbiti oamenii. Dezbina si conduce este lozinca dupa care se ghideaza comunistii. Cat timp avem in tara asta un adrian Nastase, un adrian severin, un Tariceanu, un Zgonea, un Voiculescu, un antonescu, un Ponta, un Gioana, un Hrebenciuc, antenele si realitatea precum si alti papagali comunisti, nu vom avea o tara bogata, un popor entuziast, voios, inteligent. Intotdeauna vor exista lupte, intrigi, minciuni, mizerii de duzina care vor otravi permanent aerul pe care il respiram noi toti. Vor fi mereu oameni saraci si bolnavi, egoisti, turnatori, fricosi si idioti, pentru ca sistemul comunist care ne conduce ne face pe toti sa fim asa. Doar controlati astfel si tinuti in frau, oamenii din popor vor putea fi usor controlati. Cate generatii trebuie sa treaca pentru ca copiii comunistilor si copiii copiilor lor sa nu mai existe sau macar sa nu mai aiba dorinta de a fura, de a minti, de a insela asa cum o au parintii si bunicii lor comunisti aflati in fruntea unei tari secatuite pana la paroxism de ei insisi. Ei si-au asigurat conturile de miliarde de euro pentru ei si copiii lor astfel incat totul se duce de rapa, totul se scufunda, doar ei raman in picioare, mai aroganti si mai groaznici ca niciodata.
  • +3 (3 voturi)    
    Ne mai gindim . (Marţi, 10 iulie 2012, 15:38)

    durul [utilizator]

    Solutia prin neprezentare s-ar putea sa fie cea mai putin riscanta .
  • -1 (1 vot)    
    Distractie mare (Marţi, 10 iulie 2012, 15:38)

    Claudiu [anonim]

    Mi se par geniali baietii astia. Ieri cand au zis ca suspendarea este constitutionala, i-au facut pe Poponta&Co sa zica "bravooo CCR", iar azi i-au pus cu botul pe labe din nou. Rad astia de ei la maxim si chiar e distractiv de altfel. Acum primul-adolescent va da din nou copy-paste la declaratiile cum ca sunt niste corupti incompatibili, asa ca sa-si piarda si ultima picatura de credibilitate.
  • +2 (2 voturi)    
    Logica? (Marţi, 10 iulie 2012, 15:38)

    mircea [anonim]

    Mie nu mi se pare deloc ca avantajeaza pe Traian Basescu. Poate imi explica si mie cineva de ce.
    Dupa algoritmul actual, partizanii lui Basescu risca ca daca se prezinta la vot si voteaza nu, de fapt sa valideze votul celor care spun da. E nebunie curata.
  • +1 (3 voturi)    
    Ma lasa indiferenta, la aceasta lege, (Marţi, 10 iulie 2012, 15:40)

    anina [anonim]

    care vad eu, este alba-neagra!
    Indiferent de situatie ma voi prezenta la vot ca sa-l sustin pe T. Basescu, asta doar daca nu voi muri pana atunci. :) Tot ceea ce stiu, cu claritate este ca acest OM, este ALES, ca sa inlature definitiv, clanul mafiot ex-comunist, din Parlamentul Romaniei si asa va face, cu toate mijloacele pe care le are la indemana. Nu in el am incredere, ci in ceea ce imi dicteaza constiinta. Prin asta consider ca eu sunt cea care ii acorda sprijinul, iar dumnealui, ar face bine sa inteleaga faptul ca SINGUR, nu poate face nic'. Pe viitor, sa mentina constanta legatura cu populatia care l-a sustinut. A facut cea mai mare greseala, ignorand-o, dupa ce s-a vazut cu sacul in caruta.
    Stau si ma intreb ca toanta, de ce nimeni nu cere in mod expres, REVIZUIREA CONSTITUTIEI? Este in interesul, nostru, al prostilor, ca Romania sa aibe o Constitutie clara si de necompromis.
    • -1 (1 vot)    
      :)) (Marţi, 10 iulie 2012, 16:00)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui anina

      ajuti mergand la vot.. pt ca pt demitere trebuie sa fie juma plus unu din cei prezenti.. deci Basescu poate fi teoretic demis cu 25% + 1 din numarl celor de pe lista.. si iar vin si atrag atentia . lupta era ca sa fie destiituit Basescu daca acest lucru e votat de jumatate plus unu din cei de pe liste... nu sa fie prezenta la vot jumatate plus unu
  • 0 (0 voturi)    
    CCR isti (Marţi, 10 iulie 2012, 15:49)

    Ion [anonim]

    Cine sunt acesti CCR isti care fac legea in tara asta ...salarii... drepturi .... ce vor muschi lor .....

    Semneaza Nae Chioru
  • +1 (1 vot)    
    eu merg la vot (Marţi, 10 iulie 2012, 15:57)

    eugen [anonim]

    Eu si inca 9 mil de romani vom iesi la vot sa va aratam ca se respecta legea si ca nu lasam pe altii sa ne hotarasca soarta.
    • +1 (1 vot)    
      Amice , (Marţi, 10 iulie 2012, 16:25)

      durul [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      esti naiv ,da-mi voie . Subestimezi adversarul si vrei sa lupti cu armele lui .
  • +2 (2 voturi)    
    legitimitate (Marţi, 10 iulie 2012, 16:04)

    sisipisi [utilizator]

    Important e sa ne prezentam la vot. Ar fi dizgratios ca TB sa cistige prin neprezentarea roman'lor. Desi, pun pariu, i se filfiie lui Basescu de legitimitatea votului efectiv.
  • +1 (1 vot)    
    Huzur pentru moftul usl-ului (Marţi, 10 iulie 2012, 16:07)

    mistydo [utilizator]

    Cum ramane cu banii cheltuiti din bugetul Romaniei, adica din buzunarul romanilor? Sa faci atatea abuzuri , intr-o graba ce a uimit Europa, sa organizezi un referendum de 2o milioane de euro si sa revii la aceiasi situatie de "razboi".... Haideti la vot, sa nu mai aibe ce carcoti socialisti extremisti.... daca vreti ca Iliescu sa ramana uimit!
  • -4 (4 voturi)    
    legea este curioasa - iata de ce (Marţi, 10 iulie 2012, 16:07)

    anghelson [anonim]

    Nu ma adresez aici postacilor angajati de oricare dintre parti - ii rog cu respect sa ignore mesajul meu.
    Conform hotararii CC referendumul se valideaza daca se prezinta la vot jumatate +1 dintre alegatori, adica in jur de 9 milioane alegatori. Dintre acestia daca 4,5 milioane + 1 voteaza pentru demitere, atunci Basescu este demis. Ce se intampla insa daca aceiasi 4,5 milioane + 1 voteaza pentru demitere, dar se prezinta la vot 9 milioane -1? Basescu ramane.
    Cu alte cuvinte, sansele ca dl Presedinte sa isi pastreze postul sunt cu atat mai mari cu cat mai putina lume il voteaza! (presupunem aici ca numarul celor care nu il voteaza este constant). Nu vi se pare curios ca o persoana sa continuie sa ocupe o functie cu cat are mai putini sustinatori?
    • 0 (0 voturi)    
      temeiul (Marţi, 10 iulie 2012, 17:53)

      xy [anonim] i-a raspuns lui anghelson

      este doar ca prezenta la vot sa fie reprezentativa. adica daca vin la vot 3 milioane de alegatori, sa zicem, si 2,9 milioane voteaza pentru demitere, Basescu tot ramane, fiindca se considera ca referendumul e nereprezentativ, adica ideea de demitere n-a suscitat interesul unui nr suficient de alegatori, nu ca Basescu in absolut are doar 0,1 milioane de sustinatori.
  • -3 (3 voturi)    
    pentru pdl (Marţi, 10 iulie 2012, 16:16)

    Sorin [anonim]

    daca nu se valideaza referendumul logic se va organiza altul :)
    Deznodamantul e ca Base al vostru isi va face pensie de boala dupa 29 iulie
  • +4 (4 voturi)    
    Hai, repede (Marţi, 10 iulie 2012, 16:19)

    EQUANT [utilizator]

    Sa dam o OUG sa desfiintam complet CCR si alta prin care sa-l numim pe Antonescu presedinte daca voteaza doar Ponta la alegeri.

    q.e.d
  • 0 (2 voturi)    
    obiectul deciziei de azi (Marţi, 10 iulie 2012, 16:26)

    bogdan [anonim]

    Faceti o eroare de judecata. decizia de azi se refera la o Lege de modificare a Legii 3 a referendumului, nu se refera la ordonanta de urgenta emisa de Ponta. Deci ordonanta este in vigoare!! Curtea se poate pronunta asupra ordonantei numai dupa ce se publica in monitor decizia de ieri...
  • +2 (2 voturi)    
    Solutia (Marţi, 10 iulie 2012, 16:27)

    V.R. [utilizator]

    Urmariti prezenta la vot la TV.

    Daca pana pe la ora 6 se apropie de 50%, mergeti si votati NU.

    Daca este sub 40%, mergeti la vot si INVALIDATI BULETINUL.

    Simplu.
  • +2 (2 voturi)    
    Bv base (Marţi, 10 iulie 2012, 16:35)

    Crisy [utilizator]

    Bravo Basescule.Te iubesc.Ai ramas in joc.L-am auzit aseara pe dl Tapalaga dar nu am crezut ca asa va fi.Super!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Justitie directionata (Marţi, 10 iulie 2012, 16:47)

    iulian [anonim]

    Ma intreb cand nebunii astia certati cu legea, vesnic dorind sa schimbe ceva la ea, vor fi legati si dusi la spitalul 9 sau la Jilava sau si mai bine la Canalul Siret- Baragan.
    Nush daca e bine cu Base sau fara el, cu USL sau fara ei, mi-as pune niste intrebari in acest sens:
    - S-a rezolvat criza medicamentelor citostatice?
    - Se mareste salariul minim pe economie? La modul real (in echivalent euro) sau cu 10% si scumpim euro cu 15%? Se mareste salariul mediu in aceeasi nota?
    - Vor plati si firmele mari impozite pe profit/cifra de afaceri sau tot noi, salariatii, trebuie sa le platim lor aceasta aroganta prin care isi trimit profitul in offshore sau la ei in tara?
    - Vor fi partidele vreodata conectate la oameni si nu la baroni, nobili, firme si alti interesati care fac plasamente electorale suficiente incat noi suntem dati la o parte?
    - Stim cati bani vom primi din fondul de pensie privata la momentul respectiv? Dar de la stat? Ne vom dori "sa parasim sistemul" imediat?
    - Justitia e directionata pentru protejarea privilegiilor feudale ale nobililor din ziua de azi? Pot sa omoare si sa plateasca doar amenda? Pot sa distruga tara sub asumarea raspunderii si sa nu raspunda pt ca au servit pe cine trebuie?
    - Sunt acestea intrebari pe care trebuie sa ni le punem toti sau faptul ca unii avem vreo 5-6 salarii minime nu ne leaga de acest concept? Vom putea avea stat consolidat cu buget pt invatamant, sanatate in timp ce oamenii muncitori sunt saraci?
  • +2 (2 voturi)    
    banc prost (Marţi, 10 iulie 2012, 17:27)

    livius [anonim]

    Banc:
    Erau odata 3 personaje, un roman, un rom si un minoritar oarecare.
    s-au intalnit la votul pt suspendarea presedintelui. Erau singurii participanti. Romanul a votat pentru mentinerea lui base, tiganul impotriva ca nu da ajutoare. Minoritarul, cu loc sigur in parlament, pentru siguranta s-a abtinut.
    Asa ca am cheltuit 95 mil lei degeaba. La urmatoarele alegeri Romanul a spus ca nu se mai prezinta, tiganul a plecat la Londra cu treburi la JO. Sa vedem ce va vota minoritarul...
  • 0 (0 voturi)    
    Alegere la Referendum (Marţi, 10 iulie 2012, 17:31)

    Maier [anonim]

    Curtea Constitutionala a INTERPRETAT Constitutia in ce priveste modul de alegere la Referendum.

    Alegerea Preşedintelui ARTICOLUL 81
    (1) Preşedintele României este ales prin vot universal, egal, direct, secret şi liber exprimat.
    (2) Este declarat ales candidatul care a întrunit, în primul tur de scrutin, majoritatea de voturi ale alegătorilor înscrişi în listele electorale.
    (3) În cazul în care nici unul dintre candidaţi nu a întrunit această majoritate, se organizează al doilea tur de scrutin, între primii doi candidaţi stabiliţi în ordinea numărului de voturi obţinute în primul tur. Este declarat ales candidatul care a obţinut cel mai mare număr de voturi.

    In cazul Referendumului nu este vorba despre un prim tur de scrutin, care va fi urmat de un al doilea.
  • +4 (4 voturi)    
    Fara (Marţi, 10 iulie 2012, 17:46)

    Scarecrow [utilizator]

    Crinutule ! ... lasa cheile in usa ! se reintoarce nasul Base. Demisia din viata politica este ca si semnata . Vei avea timp suficient de acum incolo sa stai pe malul Dunari si sa mai bei o samahoanca cu plutasii tai. Daca intre doua tuicii mai dai si la peste, sa sti ca ,,pestele cel mare ,,l-ai ratat . Asa ca poti sta linistit pe malul Dunari si sa dai din bete pana i-ti creste barba ca a lipovenilor .Stim ca-ti place pestele Tipar Chiscar ,dar se poate confunda si cu un toi .
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 10 iulie 2012, 18:26)

    rrradu [utilizator]

    Am citit de cateva ori decizia CCR de astazi si tot nu inteleg ce vrea sa spuna.

    "Legea (...) este constituţională în măsura în care ASIGURA PARTICIPAREA la referendum a cel puţin jumătate plus unul din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente".

    Nu sunt jurist, dar cred ca legea ar trebui sa ASIGURE participarea la referendum a TUTUROR celor inscrisi pe liste, caci altminteri s-ar incalca dreptul la vot al celor carora NU le asigura participarea.

    In continuare, cred ca decizia ar fi trebuit sa se refere la CERINTA legii ca la referendum sa participe jumatate din alegatori plus unul, si nu la capacitatea legii de a ASIGURA participarea la vot.

    Nefiind de specialitate, poate nu inteleg anumite exprimari, dar pentru mine decizia CCR de astazi nu are sens. Daca s-ar fi spus "Legea (...) este constituţională în măsura în care RECLAMA participarea la referendum a cel puţin (...)" as fi inteles ca exista un nivel minim de participare pentru validarea referendumului, dar Curtea a zis ca legea trebuie sa ASIGURE participarea si nu sa RECLAME participarea unui numar minim de votanti.

    Deci, ce naiba trebuie inteles din decizia CCR?
    • -1 (1 vot)    
      nu era nevoie sa se refere la 50%+1 (Marţi, 10 iulie 2012, 20:20)

      xy [anonim] i-a raspuns lui rrradu

      pentru ca legea contestata de PDL si aprobata de Senat si Camera introduce o singura modificare la legea referendumului, anume ca demiterea presedintelui este posibila daca pentru ea voteaza majoritatea celor prezenti la referendum (in art 10). Legea contestata de PDL nu modifica prevederea din legea referendumului (din art 5) privind conditiile de validare (50%+1), asa incat CC nu avea de ce sa se pronunte asupra ei. Pe scurt, CC spune ca art 10 este constitutional, atata vreme cat el se aplica automat in conditiile art 5.
  • +4 (4 voturi)    
    harababura (Marţi, 10 iulie 2012, 19:42)

    pogonicea cea rea [anonim]

    Nu pot ei harababura, cat poate Poperul vota. Avetii rabdare, sa il ascultam pe base ce ne transmite si asta vom face. Iesim la vot sau nu. Daca vom iesi e clar ca vom vota NU. Nu mai avem stat de drept, Constitutia e incalcata la tot pasul de niste neaveniti. Chiar cred va pot face orice? Daca nu vom vota NU, daca ne vor cumpara votul cu zaharul si ulei, atunci ne vom vinde sufletul diavolilor. Trebuie, prin vot, sa le aratam ca noi , poprul, contam mai mult ca ei si ca trebuie sa ne respecte. Ca trebuie sa existe respect pentru lege.
    Doamne, cum o sta Antonescu la Cotroceni, cu ce mandat, cine l-a vrut pe el acolo, in afara de ei? I s-a facut pana acasa, intr-un luxos apartament de 300.000 euro, asflat. I se asterne totul la picioare ca drumul sa-i fie neted. Hai, Poper, hai oameni buni, sa ii aratam ca totul a fost doar un vis si ca, atunci cand se va trezi din el, pe 30 iulie, realitatea va fi crunta.
    Doamne ajuta-ne si ocroteste-ne.
  • -2 (2 voturi)    
    nu-i este favorabila deloc, dimpotriva.... (Marţi, 10 iulie 2012, 22:32)

    costica [anonim]

    Numarul umflat din scriptele lor(au facut-o special ca la alegeri PDL si Basescu sa fie favorizati si totusi PDL a pierdut lamentabil!!) care nu ia in seama numarul real al populatiei Romaniei(de unde naiba 18 milioane de persoane cu drept de vot?!) se va intoarce IMPOTRIVA lui Basescu.
    In cazul in care Referendumul nu va fi validat prin prezenta sub 50% la vot, asta NU va insemna deloc ca intoarcerea lui Basescu la Cotroceni il face dorit de romani acolo sau este LEGITIMATA cumva reintoarcerea lui la Cotroceni, ci arata mai degraba ca romanilor le este si sila si indiferent cine sta la Cotroceni, pentru ei e la fel si numai niste chichite din legislatie il vor aduce iar la Cotroceni si NU votul romanilor ca in 2007 !!!!
    Numai clientela politica de toate culorile are interese ca la Cotroceni sa fie Basescu sau Antonescu, NU romanii care voteaza ....
    Traian Basescu a pierdut INCREDEREA romanilor, poate sa mai stea la Cotroceni daca asa este LEGEA votata de ei, numai ca scandalurile cu USL vor continua si ar fi mai bine sa plece sa scapam de el.
    NU mai este dorit si chiar sper ca romanii sa iasa la vot si sa-l trimita acasa sau pe mare, este ceea ce-si doreste..
    Oricum, spunea mai anul trecut ca functia de presedinte a fost "cea mai mare umilinta din viata lui".
    De ce oare nu renunta singur daca a fost cinsitit si chiar a spus adevarul?!
    Dar, chiar o fi spus Basescu adevarul?
    NU cred.
  • +2 (2 voturi)    
    Mergeti la plaja , nu la referendum ! (Miercuri, 11 iulie 2012, 1:42)

    Texxy [utilizator]

    Daca se prezinta la vot 9 milioane de romai (50% + 1) , dintre care sa zicem ca 6 milioane voteaza pt suspendare si 3 milioane contra suspendarii , Base cade, pt ca s-au prezentat jumate +1 dintre alegatorii de pe liste ,iar dintre acestia, cei mai multi au votat suspendare. Daca nu se prezinta la vot decit 8 milioane de romani, care toti voteaza pt suspendare, referendumul e invalidat si Base ramine presedinte.Pt ca nu s-au prezentat la vot jumate plus 1 dintre romanii cu drept de vot. Simplu si clar.SOLUTIA - stati acasa, e prea RISCANT sa mergeti la vot !!
  • +1 (1 vot)    
    Momentan Basescu tace ... (Miercuri, 11 iulie 2012, 6:25)

    za-k [utilizator]

    si bine face ca nu s-ar auzi nimic din ce zice in harababura asta.

    Asteapta sa se linisteasca si sa se aseze toate inainte sa revina in fortza. Nu merita sa se streseze cel putin pina toate deciziile CCR sint publicate in MO.

    Ii lasa pe astia de la USL sa se curenteze singuri si zau ca se pricep foarte bine la asta :)

    Numa' bine,
    za-k/
  • -1 (1 vot)    
    ??? (Miercuri, 11 iulie 2012, 7:28)

    vola [anonim]

    Nu inteleg a fost ales de jumatate plus ?
  • +1 (1 vot)    
    Legea 47/1992 (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:48)

    Leovigild [utilizator]

    Este uimitor cum absolut nimeni nu invoca prevederile art. 31 alineatele 1 si 3 din Legea 47/1992 cu privire la CCR care arata FOARTE clar ca orice lege, OUG sau prevederi ale acestora etc atacate la CCR si care au condus la decizii ale CCR ce le "desfiinteaza" dpdv constitutional sunt suspendate de drept pana la armonizarea cu legislatia in vigoare in termenul de 45 de zile. Cu alte cuvinte, legea referendumului ce s-a vrut modificata doar la nivel de un singur articol cu acea OUG a lguvernului Ponta si care articol a fost atacat la CCR si pentru care s-a dat decizia cunoscuta, este in vigoare doar pana la armonizarea legislatiei in termenul de 45 de zile, iar prevederile acelui articol sunt suspendate de drept pe aceasta perioada - adica, se mentine ca lagislatie pentru referendumul din 29.07 legea in vigoare FARA acel nenorocit de articol uslas. Cum naiba de n u observa niciun jurnalist acest lucru si cum de nu intreaba de ce se incalca aceasta lege? Oare ce ar mai fi putut raspunde un Dragnea, Dusa sau Sova?
  • +1 (1 vot)    
    atentie (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:08)

    bedexe [utilizator]

    "este constituţională în măsura în care ASIGURĂ participarea" ... adica se pun urne de vot in toata tara , nu doar in bucuresti .

    S-a asigurat participarea asa ? Da.
    Au venit la vot? Nu . Nu conteaza.
    OUG 50+1 din prezenti valabila? Da, deci demitere.
  • 0 (0 voturi)    
    legea anti democratica (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:22)

    Denis70 [utilizator]

    Conform lui base...majoritatea nu conteaza! ce surpriza! adica base vroi 50+1 din cei aranjati pe listele lui cf recensamintului lui.si ce rezultat a dat? in 2007 , 8.135.272 persoane (adica 44,45%) au venit la vot...iar numarul lor a fost rahat..adica nimic..nu a contat datorita a 2030766 ce nu s-au prezentat sa sa atinga 50%+1. deci opinia a min 8 mil. nu conteaza in fata a 2 milioane....dar vremea lui base unde matematica lui ciudata isi facea loc in hirtiile lor slinoase a trecut.base am flashnews ptr. tine. de acum incolo 1+1=2.
  • 0 (0 voturi)    
    SUA 50+1 (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:40)

    Denis70 [utilizator]

    ma intreb de ce fraierii de americani au ca lege 50+1 din ce VINE la vot....nu abureala aia cu liste electorale incropite cind cum de cine stie cine, in ce mod....asa cum vroia bashicuta asta...mare svant bashicuta asta al nostru si mari fraier dom#le americanii astia care nu stiu ce-i aia democratia....sa le dea bashicuta niste lectii de demo...:)))) BASESCULEEEE...in Guantanmo te-as pune ptr vreo 2 ani asa...
  • 0 (0 voturi)    
    Demiterea presedintelui (Joi, 12 iulie 2012, 13:37)

    mp11 [utilizator]

    Asa cum Constitutia prevede ca, daca in primul tur de scrutin nici un candidat la functia de presedinte nu obtine "majoritatea de voturi ale alegatorilor înscrisi în listele electorale", se organizeaza un al doilea tur de scrutin in urma caruia este declarat declarat "ales candidatul care a obtinut cel mai mare numar de voturi"(indiferent de numarul de alegatori care voteaza - cred ca asta este sensul articolului din Constitutie ), nu vad de ce nu s-ar organiza si un al doilea tur de scrutin la referendumul pentru demiterea presedintelui, in cazul in care in primul tur de scrutin nu voteaza majoritatea alegatorilor inscrisi in listele electorale; in acest al doilea tur de scrutin ( pentru demitere ) , in mod simetric cu articolul de alegere a presedintelui din Constitutie , ar trebui sa nu mai fie necesara prezenta majoritatii alegatorilor inscrisi in listele electorale. Astfel, nici o Curte Constitutionala din vreo tara democratica nu ar avea ceva de obiectat.