UPDATE Punct de cotitura in istoria Arabiei Saudite: o femeie a fost aleasa intr-o functie publica

de M.I.     HotNews.ro
Duminică, 13 decembrie 2015, 14:27 Actualitate | Internaţional

O femeie din Arabia Saudita vorbeste despre participarea pentru prima data la vot
Foto: Captura BBC
​O femeie a castigat un loc intr-un consiliul municipal pentru prima data in Arabia Saudita, dupa ce regatul le-a acordat femeilor dreptul sa candideze si sa voteze pentru prima data in istoria tarii, informeaza BBC. Salma bint Hizab al-Oteibi a castigat un loc in consiliul municipal din provincia Mecca la votul de sambata. Femeile au castigat, de asemenea, in mai multe regiuni din tara, inclusiv in Jeddah si Qatif, sugereaza unele rapoarte, citate de BBC. 

UPDATE: Cel putin doua femei au fost alese in functii publice in Arabia Saudita, potrivit oficialilor sauditi, citati de Reuters. A doua femeie care a reusit sa se impuna in alegeri a castigat un loc in consiliul municipal din provincia al-Jawf. 

Scrutinul de sambata a fost primul la care femeile au putut vota si candida. Acesta este un punct de reper in istoria regatului conservator, noteaza BBC. Femeile saudite inca se confrunta cu multe piedici in viata publica, inclusiv cand vine vorba despre conducerea unui autovehicul.  

Oteibi a castigat un loc in consiliul municipal din Madrakah, aflat in provincia Mecca, sustine Osamba al-Bar, presedintele comisiei electorale, citat de agentia de stiri SPA. Ea a candidat impotriva a sapte barbati si doua femeie, a mai spus presedintele comisiei.

In total, 978 de femei si 5.938 de barbati au candidat la scrutinul de sambata. Oficialii spun ca in jur de 130.000 de femei si 1,35 de milioane de barbati s-au inregistrat la alegerile de sambata. Discrepanta a fost generata de obstacolele birocratice si lipsa mijloacelor de transport, spus alegatorii de sex feminin, scrie AFP.
  
Candidatilor de sex feminin nu le este permit sa se adreseze direct alegatorilor de sex masculin in timpul campaniei electorale. Prezenta la vot a fost scazuta, scrie presa de stat.

Alegerile de orice fel sunt rare in Regatul Suadit – sambata a fost a treia oara in istorie cand cetatenii Arabiei Saudite au mers la vot. In Regatul Saudit nu au fost organizate alegeri timp de 40 de ani, in perioada 1965-2005.

Decizia de a le permite femeilor sa participe la vot a fost luata de Regele Abdullah. Aceasta decizie pare a fi o parte din mostenirea sa, scrie BBC. La anuntarea reformei, Regele Abdullah a spus ca femeile din Arabia Saudita “au demonstrat ca pot exprima opinii si sfaturi corecte”. Inainte de a muri, in ianuarie, a numit 30 de femei in consiliul consultativ al tarii.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4327 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    femeile educate ale Arabiei Saudite... (Duminică, 13 decembrie 2015, 14:34)

    lili [anonim]

    Realizeaza macar absurditatea religiei lor, realizeaza oare ca la anul 2015 o tara bogata ca AS este ramasa in urma unor tari sarace dar cu drepturi egale pentru femei si barbati?!
    Trist...
    Anul 2015...
    • +3 (7 voturi)    
      Spune asta (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:01)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Familiei regale...niste araboi mincinosi si ipocriti.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu realizeaza (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:08)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Abia dupa ce ies din tara, realizeaza intr-o anumita masura. Si nu e neaparat o chestie ce tine de religie ci mai mult de interpretarea ei. Chiar daca devin mai emancipate, credinta ramane, obiceiurile raman, egalitate tot nu exista.
      Si ar mai fi o categorie destul de mare de femei, in strainatate, femei care nu s-au nascut in AS, dar din parinti sauditi, care, desi musulmane, profita la maxim de libertatile pe care le ofera legea in tara in care s-au nascut. Even alcohol.
      Absurditatea religiei lor devine din ce in ce mai putin absurda, pe masura ce se distanteaza de AS.
      Cu toate ca noua ni se pare absurd felul in care sunt tratate femeile acolo, pentru ei e ceva normal si pe deplin acceptat de catre ambele sexe. Iar putinii care gandesc diferit, de obicei pleaca, sunt fortati sa plece sau mai rau, deci nu se afla in societate, ideile lor abia se aud, deci nu se inmultesc.
      Si doar pt ca-i percepem noi ramasi in urma, asta nu inseamna ca ei chiar sunt. Economic, tehnologic, militar, ei sunt in fata multor natiuni din lumea moderna. Tocmai asta ii face atat de rezistenti la schimbare, tocmai de asta presiunea e slaba... le este bine asa, in normalul lor.
      2015? In 2030 la fel va fi...
  • +6 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 13 decembrie 2015, 14:40)

    John.Doe [utilizator]

    O călătorie de o mie de mile începe cu un pas.
  • +3 (5 voturi)    
    dar cat tin alegerile si numaratul voturilor? (Duminică, 13 decembrie 2015, 14:50)

    serban [anonim]

    Fara a avea o harta in fata nu cred sa fie pe un fus orar mai la est de Moscova deci sa fie ora bucurestiului +1 . Nu e cam devreme sa se cunoasca deja rezultatele ? Sau poate erau cunoscute de l;a rugaciunea de vineri ?
  • +7 (9 voturi)    
    Greu (Duminică, 13 decembrie 2015, 14:53)

    MPopa [utilizator]

    Cand generalul american McArthur a redactat prima Constitutie a Japoniei postbelice a dat drept de vot femeilor, spunand ca femeile se vor gandi de doua ori inainte sa sustina un razboi. E trist ca au trecut 70 de ani de atunci si in unele tari femeile inca nu au aceleasi drepturi politice cu barbatii. Nu sunt un adept al feminismului dar cand citesc astfel de stiri parca incep sa le inteleg pe feministe.
    • +7 (11 voturi)    
      Doar (Duminică, 13 decembrie 2015, 15:59)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Ca feministele nu activeaza in AS, ca le-ar lua gatul imediat. Ele fac razmeritze tot in tarile democratice cu radacini vechi. Si militeaza pt tot felul de tampenii, nu pentru lucrurile esentiale.
    • +4 (6 voturi)    
      Mai aproape de ei (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:57)

      serban [anonim] i-a raspuns lui MPopa

      Printre primele tari unde femeile au capatat drept de vot a fost Republica Turcia . Dar acuma Turcia este mai apropiata de "idealurile " fundamentaliste ale Arabiei Saudite decat de cele de stat laic ale revolutiei
  • +9 (9 voturi)    
    penibila raza de speranta (Duminică, 13 decembrie 2015, 15:39)

    gazuldebasist [utilizator]

    In conditiile in care femeile nu au voie sa circule singure in spatiul public si poarta burka si vestimnte cernite pina la pamint ma intreb cum isi vor face treaba aceste femei ales in functii publice Din purdah? Din gineceu? Prin calculator?
    • +1 (5 voturi)    
      si eu m-am intrebat ce sanse are... (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:05)

      lili [anonim] i-a raspuns lui gazuldebasist

      Sa-si spuna opinia....
      Greu de inteles...
      Probabil ca pentru aceste femei inseamna enorm si viitorul va arata altfel intr-o zi....
    • 0 (0 voturi)    
      Putin cate putin.. (Luni, 14 decembrie 2015, 6:16)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui gazuldebasist

      ...asta e viata.
  • +1 (1 vot)    
    CE VA CONTINE URMATORUL TESTAMENT PT SAUDITE ? (Duminică, 13 decembrie 2015, 16:57)

    Susufler0 [utilizator]

    Cat timp alegeri se vor face in Arabia Saudita din 40 in 40 de ani, nu poate fi vorba de progres. Prin anii 20 ai secolului trecut s-a infiintat regatul saudit modern si tara e abia la al treilea rand de alegeri ! Pai ce generoasa mostenire trebuie sa lase prin testamentul sau actualul rege pt ca, nu doar femeile saudite ci si barbatii sa spere ca vor trai intr-o tara mai putin conservatoare cum e cea de astazi, care sa le ofere alte deschideri, alte drumuri, conforme cu dorintele lor ?
  • +2 (6 voturi)    
    Dictatura (Duminică, 13 decembrie 2015, 17:17)

    UpNext [utilizator]

    de tip medieval, clan-familie,care alimenteaza discretionar si impunitiv actiunile teroriste islamice, intr-o tara sustinuta de o anumita putere exclusiv din interese care acum incep sa se naruie. Felicitari femeilor saudite, rusine familiilor saudite regalo-imparatesco-voievodalo-etc, dar mai ales IMENSA RUSINE marelui sustinator!!!
  • +1 (1 vot)    
    minim 6 (Duminică, 13 decembrie 2015, 18:23)

    serban [anonim]