VIDEO Atentat esuat la New York. Primarul Michael Bloomberg: Am evitat ceea ce putea fi un eveniment extrem de sangeros

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 2 mai 2010, 10:17 Actualitate | Internaţional

Un genist inspecteaza vehiculul suspect
Foto: Reuters
Centrul orasului New York a fost evacuat, in noaptea de sambata spre duminica, dupa ce pompierii au descoperit o masina plina cu explozibili, iar o persoana a fost vazuta fugind de la locul incidentului, transmit agentiile internationale de stiri.

Autovehiculul a fost descoperit de catre un vanzator de tricouri, care a atentionat un politist calare cu privire la masina suspecta.

Primarul Michael Bloomberg a declarat, dupa descoperirea masinii cu explozibili, ca "fiecare terorist al lumii are harta orasului New York in buzunar" si ca, simtindu-se amenintati de libertatea americanilor, ei se concentreaza pe simbolul acestor libertati, vizand orasul New York.

"Am fost foarte norocosi...evitand ceea ce ar fi putut fi un eveniment extrem de sangeros", a declarat Bloomberg in cadrul unei conferinte de presa.

"Nu se stie cine a fost implicat in acest incident. Se analizeaza acum toate imaginile de pe camerele de supraveghere din zona... orice este posibil in acest moment", a mai declarat primarul New York-ului.

Vehiculul avea numere false. Dupa interventia unui robot specializat in cautarea de explozivi, la bordul masinii s-au gasit pulbere, doua canistre de benzina, trei butelii de propan si circuite electrice care par sa compuna un detonator cu ceas.

Masina, un Nissan Pathfinder, fusese parcata la intersectia Strazii 45 cu Bulevardul 7 din Manhattan, in Times Square.

Update1: Guvernatorul New York-ului, David Paterson, descrie atentatul esuat ca fiind "un act de terorism". "

Din fericire, nimeni nu a fost ranit iar acum intreaga atentie a autoritatilor se concentreaza pe aducerea vinovatului in fata justitiei pentru a da socoteala pentru acest act de terorism", spune Paterson, citat de Reuters.

Tentativa de atac cu masina-capcana din centrul orasului New York, in noaptea de sambata spre duminica, este "un eveniment terorist important", dar este prea devreme pentru a cunoaste autorii, a declarat duminica centrul de supraveghere a site-urilor islamiste Intelcenter, relateaza AFP.

Update2: Masina-capcana descoperita de politie in centrul orasului New York avea ca scop sa provoace un incendiu important, declara seful politiei orasului, Raymond Kelly, citat de AFP.

"Vehiculul va fi examinat pentru a se gasi urme de ADN sau amprente digitale", a adaugat Kelly.



Vezi materialul video realizat de AP:



Citeste mai multe despre   























8076 vizualizari

  • -9 (47 voturi)    
    Cam... (Duminică, 2 mai 2010, 10:29)

    Xulescu [anonim]

    ... miroase a facatura.
    • -5 (13 voturi)    
      Multumesc... (Duminică, 2 mai 2010, 15:50)

      Xulescu [anonim] i-a raspuns lui Xulescu

      ... de minusuri. Este inca o dovada ca masele sunt extrem de credule si usor de prostit.
      • +2 (12 voturi)    
        Asa e (Duminică, 2 mai 2010, 22:47)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Xulescu

        Probabil de asta ai si primit minusurile. Cei care ti le-au dat au realizat ca faci parte din acele mase credule si usor de prostit si te-au notat.
        Si eu ti-as fi dat un minus daca as fi avut cont.
        Sfatul meu e sa ramai la fotbal si mirosul de acolo.
    • +4 (12 voturi)    
      cred da de la tine (Duminică, 2 mai 2010, 16:28)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Xulescu

      vine mirosul respectiv...
      • -1 (9 voturi)    
        ... (Duminică, 2 mai 2010, 21:28)

        Xulescu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        ... invidiosule ;-)
  • -11 (41 voturi)    
    ingrijorator (Duminică, 2 mai 2010, 11:07)

    ficus [anonim]

    E greu de crezut ca securitatea new-york-ului e la nivelul vinzatorilor de tricouri. Ori e nevoie de un nou "incident" ca sa nu uite lumea ca avem un razboi de dus contra terorismului si poate urmeaza niste suplimentari de trupe sau fonduri. Cam transparenta vrajeala...
    • +8 (16 voturi)    
      vanzatori sub acoperire (Duminică, 2 mai 2010, 12:07)

      digi [utilizator] i-a raspuns lui ficus

      crezi ca politia poate verifica toate masinile parcate pe strazile din New York? Vanzatorul ala isi facea rondul prin zona aceea si a fost la locul potrivit. Eu propun agenti sub acoperire care vand tricouri pe toate strazile din US :)) ... poate scriu o scrisoare presedintelui :)) ... Americii, of course...
      • -8 (14 voturi)    
        Postacii lucreaza si in week-end! (Duminică, 2 mai 2010, 13:19)

        Mihai Tociu [anonim] i-a raspuns lui digi

        Asteapta-i pe ei sa afirme ca "vanzatorul isi facea rondul" si apoi comenteaza, nu invers!
        De ce vrei sa induci opinia ca politia nu poate verifica toate masinile parcate in orice oras, in orice tara? Cand e vorba de USA, o fac de doua ori!
    • +2 (2 voturi)    
      cand stai in ferentari (Luni, 3 mai 2010, 13:47)

      john smith [anonim] i-a raspuns lui ficus

      nu realizezi ce'nseamna sa traiiesti in teroare.
      intr'un oras ca ny, fiecare cetatzean este atent si cu frica'n san. colaborarea cu autoritatzile este f. buna.
      in america functzioneaza f. bine solidaritatea cetatzeneasca.
      alde ghitza din ferentari, n'are cum pricepe...
      viseaza sereiuri la fereastra fiecarui pesedizd.
      sa nu confundam cu targu mures...incidente, servicii secrete...
  • -14 (46 voturi)    
    pecine cred ca mai pacalesc? (Duminică, 2 mai 2010, 11:07)

    paul [anonim]

    eu zic ca trebuie sa atace iranul, venezuela, rusia, china si coreea de nord. nu e posibil asa ceva!

    deja sunt penibili papusarii astia americani...
    • +5 (23 voturi)    
      pentru paul (Duminică, 2 mai 2010, 12:08)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui paul

      Ar fi foarte bine sa-ti faci un control medical.
      • +4 (8 voturi)    
        E tardiv (Duminică, 2 mai 2010, 22:49)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui ta31

        Nu cred ca un control medical mai poate face ceva in cazul lui. Ar fi nevoie de un miracol si sigur nu va avea loc in spitalele din Romania.
        Singurul castig ar fi ca nu si-ar mai posta elucubratiile.
  • +16 (28 voturi)    
    ... (Duminică, 2 mai 2010, 11:23)

    Avalhon [utilizator]

    Ce usor e sa zici "facatura" cand nu iti mor tie cei dragi. Mai bine sa ne vedem de bubele noastre si sa nu mai aruncam teorii aiurea. Bine ca nu a fost sa fie o tragedie cu victime.
    Si pentru cei care nu stiu, mereu va fi o superputere deasupra celorlalti. Ii preferati pe rusi? Sau poate pe nord-coreeni? Ori poate niste musulmani draguti care sa va faca sa va inchinati de 5 ori pe zi? Lumea e si frumoasa si cumplita. Noi suntem doar niste creaturi marunte.
    • -8 (24 voturi)    
      si pentru ce au murit acei oameni? (Duminică, 2 mai 2010, 12:08)

      mihaitza [anonim] i-a raspuns lui Avalhon

      Tocmai pentru ca au murit oameni, s-au destramat familii si s-au nenorocit copii ramasi orfani, tocmai de aceea facatura numita 11 septembrie este grotesca, este inspaimantatoare.... ce poti spune despre un stat care isi trateaza 3000 de cetateni ca "risc acceptabil", ca "victime colaterale justificabile" pentru a baga miliarde intr-un razboi. tocmai cei 3000 de morti si miile de alte vieti distruse in 11 septembrie te fac sa nu se simti deloc sigur "sub pavaza" statului american si te fac sa privesti cu suspiciune orice "lupta pentru libertate"...
      • +9 (17 voturi)    
        Ai dovezi? (Duminică, 2 mai 2010, 13:08)

        Avalhon [utilizator] i-a raspuns lui mihaitza

        Nimic nu valoreaza ceva fara dovezi indubitabile.
        • -5 (13 voturi)    
          mda... (Duminică, 2 mai 2010, 13:29)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui Avalhon

          si cine crezi ca da dovezi ca ar fi facatura?

          nu zic ca e sau nu e facatura pentru ca habar nu am...

          dar daca e facatura nu are cine sa dea dovezi... nu ancheteaza tot ei?

          este foarte usor sa minti o tara/planeta cand tot ce afla planeta aia este de la niste oameni pe care ii poti controla.
          teoretic vorbind, poate sa nici nu fi existat atentatele din 11.09 sa zicem... nu le-am vazut, nu am fost acolo. tot ce stim noi este prin intermediul unei cutii.
          • +7 (11 voturi)    
            Sa fim seriosi! (Duminică, 2 mai 2010, 14:05)

            Avalhon [utilizator] i-a raspuns lui liviu

            Hai sa fim totusi rationali si sa nu ne molipsim de "teoria conspiratiei". Stiu ca e foarte la moda, dar totusi...
            • -3 (7 voturi)    
              he he (Duminică, 2 mai 2010, 16:35)

              hoha [anonim] i-a raspuns lui Avalhon

              una e sa privesti diverse dovezi si alta e sa negi totul de teama de a nu deveni conspirationist.

              Uite 2 kestii relativ solide care te fac sa te pun pe ganduri

              WTC7 a facut implozie fara sa fie lovita, explicatia oficiala probleme de structura, alte cladiri adiacente afectate si mai rau de caderea trunurilor raman in picioare:
              http://www.youtube.com/watch?v=8T2_nedORjw

              Pentagonul este lovit de un avion, unde este avionul?!
              http://www.youtube.com/watch?v=TsDEA77dgaU
            • +2 (6 voturi)    
              daca ai citit atent.... (Duminică, 2 mai 2010, 19:12)

              liviu [anonim] i-a raspuns lui Avalhon

              ti-ai da seama ca nu sustin ca chiar exista o teorie a conspiratiei.
              am spus ca este posibil.
              este la fel de aberant sa nu acceptam ca poate exista o asemenea teorie pe cat de aberant este sa credem ca sigur exista.
          • +5 (5 voturi)    
            Dovezi? (Duminică, 2 mai 2010, 15:11)

            Getodac [anonim] i-a raspuns lui liviu

            Teoria conspiratiei si manipularea grosolana asociata cu ea au fost lansate tot de niste americani care au vazut o oportunitate de a face bani si a deveni faimosi.

            Este exclus ca in era asta informativa sa poti musamaliza asemenea secret, ar fi fost prea multi oameni implicati sa poti pune in aplicare un asemenea plan grotesc, iar probabilitatea sa ii fortezi pe toti sa taca este imposibila.

            Sunt surprins ca sunt oameni suficient de naivi sa ia teoria asta drept o certitudine si apoi sa emita judecati la adresa americanilor. Culmea, ca acesti indivizi sunt mult mai indulgenti cu cei care continua sa faca atentate, iar eu ma tem ca dupa legislatiile europene dure impotriva purtarii valului islamic, vor incepe sa guste mai mult din nebunia acestor fanatici.
        • 0 (2 voturi)    
          uite aici una (Duminică, 2 mai 2010, 16:39)

          paraipan [anonim] i-a raspuns lui Avalhon

          http://www.youtube.com/watch?v=BmP2Vy8K0i0&feature=related
        • -2 (2 voturi)    
          in lipsa de dovezi.. (Duminică, 2 mai 2010, 23:16)

          diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Avalhon

          ..guverneaza logica si moralitatea. chit ca nu sunt masurabile in actualul sistem de valori.
    • -7 (11 voturi)    
      info (Duminică, 2 mai 2010, 15:18)

      info [anonim] i-a raspuns lui Avalhon

      lasa ca is mai buni americaniii....vin fura si pleaca nu ii intereseaza ce lasa in urma.....SI DA e facatura cum sa lase o masina cu explz acolo fara sa o detoneze cand au reusit cu avioanele sa le parcheze in turnuri ??? o fi fost teroristi incepatori sau milosi
      • +5 (7 voturi)    
        din cate stim pana acum (Duminică, 2 mai 2010, 16:06)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui info

        teroristii care au avut ca tinte NY, London & Madrid au urmarit sa omoare cat mai multi oameni, nu doar sa produca pagube materiale. acum te intreb: cand ar fi fost logic sa detoneze acea masina-capcana? noaptea sau ziua? cand sunt mai multi oameni pe strazi?
      • +3 (3 voturi)    
        Alt scenariu (Duminică, 2 mai 2010, 16:22)

        Avalhon [utilizator] i-a raspuns lui info

        Vin rusii, violeaza pe capete, fura TOT ce ai (sa iti amintesti "civilizatia" lor recenta in razboiul cu Georgia), iti baga sula in coaste vreun secol de te inapoiaza complet. Ori Islamul, de ce nu? O, ce de burqa (nu stiu pluralul, mea culpa) la femei, ce de rugaciuni catre marele profet si ce de ceai de menta. Frumos, n-am ce zice.
        Sa fie clar un lucru: oricine ar fi Number One, ala isi va vedea de interesele lui. Noi putem spera doar sa fie ala mai putin rau dintre toti.
      • 0 (2 voturi)    
        pai parca era vrajeala (Duminică, 2 mai 2010, 16:31)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui info

        si nu teroristii "parcasera" avioanele in turnuri... sau e valabil numai cand ai tu ceva de demonstrat?
    • 0 (4 voturi)    
      Nu te enerva (Duminică, 2 mai 2010, 15:46)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui Avalhon

      nu are rost, astia sunt postacii pesedisti inchisi in sediu la partid. Ce sa faci comunistii lucreaza de 1 si 2 mai :). Daca nu au campanie electorala sa fie ocupati , se ocupa cu preamarirea sefilor de la moscovca si infierarea burghejilor de la Washington.
    • 0 (0 voturi)    
      Analizand cinic putin (Luni, 3 mai 2010, 11:56)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Avalhon

      Toti acei bani cheltuiti cu un razboi fara rost, putea fi bagati in sanatate, sau alte lucruri care ar salva mult mai multi americani, decat un razboi suspect ( nu ma refer la Afganistan neaparat ci la Irak).
      • +1 (1 vot)    
        Foarte corect, dar (Luni, 3 mai 2010, 16:23)

        Avalhon [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        din pacate traim intr-o lume imperfecta. Cum ziceam, oricine ar fi Number One, tot de ale lui si-ar vedea. Urasc sa afirm asta, dar e dureros de adevarat.
  • -4 (18 voturi)    
    that was close.... (Duminică, 2 mai 2010, 12:06)

    obama binladen [anonim]

    Maaama, ce catastrofa era sa se intample !!! Iti dai seama, daca sareau in aer doua canistre si doua butelii de aragaz de camping ? Cred ca dupa ce trecea prin peretii pathfinderului, care e o masina zdravana, mai avea totusi forta sa sparga geamurile de la parterul cladirii in fata careia era parcata. E patetic. Nici macar nu e facatura la nivel inalt, ca atunci ar fi zis ca au gasit ceva materiale radioactive sau macar cateva sute de kg de ingrasaminte chimice. Se poate cel mult sa fie doar o chestie mai marunta de imagine pt NYPD sau pt Bloomberg. Sau pur si simplu nimic. Doar o gura de oxigen pt televiziunile de stiri.
    • -5 (9 voturi)    
      mda (Duminică, 2 mai 2010, 13:33)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui obama binladen

      adevaru e ca mari pagube nu putea face "bomba" aia...
      categoric este mai bine ca nu a explodat...
      dar cand bagi sute de miliarde in securitate te astepti sa prinda niste teroristi adevarati... (11.09 de exemplu)

      pana acum cu miliardele lor in armament au salvat vreo 200 de oameni... daca bagau banii astia in cercetare medicala, eradicarea saraciei etc etc etc.... cati oameni salvau? eu cred ca ceva mai mult de 200...
  • -5 (21 voturi)    
    Libertatile americane sunt o gluma.. (Duminică, 2 mai 2010, 12:27)

    Surfer [utilizator]

    .. sitmabilul primar al new yorkului probabil traieste pe alta lume, in america nu esti deloc liber, la nivelul actual de supraveghere, cu atatea camere de filmat pe strazi, telefoane ascultate, internet supravegheat, samd.

    eu chiar nu ii invidiez pt libertatile lor, alea care nu le au.
    • -3 (11 voturi)    
      mda... (Duminică, 2 mai 2010, 13:31)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      e mutl mai usor sa controlezi lumea dandu-le falsa libertate, decat constrangandu-i sa faca ceva...
      asta e diferenta esentiala intre comunism si capitalism.
      • -3 (7 voturi)    
        Da :) (Duminică, 2 mai 2010, 14:06)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui liviu

        Works fine.
      • +2 (2 voturi)    
        Care e solutia ? (Duminică, 2 mai 2010, 16:25)

        realistul [anonim] i-a raspuns lui liviu

        De acord cu ce spui.
        comunism=constrangere
        capitalism= liberate falsa
        ???? = libertate adevarata
        Ma intreb ce inseamna libertate adevarata.
        Daca stai pe proprietatea ta si nu deranjezi vecinii cam poti sa faci ce vrei.
        Pentru mine libertate inseamna sa ma lase lumea in pace si o viata decenta. Propui altceva ?
        • -1 (1 vot)    
          Da, eu propun o completare! (Luni, 3 mai 2010, 4:57)

          iosiP [anonim] i-a raspuns lui realistul

          Libertate inseamna si ca pe teritoriul Romaniei sa se aplice legile romanesti (pentru ca am avut libertatea sa decidem cine - buni, rai, nu conteaza - sa conceapa aceste legi).
          Aceasta libertate include si dreptul de a judeca un sofer beat care a provocat un accident mortal, CHIAR DACA SOFERUL ESTE AMERICAN.
    • +2 (8 voturi)    
      libertate (Duminică, 2 mai 2010, 13:49)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Daca nu ai nimic de ascuns - atunci esti liber.
      • -1 (7 voturi)    
        Neah (Duminică, 2 mai 2010, 14:08)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Din cauza asta atati oameni au legitimat totalitarismul la noi.

        Ce daca securitatea si militia iti ascultau telefoanele, iti deschideau corespondenta, te urmareau oriunde si-ti faceau poze... daca n-ai nimic de ascuns esti liber.

        Dar niciodata nu stii cand se intoarce chestia asta impotriva ta.
        • -1 (1 vot)    
          libertate (Duminică, 2 mai 2010, 15:02)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          Ca sa fiu mai bine inteles:
          Daca nu ai nimic rau de ascuns - atunci esti liber.
  • -2 (4 voturi)    
    Facatura (Duminică, 2 mai 2010, 14:04)

    Rromanika [anonim]

    Si uite asa mai justifica CIA inca o investitie de 10 miliarde in "securitate".
  • 0 (0 voturi)    
    link (Duminică, 2 mai 2010, 22:04)

    max [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=PPpdhdcWIHo
  • -1 (1 vot)    
    teroristii butelie si damigeana (Duminică, 2 mai 2010, 23:06)

    sso [anonim]

    eu cred ca era teroristul-butelie de la timisoara, care a cistigat loteria vi(s)zelor. parol, monser!
  • +1 (1 vot)    
    Conspiratii (Luni, 3 mai 2010, 8:17)

    BEDE [anonim]

    Minunati sunt cei care sustin ca masina cu explozive este o facatura. Dar, ce, parca chiar trebuie sa fie? Sunt destui care au fost prostiti de imami care le promit parasdisul lui Allah daca ucid niste necredinciosi. Si daca unii chiar se arunca in aer pe sine, ce mare mirare ca altii pun niste masin cu explozive pe strada.
    Dar si aceste pericole chiar reale - nu facaturi - pica tocmai bine pentru cei care vor sa aiba un control mai bun asupra oricaror lucruri de oarece importanta care se petrec in societate. Sa controleze posta, e-mail, telefoanele si orice alte mijloace pt ca nimeni sa nu poata face ceva cu impact in societate intai fara stirea lor, apoi fara permisiunea lor...
    In fond conspiratia este perfecta atunci cand nu pot fi aduse nici un fel de probe, iar cei care spun ca ar fi o conspiratie aratand ca sunt indicii ca nu totul este clar si transparent, pot fi usor catalogati drept paranoici sau mitomani.
  • 0 (0 voturi)    
    acte de teroare (Luni, 3 mai 2010, 11:26)

    MR [anonim]

    Cu toţii ne aruncăm păreri, mai mult contra, despre americani cât şi faţă de genul acesta de atentate. Este foarte clar că acest stat este vizat să fie atins de astfel de evenimente, ca motivaţie că este cel mai mare generator al democraţiei mondiale. Trebuie să înţelegem acest fenomen, percepând prin aceste evenimente adevărul că militanţii extremişti pot fi manipulaţi prin trucuri psihologice ca să se năvălească cu aceste atentate contra statului ce impune drepturile omului în lume ca un act de egalitate între rase.
    Adevăraţii psihologi pot coagula ideea posibilităţii ca islamişti musulmani fundamentalişti pot constituii o armă puternică şi că prin trucuri psihologice aceşti islamişti sunt manipulaţi să se răzbune pe americani. Este foarte clar că cel ce foloseşte aceste arme psihologice întruneşte ura contra americanilor iar dacă acel ce deţine această armă psihologică dezvoltă ură şi contra altui stat, locul americii poate fi luat de către orice actor statal din această frumuasă planetă. Trebuie să fim alături faţă de americani să-i ajutăm moral dar şi cu orice fel de ajutor, prin astfel de sprijin le reântoarcem contribuţia şi meritul nostru ca motivaţie ce au făcut ei pentru ca noi, să devenim o ţară liberă şi democratică în rândul statelor ce percep democraţia şi drepturile omului ca bază generală a democraţiei mondiale. Scepticii ar sublinia că nu merictă să primească sprijinul nostru că nu primim de la ei foloase financiare, dar cu politeţe şi moralitate afirmăm că nu banii caracterizeară bunele maniere şi identitatea noastră, iar dacă ei, americanii, ne vor oferi sprijin financiar noi le vom mulţumii, iardacă nu, vom rămâne alături faţă de ei chiar în orice postură ne vom situa.
  • +1 (1 vot)    
    facatura? (Luni, 3 mai 2010, 15:12)

    Alecu [anonim]

    facatura sau nu, niciodata nu vom afla. Eu personal nu cred ca e facatura.
    De fapt cred ca e ciudat ca nu au aparut pina acum astfel de atentate. Cum in Israel sint atitea, fanaticii urasc la fel de tare si statele unite, chiar daca e mai departe, s-ar gasi destui nebuni si prin state, dar cred ca ar putea sa ajunga si ca turist sau student in state. Nu inteleg de ce pentru unii pare chiar atit de ciudat, sau imposibil un atentat cu bomba in statele unite?