UPDATE NATO cere Rusiei sa-si retraga toate fortele din Ucraina

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2015, 14:32 Actualitate | Internaţional

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a cerut miercuri Rusiei sa-si retraga toate fortele din estul Ucrainei si sa stopeze sustinerea acordata separatistilor, scrie AFP.

"Cer Rusiei sa-si retraga toate fortele din estul Ucrainei, sa stopeze orice sprijin pentru separatisti si sa respecte acordul de la Minsk" privind incetarea focului, a declarat acesta, in marja unei reuniuni informale a ministrilor europeni de Aparare, la Riga.

"Trupele rusesti, artilerie precum si unitati de aparare antiaeriana, alaturi de elemente de comanda si control, sunt in continuare active in Ucraina", a spus Stoltenberg, adaugand ca "exista in continuare o concentrare de tancuri si vehicule blindate" rusesti in apropiere de granita cu Ucraina.

"Incetarea focului nu a fost respectata", a subliniat acesta, apreciind ca situatia din estul Ucrainei "se deterioreaza".

Refuzul separatistilor de a respecta incetarea focului si de a permite accesul observatorilor OSCE "ameninta insusi" acordul de la Minsk, a declarat acesta, in ziua in care armata ucraineana a abandonat orasul Debaltseve.























13252 vizualizari

  • +21 (31 voturi)    
    E din ce in ce mai amuzant (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:27)

    cato [utilizator]

    Someaza Rusia ca altfel... ce? Ii mai da o somatie? Si inca una? Iar apoi un avertisment scris?
    NATO da din gura, Rusia isi vede de treaba.
    • +5 (9 voturi)    
      ce ma mai distrez... (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:49)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui cato

      era logic ca Rusia nu va respecta acordul...nu a respectat nicidodata un acord, nici pe cele cu Imperiul Otoman. De bine, de rau, turcii mai respectau acordurile, dar rusii nicidoata.
      era previzibil ca Rusia si separatistii nu vor respeca acordul de la Minsk. Totul a fost o stratagem ca sa mai inchida ochii UE, poate, poate mai ridica din embargou.
    • 0 (12 voturi)    
      domnule cato (Miercuri, 18 februarie 2015, 16:05)

      Nelu-SM [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Poate NATO care doar da din cap decide ca tu "cato" comentator pe hotnews trebuie sa te duci sa reglezi situatia cu o pusca in spate. Ai mai da asa indemnuri? Te crezi strateg sau ce?

      Interesant cum acuzam ca altii ca trag de timp si nu iau decizii. Si asta din partea unor locuitori sau nativi dintr-o tara ce nu are nevoie de razboi ca sa fie saraca.

      Ah sau tu vrei sa dai comanda si niste francezi, germani si americani sa vina si sa stea in fata gloantelor rusesti. Viteaz esti. Poate trebuia sa pui si semne de exclamare sa se vada ca vorbesti serios.
      • +1 (7 voturi)    
        Prietene, esti pe langa ;-) (Miercuri, 18 februarie 2015, 17:19)

        Made in Romania [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

        "Si asta din partea unor locuitori sau nativi dintr-o tara ce nu are nevoie de razboi ca sa fie saraca."

        - Sa nu uitam ca tara aia despre care vorbesti tu a fost sub cizma ruseasca vreme de aproape 50 de ani, la fel ca alte state din regiune. Si cam toate au ajuns sa nu aiba nevoie de razboi ca sa fie sarace.

        "Ah sau tu vrei sa dai comanda si niste francezi, germani si americani sa vina si sa stea in fata gloantelor rusesti."

        - Dai comanda asta daca esti prostovan. Daca nu, trimiti armament Ucrainei pana cand costul unei invazii platit de rusi ii va face sa se gandeasca de doua ori. Si nu trebuie sacrificat niciun militar, trebuie doar sa existe vointa politica din partea UE si SUA.
      • +2 (8 voturi)    
        daca nu ne implicam acum (Miercuri, 18 februarie 2015, 17:25)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Nelu-SM

        va fi vai si amar. Mai bine tai raul de la radacina decat sa-l lasi sa se intinda si sa nu mai ai nicio sansa sa-l starpesti.
        Nu poti face pe pacifistul cand mujicul vine cu tancurile si mitralierele spre tine. Asta ascunde doar lasitate si nepasare. Degeaba nu vrei tu razboi daca ei vor. Cand vor viola sotiile fiicele mamele surorile, cum au mai facut si-n trecut armata sovietica 'eliberatoare', tu ce-o sa zici? O sa bagi nasul in pamant si-o sa semnezi un 'acord de pace' ?
        Daca Stefan cel Mare semna acord dupa acord in timp ce otomanii se infigeau in teritoriile noastre, ce zici, mai iti dadeai tu acum cu parerea?
  • -2 (18 voturi)    
    Ca daca nu? (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:34)

    echidistantul [anonim]

    Suna exact ca si o lege care prevede infractiunea dar nu si pedeapsa.
    Ce o sa faca? O sa ii traga de urechi?
    Pe de alta parte, Rusia nu are armament pe teritoriul Ucrainei. Pot sa zica si : Da, le retragem!
    • +7 (15 voturi)    
      Rusia nu are armament acolo? (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:34)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

      Hahahahahahaha, cine va mai crede mah mujicilor?
      • +4 (8 voturi)    
        pai n-are (Miercuri, 18 februarie 2015, 16:32)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        ca l-a facut cadou separatistilor si "ce se da nu se mai cere " ...
  • -3 (19 voturi)    
    Vecina (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:35)

    newlook [utilizator]

    Vecina - de la doua case mai incolo- are un pechinez care someaza in fiecare zi cei doi Saint Bernarzi ai vecinului de la colt sa nu mai treaca pe strada.
    Cred ca aia sunt cam surzi, altfel ar fi speriati peste masura !
    • +6 (10 voturi)    
      Mai degraba cotarle moarte de foame (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:35)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Misterul mujicilor, cum sa traiesti cu hrishca si vodca, emisiune cu dedicatie pt Europa.
  • +7 (15 voturi)    
    Rus = infractor in Dreptul international (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:37)

    un domn [utilizator]

    Si e si constipat...ati vazut putinelu cum merge ? Un laxativ marca NUKE il face bine
  • +7 (11 voturi)    
    Iar rusii vor asculta...:)) (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:42)

    klaus [anonim]

    Nato someaza iar Putin ocupa Debaltseve si mai umileste inca odata Occidentul. Deja armata ucraineana a devenit sac de box pt rusi. Una-doua le mai trag cate o bataie. Poate acum in ceasul al 12-lea se indura americanii sa le trimita armament sa poata si astia sa faca ceva nu doar figuratie in fata rusilor. Dar cu generali scoliti la academia Frunze si veterani din Afganistan e greu sa faci treaba cand trebuie sa lupti cu rusii. Poate se trezesc politicienii lor sa schimbe comandantii si sa puna pe unii care nu au avut treaba cu armata sovietica.
    • +2 (6 voturi)    
      nu e usor (Miercuri, 18 februarie 2015, 16:10)

      Nelu-SM [utilizator] i-a raspuns lui klaus

      Sa zicem ca este nato cu 28 de state pe de o parte si dincolo rusia cu aliante cu china si alti arabi. Vrei sa dai tu ordinul ca cele 2 tabere sa intre in conflict?

      E drept ca nici asteptarea nu face bine, pentru ca in timpul acesta rusii erodeaza: ungaria, bulgaria, grecia. Dar totusi dai tu ordinul si te incolonezi in lupta?
  • -10 (22 voturi)    
    davada, dovada,... (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:44)

    Gustav666 [utilizator]

    Au aparut cumva ceva dovezi ale prezentei armatei ruse in Ucraina in afara de minciunile lui Porosenko preluate pe nemestecate de catre SUA si de catre unii dintre postacii care bantuie pe aici?
    • +3 (7 voturi)    
      Dovada o sa o ofere Phutin curand (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:36)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      o noua armata...15....stationata acolo. Dar voi o sa spuneti ca Phutin e delusional, e?
    • +2 (6 voturi)    
      da (Miercuri, 18 februarie 2015, 17:28)

      tiberiu [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

      Pai chiar el a recunoscut, ironic si sarcastic intr-o conferinta de presa. Ca soldatii rusi s-au ratacit prin ucraina.

      si insasi prezenta lui Putin la aceste acorduri de la Minsk este confirmarea. Altfel, in ce calitate a fost prezent acolo?

      Un individ ca tine care neaga evidenta este ori rus ori platit de rusi.
      • +2 (6 voturi)    
        mujic rus (Miercuri, 18 februarie 2015, 18:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui tiberiu

        e ALL IN ONE..asta e reperul celovecilor
  • +6 (14 voturi)    
    NATO este ezitantă, (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:44)

    Con_stan_tin [utilizator]

    ar fi trebuie să intervină imediat după anexarea Crimeii. Acum rușii au toate șansele să acapareze tot malul de nord al Mării Negre până la Transnistria. Dacă le reușește vor continua extinderea spre est.
  • +4 (16 voturi)    
    Poi... (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:00)

    hot news [utilizator]

    bre nea Stoltenberg, mai ieri, alalteieri ziceai ca NATO nu cauta o confruntare cu Rusia...daca afirmatia ramane valabila, inseamna ca ce zici tu acum sunt doar vorbe de duh.
  • +12 (16 voturi)    
    Nu o someaza... (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:01)

    CoralMS [anonim]

    Mai Hotnews, "NATO urges Russia" nu se traduce cu "someaza". Indeamna, cere insistent... sunt mult mai corecte si agentiile internationale care au dat aceeasi stire, pe care ati preluat-o, asta si spun.

    Nu cred ca nimeni din NATO ar considera nici intelept nici diplomatic sa foloseasca "someaza" in exprimare. Eu zic ca trebuie sa faceti totusi o corectare in articolul asta!
    • +3 (5 voturi)    
      Reuters> (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:10)

      CoralMS [anonim] i-a raspuns lui CoralMS

      E binevenita precizarea, intr-adevar in versiunea franceza de pe France Presse asa e traducerea.

      Reuters: ""I urge Russia to end its support for the separatists and to withdraw its forces and military equipment from eastern Ukraine in accordance with the Minsk agreements," he said. (Reporting by Aija Krutaine, Adrian Croft; editing by Robin Emmott)"

      Nu am gasit originalul, pana la urma el conteaza, si desi nu sunt sigur as intui pe undeva ca Stolenberg a vorbit mai degraba in engleza. Nu stiu daca e o traducere franceza cu "someaza", arfi destul de neinspirata, dar si mai neinspirata mi s-ar parea o exprimare originala in felul asta
  • -1 (11 voturi)    
    hahahahahahha (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:19)

    pontiac [anonim]

    Gluma zilei,adica aia au luat cu japca Crimeea si jumatate de Ukraina si voi somati abia acum.
    Cand or intra rusii in Romania o sa somati dupa ce capitulam sau dupa ce ajung rusii la granita Germaniei???
  • +2 (6 voturi)    
    someaza? cere? (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:46)

    marius [anonim]

    la rusi nu le ceri si nu ii somezi. ori le bagi pumnul in gura ori taci ca vorbele nu au efect. daca era W presedintele in sua ii punea de mult la punct
  • +2 (6 voturi)    
    Bun!!! NATO inca mai are rabdare.... (Miercuri, 18 februarie 2015, 16:02)

    Patrula10000 [utilizator]

    Evident ca jegosii n-o sa zica: "biiine, hai ca ne caram...pentru ca ne-ai rugat a mia oara..." si o sa plece :)
  • 0 (6 voturi)    
    Have fun??? See also greece (Miercuri, 18 februarie 2015, 16:13)

    ..13 [utilizator]

    No more comments.
  • +1 (9 voturi)    
    Cerere (Miercuri, 18 februarie 2015, 18:12)

    Taras Bulba [utilizator]

    Federatia Rusa cere NATO sa nu mai sustina rebelii kosovari in razboiul contra Serbiei! Retroactiv!

    Hahahah ce ridicoli
  • +1 (1 vot)    
    adica posteaza pe twitter? (Joi, 19 februarie 2015, 13:32)

    jackalphonse [utilizator]

    li se rupe rusilor