Serviciile speciale din Belgia si din alte tari aveau informatii precise despre atacurile din Bruxelles - Haaretz

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2016, 12:50 Actualitate | Internaţional

Cei trei suspecti in atentatele din aeroportul din Bruxelles
Foto: Hotnews
Serviciile de securitate belgiene, precum si alte agentii de securitate vestice au avut din timp informatii precise legate de atacurile teroriste de marti din Belgia, informeaza Haaretz.

Serviciile de securitate stiau, cu un grad mare de certitudine, ca atacurile erau planuite in viitorul foarte apropiat la aeroport si, aparent, la metrou.

Haaretz afirma ca atacurile au fost planuite de Statul Islamic in Raqqa, Siria, la acest moment capitala califatului islamic. 

In acest moment, se pare ca atacul din Paris anul trecut, cat si cel din Bruxelles, au fost generate de aceeasi structura terorista, conexiunile de la varf ducand la Salah Abdeslam.

Abdeslam a fugit din Paris in urma atacurilor din noiembrie, s-a ascuns in Bruxelles si a fost arestat saptamana trecuta de autoritatile belgiene.

Arestarea lui Abdeslam a fost factorul declansatorului pentru atacurile de marti, conform Haaretz. 

Statul Islamic a fost ingrijorat de faptul ca Salah ar fi putut da informatii despre atacurile planuite sub interogatoriu, mai ales din cauza stirilor ca el ar fi acceptat sa coopereze.

Conform Haaretz, in acest moment exista ingrijorare ca alte celule conectate de ISIS in Europa de Vest vor incerca sa atace in viitor, in Belgia sau in alte tari implicate in razboiul impotriva organizatiei teroriste in Irak si Siria.

Cel putin 31 de oameni au murit si alti 260 au fost raniti in urma atacurilor teroriste din Bruxelles. Responsabilitatea atacurilor a fost revendicata de ISIS.

Autoritatile belgiene au declarat ca Ibrahim si Khalid El Bakraoui sunt atacatorii din aeroport.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
30027 vizualizari
  • +11 (23 voturi)    
    ??? (Joi, 24 martie 2016, 13:09)

    Phil Austin [utilizator]

    "mai ales din cauza stirilor ca el ar fi acceptat sa coopereze". Sa multumim presei?!
    • +13 (25 voturi)    
      da, informatia costa (Joi, 24 martie 2016, 13:21)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      iar asta este pretul suprem pe care-l platim pentru ea.

      Ni se pare normal sa stim tot, sa fim la curent cu tot ce se intampla in lume ...dar uite ca sunt si oameni care folosesc aceste lucruri impotriva noastra.... si ce poti sa faci atunci? Sa cenzurezi?
      • +11 (17 voturi)    
        Claritate (Joi, 24 martie 2016, 14:40)

        Arh. [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

        Oameni buni, aici nu e vorba ca presa greseste, ci de o acuzatie foarte grava, cum ca serviciile stiau inainte ca vor fi atentate, si cu toate acestea atentatele s-au produs!
        • +3 (15 voturi)    
          Serviciile vor puteri extinse (Joi, 24 martie 2016, 14:53)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

          așa că vor lăsa astfel de atentate să se producă. Nu mai e nevoie să pună la punct false atentate, cum făceau în anii '70, dar de atentate este nevoie pentru ca oamenii să accepte restrângerea libertăților civile.
          • +1 (7 voturi)    
            ....... (Joi, 24 martie 2016, 15:03)

            Arh. [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Harald, sa stii ca pot avea loc nistea atentate si sa le lasi sa se produca, acesta e un act criminal. In cazul asta, de ce sa dai mai multa putere serviciilor, daca aceasta putere o folosesc in felul asta? E ingrozitor ce spui.
            • +2 (10 voturi)    
              Da... (Joi, 24 martie 2016, 15:48)

              Qu [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

              E ingrozitor dar e realitate.
              De la WTC incoace tot asa se poarta.

              Si e doar una din grozaviile care se intampla.
          • +3 (7 voturi)    
            bati campii (Joi, 24 martie 2016, 18:53)

            gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Serviciile secrete Belgiene habar n-au pe ce lume traiesc. In plus, mai sunt si emasculate de catre politica agresiva de stanga promovata de conducatorii lor.

            "US counterterrorism officials have blasted Belgian security chiefs for their inability to prevent Jihadi strikes in Brussels.

            In an astounding outburst, one senior intelligence officer claimed his Belgian counterparts were like 'children'. "
            • +2 (2 voturi)    
              Habar n-aveau de frații Bakraoui? (Joi, 24 martie 2016, 22:11)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

              Ibrahim a tras cu un Kalașnikov în polițiști în timpul unui jaf armat, faptă pentru care a primit 9 ani de închisoare în 2010, dar a fost eliberat condiționat.

              Khalid avea și el Kalașnikov-uri când a fost arestat, a primit 5 ani și a fost eliberat condiționat. Scria despre ei în toate ziarele belgiene, iar tu spui că serviciile secrete nu auziseră despre ei?
    • -7 (19 voturi)    
      vinovatul de serviciu (Joi, 24 martie 2016, 13:24)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      Cineva trebuie sa fie vinovat, asa ca de ce nu ar fi presa?
    • +23 (25 voturi)    
      gresti (Joi, 24 martie 2016, 13:58)

      unAlterEgo [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

      Desi nu-s deloc un iubitoral presei, de data asta cred ca nu-s vinovati. Avocatul tembelului aluia a iesit in repetate randuri si a anuntat ca va colabora cu autoritatile. Mi-e teama ca a fost o strategie pusa la punct dinainte, pentru a le transmite celorlalti tembeli ca e momentul sa dea drumul la porumbei. Nu vi se pare foarte curios faptul ca brusc, abdeslam nu mai vrea sa colaboreze cu autoritatile belgiene si cere expulzarea urgenta catre franta?
  • +2 (22 voturi)    
    Chiar asa sa fie? (Joi, 24 martie 2016, 13:25)

    Arh. [utilizator]

    "Serviciile secrete stiau de atentate dar nu au intervenit sa le opresca..." E o afirmatie extrem de grava. Cine a facut-o trebuie sa o dovedeasca. Dar daca e asa, intre servicii si teroristi nu mai exista nicio diferenta. Si atunci, ce se urmareste cu adevarat?
    • +15 (21 voturi)    
      previziunea (Joi, 24 martie 2016, 13:43)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

      Situatia e cu siguranta mult mai complexa decat o prezinta un articol care nu prezinta informatii si dovezi clare.
      • +1 (3 voturi)    
        dubios... (Joi, 24 martie 2016, 14:37)

        Arh. [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        Exact asta am spus si eu, cine a facut afirmatia trebuie sa o dovedeasca. Dar din ce spui tu, presa mai mult creeaza confuzie decat informeaza.
        Dar cand spui ca situatia e complexa la ce te referi mai exact? Lucrurile ar trebui totusi sa fie mai clare: stiau serviciile ca se pregateste ceva? Daca da, este fie un act criminal, fie un esec al lor.
        • -3 (3 voturi)    
          a stii (Joi, 24 martie 2016, 16:11)

          Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

          Pai si daca stiau ca se pregateste ceva, ce trebuiau sa faca?

          Si premierul belgian a zis de saptamana trecuta ca se teme ca vor fi noi atacuri.

          Desi traiesc in Bruxelles, nu zic asta ca sa-i apar pe belgieni, dar chiar nu exista risc 0 de securitate. Atacuri se pot preveni dar nu toate.
  • -3 (11 voturi)    
    Haaretz (Joi, 24 martie 2016, 14:07)

    T1beriu [utilizator]

    Haaretz, Haaretz, Haaretz, Haaretz

    Dar ce este fratilor acest Haaretz?!
    • +2 (4 voturi)    
      este (Joi, 24 martie 2016, 15:21)

      pecos [utilizator] i-a raspuns lui T1beriu

      un fel de haaretz, gen
    • 0 (6 voturi)    
      AGERPRES-UL (Joi, 24 martie 2016, 15:30)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui T1beriu

      evreiesc!
  • +7 (11 voturi)    
    comunicare (Joi, 24 martie 2016, 14:20)

    Razvan_M [utilizator]

    Libertatile de care beneficiaza un cetatean european sunt folosite iarasi de musulmani impotriva noastra. Are puterea sa comunice destul de liber, are puterea sa discute cu presa si sa transmita mesaje, are avocati bine platiti care-l apara in fata unei societati pe care vrea sa o distruga.
    Chiar cererea de transferare in franta poate fi un semnal pt. amicii lui sa declanseze operatiuni de asasinare de civili in Franta. Problema intr-un astfel de razboi, in care o singura parte este constienta ca se afla in razboi, este ca noi cautam scuze asasinilor, ne mintim singuri si ne purtam cu manusi fata de niste combatanti inamici.
  • +2 (6 voturi)    
    Pai (Joi, 24 martie 2016, 15:47)

    Qu [utilizator]

    Pai cum sa nu aiba informatii ca doar ei ii organizeaza.
  • +2 (4 voturi)    
    normalitatea este data de minoritate? (Joi, 24 martie 2016, 17:01)

    Leona [utilizator]

    Tot aud tot felul stiri, ca cei de la Bruxelles se asteptau la asa ceva.
    Cum am ajuns sa gandim astfel oare?
    Daca teoriristii sunt chiar cetateni europeni, crescuti si educati in tarile din Europa, atunci ce asteptari sa avem de la imigranti? chiar ne imbatam cu apa rece si credem ca pot fi asimilati?
    Cine decide oare pentru soarta cetatenilor europeni si de ce atata resemnare? care-si scopul? care-i pretul?
    Exista supraveghere si monitorizare? exista atata exces de informatie dar pe zi ce trece siguranta noastra este pusa sub semnul incertitudinii fie ca pleci in Colectiv, fie ca vrei sa calatoresti ...
  • +2 (4 voturi)    
    Mai bine in tara mea!!!! (Joi, 24 martie 2016, 23:18)

    traian_mari [utilizator]

    Puteti sa mergeti peste hotare sa va bucurati de cateva sute de euro in plus pe care oricum ii cheltuiti pe chiria mai scumpa sau pe alimentele mai scumpe!!! Eu o sa stau in tara in care m-am nascut pentru ca aici sunt i siguranta!!! Puteti sa criticati serviciile noastre cat vreti dar ele isi fac treaba si nu fac greseli cum au facut francezii( care le-a luat 3 zile sa prinda pe cei care au comis atacul) sau cum au facut belgienii (care desi stiau despre atacuri nu au facut nimic la timp!). Prefer sa am cu catvea sute de euro mai putin si sa merg cu frica pe strada sau la metrou!
    • 0 (0 voturi)    
      România chiar e o țară liniștită (Vineri, 25 martie 2016, 19:28)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      Remarcasem asta într-un week-end în România, totul era civilizat și liniștit pe timpul nopții, în timp ce în toate marile orașe din Anglia sunt încăierări cu poliția pe la diverse pub-uri vineri noaptea și sâmbătă noaptea.