VIDEO Dacian Ciolos a participat la o actiune de ecologizare a Deltei Vacaresti: Un semnal ca de acum aceasta zona nu mai e o gropa de gunoi

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2016, 18:12 Actualitate | Mediu

Dacian Ciolos, in Delta Vacaresti (1)
Foto: Let's Do It Romania
O actiune de ecologizare a Deltei Vacaresti a avut loc joi, la initiativa Ministerului Mediului, in parteneriat cu ONG-ul Premierul Dacian Ciolos s-a numarat printre voluntarii Let's Do It, Romania!. Printre participanti, si premierul Dacian Ciolos, care a declarat, cu aceasta ocazie, ca nu e suficient sa iei decizii pe hartie, trebuie sa le mai si pui in practica.

"Ma bucur ca am reusit dupa patru ani de studii, analize si ceva birocratie sa luam decizia in cele din urma si sa transformam aceasta zona abandonata de cativa ani unde natura si-a reintrat in drepturi si sa o declaram ceea ce este de fapt, un parc natural urban, cel mai mare din Uniunea Europeana, din cate stiu.

Actiunea e binevenit nu doar prin rezultatele pe care o sa le lasam in urma impreuna cu toata echipa de voluntari, dar e binevenita si pentru ca am dat un semnal ca nu-i suficient sa iei o decizie pe hartie, aceasta decizie trebuie pusa in practica", a spus Dacian Ciolos, in Delta Vacaresti.

Actiunea de joi, a adaugat primul ministru, este si un semnal ca "de acum aceasta zona nu mai e o gropa de gunoi unde aruncam ceea ce nu ne mai intereseaza".



La actiunea de ecologizare, alaturi de voluntari, a mai participat si ministrul Mediului, Cristiana Pasca Palmer.



In mai, guvernul a acordat Deltei Vacaresti statutul de parc natural si arie naturala protejata.

Referitor la persoanele care au teren acolo, pana in prezent 6 proprietari, ministrul spune ca regimul de arie protejata nu interfereaza cu dreptul de proprietate.

"Avem 6 proprietari in aceasta zona si 143 de cereri de retrocedare. 30 au fost solutionate, 114 inca nu. Am cerut Apelor Romane sa accelereze procesul de punere in posesie. In clipa in care isi obtin terenul, proprietarii se supun regimului de arie protejata. Intr-un parc natural este posibil sa ai si activitati economice, se va face o zonificare si va vedea fiecare ce poate face", spunea atunci ministrul Mediului.


Delta Bucurestiului se afla pe locul fostului lac Vacaresti, in Sectorul 4, intre Calea Vacaresti, Soseaua Oltenitei, Soseaua Vitan-Barzesti si Splaiul Independentei. Demersul de a transforma zona intr-un parc natural a inceput in 2012, cand Helmut Ignat a publicat in National Geografic un articol despre "Delta dintre blocuri" si a prezentat imagini impresionante cu acest loc. In 2013, Academia Romana a dat avizul care certifica importanta si unicitatea acestui loc, iar de atunci proiectul a ramas blocat la Consiliul General al Municipiului Bucuresti, care a dat primul aviz in aprilie 2014, iar urmatorul in 2015.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4919 vizualizari
  • +10 (20 voturi)    
    asa TREBUIUE Deratizat Parlamentul ! (Joi, 30 iunie 2016, 18:23)

    un domn [utilizator]

    fiecare Bucurestean si Romani de Buna Credinta sa vina la Bucuresti in Septembrie sa umplem tomberoanele ! 600 de Pagube avem de Strans si Aruncat la Tomberon !
  • +18 (26 voturi)    
    Bravo, Ciolos! (Joi, 30 iunie 2016, 18:39)

    EdwardEugene [utilizator]

    Imi place din ce in ce mai mult de tine!!!
  • +19 (29 voturi)    
    Imi place acest om (Joi, 30 iunie 2016, 19:02)

    ipolitic [utilizator]

    Imi place acest PM. Dupa vidul Ponta, e o gura de oxigen.
  • +19 (27 voturi)    
    N-am cuvinte... (Joi, 30 iunie 2016, 19:10)

    Shto [utilizator]

    Vezi mai Monta ?! Se poate! Si pe tine te trageau cu barca...
  • -22 (36 voturi)    
    Mda... a luat-o pe urmele lui Boc, care se ocupa.. (Joi, 30 iunie 2016, 19:13)

    mcris [utilizator]

    ...cu cositul ierbii. Probabil nu are tara destui gunoieri.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Joi, 30 iunie 2016, 20:05)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      Trist e ca are mai multi aruncatori de gunoaie si spectatori decit "gunoieri".
    • +1 (7 voturi)    
      pentru 600 de Gunoaie (Joi, 30 iunie 2016, 21:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      ne mobilizam cateva MII de Oameni !
  • 0 (10 voturi)    
    :) (Joi, 30 iunie 2016, 19:36)

    SirBobby [utilizator]

    @de R.M.
    Citeste definitia unei delte te rog...

    Eu am copilatit prin acea zona si pot sa iti spun ca sunt niste gropane pline de apa, dar delat nu le putem numi.
    • 0 (0 voturi)    
      Deltă a sunat onorabil, mlaștină suna rău (Vineri, 1 iulie 2016, 2:06)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui SirBobby

      În românește nu poți să faci reclamă unei mlaștini, termenul are întotdeauna conotație negativă.
  • +1 (19 voturi)    
    Padurile (Joi, 30 iunie 2016, 19:44)

    blabl423 [anonim]

    Doamna Palmer,

    Nu e suficient sa apareti la actiuni din astea pentru publicitate. Nu mai bine luati niste masuri pentru defrisarile masive precum aceasta:

    https://www.facebook.com/agentgreen.ro/photos/a.817728318285881.1073741830.814910065234373/1140064806052229/?type=3&theater

    Daca nu luati atitudine, inseamna ca sunteti de partea hotilor ! De cand sunteti ministru, asa a parut. Rusine !
    • +5 (7 voturi)    
      daca se ocupa (Joi, 30 iunie 2016, 20:00)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui blabl423

      de paduri ziceai ca de ce se ocupa de paduri si nu de copiii din spitale si tot asa.
      Hai sa le luam pe rand. Azi a dat un exemplu romanilor ca trebuie sa ne curatim tara de gunoaie.
      • 0 (0 voturi)    
        aham (Vineri, 1 iulie 2016, 14:04)

        blabl423 [anonim] i-a raspuns lui Ord

        Copiii din spitale nu sunt treaba ministerului mediului, asa ca mai incearca cu alt exemplu :). Situatia grava in care se afla padurile din Romania ar trebui sa fie prioritatea nr 1 al ministerului mediului, dar doamna ministru fie se face intentionat ca nu o vede, fie e de pe alta planeta total.
    • +3 (7 voturi)    
      Adam Craciunescu / RomSilva (Joi, 30 iunie 2016, 20:10)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui blabl423

      Ar merita mai multa documentare despre dl Adam Craciunescu, directorul RomSilva pus de USL (Ilie Sirbu) in 2012, tinut in functie de Victor Ponta chiar si dupa ce fuseste trimis in judecata la sfirsitul lui 2014 in dosarul retrocedarilor frauduloase. RomSilva are aprox 16.000 de oameni si se ocupa exact cu treaba asta, taieri, verificari si reimpaduriri. A fost fortat sa isi dea demisia efectiva 21 Martie, ghici de care ministru. http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-20728243-adam-craciunescu-demisionat-conducerea-regiei-nationale-padurilor-romsilva.htm
      • +1 (3 voturi)    
        sterlizam pe One Egg (Joi, 30 iunie 2016, 22:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

        si ajungem la Ginere !
  • +10 (18 voturi)    
    Omul sfinteste locul! (Joi, 30 iunie 2016, 19:48)

    Alfabetix [utilizator]

    Sper sa il avem in functia de prim-ministru cat mai mult timp sa poata repara ce au stricat guvernele anterioare de politruci corupti lipsiti de morala si onoare!
  • -12 (12 voturi)    
    sa ne spuna primul ministru (Joi, 30 iunie 2016, 21:19)

    Joseph Porta [utilizator]

    mai nou fan declarat al "deltei" din inima orasului, cine ii va despagubi pe miile de fosti proprietari ai terenului si cu ce bani? La un calcul simplu, vorbim de niste sute de milioane de euro. Are primaria/statul banii sa-si permita "aroganta" unei "delte" in oras? Hai hipsterilor, sariti cu minusurile ca deh...
    • 0 (4 voturi)    
      breh, dottore (Joi, 30 iunie 2016, 22:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

      ceaushescu a distrus Manastirea Vacaresti...iliescu a aplaudat..nepotul Dottore va plati breh !
    • +1 (5 voturi)    
      razna mintii! (Joi, 30 iunie 2016, 22:43)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

      de unde ai scos " mii'?
      de unde ai scos ca se vor plati milioane?

      anal-fabetismul printre tinerii rumuni e in floare.
    • 0 (2 voturi)    
      Da de unde (Joi, 30 iunie 2016, 23:02)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

      ai scos si pe asta?
      Probabil din jobenul galben:)
  • -5 (11 voturi)    
    ! (Joi, 30 iunie 2016, 22:16)

    chiuaua [utilizator]

    Domnu' Ciolos. Sunteti tare, cred ca alta treaba nu aveati. Oricum va invidiez. Eu stau si muncesc de-mi sar capacele si mai si platesc impozite de-mi vine rau pe 25 ale lunii. As dori si eu ceva teatru din acesta insa nu am timp de pierdut .
  • -6 (6 voturi)    
    Brexking niuz !!! (Joi, 30 iunie 2016, 23:17)

    Miky113 [utilizator]

    Cel mai mare concurs de percuit sportiv, organizat pe marginea Canalului Siret-Baragan.
    Mansa intai: tot ce trage la rama.
    Mansa a doua: tot ce nu doarme de amiaza !
    Se cantaresc inclusiv pietrele .

    Participant din partea sponsorului: Dacian
    nnnnnn Cioloooosssssss !!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Fa Doina (Vineri, 1 iulie 2016, 7:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      e cel mai tare concurs de banrci umflate cu promisiuni electorale la TR...acolo a fost mai tare vs olimpiada de la Sochi (unde l a pupat pe Cracanat)
  • +3 (3 voturi)    
    Exemplul educa poporul (Vineri, 1 iulie 2016, 0:38)

    Vlad-I [utilizator]

    Poate ca nu face cine site ce, dar nu se compara cu ce facea Mazare, aparea cu femei.
  • +5 (5 voturi)    
    Europeanul (Vineri, 1 iulie 2016, 1:00)

    takada [utilizator]

    Tot Ciolos,europeanul,sa puna osul la treaba.

    Cand oare "parlamentarii-elita tarii" vor pune osul la treaba sa adune mizeria din vreo Delta sau strand sau de la ei din curte?

    Sau cand se vor deratiza pe ei insisi si vor ramane doar 300 sau mai putiini?Vreo sansa,vreo speranta?
    Stim ca au soriciul gros.