Post de radio din Coreea de Nord: O pasare alba l-a omagiat pe Kim Jong-il, stergand zapada de pe o statuie a acestuia

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 27 decembrie 2011, 16:07 Actualitate | Internaţional

Presa din Coreea de Nord relateaza ca natura a adus din nou omagiu fostului dictator Kim Jong-il. Potrivit postului de radio Phenian, o pasare alba a indepartat zapada care se asezase pe statuia acestuia, transmite AFP.

Postul de radio a dat asigurari ca pasarea a "atins inimile multor persoane".

"Nu reusisem inca sa imi inving sentimentul de vina pe care il purtam in inima, insa o pasare alba, mai mare decat un porumbel, a aparut deodata si a sters zapada de pe umerii statuii conducatorului", a povestit un martor pentru postul de radio, citat de agentia de presa nord-coreeana Yonhap.

Luni, ziarul Partidului Muncitorilor, partidul unic din Coreea de Nord, a dat asigurari ca mai multe bufnite participa la doliul national.

"Bufnitele au zburat la ferestrele unui loc pentru omagiu, intensificand atmosfera de reculegere a poporului intristat", a scris Rodong Sinmun.

Agentia de presa de stat a scris de saptamana trecuta ca natura il plange pe fostul lider, prin diferite fenomene ciudate.



Citeste mai multe despre   






















3157 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    asa eram si noi (Marţi, 27 decembrie 2011, 16:39)

    box [anonim]

    cred ca asa paream si noi pe vremea raposatului..dusi de nas de la o posta. ceea ce i trist pt ei e ca inca nu si dau seama, mare parte din ei.
    • -14 (16 voturi)    
      Mortile lui Traian Basescu si Ion Iliescu (Marţi, 27 decembrie 2011, 16:52)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui box

      Presupun ca la moartea presedintelui Traian Basescu toate sticlele de vin alb se vor transforma in vin negru in semn de omagiu.
      Iar masinile la bordul carora s-au suit soferi in stare de ebrietate vor pastra un moment de frana.

      In schimb, la moartea tovarasului Ion Iliescu va aparea fantoma celuilalt tovaras general ...escu si se va bucura ca nu mai este singura in Iad.
      • +6 (8 voturi)    
        Sa inteleg ca pe Kiseleff (Marţi, 27 decembrie 2011, 17:30)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui cato

        a 3-a zi de Craciun se lucreaza?
        • -2 (6 voturi)    
          eu cred (Marţi, 27 decembrie 2011, 18:01)

          george [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          ca s-a lucrat la foc continuu pe modrogan ;)
    • +5 (5 voturi)    
      :)) (Marţi, 27 decembrie 2011, 17:57)

      SKB [anonim] i-a raspuns lui box

      Nu crede, fii sigur ca asa paream si noi din exterior. Iar si mai trist e ca mare parte din ai NOSTRI, dupa 21 de ani, tot nu-si dau seama.
  • +14 (14 voturi)    
    Ce cred eu (Marţi, 27 decembrie 2011, 16:50)

    Baba Ana [anonim]

    Cred ca pasarea nu voia sa-i fie rece la popou cand se aseza sa "produca" o chestie omagiala pe statuia dictatorului. Asa ca mai intai si-a curatat locul...
  • +3 (3 voturi)    
    Alb = Pace (Marţi, 27 decembrie 2011, 17:20)

    gigi marga [anonim]

    Sa intelegem de aici ca maretul omagiat se gandeste sa renunte/reduca inarmarea in detrimentul cresterii nivelului de trai al populatiei!?

    E Craciun, visez si eu, ce n-am voie?
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 27 decembrie 2011, 17:22)

    Gabimarquez [utilizator]

    1984. George Orwell.
  • +3 (3 voturi)    
    OK. (Marţi, 27 decembrie 2011, 17:37)

    Nea Costica [anonim]

    Concluzie . Si comunismul este o religie ! Cu stima,NC.
  • +5 (5 voturi)    
    astfel de stiri (Marţi, 27 decembrie 2011, 18:00)

    sancho [utilizator]

    am tot urmarit cu interes stirile despre cum natura a reactionat la moartea preaiubitului conducator.

    si m-am distrat copios.

    De ce nu le puneti (cu succes) la categoria "Bancul zilei" ?
  • +2 (4 voturi)    
    Vai de mama lor (Marţi, 27 decembrie 2011, 18:50)

    qwerty [anonim]

    Si apoi i-a depus un gainat consistent pe fata si umeri, ce fanatici, crap de ras cand ii vad pe prapaditii astia.
  • 0 (0 voturi)    
    un grup de balene (Marţi, 27 decembrie 2011, 22:21)

    ivan gabriel [anonim]

    in ritmul acesta presa de la pyongyang va relata ca un grup de balene a fost zarit in timp ce a inceput sa invete limba nord coreeana pentru a putea aduce un prinos de recunostiinta marelui conducator , trecut acum in nefiinta. balenele au luat exemplu de la delfini care au pazit statuile marelui conducator cu o zi in urma
  • +1 (3 voturi)    
    M bine spalati pe creier decat spalati in buzunare (Miercuri, 28 decembrie 2011, 0:33)

    Frankie [utilizator]

    Marinarul ne-a spalat buzunarele si stomacurile. As fi preferat un dictator sa ne spele creierii.....
    • -1 (3 voturi)    
      Nu mai ai nevoie.. (Miercuri, 28 decembrie 2011, 10:29)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      .. la tine sunt deja curati si samponati.
    • -1 (1 vot)    
      Corect (Miercuri, 28 decembrie 2011, 12:08)

      123232413 [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Da frate, pacat ca sunt spalati pe creier ca in rest au de toate, numa ambrozie si nectar in toate magazinele (care magazine?).