UPDATE Austria: zeci de migranti au fost descoperiti morti intr-un camion. Seful de cabinet al lui Viktor Orban spune ca masina avea numere de inmatriculare unguresti si era condusa de un sofer roman / MAE dezminte informatia

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 august 2015, 14:36 Actualitate | Internaţional

Camionul in care au fost descoperiti zeci de imigranti morti
Foto: Agerpres/EPA
UPDATE 20.00 Cei pana la 50 de refugiati ale caror cadavre au fost gasite in camionul abandonat pe o autostrada din Austria ar fi fost deja morti cand vehiculul a intrat in tara, intre miercuri seara si joi dimineata, potrivit politiei austriece, citate de Reuters.

Camionul frigorific abandonat, ca s-a aflat miercuri in apropiere de capitala Ungariei, Budapesta, a fost descoperit de o patrula a politiei austriece de autostrazi, care a observat fluide de la corpurile in descompunere scurgandu-se prin usa din spate.

"Putem presupune ca decesele au avut loc cu o zi si jumatate - doua in urma", a declarat intr-o conferinta de presa Hans Peter Doskozil, seful politiei din provincia Burgenland, adaugand ca "multe lucruri" au indicat ca migrantii erau deja morti cand au trecut granita.

UPDATE 19.45
Niciun cetatean roman nu este implicat in cazul camionului abandonat in Austria, precizeaza MAE.

UPDATE 17.22
Potrivit lui Janos Lazar, un cetatean roman a inmatriculat masina in orasul Kecskemet, din estul Ungariei. - Reuters

UPDATE 16.48 Janos Lazar a precizat ca politia austriaca a informat Budapesta ca soferul vehiculului era un roman. "Se pare ca victimele erau migranti, intr-o operatiune de trafic de fiinte umane", a spus el.

UPDATE 16.02
Camionul descoperit in estul Austriei in care sunt pana la 50 de refugiati morti avea placute de inmatriculare unguresti, iar politia ungara colaboreaza cu cea austrica pentru a descoperi soferul, a declarat seful de cabinet al premierului Viktor Orban, citat de Reuters.

Janos Lazar s-a folosit de prilej pentru a critica iar dur Uniunea Europeana ca nu este capabila sa controleze influxul de refugiati. 

"Evenimentele din ultimele zile... arata ca UE este incapabila sa-si apere granitele", a declarat Lazar intr-o conferinta presa.

Zeci de migranti au fost descoperiti morti intr-un camion pe o autostrada din estul Austriei, in zona de granita cu Ungaria, anunta politia locala, citata de AFP.

Vehiculul se afla intr-o zona de stationare a unei autostrazi din provincia Burgenland (est), a precizat purtatorul de cuvant al politiei, Hans Peter Doskozil.

"Putem banui ca sunt 20 de oameni care au murit. Ar putea fi de asemenea 40, ar putea fi 50 de oameni", a adaugat acesta, citat de Reuters.

"Aceasta drama ne afecteaza pe toti", a declarat ministrul de Interne, Johanna Mikl-Leitner, care a aduagat ca "traficantii de fiinte umane sunt criminali".

Deocamdata nu se stie exact cate cadavre se afla in masina si nici de cand timp sunt acolo.

Aceasta descoperire macabra intervine in momentul in care cancelarul german Angela Merkel participa la un summit, la Viena, cu liderii tarilor din Balcanii de Vest, a carui agenda este dominata de criza migrantilor.

Inaintea summitului, ministrul austriac de Externe avertizase ca tara sa ar putea introduce masuri mai dure impotriva migrantilor, inclusiv un "control mai strict al granitelor", in cazul in care UE nu gaseste un raspuns unitar la aceasta criza.











19372 vizualizari
  • -8 (42 voturi)    
    da (Joi, 27 august 2015, 16:26)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    "Aceasta drama ne afecteaza pe toti" Pe mine nu.
    • +4 (32 voturi)    
      Foarte bine (Joi, 27 august 2015, 17:02)

      Lea [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Dar sa nu ceri mila, intelegere, cooperare si drepturi cand iti va veni randul.
      • +1 (13 voturi)    
        nu (Joi, 27 august 2015, 19:12)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Lea

        am cerut si nu am de gind sa cer mila nimanui. Mai ales la mila ''idiotilor utili'' nu voi recurge niciodata,orice s-ar intimpla. Mai bine mort decit prost.
        • +2 (10 voturi)    
          Un pic de (Vineri, 28 august 2015, 8:41)

          Compasiune [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          ar trebui sa ai.
          Compasiunea ar trebui sa fie caracteristica oamenilor, asta este ceea ce ne deosebeste de "pradatorii" naturali.
          Incerci sa refuzi existenta lor sau sa le inchizi poarta, insa asta nu va rezolva problema pe care o ai in relatie cu ei.
          Compasiunea e greu de inteles pentru cineva care nu a mers fugind si mancand pamintul din fata unor grozavii.
          Stii ce se intampla acolo de unde fug ei?
          Sau vezi stiri periate frumos si cu floricele care te emotioneza pina la lacrimi?

          mergi la psiholog...aveti nevoie unul de altul.
          tu mai afli cate ceva , el mai baga un ban in buzunar.
          win-win.
          • -1 (3 voturi)    
            Ia-ti 10 sirieni (Vineri, 28 august 2015, 11:24)

            mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Compasiune

            la tine in casa si lasa-ne. Cei mai hoti dintre hoti au fost sirienii in Romania.Fa-ti un grup de musulmani care te vor ucide cand vine timpul...
            • 0 (2 voturi)    
              :? (Vineri, 28 august 2015, 12:29)

              Compasiune [anonim] i-a raspuns lui mopsu

              Comentariul tau incita aiurea.
              Nu vad nimic rau in a avea compasiune pentru oameni aflati la ananghie, indiferent de natie sau credinta.
        • 0 (2 voturi)    
          sa-ntelegem (Vineri, 28 august 2015, 11:25)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          ca esti un mascul feroc? Sau ca inca nu ai avut inca nici o situatie in care sa te fi simtit legat de maini si de picioare? Imi place de tine ca esti foarte sigur pe tine; dar cine exprima o asemenea siguranta de "eu le stiu pe toate" de obicei da in curand de greutati care-i demonstreaza ca nu este stapan pe nimica... Mai ai rabdare. va veni si momentul in care vei avea nevoie de ajutor intr-un fel sau altul. Asteapta-te atunci sa ti se mai duca o parte din fumurile de mascul invincibil.
        • 0 (2 voturi)    
          sau poate (Vineri, 28 august 2015, 11:33)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          nu ai inca copii... De aia gandesti asa de rigid...
      • +7 (13 voturi)    
        Patetic (Joi, 27 august 2015, 20:13)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui Lea

        Asa e : sa nu ceri indurare de la frații islamisti când iți vor lua gatul.
        • +1 (3 voturi)    
          Da! Soferul era roman, dar... (Vineri, 28 august 2015, 9:08)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

          Da! Soferul era roman, dar... refugiatii au fost ucisi de catre autoritatile ungare!

          Na!
    • +6 (30 voturi)    
      Normal. (Joi, 27 august 2015, 17:09)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Dacă îţi lipseşte o fărâmă de compasiune şi o linguriţă de empatie (un pic pe fundul borcanului, ca-n bancul cu ţăranii şi SIDA), normal că nu te afectează.
    • +9 (33 voturi)    
      Compasiune (Joi, 27 august 2015, 17:13)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Daca citind acest articol nu simti nimic, atunci ai o problema.
      Cand oameni nevonovati cand victime este problema noastra a tuturor...
      • +5 (11 voturi)    
        trist (Joi, 27 august 2015, 19:41)

        was [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Sunt sigur ca majoritatea acelo oameni decedati erau amarati si ca orice om normal, doar cautau fericirea in viata.
        Dar poate ca printre acei morti sa fie una-doua persoane care conspirau sau ar fi conspirat in viitor pentru a efectua atacuri teroriste pe teritortiul UE (sau oriunde, nu conteaza locatia ciintentia).
        Dealtfel sunt urios ce va gasi echipa de medici legisti privind cauza decesului. Poate avea multiple cauze si diferit de la un individ la altul, guta termica (heat stroke - accident vascular cerebral din cauza caldurii), intoxicatie cu monoxid de carbon, deshidratare, omor intentionat etc.?
        • +3 (7 voturi)    
          asfixiere (Joi, 27 august 2015, 21:39)

          Marigold [utilizator] i-a raspuns lui was

          Au murit asfixiati. Din ce am citit in presa straina, asa rezulta. Un articol mi-a ramas in minte, unde se povesteste despre un alt caz in care traficantii nu au vrut sa opreasca din Serbia, pe tot parcursul din Ungaria, pana in Austria, de frica sa nu fie prinsi. Iar cei inchisi in camioneta, fara aer, cereau intr-una o pauza de aer, erau parca si 10 copii inauntru, in afara de adulti. Sa faci una ca asta constient fiind ca oamenii aceia pot muri sufocati si sa nu opresti, mi se pare criminal.
          http://www.independent.co.uk/news/world/europe/austria-lorry-migrants-eu-refugee-crisis-50-asylumseekers-found-dead-in-a-lorry-10474464.html
      • +3 (15 voturi)    
        Absolut deloc (Joi, 27 august 2015, 20:15)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Tu vezi aceste victime, DAR habar nu ai de victimele ce vor urma.
        "oameni nevonovati" : nu ai de unde sa știi ce planuri aveau acei imigranți.
    • +3 (19 voturi)    
      nu te impacienta (Joi, 27 august 2015, 17:19)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      La un moment dat te va afecta.
    • +5 (23 voturi)    
      ba da, ar trebui... (Joi, 27 august 2015, 17:19)

      alex [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Nu suntem totusi niste animale.
      • +7 (9 voturi)    
        Surpriza (Joi, 27 august 2015, 20:17)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui alex

        eu as zice ca da, ca doar planta nu ești.
        Ca sa nu te simți prost, tu ești un "animal special".
  • -3 (17 voturi)    
    foto si video (Joi, 27 august 2015, 16:34)

    zizin [utilizator]

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-3212842/Bodies-50-refugees-parked-lorry-Austria.html

    http://www.spiegel.de/politik/ausland/oesterreich-tote-fluechtlinge-in-laster-gefunden-a-1050120.html

    http://www.channel4.com/news/austria-refugees-lorry-dead-migrants-suffocated
    • +4 (12 voturi)    
      Sensibiloșii :)) (Joi, 27 august 2015, 20:21)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Sensibilii ti-au dat "minus". Ei e "evoluați".
  • +1 (23 voturi)    
    viktor orban (Joi, 27 august 2015, 16:54)

    andreitr [utilizator]

    mai crede și că Ardealul se cuvine ungariei precum și alte țicneli ungurești. Silă!
    • +2 (14 voturi)    
      Esti superficial (Joi, 27 august 2015, 20:19)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Ce treaba are una cu alta ?
      • +3 (7 voturi)    
        Legatura (Vineri, 28 august 2015, 0:26)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        ce treaba are un oficial ungur sa zica (inventeze) despre un posibil sofer... roman... la un tir unguresc?
  • -5 (29 voturi)    
    de ce nu ma mir (Joi, 27 august 2015, 16:58)

    amanda13 [anonim]

    cand vad "sofer roman" :(
    Din pacate, ca natie, mai trebuie sa invatam compasiunea si sa nu mai incercam sa facem bani din orice. Probabil vreo ceafa lata fara suflet cum sunt atatia la noi.
    • -5 (13 voturi)    
      Șmenul și cooperarea. (Joi, 27 august 2015, 17:12)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      ΄Colaborare” la negru între foștii „frați” socialiști...

      Pe când o colaborare autentică, la lumină și benefică, spre binele oamenilor, vecinătăților, comunităților, indiferent de care parte a graniței simbolice s-ar afla?
      România și Ungaria, măcar din 2015 încolo fiți și voi adevărate țări europene, ce naiba!
    • +13 (15 voturi)    
      hm (Joi, 27 august 2015, 17:21)

      alex [anonim] i-a raspuns lui amanda13

      Sunt si romani (pasaport romanesc) pe care ii cheama Laszlo...
      • -3 (5 voturi)    
        se poate, dar nu are relevanta (Joi, 27 august 2015, 19:48)

        was [anonim] i-a raspuns lui alex

        Sau mai bine Álmos, Ákos, Csongor, Hunor, Koppány, Levnte, Ond, Pázmán, Töhötöm, Ubul, Vazul si Zsombor.
    • +4 (22 voturi)    
      La cum vorbești (Joi, 27 august 2015, 17:22)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      despre români pari a fi vreun frustrat de ungur care se dă de-al nostru. Marsh mă!
      • +5 (19 voturi)    
        sunt romanca (Joi, 27 august 2015, 17:31)

        amanda13 [anonim] i-a raspuns lui andreitr

        si am fugit din HarCov tocmai din pricina discriminarii si lispei de orizont pentru romanii de acolo. Cand spun ca nu ma mira ca soferul era roman, ma includ si pe mine in aceeasi categorie. Din pacate, sunt destule cefe late printre noi si in loc sa ma judeci pentru ce spun, mai bine ai privi lucrurile obiectiv. Si daca soferul era ungur din Romania, asta nu ne absolva pe niciunul, Trebuie sa invatam sa fim toleranti.
        • 0 (14 voturi)    
          matale (Joi, 27 august 2015, 18:04)

          demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

          esti cetatean roman de etnie maghiara.

          e important sa fim precisi.
        • +7 (11 voturi)    
          Si eu sint nord-corean... (Joi, 27 august 2015, 20:29)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

          ....care a fugit din NY. :)
          Idea era doar cat de nenorocit e Orban in xenofobia lui sa dea vina pe romani chiar si pt traficul facut de unguri in Ungaria si sa umple fluxurile de stiri cu asta. Mare minune daca si tu nu esti parte din campanie.
          Uite actualizarea cu comunicatul MAE ca sa vezi cum e de fapt.
        • +8 (8 voturi)    
          Toleranta incepe cu tine insuti (Joi, 27 august 2015, 20:30)

          NituCt [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

          Draga doamna, ești patetica.
          "asta nu ne absolva pe niciunul" : ba da, nu trebuie sa ne punem in aceeași oala.
          Fiecare e responsabil pentru propriile acțiuni ; NIMENI ALTCINEVA.

          "sa invatam sa fim toleranti."
          Nu draga doamna ; toleranta începe cu TINE ÎNSUTI.

          Uite un exemplu :dacă EU doresc sa îmi construiesc moschee, EU trebuie sa fiu tolerant cu cei care sunt deja aici si sa ma întreb dac nu cumva răgetele mele când îmi chem koranimalii la rugăciune ar deranja pe ceilalți ; pricepeți ? cred ca nu.
    • +7 (15 voturi)    
      Pt ca esti ungur!? (Joi, 27 august 2015, 17:23)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Parca vad ca si soferu' asta e roman cum erau si teroristii aia din Bulgaria, cu 2 la CNP. Sau ma rog, asta e roman si-l cheama Istvan.
    • +5 (7 voturi)    
      Mai draga (Joi, 27 august 2015, 20:24)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      "mai trebuie sa invatam compasiunea "
      Dar cate nații ai cunoscut de ai ajuns la concluzia ca romanii sunt cei mai rai și cei mai insensibili ?
      Nici nu iți dai seama ce mare prostie ai putu scrie, și cel mai probabil, niciodată nu vei înțelege.
  • +9 (15 voturi)    
    Roman??? (Joi, 27 august 2015, 17:16)

    Bka [anonim]

    Poate era secui :D
  • +4 (16 voturi)    
    Nu sunt fan nici imigranti ilegali si nici unguri (Joi, 27 august 2015, 17:55)

    cititoare [utilizator]

    Dar... vreau sa punctez 2 lucruri.

    1. e o crima sa omori 50 de oameni (fie ei ce-or fi si de unde or fi). Ei trebuie intorsi in tarile lor si oferit sprijin pentru ei acolo, nu omoriti. Iar acel cetatean trebuie pedepsit conform legii, fie ca a facut-o premeditat, fie din greseala. Tind sa cred ca a facut-o din greseala, din necunostinta de cauza; nu a oprit camionul pe drum, nu i-a aerisit si cind s-a gindit sa opreasca, aia erau deja morti. Atunci s-a speriat si a fugit. Cred si sper ca nu a facut-o intentionat, din rautate.

    2. nu pot sa nu observ ca atunci cind vine vorba de minoritatile maghiare in Romania, sarim ca arsi cind ei se declara unguri. Noi vrem ca ei sa fie cetateni romani si atit. Dar cind unii dintre ei fac o prostie ca in genul acesteia, noi ne lepadam de ei si declaram ca ei de fapt nu sint romani, ci unguri. Double standards hey?
    • +2 (10 voturi)    
      corect (Joi, 27 august 2015, 19:44)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      ma ingrozeste sa citesc mai sus comentariile intolerante ale unora. E trist ca nu vedem in acest episod lipsa de scrupul a unora dintre noi. Sunt romanca si indiferent de etnia soferului, ceea ce s-a intamplat ne afecteaza pe toti :(
      • +3 (7 voturi)    
        Exista o explicatie ? (Joi, 27 august 2015, 20:49)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        "ceea ce s-a intamplat ne afecteaza pe toti"
        Pai dezvolta puțin, ca sa inteleg si eu ; cum zice vorba : sa nu mor prost.
        Matematic vorbind, nu ma afectează deloc. Uite de ce : șansele de a fi atacat pe strada de invadatori au scăzut (intr'adevar, cu un procent infim, dar au scăzut).
        • -1 (3 voturi)    
          deloc (Vineri, 28 august 2015, 11:42)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

          nu-i frumos sa nu-ti pese de suferinta fara limite a cuiva... Sunt sigur ca-ti pasa sufleteste vorbind, la modul ca iti imaginezi prin ce au trecut amaratii aia inainte de moarte si-ti pare rau pentru ei... Matematic (sau probabilistic), da, nu te afecteaza in nici un fel.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu te mai ingrozi (Vineri, 28 august 2015, 11:36)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        noi, romanii am fost ucisi si de polonezi, de rusi de unguri de austrieci, de nemti , de turci, acum si de arabi sirieni, irakieni, vezi toate cazurile de ucideri de amante , neveste, de hotiile lor in Romania.N-as vrea sa moara nimeni, dar , mai ales cei apropiati mie. Nu vreau musulmani amabili la inceput si ucigasi dupa aceea. Gata
    • +6 (8 voturi)    
      O mica completare (Joi, 27 august 2015, 19:51)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Gasim aceleasi standarde duble si la unguri de fapt, daca intr-adevar se dovedeste ca acest cetatean roman e de etnie maghiara. In alte situatii mai fericite, guvernul maghiar sarea ca si ars ca acesti cetateni din Romania de origine maghiara sint 100% unguri si deloc romani. Dar daca fac vreo infractiune, Orban schimba imediat placa si zice ca sint romani.
    • +4 (8 voturi)    
      Sigur, si marmota ce facea? (Joi, 27 august 2015, 20:21)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Nu sare nimeni in sus. In Romania sint 1,2 mil. de unguri cetateni romani; e o realitate care n-are de ce sa deranjeze. Deranjul vine cand o parte din acestia nu recunosc autoritatea statului din care fac parte, desi acesta le protejeaza drepturile si identitatea etnica. Deci ei se leapada de noi, nu noi de ei.
    • +5 (7 voturi)    
      Invazia (Joi, 27 august 2015, 20:35)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Invazia are și ea riscurile ei. Oricum, decât sa mor eu mai bine sa mori tu.
      Îmi e scârbă citind comentariile de mai sus in care s-a ajuns deja la concluzia clara si indubitabila ca ȘOFERUL ROMAN este calul acel invadatori si TREBUIE SA PLĂTIM CU TOȚII.
      • 0 (4 voturi)    
        Mai linisteste-te (Vineri, 28 august 2015, 10:48)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        Ca incepi sa delirezi si iti si creste tensiunea. Cu argumente gen 'sa mori tu, nu eu', dovedesti ca esti un nimic. Nu mai pune atita la suflet si gindeste si tu rational.

        Cine a zis ca trebuie sa platim cu totii?

        Si da, acel sofer e un criminal din 2 motive:

        1. A ajutat imigranti sa patrunda ilegal in spatiul Schengen.

        2. I-a omorit neoprind sa faca aerisirea necesara camionului.

        Restul e gargara.
  • -3 (17 voturi)    
    trist, foarte trist (Joi, 27 august 2015, 18:40)

    EllenaS [utilizator]

    Indiferent de originea soferului camionului, moartea acelor oameni e o palma uriasa pe obrazul destul de gros al Uniunii Europene. Daca nici un astfel de fenomen nu a putut fi gestionat, la ce mai foloseste aceasta neputincioasa uniune? Doar la aratat muschii cand are interes?
    • +5 (11 voturi)    
      ? (Joi, 27 august 2015, 19:52)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      Uniunea Europeana e ceva ce romanul foloseste dupa cum il bate vantul. Ba e buna cand ii convine, ba atenteaza la fiinta romanului verde cand dau tonul tot felul de politicieni rusofili! Cum naiba sa fie de vina UE pentru ca un imbecil a vrut sa faca bani si a pus intr-o masina inchisa ermetic 50 de oameni disperati? Ce fenomen sa gestioneze, fenomenul leprelor care abia asteapta o criza, un razboi ca scoata din ei tot ce au mai rau? Vorbesti de un "astfel de fenomen" de parca sute de mii de oameni care intra in Europa sunt un mizilic si UE nici atat nu e capabila sa faca! E ca si cum ar veni la tine la usa 10 oameni si ti-as spune ca esti incapabila sa ii hranesti si sa-i gazduiesti, dar rapid, pana nu se imbolnaveste careva! Responsabilitatea ar trebui sa fie a multora, nu numai a Europei!
      Cat despre cei care nu pot aveam un dram de empatie cu oamenii aia si nu isi dau seama ca oricand putem ajunge si noi intr-o situatie fara iesire, ce sa le spun? Imi pare rau ca oameni se cheama viermii astia si cei capabili de mari gesturi!
    • +4 (8 voturi)    
      Viitorul (Joi, 27 august 2015, 20:42)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      "moartea acelor oameni e o palma uriasa pe obrazul destul de gros al Uniunii Europene"
      Ai mari probleme de conștiință. Cu toții suntem experți in geo politica, economie, si nu numai atât, dar si referințe de morala ; din aceasta cauza trebuie sa arătăm si altora cat de civilizați si evoluați suntem.
      E o invazie, sunt riscuri si NIMENI din Europa nu trebuie sa isi asume responsabilitatea în cazul unor victime.
      Ma mira și enervează superficialitatea unora care trăiesc in prezent dar nu au capacitatea intelectuala sa înțeleagă răul imens ce va fi făcut cetățenilor Europei de acești invadatori
      • -1 (3 voturi)    
        tu cati (Vineri, 28 august 2015, 11:48)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        invadatori din astia ai primit in apartamentul/casa ta? CE??? NICI UNUL? Ok. Atunci ce rau imens iti fac tie bre????? Iti face rau sa te uiti la televizor si sa-i vezi? Inchide taica televizorul si puff! totul dispare! :-)
  • +2 (8 voturi)    
    precizare (Joi, 27 august 2015, 19:13)

    mano [anonim]

    Seful de cabinet a zis CETATEAN ROMAN. E o diferenta...
  • +3 (3 voturi)    
    reactia MAE (Joi, 27 august 2015, 23:54)

    stanescu [utilizator]

    a fost atat de luata in considerare incat in kurier.at si in faz.de se scrie doar de afirmatia oficialului ungur - ca soferul era roman.
  • +3 (3 voturi)    
    A! (Vineri, 28 august 2015, 11:31)

    Gicu_007 [utilizator]

    Si inca ceva. Eu visez la ceva foarte frumos: in cazul in care se gaseste soferul si NU e roman, unguru care a zis asta, ca soferul este roman, SA FIE TRAS LA RASPUNDERE; prin afirmatia lui, a adus un Romaniei prejudiciu crunt de imagine. Presa vestica a repetat ca un papagal prost vorbele fara acoperire pe care le-a scos unguru pe gura. Mi se pare total inacceptatbil si penal ce s-a intamplat. Sunt curios ce ar zice marile autoritati unguresti daca s-ar descoperi ca soferul este ungur.
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuie sa invatam de la unguri... (Vineri, 28 august 2015, 17:39)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      Si sa procedam si noi la fel de fiecare data cind avem ocazia. Daca ii tragem la raspundere acum, ma indoiesc ca o sa-si ceara scuze si ca o sa apara aceasta stire in ziarele europene. A ramas deja in mintile multora ca soferul era roman si gata. Deci mai bine actionam cu aceleasi arme ca ale lor.