Replicile memorabile ale lui Gaddafi: Shakespeare, un mare dramaturg de origine araba. Hamburgerul, amestec de libarci, soareci si broaste cu care a fost distrus URSS

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 februarie 2011, 15:53 Actualitate | Internaţional


Muammar Gaddafi la aniversarea a 40 de ani de la Revolutia Libiana, septembrie 2009
Foto: AGERPRES
Copil teribil al nationalismului arab, "sponsor" oficial al terorismului, batran leu al desertului, rege si bufon. In sahariana kaki, in uniforma militara brodata cu aur, in gandura (imbracamintea beduinilor) sau in costum alb, cu capul acoperit de o sapca sovietica sau de o casca ce ii acopera parul negru si buclat, colonelul Gaddafi este la inceput un soc vizual ... dupa care urmeaza vorbele, relateaza AFP.

Vezi si VIDEO FOTOGALERIE Feţele lui Muammar Gaddafi

Confruntat de mai multe zile cu o insurectie pe care o reprima sangeros, liderul libian si-a multiplicat declaratiile amenintatoare, promitand un "macel" manifestantilor acuzat ca ar fi militanti al-Qaeda indopati cu "pastile halucinogene".

"Shakespeare: acest mare dramaturg de origine araba", spunea el, explicand unei asistente putin instruite ca numele scriitorului englez este o deformare a numelui seicului Zubayr.

In dictionarul personal al liderului revolutiei libiene, stramosii indienilor americani sunt originari din Africa de Nord. Iar America isi trage numele de la "emir Ka" de la care navigatorul italian Amerigo Vespucci ar fi furat totul.

In registrul economic, Elvetia este o tara "apropiata" de Libia dar "mai putin dezvoltata".

Iar hamburgerul este un "amestec de libarci, soareci si broaste cu ajutorul caruia a fost distrus URSS".

Este si expert voluntar in sanatate. "SIDA, SIDA, SIDA. Nu mai auzim nimic altceva. Este terorism. Este un razboi psihologic. SIDA e un virus linistit. Daca te pastrezi curat, nu sunt probleme", a spus el, in 2003, la un summit al Uniunii Africane.

Autorul "Libiei verzi" privind "a treia teorie universala", fostul capitan scolit intr-o academie britanica a stabilit si o legatura intre persoane sa, Iisus Christos si Mahomed. Subliniind ca ultimii doi "nu au stiut carui renume universal i-au fost destinati".

Seducator si apreciind compania femeilor, traieste cel mai adesea intr-un cort, deplasat uneori prin desertul libian sau amplasat in mijlocului parcului hotelului Marigny, resedinta de la Paris a sefilor straini de stat.

"Conditia femeii in Europa este tragica. Ea este obligata sa faca uneori o munca pe care nu o vrea, precum mecanic sau zidar. Mi-ar placea sa salvez femeia europeana care se zbate", afirmase el, la Paris.

Atent sa ia peste picior opinia publica din tarile occidentale, nu a ezitat sa atace ideea democratiei: "Anumite tari pot descoperi ca dictatura le convine mai bine".

In august 2010, in timpul unei vizite la Roma, el a oferit lectii despre islam in fata a catorva sute de femei, selectionate pentru frumusetea si tineretea lor si recompensate cu 80 de euro. "Europa trebuie sa se converteasca la islam", le-a spus el.

Nici "prietenii" sai nu au scapat de accesele persoanalitatii colonelului: in 2005 la Alger el i-a denumit pe pelestinieni "idioti", starnind rasul liderilor arabi si chiar al lui Mahmud Abbas.

In cursul summitului arab din 1988, s-a prezentat cu o manusa alba pe mana dreapta. Liderul libian a explicat ca vrea sa evite orice contact cu "mainile patate de sange" ale anumitor lideri.

La summitul urmator, a fumat un trabuc gros, sufland ostentativ fumul in directia vecinului sau, fostul rege saudit Fahd.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12313 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Bufonul macelar (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:07)

    zet [anonim]

    Bufon bufon... dar nu ezita sa dea cu bombardeaua in propriul popor...
    Zevzecii nu invata nimic din istorie, si de aceea ea se repeta, dar ar fi bine sa va ganditi de doua ori cand simpatizati cate un bufon local (mazare, van ghele, si altii).
    • +2 (4 voturi)    
      Qaddafi, un banal dictator arab (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 16:48)

      Democratia la arabi: bombe si gloante in cap [anonim] i-a raspuns lui zet

      Desi originea sa etnica e berbera, acest membru mai retardat al micului trib Qaddafa se crede ''arab''. Pentru ca i-a fost spalat creierul de mic, sa se desconsidere pe sine si istoria tribului sau si sa se inchine invadatorilor arabi veniti cu hoarda pe cai si camile in 643-644, gata sa islamizeze cu toporul ''infidelii''.

      Majoritatea dictatorilor arabi nu au probleme deosebite in a tortura sau ucide opozantii, in a manipula populatia cu zvonuri despre ''dusmanul sionist'' si ''satana americana'', in a reprima sangeros orice rascoala sau tentativa de libertate.

      Muammar al-Qaddafi e mai deosebit, pentru ca e si bufon megaloman.
      Visa la arme nucleare si dupa ce a vazut ca americanii l-au adus la streang pe Saddam pt asta, s-a calmat si in 2003 a predat americanilor tot ce avea legat de programul secret nuclear cumparat pe bani grei de la infometatii din Coreea de Nord, stat comunist.
      De altfel, colaborarea intre adeptii comunismului si cei ai islamismului si nationalismului extremist pan-arab e excelent.
      Libia a ajutat si adapostit ani de zile teroristi ai IRA, o aripa militara a partidului Sinn Fein, extrema-stanga irlandeza.
      Comunistii si islamistii sunt ucigasi pentru ca ideologia lor ii iincurajeaza sa elimine fizic, definitiv, adversarii, ei stiu ca in caz de dialog si dezbatere vor pierde.

      Qaddafi a aparut azi la tv, excitat, anuntand ca va arunca Libia ''intr-o mare de sange'' si daca revoltele nu se potolesc ''va da foc Libiei'':
      Saddam incercase si el sa dea foc la puturile de petrol. Fara succes.

      Teama e ca dictatorul arab/berber/musulman din Libia sa nu foloseasca arme chimice sau biologice contra propriei populatii, caz in care tarile din UE si USA vor fi obligate sa intervina masiv si violent contra regimului genocidar.
      Saddam si fratele sau au fost executati pt gazarea a mii de kurzi.

      In Libia va urma o perioada de haos si maceluri tribale, mii de musulmani vor disparea de pe Pamant, ucisi de alti musulmani. Trist si banal deja..
    • -4 (10 voturi)    
      despre libia (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 17:16)

      ion [anonim] i-a raspuns lui zet

      Zet, mai citeste.
      petrolul Libiei este aproape pur...zacaminte uriase. Bufonul acesta, cum ii ziceti voi, cei cu democratia in prasele, a facut lucruri uimitoare pentru poporul libian. au tot si mai mult decat le trebuiau unor fosti pastari de camile, traind mizerabil in cort. i-a scolit, sunt liberi sa plece unde vor in afara, au sute, mii de dolari pe luna, au mancare, etc, gratuitati...ce dracu vor? nici embargo nu mai aveau. rivolutia este de inspiratie CIA, nu-i nimic Irakul nu-i departe, razboiul civil la fel. nu-i crestineste ce zic: dar mai bine o mie, cateva mii de naimiti cu dolari, visand sa devina seici, decat cateva milioane amarate. mai bine gandaci morti, decat lipsa oricaror drepturi civile ca in Emirate, ptr femei, etc, politie religioasa. Unde este China care a siut sa dea un asa un exemplu in 89, acum imprumta SUA si noi suntem niste milogi, cu toata democratia noastra. in plus aia sunt musulmani, chiar nu ai sa vezi in viata ta o tara araba ca Suedia, sau Elvetia. in tari din golf, drepturile sunt mai limitate decat in Libia.
      • +5 (5 voturi)    
        Ion, tu nu esti cumva.... (Duminică, 27 februarie 2011, 14:14)

        Marii cai albastri [anonim] i-a raspuns lui ion

        vre-un "analist" cu ochi albastri de la ambasada libiana din Bucuresti?
        Bineinteles ca nu esti atat de natang ca sa repeti absurditatile Bufonului de Tripoli, dar amesteci subtil o minciunica, un adevar, o minciunica...
      • +1 (1 vot)    
        nea Ion (Luni, 28 februarie 2011, 9:07)

        gheo [anonim] i-a raspuns lui ion

        nea Ioane, spune-ne si noua care e sursa matale de informatii;
        ca din ce stiu eu, Libia are un PIB de vreo 14.800 dolari pe cap de locuitor, pe an.
        asta inseamna un pic peste 1200 de dolari pe luna.
        in orice tara, din PIB, doar 40% reprezinta venituri ale populatiei. adica vreo 480 de dolari. asta la modul ideal, daca nu s-ar fura absolut nimic.
        si tocmai matale spui ca unii primesc sute si altii mii de dolari. corect, e ca peste tot, unii sunt mai egali.
        s-au construit case, scoli si spitale. corect. dar nivelul de trai al celor multi e sub cel al bulgarilor, si cred ca asta ii deranjeaza pe unii dintre libieni.
        adica or fi ei niste pastori de camile care au locuit la cort, dar averea distribuita e a intregii natiuni, inclusiv a lor.
        nu le da Gadafii ceva de la el de acasa, ci le ia din bani ca sa-si faca el, familia, neamul si sustinatorii - averi uriase si lux in timp ce peste 25% dintre oameni nu au un loc de munca si abia o zgarie cu ajutorul social.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu stiu de ce ..... (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 22:04)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui zet

      ....cei din lumea civilizata nu intervin in asemenea situatii !? De ce nu putem salva acel popor de la un masacru? Doar pentru neamestecul in treburile interne? Eu cred , ca altele sunt interesele.... Si totusi tocmai datorita intereselor cred ca Sua vor interveni ei, singuri, caci au mari interese-mentinerea galonului de benzina la un pret minim......In Cuba nu au intervenit desi au trecut decenii de comunism , pentru ca nu au interes.....
    • +1 (1 vot)    
      se zice.. (Duminică, 27 februarie 2011, 8:18)

      dan [anonim] i-a raspuns lui zet

      Ca sa fiu in ton cu libianul: se zice Van Ghele si Van Mazare (ca si Van Crin si Van Victor - ei avand aceeasi ascendenta ).
    • 0 (2 voturi)    
      L-ai omis pe basescu ! (Duminică, 27 februarie 2011, 17:17)

      Radu Humor [anonim] i-a raspuns lui zet

      Care-i de 100 de ori mai periculos decat Mazare si Vanghelie la un loc !
  • +7 (11 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 17:03)

    ampersand [anonim]

    cu elucubraţiile şi acţiunile lui, nu mi-e foarte greu să-mi imaginez ce-ar fi un becali, mazăre sau un vadim "preşedinte" la noi.
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo ! (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 19:50)

      cris [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Sa fim atenti la alegerile viitoare !!!!!! Toti 3 sunt un adevarat pericol L-ai uitat pe dd !!!! Ar trebui la toti acestia sa li se faca un control .............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +5 (7 voturi)    
    mica greseala (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 17:15)

    razvan [anonim]

    "liderul libian" nu "egiptean"
  • +2 (4 voturi)    
    Cavaler Maltez? (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 18:57)

    cititor [anonim]

    Vad pe uniforma lui Crucea Malteza??
    Sa fie cavaler de Malta acest beduinul comunist si terorist?
    • -2 (4 voturi)    
      daca avea desenata (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 22:10)

      smen [anonim] i-a raspuns lui cititor

      steaua lui david era mare filantrop.democrat si mare conducator
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Duminică, 27 februarie 2011, 3:54)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui smen

        şmen, îţi dedic începutul de la "The Naked Gun", al fraţilor Abrahams. Îi vei recunoaşte lejer pe Gaddafi, Arafat, Amin Gemayel, Khomeini şi vechea noastră cunoştinţă Gorbaciov. Ia un hamburger mic şi enjoy

        http://www.youtube.com/watch?v=3oEA6zK_8u8
      • 0 (0 voturi)    
        Hamburgherii, drogati, obezi (Duminică, 27 februarie 2011, 15:43)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui smen

        Smen, monser, esti "adorabil" in replicile tale.

        Adevarul ca ai umorul tau, plus fazele cu hamburgherii, drogati, obezi sint mai ceva ca Benny Hill.

        Adevarul ca ma faci sa rid cind iti citesc comentariile.
  • 0 (0 voturi)    
    cind nu stii pe ce lume traiesti (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 21:11)

    beduinu [anonim]

    cine stie,mai scapa una,alta,dar cine sa asculte printre rinduri?
    da chiar,ce mare scofala cu cavalerii aia de malta? chiar sint asa,sfinti?
  • +1 (1 vot)    
    la partea (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 22:09)

    smen [anonim]

    cu hamburgerul are dreptate
  • 0 (0 voturi)    
    Posibil? (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 22:21)

    paul155 [utilizator]

    Si totusi a studiat in G.B.!
  • +4 (4 voturi)    
    Gaddafi... (Sâmbătă, 26 februarie 2011, 23:03)

    Cadillac [utilizator]

    ...o canalie ordinara cu chip de om !

    La un moment dat, cam prin 1982, FRATELE sau i-a devenit "incomod"; asa ca, l-a sunat pe "pretinul" sau Ceausescu solicitind un sfat de rigoare.

    Zis si facut !

    Amindoi au fost invitati de Ceausescu, la o prtida de vinatoare. In timpul acestei vinatori, a avut loc un "accident"...

    Gaddafi s-a intors la Tripoli, SINGUR.
  • +1 (3 voturi)    
    harti ciudate (Duminică, 27 februarie 2011, 2:11)

    dan [anonim]

    am intrat google ,hartii te plimbi prin amsterdam,tokyo,new york,bucuresti...etc. poate sa imi spuna cineva de ce nu pot sa ma plimb si prin tel-aviv sau ierusalim? parca israelul este invaluit intro ceata foarte misterioasa.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine zice... (Duminică, 27 februarie 2011, 2:42)

      ASI.MO [utilizator] i-a raspuns lui dan

      ...ca nu te poti plimba prin Tel-Aviv sau Jerusalem? Iaca...
      http://goo.gl/maps/NkS0
      si Tel-Aviv
      http://goo.gl/maps/pV2u
    • +1 (1 vot)    
      Coreea de Sud e invaluita intr-o ceata misterioasa (Duminică, 27 februarie 2011, 3:43)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Fiindca Google nu a ajuns inca sa pozeze acolo. Si nici in Seul, ca au facut coreenii nazuri privind intimitatea. Si nici in vreun singur oras din vreo tara majoritar islamica. Curios ca niciun stat care are ca religie oficiala islamul nu are imagini street view, nu-i asa? Israelul are vreo 7 milioane de oameni, deci daca acolo e suspect ca nu exista street view, faptul ca la 1/4 din populatia planetei nu s-a putut poza niciun petic de oras, cat de mic, e de-a dreptul batator la ochi.
    • -1 (3 voturi)    
      evrei (Duminică, 27 februarie 2011, 11:05)

      Gandalf the White [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Despre ei nu trebuie sa apara prea multe informatii. America este condusa de evrei, iar google idem.
      • 0 (0 voturi)    
        hehe (Duminică, 27 februarie 2011, 16:39)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui Gandalf the White

        păi, după logica ta imbatabilă, nici din SUA n-ar trebui să fie vreo imagine. Iar, dacă ne luăm după teoreticienii guvernului sionist din umbră care conduce omenirea, n-ar trebui să existe vreo imagine de pe undeva :))) Nu?!?
  • 0 (0 voturi)    
    cum devii sef (Duminică, 27 februarie 2011, 6:10)

    adriana [anonim]

    petrolul a produs bani cit au zacut in bancile elvetiene a fodt ok dar au inceput sa produca in special in industria de razboi si de turism iracul si iranul sunt in prima categorie si tunis libia emirate etc in cealalta categorie distrugi ce au creat cu banii atia nu vor mai sunt ai ramas insa tu cu petrolul oe care l ai utilizat asa ca esti din sef
  • -1 (1 vot)    
    Ceausescu era "pritin" cu toti acesti criminali (Duminică, 27 februarie 2011, 15:35)

    T+C [anonim]

    Ceausescu era "pritin" cu toti acesti criminali.