Doua zile pana la votul decisiv pentru Brexit si pentru UE. Beckham voteaza pentru ramanerea in UE, sondaje optimiste pentru tabara IN

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2016, 9:09 Actualitate | Internaţional

Marea Britanie - vot pentru Brexit
Foto: AGERPRES
Cu doua zile ramase pana la refendumul de joi, 23 iunie, pentru ramanerea sau iesirea Marii Britanii din UE, George Soros a avertizat asupra consecintelor dureroase ale unui Brexit. Multimiliardarul a spus pentru The Guardian ca UK se poate trezi intr-o Black Friday daca voteaza pentru iesirea din UE. Ultimele sondaje prezentate de The Telegraph arata ca tabara In (cei care voteaza pentru ramanerea in UE) a luat un avans de 7 puncte in fata taberei Out.
  • Citeste pe HotNews.ro toate informatiile zilei despre campania pentru Brexit

19:50 Presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, spera ca "pragmatismul britanic" sa conduca la o respingere a Brexit-ului.

"Sper ca britanicii sa se lase condusi de pragmatismul lor deoarece este o virtute britanica", a spus acesta, pentru Frankfurter Allgemeine Zeitung.

18:25 Banca Centrala Europeana este pregatita sa reactioneze la consecintele unui Brexit, a declarat marti seful BCE, Mario Draghi.

BCE este pregatita sa faca fata tuturor evenimentelor neprevazute care vor urma referendumului britanic, a spus acesta, intr-o interventie in fata comisiei pentru afaceri economnice si monetare a Parlamentului European, la Bruxelles.

17:10 Un vot in favoarea Brexitului ar putea avea "repercusiuni economice importante", potrivit sefei bancii centrale americane (Fed), in fata unei comisii a Congresului.

Janet Yellen a declarat ca o "incertitudine considerabila" planeaza asupra perspectivelor economice si ca economia mondiala ramane "vulnerabila".

16:16 Premierul britanic David Cameron a cerut britanicilor sa se gandeasca la "visele copiilor lor" la votul de joi.

Ramanand in UE, "avem ce este mai bun din doua lumi. Ganditi-va la visele si sperantele copiilor vostri", a spus acesta, intr-o declaratie sustinuta in fata biroului sau din Downing Street.

"Daca votam sa iesim, s-a termina", a spus acesta, avertizand ca un Brexit echivaleaza cu un "risc enorm" pentru economia tarii.

16:02 Sondaj Survation: Tabara pro- UE pierde usor avansul in fata taberei pro-Brexit (45% - IN / 44% OUT).  Noul sondaj a fost realizat telefonic in data de 20 iunie

15:30 Uniunea Europeana trebuie sa se schimba indiferent daca Marea Britanie voteaza sau nu sa ramana in blocul european, crede ministrul german de Finante, Wolfgang Schaeuble, citat de Reuters.

"Europa nu este intr-o forma buna", a spus Schaeuble, la o conferinta in Berlin.

Acesta a precizat ca isi doreste ca Marea Britanie sa voteze in favoarea UE, dar, indiferent de rezultat, "nu vom putea merge ca pana acum, altfel oamenii vor spune ca nu au fost intelesi".

"Marea Britanie este o piata importanta pentru economia germana iar un Brexit va provoca daune considerabile", a apreciat el.

14:40 Lira sterlina a atins maximul ultimilor sapte saptamani in raport cu dolarul, pe fondul optimismului legat de un vot in favoarea ramanerii in Uniunea Europeana, scrie Reuters.

Ora 14.26: Jeremy Corbyn, liderul Partidului Laburist (de opozitie, pro-UE), a declarat marti ca "Brexit inseamna un pericol economic" (BBC)

Ora 12.24: Boris Johnson, fost primar al Londrei si principalul avocat al Brexit, a dezavuat posterul controversat al UKIP, care infatiseaza o lunga coada de imigranti (BBC). Posterul a dat apa la moara adevrsarilor Brexit, care au acuzat "otravirea" dezbaterii publice

Ora 12.22: Un fost consilier al lui Cameron il acuza pe premierul britanic ca a mintit cand a promis ca va reduce semnificativ imigratia, desi toate institutiile implicate i-ar fi spus ca e imposibil (sursa: The Sun)

Ora 11.20: David Beckham a anuntat ca voteaza pentru ramanerea in UE (Politico)

Ora 10.49: Cum se pozitioneaza marile ziare britanice? O analiza interesanta facuta de Reuters arata ca pentru ramanerea in UE se pronunta The Times, The Mail On Sunday, Daily Mirror, The Financial Times, The Observer, The Guardian. Cele mai proeminente voci pro-Brexit sunt The Sun, The Sunday Times, The Sunday Telegraph si The Telegraph. Interesant ca imperiul media al lui Rupert Murdoch e impartit: The Times e anti-Brexit in timp ce The Sun e pro-Brexit. Citeste aici toata analiza

Ora 10.11: Elvetienii nu se dezmint si gandesc pe termen lung: tara ar putea vedea pe termen scurt un aflux urias de bani in cazul Brexit, dar se teme de efectele pe termen lung asupra comertului (Politico)

Ora 9.55: The Telegraph isi precizeaza clar pozitia pro-Brexit intr-un editorial publicat pe prima pagina

Ora 9.49: Bursele asiatice au crescut pe fondul optimismului dat de ultimele sondaje, care arata ca britanicii ar urma sa voteze pentru ramanerea in UE (Reuters)

Ora 9.38: Daily Mirror (tabloid influent, anti-Brexit) proiecteaza un dezastru economic pentru Marea Britanie in cazul Brexit. Tabloidul citeaza sefii marilor lanturi de supermarketuri si ai producatorilor de automobile

Ora 9.33: Un sondaj online prezentat de The Sun (tabloid extrem de influent, pro-Brexit) arata ca circa o treime dintre britanici sunt inca nehotarati, cu doar 48 de ore inaintea votului decisiv. Detalii, aici

Ora 9.30: Seful unui dintre cele mai mari sindicate britanice, Unite the Union, scrie intr-un editorial publicat de The Guardian ca iesirea Marii Britanii din UE nu va stopa fluxul de forta de munca ieftina. The Guardian este anti-Brexit

Ora 9.11:
Propunere indrazneata a unui respectat ziarist ceh: limba engleza sa devina limba oficiala in Cehia. Motivul? Sanse sporite pentru angajarea pe piata globala a muncii. Cu alte cuvinte: britanicilor, noi va vrem, voi de ce nu ne vreti?

Ora 9.10: George Soros, care a fortat prabusirea lirei sterline in septembrie 1992 in urma unui atac speculativ care l-a transformat intr-o celebritate globala, avertizeaza in The Guardian ca lira se va devaloriza si mai puternic decat acum un sfert de secol in cazul unui Brexit


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
12875 vizualizari
  • -10 (22 voturi)    
    totus cam trece masura. (Marţi, 21 iunie 2016, 11:08)

    SimóEndre [anonim]

    Totusi cine se crede Soros ca el da tonul asupra tot cea ce se intampla in politica Europei?
    • -9 (11 voturi)    
      ala care conduce europa (Marţi, 21 iunie 2016, 14:48)

      Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui SimóEndre

      masonul de serviciu....
  • -10 (26 voturi)    
    ok (Marţi, 21 iunie 2016, 11:08)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Cel mai mult ma deranjeaza ca nu se face vot si in restul europei.
    Hai a votam si noi daca vrem UK in EU sau nu ... asa ar fi normal nu ?
    Poate votam noi NU si terminam tarasenia
    • -4 (28 voturi)    
      Capra raioasa cu coada pe sus ... (Marţi, 21 iunie 2016, 12:45)

      Spirt [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Oare poate creierul tau doar sa cuprinda ce inseamna UK? Cata forta? Nu cred!
      • -1 (13 voturi)    
        lol (Marţi, 21 iunie 2016, 15:06)

        _Sherlock_ [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

        Nu poate mai mult :)))) ... si mai sunt si alti ca el care au creierul cat nuca.... uitate la ce voturi ai primit daca nu ma crezi :)))

        Noi ne kkm pe noi ridicand in slavi Miorita, in timp ce britanicii ridicau imperii. Capre raioase si proaste in acelasi timp , asta suntem :))))
        • +1 (7 voturi)    
          lol again (Marţi, 21 iunie 2016, 19:35)

          _Sherlock_ [utilizator] i-a raspuns lui _Sherlock_

          4 capre raioase s-au simtit lezate si au dat cu copita pe vot negativ :)))))

          Apreciez macar ca sunt sensibile :)))))
      • +1 (7 voturi)    
        capra (Marţi, 21 iunie 2016, 17:35)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

        esti tu.
        1. UK nu mai e demuuuult cea fost. Cam de 50-60 de ani. Au avut noroc cu Thatcher care i-a mai redresat dar cam atat.
        2. Rusia a pompat o multime de bani in tot felul de agitatori comunisti care i-au prostit rau pe englezi. Atat de rau ca au ajuns si in parlament (NIgel Farade spre ex). M-am saturat sa vad atati idioti si sa lupt contra lor asa ca macar o data as vrea sa se intample asa cu mvor idiotii sa vada si ei ce inseamna sa fii tembel cu totul.

        Mai pe scurt chiar mi-as dori sa iasa ca sa vada ei ce inseamna sa fii cu nasul pe sus as cum se poarta ei prin EU.
        Daca chiar ai impresia ca fara EU, UK va rezista uitate ce s-a intamplat cu lira lor cand se parea ca partida pro BREXIT castiga.
        • +4 (6 voturi)    
          hei (Marţi, 21 iunie 2016, 21:18)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          Daca tu crezi ca o scadere a lirei va duce la dezastru, te inseli. Exporturile lor o vor duce mai bine. Ce, daca leul ar fi la paritate cu Euro, ar fi mai bine pentru Romania? Evident, nu, exporturile se duc naibii.
        • +2 (2 voturi)    
          farage (Miercuri, 22 iunie 2016, 0:21)

          bec [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          ca farage dar de marxistul de sec 19 corbinel nu ai nimic de zis, ala e bun, este?
    • +3 (11 voturi)    
      Calicul satului sa dea afara chiaburul? (Marţi, 21 iunie 2016, 16:04)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Chiaburul care l-a ajutat? hahaha, nu suna asa comunist oleaca?
    • +4 (4 voturi)    
      hei (Marţi, 21 iunie 2016, 21:14)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Daca Europa avea dreptul sa voteze la intrarea Romaniei in UE...nu ajungeau prea multi la Vest de Tisa.
  • +15 (15 voturi)    
    murdoch (Marţi, 21 iunie 2016, 11:49)

    stefansb [utilizator]

    Nu e asa surprinzator ca doua ziare din acelasi trust au pareri diferite. Ziarele, ca si politicienii, le spun cititorilor ce vor sa auda. Iar daca publicul the times e anti brexit, si publicul the sun e pro- brexit, atunci asa scriu si redactiile celor doua, ca altfel isi pierd publicul.
    • +6 (8 voturi)    
      CORECT ! (Marţi, 21 iunie 2016, 15:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Poa' sa se darame lumea, afacerea-i afacere !
  • +3 (7 voturi)    
    O poveste cu final asteptat ? (Marţi, 21 iunie 2016, 15:54)

    Susufler0 [utilizator]

    Poate de Cameron, care s-a jucat cu chibriturile si era sa dea foc la casa !

    PS. Cei Mari, iau dat dulciurile si jucariile cerute si i-au cerut sa spuna unde a ascuns cutia cu chibrituri !

    PPS. Pana la urma le-a dat-o, dar de un foc micut tot a pus mai inainte.
  • +2 (8 voturi)    
    O alta teorie a conspiratiei (Marţi, 21 iunie 2016, 16:17)

    CezarPopa1 [anonim]

    Un sambure de adevar gasim in toate afirmatiile, Chiar si in cele legate de caprele raioase si proaste, motiv pentru care fac si eu o afirmatie, legata de interesele cuiva (unora), de a dezbina pentru a conduce. Zic "a dezbina", pentru ca mie mi-e clar ca Brexitul reprezinta inceputul sfarsitului UE.
    • -1 (5 voturi)    
      Sfarsitul? (Marţi, 21 iunie 2016, 18:12)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui CezarPopa1

      Poate amanarea globalizarii totale.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 21 iunie 2016, 17:47)

    James Bond [utilizator]

    Ar trebui renegociate cererile UK-UE care au fost aprobate in urma cu cateva luni, si cu care Cameron ameninta UE ca fara astea va scoate UK din UE.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce-ati luat tovarasi azi? (Marţi, 21 iunie 2016, 18:41)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Scorul e f strans:
    https://ig.ft.com/sites/brexit-polling/
    46 la 45 la ultima strigare pt iesire
    vedeti ca inca nu ati sarit gardul
    nici nu ati trecut de el
    ask and you shall receive:))) pt Cameron
    • +4 (4 voturi)    
      Așa a fost și în Austria (Marţi, 21 iunie 2016, 20:01)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Dar s-a rezolvat lejer la votul prin corespondență, care a „dat bine”.

      Previziunea mea este că voturile venite din afara UK vor înclina balanța de partea pro-UE.
      • -5 (5 voturi)    
        hei (Marţi, 21 iunie 2016, 21:21)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Cei care locuiesc intr-o tzara nu mai pot sa-si decida singuri soarta.
        Ne-rezidentii n-ar trebui sa aiba drept de vot.
        Se aude, Romania?
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Miercuri, 22 iunie 2016, 8:30)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui john70

          de ce ma, cetatenia mea nu conteaza daca nu sunt rezident in tara ? cat timp nu am renuntat la cetatenie, inseamna ca ma intorc.

          cu asemenea gandire, nu ma mira de ce merge tara asa cum merge. sper ca nu faci copii.
          • 0 (0 voturi)    
            hei (Joi, 23 iunie 2016, 21:31)

            john70 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

            Ar trebui sa conteze unde rezidezi si unde platesti impozitul pe venit. Numai cei care platesc in Romania, ar trebui sa aiba dreptul sa voteze.
            • 0 (0 voturi)    
              nu platesc (Duminică, 10 iulie 2016, 9:58)

              toxx [utilizator] i-a raspuns lui john70

              impozit pt ca muncesc in UAE si exista tratat de evitarea dublei impuneri . Dar trimit acasa lunar 1400$ care sigur sunt impozitati intrun fel sau altul (TVA, impozite, etc)

              asa ca , conform logicii tale, am tot dreptul sa votez.
  • +4 (10 voturi)    
    Am putea gândi și altfel? (Marţi, 21 iunie 2016, 18:52)

    marius v [utilizator]

    Pe lângă faptul că este complet nepotrivit să ne dăm noi cu părerea în legătură cu hotărârea pe care o vor lua britanicii pentru ȚARA LOR, ar fi bine să ne amintim care-i cauza acestui referendum. V-ați întrebat de ce tocmai acum?
    Există trei oameni care au reușit să facă harcea-parcea un continent întreg. I-am numit pe Jean-Claude Juncker, Angela Merkel și François Hollande. Criza migranților este doar un aspect dintre multe altele, dar haideți să ne gândim doar la ea.
    România a primit vreo 30 de migranți. Adică de 10000-20000 de ori mai puțini decât estimau cei trei că ar trebui să primească. Dintre cei 30, unul s-a dovedit a fi taliban. Nu vreau să mă gândesc ce petreceri ar fi iscat băiatul ăla dacă îl lovea nostalgia și depresia. Acum, gândiți-vă ce mai înseamnă UE, cu peste 1 milion de migranți cărora doamna Merkel s-a gândit să le fie amfitrioană. Dacă se păstrează proporția de 1 musulman radical la 30 (ipoteză optimistă), înseamnă că în Europa sunt acum peste 30000 de băieți de-ăștia.
    Iar acum gândiți-vă dacă ați mai fi vrut ca România să facă parte din UE în cazul în care s-ar fi întâmplat în România ceva asemănător cu Londra, Madrid, Paris, Bruxelles. Este că ați fi vrut și voi un referendum pe aceeași temă?!
    Nu sunt eurosceptic. Dimpotrivă, cred că Uniunea Europeană este o idee extraordinară, o construcție politico-economică fără precedent, cu prezumtive avantaje pentru fiecare țară componentă. Din păcate, a încăput pe mâinile unor oameni prost pregătiți și rău intenționați. Dacă națiunile nu vor face ceva pentru a reforma uniunea, începând chiar cu oamenii care se erijează în conducători ai ei, acesta va fi un proiect eșuat - ceea ce i-ar conveni de minune lui Vladimir Putin.
    Așadar, poate am reuși să traducem referendumul din Marea Britanie prin „Ne scufundăm împreună cu UE sau ieșim cât timp se mai poate“.
    • -2 (2 voturi)    
      Cauza e o manevră politicianistă (Miercuri, 22 iunie 2016, 1:41)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      Cameron l-a lăsat pe Farage cu ochii în soare și a câștigat detașat alegerile din 2015 tocmai datorită faptului că a propus acest referendum. UKIP a obținut vreo 12% din voturi, dar un singur loc în Parlament, iar Cameron a format guvernul singur, nici n-a mai avut nevoie de liberal-democrați.

      Marea Britanie și-a pierdut credibilitatea, chiar dacă rămâne în UE. Există lucruri care nu se fac, iar a amenința cu divorțul e unul dintre aceste lucruri.
  • +2 (4 voturi)    
    ce mai tura-vura..... (Marţi, 21 iunie 2016, 22:45)

    TRABI [utilizator]

    UK nu va iesi din UE . Va fi o legitimare a puterii in fata englezilor de rand , precum ca asta o sa fie de aici inainte . Voi ati votat-o . Ce-a mai importanta procedura din magie , consta in a te face sa urmaresti lucruri simple din rutina , in timp ce magicianul executa tocmai cele la care nu te astepti . Asta or sa pateasca brexitii .
  • 0 (0 voturi)    
    De ce oare politicienii britanici.. (Miercuri, 22 iunie 2016, 8:42)

    akillies [utilizator]

    ..nu s-au gandit la visele copiilor lor inainte saadere la ue?

    De ce numai acum trebuie sa se gandeasca politicienii britanici la viitorul viselor copiilor lor.. tocmai acum cand ue se vede in pericol datorita politicilor aberante, datorita birocratiei foarte mari si atitudinii arogante ale conducerii, comisarilor si parlamentarilor ue ?

    Din partea mea, sa iasa din ue.. poate acum marii demnitari din ue realizeaza cat de aberante sunt masurile lor si atitudinea lor fata de membrii ue...
    Pe noi ne trec prin furcile caudine pentru o amarata de apartanenta la spatiul schengen iar pe britanici ii tot "corecteaza" in politicile interne facandu-le mai "democratice" !
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca rezultatul.. (Miercuri, 22 iunie 2016, 9:12)

    akillies [utilizator]

    ..acestui referendum poate fi puternic influentat de o demisie la varf in interiorul ue.. tabara pro-brexit e din ce in ce mai puternica.. MB are o economie suficient de puternica pentur a fi partener ue..