VIDEO UPDATE: Cel putin putin 59 persoane au murit, iar alte 515 au fost ranite in urma atacului armat la concertul din Las Vegas. Statul islamic a revendicat atacul. Printre raniti se afla si un roman

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 2 octombrie 2017, 9:30 Actualitate | Internaţional

Atac Las Vegas
Foto: Getty Images
Cel putin 58 de persoane au murit, iar 515 persoane au fost ranite, luni dimineata, in timpul unui concert de muzica country din Las Vegas, la Hotelul Mandalay Bay, unde un barbat a deschis focul de la etajul 32 al cazinoului, relateaza Reuters. Atacatorul, un localnic de 64 de ani, a fost gasit mort in camera sa de hotel. Ministerul Afacerilor Externe a confirmat ca un roman a fost ranit in atacul armat din Las Vegas, el fiind internat intr-un spital din regiune.

02:15 Politia a descoperit arme de foc, explozivi si mii de gloante la domiciliul tragatorului din Las Vegas, Stephen Paddock. (Reuters si AFP)

01:00 Cel putin 58 de morti si 527 de raniti, potrivit autoritatilor (CNN)

20:40 Ministerul Afacerilor Externe a confirmat ca un roman a fost ranit in atacul armat din Las Vegas, el fiind internat intr-un spital din regiune.

Ministerul Afacerilor Externe a confirmat ca un roman a fost ranit in atacul armat din Las Vegas, el fiind internat intr-un spital din regiune. Românul ranit va fi vizitat de consulul onorific al României la Las Vegas de îndată ce starea sa de sănătate va permite acest lucru, iar Consulatul General al Romaniei la Los Angeles este in contact permanent cu autoritatile locale si este pregatit sa acorde asistenta consulara, mai precizeaza MAE.

19.02: Bilantul atacului a urcat la 58 de morti si 515 raniti.

17.57:Gruparea Statul Islamic a revendicat atacul armat din Las Vegas, sustinand ca autorul se convertise la islam cu cateva luni in urma. 

17.31: Un roman s-ar afla printre ranitii atacului armat din Las Vegas, potrivit unei postari pe Facebook, preluata de News.ro.



16.17. Potrivit noilor declaratii ale politistilor, Stephen Paddock a fost gasit mort in camera sa, relateaza The guardian

16.05. Politia a gasit opt pistoale si pusti in camera de hotel a atacatorului. De asemena, potrivit politistilor, colega de camera a lui Paddock, Marilou Danley, suspectata ca ar fi avut legatura cu atacatorul nu mai este vizata in dosar.

15.48: Noul bilant al atacului din Las Vegas este de 50 de morti si 400 de raniti. Aproximativ 22.000 de oameni erau in multime atunci cand Stephen Paddock a incerput sa traga, potrivit Reuters.

14.00: Seriful Joe Lombardo a spus ca focurile de arma au fost trase de la etajul 32 al hotelului. Totodata, acesta a dezvaluit l-a identificat pe presupusul autor ca fiind Stephen Paddock, in varsta de 64 de ani, originar din Nevada.


12.59: Politia a dat publicitatii poza femeii pe care o cauta pentru a o interoga in legatura cu atacul. Oamenii sunt sfatuiti sa anunte Politia in cazul in careo vad. 



11.55: Potrivit unui nou bilant prezentat de Politia Metropolitana din Las Vegas, cel putin 20 de persoane au murit si peste 100 au fost ranite. Autoritatile nu cred ca ar mai exista un alt atacator, dar politistii cauta o femeie care ar avea legatura cu atacatorul, potrivit CNN. Doi politisti se afla printre persoanele ranite, dar potrivit autoritatilor anunta este posibil ca printre decedati sa se afle si politisti care se aflau in afara timpului de lucru. 

10.57: Politia din Las Vegas crede ca nu mai exista atacatori, dupa ce anterior a anuntat ca un atacator a fost doborat.

10.12: Zborurile de pe aeroportul international McCarran din Las Vegas au fost suspendate temporar.

10.07: Politia din Las Vegas a informat pe Twitter ca un atacator a fost omorat. Oamenilor li se recomanda sa evite zona cazinoului.




Doua persoane internate la Centrul Universitar Medical au murit, iar cel putin 24 de persoane sunt ranite, dintre care 12 sunt intr-o stare critica, potrivit purtatorului de cuvant al spitalului, Danita Cohen, citata de CNN.




Politia din Las Vegas le comunica oamenilor sa evite zona Cazinoului Mandalay Bay, din cauza unor impuscaturi care au loc luni dimineata, relateaza CNN.







Potrivit The New York Times, un barbat a deschis focul duminica spre luni la un hotelul cazinou Mandalay Bay. Echipe ale Politiei cauta atacatorul. 

Impuscaturile au fost raportate in jurul orei locale 22:00 (08:00, ora Romaniei), in timpul festivalului Route 91 Harvest.



Un video postat pe Twitter arata ca arma folosita in atac a fost o mitraliera.




Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

21356 vizualizari

  • -33 (91 voturi)    
    Astept informatii despre atacator (Luni, 2 octombrie 2017, 11:50)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Muzica country este preferata de americanii albi din clasa de mijloc. Negrii au muzica lor, hispanicii au muzica lor, elitele stangiste au si ele alte preferinte.
    Pe scurt, este posibil sa fie un atac rasist, dar tare ma indoiesc ca se va spune asta, pentru ca a devenit absolut banal sa auzi despre albi ucisi. Toata lumea stie din propaganda stangista ca numai albii pot sa fie rasisti. iar ascultatorii de muzica country sigur sunt pro-Trump, deci prin extensie, li se pot pune in carca toate epitetele asociate presedintelui american. Concluzia, chiar daca nerostita de data asta, va fi ca mortii sunt de vina, pentru ca au participat la o adunare a suprematiei albilor.
    (sarcasm) Albul e de vina, indiferent de situatie.

    Chiar sunt curios daca HN publica comentariul.
    E doar o analiza a datelor existente pana in acest moment, dar sigur gasiti voi o hiba, cum ca nu e politic corect sau ceva de genul asta.
    • +31 (81 voturi)    
      Pana primești informații (Luni, 2 octombrie 2017, 12:49)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      despre atacator, ar fi mai bine să taci. Și după aia ar fi bine să nu mai generalizezi ca un copil de clasa a 8-a care nu a aflat înca ce-i logica si bunul simț.
      • -34 (64 voturi)    
        Cred ca tu ar trebuii sa taci (Luni, 2 octombrie 2017, 13:38)

        adfox [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

        Ghici ce ! E negru :)))))
        • +20 (34 voturi)    
          Mai uita-te o data (Luni, 2 octombrie 2017, 14:35)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui adfox

          Si chiar daca ar fi negru, asa si?
        • +28 (34 voturi)    
          Cine trebuie sa taca? (Luni, 2 octombrie 2017, 14:37)

          John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui adfox

          https://bethiopia.com/home/2017/10/2/first-picture-of-gunman-stephen-paddock-who-killed-at-least-50-people

          Ghici ce ! E negru ca branza :)))))
        • +26 (30 voturi)    
          E jenanta manipularea ta (Luni, 2 octombrie 2017, 15:45)

          tik.tak [utilizator] i-a raspuns lui adfox

          Uite aici poza asasinului
          http://www.mirror.co.uk/news/world-news/first-picture-gunman-stephen-paddock-11274144
    • -26 (48 voturi)    
      Prima persoana data in urmarire.. (Luni, 2 octombrie 2017, 13:59)

      milcov [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      ...de politie e o doamna de culoare, la vreo 60 ani, probabil mama atacatorului ucis.. Asa ca s-ar putea sa ai dreptate. E posibil sa fie un extremist Anti fa sau BLM. Chuck Norris nu a fost , asta e sigur.
      Pe de alta parte sunt mai multe date la mijloc. Tabara "pro-guns" e sub asediu in ceea ce priveste renuntarea la armele de foc, in special la cele automate, sau cu posibilitatea de a fi modificate pentru a trage foc automat. Incidentul cu pricina va deschide din nou subiectul interzicerii armelor.
      Culmea, printre pasionatii de muzica country nu cred ca e vreunul care sa nu aiba cel putin o arma, eventual de asalt. Asa ca rezulta o situatie foarte interesanta !
      Imi pare rau pentru multimea de oameni nevinovati omorati sau schiloditi pe viata si pentru familiile lor distruse.
      Cei cu arme vor zice ca daca ar fi fost permisa aducerea de arme la concert l-ar fi descurajat pe atacator, sau l-ar fi ciuruit inainte sa faca prea multe victim.
      Cei care sunt impotriva armelor vor sustine ca este in motiv major pentru interzicerea armelor de foc, cel putin a celor automate.
      Oricum, e inca in motiv de discutii in contradictoriu si diviziune, din pacate.
      La final se va gasi in acar Paun, de tipul Lee Harvey Oswald.
      • +8 (12 voturi)    
        Cam greu! (Luni, 2 octombrie 2017, 14:10)

        Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui milcov

        Presupusul atacator are 64 de ani,,,
      • -5 (13 voturi)    
        hmmm... (Luni, 2 octombrie 2017, 14:51)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui milcov

        Poate Informatiile mele sunt depasite sau eronate dar magazinele autorizate de arme din US parca vand doar arme de asalt semiautomate nu automate?

        si vand si mitraliere (prin mitraliera inteleg cele "pe banda" gen m241...) ?!

        Cu o pusca de asalt mi-e greu sa vad cum la foc semiautomat au fost atatea victime (chiar daca un glont dintr-o arma de asalt la distanta aia poate trece prin 2-4 oameni, unghiul a fost destul de ascutit datorita inaltimii), ma face sa cred ca a fost o arma automata, ceea ce ridica intrebarea daca era cu autorizatie sau de pe piata neagra...
        • +10 (14 voturi)    
          Clar s-a tras foc automat! (Luni, 2 octombrie 2017, 15:51)

          milcov [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

          Dar armele care se vand LEGAL ca semiautomate sunt doar automate carora li s-a facut o mica modificare ca sa nu poata trage decat foc cu foc, tocmai ca sa poata fi vandute legal. Acea mica modificare se poate reversa cu usurinta si arma redevine automata.
          Arma de asalt moderna este automata, este subinteles. Chitibusaria avocateasca cu "arma de asalt semiautomata" este rizibila. O arma de ASALT nu poate fi decat automata. Sa vad eu soldatii aia care iau cu asalt o pozitie si trag foc cu foc. Prin definitie arma de asalt este o arma cu puterea unei pusti , dar cu incarcator de peste 30 gloante si posibilitatea de a trage automat. In romaneste ii zice pusca-mitraliera. Clar, nu?
          Alta problema e ca pentru vanzarea intre doua persoane fizice nu e nevoie de nicio verificare a cazierului persoanei care cumpara. Da banu', ia arma. Perfect legal. Se presupune a priori ca cel care o are , o are legal, iar cel care o cumpara , o cumpara pentru autoaparare sau vanatoare, dupa caz.
      • +5 (5 voturi)    
        Tinta (Luni, 2 octombrie 2017, 16:17)

        Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui milcov

        Cam greu cu o mitraliera sa nimeresti pe unul la etajul 32. Ala de acolo si daca tragea la nimereala si tot lovea pe cineva in masa de oameni de jos.
    • +19 (25 voturi)    
      ... (Luni, 2 octombrie 2017, 14:33)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      "A law enforcement source told CBS News a search warrant has been issued for the home of the shooter, identified as Stephen Paddock, of Mesquite, Nevada.

      Police there told CBS News the suspect was white, in his 60s, had been living in a retirement community and hadn’t had any run-ins with law enforcement. He wasn’t a veteran, Mesquite police added."

      Vorba americana, "let it sink in".

      Si musica "country" nu este preferata de clasa de mijloc, ci de clasa de jos. Ce artist crezi ca asculta un redneck? Blake Shelton sau Bon Jovi?
      Restul postarii tale scoate la iveala doar propria frustrare.
      • -10 (18 voturi)    
        Clasa de jos nu are bani pentru Las Vegas (Luni, 2 octombrie 2017, 17:37)

        YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        "The country consumer and who they are may not be who you think they are," Fuson told attendees at the Billboard Country Music Summit in Nashville. Statistics for the average country fan show that they are 45 years old with an income of $75,392.

        Seventy-five percent of country fans own a home (valued at $228,586), which is higher than the national average. Thirty-two percent are parents with 2.3 children and their net worth is $316,337, which is just under the national average.

        Daca consideri ca amatorii de muzica country sunt rednecks, asta e alta poveste, dar din clasa de jos nu sunt. Majoritar sunt din zone rurale, dar asta nu insemna ca sunt si saraci. Daca te gandesti de 2 ori, concertul a fost in Las Vegas, iar saracii nu prea isi permit sa mearga acolo.

        Multumesc pentru psihanaliza frustrarilor mele. Ce sa faci? Fiecare le are pe ale lui.
        • +14 (16 voturi)    
          ... (Luni, 2 octombrie 2017, 19:43)

          John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

          "56% of people who listen to country regularly have full-time employment."

          Sunt statistici si statistici :)
    • +7 (11 voturi)    
      Cand l-au gasit era gata sinucis. (Luni, 2 octombrie 2017, 16:42)

      milcov [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Deci misterul va persista ! Omul avea cazierul supercurat, se pare. Asa ca singurul lucru ce va rezulta din asta va fi o noua discutie despre arme !
      Si o multime de oameni morti sau in suferinta care vor fi capitalizati politic, de o parte sau alta.
      Un lucru e clar. Unui om nu ar trebui sa i se permita sa aiba atata putere de foc. Avea zece arme in camera. Pana la urma autoaparare , autoaparare. Dar impotriva cui te aperi cu zece arme. Si altii au nu zece, ci zeci sau sute, fara gluma. Un pistol , doua mai zic. Dar zeci de arme in posesia unui singur om sau familii e anormal. E disproportionat. Inseamna ca nu ai incredere, dar chiar deloc, in faptul ca statul te poate apara. Cred ca asta e rezultatul unei stari de nesiguranta profunde.
      Pe de alta parte, unul care ar vrea sa dea o spargere, sau sa faca o talharie cu arma in mana, ma indoiesc ca s-ar orienta catre proprietarul care are la capul patului cateva pusti de asalt si o lada cu munitie.
      Traiasca Darwin!
      • +14 (20 voturi)    
        In SUA sunt grupari paramilitare (Luni, 2 octombrie 2017, 17:06)

        ganz [utilizator] i-a raspuns lui milcov

        care au un intreg arsenal de arme. Situatia depaseste limita autoapararii. Nici chiar argumentul cu apararea nu tine, oamenii nu dorm cu arma sub perna, se poate descarca accidental, copiii o pot folosi in joaca. Adevarul e ca in fata unuia care te ia prin surprindere si are o arma nu ai nici o sansa. Avantajul este de partea celui care arma si vrea sa-ti faca rau.

        Rata omuciderilor este de 5 ori mai mare in SUA decat in UK, iar in UK detinerea de arme de catre populatie este strict controlata. Nici macar politistii nu au arme in dotare, afara de trupele speciale si de cei din Irlanda de Nord. Unde este deci avantajul detinerii de arme de foc ? Doar la cei care comit infractiuni si crime.
        • +10 (12 voturi)    
          E foarte mult lobby (Luni, 2 octombrie 2017, 18:21)

          banel [utilizator] i-a raspuns lui ganz

          Oamenii se pot apara si cu arme de calibru mic...nu e nevoie de arme de asalt...insa se fac bani frumosi din asta, oricine incearca sa reglementeze este acuzat ca vrea sa interzica armele apoi este linsat mediatic. Cam asa functioneaza lucrurile.

          Altfel, adevaratii beneficiari sunt mai degraba infractorii care au, pe de o parte, posibilitatea de a face farta fortelor de ordine si, pe de alta parte, posibilitatea declansarii de atacuri de amploare...cum e acesta.
          • +8 (8 voturi)    
            in plus, apara si constitutia! (Luni, 2 octombrie 2017, 22:15)

            king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui banel

            pai nu?
        • -14 (24 voturi)    
          Minus (Luni, 2 octombrie 2017, 18:34)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui ganz

          pentru ca sunt inarmat pana-n dinti si daca cineva intra in casa mea la orice ora il culc si legea imi da acest drept in America.

          Voi, lasati-va calcati si umiliti de hoti, banditi, si smecheri, iar dragnea si tariceanu va spun la ce aveti dreptul sau nu in tara in care ei isi fac de cap si voi ii alegeti.
          • +1 (1 vot)    
            Copilarii (Marţi, 3 octombrie 2017, 13:56)

            ganz [utilizator] i-a raspuns lui John M.

            Sa fi sigur ca atunci cand un criminal te va vizita, dotat cu o arma de foc, nu te va anunta dinainte.

            Statisticile arata ca majoritatea celor ucisi cu arme de foc nu sunt atacatorii, ci oameni nevinovati.
      • +18 (22 voturi)    
        Pana si argumentul cu autoapararea e ridicol (Luni, 2 octombrie 2017, 17:54)

        holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui milcov

        Aia care erau acolo cum s-au aparat? Asta cu autoapararea e doar un pretext pentru a vinde arme, asta-i tot.
        50 de morti? Asa si?
        De maine: business as usual!
  • -27 (35 voturi)    
    orasul pacatos (Luni, 2 octombrie 2017, 12:03)

    andreiu [utilizator]

    s-o fi crezut mesia
  • -36 (46 voturi)    
    USA este model (Luni, 2 octombrie 2017, 12:23)

    xanti [utilizator]

    Domnul Klemm ce zice???????
    • +16 (28 voturi)    
      Oh, da (Luni, 2 octombrie 2017, 13:13)

      vine [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      De parcă nu avem şi noi demenţii noştri.
      • +26 (32 voturi)    
        Diferenta (Luni, 2 octombrie 2017, 13:51)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui vine

        Dementii nostrii nu folosesc pistoale automate ci BMW, Audi si Mercedes (permisul de conducere e optional).
        • +2 (8 voturi)    
          asta "gunman" ul era bun la Casa Poporului (Luni, 2 octombrie 2017, 17:49)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          il Canonizam Direct in Cartea de Istorie a Romaniei !
    • +17 (31 voturi)    
      Nu cred-ca vrei sa stii. (Luni, 2 octombrie 2017, 13:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Meriti o replica usturatoare.Peste tot in lume sunt oameni cu apucaturi barbare,dar nu trebuie felicitati pentru ce fac.Ce vrei sa sustii?Ca romanii sunt niste sfinti?Meriti ca un criminal din astia sa te faca sa fii om.
      • -20 (32 voturi)    
        pana una alta (Luni, 2 octombrie 2017, 14:18)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        In Romania nu se vand arme , spre fericirea unora din USR.
    • +11 (15 voturi)    
      In Rusia (Luni, 2 octombrie 2017, 16:20)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ii omora tragand automat cu fiole de vodca. Fiolele nu omorau pe nimeni dar in busculada creata ca sa puna botul pe una se calcau in picioare.
  • +6 (6 voturi)    
    update (Luni, 2 octombrie 2017, 13:47)

    amandapl [utilizator]

    at least 50 in the last update
  • +17 (41 voturi)    
    si alb, si localnic! (Luni, 2 octombrie 2017, 14:15)

    king david hotel [utilizator]

    hm, nasol, cum sa mai dai vina pe negri, hispanici, imigranti, Putin, musulmani etc.
    • +13 (29 voturi)    
      Da, corect (Luni, 2 octombrie 2017, 16:34)

      marian.tataru [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      acum Trump ar trebui sa dea un decret impotriva intrarii pensionarilor albi in USA :)
  • -11 (25 voturi)    
    Liviu Maior ce face? (Luni, 2 octombrie 2017, 14:18)

    duduioan [utilizator]

    Eu nu stiu ce pazeste Liviu Maior acolo, ambasadorul Romaniei?
    Acum este momentul sa apara public pe televiziunile americane si sa impuna in America legea romaneasca de detinere a armelor de foc, care este probabil cea mai buna din lume. Daca ambasadorul SUA la noi ne trage de urechi de fiecare data cu justitia (pe buna dreptate), acum este momentul ca noi sa ii tragem de urechi pe americani.
  • +7 (53 voturi)    
    PC (Luni, 2 octombrie 2017, 14:19)

    tudor74 [utilizator]

    Imi place ca la un atentat terorist de origine musulmana stirile indica asta in titlu, cand un cre(s)tin comite acte de terorism presa tace malc si se face ca ploua !
    • -12 (34 voturi)    
      ... (Luni, 2 octombrie 2017, 15:12)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Conform definiției, este atentat terorist atunci când atacatorii comit acte de violență împotriva unor necombatanți din motive religioase și/sau politice. Indiferent de rasă, religie, naționalitate sau orientare sexuală.

      Deocamdată nu se știe ce anume l-a făcut pe nenea ăsta să deschidă focul. Dacă se va dovedi că a făcut-o din motive religioase, o să-i spunem act terorist. Deocamdată nu are relevanță că-i creștin. Apropo, de unde știi că-i creștin? Sau presupui că albii = creștini și ăia mai tuciurii = „de origine musumulmană”.
      • +17 (23 voturi)    
        Terorist e ala care baga teroarea-n oameni (Luni, 2 octombrie 2017, 16:15)

        milcov [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Cam atat. Nu conteaza cum si de ce o face.
      • +24 (28 voturi)    
        Nu e chiar asa (Luni, 2 octombrie 2017, 16:17)

        firfir [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Act terorist poate fi orice act de violenta indreptat impotriva populatiei civile in vederea atingerii unor scopuri politice, religioase, sociale, filozofice sau culturale. Esenta terorismului este ca provoaca teroare si este de natura sa tulbure profund populatia si organizarea social-politica a unei tari.

        Aici ai definitia terorismului asa cum este reflectata in legislatia americana si internationala:

        https://web.archive.org/web/20090422010111/http://www.ghri.org/GHR-International%20Definitions.htm
        • -1 (13 voturi)    
          Deci ala care omoara (Luni, 2 octombrie 2017, 16:59)

          milcov [utilizator] i-a raspuns lui firfir

          o multime de oameni nevinovati doar din placere, fara in scop politic, religios social, se cheama ca face doar entertainment, nu?
          • +1 (3 voturi)    
            Daca citeai definitiile legale (Marţi, 3 octombrie 2017, 12:55)

            firfir [utilizator] i-a raspuns lui milcov

            din linkul indicat de mine vedeai ca esenta terorismului consta in a provoca teroare indiferent de motivatie.
            • 0 (0 voturi)    
              Deci exact ce spuneam... (Marţi, 3 octombrie 2017, 17:27)

              milcov [utilizator] i-a raspuns lui firfir

              Terorist e ala care baga teroarea-n oameni, nu conteaza cum si de de o face. La care ai sarit tu si ai zis "Nu e chiar asa".
              Ai vreo logica , sau ce? Chiar ai nevoie sa te uiti prin dictionare, capul nu te ajuta?
  • +23 (35 voturi)    
    nu e atentat si nu e terorist! (Luni, 2 octombrie 2017, 14:41)

    king david hotel [utilizator]

    cuvintele acestea lipsesc!

    Iar din titlu lipseste referirea la religia suspectului, la culoarea pielii, la ce purta pe cap si la ce tari a vizitat in ultimii ani!

    Si lipsesc si comentariile despre "religia pacii" "raiul cu virgine" si "sfarsitul lumii".
    • +4 (20 voturi)    
      Stai linistit.. (Luni, 2 octombrie 2017, 16:19)

      El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      inca de dimineata de cand a aparut stirea, "desteptul" de Dobrovoski decreta pe radio Guerilla , la misto evident, ca atacatorul e blond cu ochi albastri si striga "Isus vine!". Deja in mentalul colectiv s-a instaurat ideea ca orice atac de tipul asta e comis de musulmani. Nici nu mai conteaza ca apoi se dovedeste a fi altceva, prima impresie conteaza. Nasol e ca unii, precum individul in cauza, nu o fac din prostie ci pentru a promova in mod intentionat ideea ca exista un razboi intre "lumea noastra" si musulmani. Iata cam ce monstri pot sa apara si in lumea noastra.
  • +16 (30 voturi)    
    Asta se intampla cand lasi arme de foc (Luni, 2 octombrie 2017, 16:47)

    ganz [utilizator]

    la dispozitia populatiei. Producatorii de arme fac bani, criminalii fac victime. Doua treimi din omuciderile din America sunt datorate armelor de foc.
    • -12 (24 voturi)    
      Da, mosule (Luni, 2 octombrie 2017, 17:37)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui ganz

      Arme de foc neinseriate. Stii ce inseamna asta? Lasa vrajeala asta neo-liberal-socialista. Tu stai in Ro, acolo n-or sa va dea acces la arme de foc in vecii vecilor. Esti in siguranta.
      • +10 (18 voturi)    
        si daca automatul tragatorului avea serie, ce? (Luni, 2 octombrie 2017, 22:17)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        s-a intamplat ceva? Aa, a omorat numai 58 de persoane. Daca n-ave serie omora 100!
      • +1 (1 vot)    
        Armele sunt cumparate la liber (Marţi, 3 octombrie 2017, 13:59)

        ganz [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        nu e nevoie ca cineva sa riste si sa cumpere ilegal arme. Cel putin aici in Romania stiu sigur ca nu-mi zboara nimeni creierii de la 100 de metri distanta.

        Repeti cliseele producatorilor de arme. Ei fac bani, voi faceti pomana celor ucisi.
    • -16 (28 voturi)    
      concluzia ta (Luni, 2 octombrie 2017, 18:01)

      CodrutzaN [utilizator] i-a raspuns lui ganz

      tot mai bine-i la tine in rusya, cat de multa pufoaikina ca aia n-a omorat pe nimeni
  • -10 (10 voturi)    
    trebuie (Luni, 2 octombrie 2017, 22:14)

    Kosmos [utilizator]

    Mai multi bani alocati ..trebe neaparat