Ziua in care generatia mea crede din nou ca "se poate"

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2012, 20:48 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Hotnews
Un fost prim-ministru al Romaniei a fost condamnat definitiv sa mearga la inchisoare. Stiu, stiu ce zic televiziunile: ba ca e dosar politic (desi premier e chiar discipolul celui condamnat), ba ca va iesi prea repede de dupa gratii. Dar astazi, doar astazi, toate acestea nu mai conteaza. Pentru ca astazi e ziua in care generatia mea crede din nou ca "se poate."

​Eram copil cand a venit Revolutia in '89. Atunci am invatat ca Seful cel mare cade doar atunci cand oameni tineri mor in strada.

Eram un pusti cand au inceput mineriadele. Atunci am invatat ca oamenii cu bate sunt mult mai puternici decat cei cu pixuri si carti.

Eram deja adolescent cand basmul numit Emil Constantinescu se incheia. Atunci am invatat ca "Sistemul" te invinge chiar daca esti Presedintele Romaniei.

Eram student atunci cand unul dintre profesorii mei a fost prins luand mita groasa pentru examene. La sfarsitul anului tot el a fost cel care ne-a pus note. Atunci am invatat ca in tara mea nu conteaza ce pacate ai, conteaza din ce partid esti.

Eram angajat doar de un an atunci cand Romania a intrat in Uniunea Europeana. A fost anul in care am refuzat o oferta de munca in strainatate. Am ales sa raman acasa. Atunci am invatat ce inseamna speranta.

Eram deja logodit atunci cand am vazut cum se fura un concurs. Atunci am invatat ca nu conteaza munca si invatatura, ci pilele si prietesugurile.

Cand am implinit 30 de ani am privit in urma: ce m-a invatat tara mea in ultimii 20 de ani? Ca niste tineri au murit (poate) degeaba in '89, ca batele si partidele fac legea, ca rasplata in functie de merite este un moft.

Astazi, cand nu mai sunt atat de tanar, un fost prim-ministru al Romaniei a fost condamnat in unanimitate la doi ani de inchisoare cu executare pentru fapte de coruptie. In urma cu 8 ani girofarurile il serveau, maine aceleasi girofaruri ii vor ordona. Totul s-a intamplat fara tineri morti in strada si fara bate. S-a intamplat pentru ca asa a decis Justitia.

Astazi am invatat ca nimeni nu e de neatins: nici cei cu bate, nici cei cu bani, nici cei cu partide. Astazi tara mea m-a invatat ca totusi, uneori, se poate.

Abia astazi Revolutia din '89 incepe sa devina o evolutie.

  • UPDATE Gestul lui Adrian Nastase este regretabil dar nu stirbeste importanta deciziei justitiei din 20 iunie 2012. Orice om cu bun-simt si capul pe umeri nu poate gandi in aceasta dimineata altfel decat scrie Ruxandra Predescu: "Sper ca omul acesta va iesi cu bine din operatie, se va duce acolo unde a decis justitia ca trebuie sa mearga si cu asta basta. Case closed."


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








25355 vizualizari
  • +103 (105 voturi)    
    ! (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:54)

    lilion [anonim]

    Multumesc!
    • -73 (79 voturi)    
      dreptate tirzie (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:08)

      maria [anonim] i-a raspuns lui lilion

      dreptatea e tirzie si nu va avea efectul scontat : timpul a lucrat in favoarea lui Nastase , condamnarea vine dupa guvernul basescu, campion al coruptiei si basescu nu mai inspira incredere mai deloc !Procurorul Ponta va reactiona si cred ca oamenii presedintelui ar trebui sa aiba frisoane ! Avantaj - NOI !
      • +55 (61 voturi)    
        Campion al coruptiei? (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:35)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui maria

        Pai PSDR a vandut fabrici si uzine toate valorand mai mult decat putea PDL sa fure. Tu chiar crezi ca am memorie scurta?
      • +38 (40 voturi)    
        Stimata doamna Maria (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:12)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui maria

        La ce va referiti cand spuneti "Avantaj-NOI!"?
        Faceti parte din cei ce au devalizat tara sau sunteti unul dintre cei cativa bebeficiari ai acestei devalizari?
        Daca da, inseamna ca o sa va vina randul si dvs la judecata iar daca nu, inseamna ca sunteti o biata pacalita, care face parte din marea masa de jefuiti, doar care aveti ifose.
        Cu ajutorul unora ca dvs, politicienii din toate partidele au reusit jaful ultimilor 22 de ani.
        • +17 (19 voturi)    
          avantaj : noi (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:38)

          maria [anonim] i-a raspuns lui translativus

          asa vom afla si noi mai multe despre corupti !
          • +13 (17 voturi)    
            in acest caz.... (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:59)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui maria

            ....va asigur de toata sustinerea si respectul meu.
          • +15 (17 voturi)    
            avantaj voi (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:13)

            bec [utilizator] i-a raspuns lui maria

            adica puscariasul supercorupt nastase, plagiatorul grosolan ponta, si restul gruparii infractionale cunoscuta sub numele de pdsr, de care lui base ar trebui sa-i fie frica. Lui base nu-i e nicidata frica si a dovedit-o de prea multe ori. Insa voua va e frica si se vede, in afara de amenintari goale altceva nu puteti, iar daca justitia a inceput sa-si faca treaba, businessul constructiei de noi penitenciare va scoate Romania din criza economica. Daca dispareti poate iesim si din criza morala, ceea ce chiar ar fi un mare cistig pentru moi toti, chiar si pentru voi, adica avantaj voi.
      • -15 (15 voturi)    
        Maria, (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:31)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui maria

        Eu ti-am dat plusul. Hai sa ne vedem undeva, pe-afara, in lumea reala, ca forumul asta miroase urat... O fi de la base?!?
      • +1 (1 vot)    
        niciodata nu e prea tarziu. (Joi, 21 iunie 2012, 16:01)

        meda [anonim] i-a raspuns lui maria

        N-ai inteles nimic daca pui problema in termenii "noi - voi". Condamnarea lui nastase e mai presus de politica damboviteana, e gestul memorabil al intrarii Romaniei in normalitate. Daca n-ai inteles asta, inseamna ca esti rau-intentionata fata de viitorul acestei tari si poate ar fi mai bine sa emigrezi in Cuba sau in oricare alta tara cu regim totalitar.
    • +43 (45 voturi)    
      Eu unul am lacrimat azi (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:08)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui lilion

      aducandu-mi aminte ca mostenirea lui Nastase e unul dintre motivele pentru care am ales calea exilului.

      Daca ziua de azi nu exista, o branza puturoasa tot gaseam, dar asa e mai bine.

      O zi cu adevarat de gratie.

      Gata, pauza s-a terminat, incepeti scufundarea.
      • -44 (48 voturi)    
        a inceput SCUFUNDAREA pdl-ului ! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:35)

        maria [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

        a inceput scufundarea PDL-ULUI ! VOR URMA MULTE condamnari !
        • +26 (28 voturi)    
          scuza-ma (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:18)

          HoriaBirau [anonim] i-a raspuns lui maria

          Iarta-ma, iti respect punctul de vedere si ideile, dar permite-mi sa te cataloghez ca fiind usor inchisa in gandire cu derapaje spre penibil. multumesc
          • -28 (30 voturi)    
            daa , si eu iti respect parerea ! (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:48)

            maria [anonim] i-a raspuns lui HoriaBirau

            imi respecti parerea , dar ma jignesti ! Admit ca pot fi inchisa la minte , dar te rog sa-mi spui tu cum numesti rezultatul alegerilor locale ale pdl-ului si ,, simpatia '' de care se ,, bucura '' partidul respectiv ?
            • +19 (19 voturi)    
              The missing link between sula and prefectura! (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:23)

              hoinar [utilizator] i-a raspuns lui maria

              Si care e legatura dintre alegerile locale si condamnari?! Justitia tocmai a demonstrat ca poate fi corecta!

              Sa fie asa si in continuare, indiferent de culoarea politica a celor judecati, si ma declar fericit!

              Tu iti dai seama ca ai votat un personaj care fura (plagiaza = copiaza = hotie) si care e girat de un infractor dovedit?

              Creierul tau ce zice? Sau e spalat de antenute?
            • +13 (13 voturi)    
              mai usor cu respectu... (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:25)

              adevaratleograia [utilizator] i-a raspuns lui maria

              daca gandesti putin si ai ''trait'' in romania in ultimii 4 ani,chestia cu simpatia era ceva previzibil,avand in vedere ca am trecut prin cea mai mare criza de dupa '89 ,si mai ales ca securistii si turnatorii au pus mana pe 90%din presa din romania.in orice caz horia are dreptate si dupa cum ''admiti'' si tu, esti inchisa la minte!...
            • +10 (10 voturi)    
              cu regret (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:56)

              MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui maria

              orice este mai bun decat comunismul
            • +13 (13 voturi)    
              DAr antenele (Joi, 21 iunie 2012, 0:45)

              LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui maria

              Dar antenele? Cum sta treaba cu ele? Dar cu securistul Voiculescu?
      • +37 (39 voturi)    
        Multi nu vor dormi la noapte (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

        cateva mii de actuali si fosti parlamentari, primari, presedinti de consilii judetene, ministri si secretari de stat.. vor avea niste insomnii neobisnuite. daca Nastase e dupa gratii..
        • +22 (24 voturi)    
          poate ca.... (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:17)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          ....in noptile lungi de iarna ce vor urma, condamnatul va socoti ca nu este drept ca doar el sa stea dupa gratii si va incepe sa "ciripeasca". Sunt convins ca are o arhiva intreaga de dosare si poate ca le va folosi.
          Asteptam cu interes.
        • -12 (18 voturi)    
          sigur , multi nu vor dormi ! (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:52)

          maria [anonim] i-a raspuns lui pehash

          Condamnarea lu' Nastase a aratat ca DAAAA poti face puscarie chiar daca la un moment dat esti taree ! Sper ca nu trebuie sa asteptam 8 ani sa-i vedem si pe pdl-isti la puscarie si de ce nu pe presedinte !
          • +14 (14 voturi)    
            Oricine merita (Joi, 21 iunie 2012, 0:47)

            LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui maria

            Sa ajunga la puscarie oricine merita, nu pentru ca este ura si dusmanie.
            Deocamdata nu este nimic care sa indice ca Basescu a facut ceva ilegal, si chestia cu flota este tot sub semnatura PSD (Vacaroiu)
          • +1 (1 vot)    
            Of (Joi, 21 iunie 2012, 14:50)

            Closed [anonim] i-a raspuns lui maria

            De-ar incepe cu ala de-a fost presedinte si-a comandat mineriadele, tare bine-ar fi. Tartorul al' mare, il stii tu.
    • +2 (6 voturi)    
      Mai asteapta (Joi, 21 iunie 2012, 0:09)

      Petrun [utilizator] i-a raspuns lui lilion

      Si generatia ta si a mea si a voastra mai are de asteptat. Acest articol trebuia sa l postezi dupa ce i vedeai poza lui Nastase in sacou vargat si de dupa bare. Cei ca el nu sufera detentia si prin urmare nu primesc pijamaua vargata. Salutari. Petru
    • +6 (6 voturi)    
      SE POATE... (Joi, 21 iunie 2012, 6:35)

      genutzu [utilizator] i-a raspuns lui lilion

      Si sa nu uitam ca mai sunt multi TOVARASI....care cu POANTA in fata....continua....
  • +66 (68 voturi)    
    Multumesc Vlad... (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:57)

    BrownBear [utilizator]

    ... ai spus frumos ceea ce multi dintre noi, cei care nu avem mestesugul vorbelor intre vocatii, simtim la fel!
  • -44 (52 voturi)    
    Gresit (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:58)

    miguelito [utilizator]

    Ziua aceea va fi atunci cind o vom vedea si pe Udrea la racoare. Pina atunci, e doar un inceput.
    • +22 (24 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:07)

      oarecare [anonim] i-a raspuns lui miguelito

      Udrea pentru ce?
      • +17 (19 voturi)    
        cum pentru ce? (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:28)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui oarecare

        pentru acelasi motiv ca si suspendarea presedintelui: inventeaza ei ceva!
      • -16 (22 voturi)    
        te faci ca (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:32)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui oarecare

        nu stii sau traiesti pe alta lume? Deturnare de fonduri, abuz in functie, abuz de putere, licitatii trucate, etc. Sau pentru tine e o mironosita care nici usturoi n-a mincat, nici gura nu-i pute?
        • +17 (19 voturi)    
          daca... (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:20)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

          ....aveti dovezi in ceea ce declarati aici si nu le prezentati organelor in drept, inseamna ca favorizati infractorul iar daca nu aveti dovezi inseamna calomnie.
          • -10 (14 voturi)    
            Esti tare (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:40)

            miguelito [utilizator] i-a raspuns lui translativus

            nu trebuie decit sa citesti rechizitoriul intocmit de procurori pentru dosarul ALRO: subminarea economiei nationale, asocierea in grup infractional de tip mafiot.
            • +8 (8 voturi)    
              despre ce (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:17)

              bec [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

              dosar alro vorbesti ma, ce procurori ma, ai visat azi dimineata, habar nu ai ce spui, vorbe goale si amenintari atita stiti, se vede ca va e frica.De ce ti-e frica nu scapi.
      • +20 (26 voturi)    
        adica noi (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:37)

        math [utilizator] i-a raspuns lui oarecare

        ... aici la USL crezi ca trebuie sa explicam de ce si cum ii suspendam sau ii bagam la puscarie ? Daca parlamentul, instutia suprema a poporului, voteaza puscarie, Udrea merge la puscarie.

        Ati prins curaj acum cu Nastase, cel mai nevinovat om din Romania (de fapt al doilea, dupa Mircea Diaconu) si va permiteti sa puneti intrebari ??
        • +12 (16 voturi)    
          sesizez.. (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:00)

          Gelum [utilizator] i-a raspuns lui math

          ..ironia fina :)
      • -10 (14 voturi)    
        de ex pentru ca (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:53)

        nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui oarecare

        a alocat 30 de milioane de euro pentru bazine de inot si doar unul e finalizat
        • +8 (10 voturi)    
          te intreb (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:20)

          HoriaBirau [anonim] i-a raspuns lui nu conteaza

          tot ea ar fi trebuit sa le si finalizeze?
          • -4 (8 voturi)    
            iti raspund (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:59)

            nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui HoriaBirau

            nu, dar trebuia sa se asigure ca se finalizeaza. un bazin de inot costa cateva sute de mii de euro si se finalizeaza in 3,4 luni, deci timp a avut cu duiumul. stim prea bine insa cum se fac astfel de licitatii si unde se duc banii.
            • +1 (1 vot)    
              dar cu autostrada transilvania cum ramane?? (Joi, 21 iunie 2012, 12:13)

              katiuska [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

              dar cu autostrada transilvania cum ramane?? intreb si eu, ca e contractul beton semnat de nastase!!!!
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Joi, 21 iunie 2012, 13:11)

              non-stop [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

              cateva sute de mii de euro un bazin de inot care are 50x25 m, adica 1250 mp, numai el, fara vestiare si spatii tehnice ? cateva sute de mii de euro pot insemna maxim 400.000, ca mai mult e deja juma de milion, nu? impartit la (maxim!) 2000 mp,.. cat ar fi bazinul + restul spatiilor,... revine cam 200 euro/mp. apartamentul tau de 4 camere, cam 80mp, ar trebui sa coste dupa tine 16.000 euro, asta daca daca ar avea gradul de echipare si instalatiile unui bazin, dar nici vorba sa le aiba., deci ar fi si mai putin, ...instalatiile costa intre 10 si 40 % din valoarea unei investitii, in cazul unui bazin si mai mul!.. deci apartamentul tau de 4 camere ar fi de construit acum, cu preturile actuale, cam cu 10.000 euro. realitatea arata ca: ori inmultesti cu 10 pretul pe mp, oricine stie cate ceva despre constructii poate intelege dece, ori ramai in cretinismul tau. succes, orice ai face!
              • -1 (1 vot)    
                te agiti ca o sampanie (Joi, 21 iunie 2012, 15:42)

                nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui non-stop

                si jignesti in necunostinta de cauza.
                Un bazin semiolimpic costa in jur de 500 de mii(finalizat), ala de care zici tu se indreapta spre un milion(cu tot cu spagi), dar si la aceste preturi...un bazin????!!!!

                in fine asta e o mica magarie, nu merita contabilizata, dar se pare ca din astfel de mici magarii poti sa intri la inchisoare.
                nu-i inteleg pe astia ca tine, orbiti de o culoare politica, eu unul nu am votat nici cu USL nici cu PDL pt ca nu ma regasesc in oferta lor politica, tu insa vei vota mereu orbeste in functie de culoarea siglei si nu de ratiunea care ar trebui sa te insoteasca.
                sa fii sanatos
                • +1 (1 vot)    
                  mah bolovanule, (Joi, 21 iunie 2012, 16:31)

                  non-stop [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

                  nu ma lua pe mine cu orbirile!


                  http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CFUQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.oar-bucuresti.ro%2Fdocumente%2FONORARII_de_referinta_final.doc&ei=lCHjT7KqFsf0-gaGqpy7Aw&usg=AFQjCNGZOJZjawrF67sd2oX9OwlEfsAXMQ&sig2=N2881NLz6GWfpLwWuwN4fw

                  ai aici onoratiile de referinta ale O.A.R.-ului (minimale, adica pe limba ta de tampit, sub cifrele aste nu se poate construi!). CA SA FACI O PISCINA, ITI TREBUIE, MINIM, INTRE 600 EURO/MP IN CAZUL UNEI PISCINE EXTERIOARE, NEACOPERITE, SI 1200 EURO/MP, IN CAZUL UNEI PISCHINE ACOPERITE, OLIMPICE, ETC. cu o suprafata de 2000mp (bazinul propriu-zis, spatiul de garda, vestiarele, spatiile tehnice, foyer) in care NU AM BAGAT NICI UN SPATIU PT SPECTATORI, deci o piscina de antrenament, cladirea costa intre 1.200.000 (piscina neacoperita) si 2.400.000 euro (piscina acoperita), minim! faptul ca piscina nu este olimpica are prea mica legatura cu suprafata totala (diferente sunt doar la dimensiunile bazinului si dotari, restul spatiilor raman la fel, vestiarele sunt la fel de mari si pentru amatori si pentru innotatori de performanta, spatiile tehnice sunt la fel). asa ca, DACA VREI S-O CRITICI PE UDREA, FOARTE BINE, DAR NU VENI CU MINCIUNI, EU UNUL NU AM NEVOIE CA IN LOC DE MINCIUNILE ELEI UDREA SA LE AUD PE-ALE TALE!
                  • 0 (0 voturi)    
                    doar un exemplu (Joi, 21 iunie 2012, 16:58)

                    nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui non-stop

                    http://www.adevarul.ro/locale/targoviste/Bazinul_de_inot_din_Micro_III_a_fost_deschis_publicului_0_298770346.html

                    e ultimul comment pe tema asta, poti sa ragai cat vrei, nu are sens sa-mi mai bat capul cu primatele
                    • 0 (0 voturi)    
                      baiete, (Joi, 21 iunie 2012, 17:50)

                      non-stop [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

                      pentru mine piscina acoperita inseamna ceea ce descrie Noufert-ul la pagina 549. btw, din pozele din link rezulta ca nu poti circula in jurul bazinului!... iar cele 6 culoare de concurs sunt 5, cf. ultimei poze, in care zambeste primarul! cat de bou poti sa fi sa crezi ce spune idiotul ala de primar? durere!...

                      http://www.scribd.com/doc/8009133/Manualul-Arhitectului-Ed37-Neufert

                      si da, poti si tu sa faci o groapa in pamant, sa o umpli cu apa, sa o numesti piscina semiolimpica, si sa topesti 500.000 euro pt asta, daca e sa candidezi la primaria targoviste. pentru asa ceva nu ai nevoie nici de autorizatie de construire, nu-ti trebuie nimic altceva decat votanti ca tine. da, si eu cred ca am conversat destul!
        • +7 (7 voturi)    
          Mistria (Joi, 21 iunie 2012, 0:49)

          LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

          Pai nastase a platit la Bectel 3 miliarde pentru autostrada, petromul a fost dat gratis
    • +11 (13 voturi)    
      Daca nici asta nu te-a miscat (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:27)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      Daca nici profunzimea, nici tristetea si nici bucatica de speranta de la sfarsit nu te-au ajuns...

      Multumim, domnule Mixich!
    • -2 (4 voturi)    
      Virgula e in plus (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:28)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      Iertati-ma...
    • +9 (11 voturi)    
      Din partea mea... (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:30)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      ...poti s-o vezi pe Udrea si dezbracata.
      Tu preferi s-o vezi la racoare, foarte bine.
    • +6 (6 voturi)    
      A gresit? (Joi, 21 iunie 2012, 0:47)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      A gresit? ai o dovada clara?
      Daca da ma duc eu cu ea la procuratura
  • +57 (59 voturi)    
    adevarat (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:58)

    botezatu1 [utilizator]

    Foarte bine punctat. Sunt probabil cu 10 ani mai in varsta ca tine, iar eu astept asta de la revolutie. Intradevar nu e un vis, se poate.............
  • +49 (51 voturi)    
    Superb articol....si ma simt ca in 22 Dec 1989 (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:59)

    CN Tower [anonim]

    Un articol frumos, despre o speranta renascuta care si-a amintit brusc ca moare ultima. Raul facut de Nastase Adrian si prietenii sai politici comunisti acestei natii, faptul ca intre 1990-2004 au impins milioane de romani la pribegie, ca au macelarit intelectualli in timpul mineriadelor, ca au pus bete in roate CDR-ului cat au putut, ca au incurajat meritocratia cu jegul uman si multe altele nu va putea fi niciodata iertat. Am plecat din Romania scarbit de bolsevicii analfabeti ai lui Iliescu si de slabiciunea jenanta a lui Emil Constantinescu. Dar primii 6-7 ani dupa 1989 au avut o directie data de Iliescu Ion, Nastase Adrian, Vacaru Vasile, Tudor Corneliu-Vadim si restul troacei ceausiste. Emil Constantinescu nu a mai putut repune trenul Romaniei pe sine, era deraiat de mult.
    • +4 (4 voturi)    
      Frumos articol/Multumesc (Joi, 21 iunie 2012, 1:26)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui CN Tower

      Multi am plecat atunci. Oricit de bine ne-am fi adaptat acolo unde sintem multi dintre noi ne-am fi dorit sa raminem acasa alaturi de parinti si prieteni..Ptr ce au facut tarii mele nu pot sa ii iert pe acesti impostori. Acum ca Nastase se pare ca a incercat sa se sinucida stiu ca emotiile sint mari. Si totusi, regimul Iliescu/Nastase a facut enorm de mult rau tarii mele.E bine sa ne amintim cind mergem la vot in toamna..Si mai ales sa mergem la vot. Putem schimba lucrurile.
  • +26 (28 voturi)    
    Brucan (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:59)

    sausage nation [anonim]

    Brucan spunea..ne vor lua 20 de ani sa invatam. Ne-au luat 22. In decembrie, cind se vor implini 23, vom uita iar si o luam de la capat.
    • +9 (11 voturi)    
      Da... mai exact ca de Craciun in 89.... (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:58)

      strelka [utilizator] i-a raspuns lui sausage nation

      Atunci o fiara a crapat pt. ca forte mai mari ca el au conspirat, azi o altfel de fiara a fost infranta....sper ca peste 20 de ani sa spunem, azi a inceput o noua pagina de istorie pt romani, in care justitia e mai puternica ca trepadusii politici.
    • +10 (12 voturi)    
      inceput tirziu spre judtitie (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:02)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui sausage nation

      este un inceput; dupa 22 de ani Brucan, pe care toti l-am dezaprobat, a avut dreptate. Daca in aceasta tara s-ai votat 10% partid serial tv elodia ne mai trebuie inca pe atit; sau, poate treziti de faptul ca se poate cei 50% de scirbiti de politicienii tupeisti, smecheri si hoti, vor iesi la vot. Totusi se poate d-le Mixich
    • +4 (4 voturi)    
      cel putin (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:25)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui sausage nation

      doua generatii ne trebuie ca sa scapam de mostenirea comunista in general si de raul facut de ceasca, in special. Eu m-am impacat cu gindul, desi e foarte greu.
  • -37 (41 voturi)    
    ? (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:00)

    ielu [anonim]

    Nu cred Vlad! Nu trebuie sa ai un IQ de 500 sa-ti dai seama ca Base a vrut asta. intre un marinar si un profesor il cred pe profesor! Parca Octavian Paler a spus: " sper sa nu apuc vremurile in care Basescu e presedinte si megafonul protabil Boc e primministru". Dosarul flota? Ce-i cu el? DW, Reuters, AFP vorbesc despre asta? Romanii din diaspora nu dau 2 bani pe Base, asta daca ai timp sa vorbesti cu ei. Sper sa-l vad si pe videanu si pe berceanu and CO dupa gratii! nu mai vorbesc de Base!
    • +42 (46 voturi)    
      @ielu - cei ca tine ati distrus Romania (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:22)

      United Brains of Romanians Abroad [anonim] i-a raspuns lui ielu

      "Romanii din diaspora nu dau 2 bani pe Base, asta daca ai timp sa vorbesti cu ei"

      Singurul pe care romanii din Diaspora dau doi bani e Basescu. Votul de la alegerile trecute din partea romanilor din afara este concludent. Procent masiv din Europa de Vest, Australia, Canada & SUA catre Basescu. Dar asta tu poti pricepe mai greu. Noi cei care traim in afara suntem obligati prin lege sa invatam pentru doctorat, la office muncim de ne sar capacele fara sporuri demente pt "toxicitatea hartiei de la fotocopiator", "spor de stat pe scaun" etc.

      In Occident nu functioneaza nici o regula a sistemului hranit de Iliescu & Nastase: furt, incompetenta, prostie cronica generalizata, educatie la pamant etc.

      Diaspora romana va vota MEREU cu partidele de DREAPTA, pentru ca emigrantii romani muncesc greu pentru ce au, sunt exact opusul pomanagiilor bugetari din Romania.

      Dupa 20 de ani de USA ma uit exclusiv la B1 TV, Realitatea TV si TVR. Citesc Adevarul, EvZ si Gandul.

      Mircea Badea a fost OK cat facea misto de pitipoance si silicoane. In momentul in care a decis sa devine vocea Securitatii ( = Gestapo german sau KBG rus), orice urma de respect a Diasporei pentru el a disparut. Este detestat de catre majoritatea romanilor din Occident.

      Si inca ceva legat de educatie ce ar putea interesa HotNews. World Education Services - www.wes.org care echivaleaza international diplomele din lume, NU mai echivaleaza nicio diploma eliberata de catre fabrica educationala a PSD, Univ. "Spiru Haret". La adresa http://www.wes.org/ca/required/index.asp selectati Romania si veti gasi:

      "Please Note: WES does not evaluate academic records from Spiru Haret University."
      • -20 (22 voturi)    
        Iar (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:35)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui United Brains of Romanians Abroad

        cei din RO nu dau 2 bani pe Base al tau.
        • +20 (22 voturi)    
          Asta.. (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:04)

          Gelum [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

          ..sa o crezi tu. Daca nu ii auzi pe sustinantori, este pentru ca prefera opusul vocalitatii si sunt de obicei din mediul privat unde nu se pierde vremea.

          Capisci?
        • +17 (19 voturi)    
          confunzi (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:04)

          kiki [anonim] i-a raspuns lui miguelito

          Muielito, confunzi Romania cu mahalaua in care stai.
        • +4 (4 voturi)    
          s-ar putea (Joi, 21 iunie 2012, 0:02)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

          sunt aceiasi care au readus comunistii la putere.
        • +6 (6 voturi)    
          Gresesti (Joi, 21 iunie 2012, 0:52)

          LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

          Mai multi oameni il prefera pe Base decat pe oricare alt politician din RO, poate nu il iubesc, dar cand vad alternativa, isi dau seama ca Basescu este singura speranta cu toate defectele si bubele sale.
      • -15 (17 voturi)    
        basescu (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:03)

        coco [anonim] i-a raspuns lui United Brains of Romanians Abroad

        Foarte bine .Daca il iubiti asa mult pe Basescu il facem codou; la pachet cu troica Udrea, Andrea Paul si Roberta. Bonus Boc.
        Iar despre sporurile de zimbet ,toxicitate hirtie cop.
        etc. au fost introduse tocmai de partidele de dreapta;prim ministru era Tariceanu...
        • +6 (6 voturi)    
          haha (Joi, 21 iunie 2012, 0:03)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui coco

          mai, am impresia ca tu vrei sa ramai in intimitate cu Bombonel
        • +3 (3 voturi)    
          noname00 (Joi, 21 iunie 2012, 10:19)

          Kuro_Sakura [utilizator] i-a raspuns lui coco

          hai acuma serios? Tariceanu (PNL)?
          USL = PSD (whatev': Iliescu, Nastase, Ponta) + PNL (membrii: Tariceanu & Co)+ PC (fondator: Voiculescu)
          da serios acuma, nu vezi in ce, cercuri se invarte Tariceanu? cica dreapta a facut, ce de fapt a facut Tariceanu? nu e un pic, cam mult?
          tu ai scris cu manuta ta " au fost introduse tocmai de partidele de dreapta;prim ministru era Tariceanu..." adica sub tutela Tariceanu, nu neaparat a dreptei, ca la ce afilieri are PNL-ul numa de dreapta nu e
      • +10 (12 voturi)    
        Subscriu! (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:09)

        Gabe2006 [utilizator] i-a raspuns lui United Brains of Romanians Abroad

        Subscriu la tot ce ai scris. Imi pare bine ca de partea asta de balta sistemul de valori e orientat cum trebuie. Sper din tot sufletul ca se va redresa si in Romania cat de curand. Un prim pas spre normalizare e sentinta lui Nastase.
      • -4 (4 voturi)    
        spiru haret ? (Joi, 21 iunie 2012, 9:42)

        sirgeko [utilizator] i-a raspuns lui United Brains of Romanians Abroad

        stiam ca apartine de PDL ... ca Abramburica a fost aceea care a inceput lupta cu ei ... dar ce sa i faci , tot ce este bun , in aceste zile apartine PDL iar tot ce e furt si coruptie apartine PSD , ... asta in mintea unora , ... mai portocalii !
    • +7 (9 voturi)    
      condamnari (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:35)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui ielu

      N-ai inteles nimic ! Ai rabdare, le vine randul tuturor. E un inceput si e bine ca a inceput.
    • +17 (21 voturi)    
      sa stii ca .... (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:50)

      math [utilizator] i-a raspuns lui ielu

      .. dosarul avanseaza cu pasi repezi. Ca sa economisim bani si sa evitam cei 8700 de martori si 2118 amanari se va judeca partidul in ansamblu. Adica problema este sa construim rapid cateva zeci de puscarii prin ANL. Vom baga tot partidul portocaliu fara deosebire de sex sau nationalitate. Tiranul si ceata lui de banditi vor intra rapid la puscarie, stai linistit.

      PS Bucura-te hi hi hi ... la Antene acelasi cor (dar cu niste fete triste si injectate cu furie) propavaduieste ca Basescu va sta la parnaie (citez) mult si bine. Se pare ca astazi PSD a obtinut mari victorii pentru partid si pentru Romania, dar numai cativa initiati ca tine inteleg. Bravo ! Hai nu te supara... ca luati 87% la parlamentare si ne invatati minte pe toti, iar dupa suspendare il gratiaza Pogonici pe Nastase, tara va fi la picioarele voastre.
    • +24 (26 voturi)    
      hehe (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:54)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ielu

      Ca căpşunar, să-ţi zic ceva: poate că într-adevăr nu suntem fani base. Dar suntem mari fani ai instituţiei care se numeşte preşedinţia României. Cel care e ales acolo e cel ales de noi, cu mânuţa noastră, n-a ajuns acolo de pe liste decise de traseişti şi negocieri obscure post-electorale. El nu ne poate da butelii, nu ne poate mări salariile, nu ne poate scădea impozitele sau scuti de ele, nu ne poate asfalta străzile, nu ne poate scădea vârsta de pensionare, nu ne poate da ajutor de şomaj. Nici n-avem nevoie, deoarece am venit aici, printre străini, pe cont propriu, ştiind că vom fi pe cont propriu. Dar, tocmai pentru că el, Preşedintele, este "the chosen one", ales personal de fiecare dintre noi, pentru noi e cel mai mare, şi poate singurul, garant că, în numele nostru, va avea grijă ca lucrurile-n ţară să n-o ia razna. Nu-i neapărat, ca căpşunar, să fii fan băsescu - important e să apreciezi în ce măsură cel ales ca preşedinte îţi îndeplineşte aşteptările - iar base a dovedit c-o poate face. Ca căpşunar, l-am votat la alegeri, l-am votat la referendum, dacă se va mai face unul am să-l votez din nou - mai ales ACUM.
  • +34 (36 voturi)    
    Intr-adevar (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:00)

    capingurasrl [utilizator]

    este o zi memorabila..... Nu conteaza cat va sta, semnalul este suficient. In Sistemul nostru feudal a fost bagata o pana. Nu stiu cum se simt "generatiile de tineri" crescute la umbra acestui individ malefic, patologic de lacom, dispretuitor. Astept rezolvarea rapida si a celorlalte cazuri de coruptie aflate in judecata timp de 7,8,9 10 ani. Haideti nu va lasati. Stiu ca puteti. Efeminatule Ponta poti sa plangi in particular.............. Acum vei spune ca Addy te-a invatat toate chestile astea de care te critica lumea, ca Addy e de vina, numai el....... Plangi.... si baietii si fetitele plang cateodata.... In rest ce sa zic: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • -3 (3 voturi)    
      Multi Doamne... (Joi, 21 iunie 2012, 7:59)

      Visarion [utilizator] i-a raspuns lui capingurasrl

      "Fericiti cei saraci cu duhul caci a lor va fi imparatia cerurilor."
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate (Joi, 21 iunie 2012, 15:39)

        capingurasrl [utilizator] i-a raspuns lui Visarion

        Noi cu duhul vom ajunge in rai. Cei cu colesterol si probleme cardiace de la cat au furat si cu pungile pline de galbeni vor ajunge in iad. Parca tu, dragule, mi-ai spus ca in hell o gura de aer desulfurat este 100000000000 de euro. Intreaba-te de cate ori poate respira Nasty
  • +28 (30 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:00)

    sapok [utilizator]

    Emotionant articol.
  • +30 (32 voturi)    
    Si eu am o speranta (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:01)

    Olah [anonim]

    Desi nu e bine sa te bucuri de raul altuia, cand am aflat condamnarea pe care am tot urmarit-o azi sa vad daca e anuntata pe site, m-am gandit la copiii mei, sper sa traiasca mai bine. Zilele trecute ma gandeam ca problemele pe care le-a creat regimul
    Basescu, sunt sterse de o mare realizare si anume INDEPENDENTA justitiei. Au arestat grei de la PDL si au avut loc multe procese. Am o strangere de inima cand vad incercarile de a ne aduce inapoi regimul Ponta. Chiar am.
  • +37 (39 voturi)    
    Bine zis! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:04)

    shaddow assassin [utilizator]

    D-le Mixich, parca mi-ati citit gandurile! Oarecum intr-o situatie similara sunt si eu. In liceu am fost olimpic la chimie (3 olimpiade nationale) si as fi avut posibilitatea la sfarsitul liceului sa plec in afara. Am ales sa raman si intr-adevar regret acest lucru in fiecare zi. Astfel de momente sunt printre putinele (prea putinele) care iti mai dau o speranta.
  • +31 (35 voturi)    
    La fel (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:05)

    A. [anonim]

    Vlad, suntem de aceeaşi vârstă şi, se pare, am trăit aceleaşi vieţi în aceşti 23 de ani (inclusiv refuzul stabilirii în străinătate atunci când ocazia a apărut).

    Oare suntem doar noi doi? Mai sunt şi alţii pe aici?

    Este o zi de bucurie pură şi de speranţă!
    • +10 (14 voturi)    
      idem (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:17)

      pinky [anonim] i-a raspuns lui A.

      +1
    • +11 (15 voturi)    
      multi... (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:19)

      RomaniaMea [utilizator] i-a raspuns lui A.

      suntem teribil de multi si tristi
    • -14 (18 voturi)    
      Mai sunt si alte cazuri "mari" de rezolvat.. (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:20)

      Nimeni [anonim] i-a raspuns lui A.

      Eu as mai rezolva si cazul "Basescu", desigur in momentul in care nu va mai ocupa functia respectiva.
      Sa nu uitam cati judecatori au fost schimbati deoarece il tot gaseau vinovat in dosarul "Flota".
      Pana la urma, ultimul ales l-a scos nevinovat.
      Cu Adrian Nastase e un inceput, ar fi bine sa se continue si cu cei care au "evadat" sistemului folosindu-se de influenta lor.
      • +9 (13 voturi)    
        Fa-o! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:38)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Nimeni

        "Eu as mai rezolva si cazul "Basescu" "
        Esti liber sa o faci!
      • +5 (5 voturi)    
        care judecator (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:29)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui Nimeni

        il tot gasea pe base vinovat, ma? Judecatorii numiti de stapinul tau nastase? Mai vino sa postezi cind te trezesti din delir, daca te vei trezi vreodata.
      • +8 (8 voturi)    
        Dosarul flota (Joi, 21 iunie 2012, 0:55)

        LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Nimeni

        Sa nu uitam ca Basescu a fost judecat in era Nastase, cand el controla toti procurorii si judecatorii si nu a reusit sa gaseasca decat ca Vacaroiu este vinovat.
        Nu Basescu schimba judecatorii ci Nastase se gandea ca poate reuseasca sa prinda cu ceva
  • +16 (20 voturi)    
    Felicitari pentru articol, dar... (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:17)

    MenInBlack [utilizator]

    O zi pe care o percep ca pe una foarte trista, cand un fost prim Ministru al Romaniei este condamnat la inchisoare, iar altul, condamnat public pentru infractiunea plagiatului.

    Mai mult decat atat, deja in occident nu se mai refera nimeni la persoana, ci generalizeaza apartenenta la o natiune :
    "Pare-se ca un premier roman trebuie sa fie prins, mai intai, furand argintarie la un summit UE pentru ca lumea sa inteleaga cine este el", scrie pe Facebook jurnalistul austriac Karl Peter Schwarz, autorul anchetei publicate in ziarul german Frankfurter Allgemeine Zeitung despre cazul de plagiat al premierului Victor Ponta.

    Ingrozitor...e un cuvant prea greu, sau prea usor ?
  • -14 (18 voturi)    
    Gresesti, colega! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:18)

    Marian [anonim]

    Nu toti din "generatia ta" musca din aceasta momeala. Eu unul cred ca e o mare greseala condamnarea lui Adrian Nastase. Daca tie iti place sa iti acoperi ochii si sa auzi doar horocaiala presedintelui, inseamna ca nu ti-au ajuns cei 20 de ani, iar unii au murit degeaba in decembrie 1989.
    • +4 (4 voturi)    
      mai ales (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:32)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      copiii ucisi la ordinul mosului sovietic iliescu, mentorul monumentului de coruptie nastase.
  • +13 (17 voturi)    
    felicitari pentru cele scrise! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:18)

    cilina [utilizator]

    sa speram ca se instaureaza un stat de drept si la noi, un stat in care nimeni nu este mai presus de lege!
  • -17 (21 voturi)    
    PENIBIL! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:18)

    grigore ion [anonim]

    naiv si penibil!
  • +11 (15 voturi)    
    Frumos (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:20)

    Andrei [anonim]

    Frumos scris, multumesc pentru articol.
  • +23 (27 voturi)    
    bravo pustiule (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:21)

    Grasu [anonim]

    bine scris, poate cu putin prea mult pathos dar poate fi vocea unei generatii.

    si eu am 30 de ani si simt cam acelasi lucru: nu plec din tara asta, nu abandonez, sunt insa exasperat de nivelul coruptiei si degradarii morale a societatii.
    de zece ani de cand inteleg cum merg lucrurile ma simt efectiv hotit. scarbele, avem 22000 de milionari in euro insa cu pretul stagnarii, cu pretul exodului prea multor romani buni care s-au saturat.
    unde am fi si noi daca banul public ar fi cheltuit mai chibzuit, daca n-ar fi spagi, furturi, nepasare ("ce, dau de la mine?"), daca toti mintosii nu ne-ar fi parasit? am fi mai departe, am fi poate mai aproape de situatia poloniei, nu de a vecinilor balcanici.

    reflectati cu totii si realizati ca aceasta generatie de arivisti care avea 30-40 de ani in '89 ne va mai bantui mult timp de acum inainte, deci nu va fi loc pe scena politica pentru adevarati patrioti sau tehnocrati.

    singurul nostru instrument democratic, alegerile, ma lasa acum complet rece. am sa merg sa votez, nu intelegeti gresit, e F important, dar sunt ATAT de dezgustat de prestanta TUTUROR partidele mari incat imi voi da votul cu inima stransa.

    ASADAR SPERANTA MEA DE A VEDEA CAT MAI CURAND O DEMOCRATIE SANATOASA STA IN JUSTITIE, O JUSTITIE LIBERA SI CU BRAT NECRUTATOR.

    de ani de zile se guverneaza masiv pe ordonante, nu se prea mai dezbate nimic cu adevarat. Ordonantele se transforma in legi cu asumare de raspundere, asadar sa incepem sa tragem la raspundere ministrii care au jucat impotriva intereselor publice: nastase, la puscarie! tariceanu: probabil ca merita si el ceva urecheala cu sterling; ludovic orban: la puscarie pentru CFR turism; siveco, asseco, UTI (pe astia ii stiu eu ca sunt in IT), gramezi de companii din constructii, semnalizare rutiera, ORICE va poate trece prin minte, companii despre care se spune cu zambet amar ca sunt conduse de fosti securisti, toata conducerea lor + ministerele care le-au furnizat abuziv contracte la suprapret: LA PUSCARIE.
    • +6 (6 voturi)    
      Trebuie sa votam, totusi... (Joi, 21 iunie 2012, 1:47)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Grasu

      Te inteleg. Totusi, MRU pare sa vrea sa faca o schimbare. PD a incercat ceva. Traiesc in Occident de 17 ani si o sa merg sa votez, prima data din 1996 ptr ca anul asta este critic. Trebuie sa fim realisti, insa..Important cred eu este ca USL sa nu ia puterea in toamna. Incearca sa iti convingi prietenii sa voteze impotriva USL si cred ca vom fi OK. Numai bine!!
  • +10 (14 voturi)    
    subscriu (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:21)

    IoanaDC [utilizator]

    Cred ca suntem cam de aceeasi varsta.
  • +13 (17 voturi)    
    22 ani (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:24)

    George Tica [anonim]

    Multi l-am injurat pe Brucan cu cei 20 ani. Apoi multi am spus ca ne vor trebui mai multi ani. Astazi cred ca mai exista o speranta macar pentru copiii nostri.
    De azi Merita sa speri.
  • -10 (12 voturi)    
    clisee (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:25)

    Mihai [anonim]

    Slava Domnului, nu toata generatia dumneavoastra are o gandire ate de simplista!
  • +5 (9 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:26)

    mm [anonim]

    Un articol bun datorita subiectului!
  • +11 (15 voturi)    
    O lectie de istorie (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:26)

    irinel99 [utilizator]

    O lecite de istorie in doar cateva randuri....
    Totusi, nu e normal sa simti atata exaltare, cum simt eu acum, doar pentru condamnarea unui om, dar asta denota culmile disperarii pe care ne-au adus acesti 22 de ani de intuneric.
    Unui om i se ia libertatea si multi se bucura, e paradoxal dar face bine si da speranta.
    Ma intreb, oare nu exista in Romania noastra alte motive de bucurie, exaltare si fericire?
    PS: Felicitari pentru putinele randuri pline de greutate. Cu respect V.M
  • +9 (13 voturi)    
    se poate (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:28)

    o portocala [anonim]

    "se poate" si pentru ca exista jurnalisti si oameni ca tine. iti multumesc, Vlad!
  • +8 (14 voturi)    
    Fac parte din aceeasi generatie, (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:30)

    Decebal [anonim]

    si ma felicit ca nu am plecat din tara in urma ultimelor evenimente.
    Sper ca justitia sa fie independenta politic in continuare, asa cum si si trebuie, si sa rezolve toate dosarele pe rol si ce vor urma indiferent de culoarea acuzatilor.
    O seara placuta, cum eu o am deja!
  • +13 (15 voturi)    
    o gura de aer (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:32)

    Cristina [anonim]

    Fac parte din aceeasi generatie, dar din pacate nu pot considera ziua aceasta ca aceea in care incep sa cred ca se poate. Astazi reprezinta doar o zi in care am mai primit o gura de aer. Astept sa urmeze toti ceilalti Mici Spaga, Caltabosi, Voici si alti paraziti si abia atunci voi considera ca incep sa respir normal. Iar ziua in care Iliescu va primi condamnarea pentru crimele comise, pentru confiscarea unei revolutii, pentru 20 de ani de intarziere a progresului tarii, pentru macelarirea studentilor in mineriade, abia atunci voi indrazni, cu multa precautie, sa cred ca se poate.
  • +9 (13 voturi)    
    si acei tineri morti (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:34)

    nede [anonim]

    si acei tineri morti in '89 au facut ca lucrurile astea sa se intample totusi, si tot datorita lor putem iesi in occident chiar si fara pasaport...
    unii dintre ei au strigat in '89 alegeri libere si vroiau sa voteze, nu au mai apucat, iar astazi o masa substantiala nu mai merge la vot...
  • +7 (11 voturi)    
    Asa este (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:37)

    George [anonim]

    Felicitari pentru articol. Ma regasesc intru-totul.
  • +4 (8 voturi)    
    JOS (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:40)

    kolo [anonim]

    Cu toate ca n-am purtat si nici nu intentionez. JOS la palarie ma refer.
  • +7 (11 voturi)    
    :)) (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:44)

    Alio [anonim]

    Am z�mbit si eu c�nd am citit articolul , este refrenul din oda sperantei noastre .
  • -2 (8 voturi)    
    Nastase (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:44)

    dumitru [anonim]

    Referitor la judecarea lui Nastase cred ca a fost corecta si pedeapsa normala. Domnilor ganditiva ce privatizari a facut acest prim ministru si cat de ingamfat prezenta realizarile lui in detrimentul poporului roman si a tarii. Uitativa ce discipoli are gandindu-ma la Ponta si altii care au beneficiat de actele de coruptie pe care le-am perceput pentru ca altfel nu se puteau imbogati atat de mult. Asa putem intra in normalitate, pedepsind pe cei vinovati si demascand actele de imoralitate privind falsurile stiintifice si actele de insusire a bogatiilor tarii. Daca vom continua astel ajungem sa traim in liniste sufleteasca si vom munci cu mai multa tragere de inima. Personaje ca Mang si Dumiitrescu sunt foarte multe in invatamantul superior unde mita se negociaza ian nivelul invatamantului a scazut dramatic. Acestia au copiat practicile comuniste introduse de madam Ceausescu. Rusine oamenilor asemanatori cu cei Indicati mai sus! Ne distrugem ca natiune cu asemenea specimene promovate in posturi de conducere.
    • +7 (7 voturi)    
      atentie! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:55)

      dominic [anonim] i-a raspuns lui dumitru

      Nu a fost condamnat pentru privatizari si nici macar pentru ceva legat de activitatea de prim-ministru
  • +5 (9 voturi)    
    a.n. (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:45)

    tatoi [anonim]

    draga vlad, e de fapt ziua cand TOATE generatiile cred ca " se poate". putem sa ne realizam aici. nu doar la geneva, de exemplu( personal). te salut si sarut mana celor 5 femei titanice. jos golania!
  • +3 (7 voturi)    
    Niciodată să nu disperaţi, (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:46)

    revelare [utilizator]

    România e Grădina Maicii Domnului !!!
    Mai devreme sau mai târziu vor dispare toţi dracii. care încă o pângăresc!
  • +2 (4 voturi)    
    Amin! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:50)

    v_man [anonim]

    Amin!
  • -6 (10 voturi)    
    cine e urmatoru'? (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:52)

    buca [anonim]

    Daca justiatia romaneasca a condamnat cu executare un fost prim-ministru, cred ca urmeaza si un fost presedinte. Basescu nici nu stii cat de mic incepi sa fii. :)
  • -6 (10 voturi)    
    hmm... (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:53)

    dominic [anonim]

    Desi sunt convins ca AN merita sa faca ceva inchisoare, am o observatie: nu a fost condamnat pentru ca a fost un premier corupt, ci pentru ca a fost un sef de partid neglijent in procurarea banilor de campanie. E interesanta si problema judecatoarei care nu e judecatoare numita oficial. Eu, daca as fi operat (prost) de un chirurg, as face un scandal groaznic daca as afla ca era, de fapt, dentist sau veterinar. Parca i s-a lasat special o portita de iesire.
    • +4 (4 voturi)    
      poti sa faci scandal, (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:36)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui dominic

      se vede esti operat prost.
  • +3 (9 voturi)    
    Felicitari ! (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:00)

    ion [anonim]

    Un articol foarte bun. Si eu sunt din aceeasi generatie si ma regasesc in ipostazele din articol. Sper ca azi sa fie o zi de cotitura pentru romania. Mi-ar place sa vad articolul intr-un ziar de circulatie nationala....
  • +8 (12 voturi)    
    sa fim seriosi (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:02)

    nu conteaza [anonim]

    foarte bine ca a fost condamnat, daca a comis-o, sa plateasca, dar sunt pesti cu adevarat mari in libertate care cred ca ar "merita" o atentie mai mare din partea societatii civile
    • +6 (8 voturi)    
      Adevarat (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:34)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      Da.
      De aceea, este interesant de urmarit cu spiritul la gura, ce se intampla cu Hidroelectrica zilele acestea, macar atat cat transpare in presa.

      Nu este un subiect de minimalizat macro-economic.

      Ni se dau acadele de pe tabla de sah a politicii.
      Cred ca interesele remarcabile sunt intr.o zona gri.
  • +6 (12 voturi)    
    Se poate (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:09)

    MARIA [anonim]

    tineretul scolit din Romania,e momentul sa actionati,nu-i lasati pe impostorii comunisti si corupti sa va umbreasca libertatea,democratia! mai sunt impostori care trebuie sa -si primeasca pedeapsa!!! ce se intimpla cu ICR, CU CURTEA CONSTITUTIONALA,,cu graba celor de la guvern de aschimba toate legile democratice pe care le-am obtinut atit de greu! am intrat in totalitarism ,e vizibil!d-l presedinteBasescu este din nou pus la zid de mafie!cine vine in loc,impostori comunisti? a reusit ceva ,cu mare greutate si a inghitit multe marlanii! este totusi presedintele acestei tari! -ales democratic! Ponta este un plagiator,nu-si permite presa straina sa afirme un neadevar!!! tineri,luptati pt democratie,pt drepturile voastre! felicitari HOT NEWS!! FELICITARId-luiVLAD !
  • -5 (11 voturi)    
    deci, se poate ?! (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:14)

    costica [anonim]

    Doamne ajuta!!
    Sper sa-i vedem cat mai repede in puscarie si pe coruptii PDListi din varf, incepand cu Basescu, Udrea, Videanu...
    Ma indoiesc eu ca Basescu isi va finaliza mandatul, cred ca USL va accelera procedura de suspendare si uite-asa sper sa-l vedem mai intai pe Basescu si apoi musai pe Udrea!!
    Sa-i tina companie, in haine de firma(poate ca firmele de high-life fac asa ceva, adica haine in zeghe, ca sa arate Dna Udrea bine, sa-i placa lui Basescu si in puscarie!!) iar apoi sa urmeze toata clica portocalie, mai ieri citeam cum Raluca Turcan le spunea PDListuilor ieri ca si coruptia le-a facut mult rau !!
    Adica, PDListii recunosc coruptia in randurile lor, iar dintre ei nu vedem inca ?!
    De ce ?!
    Sper sa-l vedem primul pe Basescu!!
    Urgent, USL pregatiti si accelerati suspendarea!!!
    Succes !!!
  • +6 (10 voturi)    
    Revolutia din 89 (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:31)

    laurentiu ion [anonim]

    Revolutia din 89 va incepe sa devina o evolutie abia atunci cand si Iliescu va sta langa Nastase!Nu m-ar mira ca,daca ajunge Crin presedinte,sa fie amnistiat precum Miron Cosma.
  • +8 (12 voturi)    
    Nastase (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:33)

    Marina Homeniuc [anonim]

    Foarte frumos articolul dar astept unul si mai stralucit cu privire la demisia lui Ponta.
  • +4 (10 voturi)    
    foarte frumos (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:33)

    oparere [utilizator]

    Iti multumesc si eu. Ai exprimat ceea ce simt multi dintre romani in acest moment. Sunt sigura ca dimineata de maine mi se va parea mai frumoasa.:)
  • -2 (2 voturi)    
    Pentru voi, muguri noi... (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:34)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Eu tin balanta ocrotitor...
  • -2 (4 voturi)    
    ce fraier esti daca crezi ca.. (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:01)

    exilatul [utilizator]

    se va schimba ceva in urma acestei condamnari......o sa iasa usl cistigatori la alegeri si nu o sa stea prea mult nastase inauntru.....nu poti sa schimbi o societate intreaga plina de escroci numai prin condamnarea unuia ( sunt zeci de mii ca el in rom, nu e singurul nici in politica si nici in particular )...
    • +4 (4 voturi)    
      sunt sceptic si eu (Joi, 21 iunie 2012, 0:07)

      MihaiNedelcovici [anonim] i-a raspuns lui exilatul

      cam de aceeasi parere sunt si eu si sunt sceptic in privinta viitorului ... totusi e un pas mic, dar sa speram ca acesti "baby steps" vor continua si indiferent cine va fi la putere, se va face curatenie ... mda, speranta moare ultima
    • +5 (5 voturi)    
      Justitia functioneaza, totusi.. (Joi, 21 iunie 2012, 1:41)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Sint escroci peste tot dar le e frica de justitie. Problema reala este ca in Rom nu le mai e frica de nimic. Vezi plagiatul lui Ponta. Eu sper ca aceste condamnari sa schimbe un pic lucrurile. Justitia sa aiba curajul sa isi faca datoria. Este un inceput, totul este ca destui dintre noi sa mearga la alegeri in toamna si sa voteze impotriva USL. Nu sint atit de puternici pe cit par. S-ar putea ca sistemul lor sa fie mai fragil si e clar ca nu au oameni competenti. Vezi pb la educatie. Nu par sa gaseasca o persoana OK ptr functia de MInistru. Sint mai slabi decit credem noi dar foarte obraznici. Sper ca este inceputul sfirsitului ptr aceasta clasa de impostori care ne-a facut sa ne luam lumea in cap...Nu stiu nici macar o persoana in diaspora care ar vota USL. Oamenii aici in Occident lucreaza mult, isi dau seama ca nu se poate altfel. Nu putem sa incurajam lenea si hotia in orice forma ar fi ea. Si exact asta face USL. Last but not least..Ponta trebuie fortat sa demisioneze, presedintele trebuie sa nuimeasca un technocrat pina la toamna. Parintii cadrele didactice elevii nu trebuie sa accepte un PM plagiator.
  • +4 (4 voturi)    
    LACRIMI si GANDURI BUNE! (Joi, 21 iunie 2012, 0:27)

    Ion D. [utilizator]

    Multumesc VLAD pentru tot ceea ce ai scris!

    As strange acum in brate pe toti romanii buni si cinstiti de acasa si din lumea larga...ne-am lasat casa si parintii si am plecat prin lumea mare zcarbiti de oameni precum Nastase, Voiculescu, Iliescu. Este seara in care VOI CEI DE ACASA ATI INVINS! Va multumim din suflet!
    • -2 (2 voturi)    
      aberezi... (Joi, 21 iunie 2012, 9:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ion D.

      cu o floare nu se face primavara...
      pe langa asta pana nu o vad si pe ritzi la zdup (si multi altii dealtfel) nu o sa consider aceasta condamnare decat o chestie politica si nimic mai mult (evident e vinovat, asta e alta discutie... arata-mi un politician roman care nu merita "de la 3 la 5 ani")
  • +3 (5 voturi)    
    Nu s-ar putea simplifica procedurile? (Joi, 21 iunie 2012, 0:46)

    Petru Moldovan [utilizator]

    La un articol atat de bun si la obiect trebuie neaparat sa comentam, de ce nu exista pur si simplu aici un buton de apreciat aricolul ca la RL ca sa-i dau din prima 5 din 5?
    P.S. Eu am 51 de ani - deci evident nu sunt din generatia autorului articolului - dar am fost printre aia din Piata Universitatii si cred ca ma reprezinta bine si pe mine si idealurile mele de la 29 de ani... Bine, idealurile nu s-au schimbat esential, doar poate ca m-am mai acrit intre timp ca nu am reusit sa ma aproprii prea tare de ele pana acum. Faptul ca am ajuns sa avem cat de cat justitie independenta pare un progres enorm spre ce imi doream eu cand eram mai tanar.
    Felicitari doamnelor judecatoare ca au avut curajul sa ia o decizie care sper eu ca e cea corecta si care-mi realizeaza un vis din tinerete. Nu sunt expert in drept, nu stiu, nu ma intereseaza, dar imi place precedentul: Curtea Suprema din Romania a indraznit sa bage la beci un fost prim-ministru. Practic tot timpul Justitia din Romania a avut voie sa faca asa ceva dar nu a indraznit asa ceva, in orice caz nu in ultimii 68 de ani, nu mi-e clar ce s-a intamplat in perioada interbelica sau mai inainte (nu sunt nici istoric, deci nu ma pricep nici aici).
    Oricum dupa parerea mea e de bine...
    Bine, tocmai am gasit domenii noi de trimis negri la facut un doctorat pentru mine in istorie dat fiind ca
  • +4 (6 voturi)    
    Felicitari (Joi, 21 iunie 2012, 0:59)

    mgbyte [utilizator]

    Bun articol si ma regasesc .... Dar din pacate suntem atat de putini...
  • +4 (4 voturi)    
    Sper sa mai urmeze si altii (Joi, 21 iunie 2012, 3:11)

    RalDeme [utilizator]

    Si eu am acelasi sentiment. E precedentul de care era nevoie.
  • +2 (4 voturi)    
    vladut (Joi, 21 iunie 2012, 6:09)

    kitaiu [utilizator]

    esti prea tanar, cum zici, de fapt nu vezi ca tara e iar rosie? asta e fapt, e realitate; ce evolutie? te fac astia din fente, praf in ochii bizonului si hai cu gheara in miere...
    nastase isi va incazi ouale la soare ,nu in puscarie...
    romanii sunt prea daramati doar de reparatii de astea morale.
    in final e mai bine asa,decat nimic...dar e nevoie de un salt,semnificativ, altfel ne pierdem in uitare...
    • -1 (3 voturi)    
      rosu.. (Joi, 21 iunie 2012, 11:54)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui kitaiu

      portocaliul este doar un rosu amestecat cu galben.. adica omul rosu si-a pus galben in cap si s-a transformat peste noapte.. treziti-va cand vorbiti de comunisti.. ati fost sclavii lui Iliescu si acum sunteti sclavii lui Basescu reprezentantul Securitatii .. si una si alta tot la nivelul de sclavi ne duce... lipsa asta de curaj de a spune NU trecutului ne-a dus aici... jumatati de masura.. minciuni, manipulari, mitocanie.. asta am primit si de la rosu si ne la portocaliu... nu sunteti dornic de schimbare profunda ci doar de carpeala.. ai lor si ai nostri.. doar atat se vede in fata.. sunt insa multi care nu sunt nici ai lor si nici ai dumneavoastra.. si ei vor altceva.. nu vor rosu si nici portocaliu caci nu vor cancerul ce omoara o tara si distruge generatii de tineri
  • +2 (4 voturi)    
    scamatorii jalnice.... (Joi, 21 iunie 2012, 8:23)

    sutasul [utilizator]

    Acest prilej in care Marele Vanator al Tarii a reusit sa rateze vanatul(sau sa prefacut ca vaneaza),denota lasitatea unui politician care cat a fost la putere sa considerat mai presus de Dumnezeu si care in aroganta sa nu a facut altceva decat si-a spart ouale ca sa nu i le numere baietii la puscarie.Crede ca va scapa...sau poate va scapa...sa vedem.Bravo justitiei pentru respectarea dictonului"dura lex sed lex"!
  • 0 (2 voturi)    
    Ziua cand" se poate " (Joi, 21 iunie 2012, 8:33)

    sanduionescu2012 [utilizator]

    Vlade, aceea va fii ziua cand "generatia ta " isi va pierde libertatea . Nu uita ca cineva ......Faci parte din poporul care totdeauna a fost condus de altii . Si ca sa-ti dau raspunsul final,JFK a spus : NU TE UITA CE-TI DA TARA TA , CI SOCOTESTE CE-I DAI TU TARII TALE ! Eu i-am dat toata viata mea si munca mea si mintea mea " SI MAI SCUIPAT SI MAI BATUT SI CAINE EU TI-AM FOST "!
  • -3 (5 voturi)    
    ce vorbesti tu acolo?!?!?!?!? (Joi, 21 iunie 2012, 9:51)

    liviu_ [utilizator]

    imi e din ce in ce mai scarba de acest site!!!
    deci sa o luam punctual:
    - faptul ca un om este acuzat inseamna ca suntem pe drumul cel bun?!?!?! serios?!?!?! pana cand nu o sa vad o decizie similara in cazul lui ritzi (minimul necesar) - de preferat iliescu, roberta,berceanu etc nu o sa consider aceasta decizie nimic altceva decat o "victima colaterala"
    - intr-o tara in care medicii pot comite malpraxis fara sa pateasca nimic (in 99% din cazuri), in care spaga e in floare, autostrezile sunt proaste si construite cu 500% din pret (da nimeni nu e corupt), in care daca faci un accident si omori un om ari mari sanse sa nu faci inchisoare s.a.m.d. eu NU pot spune ca ne indreptam spre normalitate.
    ceea ce se intampla acum e mai mult un circ decat o condamnare... ala iese in maxim 8 luni legal... poate iesi usor in 4... e terminat politic... oricum era... si?!
    daca intr-o tara se fura miliarde si doar 1 (UN) om e vinovat, eu nu o sa consider ca aceasta tara NU este corupta.
    vreau macar o dovada ca acest caz nu este facut de dragul alegerilor si atunci o sa spun ca e totusi in pas inainte (unu mic da e)... atata timp cat e ceva politic nu e un pas inainte e o razbunare, executie etc....
    PS: sunt tare curios daca va fi aprobat acest comentariu si cate minusuri va primi...
    • 0 (0 voturi)    
      of of (Joi, 21 iunie 2012, 11:05)

      olandezu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ii greu cu site-ul asta. Asta e una din putinele surse de informare impartiala din media romaneasca. Poit intelege ca informatia si mai ales, aia reala si impartala, provoaca scarba la unii.

      mergi nene si citeste pe antena3, acolo e pe limba ta.
  • +4 (4 voturi)    
    Am ceva dubii (Joi, 21 iunie 2012, 10:23)

    Oana_Mtl [utilizator]

    Nu cred ca o sa traiesc sa-l vad pe Nastase la puscarie, cu haine vargate, cum zicea cineva aici, in comentarii. Cred ca, dupa N amanari si tot felul de schimbari rocambolesti de situatie, iar o sa scape.

    Dar, macar, am trait sa vad ca a putut fi declarat vinovat...
  • +1 (1 vot)    
    AM baut un pahar de sampanie, aseara! (Joi, 21 iunie 2012, 11:18)

    Melchisedec [utilizator]

    In cinstea acestei zile, in care speranta intr-un stat de drept a renascut, in Romania! Justtice has been served!
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-as dori sa cred... (Joi, 21 iunie 2012, 11:48)

    catalin_mattei [utilizator]

    mi-as dori sa cred ca este un nou inceput dar cand citesc postarile imi dau seama ca in foarte multe cazuri oamenii au mai putina cautare pt interesele lor personale ci poarta razboie sterile in favoarea unora sau altora din combatantii politici... este greu inca sa iti proiectezi ce poti face maine.. te trezesti dimineata sperand si dupa cateva ore deja esti incruntat, dezorientat si simti ca te cuprinde un soi de pesimism... suntem ciobanasul din Miorita: stim ca ei ne omoara speranta zi de zi dar nu raspundem decat printr-o anormala apatie.Problema este mai curand a noastra decat a lor.. a noastra a tinerilor care au stat privind ca mielul la taiere in loc sa atace.. noi ne lasam slugi lor .. ei doar profita.. daca nedreptatea ar fi fost strigata cu putere de fiecare data in loc sa fie abia soptita caci " ne aude si apoi platim pretul" acum am fi altii.. poate ca pt noi nu mai avem destula forta de a lupta dar pt cei de langa noi si mai ales pt copiii nostri putem lupta.. putem crea speranta pt ei daca pt noi nu am facut indeajuns de mult
  • -1 (1 vot)    
    invatatura (Joi, 21 iunie 2012, 12:34)

    ococ [utilizator]

    domnule Vlad Mixich, v-ati asumat un rol prea mare, sa fi liderul de opinie al unei intregi generatii. Si un lucru ar trebui sa il invatati: Nu te bucura de raul altuia
    • -1 (1 vot)    
      ... (Joi, 21 iunie 2012, 14:13)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui ococ

      nu vad nimic din ceea ce scrieti aici in ceea ce a transmis Vlad
  • -1 (1 vot)    
    O tara fara personalitate (Joi, 21 iunie 2012, 14:29)

    sss [anonim]

    Oameni buni lasati la o parte comentariile, criticile s.a.m.d. Pierdeti timp. Puneti mana si munciti. Arestarea lui nastase, si ceea ce a incercat el sa faca nu va aduce painea in casa.Nu din asta va hraniti copiii.Iar acest tanar care a scris articolul sa retina de la mine care sunt de aceeasi varsta cu el, ca atata timp cat suntem vanduti FMI-ului si BM, nu se va schimba nimic.Tot saraca v-a ramane Romania. Pregatiti-va ca nu stiti ce va asteapta.Ferice de cei ce au terenuri la tara ca aceia vor mai trai. Va salut si recunosc ca am renuntat sa mai lucrez in Romania pt a platii datoriile facute de altii
  • 0 (0 voturi)    
    Nu, Vlad.. (Joi, 21 iunie 2012, 17:21)

    Catalin [anonim]

    nu se poate.

    Nu cu astia, si nici cu ceilalti.

    Ar putea sa se poata doar cu noi, dar noi suntem atat de invrajbiti si de sedati ca nu mai avem nicio putere, asta daca am avut-o vreodata...
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Joi, 21 iunie 2012, 18:37)

    ionel [anonim]

    stiti ce ma intristeaza? ca maica-mea mi-a spus acum 5 minute ca nu a putut dormi din cauza a ceea ce i s-a intamplat lui Nastase. sigur ca si eu sunt intristat, dar altfel: nu asa trebuia sa iasa din viata politica. era mult mai elegant sa isi ispaseasca cele 8 luni de zile si devenea "martir" in ochii multora. si ai mei, posibil. poate nu. nu stiu acum.
    am o tristete in toata fiinta mea. am 50 de ani si sunt trist. copiii mei nu sunt interesati deloc de ce li se intampla, nu vad nimic, nu aud nimic. nu au nici o parere. asta este natia romana in acest moment? cred ca da. intrebare, atunci: ce facem cu ei, stimate domn?
  • 0 (0 voturi)    
    Mare lucru! (Vineri, 22 iunie 2012, 8:24)

    asi [utilizator]

    Super articol!!!
    Mare lucru ca ati prins organizarea unui concurs-eu nu am prins niciunul in 25 de ani de munca dar am dat sfoara in tara ,ca atunci cand s-o organiza unul ,sa ma anunte si pe mine sa pot candida si eu sa vad ce-mi poate pielea...
    In rest tot ce inseamna posturi/functii in viata mea?nu le-am vazut ocupate decat pe criterii de incompetenta ,lipsa de profesionalism,onorabilitate,respect,educatie...toate cele bune!
    Criterii de cumetrie/incuscrire/nepotisme au castigat:nasul si-a pus fina in functie de functie,daca nu a botezat-o sau cununat-o mai tarziu...si a facut acelasi joc de carti!
    Stiinta?nu avem nevoie!
    Asta-i Romania noastra!!!
  • 0 (0 voturi)    
    manipulare (Vineri, 22 iunie 2012, 15:43)

    anca [anonim]

    suntem de acord cu aceasta condamanare daca si cei din pdl ar fi condamnati pt tot ce au furat de la lume...nu este admis sa le dai grade la niste oameni care te slujesc si sa iei de la amaratii de pensionari , ca sa poti platii pe acesti colonei, care nici macar nu au armata facuta....voi, fratilor dormiti??? pe timpul carei guvernari s-a trait atat de rau si s-a furat atat de mult ca n codru...cand s-au taiat salariile si pensiile????? ma uit la parintii mei cum, cu amarata de pensie nu reusesc sa si ia nici macar medicamentele iar noi platim pensiile nenorocitilor astora care dupa ce ca sunt pe la tv , moderatori mai se uita sa ia si de la oameni din buzunare................pai ce a facut turcescu de este colonel sau oprea??? trezirea ca o sa ne fure si libertatea de exprimare....peste tot sunt infiltrati numai securisti, nu poti vb la servici ceva ca pdl isti astia sunt in stare sa te manace de vi...dar unde s-a mai pomenit asa ceva
  • 0 (0 voturi)    
    Generatia mea crede din nou ca "se poate"! (Vineri, 22 iunie 2012, 22:05)

    adrian [anonim]

    Foarte bine spus!

    Generatia mea crede din nou ca "se poate"!

    Trebuie sa scapam de cei care ne trag in jos, specimenele comuniste care nu fac nimic productiv, care au invatat doar sa fure si sa strice tot ce e frumos!

    Un tanar de 23 de ani care inca mai crede ca "se poate"!