VIDEO Cristian Popescu-Piedone si-a dat demisia din toate functiile detinute in PC. El cere organizarea unui Congres extraordinar al partidului

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 16:31 Actualitate | Politic

Cristian Popescu Piedone
Foto: Agerpres
Cristian Popescu-Piedone a anuntat vineri ca-si da demisia din toate functiile detinute in Partidul Conservator, transmite B1TV. Piedone, care este Primar al Sectorului 4 din Bucuresti, a cerut organizarea unui Congres extraordinar al partidului si a anuntat ca vrea sa candideze la sefia formatiunii.

Piedone era prim-vicepresedinte al formatiunii si presedinte al organizatiei de Bucuresti.

El a anuntat ca isi da demisia din functii, deoarece doreste sa candideze la conducerea formatiunii conservatoare.

Cristian Popescu Piedone este al doilea membru al formatiunii care agita apele in PC in ultimele zile. Joi, presedintele Partidului Conservator, Daniel Constantin, a anuntat ca deputatul Tudor Ciuhodaru, anuntat initial drept candidat PC la Primaria din Iasi, a fost exclus din partid, deoarece "a actionat, in ultimul timp, impotriva PC si a Uniunii Social Liberale". Vineri, Ciuhodaru s-a inscris in UNPR.

Pe 21 septembrie, Popescu-Piedone a anuntat ca nu va candida la postul de primar general al Capitalei, la doua zile dupa ce in interiorul USL a aparut o fisura majora, cu ocazia sustinerii de catre PSD si PNL a lui Sorin Oprescu pentru primaria generala a Bucurestiului. La acel moment, conservatorii s-au delimitat de decizia colegilor de alianta.

Presedintele PC, Daniel Constantin, a spus atunci ca "saluta si sprijina" decizia lui Piedone.


Iata scrisoarea lui Cristian Popescu-Piedone, asa cum a fost prezentata de B1TV:


"Domnule Presedinte,

Subsemnatul Cristian Popescu - Piedone, Prim Vice-Presedinte al Partidului Conservator, va anunt ca demisionez din toate functiile detinute in cadrul partidului, ramanand un simplu membru, ce isi va achita la zi cotatia.

Totodata, consider necesara convocarea Congresului Extraordinar al Partidului Conservator, in maximum 30 de zile de la data prezentei mele demisii, pentru a da posibilitatea tuturor presedintilor de filiale din tara, de a-si exprima punctul de vedere in ceea ce priveste viitorul partidului, cat si de a alege o noua conducere.

In cadrul acestui congres, imi voi anunta intentia de a candida la presedintia partidului, pentru a resuscita si sprijini evolutia doctrinara cat si pentru a conferi pe deplin acestui partid locul pe care eu consider ca il merita si il poate obtine prin propriile forte, pe esicherul politic romanesc".



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3264 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    mda (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:47)

    eu [anonim]

    si asta o sa candideze "independent" ca nenea de la iasi

    asta e noua tactica de iluzie made by felix

    candidatii sa nu fie asociati cu sigla si imaginea PC si voiculescu turnatorul cu acte legal

    le-au iesit celor din PSD cu oprescu, alt candidat "independent" si au zis sa le urmeze exemplul

    parca vad ca pana la anu la alegeri, jumate din candidatii la primarii o sa fie "independenti" cu, carnet de partid stampilat la zi :)))))))))))))
    • 0 (6 voturi)    
      unu (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:24)

      unu [anonim] i-a raspuns lui eu

      n-ai ghicit, a trecut la pdl, aripa unpr. dintr-o data va fi bun si imaculat
      • +1 (1 vot)    
        prietenia cu Pandele (Vineri, 30 septembrie 2011, 20:26)

        davout [anonim] i-a raspuns lui unu

        nu l-a prea ajutat....
  • +1 (7 voturi)    
    Breaking News (pe surse) (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:51)

    Mihai [anonim]

    Pe surse: Piedone este candidatul la Primaria Bucurestiului din Partea PD-L! Oprescu este mancat !
    • -1 (1 vot)    
      santajul PDL-ului (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 10:13)

      autentic [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Piedone este santajat de Partidul Democrat Liberal. Se pare ca santajul se refera la anumite probleme care exista in familia acestuia.
    • 0 (0 voturi)    
      adica unpr o cere (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 18:55)

      davout [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      a santaja nu e chiar cea mai onorabila politica.
  • +8 (10 voturi)    
    miau miau... (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:53)

    un cetatean [anonim]

    ...ce l-a zgariat pe Motanul Felix?!....
  • +1 (5 voturi)    
    piedone... (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:53)

    menandy [utilizator]

    daca e de acord si felix cu asta, e ok, daca nu, la ce partid te inrolezi???
    • -1 (1 vot)    
      e ca si dus la unpr - acolo se aduna dezertorii (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 10:16)

      PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui menandy

      ce-i mai place lu base santajul...
  • +5 (7 voturi)    
    Domnule Director vreau sa te inlocuiesc! (Vineri, 30 septembrie 2011, 16:57)

    gigi [anonim]

    Marfa!
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:35)

    Piedone, Jilava [anonim]

    Îşi dă demisia şi cer congres extraordinar. În ce calitate?
    Ce dobitoc! E bine că toate scursurile se duc la PD-UNPR.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa candideze ca independent (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:35)

    Red [anonim]

    Sa-si de demisia si din partid si sa candideze ca independent la sefia partidului. Daca facem abstractie de faptul ca PC nu partid ci un clan condus de securisti imputiti, o atitudine ca asta e stupida. "imi dau demisia din functii, treburile put, dar daca as fi eu presedinte sa tai si sa spunzur, altfel ar merge treaba"
    • 0 (0 voturi)    
      face ce-i spune dictatorul, prin guristul Oprea (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 10:19)

      PERIFERIC [utilizator] i-a raspuns lui Red

      A demisionat din toate functiile si acum cere organizarea unui congres, pentru placerea lui Base. Miroase a amenintari si santaj. Exista precedentul Ciuhodaru.
  • -1 (1 vot)    
    piedone (Vineri, 30 septembrie 2011, 17:42)

    Gica de la scularie [anonim]

    Cristian Popescu dupa ca nu a facut nimic in sectorul 4, in afara de a pune cateva bancute in parcuri si cativa palmieri prin intersectii, actiuni cu care a prostit cativa indivizi mai slab dotati, acum i s-a urcat la cap si doreste prea marirea in partid si clementa de la Felix. Nu mai are nici o sansa la primaria sectorului 4 pentru ca sectorul pe care-l napastuieste este singurul din Bucursti in care nu s-a reabilitat termic nici macar un bloc...Rusine piedone si lasaneeee, lasaneeee!!!
  • -1 (1 vot)    
    A intrat in unpr (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 7:34)

    Ivascu [anonim]

    cu toate categoriile din permisul de conducere luate in conditii mai mult decat dubioase?
    Cel ce se aduna cu astfel de specimene n-are decat de pierdut.
    Face jocuri ieftine cu independenti...ha,ha!