Atentatul esuat de la New York, revendicat de talibanii pakistanezi

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 2 mai 2010, 21:31 Actualitate | Internaţional

Talibanii pakistanezi, Tehrik-e-Taliban, au revendicat intr-o inregistrare video postata pe Internet atentatul esuat de la New York, a anuntat duminica centrul de supraveghere a site-urilor islamiste SITE, citat de AFP.

Potrivit inregistrarii video, aceasta tentativa de atentat cu masina-capcana a fost comisa ca forma de razbunare pentru atacurile cu avioane americane fara pilot in Pakistan si moartea a doi lideri ai Al-Qaida din Irak, ucisi recent intr-o operatiune.

"Tehreek-e-taliban, cu toate mandria si vitejia, isi asuma intreaga responsabilitate pentru atacul recent din SUA," se arata un mesajul in limba engleza.

AFP precizeaza totusi ca nu a reusit sa vada acest video, care ar fi fost retras ulterior din motive de securitate.

Centrul orasului New York a fost evacuat, in noaptea de sambata spre duminica, dupa ce pompierii au descoperit o masina plina cu explozibili, iar o persoana a fost vazuta fugind de la locul incidentului.

Primarul Michael Bloomberg a declarat ca "fiecare terorist al lumii are harta orasului New York in buzunar" si ca, simtindu-se amenintati de libertatea americanilor, ei se concentreaza pe simbolul acestor libertati, vizand orasul New York.

"Am fost foarte norocosi...evitand ceea ce ar fi putut fi un eveniment extrem de sangeros", a mai declarat Bloomberg, in cadrul unei conferinte de presa.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1990 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Pardon, (Duminică, 2 mai 2010, 20:58)

    Cetateanul Turmentbeat [anonim]

    S-avem pardon si ce-au zis talibanii, suntem, hac, din Pakistan, atacati-ne?!

    PS: Astia ce resurse or avea de se tine de atentate? Ma refere bineinteles la gaze, petrol etc..
  • 0 (6 voturi)    
    acum astept (Duminică, 2 mai 2010, 21:44)

    diddlyjo [utilizator]

    sa vad ce vor zice numerosii adepti ai teoriei conspiratiei. sigur vor gasi ei ceva mai special ;)
    • +1 (1 vot)    
      "Adeptii".... (Luni, 3 mai 2010, 11:04)

      Xulescu [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      .... spun sa mai ai si alte surse de informare in afara de hotnews.

      "U.S. authorities have played down the potential connection between the Pakistani militant network and the car bomb attempt in New York's Times Square, saying the group does not have the global infrastructure to carry out such a strike. However, the Pakistani Taliban could expand their reach through their alliances with al-Qaida and other groups."
      Associated Press

      http://hosted.ap.org/dynamic/stories/M/ML_TIMES_SQUARE_CAR_BOMB_CLAIM?SITE=MALOW&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT
  • 0 (0 voturi)    
    pakistan, the failed state (Duminică, 2 mai 2010, 21:59)

    cocosila [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=nbuv8DLDNko
  • +2 (4 voturi)    
    Numele corect este Tehrik-e-Taliban-e-Amateurs (Duminică, 2 mai 2010, 22:13)

    Ovidiu [anonim]

    bine ca sunt amatori si bine ca vanzatorii de tricouri din New York tin un ochi si pentru siguranta nationala,
    • +2 (6 voturi)    
      Lumineaza-ma si pe mine (Luni, 3 mai 2010, 0:13)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Cum ar trebui executat un atentat in America astfel incat sa te convinga si pe tine?
  • -4 (8 voturi)    
    cam au dreptate talibanii, merg pe principiul (Duminică, 2 mai 2010, 22:34)

    george [anonim]

    ne-ati atacat tara va atacam si noi.Eu nu am auzit vreodata ca Afganistanul sa ameninte USA, si faptul ca USA a atacat Afganistanul ca sa-l caute pe binLaden prin pesteri mi se pare o gogomanie
  • -3 (7 voturi)    
    Avem Voie ? (Duminică, 2 mai 2010, 23:01)

    GiGi [anonim]

    Avem voie sa spunem ce credem ? Avem ? Sau nu intercepteaza SITE pentru Romania ? Cred ca am raspuns deja !
    • +4 (6 voturi)    
      avem (Duminică, 2 mai 2010, 23:34)

      semaca [anonim] i-a raspuns lui GiGi

      Sigur ca ai voie sa spui ce crezi dar invata mai intai sa scrii.
  • -1 (1 vot)    
    meritati? (Luni, 3 mai 2010, 2:56)

    curios [anonim]

    Ma gindesc ca poate bine va mai fac toti babu si arabimea, ca doar de ei e plin NY!
    V-ati rahatit pe voi intotdeauna, ca si Europa Occid. sa dati vize romanilor si altor estici, in schimb ati dat liber tuturor islamicilor.
    Good thinking, America!