Barack Obama anuleaza intalnirea cu Vladimir Putin din septembrie, dupa ce Rusia a acordat azil fostului consultant american Edward Snowden

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 august 2013, 16:27 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin, la summitul G8
Foto: Agerpres/AP
Presedintele american Barack Obama si-a anulat intalnirea cu omologul sau rus Vladimir Putin, programata luna viitoare la Moscova, a anuntat miercuri un oficial al Casei Albe, citat de Reuters.

Decizia vine dupa ce administratia Obama si-a exprimat in mod repetat dezamagirea fata de decizia Rusiei de a acorda azil fostului consultant american Edward Snowden, a carui extradare era ceruta de Statele Unite, tara in care este acuzat de spionaj.

Reactia Moscovei nu a intarziat sa apara: Afacerea Snowden, care a antrenat anularea unui summit ruso-american, a aratat ca Statele Unite nu doresc sa coopereze cu Rusia pe picior de egalitate, a afirmat consilierul diplomatic al Kremlinului, Iuri Ushakov.

"Suntem dezamagiti de decizia guvernului american de a anula vizita presedintelui Obama la Moscova. Presedintele american a avut si va avea intotdeauna o invitatie pentru a vizita Rusia", a adaugat acesta.

La inceputul lunii august, Statele Unite s-au declarat "extrem de dezamagite" de decizia Moscovei de a acorda azil fugarului Edward Snowden si au anuntat ca reflecteaza asupra mentinerii pe agenda a summitului ruso-american prevazut la inceputul lui septembrie.

"Suntem extrem de dezamagiti de faptul ca guvernul rus a luat aceasta decizie in ciuda cererilor noastre foarte clare, legale, exprimate in public si in privat, de a-l vedea pe dl. Snowden expulzat in Statele Unite pentru a raspunde acuziilor care i se aduc", a afirmat atunci purtatorul de cuvant al executivului american, Jay Carney, citat de AFP.

Drept raspuns, Moscova a acuzat marti Washingtonul de "distorsionare a realitatii", deoarece acesta a pus sub semn de intrebare summitul bilateral dintre presedintele american Barack Obama si omologul sau rus Vladimir Putin.

"Administratia americana pune sub semn de intrebare un contact bilateral de cel mai inailt nivel. Consider ca este o distorsionare absoluta a realitatii, o privire asupra lumii printr-o oglinda deformata", a declarat viceministrul rus de externe, Serghei Riabkov.

Fostul consultant al serviciilor de informatii americane, Edward Snowden, a primit joi, 1 august, statutul de refugiat in Rusia si a plecat intr-un loc "sigur" din aeroportul unde a fost nevoit sa stea timp de peste o luna, dupa cum relata Reuters.

Potrivit RIA Novosti, care citeaza un avocat, Snowden a primit azil temporar de un an de zile.

In varsta de 30 de ani, Snowden se afla pe aeroportul din Moscova de pe 23 iunie. Sperase initial ca va ajunge in America Latina, unde trei tari ii oferisera azil politic, insa s-a temut ca SUA il vor preveni sa ajunga la destintatie.

Un oficial de la Kremlin declara atunci ca este vorba despre un caz "prea nesemnificativ" ca sa afecteze relatiile intre SUA si Rusia.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

5187 vizualizari

  • -1 (25 voturi)    
    s-a trezit si Obama (Miercuri, 7 august 2013, 17:36)

    Crup [utilizator]

    Acum o zi sau doua auzeam la stiri ca totusi Obama se va intalni cu Putin in septembrie, chiar daca si-au batut joc rusii in ultimul hal de SUA acordandu-i azil politic la tradatorul ala. Dar ca sa nu para ca e chiar asa bleg, Obama a dat o declaratie "vehementa" ca este impotriva nu stiu carei legi din Rusia care zice Obama ca ii oftica pe homosexuali. Era absolut penibil, ca si cum ar fi zis "stiu ca ne-ati facut de cacao si va bateti joc de noi cu spionu' ala dezertor, dar sa stiti ca si eu iau atitudine hotarata si ma oftic rau de tot ca voi ati dat nu stiu care lege care spun unii ca nu ii privilegiaza pe homosexuali". Azi am vazut stirea ca Obama nu va "tolera" legea aia din Rusia. Chiar, in ce sens nu va tolera o lege ruseasca, ce va face practic ca sa n-o tolereze? Va raspund eu, nu poate face nimic, si asta e din nou penibil sa spuna ca "nu va tolera", stiind ca acea lege din Rusia nu are nevoie de toleranta lui Obama ca sa existe!
    Probabil intre timp careva de la Casa Alba cu ceva mai multa minte decat baciul Obama i-a atras atentia ca a nu se intalni cu Putin in septembrie dupa ce a facut Rusia legat de sionul ala, e la mintea cocosului daca nu vrea sa se faca chiar complet de cacao in fata Rusiei. Gestul asta este un minim minimorum din partea administratiei SUA.
    • +1 (17 voturi)    
      S-a trezit si nea ilie (Miercuri, 7 august 2013, 18:46)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      sa analizeze politica internationala :)
      • -1 (9 voturi)    
        Da (Miercuri, 7 august 2013, 21:02)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        Da mai loaza, s-a trezit si nea Ilie sa analizeze politica internationala. Fiindca poate nea Ilie stie mai multa politica internationala decat stie - spre exemplu - nea DT34! ;)
      • 0 (0 voturi)    
        eu m-am trezit (Joi, 8 august 2013, 18:32)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        Imi spui asa, la bascau, ca s-a trezit si nea Ilie, adica eu, sa analizeze politica internationala.
        Asa nea Ilie cum sunt eu, crede-ma ca sub nici o forma nu faceam gafa celor 4 parlamentari de care am citit azi care s-au dus in vizita oficiala in Taiwan, dupa ce Ponta a facut mare tam-tam cu vizita lui in China. Fiindca eu stiam - din cultura mea generala - relatiile dintre China si Taiwan si toata tesatura interantionala care exista in jurul acestui subiect. Daca vrei scriu 10 comentarii despre subiectul asta, dar n-are sens! Dar acesti domni parlamentari habar nu aveau de asta. Daca il intrebau pe nea Ilie, le spuneam sa stea blanzi! Nu e vorba de-a lua fatis partea Chinei in disputa legata de Taiwan (ar fi chiar nefiresc), e vorba doar de a sta bland naibii acasa si de a tacea pe subiectul asta!
        Sau, tot asa nea Ilie cum sunt, crede-ma ca sub nici o forma, indiferent cat de nervos as fi fost, n-as fi afirmat in public ca "Germania a pierdut o mare ocazie de a tacea", asa cum a facut acum o vreme ministrul de interne al Romaniei. Asa ceva nu se face, pur si simplu.
        Sau, tot asa nea Ilie cum sunt, n-as fi afirmat absolut niciodata, daca as fi fost in postura de potential viitor presedinte al Romaniei ca cel mai mare dusman al meu e departamentul de stat al SUA (adica ministerul lor de externe).
        Vezi, asa cetatean obisnuit cum sunt, asa nea Ilie cum sunt, crede-ma, ca stiam mai multa politica internationala decat stiu loazele amintite de mine mai sus, care sunt platiti din bani publici si ca sa stie cat de cat ce inseamna politica internationala.
        Eu zic sa nu-i subestimezi pe toti nea Ilie din tara asta si nici sa nu-i supraestimezi pe toate mizeriile care ajung in posturi importante fara o minima - nu pregatire neaparat - ci fara o minima cultura generala care sa ii recomande pentru aceste posturi, importante totusi!
  • +4 (22 voturi)    
    Moment interesant (Miercuri, 7 august 2013, 17:51)

    Razvan_M [utilizator]

    Imi pare ca Obama baga din ce in ce mai tare America in rahat. Pe langa el si anturajul lui de paraziti, Putin pare un campion al libertatii.
    Deci Putin l-a lasat pe Obama sa se faca de ras cu tot felul de cereri patetice de a-l preda pe Snowden si la final i-a aratat degetul mijlociu. La care Obama a izbucnit in lacrimi, si-a luat jucariile si s-a dus la mamica lui. Penibil.
    • -3 (5 voturi)    
      Comentariul meu de mai jos.. (Miercuri, 7 august 2013, 20:03)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ...trebuia publicat aici...
  • +3 (7 voturi)    
    ce credeti ca se va intampla mai intai ? (Miercuri, 7 august 2013, 19:10)

    math [utilizator]

    A. Rusia va deveni o tara democratica
    B. Pace in Orientul Mijlociu
    C. Disparitia islamismului radical.
    D. Mitica va ajunge la brutarie.
    • 0 (10 voturi)    
      Ai uitat varianta E. (Miercuri, 7 august 2013, 20:55)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui math

      E. SUA va deveni o țară democratică.

      Numai democrație nu e aceea în care ți se expun 2 partide cu diferențe ideologice aparent majore dar în realitate minore (protejarea clasei celor 1% celor mai bogați, distrugerea clasei mijlocii și a micilor întreprinzători și crearea unei subclase de sclavi corporați), cu tot aceleași personaje aciuate pe lângă borcanul cu miere și sprijinite de lobbyuri. E cam aceeași situație ca-n România, cu diferența că noi o îndurăm după 50 de ani de comunism - ei după 50 de ani de relativă libertate economică.
      • +1 (1 vot)    
        si altceva ? (Vineri, 9 august 2013, 10:33)

        math [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Ce ati mai invatat la scoala de membri de partid ..... mintal de la Moscova ?
  • +2 (12 voturi)    
    Te inseli, stimabile... (Miercuri, 7 august 2013, 19:14)

    Lucky1 [utilizator]

    Asta este urmare a reactiei Congresului American, a presiunii puse pe Obama de congresmen-ii republicani cat si democrati.
    Asta arata la ce nivel a ajuns aversiunea opiniei publice americane impotriva Rusiei, impotriva policiticii sale de codos mincinos si perfid, a lipsei sale de orice decenta in dosarele iranian, sirian, venuezelean, nord-coreean...
  • +2 (8 voturi)    
    Putin e disperat...de scutul de la Deveselu (Miercuri, 7 august 2013, 19:38)

    Gryphus [utilizator]

    Scutul SUA de la Deveselu il scoate din minti pt Putin, astazi Obama a transmis ca uneori RUSIA are un comportament de aminteste de epoca sovietica
  • -4 (12 voturi)    
    a anula (Miercuri, 7 august 2013, 20:40)

    efz [utilizator]

    un summit doar ca o tara nu extradeaza un presupus vinovat( pina la condamnare definitiva e doar suspect) e cel putin penibil, cum penibila e si pozitia fata de siria, de fratii musulmani s.a.m.d. Dar daca cineva din interior spune adevarul despre supravegheri e ...direct spion. Parca in campanie spusese ceva de protectia cetatenilor care apara libertatea si adevarul. Sau a fost doar campanie...ca in RO?
    • +1 (7 voturi)    
      despre ce vorbeşti? (Miercuri, 7 august 2013, 21:55)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui efz

      Ce summit e anulat, ce, cum, când? E căldura prea mare-n România?
    • 0 (8 voturi)    
      da (Miercuri, 7 august 2013, 22:21)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui efz

      ma si varanul si fenechiu si iliescu si altii sint tot nevinovati pina la condamnarea definitiva, pina atunci eu le acrd prezumtia de nemernicie, cum zicea cineva. Snowden, condamnat sau nu, e doar un tradator de cea mai joasa speta, indiferent de ce crede el si altii de teapa lui.
  • -6 (6 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 7 august 2013, 23:19)

    KostasP [utilizator]

    Pa ei si pe mama lor, ca americanii e mai buni...
    Nu stiu cati dintre voi traiti sau ati trait in US de va dati cu parerea asa vehement. Orasele americane dau faliment unul dupa altul, politia, pompierii si-au restrins in multe orase aria de interventie din motive de securitate. Spitalelor de stat au inceput sa le lipseasca cele mai elementare consumabile cum ar fi manusile de plastic si uneori chiar halatele (stiu din sursa interna). Incercarile de a face economii au atins ridicolul. in Denver daca ai peste 60 de ani si esti gasit decedat in casa, fara martori si/sau urme de violenta esti declarat mort din cauze naturale (asta ca sa nu mai fie nevoiti sa-ti faca tot felul de teste care sa confirme/infirme lucrul acesta). In Chicago se aplica aceeasi regula daca ai peste 47. La marginea oraselor sint alte "orase" de corturi cu oameni ramasi pe drumuri si fara ajutoare sociale. Multe orase au cartiere parasite cum ar fi Detroit, Chicago, Atlanta iar in Canada, Windsor. Regiuni intregi depopulate datorita companiilor care au ales offshoring, etc.
    • +2 (4 voturi)    
      eu nu-mi fac griji (Joi, 8 august 2013, 0:12)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      În 2011, pentru cele 50.000 de vize scoase la bătaie au aplicat 16 milioane de oameni din restul lumii.
    • +1 (1 vot)    
      Tu ce abonament ai... (Vineri, 9 august 2013, 10:36)

      math [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ..la cablu ? Nu am vazut filmul asta. E adevarat ca nu ma uit la Antena 3 intre orele 24 - 6.
  • -2 (2 voturi)    
    Placebo (Joi, 8 august 2013, 4:42)

    AlexLucian [utilizator]

    (null)
  • 0 (4 voturi)