Ministrul rus de externe: Rusia nu poate cere trupelor de "auto-aparare" din Crimeea sa se retraga in baze pentru ca ele nu fac parte din fortele rusesti

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 5 martie 2014, 11:51 Actualitate | Internaţional


Trupe rusesti in Crimeea
Foto: AFP / Mediafax
Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov sustine ca Rusia nu poate cere trupelor de "auto-aparare" din Crimeea sa se retraga in baze pentru ca ele nu fac parte din fortele rusesti. Lavrov insista ca militari rusi parte a Flotei Marii Negre sunt in pozitiile lor normale.

Potrivit acestuia, militarii din Flota Marii Negre iau niste masuri suplimentare pentru a fi vigilenti astfel incat sa nu se ajunga la varsare de sange in Crimeea. In plus, Lavrov sustine ca puterile occidentale au oferit un exemplu prost sustinand protestatarii ucraineni care au preluat puterea prin "incalarea constitutiei", relateaza BBC.

Seful diplomatiei de la Moscova sustine ca depinde de autoritatile Ucrainene si cele din Crimeea daca vor invita observatori internationali in regiune.

Declaratiile lui Lavrov au fost facute la Madrid, acolo unde ministrul rus de externe se intalneste cu omologul sau spaniol, Jose Manuel Garcia-Margallo.

Vorbind despre Ucraina, Lavrov a continuat linia discursului de marti a presedintelui Putin, acuzand ca preluarea puterii la Kiev s-a facut printr-o lovitura de stat si ca actualii conducatori nu sunt legitimi. In opinia lui Lavrov, Viktor Ianukovici ramane presedintele legitim si ca toate partile implicate trebuie sa actioneze in spiritul si in litera legii.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3412 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    "domnule " ministru de externe rus... (Miercuri, 5 martie 2014, 12:13)

    CristiRu [utilizator]

    Trupele sunt ale mele si am sa le retrag cand ianucovici va fi din nou presedinte . Cred ca ceausescu a fost executat la timp... ca daca nu ... aveam trupe si in Romania!!
    Ce caracter urat aveti ...dom .. ministru rus.
    • +2 (2 voturi)    
      cristi... (Miercuri, 5 martie 2014, 13:32)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui CristiRu

      te rog sa nu comentezi.
      trupele imi partin si o sa le retrag cand vrea nevasta-mea!
  • +7 (7 voturi)    
    Tinta lui Putin este referendumul din Crimeea (Miercuri, 5 martie 2014, 12:21)

    fit [utilizator]

    Ca sa para ca e legitim ceea ce face, Putin asteapta referendumul din Crimeea de pe 30 martie. Daca Ucraina, UE si SUA nu fac ceva pana atunci, Crimeea este pierduta. Sunt si declaratii ale rusilor din Crimeea care nu vor anexarea Crimeii de catre Rusia (deja parlamentul rus a pregatit o lege in acest sens!). Cei care fac galagie in Crimeea, Harkiv, Donetsk sau Odessa (mult mai putini decat pro-ucrainenii sunt provocatorii rusi care se fac mult mai vizibili prin violente, adusi cu autobuzele sau sunt infiltrati deja de mult. Ma refer si la babele si mosii de etnie rusa care cu siguranta au fost adusi acolo pentru colonizarea Crimeii sau a estului Rusiei tocmai pentru ultra- nationalismul lor rus.
  • +8 (8 voturi)    
    cat de mincinos poate fi (Miercuri, 5 martie 2014, 12:35)

    stefan2008 [utilizator]

    Lavrov asta minte de ingheata apele. De parca nu stim cum au procedat rusii in Transnistria, Abhazia si Osetia de Sud.
    Bineinteles ca sunt soldati rusi, doar ca sunt soldati rusi in misiuni speciale, nerecunoscute oficial. Pai ce soldati sa fie daca nu rusi? Chinezi nu sunt.
    • 0 (0 voturi)    
      Sint si soldati, ofiteri (Miercuri, 5 martie 2014, 16:16)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Dar cei mai multi sint civili rusi, organizati si sustinuti de armata ruseasca.

      Lavrov minte ca nu are control asupra civililor. Deocamdata are control total asupra acestor civili de etnie ruseasca. Dar s-ar putea sa piarda controlul.
  • +5 (5 voturi)    
    Ei cred ca lumea este la nivelor lor de prostie (Miercuri, 5 martie 2014, 13:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Mai ales dupa o sticla de vodca. Ministrul apararii nu are habar de unde au "cetateni" din crimeea blindate rusesti, ministrul de externe nu stie de soldati rusi, e cineva treaz pe la Kremlin ? maine o sa ne spuna ca zboara ceva rachete nucleare dar habar nu au ale cui sunt, probabil ceva cetateni mai avuti din Donesk. Bautura le-a distrus creierul si cred ca ceilalti sunt la acelasi nivel. Vorba unui diplomat la ONU - "discursul ministrilor rusi jigneste inteligenta umana".
  • +3 (3 voturi)    
    Numele meu este Lavrov (Miercuri, 5 martie 2014, 13:43)

    antijeg [utilizator]

    Si va spun bai fraierilor ca nu sunt soldati rusi. Nu credeti? Impuscati toate lepadaturole care se dau drept soldati rusi in Ucraina, si noi dam o vodca ca nu mai suntem inplicati in falsa agresiune a Rusiei impotriva Ucrainei. ( si in curand impotriva altora, ca de dupa epurarea ariana, urmeaza cea caucaziana). sic!