Italia: O femeie musulmana, amendata cu 500 de euro pentru ca purta vălul burqa pe strada

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 4 mai 2010, 14:12 Actualitate | Internaţional

Politistii din orasul italian Novara au amendat o femeie musulmana deoarece purta traditionalul văl burqa pe strada, acesta fiind, cel mai probabil, primul incident de acest fel petrecut in Italia, transmite AFP. Femeia trebuie sa plateasca amenda de 500 de euro. Ea poate contesta decizia politistilor italieni.

AFP scrie ca femeia, originara din Tunisia, a fost oprita de politisti in timp ce se afla cu sotul sau in fata unui oficiu postal. Sotul femeii a refuzat ca aceasta sa fie perchezitionata de politisti barbati, moment in care a fost chemata o patrula din care facea parte si o politista.

"Politistii au amendat-o luni seara si ea va trebui sa plateasca amenda de 500 de euro", a declarat un reprezentant al politiei municipale, Mauro Franzinelli. "Din cate cunosc, aceasta este prima amenda de acest fel din Italia", a adaugat el, precizand ca femeia poate face recurs la decizie.

Potrivit declaratiilor oficialului, Primaria din Novara in adoptat in ianuarie un decret ce interzice purtarea valului musulman in locuri publice. Localitatea Novara, aflata in regiunea nord-estica Piemont, este un fief al Ligii Nordului, care se opune imigratiei. Liga este un partener cheie in guvernul lui Silvio Berlusconi.

Acoperirea in public a fetei cu val sau cu casca a fost interzisa in Italia in 1975.

Vicepresedinta Parlamentului European a cerut duminica interzicerea purtarii vălului musulman in intreaga Europa. Silvana Koch-Mehrin a afirmat ca burqa este un atac asupra drepturilor femeilor.

Solicitarea politicianului german a venit la doar cateva zile dupa ce Camera inferioara a Parlamentului belgian a aprobat o lege care interzice purtarea in public a vălului islamic si a altor obiecte de imbracaminte care acopera fata femeilor.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3089 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    O ipocrizie maximă... (Marţi, 4 mai 2010, 14:36)

    Adrian [anonim]

    De ce nu le amendează şi pe alea care merg cu ţâţele pe afară? Nu tot atentat la demnitatea femeii este şi asta? O ipocrizie şi o prostie fără seamăn. D-aia ne tot trimitem bombe cu musulmanii, aia sunt imbecili şi nu înţeleg că nu suntem obligaţi să ne închinăm la Alah, noi suntem imbecili şi vrem să îi obligăm să renunţe la tradiţile lor ca să ia năravurile noastre. Dacă ar fi suficient de inteligenţi şi unii şi alţii am descoperii lucruri fascinante despre arabi şi ei despre noi, dacă am reuşi să luăm doar lucrurile bune unii de la alţii atunci ar fi extraordinar. Se pare că suntem încă departe şi ne îndepărtăm cu fiecare amendă stupidă de genul celei din Italia.
    • +10 (16 voturi)    
      Interzicerea acoperirii fetii nu are legatura cu r (Marţi, 4 mai 2010, 15:18)

      dante [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Nu ai inteles ca asta este un MOTIV, si o ABUREALA faptul ca este sub demnitatea umana sa-ti obligi sotia sa-si acopere fata, NU adevaratul motiv al interzicerii este faptul ca nu sunt recunoscute de catre camerele de luat vederi (de securitate) fetele eventualilor atacatori. Se stie F. Bine ca mususlmanii folosesc femei pentru activitati teroriste. Orice guvern isi poate proteja cetateni asa cum doreste, iclusiv prin legi restrictive.Asa ca las-o moarta cu traditia ...Bla bla bla. ///
      [Editat de HotNews.ro]
    • +9 (13 voturi)    
      uite (Marţi, 4 mai 2010, 15:19)

      Miki [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Daca isi acopera fata, de exemplu, pot savarsi infractiuni, dupa care sa nu poata fi identificate.
      Cum ar fi sa intre o persoana cu fata acoperita intr-o banca?
    • 0 (4 voturi)    
      sacu pe cap (Marţi, 4 mai 2010, 15:55)

      play_boy [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Tu daca te muti in Turcia, de ex, trebuie sa te supui legilor de acolo. Sunt si tari in care chiar ca turista esti obligata sa porti sacu pe cap. Chiar si intr-o tara vest-europeana civilizata, de exemplu Germania, esti descriminat daca poti burqa. Indirect, dar asa e.
    • +11 (13 voturi)    
      .. (Marţi, 4 mai 2010, 16:32)

      d [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Pentru ca nu tatele apar in buletin ci fatza. Din moment ce in actul de identitate e o poza cu fatza, inseamna ca trebuie sa ti vada fatza, ca sa poti fi dentificat.
      E de bun simt.
  • +5 (7 voturi)    
    decat.. (Marţi, 4 mai 2010, 14:37)

    salvache [anonim]

    cateva bice pe spate ,pe care probabil majoritatea europenilor le-ar incasa incasa pe acolo,500 de euro sunt ok..
    nu cred ca supravietuirea depinde de portul valului
    vb clar de un scop practic al acestei legi si nu un atac asupra acestei religii.
  • -10 (20 voturi)    
    UE - numele tau e aberatie (Marţi, 4 mai 2010, 14:38)

    bibicu [anonim]

    Ce aberatie!!! Cum sa fie o incalcare a drepturilor femeii, daca femeia respectiva il poarta voluntar? Al cui drept este incalcat? Daca ii este impus de cineva, atunci i se incalca un drept si trebuie amendat cel care a fortat-o. Dar daca ea il poarta de bunavoie??? Trebuie sa ne luam toti uniforme albastre cu stelute pe ele ca sa fim euroconformi?
    Maine vor da o lege si vor interzice cruciulitele de la gat, pe motiv ca incalca drepturile omului ateu de a nu vedea cruci in fata ochilor. E ridicol!
    • +5 (9 voturi)    
      nu prea (Marţi, 4 mai 2010, 14:02)

      xilviu [utilizator] i-a raspuns lui bibicu

      si drepturile mele de ateu sunt incalcate in tari musulmane, nu exista libertate deplina in nici o tara indiferent de religie. Femeile de ce nu au dreptul sa mearga la bustul gol pe strada? Nu va fi o aberatie din partea UE, nu li se cere sa renunte la religie. se cere un lucru normal, sa ti se vada fata intrun loc public, daca vrei sa nu ti se vada...poti sa stai acasa, sau pe plantatia barbatului...
    • +6 (8 voturi)    
      voluntar ? (Marţi, 4 mai 2010, 14:05)

      minny [utilizator] i-a raspuns lui bibicu

      in sensul ca daca nu il poarta o bate barbatu de o rupe nu ? :)
      • 0 (0 voturi)    
        anonim (Miercuri, 7 iulie 2010, 21:16)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui minny

        cine ti a spus tie ca o bate ,,barbatul daca nu poarta burka ,,informeaz te dragul meu aberatii ai spus
    • +3 (7 voturi)    
      Talibani ortodocsi + Talibani islamici = love (Marţi, 4 mai 2010, 15:10)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui bibicu

      Si tu de unde stii ca il poarta voluntar? Esti cumva telepat?

      Si cu femeile care nu poarta niqabul voluntar, ci obligate de soti sau comunitate, dar prea speriate sa mearga la politie, ce facem?

      Burqa trebuie interzisa din ratiuni practice, o data pentru ca este un simbol asociat unei ideologii intolerante, fara nicio valoare practica in climatul european non-desertic, si in al doilea rand pentru ca oamenii pot fi injunghiati pe strada de catre o fantoma din asta fara ca politia sa-i poate da de urma. Intimitatea este un drept, dar nu in spatiul public.

      Si stai linistit, niciun ateu normal la cap nu iti va interzice portul cruciulitelor. Noi vrem doar interzicerea furtului banilor nostri de catre BOR prin intermediul statului si incetarea discriminarii celor ce nu sunt "dreptcredinciosi" ca tine.
    • 0 (2 voturi)    
      hahaha (Marţi, 4 mai 2010, 17:51)

      Pistache [utilizator] i-a raspuns lui bibicu

      ultimul tau exemplu mi se pare chiar o idee buna; cat despre drepturile femeilor, atata timp cat nu cunosti nimic despre incalcarea lor, despre misoginism, subjugare, mentalitatea traditionalista si cea a victimei, mai taci naibii din gura
  • +2 (6 voturi)    
    Parerea mea (Marţi, 4 mai 2010, 14:57)

    dobrica fara frica [anonim]

    Eu as amenda toti cetatenii care n-au citit o carte in viata lor, cred ca sunt 25% din populatia tarii. Daca cetatenii ar citi mai mult nu am avea probleme ca astea ridicole, si multe altele s-ar rezolva, in loc sa gasim solutii pt. cancer consumam energia societatii in probleme care nu ar trebui sa le avem in sec. XXI.
    • +1 (7 voturi)    
      calmeaza-te taica (Marţi, 4 mai 2010, 15:46)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui dobrica fara frica

      Calmeaza-te! Ce tot vorbesti de solutii pentru cancer? Iti lasa impresia ca daca s-a interzis purtarea valului aluia tocmai s-a ratat o sansa de descoperire a cancerului? Ca despre asta era vorba.
      Si mai e vorba de ceva. Aici ai dreptate, despre cancer este vorba. Despre cancerul islamismului extremist.
      • -4 (8 voturi)    
        ia canceru' de aici (Marţi, 4 mai 2010, 16:07)

        Crestinul cel cu frica de dumnezeu [anonim] i-a raspuns lui cet23

        Daca se interzice purtarea valului atunci sa fie interzisa si purtarea castii de catre motocilisti pe strada, si a ochelarilor de soare si a palarillor cu boruri largi si a mustatilor prea lungi.
        E o aberatie sa interzici purtarea valului pentru ca este musulman, sau pentru ca ascunde trasaturile fetei. E la fel de aberant sa zici ca femeile musulmane nu au drepturi si ca islamul extremist este de fapt un cancer. Orice tip de extermism este un cancer ...
  • +9 (11 voturi)    
    FOARTE BINE! (Marţi, 4 mai 2010, 15:22)

    andy [anonim]

    e absolut normal ! cum mie mi se spune sa nu ma duc in EAU sau in Arabia Saudita daca nu vreau sa ma supun la :
    - a nu manca pe strada de ramadan
    - a nu imi saruta prietena in public
    - a nu face plaja in locurile publice

    si ISLAMISTII sa nu calce la mine in tara daca nu vor sa stea descoperiti.
    In 20-30 de ani sub acoperirea acestor "liberali in gandire" o sa ajungem sa purtam toti burca ca sa nu cumva sa deranjam pe inapoiatatii astia la privire cand merg pe strada in Paris
    • -4 (8 voturi)    
      ce are sula cu prefectura ? (Marţi, 4 mai 2010, 16:11)

      Dromihete [anonim] i-a raspuns lui andy

      Nu are absolut nici o legatura ce spui tu cu actiunea autoritatilor italiene.

      nu exista nici o dogma sau regula sociala in vreo societate europeana care sa te oblige sa mergi pe strada cu fata descoperita.

      in stilul asta o sa ajungem sa primim amenzi daca purtam ochelari de soare si nu ne radem barba, ca nu pot sa ne recunoasca camerele de supraveghere :)
      Vai de viitorul nostru (nu prea indepartat)
      S-a renuntat demuuult la utopia "democratie", s-a trecut la ipocrizia "democratie" care mascheaza defapt o dictatura moderna
      • +1 (1 vot)    
        cum am raspuns si lui valer (Marţi, 4 mai 2010, 16:33)

        andy [anonim] i-a raspuns lui Dromihete

        in constitutia statelor europene spune clar ca toti cetatenii sunt egali in drepturi si obligatii

        si barbatii si femeile ! -> nu e dogma sau regula sociala ci LEGE !
      • 0 (2 voturi)    
        Dromihete, (Marţi, 4 mai 2010, 19:09)

        haril [anonim] i-a raspuns lui Dromihete

        cel putin pana acum nu am auzit de atentate teroriste facute sub protectia asigurata de ochelari de soare sau casca de motociclist,dar atentate facute de persoane de religie islamica, avand fata acoperita cu CAFIE sau BURCA,aud zilnic.La musulmanii extremisti este deja o moda a pune femeile musulmane mascate sa faca atentate,tocmai pentru ca imbracamintea acestora permite ascunderea fetei,iar imbracamintea bogata permite ascunderea de materiale explozive.Eu stiu un singur lucru,atunci cand hotarasc sa vizitez pe cineva acasa la el,sunt obligat sa-i respect casa,nu prin adoptarea religiei acestuia ci printr-un comportament civic adecvat.In acelasi idee,cel care imi calca pragul trebuie sa ma respecte pe mine ca om si daca nu se conformeaza,am libertatea de ai arata usa de esire.Deci,in Europa statutul musulmanilor este cel al unui musafir,in situatia ca a fost invitat pe acest continent,sau are statutul de strain,daca imi cere,pur si simplu,sa-l primesc in casa mea.
    • -3 (5 voturi)    
      paralela nu se susţine (Marţi, 4 mai 2010, 16:27)

      valer [anonim] i-a raspuns lui andy

      Când ai mers în ţările isalamice ştiai ce interdicţii au şi în ce măsură trebuie să li te supui.

      Ori când au venit ăştia aici nici nu se punea problema ca vreo haină fie interzisă - numai acuma s-a scos măsura asta gen "nu ne plac ochii voştri"
      • 0 (0 voturi)    
        in constitutiile tarilor EUROPENE (Marţi, 4 mai 2010, 16:32)

        andy [anonim] i-a raspuns lui valer

        in ultimele 4-5 decenii s-a specificat clar ca OAMENII SUNT EGALI, iar discriminarea pe baza de sex a fost mereu ceva ilegat

        acum se aplica legea !;)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg (Marţi, 4 mai 2010, 17:33)

    Andrei [anonim]

    Daca acoperirea in public a fetei cu val sau cu casca a fost interzisa in Italia in 1975, ce nevoie mai era ca sa o interzica primaria din Novara in ianuarie?
  • +2 (4 voturi)    
    BRAVO LOR (Marţi, 4 mai 2010, 17:46)

    VasileCelGroaznic [utilizator]

    In sfarsit se ia atitudine! Bravo lor!
  • -1 (3 voturi)    
    burka (Marţi, 4 mai 2010, 17:59)

    Andrei [anonim]

    Islamul interzice burka. femeile sunt obligate de partenerul de viata in a purta burka din cauza nebuniei lor. Voi chiar nu intelegeti ca arabii nu se sterg la fund dupa ce merg la baie?