John Kerry: Turcia isi apara drepturile si ar fi putut dobori avioanele rusesti ce i-au incalcat spatiul aerian

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2015, 9:26 Actualitate | Internaţional

Secretarul de Stat american, John Kerry, a criticat luni incalcarea spatiului aerian turc de catre avioane de lupta rusesti, apreciind ca acestea ar fi putut fi doborate, relateaza AFP, citata de Mediafax.

"Suntem foarte preocupati de acest lucru, pentru ca este exact genul de lucruri pentru care Turcia isi apara drepturile si ar fi putut dobori" aceste avioane, a declarat Kerry in Chile, unde participa la conferinta internationala "Oceanul nostru".

El a precizat ca a discutat cu omologul sau turc, Feridun Sinirlioglu, si a dat asigurari ca va indemna Rusia sa comunice mai bine cu privire la operatiunile sale militare.

Este exact genul de lucruri cu privire la care am avertizat" si "de aceea am inceput discutii cu Rusia, pentru a fi siguri ca nu exista posibilitatea unui conflict accidental", a precizat secretarul de Stat american.

"Acest lucru confirma ingrijorarea noastra profunda in legatura cu ceea ce fac ei acolo. Acest lucru ridica intrebari cu privire la intentiile, comportamentul si profesionalismul lor in spatiul aerian", a adaugat el. 

Un avion de lupta rus a intrat sambata in spatiul aerian turc, in apropiere de granita siriana, fapt ce a determinat fortele aeriene turce sa trimita doua avioane F-16 pentru a intercepta aeronava rusa, a anuntat luni Ministerul de Externe de la Ankara, potrivit Reuters.  

Ministerul de Externe l-a convocat luni pe ambasadorul Moscovei in Turcia pentru a protesta fata de aceasta incalcare, potrivit unei declaratii. Turcia a solicitat Rusiei sa evite repetarea incidentului, avertizand ca, in caz contrar, va fi considerata "responsabila pentru orice incident nedorit care ar putea sa apara".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3137 vizualizari
  • -4 (8 voturi)    
    sweet hypocrisy (Marţi, 6 octombrie 2015, 9:31)

    muciflenduri [utilizator]

    Imi imaginez ca si Siria are dreptul sa doboare avioanele americane, dar asta e o poveste pe care Kerry nu o spune.
    • +3 (3 voturi)    
      Oare !!! (Marţi, 6 octombrie 2015, 11:15)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      POATE dar trebuie sa si POATA ......................
    • +2 (2 voturi)    
      Pai tot incearca dar nu reuseste (Marţi, 6 octombrie 2015, 12:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      De asta a si cerut arme AA de la vodkari
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 6 octombrie 2015, 9:36)

    pathfinder [utilizator]

    Dupa cum am mai spus, rusii se joaca cu focul.
    Si se vor arde...
  • +2 (2 voturi)    
    Doborî (Marţi, 6 octombrie 2015, 9:45)

    Alex Danila [utilizator]

    _Doborâ_?! Haidați bre, aici e Hotnews nu A3.
  • -4 (8 voturi)    
    Kerry scoate castenele din foc cu mana altuia? (Marţi, 6 octombrie 2015, 9:54)

    jackalphonse [utilizator]

    Nimic despre spitalul dobarat?
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 6 octombrie 2015, 10:44)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      hi hi hi hi
      Vezi mai sus...
  • +4 (4 voturi)    
    Gramatica ! (Marţi, 6 octombrie 2015, 10:05)

    mircea_cjn [utilizator]

    ".... si ar fi putut doborî " !

    Regulă : nu se pune niciodată "â" la inceputul sau la sfârșitul cuvintelor .
  • +3 (5 voturi)    
    UN AVION SE LEGANA PE O PANZA DE PAIANJEN.. (Marţi, 6 octombrie 2015, 10:28)

    Susufler0 [utilizator]

    Provocari rusesti clasice" pt. a se testa reactia ADVERSARULUI. Vor mai fi, vom mai vedea.
  • 0 (4 voturi)    
    Toti liderii lumii sunt cumparati de ARABI! (Marţi, 6 octombrie 2015, 10:44)

    DreptateDeSus [utilizator]

    Liderii lumii ATACA omenirea: liderii europeni "lupta impotriva terorismului" DAR Comisia Europeana forteaza acceptarea teroristilor musulmani in Europa, Obama pozeaza in "aparatorul" crestinatatii alaturi de papa Francis DAR accepta inainte 100.000 de imigranti musulmani in USA, iar Putin "lupta cu teroristii" DAR le face teroristilor musulmani cea mai mare moschee din Europa, toti liderii lumii "lupta impotriva terorismului" DAR tot ei au finantat terorismul, TOTI sunt platiti de ARABI sa MUSULMANIZEZE omenirea prin terorism, TOTI sunt CORUPTI!
    Fostul consilier al lui Putin avertiza Europa din noiembrie anul trecut ca Putin va trimite imigranti ca s-o "DESTABILIZEZE", de la minutul 15:20 la minutul 16:50 http://inliniedreapta.net/fostul-consilier-al-lui-putin-atacul-rusiei-asupra-tarilor-baltice-si-poloniei-este-inevitabil-va-avea-loc-urmatorii-doi-ani/
    Iar Obama a stiut tot timpul ca ISIS devine terorista si a lasat o organizatie extremista sa se dezvolte, am dat deja linkul mai sus, este ultimul video din articol, de la minutul 2:30 pana la sfarsit http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Extern/EXODUL/DOSAR+Cauzele+valului+de+migranti+in+Europa
    Si la fel si Merkel, Hollande si ceilalti inclusiv Ponta, toti sunt corupti ai ARABILOR si vor sa musulmanizeze prin terorism toata omenirea!
    • +1 (3 voturi)    
      Linkul corect pt invazia lui Putin asupra Europei (Marţi, 6 octombrie 2015, 12:18)

      DreptateDeSus [utilizator] i-a raspuns lui DreptateDeSus

      Corectez: Linkul corect cu declaratia video despre invazia cu imigranti a lui Putin asupra Europei:
      http://www.b1.ro/stiri/externe/un-fost-consilier-al-lui-vladimir-putin-a-anuntat-invazia-islamica-inca-din-2014-video-122999.html