Avertismentul Germaniei: Introducerea pedepsei cu moartea in Turcia ar insemna sfarsitul negocierilor de aderare la UE

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2016, 13:03 Actualitate | Internaţional

Reintroducerea pedepsei cu moartea in Turcia, evocata de presedintele Recep Tayyip Erdogan dupa puciul ratat, ar insemna "sfarsitul negocierilor de aderare" ale Ankarei la UE, a declarat luni purtatorul de cuvant al guvernului german, citat de AFP.

"Germania si UE au o pozitie clara: respingem categoric pedeapsa cu moartea", a declarat Steffen Seibert, intr-o conferinta de presa.

"Introducerea pedepsei cu moartea in Turcia ar avea drept consecinta (pentru Ankara) sfarsitul negocierilor de aderare la Uniunea Europeana", a avertizat acesta.

Presedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a declarat ca tara sa trebuie sa evite "orice intarziere" in reintroducerea si aplicarea pedepsei cu moartea.

"Cred ca Guvernul va discuta cu opozitia, iar decizia va fi luata fara indoiala", a promis Erdogan duminica in fata unei multimi de sustinatori care scanda "Vrem pedeapsa cu moartea!" (pentru pucisti - n.red.)

Pedeapsa cu moartea a fost abolita oficial de Turcia in urma cu 12 ani, ca parte a ofertei facute de Ankara pentru a adera la Uniunea Europeana.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
8216 vizualizari
  • -18 (26 voturi)    
    Vrajeli (Luni, 18 iulie 2016, 13:09)

    Toni_Romania [utilizator]

    Poate Erdogan acum sa casapeasca si 1 milion de turci ca represalii, Nato va ramane acolo pun pariu (lui Nato/U.s.a nu le pasa de aia cu "drepturile omului"). INCIRLIK AIR BASE e mai importanta.
    Cititi ce i la baza aia si la ce serveste ea (are si bombe nucleare tactice).
    Nato e cea care decide politica externa UE.
    • +9 (13 voturi)    
      :)) (Luni, 18 iulie 2016, 14:15)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Asta cu "NATO e cea care decide politica externa a UE" este directia de atac in strada Savushkina nr 55 zilele astea? Ca am mai intalnit-o la cativa trolli rusi.
  • -1 (15 voturi)    
    Nu a disparut gena (Luni, 18 iulie 2016, 13:10)

    CoralMS [utilizator]

    Cine are material genetic de barbar si cotropitor tot asa ramane, imposibil sa se schimbe intre generatii asa. Turcii raman tot turci, una doua se enerveaza si taie tot ce prind in jur, pusca avioane ca s-au enervat, acum rad tot pe la ei prin tara, si ii bat si pe americani la fund. Rusii fac ca de obicei pe nebunii (ce e nou in asta?) fix in acelasi stil in care au sfidat tot si la razboi. Si mai avem vecini mai la vest de noi care si aia s-au ciufurizat rapid ca se simt enervati.

    Practic mai toti care au avut imperii barbare se manifesta belicos si acum. Asta mai e intamplare? Iar 'marii' europeni inca mai pun botu ca ei sunt niste domni si se poate discuta. Yeah rite!

    Trezirea bai!!!
    • -11 (11 voturi)    
      si politicienii spanioli (Luni, 18 iulie 2016, 13:38)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui CoralMS

      si politicienii spanioli au fiecare un mic Franco in popow
    • -6 (8 voturi)    
      Pe Nato nu l deranjeaza deloc (Luni, 18 iulie 2016, 14:31)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui CoralMS

      Pe Nato nu l deranjeaza deloc ca turcii sunt medievali si tribali - bine ca e baza Incirlik acolo. Aia conteaza.
  • +13 (17 voturi)    
    Erdogan n-a inteles nimic. Si-a luat-o in cap (Luni, 18 iulie 2016, 13:21)

    zzztop [utilizator]

    Pedeapsa cu moartea si epurarea opozantior politici o sa-l duca in groapa mai tarziu sau mai devreme.

    Cum ajung indivizi ca acesta avizi de putere, nepasatori la principiile democratice sa conduca tari ma depaseste.
    • +5 (7 voturi)    
      Cum ajung la putere indivizi ca astia (Luni, 18 iulie 2016, 14:10)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Pai uita-te la Ponta, Iliescu, Dragnea, Oprea. Sunt scosi in fata de indivizi - de regula generali - din structurile de forta, adica orice institutie cu grade si cu pistol la brău. Astia hotarasc destinele, nu va mai uitati la Guvern, Parlament, Presedentie si alte abureli. Gasti din structurile militarizate care se bat intre ele pentru bani, control, influenta, pentru putere mai pe scurt. Unii dintre acestia, nu multi, sunt si patrioti.
  • +15 (17 voturi)    
    ...fara indoiala (Luni, 18 iulie 2016, 13:23)

    raducutu [utilizator]

    Turcia nu va intra in UE niciodata...tentativa de puci o confirma...
    • -8 (18 voturi)    
      Nu, dar (Luni, 18 iulie 2016, 13:32)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui raducutu

      Nu, dar este si va fi in Nato. Oricate masacre ar face killerul Erdogan.
  • +13 (15 voturi)    
    Prea putin (Luni, 18 iulie 2016, 13:23)

    xvlad [utilizator]

    Sfarsitul negocierilor de aderare trebuia sa se fi produs deja odata cu epurarile masive.

    Erdogan aplica o tactica bine cunoscuta de negociere: cere ce vrei si vei primi mai putin, cere mai mult decat vrei si vei primi ce vrei. Probabil ca nu-l intereseaza prea tare pedeapsa cu moartea, mai importanta este inlaturarea celor incomozi. Prin urmare, arunca pe piata ideea asta cu pedeapsa capitala, toata lumea se inflameaza, apoi renunta la ea si lumea e cat de cat multumita desi, inca o data, scopul lui principal este epurarea, lucru care ar trebui sa fie inaceptabil intr-o tara care vrea sa fie membra UE.
  • -5 (15 voturi)    
    slooooow Eurooooooope (Luni, 18 iulie 2016, 13:27)

    EXEs [utilizator]

    Negocierile s-au incheiat in clipa in care tot europeanul a inteles cat de scrantiti sunt musulmanii. Pe langa musulmanii existenti care ar fi in jur de 40-50mil, daca mai bagau si Turcia cu 80mil musulmani, treceau de 15% din populatie. In conditiile cresterii demografice explozive si invaziei din Orientul Mijlociu ar fi trecut de 25% in 20 de ani, iar in 50 de ani ar fi avut majoritatea si ar fi facut califat islamic.
  • +6 (8 voturi)    
    care negocieri? (Luni, 18 iulie 2016, 13:37)

    freestyle [utilizator]

    care aderare? stai sa vezi cum o sa arate Turcia in 2-3 ani. occidentalii astia traiesc in "twilight zone".
    cum spune TRU in Adevarul de azi:
    "Firesc şi democratic, sâmbătă, cum s-a luminat de zi, Erdogan a lansat propria lovitură de stat. 3000 de militari arestaţi, 2000 de magistraţi demişi. Reintroducerea pedepsei cu moartea luată în calcul. Erdogan jură că apără democraţia, democraţia fiind el.
    ................
    Pentru a reproduce anunţul actualizat şi integral: în situaţia foarte probabilă, ba chiar iminentă, a unei prăbuşiri, fixaţi-vă burka pe faţă şi luaţi poziţia brace!"

    http://adevarul.ro/international/europa/pozitia-brace-1_578c87d45ab6550cb8f690f7/index.html