UPDATE VIDEO Manifestatii ample la Kiev: peste 100 de raniti in urma confruntarilor cu fortele de ordine; Secretarul general al NATO, apel catre autoritatile ucrainene sa nu foloseasca forta impotriva protestatarilor

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 1 decembrie 2013, 13:58 Actualitate | Internaţional

Proteste la Kiev pe 1 decembrie
Foto: Twitter
Zeci de mii de manifestanti pro-UE au luat cu asalt piata Maidan Nezalezhnosti din centrul capitalei ucrainene Kiev, in pofida interdictiei autoritatilor, relateaza AFP. Pe retelele sociale se vehiculeaza ca la proteste participa in acest moment intre 200.000 si 500.000 de oameni. Protestatarii au intrat in primaria orasului Kiev, in timp ce alte grupuri incearca sa sparga cordoanele de jandarmi din jurul administratiei prezidentiale. Trupe speciale sunt in strada si raspund protestatarilor cu gaze lacrimogene.


UPDATE 1:40: Protestul a continuat in cursul serii. Peste 100 de raniti la Kiev. Secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, face apel la autoritatile ucrainene sa nu foloseasca forta impotriva manifestantilor, subliniind ca acestia au dreptul "sa se exprime intr-o maniera democratica."

UPDATE 18.00 Zeci de raniti in cursul manifestatiilor pro-UE de la Kiev

Incidentele produse duminica in cursul manifestatiilor pro-UE de la Kiev, care au adunat peste 100.000 de persoane, s-au soldat cu cel putin 100 de raniti. 

Manifestantii au intrat in sediul Primariei din Kiev si au preluat controlul, potrivit corespondentului AFP, informatia fiind confirmata de politie.

Confruntarile din cartierul guvernamental, situat in apropiere de Piata Independentei unde au avut loc manifestatiile, s-au soldat cu circa 100 de raniti in randul fortelor de ordine, a precizat un purtator de cuvant al politiei pentru AFP.

Aceste confruntari s-au produs in principal in fata sediului administratiei prezidentiale, pazit de fortele speciale si pe care mai multi tineri mascati sau cu cagule au incercat sa-l ia cu asalt.

Fortele speciale au folosit in mai multe randuri grenade lacrimogene si gaz impotriva manifestantilor, care au adus un buldozer, aparent pentru a forta intrarea in cladire.

Doi fotografi ai AFP au fost raniti usor in cursul incidentelor. In timpul unui asalt al fortelor de ordine, un cameraman local al canalului Euronews a fost de asemenea ranit la cap. 

Liderii opozitiei au negat orice legatura cu aceste incidente si au denuntat o "provocare".

Imagini LIVE VIDEO din Kiev:




---------

Dupa ce s-au adunat in apropierea unui parc din centrul orasului, manifestantii s-au deplasat in coloana spre Piata Independentei (Maidan Nezalezhnosti), fluturand steaguri ucrainene si europene si scandand sloganuri impotriva presedintelui Viktor Ianukovici, caruia ii cer demisia.

Ei au indepartat gardurile metalice de securitate instalate de fortele de ordine in jurul intregii piete, locul de unde demonstrantii au fost evacuati cu brutalitate de jandarmi sambata dimineata.

Politistii prezenti au parasit zona, fara a se opune manifestantilor.

Ministrul ucrainean de Interne, Vitaliy Zakharchenko, avertizase anterior cu privire la orice escaladare a protestelor.

"Ucraina este Europa", au scandat manifestantii.

Presedintele ucrainean Viktor Ianukovici a condamnat, sambata seara, folosirea fortei impotriva manifestantilor opozitiei adunati la Kiev, care s-a soldat cu ranirea a zeci de persoane.

Reactia lui Ianukovici a venit dupa ce Statele Unite si Uniunea Europeana au condamnat ferm violentele fortelor de ordine asupra manifestantilor din Kiev si au cerut deschiderea unei anchete.

Vineri seara, in fata a circa 10.000 de persoane adunate in Piata Independentei, liderii opozitiei au cerut demisia lui Ianukovici, dupa refuzul sau de a semna, la summitul de la Vilnius, acordul de asociere cu UE.

De altfel, anuntul guvernului ucrainean, saptamana trecuta, potrivit caruia nu va semna acordul ce ar fi plasat Ucraina pe calea aderarii la UE, a declansat cele mai importante manifestatii de la Revolutia Portocalie din 2004 incoace.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

15960 vizualizari

  • +31 (37 voturi)    
    "Ucraina este Europa" ! (Duminică, 1 decembrie 2013, 16:29)

    translativus [utilizator]

    Intradevar dar ce te faci cu cei care te-au vandut ca pe o vita, in total dispret fata de tot ceea ce inseamna democratie ?

    Asta le-a promis IanuKovici alegatorilor sai cand acestia i-au dat votul ?
    Bine'nteles ca nu dar la ei, ca si in toate "democratiile parlamentare", minciuna electorala nu este pedepsita.
    DE aceea, toti mincinosii ajung la putere iar economia si societatea in ansamblul ei a intrat in aceasta criza profunda, care de fapt este o criza de sistem si nu se va putea iesi din ea decat prin schimbarea sistemului.
    • +13 (21 voturi)    
      te contrazic (Duminică, 1 decembrie 2013, 17:22)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Nu democratia parlamentara e de vina ci cultura politica, sau mai bine zis lipsa ei in partea Europei care ne include si pe noi. In Vest prim- ministrii si-au dat demisia pentru o fractiune din gafele lui Ianukovici sau Ponta. Aici in estul salbatic merge.
      Despre Ianukovici se stia de la inceput ca e un pro-rus imbracat temporar in piele de pro-european.
      Daca nu reusesc sa il dea jos ucrainienii isi merita soarta, ei l-au votat nuu?
      • +4 (8 voturi)    
        Corect (Duminică, 1 decembrie 2013, 21:55)

        max# [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        100.000 stau în stradă după care merg toți la vot și ies tot comuniștii...asta e (in)cultura politică. A mai fost scenariul ăsta la ei odată.
        • +6 (6 voturi)    
          nu este incultura..... (Luni, 2 decembrie 2013, 8:24)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui max#

          .....politica ci decadere morala !
          De cate ori nu ati auzit fraza devenita zicala : Pe cine sa alegem, toti sunt la fel !

          Asta nu tine de cultura politica ci de sistemul politic in care minciuna electorala este recunoscuta si acceptata de o societate resemnata, care se auto-pacaleste acceptand o alta mare minciuna : Asta este democratia !

          Ei bine, asta nu este democratie ci mega-escrocherie iar refuzul de a gasi un nou sistem politic in care mincinosii sa nu mai aiba loc, demonstreaza fatalismul in care omenirea este tinuta captiva.
      • +2 (6 voturi)    
        Sa zicem.... (Luni, 2 decembrie 2013, 8:11)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ...ca ucrainienii il vor da jos pe Ianukovici. Cine ii va lua locul ? Nu tot un mincinos care va promite marea cu sarea ?
        "Democratia parlamentara" nu este o democratie ci o mega-escrocherie unde castigatori sunt marii mincinosi si manipulatori Mass-Media.

        Ce se intampla in UE ?
        Aceiasi "democratie parlamentara" super-birocratizata, nu este in stare sa gaseasca solutii pentru criza economica si morala in care i-au adus pe cei peste jumatate de miliard de cetateni !
        De ce ? pentru ca sistemul insusi este mincinos iar interesele mincinosilor care il conduc, difera radical de interesele cetatenilor.

        De ce nu acceptati un nou sistem in care competitia electorala sa fie exclusiv pe baza planurilor de dezvoltare economica si care odata alese, responsabilii sa fie obligati prin lege sa le infapuiasca ?
        Nu este normala onorarea promisiunilor ?

        Cum de am ajuns in aceasta decadere
        morala incat sa alegem cu buna stiinta infractori condamnati deja ?
        Acesta este viitorul pe care il oferim copiilor nostri ?
        • 0 (2 voturi)    
          realitatea te contrazice (Luni, 2 decembrie 2013, 13:24)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          si in tarile scandinave e democratie parlamentara. au regi/regine, dar functia lor e simbolica. Finlanda e republica. fostele tari baltice la fel.. democratii parlamentare..
          Estonia a fost anexata de URSS si avea in '89 cam acelasi pib/capita ca Romania. Acum e dublu si au aderat la zona euro. E o democratie parlamentara. Sistemul functioneaza.. oamenii fac diferenta.. Romania are o populatie inculta si lenesa. Exista exceptii notabile, uneori regiuni intregi care fac exceptie de la regula, dar ceilalti ii trag in jos. Cele mai sarace judete din tara voteaza intotdeauna hoti semi-analfabeti ajunsi milionari care le promit bani.. asta spune multe despre nivelul electoratului.
          • 0 (2 voturi)    
            se pare ca..... (Luni, 2 decembrie 2013, 15:09)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            .....aveti o realitate selectiva.
            Ca sa va faceti o idee reala, priviti spre UE, USA,.....etc si poate veti observa criza sistemului, adevarata cauza a crizei economice si mai ales morale in care "democtatia parlamentara" le-a impins.

            Cat timp a extistat sistemul mafiot comunist, "democratia parlamentara" ni se parea raiul pe pamant pentru ca o jumatate din omenire traia in iadul comunist.
            Acum, ne mai existand comunismul, a disparut si termenul de comparatie, iesind astfel la iveala mega-escrocheria denumita pompos "democratie parlamentara".

            Cum putem fi atat de naivi incat sa credem ca un sistem politic bazat pe minciuna electorala nepedepsita, poate fi corect ?
            Este ca si cum am lasa hotii sa ne pazeasca portofelul iar situatia se agraveaza din zi in zi.
            • 0 (0 voturi)    
              vi se pare doar.. (Luni, 2 decembrie 2013, 22:27)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui translativus

              eu am dat niste exemple clare, punctuale, de tari in care democratia asta parlamentara functioneaza. da, am fost selectiv, dar am facut-o tocmai pentru a va demonstra ca nu sistemul este gresit. sistemul functioneaza, dar nu peste tot.. poate ar trebui sa revedeti un manual de logica elementara.. daca intri cu masina in gard nu inseamna neaparat ca masina e de vina, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Luni, 27 ianuarie 2014, 22:48)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui translativus

      Evrika!!!!....Prietene ,esti vandut ca pe o vita ,in orice „democratie”!!!!!!, cred ca acum te-ai trezit din hibernare.
      Tot respectul meu pentru acei oameni care stau in frigde atata timp, pentru a sustine, ceea e si doresc.
      Inca nu poate stii, dar tot ce faci in sec XXI este strict monitorizat si totul este in favoarea sistemului.
  • +31 (35 voturi)    
    Viktoras nene, unde e democratia ? (Duminică, 1 decembrie 2013, 16:29)

    atamanu66 [utilizator]

    De ce trebuie ca un singur om ( sau mai multi din C.C.C.R.) sa hotarasca soarta a 50 de milioane ? Ma intreb si eu ca " omul de bine " , nu se putea organiza un referendum ( da unul pe bune, fara morti vii si stahanovisti resusucitati ) pentru a se clarifica problema ? Pacat....
  • +24 (32 voturi)    
    ilici&comunisti&securisti (Duminică, 1 decembrie 2013, 16:29)

    rov [utilizator]

    asa veti pati si voi
    • -8 (16 voturi)    
      Care Ilici?! (Duminică, 1 decembrie 2013, 18:53)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui rov

      Vladimir Ilici este mort din 1924 si mumia lui mai poate fi vazuta in mausoleul din Piata Rosie!
      Ion Ilici, comunist cu fata umana si de omenie, a fost de trei ori presedintele Romaniei cu concursul si participarea masiva la vot a romanilor!
      Un "Ilici" se afla la Cotroceni si a condamnat comunismul cu ajutorul lui Vladimir(Volodea pentru prieteni) Tismaneanu, fiul lui Leonte Tismaneanu (Leonid Tisminețki ), un comunist din Basarabia, reintors in Romania impreuna cu Armata Rosie "eliberatoare"!
      Si mai sunt o "droaie" de Ilici in toate partidele politice din Romania!
  • +15 (17 voturi)    
    Bravo lor (Duminică, 1 decembrie 2013, 17:37)

    ac [utilizator]

    Poate se lamuresc si ei ce bine e intr-o republica cu tatuc. Cred ca le-a ajuns si de comunistul ala, si de maica Rossia.
  • +4 (6 voturi)    
    Live stream din Kiev (Duminică, 1 decembrie 2013, 17:42)

    Emil T [anonim]

    aici http://www.ustream.tv/channel/aronets
  • +15 (17 voturi)    
    Asa e de cand lumea ... (Duminică, 1 decembrie 2013, 18:15)

    Troller [utilizator]

    Cateva sute de jogodii nenorocesc milioane si chiar miliarde...
  • +5 (5 voturi)    
    Kiev Live (Duminică, 1 decembrie 2013, 18:34)

    Constantin [anonim]

    live din Kiev http://www.radiosvoboda.org/media/videotube/42.html
  • -12 (12 voturi)    
    Democrația ca democrația dar unde sunt tancurile ? (Duminică, 1 decembrie 2013, 19:00)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Dacă e cineva care crede că dl.Președinte din Ucraina o să se lase călcat în picioare de mulțime, mai vedem. Deja în demonstranții lu madam Turtă-n cap se poate trage fără somație...
  • -12 (16 voturi)    
    În necunoștință de cauză (Duminică, 1 decembrie 2013, 19:46)

    Nyk1 [utilizator]

    Ucrainienii să vină și să traiască în noile țări UE România sau Bulgaria un an de zile; abia apoi să ia decizia să se sacrifice pentru UE!
    • +12 (12 voturi)    
      Sau.. (Duminică, 1 decembrie 2013, 21:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sa se duc in Rusia sa vada cum e.. De fapt, deja stiu. Si in Ucraina, ca si in Romania si Bulgaria, UE si NATO sunt vazute de cei ca tine ca "promotorii" saraciei si neajunsurilor. Nu nene, s-a ajuns aici nu din cauza UE si NATO, ci din cauza hotiilor si hotilor. Ii votati si ii sustineti pe cei mai hoti dintre hoti, dupa care dati vina pe UE si NATO.

      De sacrificat oricum se vor sacrifica, cu UE sau cu Rusia. Poate tu faci parte din categoria celor care asteapta cu gura cascata sa le bage cineva ceva in gura. De unde si explicatia voturilor pentru un Becali si un Felix.
    • +12 (12 voturi)    
      Iar tu... (Duminică, 1 decembrie 2013, 21:54)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... sa traiesti un singur an in Rusia sau in Ucraina si pe urma sa vorbesti despre traiul din Romania, Bulgaria si UE!
    • +12 (12 voturi)    
      Chiar asa plina de putori (Duminică, 1 decembrie 2013, 21:58)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      si de jigodii cum e Romania...e peste Ucraina. Saracia e mai lucie la ei, mergi de viziteaza, ca e aproape.
    • +5 (5 voturi)    
      .... (Luni, 2 decembrie 2013, 9:40)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ce ai sacrificat tu sarmanule pt UE?
      Platitorii de taxe din vestul UE se sacrifica platind impozite ca sa aibe ce fura niste politicieni corupti votati de pomanagii ca tine.
      Era mai bine nostalgicule inainte cand sa fii membru de partid era suficient nu?
      Toti puturosii inadaptati se vaita mereu ... si dau vina pe altii cum au invatati de la comunisti.
      UE e de vina ca noi votam oameni corupti.
      UE e de vina ca ne pun fonduri la dispozitie si noi nu le vrem ca nu le putem fura .... prferam sa facem incet si prost furand banul public local.
  • +5 (11 voturi)    
    Bine spunea un ROMAN,la un post tv. (Duminică, 1 decembrie 2013, 19:47)

    mircea [anonim]

    Ucraina daca semna pentru Europa,se destrama Rusia.De aceia si inversunarea lui Putin de "convinge"Ucraina.Acum,Ucraina,alaturi de Rusia ,va duce la destramarea Ucrainei.Poate ca Ianucovici va reusi sa renunte la ambitiile personale si va intelege ca nici rusii nu pot sa i le garanteze,si va semna pentru Europa.Rusia a facut o miscare gresita si pentru ei.Dezmembrarea Ucrainei provocata de orgoliul Rusiei lui Putin va duce si la dezmembrarea Rusiei.Vecinii Rusiei incep sa inteleaga ca nu-i bine sa-i consideri prieteni pe rusi si vor intoarce rusilor metodele practicate de acestia.Neincredere si dispret.
  • +1 (7 voturi)    
    UCRAINA (Duminică, 1 decembrie 2013, 20:08)

    scridon radu-lucian [anonim]

    In momentul in care o natiune este dezbinata, problemele legate de o viata normala au alt aspect.Situatia economica in multe state din Est nu este stralucita, asistam zilnic la tragedii umane care in mod normal nu ar trebui sa existe.Poate un referendum corect in care partile implicate sa caute o rezolvare pasnica a disputelor ar fi indicat.UE este o speranta pentru o viata decenta si democratica, insa Rusia nu trebuie izolata, poate exista o solutie constructiva de a colabora in multe domenii, tensiuni la nivel mondial sunt nenumarate.Nu avem nevoie de dezechilibre in Europa, in plus.
    • +15 (17 voturi)    
      Nu ai ce sa discuti cu rusii (Duminică, 1 decembrie 2013, 21:14)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui scridon radu-lucian

      In afara faptului ca-s stat oligarho-mafiot, in afara de resurse au matrasit cam totul.
      Si...e bine stiut cum discuta rusul...cu ciubota.
  • +6 (8 voturi)    
    Cea mai mare parte din Ucraina (Duminică, 1 decembrie 2013, 20:20)

    Kepler [utilizator]

    este in Europa! Se vede pe harta si se vede prin protestele de acum ale oamenilor.
    Dar e suficient sa existe citiva insetati de putere, ca acest Ianukovici, ca tot ceea ce promitea sa fie pozitiv pt un intreg popor sa devina un fiasco rotund in momentul decisiv. E evidenta si influenta unui sistem invechit (cel rusesc) care se mai bazeaza doar pe reusitele militare trecute obtinute prin contributia unor oameni obisnuiti. Putin a cistigat doar momentan Ucraina si e putin probabil ca in viitor drumul Ucrainei spre Europa sa fie manipulat inca odata.
  • +3 (3 voturi)    
    Euro (Duminică, 1 decembrie 2013, 23:34)

    Euromaidan [anonim]

    http://euro-online.kiev.ua/ Live chanel Euromaidan
  • -9 (9 voturi)    
    relatare (Luni, 2 decembrie 2013, 0:00)

    fartonicul [utilizator]

    despre faptul ca manifestantii au intrat cu un buldozer in jandarmi nimic? http://stareanatiunii.com/protestatarii-din-kiev-intra-cu-buldozerul-in-cordoanele-de-jandarmi-video.html
  • -9 (9 voturi)    
    ee (Luni, 2 decembrie 2013, 0:01)

    bandera [anonim]

    Majoritatea ucrainenilor nu vor in Uniunea Europeana,tocmai de aia a fost ales pro ursul Yanukovici iar pro ue si pro americanul Yusckenko a fost dat afara si a luat 5% in alegeri dupa ce ucrainenii au inghetat cateva ierni de frig,Ucraina nu va fi niciodata in Ue sau Nato la cati minoritari rusi are,poate doar daca se va dezmembra
    • +9 (9 voturi)    
      Au uitat de Genocidul Ucrainean (Luni, 2 decembrie 2013, 2:18)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui bandera

      Stalin a omorat 7 milioane de ucraineni prin infometare si ulterior a executat copii acestora care cerseau de foame prin marile orase sovietice.
      Cei care demonstreaza insa nu au uitat.
      • +4 (4 voturi)    
        .... (Luni, 2 decembrie 2013, 9:44)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        ucrainienii nu l-au uitat. au zi in an in care comemoreaza genocidul. Anul asta a coincis cu inceputul protestelor pro-europene.
    • +4 (4 voturi)    
      .... (Luni, 2 decembrie 2013, 9:43)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui bandera

      hai vorbeste tu in numele ucrainienilor.
      si bulgarii au votat un guvern impotriva caruia acum protsteaza.
      si grecii la fel.
      si romanii mereu se vaita dar mereu voteaza cu 2 mici si o sticla de ulei.
      Asta ce inseamna? Ca oamenii sunt prosti si nu se desteapta decat cand abuzurile si hotia guvernantilor depasesc limite.
      Ai notrii nu au atins limitele ca noua ne place sa fim batjocoriti.
      La alegeri sa votezi cu cine iti da 2 - 3 mici.
      Vezi vanghelioanele de sarbatori! Fugi sa prinzi loc in fata ...
  • 0 (0 voturi)    
    traducere (Luni, 2 decembrie 2013, 5:17)

    adi [anonim]

    Maidan = Piata in ucrainiana. "Piata Maidan Nezalenosti" , e ca si cum ati spune "s-au adunat in piata Times Square".
  • +2 (2 voturi)    
    Diplomatia ruseasca... (Luni, 2 decembrie 2013, 11:58)

    Alui [anonim]

    se rezuma la rasucitul mainii la spate(taiatul gazelor iarna), si lichidarea fizica a opozantilor (Politiovskaia, Litvinenenko). Cu cat suntem mai putin dependenti de ei(vezi gazele de sist) cu atat mai bine.