Rusia afirma ca amplasarea de trupe NATO in tarile baltice, Polonia si Germania este o amenintare la adresa sa

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2017, 12:50 Actualitate | Internaţional

Tancuri americane M1 Abrams, in drum spre Romania
Foto: Facebook
Rusia considera desfasurarea de trupe NATO si echipament militar greu in statele baltice, Polonia si Germania drept o amenintare si nu are nicio informatie cand se va termina acest lucru, a declarat ministrul adjunct de externe Alexei Meshkov, citat de agentia RIA, preluata de Reuters.

Acesta a precizat ca Moscova urmareste cu atentie aceste evolutii si vrea sa se asigure ca securitatea sa este garantata.

"Desfasurarea este desigur o amenintare pentru noi", a spus Meshkov. "Si cine a spus ca se va termina cu asta? Nu avem astfel de informatii. Pentru prima oara de la al Doilea Razboi Mondial, vedem soldati germani de-a lungul granitelor noastre".

Comentariile sale vin dupa ce SUA a amplasat mii de soldati si armament greu in Polonia, tarile baltice si sud-estul Europei, in cea mai ampla desfasurare de forte de la finalul Razboiului Rece.

Trupe germane si vehicule blindate au fost trimise in Lituania, in cadrul planurilor NATO de reasigurare a tarilor est-europene in fata agresiunii rusesti din Ucraina si a anexarii peninsulei Crimeea.

Cu putin timp inainte, un alt oficial din MAE declarase ca Rusia vede Romania drept un avanpost si o amenintare la adresa sa.

Citeste si 























1596 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Ca să vezi ! (Joi, 9 februarie 2017, 12:57)

    Tescovin [utilizator]

    „Pentru prima oara de la al Doilea Razboi Mondial, vedem soldati germani de-a lungul granitelor noastre"
    ----------------------
    Haha, păi alții au văzut trupe rusești nu de-a lungul, ci în interiorul granițelor lor, multă vreme după cel de-al Doilea Război Mondial !
  • +9 (9 voturi)    
    BLA BLA BLA BLA (Joi, 9 februarie 2017, 13:01)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Cum e cu omuletii verzi pana la urma? Ati descoperti ai cui erau? Cine a doborat avionul civil? Cine ocupa teritorii din alte state europene?
  • +7 (7 voturi)    
    Da, stim (Joi, 9 februarie 2017, 13:08)

    Soljenitin [utilizator]

    Intreaga planeta este o amenintare la adresa mujicilor.
    Toata lumea rade sardonic, isi freaca diabolic mainile si vorbeste pe la colturi despre cum sa mai puna bete in roate bietului, bunului, milostivului si asupritului popor rus care, in virtutea nenumaratelor lui "calitati", a tinut pentru o jumatate de secol, prin ocupatie politica si militara, jumatate de Europa in bezna comunista.

    Nu va uitati in gurile infamilor, dragi mujici, adevarul este ca toti va iubim. Ca pe o buba in fund, ce-i drept, dar va iubim. Totusi, nimeni nu are sa va invadeze. Omenirea este acum preocupata de evolutie, nu a ramas alaturi de voi in secolul XVIII! Feel free to join!
  • +7 (7 voturi)    
    In schimb, rusii nu reprezinta o amenintare, (Joi, 9 februarie 2017, 13:11)

    dexpropriat [utilizator]

    ba chiar e bine sa le dai tezaurul tarii sa-l "pastreze"... sa le oferi petrol, alimente, paltoane, sa le fie lor bine, ca de nu, Donbas, Cecenia sau Siria scrie pe tine.
  • -6 (8 voturi)    
    gargara (Joi, 9 februarie 2017, 13:19)

    xanti [utilizator]

    Oricum trupele NATO se caca pe ei de frica sa atace Rusia.
    • +5 (5 voturi)    
      Și atunci... ? (Joi, 9 februarie 2017, 13:26)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Și atunci care ar mai fi problema pentru URSS ?
    • +4 (4 voturi)    
      Hai sa nu mistificam... (Joi, 9 februarie 2017, 13:43)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Trupele NATO sunt aici pentru a apara, nu pentru a ataca.
      PS Esti sigur ca trupele se caca pe ei? Sau inca faci acordul ca in limba rusa?
  • +5 (5 voturi)    
    a fi rus cu coada-n sus in ziua de azi (Joi, 9 februarie 2017, 13:22)

    MG [utilizator]

    a fi rus cu coada-n sus in ziua de azi, arata o lipsa crasa de civilizatie, inteligenta si un exces de badaranism. Daca cu rudele lor slave s-au purtat asa, noi trebuie sa facem un zid pana la cer impotriva lor. Adica scut antiracheta.
  • +2 (2 voturi)    
    AMENINTARE - nu a reusit PSD sa treaca OUG 13 ! (Joi, 9 februarie 2017, 14:16)

    DanProdan1 [anonim]

    Rusia se simte amenintata --- nu a reusit PSD sa treaca noaptea OUG 13 .

    Recapitulam :

    OUG 13 , atacul hybrid al Rusiei in potriva Statului de Drept (NATO) pentru a intari fondurile monetare PSD-KGB !