VIDEO Intalnirea grupului Bilderberg incepe joi la hotelul Suvretta House din statiunea elvetiana St. Moritz. Un politician local cere arestarea lui Henry Kissinger

de Adrian Novac     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2011, 12:24 Actualitate | Internaţional


St. Moritz (Elvetia)
Foto: Agerpres
Intalnirea din acest an a controversatului Grup Bilderberg va incepe joi, 9 iunie, la hotelul Suvretta House din statiunea elvetiana St. Moritz, potrivit informatiilor prezentate de site-ul American Free Press, care monitorizeaza de multi ani organizatia. Bilderberg sustine o agenda globalista si afirma ca notiunea de suveranitate nationala este depasita. Din cauza caracterului secret al intalnirilor si al refuzului de a prezenta comunicate de presa, grupul a fost acuzat frecvent de comploturi la nivel mondial. In acest context, un important politician elvetian a cerut autoritatilor federale arestarea lui Henry Kissinger, pe care il acuza de "crime de razboi".Reuniunea, cea de-a 59-a din istoria grupului, va dura pana la 12 iunie.

Dominique Baettig, reprezentant al Partidului Poporului din Elvetia, a cerut autoritatilor federale arestarea lui Henry Kissinger, pe care il acuza de "crime de razboi". Politicianul elvetian i-a trimis o scrisoare Procurorului General din Tara Cantoanelor in care solicita arestarea fostului secretar american de stat, in cazul in care acesta va participa la reuniunea Bilderberg. Baettig il acuza pe Kissinger de complicitate la crime de razboi in Indochina, Bangladesh, Chile, Cipru si Timorul de Est.

In scrisoarea sa, Baettig solicita, de asemenea, arestarea fostului lider de la Casa Alba, George W. Bush, si a presedintelui francez Nicolas Sarkozy, insa, potrivit infowars.com, niciunul dintre cei doi nu va lua parte la intalnirea desfasurata in statiunea elvetiana.

Ziaristul Jim Tucker de la American Free Press, considerat unul dintre cei mai neobositi "vanatori" de bilderbergi, a afirmat recent ca, la intalnirea din Elvetia, membrii grupului "se vor plange de felul in care nationalistii rai blocheaza eforturile lor de a realiza guvernul mondial", "vor ordona cresterea preturilor la petrol", "vor promova razboaie pentru profit" si "vor formula un apel pentru ca un guvern mondial sa impuna pacea".

Reuniunea din Elvetia intervine la doua luni dupa ce institutia-sora a Grupului Bilderberg, Comisia Trilaterala, s-a reunit intre 8 si 10 aprilie la Washington. Bilderberg este un grup exclusiv occidental, in timp ce Comisia Trilaterala a fost creata cu intentia de a integra elite din America de Nord, Europa Occidentala si Japonia.


Vezi mai jos o prezentare a reuniunii din Elvetia facuta de ziaristul Alex Jones, cunoscut adept al teoriilor conspiratiei:






Un grup controversat


Bilderberg Group este o organizatie ce include lideri politici, oameni de afaceri, academicieni si ziaristi, care se intruneste anual incepand din 1954. Organizatia sustine o agenda globalista si afirma ca notiunea de suveranitate nationala este depasita.

Printre participantii la reuniunile trecute ale grupului s-au numarat Hillary Clinton, Bill Clinton, Donald Rumsfeld, Henry Kissinger, regele Juan Carlos al Spaniei, Regina Beatrix a Olandei si Tony Blair, reprezentanti ai Consiliilor de Administratie de la IBM, Xerox, Royal Dutch Shell, Nokia si Daimler.

 
Niciun grup nu are puterea pentru a manipula in secret evenimentele care au loc in lume. State individuale, sute de mii de grupuri si milioane de oameni influenteaza lumea, fiecare in masura de care este capabil. Evenimentele mondiale sunt rezultatul acestor influente complexe, multiple si nu al unei organizatii secrete, atotputernice.
 
 
Todd Leventhal, expert in teoriile conspiratiei, Departamentul de Stat, interviu acordat HotNews.ro in iulie 2009
Intalnirea din 2008 s-a desfasurat la Westfields Marriott in Chantilly (Virginia), reuniunea din 2009 a avut loc la hotelul Nafsika Astir Palace din Vouliagmeni (Grecia), in timp ce, anul trecut, bilderbergii s-au reunit in mica statiune exclusivista spaniola Sitges, in apropiere de Barcelona. La fiecare patru ani, reuniunile se desfasoara in SUA sau Canada.

Din cauza caracterului secret al intalnirilor si al refuzului de a prezenta comunicate de presa, grupul a fost acuzat frecvent de comploturi la nivel mondial. Participantii nu au voie sa vorbeasca despre cele discutate in timpul reuniunilor, grupul nu are pagina de internet si nicio intalnire nu este inregistrata.

Grupul Bilderberg poarta numele unui hotel din Olanda unde membrii fondatori - printul Bernhard al Olandei, Joseph Retinger, David Rockefeller si Denis Healey - s-au intalnit prima data in 1954. Participantii la intalnirile grupului sunt protejati de serviciile secrete ale principalelor state reprezentate, in frunte cu CIA.

Intr-un interviu acordat HotNews.ro in 2010, Andrew Marshall, cercetator in cadrul Centre for Research on Globalization, a declarat ca "Grupul Bilderberg actioneaza ca o organizatie internationala de tip think-tank, foarte secreta de felul ei si care nu ofera acces public la documentele sau la discutiile sale. Nu este un club social, deoarece membrii sai discuta chestiuni majore legate de politica, economie si societate. Pana la un anumit punct, este ceea ce pretind bilderbergii - "un mediu informal unde oamenii sunt liberi sa se intalneasca si sa discute deschis diferite probleme". Totusi, deoarece oficiali publici participa la aceste intalniri si chestiuni de interes public sunt luate in discutie, ele ar trebui sa fie la fel de deschise si de transparente precum Forumul Economic Mondial".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


9355 vizualizari

  • -1 (23 voturi)    
    WW3 (Miercuri, 8 iunie 2011, 12:39)

    Vizitiul [utilizator]

    La intalnirea asta se va decide modul cat si data de punere in miscare a evenimentelor ce vor duce la acest razboi.
    • -2 (20 voturi)    
      Se va forma un gurvern modial (Miercuri, 8 iunie 2011, 12:52)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      fie ca vrem fie ca nu. Si nu avem ce sa facem, eu zic ca trebuie sa ne impacam cu ideea.
  • -2 (18 voturi)    
    runda 1 (Miercuri, 8 iunie 2011, 13:22)

    Tzompi [anonim]

    Asa zisul "ww3" s-ar putea sa inceapa intre China si India (runda 1). Doi colosi nucleari. China este super-incomoda pt. SUA (e ca RO in 1989, a ajuns sa produca orice fara sa aiba treaba cu finanta mondiala) si ar trebui busita. Pt. asta SUA inarmeaza atomic India si amplifica si niste vechi conflicte de granita (prin CIA).

    http://www.time.com/time/world/article/0,8599,1974028,00.html
    • +2 (12 voturi)    
      lol - ce gandire!!! (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:03)

      iunie [anonim] i-a raspuns lui Tzompi

      tu citezi din Time, care este detinut de un Bilderberg?!!!

      Si ai timp sa crezi ca ceea ce se publica acolo are valoare?!!!

      Tocmai scrie aici ca deciziile sunt secrete si nu ofera transparenta, deci ceea ce apare deliberat in reviste precum Time, este doar praf in ochi... si se pare ca tu l-ai luat in plin.
  • -1 (7 voturi)    
    da da (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:00)

    aricipogonici [utilizator]

    astia conduc lumea, stirile despre ei sunt doar cele care vor ei sa apara.
    deci vor ca lumea sa stie de intalnirea asta...mai departe...speculatii
    • 0 (0 voturi)    
      De acord cu... (Duminică, 12 iunie 2011, 20:11)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui aricipogonici

      ce spui, ca vor sa stim de intalnirea lor. Nu sunt de acord cu siguranta cu care afirmi ca ei conduc lumea. La care lume te referi? La umanitate, la Terra ca spatiu, sau la persoanele care sunt de acord cu ce spui tu? De scurt timp, s-a demonstrat in Europa, ca Umanitatea este mult mai complexa in idei si gandire, decat pare sa arate. Acest, grupulet care crezi tu ca are puterea de a domina, este doar un muribund in fibrilatia dinaintea mortii. Deja, gandurile si conspiratiile lor nu mai sunt secrete, desi ei doresc acest fapt. Si asta este suficient pentru ca ei, sa fie desconspirati.
      PS tinerii europeni au inceput sa-si faca treaba si sa lupte pentru viitorul lor. Ia exemplu de la ei sau du-te si te odihneste in eternitatea lui Rokefeler, dar nu mai baga diverse strambe de pesimism.
      Felicitari si fruntea sus celor care au contribuit si au muncit cu propria inteligenta si spirit, pentru demascarea acelor capuse ale societatii umane!

      Sugerez celor interesati sa vada si www.democraciarealya.es
  • +7 (11 voturi)    
    si noi o sa avem un jurnalist prezent acolo (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:10)

    adrianeke [utilizator]

    DOmnule redactor faptul ca dati o asemenea stire e salutar, totodata as dori sa va informez ca si noi vom avea un jurnalist roman acolo prin prezenta domnului Paul Dorneanu care se ocupa cu acest subiect de ceva ani de zile

    rog sa publicati si linkul domniei sale

    multumesc

    http://www.infocon.ro/2011/06/bilderberg-2011-pe-cale-sa-inceapa/
    • 0 (2 voturi)    
      dorneanu, ala cu OZN-urile ? (Joi, 9 iunie 2011, 4:02)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui adrianeke

      paul dorneanu? adica ala specializat pe teorii conspirationiste, fenomene paranormale si, mai ales, OZN-uri ?

      e clar ca avem un ziarist de marca pe acolo :)))
  • -2 (10 voturi)    
    grupul Bilderberg (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:25)

    MocanuMarilena1307529997452 [anonim]

    avem nevoie si de conducatori inteligenti si puternici financiar.m-am saturat de hoti si tampiti in politica.nu va mai victimizati ,veniti cu propuneri viabile altfel omenirea va distruge definitiv planeta terra.
    • +3 (13 voturi)    
      ... si grupul lenesilor (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:40)

      iunie [anonim] i-a raspuns lui MocanuMarilena1307529997452

      Bilderbergii NU sunt deloc inteligenti, sunt doar diabolici. Inteligent este acela care isi da seama ca raul pe care-l face celuilalt se rasfrange automat si asupra lui insusi. Bilderbergii sunt doar niste rataciti aproape dez-umanizati, carora le plang de mila. Sunt doar pseudo-oameni care se cred "elite" doar pentru ca au puterea sa actioneze ca niste puternici.

      Propunere viabila: nu te mai plange ca nu stii ce trebuie sa faci, stii foarte bine - dar e mult mai comod sa stai si sa te plingi continuu ca o baba.
  • -1 (11 voturi)    
    BILDERBERG (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:26)

    SANDU [anonim]

    Ne place ,nu ne place ,ei au condus,conduc si vor conduce lumea !
    • 0 (10 voturi)    
      Nu dragule... (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:34)

      iunie [anonim] i-a raspuns lui SANDU

      Adevarul e mult mai simplu: ei conduc lumea pentru ca noi suntem prea lenesi ca sa ne asumam responsabilitatea de a face ceva in directia asta. Si situatia se va schimba doar atunci cand vom inceta sa fim lenesi.
      • -3 (7 voturi)    
        BANII (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:39)

        SANDU [anonim] i-a raspuns lui iunie

        Lenea se poate eradica prin vointa noastra,aici este vorba despre puterea lor financiara care este enorma si cum aproape totul se rezuma la bani in zilele noastre........
      • 0 (6 voturi)    
        ai o alernativa la bani? (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:58)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui iunie

        inventeaza altceva in locul banilor si nu o sa te mai conduca bogatii planetei..
        • 0 (0 voturi)    
          alternativa este Isus (Joi, 9 iunie 2011, 8:34)

          bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          Iar Iisus a zis: Daţi Cezarului cele ale Cezarului, iar lui Dumnezeu cele ale lui Dumnezeu. Şi se mirau de El.
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Joi, 9 iunie 2011, 15:59)

          manix [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Nu am si alternativa nu e cardul. Cu el esti mai sclav decat cu banii.
  • +2 (6 voturi)    
    palma de mahoarca (Miercuri, 8 iunie 2011, 18:32)

    bet devis [anonim]

    avem o tara plina de juli-verni care cunosc lumea ca buzunarul, fara sa fi vazut nimic din ea.
    atentie, internetul dauneaza sanatatii.
    • 0 (2 voturi)    
      bilderberg (Miercuri, 8 iunie 2011, 23:00)

      hoisan [anonim] i-a raspuns lui bet devis

      Ma bucur ca romanii nu se sperie de comploturi si organizatii secrete,cand gandesti ,reusesti
  • 0 (0 voturi)    
    Erata (Miercuri, 8 iunie 2011, 22:15)

    calin [anonim]

    "Participantii nu au voie sa vorbeasca despre cele discutate in timpul reuniunilor, grupul nu are pagina de internet si nicio intalnire nu este inregistrata."

    http://www.bilderbergmeetings.org/index.html
    • 0 (0 voturi)    
      mda tare (Joi, 9 iunie 2011, 11:50)

      gabbone [anonim] i-a raspuns lui calin

      interesant site-ul asta. daca te uiti cu atentie deja exista nationalitatea INT adica International, unii din oamenii astia in general din structurile internationale IMF, World Bank, EU nu provin din nici o tara ci din INT (probabil Terra ar fi fost o exprimare prea puternica pentru timpurile noastre) in afara de Wolfowitz care este INT/USA :)))))
  • -1 (1 vot)    
    clubul bilderberg (Miercuri, 8 iunie 2011, 23:45)

    silvia [anonim]

    eu tocmai am invatat despre acest club luna asta si azi am avut examen kiar din el...degeaba este el secret k omul tot isi da seama pentru c s reunesc ei acolo
  • 0 (0 voturi)    
    CINE CONDUCE LUMEA ??? (Joi, 9 iunie 2011, 13:23)

    NTatiana [anonim]

    lumea , daca nu stiati pana acum, e condusa de o adunatura de creiere senile scufundate in whiskey si afumate de trabucuri din cele mai scumpe care din cauza senilitatii crescute nu mai vad in jururl lor decat zerourile de la sfarsitul sumelor pe care le au in conturile bancare !!!
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Joi, 9 iunie 2011, 22:37)

    ady [anonim]

    eu privesc bilderberg-ul ca pe un "rau necesar". Nu ma bucur deloc de existenta acestui grup...dar stiu ca se pregateste scena pt evenimentele apocaliptice care urmeaza....instaurarea unui guvern mondial, existenta unui singur lider....sunt conspiratii care favorizeaza venireea anticristului.....omul care are curajul sa il infrunte pe Dumnezeu....doar curaj, nu si puterea....oricum va fi invins....dar un lucru e cert: ne pregatim de ultimele secvente.....si...?..si ce urmeaza???....heaven or hell?....just an option.....God Bless You!