Statul islamic a revendicat atacul armat din Las Vegas

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 2 octombrie 2017, 17:56 Actualitate | Internaţional

Gruparea Statul Islamic a revendicat atacul armat din Las Vegas in urma caruia au murit cel putin 58 de persoane, sustinand ca autorul, un sexagenar american, se convertise la islam cu cateva luni in urma, relateaza AFP.

“Autorul atacului din Las Vegas este un soldat al Statului Islamic, a efectuat operatiunea ca raspuns la apelurile (organizatiei) de a viza tarile coalitiei internationale conduse de Statele Unite pentru a lupta impotriva jihadistilor”, a spus Amaq, organul de propaganda al Statului Islamic.


Anterior fratele autorului atacului, Eric Paddock, a declarat ca este socat si ca  Stephen Paddock nu avea “afiliatii religioase, politice”, potrivit The Guardian.


Peste 50 de persoane au murit, iar peste 500 de persoane au fost ranite, dupa ce Stephen Paddock a tras sute focuri de arma de la etajul 32 al Hotelului Mandalay Bay din Las Vegas.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5614 vizualizari

  • +35 (57 voturi)    
    Si daca Jamie Oliver se taie la deget ... (Luni, 2 octombrie 2017, 18:06)

    CICEROnescu [utilizator]

    ... cand toaca patrunjelul, ISIS revendica atacul :)))))
    • +17 (31 voturi)    
      clar (Luni, 2 octombrie 2017, 18:16)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      astia revendica orice
    • +18 (18 voturi)    
      Autori sau nu, l-au revendicat. (Luni, 2 octombrie 2017, 18:21)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Asa ca o sa-i apuce mincarimea de găoz in curind.
      • +6 (12 voturi)    
        Guantanamo Se Redeschide Curand (Luni, 2 octombrie 2017, 19:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Mujici si Barbosi vor fi Vizibili la custile lor !
  • -6 (8 voturi)    
    Ghinion (Luni, 2 octombrie 2017, 18:13)

    unTaran [utilizator]

    Daca era Nord Korean.........
  • -19 (31 voturi)    
    aha....e clar acum (Luni, 2 octombrie 2017, 18:22)

    king david hotel [utilizator]

    s-a gasit si vinovatul, previzibil.
    Asa ca vanzare de arme catre civili poate continua!
    • +3 (9 voturi)    
      E legea lor (Luni, 2 octombrie 2017, 18:48)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      E dreptul lor consitutional, asa cum mai au si libertatea cuvantului (care nu exista la noi) si inca alte 31 de amendamente, in total 33. Cum au finlandezii dreptul la internet, tot in constitutie :)
      • -1 (5 voturi)    
        Mda, e dreptul lor constitutional, dar nu (Luni, 2 octombrie 2017, 21:48)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        stiu cum se face, ca politia are ordin sa traga in oricine e inarmat, dupa o sumara somatie, in caz de cea mai mica altercatie si sa scape usor la orice ancheta, daca se dovedeste ca "suspectul" era inarmat, indiferent ca vorbim de un incident de trafic, de o cearta domestica in casa proprie sau de orice altceva, pana la urma. Asa ca dreptul ala constitutional e dreptul de a muri impuscat, de fapt.
    • 0 (0 voturi)    
      de parcă cei "necivili" ar fi mai de încredere... (Marţi, 3 octombrie 2017, 14:04)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ...
  • +1 (27 voturi)    
    dA (Luni, 2 octombrie 2017, 18:28)

    Babilou [utilizator]

    "According to an unofficial report from Reshet Bet, the Las Vegas shooter's name is Samir al-Hajib.
    He is an American who converted to Islam at the age of 30 and lives in Las Vegas."
    Se pare ca serviciile secrete israeline stiau mai multe, poate chiar inainte de producerea atacului.(http://www.israelnationalnews.com/News/Flash.aspx/399561)
    • +3 (9 voturi)    
      interesant (Luni, 2 octombrie 2017, 18:58)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      Ţinând cont de faptul că omu este mort şi n-a lăsat nici o dovadă în urmă (măcar un Coran în camera de hotel?), presupun că trebuie să credem Israelul pe cuvânt.
      Adică, ce interes ar avea serviciile secrete israeliene în a pune în cârca musulmanilor cel mai mare masacru înarmat din istoria recentă a Statelor Unite?
      Statul Islamic, înţeleg - este în interesul lor să se prezinte omnipotenţi, dar acum dacă şi serviciile secrete israeliene confirmă, asta-i deja altă poveste.
    • +8 (10 voturi)    
      fake news (Luni, 2 octombrie 2017, 19:01)

      lim [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      Prost esti daca crezi tot ce apare pe internet.

      Not Samir al-Hajib

      In social networks, meanwhile, the Falschmeldung is circulating that Stephen P. is really Samir al-Hajib, a Muslim convert. The name Samir al-Hajib refers to the English name Sam Hyde, which after almost every assassination is immediately called in the social media as a Sagittarius. Sam Hyde is an American comedian who is invented news about him and Samir al-Hajib.
  • -8 (34 voturi)    
    Partea uimitoare ... (Luni, 2 octombrie 2017, 18:31)

    anton_carpati [utilizator]

    ...este că multă lume este mai încrezătoare în ce spune Statul Islamic faţă de ce spune fratele individului cu pricina. Bineînţeles, nu pe considerente logice, ci pe nevoia de-a întreţine şi perpetua un conflict între musulmani şi Occident.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu sunt credibili (Luni, 2 octombrie 2017, 18:34)

    aniod [utilizator]

    In America s-au intamplat atacuri si inainte de ei.
    • -3 (7 voturi)    
      N-au omorat arabii in SUA (Luni, 2 octombrie 2017, 23:08)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      cat au omorat americanii in SUA, Columbine, Sandy Hook etc.

      Nu mai zic de cati oameni nevinovati au omorat politistii.
  • -1 (11 voturi)    
    Presa de stat israeliană... (Luni, 2 octombrie 2017, 18:34)

    anton_carpati [utilizator]

    ...susţine de asemenea că americanu alb de 64 de ani din buricu Statelor Unite s-a convertit recent la Islam.
    Iar Israelul nu are motive să arate cu degetul către musulmani, pt că, nu-i aşa, sunt cei mai imparţiali actori din Orientul Mijlociu.
  • +6 (10 voturi)    
    Yeah, right... (Luni, 2 octombrie 2017, 18:48)

    Metec [utilizator]

    O fi fost unul care a pierdut toti banii si s-a hotarat sa-i omoare pe toti. Acum, nu cred ca toti dezaxatii sunt ”soldati ai SI”, sa ne mai slabeasca si astia de se cred buricuț lumii...
  • +3 (7 voturi)    
    Ma, (Luni, 2 octombrie 2017, 19:31)

    Jar [utilizator]

    toti ati facut aceeasi scoala cu Liviu Pop?
  • +9 (13 voturi)    
    Atentatul de acum 65 de milioane (Luni, 2 octombrie 2017, 19:54)

    taro [utilizator]

    cu meteoritul care a lovit golful Mexic si a omorat dionzaurii a fost revendicat tot de Isis.
  • +1 (5 voturi)    
    Eu zic ca ISIS sa revendice guvernarea PSD (Luni, 2 octombrie 2017, 21:39)

    future [utilizator]

    poate asa avem noroc sa scapam de lacustele pesediste.
  • 0 (4 voturi)    
    RealFakeNews (Luni, 2 octombrie 2017, 22:06)

    RealFakeNews [utilizator]

    “We have determined, to this point, no connection with an international terrorist group,” Aaron Rouse, the special agent in charge of the FBI in Las Vegas, said at a news briefing." - Washinghton Post 02.10.2017
    Sa fie asta incitare la ura religioasa? No comment!
  • +1 (1 vot)    
    Exista dovezi (Marţi, 3 octombrie 2017, 0:23)

    KostasP [utilizator]

    Daca se convertise la islam. Dovezi care vor fi gasite in cursul anchetei.