VIDEO Armata ucraineana abandoneaza orasul strategic Debaltseve in mainile rebelilor, un nou esec pentru Kiev / Imagini cu soldatii guvernamentali parasind regiunea, nerasi si vizibil epuizati

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2015, 21:08 Actualitate | Internaţional

Fortele guvernamentale ucrainene au suferit miercuri un nou revers, dupa ce au fost nevoite sa abandoneze, dupa lupte inversunate, orasul Debaltseve, esential pentru controlul estului tarii, scrie AFP.

Occidentalii acuza separatistii ca torpileaza procesul de pace, incalcand acordul de pace de la Minsk, dar pentru pro-rusi important este altceva: zona controlata acum de ei este relativ omogena si face jonctiunea dintre teritoriile separatiste Lugansk si Donetsk. Intrebarea care se pune acum este: se vor opri rebelii sau vor continua sa incerce sa castige teritoriu spre vest, sau spre sudul maritim si Mariupol ?

In fata acestor evolutii, Francois Hollande, Angela Merkel, Petro Poroshenko si Vladimir Putin urmeaza sa discute miercuri seara, intr-o conferinta telefonica. La randul sau, secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a cerut Rusiei sa isi retraga toate fortele din Ucraina si sa opreasca sprijinul acordat separatistilor.

Cu chipul ferm, in tinuta militara, presedintele ucrainean Petro Poroshenko a anuntat, de pe aeroportul din Kiev, abandonarea orasului Debaltseve inainte de a zbura spre aceasta zona de razboi pentru a se intalni cu soldatii epuizati care au fugit din oras.

In cursul zilei, zeci de tancuri, blindate usoare si vehicule militare ucrainene provenind din Debaltseve si sosind la Artemivsk, oras la distanta de circa 35 kilometri. Masinile transportau soldati nerasi si vizibil epuizati.



Ofensiva rebela asupra Debaltseve a fost lansata marti, in a treia zi a armistitiului incheiat saptamana trecuta in urma unor negocieri maraton la Minsk.

Uniunea Europeana a denuntat cucerirea acestui oras, in care vede o "incalcare clara a acordului de incetare a focului" si acuza Moscova. "Rusia si separatistii trebuie imediat si in totalitate sa aplice angajamentele de pace asumate la Minsk", a subliniat seful diplomatiei europene, Federica Mogherini.

Germania a condamnat preluarea controlului asupra Debaltseve, "foarte nefasta pentru sperantele de pace", in conditiile in care guvernul francez s-a vrut mai optimist, afirmand ca acordul de la Minsk "nu este mort".

Numarul de morti este incert. Presedintele Poroshenko a evocat o cifra "preliminara" de 30 de raniti in cadrul evacuarii a 2.000 de soldati dar o parte a presei ucrainene vorbeste de 40 de morti.

Armata a anuntnt cel putin cinci soldati ucisi in 24 de ore, dar directorul morgii din Artemovsk a afirmat ca a primit cadavrele a 13 soldati ucraineni.

Presedintele ucrainean Petro Poroshenko a reiterat marti seara cererea adresata Washingtonului de a primi arme defensive letale, in cadrul unei discutii telefonice cu vicepresedintele american Joe Biden.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

14804 vizualizari

  • -14 (18 voturi)    
    de fapt e o veste buna (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:07)

    leeloo2 [utilizator]

    Acordul prevedea retragerea de la delimitare cu 25km, lumea e multumita de decizia luata iar prorusii incep si ei sa retraga echipamentul greu odata plecati ucraineni din Debaltsevo, probabil ca pana la urma vor da mana.
    • +12 (16 voturi)    
      prost informat (Joi, 19 februarie 2015, 1:09)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

      Esti prost informat. Acordul prevede doar retragerea armamentului greu, ambele parti urmau sa ramana in control asupra teritoriului pe care il aveau.
      Rusii au incalcat acordul de incetare a focului, au continuat sa atace si i-au impins pe ucrainieni afara din acest oras strategic.
  • +6 (14 voturi)    
    Phutin ajunge la portile Romaniei, curand (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:09)

    Wanheda [utilizator]

    Postacii phutinisti din zona si agentii de pe teren...ii pregates o primire pe masura, deja.
  • +7 (11 voturi)    
    vine vremea sa plateasca si rusia (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:26)

    rov [utilizator]

    sa speram ca nota de plata va fi achitata de securistii si camarila lui fhurtin, mafiotul kgb-ist.
    Deocamdata doar omul de rand si vecinul lui sunt cei vaduviti...
  • +4 (12 voturi)    
    Trist (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:36)

    potaissa [utilizator]

    Esueaza toate incercarile pacifiste ale Europei.....sau aproape toate. Merkel spunea astazi intr-un interviu dat ARD/ZDF c-ar vrea in orice caz o solutie in care sa fie atat Ucraina cat si Rusia activ implicate.Greu.
  • -8 (18 voturi)    
    Armata ucrainiana (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:41)

    KostasP [utilizator]

    Fuge mancand pamantul din fata a catorva brigazi rusesti. Raportul de forte in zona era de 5:1 in favoarea ucrainienilor, tot au mancat bataie. Ar fi niste fraieri separatistii sa se opreasca din inaintare tocmai acum.
  • +9 (11 voturi)    
    acordul (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:43)

    Adrian1 [utilizator]

    deci acordul Minsk 2 e la fel de hartie igienica precum Minsk 1.
  • -6 (14 voturi)    
    40 ?! (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:49)

    Taras Bulba [utilizator]

    40 de morti, cand doar 1/3 din cei 8000 ar fi scapat din incercuire?!?! Despre ce vorbim?!
    • +7 (7 voturi)    
      nu 1/3 (Joi, 19 februarie 2015, 1:11)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Nu erau 8,000. Cifrele date in ultimele zile erau foarte aproximative. Se poate ca si ucrainenii sa le fi exagerat, ca sa para mai multi pentru rusi.
  • +4 (10 voturi)    
    asta a fost o vinazare (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:52)

    gopo111 [utilizator]

    acel acord de "pace" doar le-a dat rusilor o bucata din teritoriul ukrainian, asa cum au luat si de la georgia, politica este o curva, dar prostituatele numite politicieni se vind pt bani
  • -6 (10 voturi)    
    Care țară NATO este sfătuiește militar Ucraina? (Miercuri, 18 februarie 2015, 22:47)

    Nyk1 [utilizator]

    Or vinde francezii navele Mistral Rusiei, dar cred că din această știre am aflat și cui vând consultanță despre felul cum să poarte un război. Și nu este vorba despre ruși, ci mai degrabă despre anumiți vecini de-ai lor.
  • -12 (14 voturi)    
    Ghiță Pristanda (din Artemovsk) (Miercuri, 18 februarie 2015, 23:01)

    zizin [utilizator]

    HN: "directorul morgii din Artemovsk a afirmat ca a primit cadavrele a 13 soldati ucraineni."

    Să vedem niște poze de la morga din Artemovsk și să încercăm să numărăm sicriile și sacii negri de plastic:

    http://rusvesna.su/news/1424271177

    Iar dacă citim și articolul (cu google translate) ... ne dăm seama că directorul morgii din Artemovsk stă cam prost cu aritmetica.
  • +4 (12 voturi)    
    Imi si imaginez dialogul (Miercuri, 18 februarie 2015, 23:10)

    OmulNou [utilizator]

    Putin: -Alo!
    Restul lumii: Bai, trebuie sa respecti acordul!
    Putin: -Nu, LOL!
  • +11 (13 voturi)    
    voila: asta e rusia (Joi, 19 februarie 2015, 2:29)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Din ciclul "putin si poporul rus fericire le-a adus"... Partea buna in toata mizeria asta este ca asa vede si restul lumii (inca o data, daca mai era necesar) ce inseamna rusia. Si se mai mira primitivii aia ca lumea s-a saturat de ei si cauta adapost in cadrul NATO sau EU... Rusia, Iran, North Corea... selecta companie, n-am ce zice, de invidiat... Foarte bine, sa ramina izolati la ei acolo in gaura. N-are decit sa se pupe pe gingii putin piept-gol cu coreeanul ala cu freza penibila (cum il cheama?), intru bucuria rusilor beti crita si cu lacrimi in ochi de emotie cind in vad pe King Louie. el lider minimo. Hahaha
  • +2 (2 voturi)    
    nebunie (Joi, 19 februarie 2015, 9:26)

    Gicu2 [utilizator]

    imi place titlul, ca soldatii ucrainieni fug...nerasi. de parca in mod normal se barbieresc zilnic.

    altfel, eu cred ca restul lumii s a lamurit demult ce cur*e sunt rusii, ca doar au tinut si ei minte ce s a intamplat de a lungul timpului.
    ideea e ca nu cred ca au ce face. daca le dai arme la ucrainieni nu faci decat sa inarmezi si mai bine rebelii, ca oricum ii caftesc 24/7 dupa ce training au primit de la bolsevici. daca o dai la pace, nu merge nici asa, pentru ca in doi timpi si trei miscari rusu iti rade pe fata si ti trimite 3 raketi prin spate.
    perfidie si spirit animalic, astea sunt caracteristicile de baza ale rusilor. conducatorii desigur. poporul.....
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Vineri, 20 februarie 2015, 8:30)

    SoulSearcher [utilizator]

    nu ai cum sa blamezi armata ucrainei...

    armata invechita, lipsa tehnicii militare, lipsa suportului aerian.. etc.. practic sunt numai soldati si infanterie.. carne de tun. EXACT ca armata romana, ne asemanam 100%

    spre deosebire de armata rusa, care are tehnica, are armament greu, suport aerian, suport cu sateliti, stiu exact unde sa bombardeze, unde e liber, unde pot avansa, unde pot incercui...

    daca putin ar avea cojones, ar zice.. da fratilor, in ucraina nu exista separatisti.. armata rusa este 95% prezenta acolo, restul 5% sunt localnici pe post de carne de tun