Ziua in care generatia mea crede din nou ca "se poate"

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2012, 20:48 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Hotnews
Un fost prim-ministru al Romaniei a fost condamnat definitiv sa mearga la inchisoare. Stiu, stiu ce zic televiziunile: ba ca e dosar politic (desi premier e chiar discipolul celui condamnat), ba ca va iesi prea repede de dupa gratii. Dar astazi, doar astazi, toate acestea nu mai conteaza. Pentru ca astazi e ziua in care generatia mea crede din nou ca "se poate."

​Eram copil cand a venit Revolutia in '89. Atunci am invatat ca Seful cel mare cade doar atunci cand oameni tineri mor in strada.

Eram un pusti cand au inceput mineriadele. Atunci am invatat ca oamenii cu bate sunt mult mai puternici decat cei cu pixuri si carti.

Eram deja adolescent cand basmul numit Emil Constantinescu se incheia. Atunci am invatat ca "Sistemul" te invinge chiar daca esti Presedintele Romaniei.

Eram student atunci cand unul dintre profesorii mei a fost prins luand mita groasa pentru examene. La sfarsitul anului tot el a fost cel care ne-a pus note. Atunci am invatat ca in tara mea nu conteaza ce pacate ai, conteaza din ce partid esti.

Eram angajat doar de un an atunci cand Romania a intrat in Uniunea Europeana. A fost anul in care am refuzat o oferta de munca in strainatate. Am ales sa raman acasa. Atunci am invatat ce inseamna speranta.

Eram deja logodit atunci cand am vazut cum se fura un concurs. Atunci am invatat ca nu conteaza munca si invatatura, ci pilele si prietesugurile.

Cand am implinit 30 de ani am privit in urma: ce m-a invatat tara mea in ultimii 20 de ani? Ca niste tineri au murit (poate) degeaba in '89, ca batele si partidele fac legea, ca rasplata in functie de merite este un moft.

Astazi, cand nu mai sunt atat de tanar, un fost prim-ministru al Romaniei a fost condamnat in unanimitate la doi ani de inchisoare cu executare pentru fapte de coruptie. In urma cu 8 ani girofarurile il serveau, maine aceleasi girofaruri ii vor ordona. Totul s-a intamplat fara tineri morti in strada si fara bate. S-a intamplat pentru ca asa a decis Justitia.

Astazi am invatat ca nimeni nu e de neatins: nici cei cu bate, nici cei cu bani, nici cei cu partide. Astazi tara mea m-a invatat ca totusi, uneori, se poate.

Abia astazi Revolutia din '89 incepe sa devina o evolutie.

  • UPDATE Gestul lui Adrian Nastase este regretabil dar nu stirbeste importanta deciziei justitiei din 20 iunie 2012. Orice om cu bun-simt si capul pe umeri nu poate gandi in aceasta dimineata altfel decat scrie Ruxandra Predescu: "Sper ca omul acesta va iesi cu bine din operatie, se va duce acolo unde a decis justitia ca trebuie sa mearga si cu asta basta. Case closed."


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO O femeie din Galati a nascut spontan in toaleta unui centru comercial. Mama si bebelusul au fost transportati la maternitate

Apel de urgenta la ambulanta din Galati: medicii au fost anuntati in graba ca o femeie a plecat la cumparaturi si a nascut in toaleta centrului comercial in care se afla.








25393 vizualizari
  • +103 (105 voturi)    
    ! (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:54)

    lilion [anonim]

    Multumesc!
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +66 (68 voturi)    
    Multumesc Vlad... (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:57)

    BrownBear [utilizator]

    ... ai spus frumos ceea ce multi dintre noi, cei care nu avem mestesugul vorbelor intre vocatii, simtim la fel!
  • -44 (52 voturi)    
    Gresit (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:58)

    miguelito [utilizator]

    Ziua aceea va fi atunci cind o vom vedea si pe Udrea la racoare. Pina atunci, e doar un inceput.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +57 (59 voturi)    
    adevarat (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:58)

    botezatu1 [utilizator]

    Foarte bine punctat. Sunt probabil cu 10 ani mai in varsta ca tine, iar eu astept asta de la revolutie. Intradevar nu e un vis, se poate.............
  • +49 (51 voturi)    
    Superb articol....si ma simt ca in 22 Dec 1989 (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:59)

    CN Tower [anonim]

    Un articol frumos, despre o speranta renascuta care si-a amintit brusc ca moare ultima. Raul facut de Nastase Adrian si prietenii sai politici comunisti acestei natii, faptul ca intre 1990-2004 au impins milioane de romani la pribegie, ca au macelarit intelectualli in timpul mineriadelor, ca au pus bete in roate CDR-ului cat au putut, ca au incurajat meritocratia cu jegul uman si multe altele nu va putea fi niciodata iertat. Am plecat din Romania scarbit de bolsevicii analfabeti ai lui Iliescu si de slabiciunea jenanta a lui Emil Constantinescu. Dar primii 6-7 ani dupa 1989 au avut o directie data de Iliescu Ion, Nastase Adrian, Vacaru Vasile, Tudor Corneliu-Vadim si restul troacei ceausiste. Emil Constantinescu nu a mai putut repune trenul Romaniei pe sine, era deraiat de mult.
      #showComment
  • +26 (28 voturi)    
    Brucan (Miercuri, 20 iunie 2012, 20:59)

    sausage nation [anonim]

    Brucan spunea..ne vor lua 20 de ani sa invatam. Ne-au luat 22. In decembrie, cind se vor implini 23, vom uita iar si o luam de la capat.
      #showComment#showComment#showComment
  • -37 (41 voturi)    
    ? (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:00)

    ielu [anonim]

    Nu cred Vlad! Nu trebuie sa ai un IQ de 500 sa-ti dai seama ca Base a vrut asta. intre un marinar si un profesor il cred pe profesor! Parca Octavian Paler a spus: " sper sa nu apuc vremurile in care Basescu e presedinte si megafonul protabil Boc e primministru". Dosarul flota? Ce-i cu el? DW, Reuters, AFP vorbesc despre asta? Romanii din diaspora nu dau 2 bani pe Base, asta daca ai timp sa vorbesti cu ei. Sper sa-l vad si pe videanu si pe berceanu and CO dupa gratii! nu mai vorbesc de Base!
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +34 (36 voturi)    
    Intr-adevar (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:00)

    capingurasrl [utilizator]

    este o zi memorabila..... Nu conteaza cat va sta, semnalul este suficient. In Sistemul nostru feudal a fost bagata o pana. Nu stiu cum se simt "generatiile de tineri" crescute la umbra acestui individ malefic, patologic de lacom, dispretuitor. Astept rezolvarea rapida si a celorlalte cazuri de coruptie aflate in judecata timp de 7,8,9 10 ani. Haideti nu va lasati. Stiu ca puteti. Efeminatule Ponta poti sa plangi in particular.............. Acum vei spune ca Addy te-a invatat toate chestile astea de care te critica lumea, ca Addy e de vina, numai el....... Plangi.... si baietii si fetitele plang cateodata.... In rest ce sa zic: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      #showComment
  • +28 (30 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:00)

    sapok [utilizator]

    Emotionant articol.
  • +30 (32 voturi)    
    Si eu am o speranta (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:01)

    Olah [anonim]

    Desi nu e bine sa te bucuri de raul altuia, cand am aflat condamnarea pe care am tot urmarit-o azi sa vad daca e anuntata pe site, m-am gandit la copiii mei, sper sa traiasca mai bine. Zilele trecute ma gandeam ca problemele pe care le-a creat regimul
    Basescu, sunt sterse de o mare realizare si anume INDEPENDENTA justitiei. Au arestat grei de la PDL si au avut loc multe procese. Am o strangere de inima cand vad incercarile de a ne aduce inapoi regimul Ponta. Chiar am.
  • +37 (39 voturi)    
    Bine zis! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:04)

    shaddow assassin [utilizator]

    D-le Mixich, parca mi-ati citit gandurile! Oarecum intr-o situatie similara sunt si eu. In liceu am fost olimpic la chimie (3 olimpiade nationale) si as fi avut posibilitatea la sfarsitul liceului sa plec in afara. Am ales sa raman si intr-adevar regret acest lucru in fiecare zi. Astfel de momente sunt printre putinele (prea putinele) care iti mai dau o speranta.
  • +31 (35 voturi)    
    La fel (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:05)

    A. [anonim]

    Vlad, suntem de aceeaşi vârstă şi, se pare, am trăit aceleaşi vieţi în aceşti 23 de ani (inclusiv refuzul stabilirii în străinătate atunci când ocazia a apărut).

    Oare suntem doar noi doi? Mai sunt şi alţii pe aici?

    Este o zi de bucurie pură şi de speranţă!
      #showComment#showComment#showComment
  • +16 (20 voturi)    
    Felicitari pentru articol, dar... (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:17)

    MenInBlack [utilizator]

    O zi pe care o percep ca pe una foarte trista, cand un fost prim Ministru al Romaniei este condamnat la inchisoare, iar altul, condamnat public pentru infractiunea plagiatului.

    Mai mult decat atat, deja in occident nu se mai refera nimeni la persoana, ci generalizeaza apartenenta la o natiune :
    "Pare-se ca un premier roman trebuie sa fie prins, mai intai, furand argintarie la un summit UE pentru ca lumea sa inteleaga cine este el", scrie pe Facebook jurnalistul austriac Karl Peter Schwarz, autorul anchetei publicate in ziarul german Frankfurter Allgemeine Zeitung despre cazul de plagiat al premierului Victor Ponta.

    Ingrozitor...e un cuvant prea greu, sau prea usor ?
  • -14 (18 voturi)    
    Gresesti, colega! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:18)

    Marian [anonim]

    Nu toti din "generatia ta" musca din aceasta momeala. Eu unul cred ca e o mare greseala condamnarea lui Adrian Nastase. Daca tie iti place sa iti acoperi ochii si sa auzi doar horocaiala presedintelui, inseamna ca nu ti-au ajuns cei 20 de ani, iar unii au murit degeaba in decembrie 1989.
      #showComment
  • +13 (17 voturi)    
    felicitari pentru cele scrise! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:18)

    cilina [utilizator]

    sa speram ca se instaureaza un stat de drept si la noi, un stat in care nimeni nu este mai presus de lege!
  • -17 (21 voturi)    
    PENIBIL! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:18)

    grigore ion [anonim]

    naiv si penibil!
  • +11 (15 voturi)    
    Frumos (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:20)

    Andrei [anonim]

    Frumos scris, multumesc pentru articol.
  • +23 (27 voturi)    
    bravo pustiule (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:21)

    Grasu [anonim]

    bine scris, poate cu putin prea mult pathos dar poate fi vocea unei generatii.

    si eu am 30 de ani si simt cam acelasi lucru: nu plec din tara asta, nu abandonez, sunt insa exasperat de nivelul coruptiei si degradarii morale a societatii.
    de zece ani de cand inteleg cum merg lucrurile ma simt efectiv hotit. scarbele, avem 22000 de milionari in euro insa cu pretul stagnarii, cu pretul exodului prea multor romani buni care s-au saturat.
    unde am fi si noi daca banul public ar fi cheltuit mai chibzuit, daca n-ar fi spagi, furturi, nepasare ("ce, dau de la mine?"), daca toti mintosii nu ne-ar fi parasit? am fi mai departe, am fi poate mai aproape de situatia poloniei, nu de a vecinilor balcanici.

    reflectati cu totii si realizati ca aceasta generatie de arivisti care avea 30-40 de ani in '89 ne va mai bantui mult timp de acum inainte, deci nu va fi loc pe scena politica pentru adevarati patrioti sau tehnocrati.

    singurul nostru instrument democratic, alegerile, ma lasa acum complet rece. am sa merg sa votez, nu intelegeti gresit, e F important, dar sunt ATAT de dezgustat de prestanta TUTUROR partidele mari incat imi voi da votul cu inima stransa.

    ASADAR SPERANTA MEA DE A VEDEA CAT MAI CURAND O DEMOCRATIE SANATOASA STA IN JUSTITIE, O JUSTITIE LIBERA SI CU BRAT NECRUTATOR.

    de ani de zile se guverneaza masiv pe ordonante, nu se prea mai dezbate nimic cu adevarat. Ordonantele se transforma in legi cu asumare de raspundere, asadar sa incepem sa tragem la raspundere ministrii care au jucat impotriva intereselor publice: nastase, la puscarie! tariceanu: probabil ca merita si el ceva urecheala cu sterling; ludovic orban: la puscarie pentru CFR turism; siveco, asseco, UTI (pe astia ii stiu eu ca sunt in IT), gramezi de companii din constructii, semnalizare rutiera, ORICE va poate trece prin minte, companii despre care se spune cu zambet amar ca sunt conduse de fosti securisti, toata conducerea lor + ministerele care le-au furnizat abuziv contracte la suprapret: LA PUSCARIE.
      #showComment
  • +10 (14 voturi)    
    subscriu (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:21)

    IoanaDC [utilizator]

    Cred ca suntem cam de aceeasi varsta.
  • +13 (17 voturi)    
    22 ani (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:24)

    George Tica [anonim]

    Multi l-am injurat pe Brucan cu cei 20 ani. Apoi multi am spus ca ne vor trebui mai multi ani. Astazi cred ca mai exista o speranta macar pentru copiii nostri.
    De azi Merita sa speri.
  • -10 (12 voturi)    
    clisee (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:25)

    Mihai [anonim]

    Slava Domnului, nu toata generatia dumneavoastra are o gandire ate de simplista!
  • +5 (9 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:26)

    mm [anonim]

    Un articol bun datorita subiectului!
  • +11 (15 voturi)    
    O lectie de istorie (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:26)

    irinel99 [utilizator]

    O lecite de istorie in doar cateva randuri....
    Totusi, nu e normal sa simti atata exaltare, cum simt eu acum, doar pentru condamnarea unui om, dar asta denota culmile disperarii pe care ne-au adus acesti 22 de ani de intuneric.
    Unui om i se ia libertatea si multi se bucura, e paradoxal dar face bine si da speranta.
    Ma intreb, oare nu exista in Romania noastra alte motive de bucurie, exaltare si fericire?
    PS: Felicitari pentru putinele randuri pline de greutate. Cu respect V.M
  • +9 (13 voturi)    
    se poate (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:28)

    o portocala [anonim]

    "se poate" si pentru ca exista jurnalisti si oameni ca tine. iti multumesc, Vlad!
  • +8 (14 voturi)    
    Fac parte din aceeasi generatie, (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:30)

    Decebal [anonim]

    si ma felicit ca nu am plecat din tara in urma ultimelor evenimente.
    Sper ca justitia sa fie independenta politic in continuare, asa cum si si trebuie, si sa rezolve toate dosarele pe rol si ce vor urma indiferent de culoarea acuzatilor.
    O seara placuta, cum eu o am deja!
  • +13 (15 voturi)    
    o gura de aer (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:32)

    Cristina [anonim]

    Fac parte din aceeasi generatie, dar din pacate nu pot considera ziua aceasta ca aceea in care incep sa cred ca se poate. Astazi reprezinta doar o zi in care am mai primit o gura de aer. Astept sa urmeze toti ceilalti Mici Spaga, Caltabosi, Voici si alti paraziti si abia atunci voi considera ca incep sa respir normal. Iar ziua in care Iliescu va primi condamnarea pentru crimele comise, pentru confiscarea unei revolutii, pentru 20 de ani de intarziere a progresului tarii, pentru macelarirea studentilor in mineriade, abia atunci voi indrazni, cu multa precautie, sa cred ca se poate.
  • +9 (13 voturi)    
    si acei tineri morti (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:34)

    nede [anonim]

    si acei tineri morti in '89 au facut ca lucrurile astea sa se intample totusi, si tot datorita lor putem iesi in occident chiar si fara pasaport...
    unii dintre ei au strigat in '89 alegeri libere si vroiau sa voteze, nu au mai apucat, iar astazi o masa substantiala nu mai merge la vot...
  • +7 (11 voturi)    
    Asa este (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:37)

    George [anonim]

    Felicitari pentru articol. Ma regasesc intru-totul.
  • +4 (8 voturi)    
    JOS (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:40)

    kolo [anonim]

    Cu toate ca n-am purtat si nici nu intentionez. JOS la palarie ma refer.
  • +7 (11 voturi)    
    :)) (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:44)

    Alio [anonim]

    Am z�mbit si eu c�nd am citit articolul , este refrenul din oda sperantei noastre .
  • -2 (8 voturi)    
    Nastase (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:44)

    dumitru [anonim]

    Referitor la judecarea lui Nastase cred ca a fost corecta si pedeapsa normala. Domnilor ganditiva ce privatizari a facut acest prim ministru si cat de ingamfat prezenta realizarile lui in detrimentul poporului roman si a tarii. Uitativa ce discipoli are gandindu-ma la Ponta si altii care au beneficiat de actele de coruptie pe care le-am perceput pentru ca altfel nu se puteau imbogati atat de mult. Asa putem intra in normalitate, pedepsind pe cei vinovati si demascand actele de imoralitate privind falsurile stiintifice si actele de insusire a bogatiilor tarii. Daca vom continua astel ajungem sa traim in liniste sufleteasca si vom munci cu mai multa tragere de inima. Personaje ca Mang si Dumiitrescu sunt foarte multe in invatamantul superior unde mita se negociaza ian nivelul invatamantului a scazut dramatic. Acestia au copiat practicile comuniste introduse de madam Ceausescu. Rusine oamenilor asemanatori cu cei Indicati mai sus! Ne distrugem ca natiune cu asemenea specimene promovate in posturi de conducere.
      #showComment
  • +5 (9 voturi)    
    a.n. (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:45)

    tatoi [anonim]

    draga vlad, e de fapt ziua cand TOATE generatiile cred ca " se poate". putem sa ne realizam aici. nu doar la geneva, de exemplu( personal). te salut si sarut mana celor 5 femei titanice. jos golania!
  • +3 (7 voturi)    
    Niciodată să nu disperaţi, (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:46)

    revelare [utilizator]

    România e Grădina Maicii Domnului !!!
    Mai devreme sau mai târziu vor dispare toţi dracii. care încă o pângăresc!
  • +2 (4 voturi)    
    Amin! (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:50)

    v_man [anonim]

    Amin!
  • -6 (10 voturi)    
    cine e urmatoru'? (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:52)

    buca [anonim]

    Daca justiatia romaneasca a condamnat cu executare un fost prim-ministru, cred ca urmeaza si un fost presedinte. Basescu nici nu stii cat de mic incepi sa fii. :)
  • -6 (10 voturi)    
    hmm... (Miercuri, 20 iunie 2012, 21:53)

    dominic [anonim]

    Desi sunt convins ca AN merita sa faca ceva inchisoare, am o observatie: nu a fost condamnat pentru ca a fost un premier corupt, ci pentru ca a fost un sef de partid neglijent in procurarea banilor de campanie. E interesanta si problema judecatoarei care nu e judecatoare numita oficial. Eu, daca as fi operat (prost) de un chirurg, as face un scandal groaznic daca as afla ca era, de fapt, dentist sau veterinar. Parca i s-a lasat special o portita de iesire.
      #showComment
  • +3 (9 voturi)    
    Felicitari ! (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:00)

    ion [anonim]

    Un articol foarte bun. Si eu sunt din aceeasi generatie si ma regasesc in ipostazele din articol. Sper ca azi sa fie o zi de cotitura pentru romania. Mi-ar place sa vad articolul intr-un ziar de circulatie nationala....
  • +8 (12 voturi)    
    sa fim seriosi (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:02)

    nu conteaza [anonim]

    foarte bine ca a fost condamnat, daca a comis-o, sa plateasca, dar sunt pesti cu adevarat mari in libertate care cred ca ar "merita" o atentie mai mare din partea societatii civile
      #showComment
  • +6 (12 voturi)    
    Se poate (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:09)

    MARIA [anonim]

    tineretul scolit din Romania,e momentul sa actionati,nu-i lasati pe impostorii comunisti si corupti sa va umbreasca libertatea,democratia! mai sunt impostori care trebuie sa -si primeasca pedeapsa!!! ce se intimpla cu ICR, CU CURTEA CONSTITUTIONALA,,cu graba celor de la guvern de aschimba toate legile democratice pe care le-am obtinut atit de greu! am intrat in totalitarism ,e vizibil!d-l presedinteBasescu este din nou pus la zid de mafie!cine vine in loc,impostori comunisti? a reusit ceva ,cu mare greutate si a inghitit multe marlanii! este totusi presedintele acestei tari! -ales democratic! Ponta este un plagiator,nu-si permite presa straina sa afirme un neadevar!!! tineri,luptati pt democratie,pt drepturile voastre! felicitari HOT NEWS!! FELICITARId-luiVLAD !
  • -5 (11 voturi)    
    deci, se poate ?! (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:14)

    costica [anonim]

    Doamne ajuta!!
    Sper sa-i vedem cat mai repede in puscarie si pe coruptii PDListi din varf, incepand cu Basescu, Udrea, Videanu...
    Ma indoiesc eu ca Basescu isi va finaliza mandatul, cred ca USL va accelera procedura de suspendare si uite-asa sper sa-l vedem mai intai pe Basescu si apoi musai pe Udrea!!
    Sa-i tina companie, in haine de firma(poate ca firmele de high-life fac asa ceva, adica haine in zeghe, ca sa arate Dna Udrea bine, sa-i placa lui Basescu si in puscarie!!) iar apoi sa urmeze toata clica portocalie, mai ieri citeam cum Raluca Turcan le spunea PDListuilor ieri ca si coruptia le-a facut mult rau !!
    Adica, PDListii recunosc coruptia in randurile lor, iar dintre ei nu vedem inca ?!
    De ce ?!
    Sper sa-l vedem primul pe Basescu!!
    Urgent, USL pregatiti si accelerati suspendarea!!!
    Succes !!!
  • +6 (10 voturi)    
    Revolutia din 89 (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:31)

    laurentiu ion [anonim]

    Revolutia din 89 va incepe sa devina o evolutie abia atunci cand si Iliescu va sta langa Nastase!Nu m-ar mira ca,daca ajunge Crin presedinte,sa fie amnistiat precum Miron Cosma.
  • +8 (12 voturi)    
    Nastase (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:33)

    Marina Homeniuc [anonim]

    Foarte frumos articolul dar astept unul si mai stralucit cu privire la demisia lui Ponta.
  • +4 (10 voturi)    
    foarte frumos (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:33)

    oparere [utilizator]

    Iti multumesc si eu. Ai exprimat ceea ce simt multi dintre romani in acest moment. Sunt sigura ca dimineata de maine mi se va parea mai frumoasa.:)
  • -2 (2 voturi)    
    Pentru voi, muguri noi... (Miercuri, 20 iunie 2012, 22:34)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Eu tin balanta ocrotitor...
  • -2 (4 voturi)    
    ce fraier esti daca crezi ca.. (Miercuri, 20 iunie 2012, 23:01)

    exilatul [utilizator]

    se va schimba ceva in urma acestei condamnari......o sa iasa usl cistigatori la alegeri si nu o sa stea prea mult nastase inauntru.....nu poti sa schimbi o societate intreaga plina de escroci numai prin condamnarea unuia ( sunt zeci de mii ca el in rom, nu e singurul nici in politica si nici in particular )...
      #showComment#showComment
  • +4 (4 voturi)    
    LACRIMI si GANDURI BUNE! (Joi, 21 iunie 2012, 0:27)

    Ion D. [utilizator]

    Multumesc VLAD pentru tot ceea ce ai scris!

    As strange acum in brate pe toti romanii buni si cinstiti de acasa si din lumea larga...ne-am lasat casa si parintii si am plecat prin lumea mare zcarbiti de oameni precum Nastase, Voiculescu, Iliescu. Este seara in care VOI CEI DE ACASA ATI INVINS! Va multumim din suflet!
      #showComment
  • +3 (5 voturi)    
    Nu s-ar putea simplifica procedurile? (Joi, 21 iunie 2012, 0:46)

    Petru Moldovan [utilizator]

    La un articol atat de bun si la obiect trebuie neaparat sa comentam, de ce nu exista pur si simplu aici un buton de apreciat aricolul ca la RL ca sa-i dau din prima 5 din 5?
    P.S. Eu am 51 de ani - deci evident nu sunt din generatia autorului articolului - dar am fost printre aia din Piata Universitatii si cred ca ma reprezinta bine si pe mine si idealurile mele de la 29 de ani... Bine, idealurile nu s-au schimbat esential, doar poate ca m-am mai acrit intre timp ca nu am reusit sa ma aproprii prea tare de ele pana acum. Faptul ca am ajuns sa avem cat de cat justitie independenta pare un progres enorm spre ce imi doream eu cand eram mai tanar.
    Felicitari doamnelor judecatoare ca au avut curajul sa ia o decizie care sper eu ca e cea corecta si care-mi realizeaza un vis din tinerete. Nu sunt expert in drept, nu stiu, nu ma intereseaza, dar imi place precedentul: Curtea Suprema din Romania a indraznit sa bage la beci un fost prim-ministru. Practic tot timpul Justitia din Romania a avut voie sa faca asa ceva dar nu a indraznit asa ceva, in orice caz nu in ultimii 68 de ani, nu mi-e clar ce s-a intamplat in perioada interbelica sau mai inainte (nu sunt nici istoric, deci nu ma pricep nici aici).
    Oricum dupa parerea mea e de bine...
    Bine, tocmai am gasit domenii noi de trimis negri la facut un doctorat pentru mine in istorie dat fiind ca
  • +4 (6 voturi)    
    Felicitari (Joi, 21 iunie 2012, 0:59)

    mgbyte [utilizator]

    Bun articol si ma regasesc .... Dar din pacate suntem atat de putini...
  • +4 (4 voturi)    
    Sper sa mai urmeze si altii (Joi, 21 iunie 2012, 3:11)

    RalDeme [utilizator]

    Si eu am acelasi sentiment. E precedentul de care era nevoie.
  • +2 (4 voturi)    
    vladut (Joi, 21 iunie 2012, 6:09)

    kitaiu [utilizator]

    esti prea tanar, cum zici, de fapt nu vezi ca tara e iar rosie? asta e fapt, e realitate; ce evolutie? te fac astia din fente, praf in ochii bizonului si hai cu gheara in miere...
    nastase isi va incazi ouale la soare ,nu in puscarie...
    romanii sunt prea daramati doar de reparatii de astea morale.
    in final e mai bine asa,decat nimic...dar e nevoie de un salt,semnificativ, altfel ne pierdem in uitare...
      #showComment
  • +2 (4 voturi)    
    scamatorii jalnice.... (Joi, 21 iunie 2012, 8:23)

    sutasul [utilizator]

    Acest prilej in care Marele Vanator al Tarii a reusit sa rateze vanatul(sau sa prefacut ca vaneaza),denota lasitatea unui politician care cat a fost la putere sa considerat mai presus de Dumnezeu si care in aroganta sa nu a facut altceva decat si-a spart ouale ca sa nu i le numere baietii la puscarie.Crede ca va scapa...sau poate va scapa...sa vedem.Bravo justitiei pentru respectarea dictonului"dura lex sed lex"!
  • 0 (2 voturi)    
    Ziua cand" se poate " (Joi, 21 iunie 2012, 8:33)

    sanduionescu2012 [utilizator]

    Vlade, aceea va fii ziua cand "generatia ta " isi va pierde libertatea . Nu uita ca cineva ......Faci parte din poporul care totdeauna a fost condus de altii . Si ca sa-ti dau raspunsul final,JFK a spus : NU TE UITA CE-TI DA TARA TA , CI SOCOTESTE CE-I DAI TU TARII TALE ! Eu i-am dat toata viata mea si munca mea si mintea mea " SI MAI SCUIPAT SI MAI BATUT SI CAINE EU TI-AM FOST "!
  • -3 (5 voturi)    
    ce vorbesti tu acolo?!?!?!?!? (Joi, 21 iunie 2012, 9:51)

    liviu_ [utilizator]

    imi e din ce in ce mai scarba de acest site!!!
    deci sa o luam punctual:
    - faptul ca un om este acuzat inseamna ca suntem pe drumul cel bun?!?!?! serios?!?!?! pana cand nu o sa vad o decizie similara in cazul lui ritzi (minimul necesar) - de preferat iliescu, roberta,berceanu etc nu o sa consider aceasta decizie nimic altceva decat o "victima colaterala"
    - intr-o tara in care medicii pot comite malpraxis fara sa pateasca nimic (in 99% din cazuri), in care spaga e in floare, autostrezile sunt proaste si construite cu 500% din pret (da nimeni nu e corupt), in care daca faci un accident si omori un om ari mari sanse sa nu faci inchisoare s.a.m.d. eu NU pot spune ca ne indreptam spre normalitate.
    ceea ce se intampla acum e mai mult un circ decat o condamnare... ala iese in maxim 8 luni legal... poate iesi usor in 4... e terminat politic... oricum era... si?!
    daca intr-o tara se fura miliarde si doar 1 (UN) om e vinovat, eu nu o sa consider ca aceasta tara NU este corupta.
    vreau macar o dovada ca acest caz nu este facut de dragul alegerilor si atunci o sa spun ca e totusi in pas inainte (unu mic da e)... atata timp cat e ceva politic nu e un pas inainte e o razbunare, executie etc....
    PS: sunt tare curios daca va fi aprobat acest comentariu si cate minusuri va primi...
      #showComment
  • +4 (4 voturi)    
    Am ceva dubii (Joi, 21 iunie 2012, 10:23)

    Oana_Mtl [utilizator]

    Nu cred ca o sa traiesc sa-l vad pe Nastase la puscarie, cu haine vargate, cum zicea cineva aici, in comentarii. Cred ca, dupa N amanari si tot felul de schimbari rocambolesti de situatie, iar o sa scape.

    Dar, macar, am trait sa vad ca a putut fi declarat vinovat...
  • +1 (1 vot)    
    AM baut un pahar de sampanie, aseara! (Joi, 21 iunie 2012, 11:18)

    Metec [utilizator]

    In cinstea acestei zile, in care speranta intr-un stat de drept a renascut, in Romania! Justtice has been served!
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-as dori sa cred... (Joi, 21 iunie 2012, 11:48)

    catalin_mattei [utilizator]

    mi-as dori sa cred ca este un nou inceput dar cand citesc postarile imi dau seama ca in foarte multe cazuri oamenii au mai putina cautare pt interesele lor personale ci poarta razboie sterile in favoarea unora sau altora din combatantii politici... este greu inca sa iti proiectezi ce poti face maine.. te trezesti dimineata sperand si dupa cateva ore deja esti incruntat, dezorientat si simti ca te cuprinde un soi de pesimism... suntem ciobanasul din Miorita: stim ca ei ne omoara speranta zi de zi dar nu raspundem decat printr-o anormala apatie.Problema este mai curand a noastra decat a lor.. a noastra a tinerilor care au stat privind ca mielul la taiere in loc sa atace.. noi ne lasam slugi lor .. ei doar profita.. daca nedreptatea ar fi fost strigata cu putere de fiecare data in loc sa fie abia soptita caci " ne aude si apoi platim pretul" acum am fi altii.. poate ca pt noi nu mai avem destula forta de a lupta dar pt cei de langa noi si mai ales pt copiii nostri putem lupta.. putem crea speranta pt ei daca pt noi nu am facut indeajuns de mult
  • -1 (1 vot)    
    invatatura (Joi, 21 iunie 2012, 12:34)

    ococ [utilizator]

    domnule Vlad Mixich, v-ati asumat un rol prea mare, sa fi liderul de opinie al unei intregi generatii. Si un lucru ar trebui sa il invatati: Nu te bucura de raul altuia
      #showComment
  • -1 (1 vot)    
    O tara fara personalitate (Joi, 21 iunie 2012, 14:29)

    sss [anonim]

    Oameni buni lasati la o parte comentariile, criticile s.a.m.d. Pierdeti timp. Puneti mana si munciti. Arestarea lui nastase, si ceea ce a incercat el sa faca nu va aduce painea in casa.Nu din asta va hraniti copiii.Iar acest tanar care a scris articolul sa retina de la mine care sunt de aceeasi varsta cu el, ca atata timp cat suntem vanduti FMI-ului si BM, nu se va schimba nimic.Tot saraca v-a ramane Romania. Pregatiti-va ca nu stiti ce va asteapta.Ferice de cei ce au terenuri la tara ca aceia vor mai trai. Va salut si recunosc ca am renuntat sa mai lucrez in Romania pt a platii datoriile facute de altii
  • 0 (0 voturi)    
    Nu, Vlad.. (Joi, 21 iunie 2012, 17:21)

    Catalin [anonim]

    nu se poate.

    Nu cu astia, si nici cu ceilalti.

    Ar putea sa se poata doar cu noi, dar noi suntem atat de invrajbiti si de sedati ca nu mai avem nicio putere, asta daca am avut-o vreodata...
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Joi, 21 iunie 2012, 18:37)

    ionel [anonim]

    stiti ce ma intristeaza? ca maica-mea mi-a spus acum 5 minute ca nu a putut dormi din cauza a ceea ce i s-a intamplat lui Nastase. sigur ca si eu sunt intristat, dar altfel: nu asa trebuia sa iasa din viata politica. era mult mai elegant sa isi ispaseasca cele 8 luni de zile si devenea "martir" in ochii multora. si ai mei, posibil. poate nu. nu stiu acum.
    am o tristete in toata fiinta mea. am 50 de ani si sunt trist. copiii mei nu sunt interesati deloc de ce li se intampla, nu vad nimic, nu aud nimic. nu au nici o parere. asta este natia romana in acest moment? cred ca da. intrebare, atunci: ce facem cu ei, stimate domn?
  • 0 (0 voturi)    
    Mare lucru! (Vineri, 22 iunie 2012, 8:24)

    asi [utilizator]

    Super articol!!!
    Mare lucru ca ati prins organizarea unui concurs-eu nu am prins niciunul in 25 de ani de munca dar am dat sfoara in tara ,ca atunci cand s-o organiza unul ,sa ma anunte si pe mine sa pot candida si eu sa vad ce-mi poate pielea...
    In rest tot ce inseamna posturi/functii in viata mea?nu le-am vazut ocupate decat pe criterii de incompetenta ,lipsa de profesionalism,onorabilitate,respect,educatie...toate cele bune!
    Criterii de cumetrie/incuscrire/nepotisme au castigat:nasul si-a pus fina in functie de functie,daca nu a botezat-o sau cununat-o mai tarziu...si a facut acelasi joc de carti!
    Stiinta?nu avem nevoie!
    Asta-i Romania noastra!!!
  • 0 (0 voturi)    
    manipulare (Vineri, 22 iunie 2012, 15:43)

    anca [anonim]

    suntem de acord cu aceasta condamanare daca si cei din pdl ar fi condamnati pt tot ce au furat de la lume...nu este admis sa le dai grade la niste oameni care te slujesc si sa iei de la amaratii de pensionari , ca sa poti platii pe acesti colonei, care nici macar nu au armata facuta....voi, fratilor dormiti??? pe timpul carei guvernari s-a trait atat de rau si s-a furat atat de mult ca n codru...cand s-au taiat salariile si pensiile????? ma uit la parintii mei cum, cu amarata de pensie nu reusesc sa si ia nici macar medicamentele iar noi platim pensiile nenorocitilor astora care dupa ce ca sunt pe la tv , moderatori mai se uita sa ia si de la oameni din buzunare................pai ce a facut turcescu de este colonel sau oprea??? trezirea ca o sa ne fure si libertatea de exprimare....peste tot sunt infiltrati numai securisti, nu poti vb la servici ceva ca pdl isti astia sunt in stare sa te manace de vi...dar unde s-a mai pomenit asa ceva
  • 0 (0 voturi)    
    Generatia mea crede din nou ca "se poate"! (Vineri, 22 iunie 2012, 22:05)

    adrian [anonim]

    Foarte bine spus!

    Generatia mea crede din nou ca "se poate"!

    Trebuie sa scapam de cei care ne trag in jos, specimenele comuniste care nu fac nimic productiv, care au invatat doar sa fure si sa strice tot ce e frumos!

    Un tanar de 23 de ani care inca mai crede ca "se poate"!