Institutul de Igiena: Noua produse alimentare din 29 au standarde duble de calitate in Romania si UE

de N.O     HotNews.ro
Miercuri, 26 iulie 2017, 17:59 Actualitate | Esenţial

Autoritatile romane au descoperit noua din 29 de produse alimentare care aveau standarde duble din punct de vedere calitativ in Romania si in cateva tari din UE, in urma analizelor comparative, a declarat miercuri directorul Institutului de Igiena si Sanatate Publica Veterinara (IISPV), Rodica Tanasuica, in cadrul unei conferinte de presa la care a participat si ministrul Agriculturii, Petre Daea, relateaza News.ro. Produsele la care s-au constatat diferente sunt parizer de porc, carnati pentru gratar, conserva de peste, pateu, bacon, sunca, conserva macrou, conserva hering si conserva macrou.

La aceste actiuni au participat reprezentanti ai Ministerului Agriculturii, de la Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA) si de la Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC). IIPSV este o institutie aflata in subordinea ANSVSA.

In total, au fost prelevate 29 de probe din tari europene si alte 29 de probe similare din magazinele romanesti, la preparate din carne, preparate din lapte, conserve de peste, ciocolata.

"Dintre acestea, noua produse au prezentat unele diferente din punctul de vedere al continutului de grasimi si proteine", a declarat Rodica Tanasuica.

Categoriile de produse care au fost receptionate la Institutul de Igiena din Bucuresti au fost: noua produse din categoria branzeturilor, doua produse din categoria unt, un produs din categoria smantana, sapte produse din categoria sunca, trei produse din categoria carnati, un produs din categoria crenvursti, trei produse din categoria peste, doua produse din categoria ficat si un produs din categoria ciocolata.

S-au constatat diferente la: parizer de porc, carnati pentru gratar, conserva de peste, pateu, bacon, sunca, conserva macrou, conserva hering si conserva macrou.

"Transmitem chiar in aceasta seara Comisiei Europene rezultatele noastre si vom solicita sa se accelereze procesele de reglementare, astfel incat sa putem avea instrumente sa putem analiza oricand si in orice tara produsele care au standarde duble", a declarat ministrul Agriculturii, Petre Daea, in cadrul aceleiasi conferinte de presa.

Acesta a subliniat ca nu vor fi dezvaluite numele producatorilor sau al comerciantilor implicati, iar produsele nu pot fi retrase de pe piata.

"Produsele nu prezinta pericol pentru sanatatea populatiei, nu avem niciun temei legal pentru a le elimina de pe piata. Nu vom da numele produselor sau comerciantilor", a punctat ministrul Agriculturii.

Mai multi angajati ai statului roman au recoltat in perioada 19-26 iunie 29 de probe din alimentele din Maastricht (Olanda), Aachen (Germania) si Bruxelles (Belgia) pentru a realiza un studiu comparativ in ceea ce priveste produsele alimentare susceptibile de dublu standard, a anuntat luna pe 10 iulie Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale (MADR).

Angajatii au prelevat produse alimentare din magazinele care au fost selectate in functie prezenta lor in cele trei tari si in Romania, precum si de produsele identice care se regasesc pe rafturile magazinelor din tarile vizate: Lidl - Germania si Olanda, Kaufland - Germania, Belgia - Delhaize (Mega Image - Romania).

Probele au fost inaintate spre analiza comparativa Institutului de Igiena si Sanatate Publica Veterinara Bucuresti, apartinand ANSVSA.

Deplasarea a avut loc dupa ce ministrul Agriculturii, Petre Daea, a trimis la inceputului lunii aprilie o scrisoare omologilor sai din Olanda, Germania si Belgia.

In Romania, MADR, ANSVSA si ANPC au realizat, intr-o prima etapa, analize de laborator pentru un numar de 175 de produse alimentare (produse din carne, produse din lapte, conserve de peste, miere albine, legume si fructe), avand ca termen de comparatie informatiile declarate pe eticheta de catre producatori sau distribuitori.

In urma verificarilor, autoritatile romane au descoperit doar un singur produs neconform - miere importata din Franta, care depasea cu 50% limita normala a unui coeficient enzimatic, fara a fi periculoasa pentru consum.


Citeste mai multe despre   






















6353 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Unde sint facute? (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:20)

    DT34 [utilizator]

    Pateu de ex. eu stiu numai romanesc si cehesc. La fel cu cirnati si sunca, sint facute in Romania? Probabil ca difera fata de cele de export.
    • -2 (10 voturi)    
      PSD nu vrea sa spuna cine sunt producatorii (Miercuri, 26 iulie 2017, 19:19)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      de ce tine PSD secret numele produselor care au calitate inferioara ? Petre OAIA Daea: 'Nu vom da numele produselor sau comerciantilor"
      • -10 (18 voturi)    
        In plus, PSD nu spune despre aerul din Cluj (Miercuri, 26 iulie 2017, 20:47)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        In plus, PSD nu nimic spune despre aerul din Cluj.

        Calitatea precara a aerului din Cluj, mai mult decat in toata zona transilvana, da sindromul de incetinire-iobageala, ceea ce explica retardarea generala a populatiei locale si permanenta cautare de stapan (teuton, daca se poate; daca nu, merge si unguras, un grof, ceva!).

        Deci, PSD dezinformeaza prin omisiune si in acest caz...sfanta, pura, neprihanita DNA sa treaca sa ii ia...halelujaj si-un praz verde #rezist!
    • +4 (6 voturi)    
      complet irelevant (Miercuri, 26 iulie 2017, 21:44)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Sa ne spuna Institutul si care este diferenta de pret intre produsul romanesc si cel care se vinde in vest.

      Sa luam ca exemplu carnatii. In orice supermarket din Romania vei gasi o gramada de variante de carnati de la diversi producatori. Chiar si cand cumperi constant de la acelasi producator, aceeasi marca, pot sa apara diferente in calitatea produsului si acestea sa fie corect trecute pe ambalaj. De exemplu, continutul de proteina poate sa varieze intre 5 si 40% intre marci sau sa se schimbe cu 1-2% daca animalele sunt sacrificate vara sau iarna.

      Cel care decide in final este clientul. Important este deci ca alegerea sa fie una informata si preferabil ar fi sa ai si niste optiuni - concurenta in orice domeniu este benefica.
      • -2 (8 voturi)    
        Chiar asa! (Miercuri, 26 iulie 2017, 22:32)

        accidutzu13 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Unt 82% grasime 250 grame in Aldi 0.89 centi.
        In Romania nu gasesti unt de 65% la 200 grame sub 1 euro.
        Ti se pare corect?
        • 0 (2 voturi)    
          cauta si vei gasi (Joi, 27 iulie 2017, 9:16)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui accidutzu13

          http://catalog-oferta.com/lidl/la-lidl-preturile-sunt-cu12-mai-mici-intre-1-si-7-iunie-2015

          unt, 3.95 ron. 0.87 eur.
          • 0 (2 voturi)    
            esti chiar profesionist la dezinformare ;) (Joi, 27 iulie 2017, 10:41)

            accidutzu13 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Cu ce sa incept? Ca e o oferta din 2015? Din untul ala a ramas doar hartia :)) Ca e la oferta? Ca era in perioada in care a scazut TVA-ul la alimente?
            Si ai comparat mere cu pere. Cauta in Romania, markenbutter (in Germania e untul de cea mai buna calitate), la 250 de grame, cu 82% grasime la pretul de 4 lei.
  • +1 (13 voturi)    
    Nelamurire: (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:22)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    De Coca Cola se poate lua institutul?
  • +2 (8 voturi)    
    credibilitatea... (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:34)

    demaGOGU [utilizator]

    ..acestul institute de igiena (wth?) este nonpositiva.
  • +1 (21 voturi)    
    am si eu ceva de adaugat (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:35)

    MoemBius [utilizator]

    credeti ca avem alt merit in UE decat sa constituim piata de desfacere pt marfurile lor?
    astept pareri
    si chiar sint curios

    Intrebarea e
    daca tot au nevoie de piata de desfacere de ce isi bat joc si ne trimit astfel de marfuri
    ok pot sa inteleg ca sint de mai proasta calitate
    pina la urma nu te forteaza nimeni sa cumperi ceva anume
    cumperi ce vrei sau ce te lasa buzunaru
    ce merita intradevar cercetat e de ce acelasi produs are 2 preturi si dupa ce ca e mai scump la noi e si mai prost
    baietzii astia nici macar nu stiu sa faca o magarie pina la capat
    ba o faceti pt fraierii aia puneti i un alt ambalaj si alt nume
    aveti macar bunul simt sa nu o vindeti la acelasi pret scump dati-o mai ieftin
    si nu cred sa se supere nimeni
    • +2 (10 voturi)    
      oare? (Miercuri, 26 iulie 2017, 21:49)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Poti sa-mi dai si mie un exemplu concret de produs alimentar identic, dar care are pret mai mare la noi decat intr-o tara occidentala?

      Oricum vorbim de un potential adaos justificat daca produsul este fabricat, de exemplu, in Belgia (Delhaize) si transportat in Romania. In acest caz costul de transport este, probabil, mai mare decat cel de fabricatie.
  • +7 (17 voturi)    
    Comunicat (Miercuri, 26 iulie 2017, 18:40)

    Maresalul [utilizator]

    Comunicat ministerial:

    "Conserva de macrou si conserva de macrou"
    Semnat: Oaia Daea, in esenta un mare bou.
  • -2 (18 voturi)    
    Exact (Miercuri, 26 iulie 2017, 19:00)

    Tare_de_tot [utilizator]

    Din ciclul ce vraji mai face statul RO:

    Asta ne intereseaza; bineinteles ca in fc. de piata de desfacere apar diferente.

    Dar nu vad la guvern o ingrijorare ca nu avem strazi ca in Germania, universitati ca in Uk, scoli ca in Finlanda, protectie sociala ca in Franta, salarii ca in Vest etc.

    Cu astea nu trebuie sa ne aliniem; dar am gasit marota - cateva produse sunt mai putin calitative ca in vest; exact .........
  • -1 (7 voturi)    
    Vinovați? (Miercuri, 26 iulie 2017, 19:22)

    asavreau [utilizator]

    PSD au încercat să-și asume un merit din această "analiză"și de aceia au uitat să spună că Petre Daea sa ocupat de scărpinatul oilor în loc să dispună măsuri privind calitatea produselor agroalimentare produse în țară sau aduse din import.Și în privința programului de roșii ministrul a făcut o mare măgărie,roșiile aduse de țărani pe piață fiind în mare majoritate proaste,fără gust,roșii la exterior și verzi la interior.Îi recomand lui Petre Daea o vizită la depozitele din Voluntari și pe urmă mai vorbim.La depozitele respective au de lucru toate instituțiile,dar ocolesc rezolvarea problemelor.Și a început să pută și la propriu de la produse alterate și la figurat de la genul de afaceri care se fac.
  • -1 (13 voturi)    
    sau 1 din 3 (Miercuri, 26 iulie 2017, 19:30)

    Kosmos [utilizator]

    Pai normal ca are alta calitate .in vest se foloseste apa de la dus reciclata iar in est apa din Dambovita
  • -2 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 26 iulie 2017, 20:41)

    7cats [utilizator]

    Pe cât ii de ,,dus" ministrul asta ,poate pe atât de patriot!
    F bine!
    Pentru vestici suntem considerați un fel de gunoi al Europei .
    Normal!
    Politicieni corupți ,ăștia fac ce vor!
  • +2 (2 voturi)    
    Unde sunt (Joi, 27 iulie 2017, 10:39)

    marius0203 [utilizator]

    Unde sunt conservele romanesti de peste de la Tulcea? Imi amintesc cu deosebita placere de conservele "Deltar". Raspunsul ca se afla unde se afla si flota de pescuit oceanic nu este satisfacator.