Uniunea Europeana condamna asaltul asupra parlamentului irakian si atentioneaza cu privire la o noua destabilizare

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 21:41 Actualitate | Internaţional

Federica Mogherini, sefa diplomatiei UE
Foto: Ministerul de Externe al Italiei
Sefa diplomatiei europene, Federica Mogherini, a condamnat sambata asaltul asupra parlamentului irakian de catre mii de manifestanti, atentionand impotriva unei noi destabilizari in Irak, informeaza Agerpres.

"Asaltul raportat astazi impotriva parlamentului irakian si violentele manifestatii de la Bagdad risca sa agraveze si mai mult o situatie deja tensionata", a avertizat Mogherini intr-un comunicat.

Estimand ca este vorba de o "perturbare deliberata a procesului democratic", sefa diplomatiei europene a subliniat importanta de a se reveni "rapid la ordine, in interesul poporului irakian si a intregii regiuni, confruntata cu numeroase amenintari".

Criza politica din Irak s-a agravat brusc sambata, dupa ce mii de manifestanti au patruns in Zona Verde a Bagdadului si au luat cu asalt parlamentul, pentru a protesta impotriva incapacitatii clasei politice de a se pune de acord asupra unui nou guvern.

"UE sustine eforturile premierului irakian Haider al-Abadi si ale altor lideri politici de a gasi o iesire din impasul politic actual si indeamna toti parlamentarii si populatia sa sustina aceste eforturi, nu sa le perturbe", a adaugat Mogherini.

Ea i-a indemnat pe toti irakienii si actorii regionali si internationali sa contribuie la elaborarea unui proces diplomatic menit sa stabilizeze situatia din Irak.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2514 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    Mogherini loveste din nou (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 22:05)

    MPopa [utilizator]

    ""Asaltul raportat astazi impotriva parlamentului irakian (...) risca sa agraveze si mai mult o situatie deja tensionata".
    Eu inteleg ca este vorba de un limbaj diplomatic dar astfel de comunicate par redactate de niste indivizi retardati. Cum adica un asalt asupra parlamentului "risca sa agraveze situatia"? Exista si posibilitatea sa o amelioreze?
    • +6 (10 voturi)    
      hei (Duminică, 1 mai 2016, 1:12)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Evident ca un atac asupra Parlamentului ar putea sa amelioreze situatia, daca s-ar intampla in Romania.
      • -1 (1 vot)    
        ... cam la ce ... (Duminică, 1 mai 2016, 7:55)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui john70

        ... te gindesti ?
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Duminică, 1 mai 2016, 12:33)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui john70

        in Romania doar daca vor organiza altii din afara ca in dec. '89.
    • +2 (6 voturi)    
      o imbecilă comunistă (Duminică, 1 mai 2016, 8:09)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      mă mir că nu plânge
  • +5 (13 voturi)    
    Vorbeste si asta ca sa nu taca (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 22:13)

    Armadilo [utilizator]

    Doamna Mogherini, cine destabilizeaza Irak-ul? Parlamentul sau populatia adusa la exarsperare????

    Nu spuneti nimic rau despre babuinii cocotati in parlament, de altfel ca peste tot. Ca au tot lungit alegerea unui nou guvern.

    Asa greata mi se face de toata clasa politica in general, dar mai ales de cei de la EU.

    Doamna, cine le vinde arme de ultima generatie celor din zona, cine a permis inundarea pietei de armament din Siria si Irak??? Lor nu aveti nimic de spus? Numai populatiei care duce tot greul????
  • 0 (6 voturi)    
    cred ca ar trebui ca.. (Duminică, 1 mai 2016, 7:02)

    exilatul [utilizator]

    sclavii sa si intrebe stapinii ( adica americanii ) ce ar trebui sa faca...auzi la imbecila asta :" risca sa agraveze si mai mult o situatie deja tensionata"...au murit sute de mii de oameni , alte sute de mii sunt deplasate..si asta ca urmare a vointei americane de a instaura "democratia lor" si a europei de rahat care nu a facut nimic sa i impiedice..hai sictir !
  • +1 (3 voturi)    
    Câinii latră, caravana trece, conturile cresc. (Duminică, 1 mai 2016, 10:05)

    Amad [utilizator]

    La asta se rezuma politica.
  • 0 (0 voturi)    
    Interventia armata a comunitatii internationale (Duminică, 1 mai 2016, 12:09)

    UpNext [utilizator]

    in Irak, victoria fortelor luminoase impotriva beznei baathiste, prinderea si executarea lui Saddam si instaurarea democratiei de tip (...) au condus la victoria binelui, stabilizarea definitiva a situatiei economico - politice a acestei tari, care traieste o noua epoca de aur, de prosperitate, progres economic si social, in pace si buna intelegere.

    Irakul, alaturi de Siria, Libia, Liban,Yemen sau Afganistan sunt exemple ale succesului Primaverii Arabe, actiune civilizatoare a (..cenzurat...) care a condus la bunastare, fericire si progres pntru natiunile arabe.
  • +2 (2 voturi)    
    Pe mine nu ma reprezinta o comunista (Duminică, 1 mai 2016, 12:31)

    Vlad-I [utilizator]

    Poate sa vorbeasca in numele ei, dar nu in dreptul meu.