Juncker se alatura tarilor din Europa de Est in scandalul standardelor duble de calitate la alimente: Nu-mi place ideea ca ar exista un fel de categoria a doua in Europa

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 iulie 2017, 17:21 Actualitate | Internaţional

Juncker
Foto: Hotnews
Presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a afirmat miercuri ca nu ar trebui sa existe diferente intre produsele alimentare vandute in Occident si cele destinate Europei de Est, scrie Reuters.

O serie de studii au aratat ca produsele alimentare vandute in estul Europei contin ingrediente mai ieftine si de calitate mai proasta decat produse identice ca brand vandute in Vest.

Premierul slovac Robert Fico s-a intalnit joi cu Juncker din partea grupului de la Visegrad, care mai include Cehia, Ungaria si Polonia.

"Nu-mi place ideea ca ar exista un fel de categoria a doua in Europa", a spus Juncker, intr-o conferinta comuna de presa.

"Ne vom continua intentia de a stopa aceasta modalitate discriminatorie de a oferi poporului slovac produse alimentare si alte bunuri de o calitate mai slaba", a continuat acesta.

Juncker a precizat ca va oferi linii directoare privind interpretarea directivei privind siguranta alimentelor in septembrie, dar nu a exclus nici crearea de legislatia suplimentara.

Companiile producatoare apara insa aceasta practica, afirmand ca pietele au gusturi diferite si ca ingredientele sunt publicate pe etichete. Acestia arata si ca exista diferente mari de venituri intre est si vest. Produsele alimentare sunt cu circa 25% mai ieftine in Cehia decat in Germania.

Teste efectuate in Cehia in aceasta luna au aratat ca doar 3 din 21 de produse analizate au ingrediente identice cu versiunile vandute in Germania. In unele cazuri, produsele din carne contineau mai putina carne sau de o calitate mai proasta. In alte cazuri, untul din biscuiti era inlocuit cu ulei de palmier.

Ministrul ceh al Agriculturii a spus ca s-a saturat ca tara sa sa fie "cosul de gunoi" al Europei.

Joi, premierul roman Mihai Tudose a cerut prezentarea publica a firmelor care vand in Romania produse de calitate mai slaba decat cele din vest si care "ne considera o tara de mana a doua".

Directorul Institutului de Igiena si Sanatate Publica Veterinara (IISPV), Rodica Tanasuica, a anuntat miercuri ca autoritatile romane au descoperit ca noua din 29 de produse alimentare aveau standarde duble din punct de vedere calitativ in Romania si in cateva tari din UE, in urma analizelor comparative. Produsele la care s-au constatat diferente sunt parizer de porc, carnati pentru gratar, conserva de peste, pateu, bacon, sunca, conserva macrou, conserva hering si conserva macrou.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5143 vizualizari

  • -5 (23 voturi)    
    Extaraordinar (Joi, 27 iulie 2017, 17:29)

    Tare_de_tot [utilizator]

    Extraordinar - Ro poate fi in categoria 2 la politica, salarii, infrastructura, sanatate, libertati - mai adaugati voi.
    Dar nu se poate in privinta alimentelor (by the way - doar 9 din 27 - maxim 30%).
    Eu zic ca o revolutie impotriva UE e necesara ......
    • +1 (3 voturi)    
      Probabil (Joi, 27 iulie 2017, 22:15)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Tare_de_tot

      Este o legatura - asa cred eu - intre diferitele produse alimentare vandute in Vest si Est, si aceasta se poate explica si 'interfera' cu poltica unei Europe "CU MAI MULTE 'VITEZE" - asa cum le place sa se exprime diplomatii de la Brussels.

      Atunci, ce este surprinzaror in acest TRATAMENT?
  • -2 (20 voturi)    
    dar corporatiile ce spun (Joi, 27 iulie 2017, 17:32)

    xanti [utilizator]

    Foarte ipocrit domnul asta ,el nu stie nimic afla asa brusc dintr-o data.
  • +1 (21 voturi)    
    Cumparam de la tarani (Joi, 27 iulie 2017, 17:38)

    Zimbru [utilizator]

    Cea mai buna calitate a produselor alimentare este cea a taranilor nostrii. Cel mai bine este sa mergi la producatori pe care ii cunosti, la piata. Niciodata nu vei avea o calitate mai buna de legume, fructe, carne, miere, gemuri etc. decat acelea din piata sau direct de la producator. In plus exista si o serie de producatori recunoscuti, ca cei sustinuti de Fundatia Adept Transilvania, care comercializeaza produse de o calitate exceptionala. Daca vrem sa mancam bine avem de unde, nu avem decat se ne uitam in ograda.
    • +9 (17 voturi)    
      nu-i vorba de alimente de baza (Joi, 27 iulie 2017, 18:00)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      ci de cele procesate.
      Cumperi biscuiti de la tarani?
      Cumperi salam de la tarani?
      Cumperi detergent de la tarani (si acolo sunt probleme nu numai la alimente)
    • +16 (24 voturi)    
      .... hotii de la Lunguletu ..... (Joi, 27 iulie 2017, 18:16)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      Manat de patriotism alimentar am cumparat intr-un an legume de la Lunguletu. Era un an extrem de bogat: cartofii erau peste tot - roabe, carute, remorci, gramezi pe camp - belsug mare. Opresc pe marginea drumului si cumpar cartofi de la doua fetite (sub 10 ani) care se jucau , faceau pe negustoresele (puse de parinti). Acasa am constatat ca in sacul de cartofi la exterior erau cartofi de dimensiuni normale iar in centru mici ca nucile. Asa m-am lecuit de patriotism alimentar. M-am intristat pentru ca au pus copii sa insele si au inselat intr-un an extrem de bogat. Nu mai opresc la Lunguletu nici daca dau ceva gratis.
      • +4 (4 voturi)    
        te cred, dar ... (Joi, 27 iulie 2017, 18:45)

        Gelum [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        nu are legătura cu subiectul. Cartofii mici ca nucile erau/sunt la fel de buni ca cei mari.

        Aspectul e ca mâncarea procesata, detergenții și alte produse din lanțurile vestice au diferențe foarte mari de calitate.

        Alimentele de baza nu se prea rentează sa fie importate, pentru ca exista suficient local.
        • -1 (1 vot)    
          ..... bineinteles....... (Vineri, 28 iulie 2017, 11:01)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

          Era un raspuns la ideea de a cumpara de la tarani (patiotism alimentar). Dar este mai mult: apar in media articole critice la adresa lanturilor comerciale (occidentale) si tristetea mea este ca am conationali care ma inseala.
    • 0 (2 voturi)    
      Un mic spot publicitar? (Joi, 27 iulie 2017, 19:16)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      ... pentru firma Dvs.?

      À propos, "nostri" se scrie cu un singur "i".
  • +3 (11 voturi)    
    Teoria ca teoria (Joi, 27 iulie 2017, 17:47)

    pallst [utilizator]

    Tocmai, ca nu este o idee, ci o PRACTICA.
    Care s-a aplicat si se aplica din vremea cand inca nici nu existau "estici" in Uniunea Europeana. Si se va mai aplica multa vreme, ca e prea mare afacerea, Aveam candva si noi marfuri autohtone categorisite drept 'calitatea a II-a", "a III-a" chiar. Si acum exista destule marfuri ce nu indeplinesc toate standardele declarate; Sa nu se mai vanda?! Si profitul Acelora? ...
  • +6 (14 voturi)    
    si NU DOAR alimente (Joi, 27 iulie 2017, 18:16)

    PentruContra [utilizator]

    diferenta de calitate nu este doar la alimente. produsele de igiena personala, cele de curatenie, pana si electronice sau chiar masini. "rezolva cu prietenu' care sta in DE sa iti cumpere el acolo ca e mai de calitate, tine mai mult". si nea' juncker asta acu' se da surprins
    • +2 (4 voturi)    
      parcurile de masini (Joi, 27 iulie 2017, 21:28)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui PentruContra

      Pentru masinile produse pe comanda e mai complicat, dar loturile care vin direct in showroom-uri si parcuri de masini tare am impresia ca nu au trecut toate testele de calitate, sau sunt din fabrica secundara a brandului respectiv.
  • +6 (6 voturi)    
    Esti singur Jeane, (Joi, 27 iulie 2017, 21:14)

    OmulNou [utilizator]

    esti foarte singur.
  • 0 (4 voturi)    
    in bula bruxelleza... (Vineri, 28 iulie 2017, 1:36)

    demaGOGU [utilizator]

    ...posibil sa nu mai exista cineva mai inrait in perversiuni (politice) decat acest j.c.juncker.
  • +1 (1 vot)    
    Eticheta de substandard (Vineri, 28 iulie 2017, 10:59)

    DanielC [utilizator]

    Un domn din PSD avea o inițiativa de a pune etichete pe alimente în funcție de calitatea lor. Verde pentru bio, etc. Mi se pare ca ar putea exista o alta culoare pentru substandard. Mediul privat nu vrea sa meargă mult în pierdere astfel ca schimbările se vor face simțite foarte repede.
  • +2 (2 voturi)    
    "vom continua intentia de a stopa" ca pana acum (Vineri, 28 iulie 2017, 11:51)

    jackalphonse [utilizator]

    "Vom continua intentia pe care nu am avut-o niciodata", ar fi trebuit sa completeze domnul asta.
    Pai, din cate vad, companiile deja au trecut in faza a doua, in care recunosc diferentele de calitate si au inceput cu scuzele. Ar trebui sa se treaca la represalii din partea autoritatilor.
    PS. Cea mai tare a fost aia in care calitatea mai proasta este motivata prin "diferenta intre gusturi". Normal gogule, noi, codasii Europei, am prins gust pentru lucrurile scumpe si de proasta calitate. Nici macar n am recunoaste ceva de calitate buna:))
  • +1 (3 voturi)    
    Poftim (Vineri, 28 iulie 2017, 12:43)

    harapalb [utilizator]

    Minciuni si ipocrizie la cel mai inalt nivel din UE.

    Poftim.