O reclama "Glorie lui Allah" afisata pe autobuzele londoneze starneste polemici, dupa ce un videoclip anglican care promova Tatal Nostru a fost interzis de Craciun

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2016, 17:52 Actualitate | Internaţional

Reclama pe autobuzele londoneze
Foto: Captura Twitter
Un ONG islamic va afisa o reclama "Subhan Allah" (Glorie lui Allah) pe 640 autobuze londoneze in luna Ramadanului, in Marea Britanie. Crestinii denunta un dublu standard, in conditiile in care un videoclip anglican a fost interzis la difuzarea in cinematografe in perioada Craciunului, pe motiv ca ar putea ofensa persoanele de alta religie sau ateii, scrie Le Figaro.

Cuvintele "Subhan Allah" vor fi difuzate timp de doua luni pe faimoasele autobuze rosii londoneze. Campania publicitara a fost lansata de filiala londoneza a asociatiei Islamic Relief, cel mai important ONG islamic britanic, care colecteaza fonduri in special pentru sprijinirea victimelor razboiului din Siria, si care a trimis deja 178 de milioane de euro in aceasta tara devastata de conflicte.

Debutul campaniei va coincide cu luna Ramadanului, in iunie, cand in mod traditional musulmanii dau dovada de generozitate. "Zakat", a darui, este unul dintre cei cinci stalpi ai Islamului: musulmanii trebuie sa doneze o parte deloc neglijabila a veniturilor lor celor nevoiasi.

In Londra traiesc circa trei milioane de musulmani, respectiv aproape jumatate dintre musulmanii britanici. Incepand cu 23 mai, reclama va fi prezentata pe 640 de autobuze din Londra, dar si in Birmingham, Manchester, Leicester si Bradford, orase in care traieste de asemenea o populatie musulmana importanta.

Aceasta campanie capata o rezonanta particulara, dupa ce Sadiq Khan a devenit primul primar musulman al Londrei. Imran Madden, directorul Islamic Relief, a declarat, pentru The Independent : "Aceasta campanie are drept scop schimbarea climatului ambiant legat de sprijinul international si de comunitatea musulmana din aceasta tara".

O serie de britanici acuza insa o dubla masura. Astfel, in perioada Craciunului, o reclama a bisericii anglicane care promova un site ce incita oamenii sa se roage, a fost interzisa in principalele cinematografe. In reclama, arhiepiscopul de Canterbury recita Tatal Nostru alaturi de mai multi credinciosi, Reclama a fost insa blocata de Digital Cinema Media, agentia care controleaza publicitatea in marile sali de cinema din tara.

"Daca autorizam aceasta reclama in favoarea islamului, ar trebui sa oferim si crestinilor mai multa libertate de exprimare", a spus Andrea William, directoarea asociatiei Christian Concern. In Daily Mail, Simon Calvert, directorul Institutului Crestin, spune ca aceasta reclama "indica inceputul unei noi ere a exprimarii credintei crestine, care a devenit persona non grata".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11118 vizualizari
  • +21 (27 voturi)    
    Noua era? (Miercuri, 11 mai 2016, 18:12)

    cinevatus [utilizator]

    E razboi pe fata:
    http://www.breitbart.com/big-government/2016/05/10/harvard-prof-urges-liberals-treat-evangelical-christians-like-nazis/
    • +7 (15 voturi)    
      creștinismul pute deoarece impune repere morale (Joi, 12 mai 2016, 1:48)

      TimantiusRaptor1 [anonim] i-a raspuns lui cinevatus

      ca atare „omul nou” trebuie cât mai rapid și mai temeinic dezcreștinat, să devină un ateu cât mai dezinhibat (că musulman certamente nu va deveni!), avid să producă și să consume călcând peste cadavre - că doar după ce crăpi se stinge becul și se încheie circul pentru tot restul eternității, nu?
  • +35 (43 voturi)    
    asa e (Miercuri, 11 mai 2016, 18:15)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    Dumnezeu a murit, traiasca alah. Islamizarea londrei continua in ritm tot mai rapid. Azi la londra, miine in toata tara, ca sa parafrazez o zicere romaneasca. In aceste conditii brexitul devine totalmente irelevant, uk trebuie sa ramina in ue, si alaturi de germania, sa conduca procesul de islamizare. Scapa cine poate.
    • +13 (17 voturi)    
      Asta o însemna Brexit? (Miercuri, 11 mai 2016, 20:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ieșirea Marii Britanii din UE și intrarea în ISIS?
    • -20 (32 voturi)    
      Sincer (Miercuri, 11 mai 2016, 20:10)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      nu inteleg ce deplangeti. Ca cei care cred conform islamului isi tin Ramadanul? Crestinii nu sarbatoresc Craciunul? Pictarea unor autobuze cu gloria lui Allah e caraghioasa si infantila, dar e pe banii lor.
      As fi curios cum ati comenta, daca un ONG ateist ar umple autobuzele cu mesajul:"Nu exista nici Dumnezeu, nici Allah.." s-ar coaliza crestinii cu islamistii in indignarea lor?
      • +23 (25 voturi)    
        Habar n-ai sefule (Miercuri, 11 mai 2016, 20:38)

        travis [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

        Am la parter musulmani tigani.Nici unul nu munceste,s-au impuiat ca iepurii,traiesc din ajutoare sociale si trafic de tigari(traiesc bine!).Se culca pe la 2-3 noaptea,se scoala pe la 12-14.ziua.
        De ramadan este nenorocire:incepe bairamul Zilnic! in fata apartamentului,incepind cu ora20.Birfe,telefoane,panaarama,pina la 1,2 nopatea(li se rupe,doar nu se duc la munca aa doua zi).Nu mai crapa nici unul,plesnesc de sanatate(daca nu muncesc!).Se intimpla in Cta,Mangalia.
      • +18 (24 voturi)    
        hahahah (Miercuri, 11 mai 2016, 20:48)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Ah, deja sunt reclame ateiste in Vest care proclama "God does not exist". Ateistii n-ar avea niciodata curajul sa vina cu o reclama (si autoritatile sa o aprobe) care sa proclame "Allah does not exist".
        Chestia asta cu reclamele este unul din micile semne care indica directzia in care se merge incet-incet: reclame glorificandu-l pe Allah; primar musulman; mancare halal in scoli; nepublicarea caricaturilor considerate defaimatoare; recomandarea de catre politie a unui cod vestimentar mai strict pentru femei; patrule musulmane anti-alcool. E clara directia spre care se indreapta Vestul. Vreti sa va scufundati cu ei? Optiunile vor fi pana la urma legate de invatzatura: Koranul sau limba rusa sau trasul cu arma.
      • +14 (16 voturi)    
        pai normal (Miercuri, 11 mai 2016, 20:51)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

        normal ca nu intelegi, ca nici nu ai citit articolul. daca citeai, aflai ca e vorba de dubla masura. si ce voia biserica anglicana era pe banii ei, si nu au fost lasati in decembrie. atat, nimic mai mult.
        dubla masura cat cuprinde. inainte sa comentezi, citesti si tu articolul, ca altfel te faci de ras ca acum.
      • +15 (17 voturi)    
        tu ai citit articolul? (Miercuri, 11 mai 2016, 21:18)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        "Crestinii denunta un dublu standard, in conditiile in care un videoclip anglican a fost interzis la difuzarea in cinematografe in perioada Craciunului". despre asta este vorba. musulmanii au voie sa transmita mesaje religioase, crestinii nu.
      • -7 (11 voturi)    
        RD (Miercuri, 11 mai 2016, 21:21)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Richard Dawkins a avut o astfel de initiativa, mesajul era "God doesn't (probably) exist, so enjoy your life" :)

        On topic: toti crestini butthurt de acest mesaj publicitar, sa va reamintesc ca britanicii predau religia crestina in scolile de stat ?

        "Religious Education (RE) is a compulsory subject in the state education system in England. Schools are required to teach a programme of religious studies according to local and national guidelines.
        ...
        Additionally, all schools are required by law to provide a daily act of collective worship, of which at least 51% must be Christian in basis over the course of the academic year"

        Sper ca si romanistanul sa ajunga la fel, sa va fie bagat islamul pe gat, asa cum fac popii acum, sa vedeti imami in parlament si in scoli sa va dicteze cum sa traiti, ganditi pe baza unor baliverne scrise acum 1500 de ani.

        sursa wikipedia: Religious_education_in_primary_and_secondary_education
        • +4 (12 voturi)    
          hehehehe (Miercuri, 11 mai 2016, 23:54)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Povestea un domn care a fost prizonier in Siberia: "Ateii au murit primii". La fel, multi dintre detinutii politici din gulagul romanesc povesteau ca singurul lucru care i-a ajutat sa supravietzuiasca a fost credintza in Dumnezeu.
          Judecand dupa comentariile postate pe internet, ateii sunt niste oameni foarte frustratzi si fara suflet.
          • +1 (11 voturi)    
            Credinta (Joi, 12 mai 2016, 6:47)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui john70

            Voi credeti mult prea usor si fara logica . O poveste din siberia devine adevar adevarat daca slujeste scopului indiferent daca are logica sau nu . Un ateu s-ar da de ceasul mortii sa supravietuiasca pentru ca stie ca n-are nici un paradis dincolo de moarte in timp ce un credincios ar trebui sa se lase pe mana Domnului care o sa aiba grija de el (si sa moara repede si fara chinuri ) . Logica ... zero . Cum sa nu te apuce frustrarea ? .
        • 0 (2 voturi)    
          wow (Joi, 12 mai 2016, 10:02)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          ce razboinic.ca altfel nu te pot numi.pacat ca rupi tastatura aia degeaba(sau pe bani)cine te trage domne' de poale sa intri in biserica sau sa crezi in dumnezeu?
          inca ceva:unde sper sa nu stai,se numeste Romania,ca mai apar niste badea cu romanica,poate fi amuzant datorita balcanismului.aici inca,nu ne-au napadit muslimi cu numarul si obiceiurile lor.insa in londra,de fapt toate orasele mari din vest sunt pe cale de islamizare.si nu fortata.
          revin:so long england,france,sweden etc
      • -2 (4 voturi)    
        hai pune pe autobuze (Joi, 12 mai 2016, 9:05)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        mesaj ca Dumnezeu nu exista. Desi nu cred ca ar fi posibil, daca ai face-o sigur ai avea parte de mari probleme.. uite ce s-a intamplat cu un simplu videoclip (al trupei TAXI) si cata controversa a starnit.
      • 0 (2 voturi)    
        troll much? (Joi, 12 mai 2016, 9:45)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        mintea la piciorul broastei?
  • +30 (36 voturi)    
    las' ca in curand.... (Miercuri, 11 mai 2016, 18:18)

    lili [anonim]

    Veti trece cu totii la islamism, veti face rugaciunile impreuna de 5 ori pe zi, veti merge impreuna la moschee, veti avea doar reclame cu "Glorie lui Alllah" !
    Asta va paste!
    Impreuna!
    Pregatiti-va, asa e "politically corect" !!!!
    • +12 (14 voturi)    
      Cine e mai pragmatic (Miercuri, 11 mai 2016, 19:54)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui lili

      isi descide o mica afacere cu covoare. Sau un start-up cu covoare zburatoare.
    • -4 (8 voturi)    
      Mda (Miercuri, 11 mai 2016, 21:22)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Ca in momentul de fata e OK atat timp cat aceleasi prostii ni le toarna popii in scoli si in parlament.
  • +21 (23 voturi)    
    ce semeni ... (Miercuri, 11 mai 2016, 18:18)

    grongobar [utilizator]

    ...aia culegi.
  • +21 (25 voturi)    
    .... (Miercuri, 11 mai 2016, 18:26)

    sentenced [utilizator]

    Daca cineva nu are o agenda de a distruge Europa, atunci nu stiu ce se mai intampla...
    • +8 (10 voturi)    
      cineva (Miercuri, 11 mai 2016, 19:59)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      e mai multi, iar numele unora le stii si matale.
    • +1 (1 vot)    
      doar civilizatia crestina (Joi, 12 mai 2016, 14:51)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      nu Europa ci doar civilizatia europeana crestina asa cum este ea acum, religia musulmana este mai profitabila ... mai multi copii, pretentii mai putine, libertati mai putine, o politie islamica, ... . Modelul de succes ar putea fi Arabia Saudita. Religiile au ceva militarizat in modul lor de functionare.
  • +17 (23 voturi)    
    O stire inutila (Miercuri, 11 mai 2016, 18:31)

    mitg [utilizator]

    Este un fapt ca Londra (si majoritatea Angliei) este invadata de musulmani si in curand vom avea un califat englez.

    N-ar mai trebui sa ne mire stiri d-astea.
  • -5 (23 voturi)    
    London (Miercuri, 11 mai 2016, 18:43)

    JosephRosen1 [anonim]

    Eu cred ca pentru asigurarea unui ECHILIBRU al religiilor ar trebui sa se scrie pe cealalta parte a autobuzelor "Iisus Akbar", iar pe acuperis este de preferat sa fie desenata "Steaua lui David"...

    Numai in acest mod toate cele TREI religii monoteiste vor fi reprezentate IMPREUNA, simbolizand astfel UNITATEA oamenilor.
    • -8 (14 voturi)    
      O da (Miercuri, 11 mai 2016, 21:24)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui JosephRosen1

      Ce de minusuri ti-ai luat ! Adevarul ii supara pe crestini (s-ul e invizibil) ! Nu le convine cand altii care cred intr-un basm diferit procedeaza la fel ca ei.
      • 0 (2 voturi)    
        Adevarat! (Joi, 12 mai 2016, 12:35)

        JosephRosen1 [anonim] i-a raspuns lui tudor74

        1- Va multumesc ca ati observat 'minusurile' mele.
        2- Imi pare rau ca pentru aceasta ati incasat si Dv. minusuri, chiar mai multe decat mine!

        Eu am trait multi ani in comunism si STIU ce inseamna sa te plasezi pe o pozitie minoritara...

        Sa fiti sanatos si sa nu va fie frica de minusuri!
      • +2 (2 voturi)    
        o da (Joi, 12 mai 2016, 12:56)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        reciteste ce ti-am raspuns,viteazule.
        si ca sa fie treaba oabla,ia incearca sa-i jignesti si pe muslimi.
        hai,arata ce poti,fii corect politic pana la capat,ong-istule.sau nu te tin bretelele?ti-o fi frica ca-ti taie aia capul si te ia neantul fara toate sagetile,boante,nearuncate?

        oare stii cati crestini au murit,fara sa-si tradeze credinta?unii din ei si domnitori romani?iar altii de curand,decapitati de tovarasii vostrii cu turbane?
        sau la soros nu va invata istorie?
  • +18 (24 voturi)    
    Dar ce credeau.... (Miercuri, 11 mai 2016, 18:44)

    gigiN [utilizator]

    ...celebrii "cercetatori britanici"ca vor obtine votand un islamist ca primar ???
  • -11 (17 voturi)    
    Obiectivitate (Miercuri, 11 mai 2016, 18:50)

    athos64 [utilizator]

    Este interesant de stiut daca aceeasi autoritate a aprobat, respectiv a respins, cele doua forme de publicitate, (una pe autobuze, alta in cinematografe). In caz contrar - respectiv daca vorbim de doua evenimente ce nu au altceva in comun decat asocierea lor fortata - relevanta acestui articol, sau a curentului pe care se bazeaza, devine cel putin chestionabila, ca sa nu spunem nesemnificativa.
  • +18 (24 voturi)    
    Nu este nici un dublu standard (Miercuri, 11 mai 2016, 19:13)

    V. Veroiu [utilizator]

    Este noua obisnuinta.
  • -1 (19 voturi)    
    Cum nu vii tu Hitler, Doamne ? :)) (Miercuri, 11 mai 2016, 19:53)

    DonaldDuck [utilizator]

    Istoria se repeta, cel putin putina istorie pe care o cunosc eu.
    Crestinismul a avut epoca lui de glorie si de abuzuri si de arderi, acum e insa o religie slabita, pentru ca oamenii si-au dat seama ca toata discutia asta "Entitatea in care cred eu o are mai mare decat entitatea in care crezi tu" nu duce nicaieri.

    Islamul, pe de alta parte, acum creste si se dezvolta, si aduce mii(poate chiar milioane) de devoti needucati in fiecare an.
    Faptul ca trebuie sa scrie pe autobuze demonstreaza multe, si faptul ca si mai multi se "ataca" ca scriu ei prostii pe autobuze demonstreaza si mai multe.
    Nu am evoluat deloc ca specie de vreo 25.000 de ani....
    • -1 (5 voturi)    
      Ma mir (Miercuri, 11 mai 2016, 21:28)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui DonaldDuck

      De ce ai luat atatea minusuri. Da, asa e, gandirea logica doare, dar nu ai ce sa-i faci.
  • +10 (12 voturi)    
    e.. (Miercuri, 11 mai 2016, 20:17)

    misunel [anonim]

    si multi zic ca islamizarea Eu e doar o '' teorie a conspiratiei '' . bine..multi ori sa zica iar ca e ''un caz izolat'' ..etc..etc...etc..
  • 0 (4 voturi)    
    dupa (Miercuri, 11 mai 2016, 20:37)

    andrei1245 [utilizator]

    statistica musulmanosii sunt cca 5% din populatia angliei

    ar fi culmea sa islamizezi anglia doar cu atat
    • +4 (4 voturi)    
      azi 5%, dar mâine...? (Joi, 12 mai 2016, 1:41)

      TimantiusRaptor1 [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      că se prăsesc mai ceva ca iepurașii, așa că-n 2 decenii se mai adaugă un zero după 5-ul ăla...
  • +9 (13 voturi)    
    Buna tehnica (Miercuri, 11 mai 2016, 21:43)

    Jhackall [anonim]

    Ateul este persoana care nu crede in Dumnezeu, eu unul, nu cred ca exista Dumnezeu desi sper sa existe. Atata timp cat tu nu vii sa-mi impui mie cu forta sa ma rog sau sa cred in Dumnezeu, nu ma deranjeaza ce faci tu sau ce rugaciuni promovezi la tv sau prin alte locuri. Hai sa lasam vrajeala cu atei sau alte religii si sa spunem pe sleau. Ii deranjam pe musulmani. Din pacate, dupa parerea mea, suntem cam la capatul prapastiei si noi trebuie sa-i impingem inapoi. Din pacate cei de sus nu ne vor ajuta pentru ca sunt interese.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa va fie de bine !,voi ati ales ! (Miercuri, 11 mai 2016, 22:05)

    andreesanu [utilizator]

    Cand voi ati ales !,sa va fie de bine chiar de se va alege praful !!,asa vedeti si voi ce ati lasat in urma mereu de vro 250 de ani !
  • +8 (8 voturi)    
    new start-up! (Joi, 12 mai 2016, 7:27)

    miculescu-rucar [utilizator]

    vand ceasuri -busola care arata tot timpul mecca!
    concept si design made in ue(de fapt le fac in china)!
  • +7 (7 voturi)    
    va rog sa-mi lasati comentariul, (Joi, 12 mai 2016, 7:52)

    strungarul [utilizator]

    Unele actiuni atat individuale cat si colective, au urmari care se pot anticipa.
    Asa este si cu acest fost imperiu.
    Noi inca nu stim ce ne rezerva noua viitorul dar nori grei se vad deja deasupra intregii Europe.
  • +14 (14 voturi)    
    Nelamurire (Joi, 12 mai 2016, 8:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca sa urci in aceste autobuze, trebuie a te descalti?
  • +2 (4 voturi)    
    Este in mod clar dublu standard (Joi, 12 mai 2016, 10:27)

    jackalphonse [utilizator]

    Si-au facut-o cu mana lor. Asa le trebuie. Vor invata ca nesimtirea unora nu tine cont de bunavointa altora.


    PS. Vis a vis de atei, cum poate sa te ofenseze un mesaj care nu ti se adreseaza? Din cauza astora, vedem cum prolifereaza ideologii care nu ne apartin, pentru ca spiritualitatea n a fost inventata in secolul asta si nu poate fi eliminata de cei care nu inteleg ce este aceea spiritualitate. Atei se comporta ca prostul care se supara pe sat, desi se declara mai "inteligenti" decat ceilalti.
    Pe mine, de exemplu, ma ofenseaza reclamele in care margarina Becel spune ca ajuta la tratarea problemelor cardiace, pentru ca impinge lumea sa consume grasimi procesate care accentueaza acele probleme. Poate pe parintii cu copii ii deranjeaza demonstratiile gay-lor dezbracati si cu pene in fund, nu pentru ca este vorba de gay (trebuie, chiar trebuie sa si sustina si ei cauza intr un fel), ci din cauza indecentei. Dar intr o sarbatoare, in care tu oricum nu crezi, de ce trebuie sa i injuri pe cei care se bucura de sarbatoarea aia?
    Le este teama ateilor ca incep sa se roage fara sa si doreasca?:)
    • +2 (2 voturi)    
      Glorie Lui Iisus Mesia! (Joi, 12 mai 2016, 19:11)

      strungarul [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Oamenii oricum se roaga la ceva in fiecare zi;
      ganditi-va doar la numele pe care -l pronuntam cel mai des in momente de tensiune sau bucurie; care este acel nume sau acea persoana?
      Eu ma rog cu reverenta lui Iisus din Nazaret, care s-a nascut, a trait, a fost rastignit dar a inviat a treia zi dupa Scripturi.

      Hristos a inviat!
  • 0 (0 voturi)    
    va incit la dragoste (Joi, 2 iunie 2016, 15:03)

    idealogul [anonim]

    Citat chiar din articol:
    "bisericii anglicane care promova un site ce incita oamenii sa se roage"
    Deci biserica INCITA lumea la rugaciune! Deci nu indeamna lumea la rugaciune ci INCITA. Si la mai ce INCITA biserica? La dragoste crestina? La mila si pomana?
    Oficial hotnews a intrat in randul ateilor ultraradicali talibanizati pana in ceruri retur. Hitler era mai moderat.
    Deacum inainte Dumnezeu cu mila ca ne asteapta vremuri taaaare grele.