Oficiali pakistanezi afirma ca Osama bin Laden si apropiatii sai "nu au tras niciun foc de arma" in timpul raidului american

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2011, 20:04 Actualitate | Internaţional

Osama bin Laden si apropiatii sai n-au opus niciun fel de rezistenta atunci cand au fost ucisi de catre fortele de comando americane intr-un raid desfasurat in localitatea Abbottabad, au afirmat joi oficiali pakistanezi din domeniul securitatii, citati de Reuters. Acestia au declarat ca cei aflati in resedinta atacata nu au tras niciun foc de arma.

"Cei din locuinta nu erau inarmati. Nu a existat nicio rezistenta", a declarat un oficial pakistanez.

"Au fost ucisi cu sange rece", a afirmat cel de-al doilea oficial, intrebat daca a existat un schimb de focuri in timpul operatiunii care, dupa spusele autoritatilor americane, a durat 40 de minute.

Cei doi oficiali pakistanezi au refuzat sa spuna de unde au obtinut informatiile, dar autoritatile locale anuntasera luni ca mai multe persoane ranite in timpul raidului au fost arestate si se afla in custodia lor.

Reuters precizeaza ca, in ultimele zile, autoritatile americane si-au modificat relatarile despre operatiunea de comando desfasurata duminica seara. Casa Alba s-a referit la asa-numita "ceata de razboi", pentru a justifica informatiile gresite oferite in primele momente de dupa atac.

Agentia Reuters a intrat in posesia unor fotografii socante realizate la aproximativ o ora dupa atacul SUA asupra complexului Abbottabad din Pakistan, unde se ascundea Osama bin Laden.

Fotografiile, realizate de un oficial de securitate pakistanez, care a intrat in complex dupa incheierea operatiunii in care a fost ucis liderul Al-Qaeda, ilustreaza trupurile neinsufletite ale trei barbati neidentificati, imbracati in haine traditionale pakistaneze.  In imagini nu se vad niciun fel de arme.​


Citeste mai multe despre   











2227 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    nasol. (Joi, 5 mai 2011, 20:12)

    an [anonim]

    inseamna ca desi nu erau acolo stiu despre ce vorbesc? au un glob mare de crystal? nu cred ca au fost ucisi cu sange rece .. ci cu gloante fierbinti... depinde din ce parte a pusti vezi glontu. sau nu.
  • +6 (12 voturi)    
    Pai bine ca nu au tras (Joi, 5 mai 2011, 20:16)

    Marius [anonim]

    peste 3000 de victime de ta WTC, 9/11 sunt deja prea multe.
    Sa mai moara inca un miltar acum...ar fi fost inca o familie nefericita.

    Hai sa nu ne apuce mila de niste criminali-teroristi. Deja au supravietuit prea mult.
    Criminalii tot criminali raman, si cand sunt prinsi.
    • 0 (2 voturi)    
      Crezi ... ? (Joi, 5 mai 2011, 21:20)

      utug [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Crezi ca America nu poarta nici o vina pentru ce s-a intamplat la 11 Septembrie 2001?

      O opinie:
      Chalmers Johnson Profesor la University of California, Berkeley, participant la razboiul din Coreea si consultant CIA, a scris o carte aparuta cu 1 an si 6 luni inainte de Evenimentele 11 Septembrie 2001. Cartea poarta denumirea "Blowbeck" , termen folosit de CIA "to denote the unintended consequences of policies that were in many cases kept secret from the American public". Evenimentele 11 Septembrie 2001 au fost "unintended consequences" si intr-un fel prezise de cartea Blowbeck. "O natiune culege exact ce seamana ..." ["a nation reaps precisely what it sows"... "America is, in itself, responsible for a great deal of the global resistance and ire that it receives on the world stage" ... "Imperialism is a form of tyranny"... "It never rules through consent of the governed"... "We talk about the spread of democracy, but we talk about the spread of democracy at the point of an assault rifle." spune Johnson.

      Alte detalii in:
      Blowback: The Costs and Consequences of American Empire
      http://www.amazon.com/Blowback-Costs-Consequences-American-Empire/dp/0805062386#reader_0805062386
      The Sorrows of Empire
      http://www.youtube.com/watch?v=vDDkNixytd0
      NEMESIS
      http://www.democracynow.org/2010/11/22/chalmers_johnson_1931_2010_on_the
    • -1 (3 voturi)    
      Asa este (Joi, 5 mai 2011, 22:53)

      2mai [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Iar atunci cand criminalii nu sunt prinsi, apar la costum si cravata si incearca a ma convinge ca acest razboi este si al meu, ca el imi este necesar, ca fara el nu pot trai in coltul meu de lume. Ai cumva idee, pe langa asa zisii talibani, cate victime "colaterale" au produs americanii in pakistan/afganistan, cati copii/femei/batrani au fost macelariti "din greseala" in numele securitatii mele si ale tale? Sau mai bine spus, te intereseaza sa afli? Combustibilul razboiului este indiferenta noastra. Asa ca dormi linistit, sua vegheaza pentru tine.
    • -1 (1 vot)    
      Perfecta dreptate (Joi, 5 mai 2011, 22:55)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Daca presupunem ca 9/11 a fost orchestart de Osama.bin. Dar cine a dat aceasta informatie? Serviciile secrete germane? Poate pakistaneze? Ah, tot americane.

      In orice proces exista aparare de ambele parti. In acesta exista doar versiunea americana. Si eu pot declara ca am coordonat nu stiu ce, dar asta nu inseamna neaparat ca e si adevarat si trebuie sa ma trezesc cu un comando la usa.

      Sa nu ma intelegeti gresit: Osama.bin a fost un idiot, dar restul, astia carora ni se servesc 10 variante pe zi ale atacului pana cand toate parturile se pun de acord asupra versiunii "oficiale" si "corect politice", asta, noi ce vina avem sa fim considerati la fel?!?
  • +9 (13 voturi)    
    X (Joi, 5 mai 2011, 20:19)

    Alex [anonim]

    Oficialii pakistanezi si pakistanul in general a fost partas la ascunderea teroristului.
    • +2 (2 voturi)    
      argumente (Joi, 5 mai 2011, 20:43)

      alt alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ai dreptate. Uite ce raspundea anul trecut premierul Pakistanului unui reprter CNN:


      Reporter: But you know for sure he's definitely not in Pakistan?

      PM Gillani (Pakistan) : Certainly he is not in Pakistan. And even I don't know where he is.

      Rep: How do you know for sure he's not in Pakistan?

      PM: Because our military actions are very successful. And we have a very successful operation in Malakand and Swat, and now in South Waziristan and elsewhere. If there would have been any chance, he would have been arrested or maybe -- I even don't know whether he is alive or not.

      Rep: You think he might be dead?

      PM: I don't know.
      So now, we can safely report with uncertainty that not only do we not know where the guy is, we for sure don't know for sure if he's alive.
  • +1 (1 vot)    
    Nu zau! (Joi, 5 mai 2011, 20:50)

    Axel [anonim]

    Si elicopterul ala o picat singur?
    • 0 (2 voturi)    
      Elicopterul stealth (Joi, 5 mai 2011, 22:57)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Axel

      A fost atacat cu ultima arma antiaeriana a pakistanezilor: gardul stealth, pe care nu il vezi cand e deja in spate si risti sa il lovesti cu coada, asa cum te loveste un caine de picior cand se bucura.

      PS: Asta e varianta spusa de SUA: defectiune tehnica, si oarecum sustinuta si de poze - coada zburacopterului ramanand mai in urma decat restul.
  • +4 (4 voturi)    
    pffff (Joi, 5 mai 2011, 20:50)

    bibishte [utilizator]

    mi-e scarba.. am ajuns sa vorbim despre drepturile omului pt niste teroristi cu sange rece
    • -1 (1 vot)    
      de aia (Joi, 5 mai 2011, 23:35)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui bibishte

      de aia era bine sa fi fost judecat cu dovezile pe masa. Tocmai ca sa se demonstreze tuturor ca a fost un terorist. Daca stai si te gandesti putin, toate datele pe care le stim despre acest subiect vin dintr-o singura sursa si sunt secrete. Cu alte cuvinte "crede si nu cerceta". In momentul cand iti pui intrebari devii foarte ciudat pentru unii.
    • -1 (3 voturi)    
      terorist? (Joi, 5 mai 2011, 23:56)

      bavareze [anonim] i-a raspuns lui bibishte

      orice terorist este erou pentru cineva si orice erou este vazut ca terorist de altcineva. in mod sigur mircea cel batran era vazut ca un terorist de catre otomani, pentru ca evita lupta directa, pustia satele si hartuia trupele. bin laden si ai lui au reusit cu chiu cu vai sa omoare 2900 de civili, in timp ce sua au omorat, omoara si vor omora de sute de ori mai multi (civili... vezi dresda, berlin, munchen, nagasaki, hiroshima, vietnam, nicaragua, panama, irak, pakistan). hotul striga hotii...
  • +5 (5 voturi)    
    Mai bine ar explica... (Joi, 5 mai 2011, 21:10)

    Adrian [anonim]

    ...cum a fost posibil ca bin laden sa stea acolo ani de zile fara ca ei sa-si dea seama...
  • +1 (1 vot)    
    mira-m-as (Joi, 5 mai 2011, 21:17)

    daroc [utilizator]

    Mi-e tare greu sa cred ca nu erau inarmati si nu au tras nici un foc de arma... Asemnea oameni sunt in general permanent inarmati. Citeam intr-o revista mai demult, ca in Pakistan si in Afganistan, incepand de la varsta de 14 ani, orice baiat are propria arma de foc. Acolo o arma de foc este un obiect cat de poate de firesc.
    Cu atat mai mult, niste oamenii de genul celor care se aflau acolo, in situatia lor, sa nu fie inarmati..... mi se pare o bazaconie.
    Ca n-au tras nici un foc de arma si n-au opus rezistenta.... iar mi se pare exagerat... Numai daca, vazandu-se fata-n fata cu comandoul american in curte, au vrut sa se predea fara lupta, sperand macar sa scape cu viata, stiind ca oricum nu mai au nici o sansa. Chiar daca prin absurd ar fi reusit sa respinga atacul comandoului american, maxim in cateva ore se trezeau cu o intreaga armata peste ei, desi sansele lor de castig erau zero barat si in consecinta sa fi incercat sa se predea... teoretic se poate.
    Si chiar si asa, hai sa fim seriosi. Cand participi la asa misiune, ca militar, esti constient ca sansele tale sa mori sunt foarte mari si - sub impulsul fricii instinctive de moartea eminenta - nu mai stai sa judeci prea mult care dintre barbatii de acolo e inarmat, care nu si care reprezinta un pericol si care nu... tragi pur si simplu sa-ti salvezi propria piele.
  • +1 (1 vot)    
    osama (Joi, 5 mai 2011, 21:28)

    uzu [anonim]

    cand Osama a omorat cu sange rece 3000 de oameni, nimeni nu i-a pland de mila. acuma cand l-au lichidata se gasesc unii asa de crestini si democrati sa -i acuze pe americani ca nu i-au dat sansa unui proces... culmea vere ...
    un glont in cap cu sange rece pentru oricine care ucide un alt om, pentru violatori si un glont in coaie si apoi a doua zi unul in cap pentru pedofili.
  • +1 (1 vot)    
    Era dificil sa fie arestat (Joi, 5 mai 2011, 21:55)

    T [anonim]

    A fost o decizie militara "corecta"

    Cum sa detii in viata un asemenea om? Pai, abia atunci sa fi vazut atentate cu scopul de a-l elibera, sa fi vazut amenintari de la lumea musulmana, sa fi vazut luari de ostatici si taieri de gat - ca sa-l obtina la schimb pe bin Ladden.

    Decizia militara cea mai simpla era - asa cum s-a si intamplat - sa fie ucis.

    Si - ca o nota separata - ar fi fost infinit mai greu sa "fuga" din Pakistan cu el viu. Exista posibilitatea sa fie atacati, ucisi - si bin Ladden recuperat.

    Asa l-au omorat si era deja indiferent daca pe ei ii mai prinde sau nu cineva.

    Nu poti sa te duci in inima lumii musulmane, sa le iei liderul Jihadului in arest - drept "criminal de razboi", si sa-i oferi un proces.
  • -1 (1 vot)    
    @axel (Joi, 5 mai 2011, 22:43)

    Gigi [anonim]

    Elicopteru a fost distrus de bambalaii de americani, la aterizare au dat cu elicea de zidurile casei si au fost nevoiti sa il distruga
  • -1 (1 vot)    
    crima pentru crima (Joi, 5 mai 2011, 23:25)

    veyd [anonim]

    e adevarat ca omul ala e responsabil pentru atatea mii de vieti curmate in grozavia aia de atunci din 2001

    si totusi asta nu face mai usor de acceptat o crima..
    poate daca-l omorau atunci la cald, sau daca-l prindeau si-l judecau, era mai omenesc
    asa l-au omorat ca pe un paianjen, in intunericul in care traia, in loc sa faca lumina
    ura pe care si-a construit puterea a ramas la fel!

    nu pot sa-mi stapanesc un sentiment de repulsie fata de evenimentul asta.

    un lucru e sigur, asta nu e inceputul reconcilierii..